PRINS CLAUS 9e£ddóc6oti/Yci/nt groeit uw spaargeld in bijna vier-driekwart jaar van f.100,-naar f.133,- Algemene Bank Nederland TELEVISIE VANAVOND Mysterieuze spionne uit eerste wereldoorlog Dit jaar geen prijs voor kinderboeken Herdenking Brandsma als held van vrijheid PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 27 JULI 1967 ADVERTENTIE De zwakke schakel nUIDELIJKER nog dan belde andere grote vakcentrales heeft het Chriete- lijk Nationaal Vakverbond de nota over het loonoverleg voor 1968 vertaald. In De Gids, blad waarvoor het CNV- bestuur rechtstreeks verantwoordelijk is, staat het immers met even zo veel woorden te lezen: samen met de werk gevers afspraken maken over een alge meen plafond voor de stijging van het „loon-in-geld"; bedrijfstakken casu quo bedrijven vrij laten onderhandelen over de omvang van verhogingen die niet in direct besteedbaar loon worden uitge keerd, maar als besparingen in de strijd tegen de werkeloosheid voor in vesteringen kunnen worden gebruikt. Ondanks de eenmaal uitgesproken af keer van zijn vroegere topman, minis ter Roolvink, laat het CNV-bestuur niet onverzwegen, dat het goede verwachtin gen heeft gekoesterd van een spaarloon. Maar omdat vele werkgevers hebben la ten blijken die wens met een ,,dat nooit" te zullen begroeten, wordt dit maal een warme aanbeveling gedaan voor het verbeteren van bedrijfspen- sioenen. Inderdaad zijn de regelingen in vele bedrijven, om niet te zeggen in bepaal de bedrijfstakken in hun totaliteit, der mate onbevredigend, dat eerste aan dacht voor de pensioenregelingen een aanbevelenswaardige zaak is, Ook al moet men zich niet ontveinzen, dat het optrekken van particuliere pensioe nen voor werknemers van middelbare en nog hogere leeftijd een kostbare on derneming zal blijken. loonbeleid als hier- ren voor de hui omstandigheden het best denkbare: loonoptrekking die het huidige welvaarts peil in stand houdt en wat verder mo gelijk is besteden voor regelingen die de nationale besparingen ten goede ko- Maar ook deze schakel heeft een zwakke stee: namelijk de bedrijven waar de economische vooruitzichten thans slecht zijn, zodat iedereen kan voorspellen dat een minimale algemene loonsverhoging in baar geld al weer ten koste van de werkgelegenheid in die sector zal moeten gaan. Het noodlot wil natuurlijk, dat juist in die bedrijven de reële lonen vaak al klaar liggen, zodat de betreffende werk nemers groot risico lopen het kind van de rekening te zullen worden. Omdat er van vrije onderhandelingen voor hen niets te verwachten valt, hangt alles af van het algemeen af te spre ken plafond. En dan zit men direct al weer met de moeilijkheid, dat x pro cent van bijvoorbeeld y, heel wat meer is dan x procent van y min vijftig. loon- it C.N.V. vooi- 1968 op goede gronden het meest wense lijk acht, dan geloven we dat met meer aandrang dan ooit tevoren voor de laagst-betaalden geen procentuele loons verhoging, maar een verhoging van een bepaalde concrete omvang zal worden bepleit. Zeker wanneer mocht blijken, dat de algemene loonverhoging nauwelijks of niet de kostenstijging van het levenson derhoud gaat dekken, valt het uit spe ciale overwegingen moeilijk nog be zwaar te maken tegen zo'n procedure die ..nivelleringskenmerken heeft. Dit betekent een samengestelde interest van 6Ji°/o per Jaar. Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een i extra premie van f20.-. Dan Is het rendement i i ruim Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. ,0pen kaart" het beste GEBN regering hoe ze ook politiek samengesteld moge zijn houdt er van op het gebied van voorbereidingen van haar beslissingen de openheid te betrachten, waarop in een democratie de burgers recht hebben. Minister De Block lag dezer dagen in de Eerste Kamer weer eens met verschillende senatoren overhoop inza ke de mijnwet continentaal plot. In een belangrijke kwestie had hij de Mijn- raad niet om advies gevraagd; toen hij zich verdedigde met de opmerking dat. vóór zijn tijd, de Mijnraad wel eens in zake olie- en gaswinning op de Noqrd- zee om advies gevraagd was, bleek, dat dit advies nimmer ter kennis van de wetgevende macht was gebracht. Het is vooral het ambtelijk apparaat, dat op de departementen een grondige afkeer schijnt te hebben met betrek king tot openbaar maken van belang rijke adviezen die bewindslieden berei ken. Men krijgt soms de Indruk, dat departementale kringen bang zijn an ders hun spel niet zo invloedrijk te kun nen spelen, terwijl in andere gevallen het de adviseurs zijn, die liever achter de schermen ln het donker willen blij- ora meer openbaarheid te krijgen dan vooral in een eerder stadium: het gebeurt maar al te vaak dat Kamers en belanghebbende kringen zich voor een „fait accompli" gesteld zien, door dat een bewindsman zich in feite tegen over zijn adviseurs vastgelegd heeft Zo'n gang van zaken schaadt in ernsti- j ge mate de goede democratische gang van zaken in Nederlands bestuur. Er zijn gevallen bekend, dat advies organen we herinneren ons In dit j verband zeker de Persraad bij een bewindsman aangedrongen hebben op openbaarheid van adviezen; tot nog toe was het pleiten voor dovemansoren met als gevolg een ontbreken van ani mo bij de raad om zich nog erg druk te maken. In andere gevallen is er van uit de volksvertegenwoordiging druk op de overheid uitgeoefend meer openheid te betrachten; we herinneren ons in dit verband een grootscheepse, maar fei telijk grotelijks mislukte poging van de vroegere KVP-fractievoorzitter prof. Romme. Jammer genoeg drukt de Kamer in dit soort zaken maar zelden door; af en toe wordt er wel eens een bewindsman aan de tand gevoeld, maar wanneer hij dreigt te bijten, wordt de hand maar al te vaak weer teruggetrokken. Wan neer straks toch de grondwet op de helling gaat, lijkt het ons noodzakelijk in dit verband de overheid meer plich ten op het betrachten van openbaarheid op te 1' ggen. Men kan de organisatie van politieke partijen wel gaan veranderen, de pro cedure om tot een nieuw kabinet te ko men vereenvoudigen. Maar wat baat het allemaal, wanneer de afstand tus sen de regering en de gewone burger even groot blijft? Maar „open kaart" is verreweg het beste. Reeds bij het geldende politiek VANAVOND VIA NED. I Film over Franciscus Met ingang van donderdag 27 juli brengen de gezamenlijke zendgemach tigde Kerken (CVK. IKOR. KRO-RKK) op vier achtereenvolgende donderda gen via Nederland II een film over het leven van Franciscus van Asslsi. De auteur Tullio Pinelli, schreef de regisseur Lillana Cavani het sc rio. Liliana Cavani maakte deze film in opdracht van de Italiaanse televi sie. Her merendeel van de rollen wordt gespeeld door bewoners va streek Umbrië, waar ook het stadje Assisi ligt. Cavani heeft door zijn „free cinema stijl" een zeer direct en sober pro- dukt gemaakt. De film werd in 49 da gen opgenomen. Liliana Cavani werd in Carpi geboren en studeerde letteren in Bologna en vervolgens in Rome aan de filmaca demie. Liliana debuteerde voor de te levisie met een historische documen taire, de eerste van een reeks, waar van er een aantal- werden onderschei den. Ook de film Francesco di Assisi werd onderscheiden met de „prix Noci d' Oro" 1966). Tullio Pinelli werd in Turijn geboren. Hij studeerde rechten en schreef en kele belangrijke dramatische werken. Pinelli schreef ook scenario's voor Fellini, voor Rosselini (Le Mi racle") en voor Germi (II cammino della Speranza). De hoofdrolspeler, Lou Castel, geboren uit Zweeds-Ierse ouders kreeg een volledige toneelop leiding. In Rome werd hem een langrijke rol aangeboden in Marco Bellochio's eerste film ,.I pugni ln Ned. II, 10.30 uur. VEGHEL Hel negenjarig meisje J. J. M. Derks uit Veghel is op de pró- •vincialeweg Veghel-Nistelrode met haar fiets gegrepen door een. auto. Het meis je werd zo ernstig gewörtd, dat zij eni- ;n later overleed. MATA HARI Schuldig of niet ADVERTENTIE MINISTER MALIK Indonesië bereid volksstemming te houden in West-Irian DJAKARTA (ANP) De Indonesische j minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik, heeft de hoop uitgesproken dat de wereld aandacht zal schenken aan de wens van de regionale raad van West- Irian dat dit gebied deel zal blyvc.n uil maken van Indonesië. Malik verklaarde dit gisteren ln een toespraak tot vooraanstaande ambtena 1 ren en regionale leiders. Hij voegde daar echter aan toe dat Indonesië nog steedf bereid Is ln West-Irian een volksstemming te laten houden over de toekomstige sta tus van het gebied, zoals ln 1962 met Ne derland ls overeengekomenDe niet ge- 1 kozen raad van West-Irian heeft onlangs een motie aangenomen waarin de wens tot bestendiging van de band met Indo nesië werd uitgesproken. AMSTERDAM (ANP) De jury voor het Kinderboek van het Jaar, ingesteld door de commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek, heeft besloten dit jaar geen boek aan te wijzen voor de bekroning „Kinder boek van het Jaar, tot tien jaar", en evenmin voor de bekroning „Kinder boek van het Jaar, tien jaar en ouder". Tijdens de Kinderboekenweek van 15 oktober tot 4 november zullen dus geen prijzen (tweemaal 1500 gulden) wor den uitgereikt. Een motivering van dit besluit van de Jury werd niet gegeven. Spaanse schrijver wordt berecht MADRID (AP) De Spaanse auteur en toneelschrijver Fernando Arrabal Teran is gevangen gezet in de Caraban- chelgevangenis in afwachting van zifc proces wegens vermeende belediging van God cn Spanje in zijn geschriften. Warme dag? Maak eens 'n IJscona - een pittige verfrissing Zó gebeurd. Los tweemaal de normale hoeveelheid Moccona op in warm water. Voeg suiker naar smaak toe. Vul een hoog glas met Ijsblokjes. Voeg nu de opgeloste Moccona toe. Wat stijf geklopte slagroom erop. Maak het gezellig met een snufje cacaopoeder op de slagroomen u hebt een verfrissende IJSCONA I verse pittige poederkoffie van Douwe Egberts W schuldig blijft eeuwige vraag Bijna vijftig jaar geleden om pre cies te zyn op 15 oktober 1917 maak te een vuurpeloton in het bos van Vincennes bij Parijs een eind aan het leven van de meest mysterieuze spion ne. die de eerste wereldoorlog heeft gekend: Mata Hari, hetgeen Maleis is voor „oog van de dag" (zon). Na haar dood zijn talrijke boeken over haar verschenen, de een nog romantischer dan de ander en vele speculaties ge daan over het wel of niet schuldig zyn. Was zij werkelijk een dubbelspionne of had zij alleen de schijn tegen? De Franse documentaire „Mata Hari" probeert door middel van de recon structie van het proces tegen de ex- (Vervolg van de voorpagina) De komst van de prins in het wan dellegioen van Nijmegen brengt elke dag weer een aantal mensen onverge telijke ontmoetingen. Mej. W, Werker uit Amsterdam was gisteren zo'n lukkige persoon In de omgeving Wijchen. Samen met tvyee collega's be spuit zij dagelijks de wandelaars met eau de cologne. Ook gisteren was het geval en zij stond precies op de plaats, waar de prins passeerde. „Ik heb hem maar wat extra gegeven. Het komt per slot van rekening niet elke dag voor, dat je een prins een dienst kunt bewijzen. En zeker niet als hij spe ciaal voor je stopt", zei zij met enthou siasme In haar stem. De rust, die er thans weer een beet je rond prins Claus heerst, is echter niet alleen terug te brengen tot het be grip, dat de wandelaars en volgers voor zijn prestatie hebben. Na de vermoeien de eerste dag, heeft men tijdens het tweede traject langs de plaatsen Weurt, Beuningen, Ewijk, Wijchen en Neer bosch, het ook heel wat rustiger aange daan. En dat in tegenstelling tot de prins, die zijn verplichte 50 km. weer in hoog tempo volbracht. De tweede marsdag was voor velen zwaarder dan verwacht en het bewijs daarvan werd in de loop van de middag bij de afmel dingsbureaus in Nijmegen bewezen, waar liefst 458 deelnemers hun contro- lekaarten niet meer kwamen inleveren. Uitvallers Zij behoren met de 85 uitvallers van de eerste dag tot de 543 tippelaars, voor wie de vierdaagse van Nijmegen al tot het verleden behoort. Deze cijfers, een record ln de geschiedenis van de vier daagse na twee dagen spreken duidelijke taal over de krachttoer die dit jaar geleverd moet worden. Tegen de hitte van de laatste dagen, want ook woens dag scheen de zon van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op het wandellegioen, is men in Nederland nu eenmaal niet meer opgewassen. Verschillende deelne mers moesten zelfs ook in pijlsnelle vaart naar een ziekenhuis worden ver- Vandaag wacht nog de zwaarste en warmste dag van dit wandelevenement. Dan gaat het over de heuvels en door de dalen rond Groesbeek en Berg en Dal. De blaren van de afgelopen dagen zullen op deze zware kilometers voor extra-moeilijkheden gaan zorgen. Want al worden de voeten nog zo goed ver zorgd, als het klimmen en dalen gebla zen is voor de wandelaars, dan gaan de voeten branden en zijn zij werkelijk 'n blok aan het been. Vietcongaanval op Amerikaanse infanteriebasis SAIGON (AP) Vletkongartlllerle heeft een zware aanval gedaan met gra naten en raketten op een Amerikaanse Infanteriebasis en de daarby gelegen vliegvelden ten noorden van Saigon, 11 militairen zijn bij de beschieting gedood. 43 gewond. Tezelfdertijd zijn twee Zuid- vietnamese basis beschoten door Vlet- kongmortleren. De gevechtsactiviteit van de grondstrijd krachten blijft gering, zoal6 reeds de ge hele maand. De Vietkongartlllerie heeft vanmorgen het hoofdkwartier van de eer. ste brigade, de eerste infanteriedivisie en het vliegveld bij Phuoc Vin, 56 km ten noorden van Saigon gedurende vier uren bestookt. De installaties van het vlieg veld een relatief onbelangrijke post hebben slechts lichte schade opgelopen. Ook een po6t bij Than Uyen, ongeveer 12 km ten (noorden van Saigon kwam on der Vietkongvuur te liggen. Hierbij zijn drie burgers gedood. De granaten zijn te recht gekomen midden ln de stad en niet, wat waarschijnlijk de bedoeling was, op het militaire hoofdkwartier. Mata Hari werd ruim eenenveertig jaar voor haar gewelddadige dood ge boren in Leeuwarden als Margaretha Geertruida Zelle. Niets deed bij haar denken, dat zij nog eens een beslissen de rol zou spelen in het verdere ver loop van de eerste wereldoorlog. Tot dat zij op de romantische leeftijd achttien lentes besloot te schrijven op 'n huwelijksadvertentie, die 'n 39 haar oude uit Nederlands-Indië terugge keerde militair had geplaatst. Het ge volg was een huwelijk, dat niet al te best verliep. Na het stranden haar huwelijk nam Margaretha de wijk naar Parijs en vierde onder de r „Mata Hari" al spoedig triomfen als stripteuse. Met haar oosterse dansen wist zij tot iedere klasse in Parijs door te dringen. Ze danste o.m. ten huize van de familie Rothschild, in het Pa- rijse Olympia, het Scala van Milaan en Wenen. Als de eerste wereldoorlog uitbreekt is er geen plaats meer voor danseressen als Mata Hari, Zij komt in contact hooggeplaatste en minder hoogge plaatste militairen van beide zijden Duitse en Franse) en gaat in op het aanbod van de Franse regering oi gen 'n betaling van 1 mjiljoen frank voor hen te spioneren. In 1917 wordt zij echter gearresteerd door haar gen opdrachtgevers, verdacht van i dubbelrol. Tijdens een proces, dat oorlogssfeer werd gevoerd werd het ja uitgesproken over de verdachtmaking. De excecutie van Mata Hari was het rechtstreeks gevolg. In Frankrijk werd na de tv-uitzending een enquête gehouden, waarin ge vraagd werd of Mata Hari de dood straf verdiende of niet. De uitslag was vijftig procent.vóór en vijftig.,, tegep. De AVRO-tv zendt de zelfde documen taire vanavond uit." Men kan benieuwd De reeks zomerse reportages, die der de titel VARA-ra-boem-t.v. lucht Ingaan, had gisteren een gelukki ge aflevering met „De acht Chaam". Eerst rechtstreeks een nlshreportage; later op de avond c samenvattend overzicht (hulde v< dit snelle montagewerk!) van het wle- Ierevenement en alles wat daar vast zit. Vooral naar die tweede uitzending hebben we met genoegen gekeken. Het sportieve element kwam er goed in uit, maar ook aan het „circus" dat zo'n wielerwedstrijd onvermijdelijk be geleidt, werd alle aandacht besteed. Daardoor werd de rennerij wat gere lativeerd zonder dat dit overigens leid de tot een ontluistering. Iets wat vrij gemakkelijk, maar geloven wij niet rechtvaardig zou zijn geweest. De VARA had een goed reportage team: oude vertrouwde Barend Ba- rendse die verslag deed van de eigen lijke strijd: Henk Terlingen die zich hoe langer hoe meer ontpopt als een innemend en bekwaam tv-journalist en Fred Racké, die het er in zijn tv-Tour redelijk goed heeft afgebracht en die er ook nu blijk van gaf dat hij van wanten weet waar het de wielersport betreft. Hij heeft een eigen interviewstijl: net een beetje ver „doorprikken" zonder ól te duidelijk onaardig te worden. Goed voorbeeld: zijn gesprek met Wout Wagtmans, de materiaalverzor ger van de Tour de Franceploeg, die onder leiding van Jan Janssen stond. Die werd helemaal en onthullend neer gezet door de antwoorden die hij niet gaf op Racké's moeilijke vragen. Wagtmans leverde overigens de wie- Ieruitspraak van het jaar na een vraag om doping. Die uitspraak: „Wie rijdt de Tour nog op een biefstuk uit?" „Achter het Nieuws" op „U" ls meest al een kwestie van „kosten drukken". Zo ook gisteren waar actueel werd ge daan aan de hand van archicffilms en een siudiospreker. Benevens een „Duel voor twee heren", dat De Gaulle af deed. Gezien d nieuwswaarde van dit onderwerp hadden we minstens een rechtstreekse uitzending uil Parijs verwacht. Gelukkig kwam het N'TS- journaal met het allerlaatste nieuws plus redelijk beeldmateriaal. Vg. Nieuwe paarden- en ponymarkt BARNEVELD (ANP) Behoudens goedkeurng van Gedeputeerde Staten heeft de gemeente Barneveld besloten ten markt voor pony's en paarden in te etellen. Als dag is gekozen de laatste dinsdag ln augustus. Gezien het grote aantal pony's dat in Barneveld en om geving wordt gehouden, verwachten in siders een zeer gunstige ontwikkeling van da markt. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen ora 18.55, 1958 en 20.16 NTS 18.45 uur: De Minlmolen 18.50 uur: Nieuws ln het kort 19.00 uur: De Verrekijker, inter nationaal jeugdpro gramma 19.10 uur: Van gewest tot ge west. regionale actua liteiten 19.30 uur: Mensen in de sport 19.53 uur: Toeristische tips van de ANW 20.00 uur: HILVERSUM I NCRV 20.30—22.15 uur: Zomeravondmozaïek luchtige muziek 22.45—23.15 uur: Haarlemse orgel- maand 1967 Journaal TROS 20.20 uur: N.V. Gebr. Van Dijk, t.v.-film 20.32 uur: 87th Precinct, t.v.-serie AVRO 21.20 uur: Mata Hari, t.v.-film NTS 28.15 uur: Tweede journaal 23.20 uur: Sluiting NEDERLAND l| STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.15 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort KRO 20.05 uur: HILVERSUM II AVRO 20.40—21.25 uur: Stereoconcert door het Omroeporkest 21.25—22.30 uur: De revolutie van wor- poraal Vargas, hoor- Bill Dane Show, t.VA 20.80 uurt Brandpunt-Europa, ac tualiteitenrubriek 21.20 uur: De zaakt.v.-serie NTS 22.15 uur: Tweede Journaal CVK/IKOR/KRO 22.80 uur: Franciscus van Assisi, t.v.-film Televisie morgen NEDERLAND I NTS 15.00 uur: De Vierdaagse te Nij megen, reportage 16.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.80, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM H: 7.00. 8.00, 11.00, 18.00, 16.00. 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HILVERSUM I (402 meter) NCRV: 18.10 Sportrubrlek. 18.30 Lichte grammofoonmu- 'eerpraatje. - 22.4S Haarlemse Orgelmaand 1967: kerkorgel- -oncert: oude muziek. 23.15 Zoeken naar oorden: interview met een kunstenaar. 23.45 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 23.55— HILVERSUM II (298 meter) AVRO: 18.00 .00 Stereo: Zang en plano: Nederlands ■ren. IKOR: 19.30 Twee wijzen van gei gesprek. 19.55 Kerk veraf en dichtbij. AVRO: Omroec Vargas, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 22.55 Lichte grammofoonmuzlek. 23.55— VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox, 19.00 Beatle-show 19.15 Hits voor morgen en over morgen, 20.00 Voor Iedereen die zijn hart aan de tropen verpand heeft: 20.00—21.00 Indonesia, 21.00—21.30 Nederl. Antillen. 21.30- 22.00 Suriname, 22.00 Muziek privé, 23.00 Voor dieren- en andere liefhebbers, 1.00 sluiting. BRUSSEL NED (324 meter) 18.00 Nieuws. 1.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportult- agen. 18.30 Franse les. 18.32 Lichte muziek. 1.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Lichte luziek. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.30 musementsmuzlek. 20.00 Lichte muziek. 20.45 Boekbespreking. 21.00 Casinoconcert. 22.00— daagse te Nijmegen: Reportages om 7.32, 9.00, 11.20, 12.40, 18.45 en 19.10 uur. 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord, lezing. 7.15 Lichte gramrnófó'öhmuzïek;" (7.30-^7.32 Nieuws). 7.53" Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Voor de kin deren. .8.30 Nieuws. 8.32 Tourlngclub: vakan- tletlps. 8.45 Ltchté grammofoonmuzlek. (9.35 - rstanden). 10.00 De Platensoos: verzoek- programma voor oudere luisteraars. 11.00 de zieken. 12.00 Lichte grammofoonmu- 12.27 Mededelingen voor land- en tuln- 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Platennieuws. 13.00 Stereo: Lichte orkestmu- net zangsolisten. 13.30 Muziek uit vakan- etteklanken. 1 ioPianorecital: Nieuws. 11.02 En dan heb je een chansoi.. liedjesprogramma. AVRO: 11.30 Musa Ibérlca (VII), lezing over volksmuziek uit Spanje en Portugal. 11.55 Beursberichten. 12.00 Licht or kest. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Overheidsvoorlichting: Uitzen ding voor landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten. 13.30 Stereo: Pia norecital: klassieke en moderne muziek. 14,05 Poëziekroniek. 14.20 Slotakkoord: het kasteel reisdoel. 14.50 Hou Je aan je woord: een spel met en over taal en literatuur. VPRO: 15.30 Thuis: programma voor thuiszittenden. 18.00 Nieuws. 16.02 Namiddagconcert: 1. Radio kamerorkest, klein omroepkoor en solisten: pianomuziek. 17.00 Op stap. vakantiesugges ties voor kinderen en ouders. 17.10 Stereo: Muzikale aanwinsten. 17.45 Actualiteiten. HILVERSUM III (240 meter en FM-kanalen) AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Actualiteiten. 9.05 Plaat maar raak!: vrolijk ochtendprogram ma. 10.00 Nieuws. 10.02 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogramma. (11.00 Nieuws). VPRO: 12.00 Nieuws. 12.02 Uit de buitenlandse pers. 12.05 Een uurtje Frans. 13.00 Nieuws. 13.02 Uit de buitenlandse pers. 13.05 El pée: gevarieerd platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Uit de buitenlandse pers. 14.05 2 x Top 10. AVRO: 15 00 Nieuws. 15.02 Muzlekkantjes: licht muziekprogramma. 19.00 Nieuws. 16.02 Showtime: live-opnamen van bekende artiesten. 16.30 Sorbet: licht platen- programma. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.05—18.00 Pop Party. VERONICA (192 m) 6.00 Ook goelemorgen. 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd 11.00 Hulsvrouwenverzoekprogramma. 12.00 Muziek bij de 'lufleW.' 14.00 OTattneê, 78.00 Hits a gogo, 17.00 Gevar. progr., 17.80—18.00 The Teenbeatclub. BRUSSEL NED (324 meter)' 12.00 Nieuws 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mede delingen, programma-overzicht en SOS-be- rlchten voor schippers. 12.48 Lichte muziek. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht en beursberichten. 13.20 Tafel- muzlek. 14.00 Nieuws. 14.03 Amusementsmu ziek. 15.00 Nieuws. 15.03 Operettemuziek. 16.00 muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht en mede- Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte delingen. 17.15 Volksmuziek 17.45 Koorzang. Gisteren kwart eeuw geleden in Dachau om leven gebracht (Van onze correspondent) NIJMEGEN Op 26 juli 1942 maak- in het concentratiekamp Dachau :n injectie een einde aan het leven in de karmeliet Titus Brandsma, na dat deze zich tijdens de bezetting zeer had onderschelden door streven naar handhaving van vrede- en persvrijheid. De richtlijnen, die hij in opdracht an kardinaal De Jong opstelde ter ver dediging van de persvrijheid, zijn de Nijmeegse hoogleraar in de geschiede nis van het geestelijk leven noodlottig geworden. Titus Brandsma is een van de velen die hun leven gaven voor de vrijheid. Zijn 25ste sterfdag werd gisteren op bijzondere wijze herdacht tijdens een plechtigheid in de Karmelkerk te Nij megen, waar een herdenkingsrede werd gehouden door prof. mr. B. H. D. Her- mesdorf, in aanwezigheid van de mi nister van C.R.M. mej. dr. Marga Klompé, en kardinaal dr. B. J. Alfrink, die beiden ook een kort woord ter her denking spraken. De plechtigheid werd voorafgegaan door een stille tocht de vrede, waaraan door ongeveer 2000 man werd deelgenomen. Tot slot werden bij de Dachau-urn in de Titus Brandsmakapel kransen gelegd door kardinaal Alfrink, minister Klompé en namens oud-verzetsstrijders door de Nijmeegse hoofdcommissaris van poli- ie. nir. F. Prick. Minister Klompé schetste Brandsma ls eèn bruggenbouwer, die in zijn vi sie zijn tijd ver vooruit was. Immers in zijn tijd bepleitte hij al een dialoog andersdenkende volksdelen, met het marxistisch socialisme. Se dert hij in 1935 werd benoemd tot lan delijk adviseur van de Nederlandse ka tholieke journalistenvereniging heeft hij als journalist op de bres gestaan voor de hoogheid en de verantwoordelijkheid de pers, wel in het bijzonder tij dens de bezettingsjaren. De bezetter had hierop geen ander antwoord dan gevangenneming en deportatie. Als voorzitter van de internationale katholieke vredesbeweging Pax Christi sprak kardinaal Alfrink speciaal over Brandsma als arbeider voor de vrede, die alle mensen wilde doen samenleven als broeders in liefde Gods. Daarom juichte de kardinaal het toe. dat men binnenkort een .Titus Brandsmainstituut gaat oprichten, dat de gedachtenis aan deze Nijmeegse hoogleraar levendig wil houden en dit wil bereiken door' het be vorderen en doen beoefenen van studie en onderwijs in wat hem het dierbaarst was: de ontwikkeling in de geschiede nis van de religieuze ervaring en de daarop volgende theologische bezin- Nu reeds heeft dit instituut de be schikking gekregen over een boekenrij van meer dan 20.000 geestelijke wer- De sobere plechtigheid werd opge luisterd door Henk Schaer, die enkele gedichten en een citaat uit het boek „Mijn cel" van Titus Brandsma voor- Besloten werd met het zingen van het Wilhelmus. Tijdens de herdenking in de kapel deed zich nog een incident voor. On verwachts rende een jongeman naar het altaar en plaatste bij het portret van Titus Brandsma een bord met een opschrift over vrede in Vietnam. De jongeman moest met geweld verwij derd worden. Geen militaire maar wel extra-treinen DEN nAAG (ANP) Naar het ministerie van Defensie meedeelt wordt reeds enige töd de mogelijkheid onder zocht om te komen tot een andere rege ling voor het vervoer per trein van mili taire verlofgangers gedurende het week einde. Er wordt naar gestreefd de mili taire treinen te laten vervallen door ge durende de weekeinden een aantal even eens voor overige reizigers toegankelijke extra-treinen In te leggen. De militair zal dan de keus hebben tussen de extra-trein of de trein van de normale dienstregeling. Deze ingrijpende verandering (elk weekeinde worden on geveer 40.000 militairen vervoerd) heeft voor de dienstregeling van de Ned. Spoor wegen vergaande consequenties. Daar deze voor een heel Jaar wordt vastgesteld, zal een dergelijke wijziging pas eind mei 1968 kunnen Ingaan. De N S. proberen echter, ln samenwerking met de inspec tie vervoerswezen van de koninklijke landmacht, dit tijdstip zoveel mogelijk te vervroegen. Omstreeks 1 oktober van dit jaar zal de regeling als proef worden in- 1 gevoerd.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2