Rog er Pingeon blijft sterkste ITALIË HEEFT ALLE KANS OP DUBBELE OVERWINNING IN RONDE VAN TOEKOMST Uitslag van Tour staat vast Groene trui is nu de hoofdzaak Rit naar Pau was beslissend TOUR IN CIJFERS Duyndam staakte strijd door een lekke band TOUR DE FRANCE PAGINA 7 Van nze sport redact ie) PAU Dc tweede Pyrenee- enrit heeft bevestigd dat Pin- geon deze Tour de France zal gaan winnen. Jan Janssen was gisteravond in Pau even eens zeker daarvan: „Niemand anders dan Pingeon kan het nog halen. Dat heb ik van daag op de Tourmalet en de Aubisque nog eens duidelijk gezien. Jimenez mag op de Puy de Dóme (aankomst van de 20ste etappe) voor mijn part vier minuten winst boeken. Dan nog zal Pingeon, die een uitstekend tijdrijder is, de ron de winnen. De uitslag staat voor mij vast". Janssen, die door zijn vierde plaats in Pau opnieuw punten verzamelde voor zijn groene trui, vond het spijtig dat er in de lange af daling na de Aubisque nog zoveel renners, en dan vooral enige van zijn concurrenten in het klassement, aansluiting bij de kopgroep hadden kunnen krijgen. „Ik was de enige die in de afdaling gereden heeft. De anderen hadden er hele- Zeventiende etappe K van de 17e etappe luidt: (Kr) 8.00.27. 2. Van Sprtngel maal geen belang bij. Jimenez was doodmoe, Pingeon bleef in het wiel van de Spanjaard zitten en de anderen vonden het welletjes. Wat wil je dan alleen? Daardoor kon de groep Gimondi terugkomen". Tekenend voor deze berg etappe was wel dat de 33- jarige veteraan Raymond Mastrotto erin slaagde 23 kilo meter voor de aankomst de inmiddels tot 42 man aange groeide eerste groep te ont vluchten. De Fransman, die in de buurt van Pau in het dorp je Arros-Ney (afstand 20 kilo meter) woont en die wist dat in Pau bij de aankomst al zijn supporters aanwezig waren, slaagde erin in zijn eentje ruim 2 minuten voorsprong te nemen. Mastrotto, reeds enige tijd door de duizenden streek genoten luid bejubeld, daarna nog omhelst door vrouw en kind, had vervolgens nog ruim de tijd om te bekomen van zijn inspanningen toen het volgende tweetal, de Belg Van Springel en de Duitse vete raan Junkermann, zich aan dienden. Daarna pas kwamen de kopstukken. Dat er in de laatste kilometers helemaal niet meer gereden is bewijst wel het feit dat winnaar Mas trotto op de top van de Aubisque nog 7 minuten ach terstand telde. Jan Janssen werd dus vierde, de snelste van het peleton. De sprint werd ook dit keer voor hem aangetrokken door Ger- ben Karstens. Het voorberei dend werk had Wim Schepers ''"daan, die samen met Gimon di 30 kilometer voor de aan komst bij de groep Janssen was aangekomen. Janssen had tegen hem gezegd: „Hou het tempo in de laatste kilometers zo hoog mogelijk, dan hebben ze geen zin meer om te demar reren. Schepers deed het. Bij aankomst op het circuit te Pau, waar nog een ronde moest worden afgelegd, reed de Limburger aan kop van het peleton. Vlak daarachter zat Karstens en in zijn wiel zatJanssen. Aldus uitstekend gelanceerd won Janssen gemakkelijk de sprint en consolideerde Neder land daardoor de groene trui, die toch elke dag 375.- op brengt. RONDE VAN DE TOEKOMST Zesde etappe De uitsla»! VOD da Mdl etappe van de res de Bigorre n.iar Pau over een at»tanil 1. Pecchlelan (in 5 11.21. Den llcrtoK Gomez (Sp) 8. Cattelan (It) *.t 7. Gui- Felice Gimondi is allang de oude niet meer. Ook gisteren kon de Italiaan heel moeilijk omhoog komen op de Tourmalet en Aubisque, maar de kopstukken hebben netjes op hem gewacht, want met Gimondi erbij krijgt de overwinning van Pingeon im- Gimondi (lt) op 15.50, 9. Bodrero (Prlmaveru. li) op 19.03. in Poulldor (Fr) op 19,04, li. Huysmans <B) op 19.08. 12. Monty (B) op 19.17. 13. Baysslere (Coqs, Kr) op 19.45. 14 Van CtooBtar (Rode Dulv.. B) op 22.30, 15. Haast op 25.39, 16. Gl- nes Garcia (Sp) op 26.38, 17. Sumyn (Bleuets Fr) op 26.56, 18. Junkermann (Did) op 27.27. 19 Brands (B) op 28.27. 20. PolldorI (Prlma- vera. It) op 28.56. 26. Karstens op 33.31. 38. Schepers op 43.13. Puntenklassement srghe (B) 89 pnt.. 5. Rlotte (Fr) 81 pnt. Ploegenklassement 1 Pecchlelan (It) 20.14.11. 2. 13 sec, 3. Gulmard (FT) op 1. log op 3.58. 5. Cattelan (It) o| Mastrotto op vertrouwde grond aan de haal Bij de finish leunden Schepers en Karstens tegen de afrastering. Janssen kwam naar hen toe. „Jongens, prima gedaan, dat is pas ploegenwerk. Als we zo elke dag rijden doen ze ons in de sprint niets mteer". Schepers zei: ,,Ik kon echt niet harder rijden, want je heht gezien dat ik tien kilometer voor de finish nog een lekke band kreeg. En op dat nieuwe achter wiel van mij zat een versnelling die veel te klein was". Karstens: „Waar praat jij nog over, het is toch prima gegaan Een eindje verder stond Rogier Pin geon, de slanke Fransman, die de Tour gaat winnen. Lastige dag gehad, Ro gier? „Helemaal niet. In het begin van de etappe had ik wat stijve spieren, dat kwam door de inspanning van gisteren. Maar later ging het heel goed. Ik had op de Tourmalet best Jimenez kunnen volgen, maar dan had ik mij misschien geforceerd...Daarom dacht ik, laat hem. een eind vooruit rijden, in de afdaling pakken we hem toch weer terug. En op de tweede col had hij geen kracht meer om aan te vallen". Pingeon, nog steeds niet getekend door de zware Ronde, nog steeds na aan komst zeer vitaal en altijd bereid tegen over iedereen zijn mening te verkon- SIMPSON IS DUPE VAN DOPING! Hoewel de uitslag van het medisch onderzoek naar de dood van Tom Simpson eerst eind van deze week verioacht wordt en de officiële instanties dit nog altijd in een diep stilzwijgen hullen, meent men in de Tour te weten, dat de Brit zwaar gedoopt was. Een communiqué van het Franse persbureau A.FJ onderstreept die mening. Simpson zou 'n sterke dosis tonidrine gebruikt hebbenwaarvari amfetamine de basis is. Amfetamine is een sterk stimulerend middel, dat vooral op de hersens inwerkt. De Duitsers gebruikten het in 19S6 al voor hun troepen en de Amerikanen en Engelsen deden dat iw 1940 ook. Er bestaan vele medicamenten op basis van amfetamine. Ze zijn alle door de Franse anti-dopingwet verboden. De kracht van amfetamine ligt in de mogelijkheid vermoeidheidsprikkels te neutraliseren. Fysiek neemt die vermoeidheid echter wel toe, zonder dat de gebruiker van amfetamine het merkt. Op het moment dat amfetamine zijn werking verliest, volgt dan een inzinking die dubbel zo hard aankomt. Deze slot soit Simpson gebruikt hebben op de Mont Ventoux. Tweehonderd wielrenners, rijdend in een langzaam tempo, hebben oud wereldkampioen Tom Simpson dins dag op zijn laatste tocht begeleid. Op het moment, dat de begrafenis stoet zich in beweging zette naar het kerkhof in het kleine mijndorpie Har- Vvorth bij Sheffield, waar Simpson het grootste deel van zijn leven door- braent, brak er een hevige onweers bui los, die de honderden, die waren gekomen om Tommy de laatste eer te bewijzen, in een minimum van tijd floorweekte. In datzelfde plaatsje Harworth maakte hij als 11-jarige knaap zijn eerste schuchtere fiets tochtjes bij de boerderijen en de 800 jaar oude kerk. Twee jongens uit Sur rey hadden er tientallen kilometers voor over om de begrafenis van hun held bij te kunnen wonen. Onder de aanwezigen bevonden zich de vrouw van veelvoudig tourwinnaar Jacques Anquetil en oud-wereldkampioen bij de amateurs de Belg Eddy Merckx. De Franse ploegleider Marcel Bidot i« b(j het Franse wielerpubliek uit de gunst nu het troetelkind Raymond l'uulldor op de col De Mente voor de tweede keer in deze Tour niet een lekke band minutenlang langs de weg stond te wachten zonder dat er hulp opdaagde. Bidot heeft talrijke brie ven gekregen van verontwaardigde supporters die hem onder meer ver wijten dat h(j door BIC (de ploeg van Anquetil) gekocht is om Poull dor (van Mercler) deze Tour te laten Alg. ploegenklassement Algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 309.34.17. 2. Prlmavero 310 00.31. 3. Nederland 3io.o4.22, 4 Bleuets 310.08.03. 5. Spanje 310.09 53. Doorkomsten De doortochten op de bergen ln deze rit (Sp" 15 pnt. 2. V Du./ (Ksperanza Sp) op 1.30 12 pnt. 3 Balmanlon (Prlmavera. It) z.t.. 10 pnt. 4. Pingeon (Fr) op 1.35 8 pnt. 5. Por- talupl (Prlmavera. lt) op 2.50 6 pnt. 6. Almar (Fr) z.t 5 pnt. 7. Janssen z.t. 4 pnt. Col d'Aublsque (eerste cat.): 1. Thelllelre (Coqs. Fr) 15 pnt, 2 Balmanlon (Prim., It) op 1.30 I- c.'n'u"Vit)' 'op Horrtaon '(CBl'oÊ J.JJ. 10. Gomez (Sp) op 12.03. 11. Mae* (B) op 12.17. 12. Blanco (It) op 13.58, 13. WeckX (B) op 14.26, 14. Mascnro (Sp) op 15.03, 15. Troche (Did) op 15.44, 18. Hrazdlra (Tsj-Sl) op 18.13. 17 Blllc (Z-Sl) op 17.02. 18 Glaccone (It) op 17 46 19. Wagtman* op 18.27. 20. Schepers op 19.04 25. e.a.: Plet Tesselaar op 22.43, 31. Holst op 27.26. Puntenklassement l.Hpccchlelan (It) 71 pnt. Gulmard (Fr) 65. 3. Wagtman* 61. Conti (It) 54. 3. Den Ploegenklassement Ploegenklassement van de zesde euppe 1. Italië 16.09 07 2. Spanje 16 12 20, 3 Frank rijk 16.14 24. 4. Nederland 14.17.27, 3. Gr.-Btit- Algemeen ploegenklassement digen, voelde blijkbaar dat na gisteren de tegenstand van Jimenez gebroken was. Nog eens had de Spaanse klimmer gevoeld dat hij op de colg dit jaar geen beslissende voorsprong kan nemen. Pingeon lachte opgewekt en tevreden. Zijn ogen stonden helder en er blonk triomf in. Het wae ook hem niet onop gemerkt gebleven, dat er langs de route steeds meer bordjes met „Allez" ver schenen. Dag na dag namen ze toe. Een graadmeter voor de populariteit van de nieuwe Franse ster. Of hij nog een aan val verwacht voor Parijs? „Dat kun je nooit tevoren zeggen, maar ik heb zelf vertrouwen. Elke nacht slaap ik voor- ftaar Atf noorden 20JULI-19ee'roppe-217km bij hem was, vertelde: „In het begin zat hij steeds maar te freewheelen, zijn ploegmakkers en de Belgen deden in onze groep het werk Later, bij de klim van de Aubisque begon Gimondi weer op kop te rijden. Het leek toen alsof hij over zijn inzinking heen was". Inderdaad slaagde de Italiaan erin samen met de Belgen de groep Pingeon- Janssen 30 km vóór de finish in te lopen. Hij zag er na aankomst ook weer wat beter uit. Hij was wel nog zeer timide, weigerde de meeste interviews, maar af en toe kon er toch weer een lachje af. En als men er nog eens goed over nadacht dan was 't toch opmerkelijk dat deze Tour, die geen echte sterren kent, maar enkel eten aantal goede coureurs dat de boventoon voert, dat deze Tour de France eigenlijk beslist is door een aantal toevalligheden, een samenloop van omstandigheden. Het begon op de Ballon d'Alsace toen Poulidor ten val kwam. daarbij een lekke band kreeg en meteen uitgeschakeld werd. Daarmee had men een favoriet minder. Vervol gens was Jan Janssen op de Galibler aan de beurt. Een lekke band, gevolgd door Steeds vaster komt de groene trui om de schouders van Jan Janssen te zitten. Ook gisteren verzamelde Janssen weer punten voor de trui. die met de dag meer geld oplevert. Gerben Karstens trok de sprint voor Janssen aan, die toen geen moeite meer had alle concurrenten te verslaan. een inzinking en ook Janssen was uit geschakeld voor de eindzege. Tenslotte volgde de Italiaan Gimoncii. Bleef over: Pingeon. die op weg naar Jambes bij verrassing zes minuten voorsprong nam en die daarna tegen ieders verwachting in niet in elkaar stortte zoals hij dat al zovele keren daarvoor had gedaan. En deze nieuwe Pingeon, deze sterke coureur, zal dan de Ronde gaan winnen. Met hem wint. en dat schijnt de laatste jaren in de Tour mode te worden, opnieuw een onbekende! Nieuwe gezichten in Hongaarse zwemploeg BOEDAPEST De Hongaarse zwem ploeg. die zaterdag en zondag in Olden- zual tegen Nederland uitkomt, heeft sinds de Europese kampioenschappen in Utrecht verleden jaar een verjonging on- De ploeg telt slechts enkele „oude" bekenden, onder wié bij de dames Judith Turoczy, die tijdens de Europese kam pioenschappen in 1.02.1 tweede eindigde op de 100 m vrije slag, Edit Kovacs en Egervary. Bij de heren is Terenc Len- kei, die in Utrecht vijfde werd op de 200 m schoolslag (2.34.3) niet in de ploeg opgenomen, Csikany, zevende op de 200 m rugslag in 2.18.5 werd evenals Szen- tirmai weer opgesteld.Zij maakten deel uit van het kwartet, dat samen met Ju- lyas en Lenkei in Utrecht derde eindigde op de 4 x 100 m wisselslag. JNjjiJi. Ilonkhqlbuix nam afscheid van ITal Smeltzlv AMSTERDAM Bestuursleden en of ficials van dc Koninklijke Nederlandse Honkbalbond, hebben gisteravond in Am sterdam afscheid genomen van de Ame rikaanse bondscoach. Hal Smeltzly. De heer E. van Steeden. voorzitter van de KNHB, legde ln een toespraak de na druk op het feit dat dank z(J Hal Smeltzly die vorig jaar naar Nederland kwam. het spelpeil verder verbeterd ls. Hal Smetzly werd onderscheiden met het bondsteken van de KNHB. n r.cn Dltynflnm (N) en Opdenfcet Wieleranmteurs op dreef ARBROATH Nederlandse renners hebben gisteren in de eerste etappe van de onde van Schotland voor amateurs de strijd beheerst. Rene Pijnen won de rit van Glasgow naat Arbroath over 170 km in 3.35,12. Joop Zoetemelk werd twee de op 1,09 en Leen de Groot finishte als derde. De Schot Bilsland leRde beslag op de vierde plaats >n de/.elfde tijd als Zoetemelk. i speciale verslaggeve treffelijk en "6 ochtends voel ik me dan sterk genoeg om eventuele aanvallen af te slaan". Wachten! Zeventien minuten waren verlopen en nog altijd waren slechts vier Nederlan ders, Janssen, Karstens, Schepers en Haast, binnen. „Waar blijven nou de anderen?", vroeg Janssen, die op het punt stond zijn ereronde met de nieuwe groene trui te rijden. Hij had de woor den nauwelijks uitgesproken of een groepje van negentien renners arri veerde, waarbij de vier ontbrekende Nederlanders. Huub Harings: „Op de eerste col, de Tourmalet. raakte Zilverberg achter, ik moest de groep wat later laten gaan en toen heb ik op hem gewacht. Op de col kwam ook nog Jos van der Vleuten bij ons en even voor de finish hebben wij Jo de Roo ingelopen. Daarom zaten wij bij elkaar". De Roo klaagde erover dat hij kou gevat had, juist een dag voordat de voor hem belangrijke etappe naar Bor deaux verreden zal worden. Toen na 80 kilometer de 17 km lange klim naar de Col du Tourmalet, de ver maarde Pyreneeënreua, hegon, moest Gimondi andermaal ervaren dat hij nog zeer zwak was. Hij kwam terecht in een tweede groep die op de top meer dan 5 minuten achterstand telde. Maar naar mate de etappe vorderde herstelde Gi- mondi sich, Sdiepera. die de hele dag PAU Voor de tweede keer in successie heeft de kleine Italiaan Arthuro Pecchielan een etappe gewonnen in de Ronde van de Toekomst. Na zijn ritzege van maandag in Luchon, die hij vooral te danken had aan zijn formidabele kwaliteiten als daler, werd hij dinsdag in Pau opnieuw gehuldigd, nadat hij de sprint van een kopgroepje van zes, bij wie Nederlands beste man Fedor den Hertog die tweede werd had gewonnen. Na zes dagen kleine Tour is Arthuro Pecchie lan, 1.70 meter lang, 66 kilo zwaar, de on miskenbare leider van de 63 renners, die nog in de strijd zijn. Hij bezit na zijn twee etappeoverwinningen de gele en de groene trui, zijn ploeg staat eerste in het klassement en in de rangschikking voor de bergprijs heeft alleen de Spanjaard Mascaro meer punten verzameld dan hij. Achter deze ge boren klimmer, die 23 jaar geleden in Can- diane bij Padua werd geboren, kwam Fedor den Hertog als tweede binnen. Na de Neder landse teleurstelling in de eerste Pyreneeën- etappe is daarmee het herstel van de ploeg op duidelijke wijze gedemonstreerd. Fedor den Hertog kon ook dinsdag niet. klimmen op de manier waarop Gomez Lucas en Pecchielan de reus van de Pyreneeën te lijf gingen, maar Den Hertog durfde la:.gs de angstig stelle af gronden te dalen, zoals niemand ln het veld Daarmee heeft de slrvnke Harderwijker ruimschoots goed gemaakt, wat hij bij de beklimmingen van de Tourmalet en de Aubisque tekort kwam. Het was overigens verwonderlijk hoe de gehele Neder- landse ploeg zich had hersteld van de klap van maandag, die 's avonds aan het diner nog een forse echo kreeg, toen in het hotel In Bagnerc de Bigorre werd bekendgemaakt, dat Hans Tesse laar de tijdslimiet had overschreden en uit de strijd was genomen. Nederland heeft trouwen» ook dinsdag een man verloren. Leo Duyndam, die het op de hellingen verschrikkelijk moeilijk had. streek de vlag toen bh bovendien nog twee lekke banden kreeg. De eerste keer repareerde de grote Westlander zelf. maar toen hij opnieuw pech kreeg, moest hij wachten op een van de verzorgingswagens van de organisatie. Duyndam heeft daarmee behoorlijk wat tijd verspeeld, maar lang niet zo veel als hij zelf wel dacht. Op het moment dat zijn wilskracht was gebroken, lag bij ten hoogste tien minuten achter op het peloton, wat behalve Daan Holst alle Nederlanders In zijn midden had. Duyndam dacht dat bi) tenminste een half uur achter lag en dat hij de HJdscontrole toch niet meer zou balen. Op het moment, dat hij ging geloven In dit waandenkbeeld, beschouwde hij zijn toekomst- avontuur als afgelopen. Tegenover de kwetsbare mentaliteit van Duyndam op deze hete Pyreneeëndag, stond de onverzette lijke hardnekkigheid waarmee de vierkant ge bouwde Amsterdammer Daan Holst voortploeterdc Holst bad «eb ia zijn eerste bergrit al behoorlijk Jefke Jansen, de ploegleider van de Nederlandse Tour de l'Avenirequipe, kan weer tevreden zijn. ,2.\jn jongens" herstelden zieh keurig van de grote klap. zo zelfs, dat Fedor den Hertogh nog kansen heeft op de eindoverwinning moeten forceren om tenminste enigszins te kunnen meekomen Dinsdag echter was het allemaal nog veel moeilijker voor hem. Vunult het sturtpunt ln Bagnere de Bigorre kon hij de Tourmalet zien oprijzen tegen de toen nog grijze en bewolkte hemel. Daan Holst, die zo dringend behoefte had aan een kleine aanloopperiode om de souplesse terug te vinden, kreeg gpen gelegenheid om op adem te komen De eerzuchtige amateurs begon nen onmiddellijk na het startschot alweer te hakken met de bijl vun de strijdlust en duurdoor werd Holst onmlrtdel;ijk teruggeslagen, maar niet stuk geslagen. Holst boog niet, bij wilde boven komen, hij zou en filj moest de rit voltooien. Het is voor Holst een een/aam avontuur geworden, dat hij tenslotte vo tooide met een nchterstand van een kwartier, omdat de laatste zeventig kilometer van deze rit niet om het talent van een bege nadigde klimmer vroeg, muur om de durf van de daler en om de onverzettelijkheid van dc uchter- volger Die twee elgensehuppen had Holst ln meer dan voldoende mate Tussen Den Hertog en Holst hebben de andere Nederlanders zich -ol bravour geweerd. Op de Aubisque zagen de tienduizenden toeschouwers, die de Tour de l'Avenir op de koop toe hadden ge nomen. om voor de grote ronde tenminste maar een goede plaats te hebben. Pecchielan als eerste doorkomen, met Gomez Lucas op meer dan een minuut. Dit tweetal vond elkaar weer in de af daling. waar zij bovendien nog gezelschap kregen van dc Fransman Roblnl en dc Spanjaard Mas caro. Bu deze renners, die aan bergen zijn ge wend. heeft Den Hertog ziel) met dc Itallaun Cattelan aan zijn wiel ln een bijna roekeloze af daling nog kunnen aun.slultcn Maar het was niet alleen dc drieste moed. die Den Hertog bij de eersten had gebracht, hij heeft er ook een enorme Inspanning voor moeten leveren en onder deze omstandigheden was het geen verrassing, dat hij op het autocircuit van Pau ln een groepje waarin twee Italianen en twee Spanjaarden zaten, niet zijn tweede ritzege kon binnenhalen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7