JssSsêSSS5S^ Schreiner Airways heft zichzelf op ZEEMANSGEZIN HEEFT BEHOEFTE AAN CONTACT Journalisten door huurlingen als gijzelaars vastgehouden Suggesties voor verbindingen bij politie ingewacht Geen kans op winst in toekomst We zien alleen de buren en de bakker" DINSDAG 18 JULI 1967 PAGINA 5 KIJKEN HOE „RUSTIG" HET WAS IN KISANGANI BRUSSEL (AP) De straten van het zon-ovcrgoten Kisangani lagen verlaten toen onze DC-3 van Air Congo boven de Mad cirkelde. De rust wees in niets op do nachtmerrie die ons beneden wacht te. Het was half twee, woensdag 5 juli. 's Ochtends waren wij uit Kinsjasa ver trokken voor een bezoek van één dag aan Kisangani, de hoofdstad van Oost- Provincie, het voormalige Stanleystad. Wij waren met zijn dertienen, een gids cn twaalf Journalisten. Wij maakten deel uit van een grotere groep van 60 ver slaggevers, die op uitnodiging van pre sident Moboetoc een rondreis maakten door Kongo. Hij had ons uitgenodigd met eigen ogen in het binnenland te gaan zien hoe de rust en de kalmte waren weergekeerd. Maar terwijl wij onderweg waren, brak er In Kisangani een opstand van blanke huursoldaten uit tegen de rege ring Moboetoe. Het eerste teken dat er iets niet in orde was, kwam toen de pi loot geen verbinding kon krijgen met de verkeerstoren van het vliegveld van Kisangani. Direct na de landing werd ons toestel omsingeld door huursoldaten. In de aan komsthal die de sporen van hevige ge vechten droeg, verklaarde een Katange- se kapitein:,, De generale staf heeft be volen dat u als gijzelaars gevangen ge houden zult worden. Uw leven is afhan kelijk van dat van president Moise Tsjombe". Tsjombe, die president van Katanga was ten tijde dat Katanga zich Dit is een ooggetuigeverslag door de Belgische journalist Gaston Bunnens van de situa tie in het door opstandige blanke huursoldaten bezette Kisangani, de hoofdstad van Oost-Provincie, het voorma lige Stanleystad. Deze 49- jarige journalist is redacteur van het Brusselse dagblad „Le Peuple". Hij was één van de in Kisangani door de huur lingen gevangen gehouden journalisten. Hotel Na een paar uur reden we met een jeep naar Congo Palace, een van de beste hotels van de stad. Daar waren reeds een paar honderd Europeanen. Het vliegtuig waarmee zij zouden ver trekken was door geweervuur bescha digd en onklaar geworden. Op de ka mer, die ik kreeg toegewezen bleken zich twee officieren van Moboetoe's na tionale Kongolese leger verborgen te hou den. We probeerden te slapen, maar het geweervuur in de stad hield ons wak ker. Ik kon de kogels horen afketsen tegen de muur van het hotel. De hele volgende dag duurden de gevechten voort. Officieren van het huurleger ver telden dat zij de hele stad onder con trole hadden en dat de opstand naar an dere steden was overgeslagen. Later hebben wij gemerkt dat dat niet waar was. De huurlingen beheersten alleen het stuk van Kisangani dat op de rech ter oever van de Kongorivier is gele- Zaterdag hoorden we dat radio Zuid- Afrika omriep dat alle journalisten in Kisangani om het leven gekomen wa- i. Later werd dat bericht ook door radio Kinsjasa verspreid. Pas laat in de daarop volgende week slaagden we erin via een vertegenwoordiger van het Rode Kruis te laten weten dat ons niets over komen was. Dinsdag 11 juli wist de regering van Moboetoe een staakt het vuren te berei ken. Maar 's avonds braken opnieuw hevige gevechten uit. Rond 17 uur de den geruchten de ronde dat de huur troepen de stad verlieten. Ondanks het 'feit dat zij uit Boekavoe versterkingen hadden ontvangen, zag het er weinig rooskleurig voor hen uit. Donderdagmorgen kwamen de Kongo lese troepen schietend het hotel binnen. Iedereen in het hotel moest aantreden op een groot terras achter het gebouw. Daar lieten ze ons 12 uur staan. Toen wij weer het hotel binnen mochten bleken alle levensmiddelen verdwenen. GEEN BLANKEN MEER De militairen trokken plunderend door de stad. Voor zover wij konden nagaan zijn zeven Europeanen gedood. Onder de Kongolese burgers is het aantal slacht offers veel groter. Behalve een bejaar de Belgische arts zijn er nu geen blan ken meer in Kisangani. Normaal wonen er zo'n twee tot driehonderd. Allen zijn met transporttoestellen van de Ame rikanen geëvacueerd. Zelf heb ik met de andere journalisten Kisangani met het laatste vliegtuig verlaten. Het was de zesde maal dat ik Kongo bezocht heb. Ik denk niet dat ik nu nog ooit terug ga. Het leven is men er als Belg of Europeaan niet zeker, zoalng de Kongolezen elke blanke verantwoorde lijk stellen voor de daden van de huur- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Zeer onlangs is de contactcommissie voor de politieverbin dingen voor de eerste maal bijeen ge komen. Deze commissie heeft tot taak de ministers van Justitie en van Binnen landse Zaken van advies te dienen inzake verbindlngsaangelegenheden, nu de voort schrijdende technische ontwikkeling ver dere coördinatie nationaal en internatio naal mogelijk maakt. Deze eerste vergadering had het ka rakter van een oriëntatie met betrek king tot de nogal gecompliceerde mate rie. De commissie besloot haar aandacht in de eerste plaats te zullen richten op de volgende in de praktijk levende wen sen, aldus lezen wj ln het Algemeen Politieblad. Deze wensen omvatten: uitbreiding en verbetering van het telexnet; ontwikke ling van interlokale radioverbindingen; het gebruik van de portofoon op groter schaal; voorzieningen op het gebied van de telefoon, waardoor bij blokkering van het openbaar telefoonnet (bijvoorbeeld bij calamiteiten) toch het noodzakelijk telefoonverkeer gewaarborgd is. Bij de werkzaamheden van de com missie zullen overeenkomstig haar op dracht de behoeften van de praktijk centraal staan. De commissie staat dan ook open voor suggesties en ervaringen en hoopt op een levendige communicatie met de gebruikers van de politieverbin dingen. Delgado leeft nog, volgens verzetsgroep RABAT (Reuter) Een Portugese verzetsbeweging, het Nationale Bevrij dingsfront genaamd, heeft gisteravond in de Marokkaanse hoofdstad Rabat een communiqué uitgegeven volgens welk generaal Humberto Delgado, de oppositie leider, die naar werd aangenomen in 1965 vermoord was, nog in leven Is en wordt ▼astgehouden door de Portugese politie. Het lijk, dat in april 1965 bij het dorp VtEanueva del Fresno aan de Spa ans- Portugese grens was gevonden, was niet dat van de generaal, zo zegtt het Portu gese bevrij dings front. Delgado ls nu weer als leider van de organisatie aangesteld. Een driemanschap aal zijn taak gedurende zijn afwezigheid waarnemen. Athenagoras denkt aan tegenbezoek ISTANBOEL (KNP) ..Wanneer over 10 dagen Paus Paulus, die grote be devaartganger, hier zal komen, zullen w(j deze geweldige gelegenheid aangrij pen om onze Kerken nader tot elkaar te brengen. ..Dat zei patriarch Athena goras gisteren tijdens de ontvangst van een grote groep Engelse en Amerikaan se toeristen, die bij hem op het Phanar op audiëntie gingen. „Paulus VI is 'n groot mens, "n groot leider en een groot pelgrim. Hij is groot, omdat hij zich voor ogen stelt hetgeen ons te wachten staat: de eenheid der Kerk," aldus Athenagoras. Hij voegde •raan toe, dat hij hoopte diens bezoek binnen drie maanden te kunnen beant woorden. Over de ontmoetingen tussen beide pa triarchen volgende week heeft men in het Phanar laten doorschemeren, dat dit waarschijnlijk twee maal gebeu ren zal. Eerst gaat de Paus naar het pa lels van de patriarch, daarna komt Athe nagoras naar de nuntiatuur, Paus verblijven zal. Communiqué: (Van onze correspondent) SCHIPHOL Jarenlange verwoede concurrentiestryd tussen de twee Ne derlandse charterbedr\jven Martin Air en Schreiner Airways ls beslecht ten nadele van de laatste. Scheepvaartmij. Van Ommeren in Rotterdam, sinds 1 ja nuari enige aandeelhoudster van SAC, heeft besloten het luchtvaartbedrijf per 1 oktober (aanvang winterseizoen) te liquideren. De 80.000 vakantiegangers, die dit jaar bij SAC stonden geboekt, worden nog vervoerd, maar daarna zal de vloot van zes machines worden ver kocht waarschijnlijk met bemiddeling van de ELM en Martin Air. zullen overnemen, is twijfelachtig. Het debftcle van Schreiner Airways is voor al te wijten aan persoonlijke tegenstel lingen Tussen de Haagse luchtraider Bob Schreiner enerzijds en de directie van de KLM en vooral van Martin Air aan de andere kant. Deze vete stond iedere vorm van samenwerking in de weg. al werd de noodzaak daarvan, wilde SAC een gezond bedrijf worden, al lang door iedereen ingezien. Ook een poging van SAC om betere bedrijfsresultaten te ver krijgen door te gaan samenwerken met de Amsterdamse scheepvaartmaatschap pij KNSM mislukte. Phs van Ommeren N.V., enig aandeel- houdster in Schreiner, deelt in een com muniqué mee: „Gezien de tot 1 Januari 1967 geleden exploitatieverliezen en de resultaten van en vooruitzichten voor het lopende jaar is het duidelijk gewor den, dat voortzetting van het bedrijf op dezelfde kwetsbare basis als voorheen niet verantwoord is, noch dat er vol doende mogelijkheden voor een sluitende exploitatie voor de toekomst aanwezig zijn. Dientengevolge Is besloten het be drijf niet te continueren. Aan de in de loop der jaren opgebouwde positie, wel ke SAC vooral op de Nederlandse toe- ristenmarkt heeft verworven, zou daar mede een abrupt einde komen. Dit is een ontwikkeling, welke moeilijk te antwoorden valt. Hierbij zou immers situatie ontstaan, welke voorbijgaat aan de binding, welke SAC heeft met haar cliëntele alsmede met haar personeel, dat zich met al zijn krachten, kennis en enthousiasme heeft ingezet om het be drijf Schreiner Aercontractors N.V. zijn uitstekende naam te bezorgen en te doen behouden. Het is dan ook verheugërid te künnen vaststellen, dat bij de andere vooraan staande Nederlandse luchtvaartmaat schappijen KLM en MAC een grote mate van begrip en medewerking ondervon den wordt om maatregelen te nemen, welke er op gericht zijn de positieve aspecten van het bedrijf in hun onder nemingen op te nemen en ten aanzien van de overname van personeel en ma teriaal vergaande voorzieningen te tref fen. Betrokkenen stellen er prijs op te ver klaren, dat zij en zulks mede in het belang van de voortgezette ontwikkeling van het sociaal toerisme en de bijdrage, welke de Nederlandse vervoerders daar aan mochten leveren in nauw onder ling overleg streven naar het vinden van zo gunstig mogelijke oplossingen voor de zich ongetwijfeld voordoende problemen in deze zich wijzigende omstandigheden", aldus het communiqué. Wel zal de KLM gaarne „de in de I luchtvaart ervaren personeelsleden van Schreiner Airways" overnemen, maar de vloot van deze chartermaatschappij, die naar gemeld aan het eind van het lo pende toeristenseizoen zal worden geli quideerd, past qua aard en samenstelling niet in die van dc KLM en zal dus niet worden overgenomen", aldus deelt de directie van de KLM desgevraagd mee. Wel zal de KLM haar tussenkomst ver lenen bij de afvloeiing van de Schrelner- vloot. Veertien dagen geleden kwam al gro te onrust over het voortbestaan van Schreiner onder het personeel aan het licht. Na een vergadering van de per- soneelsraad werd aan de pers echter meegedeeld, dat slechts gesproken was over „plaatsing van frisdrankautoma ten". De directie van Martins Air Charter maakt bekend, dat Martin Air Holland een tweede DC 9-30 (lotng body) besteld heeft bij de Douglasfabrieken in de Ver. Staten. Het vliegtuig wordt begin 1969 afgeleverd. Evenals de eerste DC 9-30, die volgend jaar in de vloot van Martin Air wordt opgenomen, zal ook het nieuw bestelde vliegtuig in de zogenaamde quick-change-uitvoering worden gele verd. Snelle verandering aan passagiers in vrachtconfiguratie is dus mogelijk. Het vliegtuig kan 110 passagiers ver voeren. Op 1 april 1968 zal een Lockheed Electra aan de MA-vloot worden toe gevoegd. Sterke delegatie leraren naar Berlijns congres BERLIJN (KNP) Een Nederland se delegatie van maximaal 25 man, om- vattende leden van katholieke onderwij zer»-, leraren- en kweekschoolorganlsa- Ues, zal een der sterkste zijn onder de 154 gedelegeerden uit 25 landen, die deelnemen aan het internationale con gres van katholieke leerkrachten. Het congres begint op 24 Juli en zal staan onder do heer Ponsin van het Katholieke Onderwijzers Verbond in Ne derland, die de pas overleden voorzitter prof. Fleig zal vervangen. Het congres heeft tot onderwerp: School en onderwijzer ln het licht van het concilie. Mr. Schelfhout, directeur van het bureau voor onderwijs en op voeding ls «en van de sprekers. HtJ be handelt de christelijke opvoeding in de school. n (Van t en onzer verslaggevers) ROTTERDAM. „Het maatschappelijk werk onder de zeemansgezinnen staat merkwaar dig genoeg nog altijd in de kinderschoenen. De officiële instanties en de Kerk hebben tot voor enkele jaren nimmer stilgestaan bij de gedachte, dat een zeemansgezin een gezin zon der vader en de zeeman een vader zonder gezin is. De situatie van de zeevarenden brengt veel problemen met zich mee, waaraan maar al te lang zonder meer is voorbijgegaan. Het isolement vormt het kernprobleem van het zeemansgezin, dat eerst in de oorlogsjaren de zo dringende noodzakelijke bijstand kreeg. De vrouwen en familieleden van zeevarenden hebben na de oorlog zelf aan de bel moeten trekken om allerwegen weer belangstelling voor hun moeilijke en uitzonderlijke positie te vragen". Aldus „Recht door Zee", het contact blad voor allen die met de zeevaart verbonden zijn. Het is het blad van de algemene Stichting Stella Duce, die ijvert voor de belangen van alle zeemansgezinnen: een onvervalst stuk maatschappelijk werk dat is voortgekomen uit noodkreten van vrouwen, kinderen, ouders en verloofden van zeevarenden. Het initiaticr voor de oprichting van de Stichting Stella Duce is afkomstig van het apostolaat ter zee Stella Maris te Rotterdam. Dit apostolaat hield zich in eerste instantie bezig met dc zorg voor buitenlandse zeelieden die de Neder landse havens aandeden. Via dit contact kwam men tot het inzicht, dat niet alleen de zee varende een bepaalde begeleiding behoeft, maar ook zijn gezin dat soms maanden lang zonder vader moet leven. De grote man achter het Stella- Ducewerk is pater J. Witkamp, die al een jaar of vijftien verbonden is aan het apostolaat ter zee. Hij kent de problemen van de zeelieden en van hun gezinnen op de wal als geen „Het belangrijkste", zegt hij. „is dat ouders, vrouwen en verloofden van onze zeelieden van alle gezindten elkaar regelmatig zien en eens met elkaar praten over de gezamenlijke problemen. Zeemansvrouwen zijn voor wat hun problemen betreft vrij gesloten tegenover de buitenwereld. Meestal praten zij alleen maar met. insiders, mensen die de scheepvaart kennen, en dat zijn er maar weinig'*. Pater Witkamp beseft goed, dat zijn werk en dat van zijn drie medewer kers voorziet in een behoefte, waar van de man op de wal geen Idee heeft. „Ik zie ons werk als een brug functie tussen de gezinnen en de financiële instanties. Wanneer je de vrouwen of ouders met maatschap pelijke problemen een steuntje in de rug kunt geven ben je vank al waar je wilt zijn. De eerste stap durven ze meestal niet te nemen. Hebben ze ons advies opgevolgd, dan zit de zaak meestal wel goed en gaan ze uit zichzelf wel terug naar de mensen die hun op welk gebied dan ook kunnen helpen. Ideaal zou het zijn wanneer wij ons uitsluitend tot die brugfunctie zouden kunnen beperken, maar of het ooit zo ver komt?" Pater Witkamp weet het niet en nie mand weet het eigenlijk. Het is ge woon een kwestie van afwachten of de activiteiten van Stella Duce de gezinnen van de zeevarenden blij ven boeien of niet. Een feit is in ie der geval, dat het rijk sinds kort het belang van dit werk heeft begrepen en 1 januari van dit jaar met een subsidie is gekomen. Met dit geld kan men nu nieuwe krachten aan trekken en het werk uitbouwen. Ge dacht wordt aan een socioloog, die kan gaan samenwerken met de twee nu in dienst zijnde maatschappelijk werksters. GROEPEN Iloe werkt Stella Duce in de prak tijk? Naar buiten uit vallen de avon den van de verschillende gespreks groepen het meest op. Er zijn vier gespreksgroepen in Rot terdam, een In Dordrecht, een in Bre da en een in Den Haag. Het Haagse contact is begin dit jaar opgericht. Ook enkele jaren terug kwamen hier de vrouwen van hen, die regelmatig maandenlang op zee vertoefden bij een, maar deze contacten zijn in de loop van de jaren verflauwd en uit eindelijk volkomen opgehouden te be staan. De nieuwe groep is in haar korte bestaan pas Tweemaal bijeen geweest. Zoals dat ook in de toe komst de bedoeling is, traden de da mes hierbij om de beurten als gast vrouw op. Het Haagse contact be staat uit een vaste kern van ongeveer dertig gezinnen. Op het bureau van Stella Duce in Rotterdam zijn 170 adressen van zeevarenden uit Den Haag en omgeving bekend, maar in werkelijkheid zijn er ongetwijfeld GROTE MAN ACHTER HET WERK VAN STELLA DUCE IS PATER J. WITKAMP veel meer. Voor het komende seizoen, dat in september begint, heeft het Haagse contact voorlopig een serie van drie avonden over moderne lite ratuur op het programma staan. Voor de laatste avond wil men de schrij ver Jan Wolkers of Gerard van 't Re- ve uitnodigen. Den Haag heeft twee contactadressen: mevr. E. F. Glaser, Papegaailaan 15 en mevr. M. A. Co- sijn, Busken Huëtstraat 95. In Breda stonden het afgelopen jaar onder meer op de agenda: fotograferen, zakgeld voor kinderen, leer leven met gevaar, feestartikelen. De groep in Breda telt zo'n veertig gezinnen, maar er zijn in Breda en omstreken vele honderden gezinnen van zeelleden. De dames bespreken niet alleen hun gezamenlijke moeilijk heden, ze maken er ook vaak t zellige ontmoeting van. „In de walgezinnen komt de 's avonds thuis en kan de vrouw len alleen 5? btfren, wat familie, de bakker en de melk- „Dat is het nu juist", zegt pater Witkamp in zijn kleine kantoor aan de Willemskade in Rotterdam. Door het raam zie je op de achtergrond de Nieuw Amsterdam, buiten op straat klinken de muziek van een straatorgel en het geroep van een dertigtal Spaanse zeelieden, die bin nen enkele uren weer aan boord gaan. „Als vader thuis ls van zee dan is het feest. Dan wil niemand over de problemen praten. Er moet Im mers vrede zijn. Is vader echter maanden achtereen op zee, dan is er geen feest, Integendeel. Het pro bleem van de gezinnen van de zee varenden is, dat zij geen rustig even wicht in het huwelijk kennen: de pe riode van feest (vader thuis) staat tegenover de periode van de eentoni ge, moeilijke weken. Dat is een up en een down, maar die tijd van evenwicht tussen up en down ont breekt". CONTACT Hij argumenteert: „De man is de persoon in het gezin die het sociale contact naar buiten verzorgt. Als hij thuis is, komt het bezoek, zie je op eens weer allerlei familieleden. Maar dan is hij weer weg, soms voor maanden en maanden. En dan komen er maar weinig mensen op bezoek, terwijl het Juist dan veel harder nodig zou zijn. Daar komt bij dat de valse romantiek van het le ven op zee met in ieder stadje een ander schatje en de verkeerde in druk van het zeemansleven die ge wekt wordt in boeken en al die zo genaamde zeemansliedjes, bij de out siders geweldig aanslaat. Die men sen fantaseren er vaak nog een hoop bij en zo wordt de zeeman ln een to taal ander beeld geplaatst dan in dat van de hardwerkende vader, die hij Gelukkig wordt de zeeman zich de laatste jaren ln de sociale ordening van Nederland steeds meer bewust van zijn belangrijke plaats. Hij is niet de man van Katendrecht (natuurlijk je vindt er, maar ln welk beroep niet?) maar hij is een hard werker in het voor ons land zeer belangrij ke goederen- en personenvervoer. Vergeet daarbij niet, dat je voor de hogere functies in het zeevaartwe zen ten minste h.b.s. of mulo moet hebben. Voordat je bij de top kunt behoren heb je heel wat jaren van studie achter de rug. Een stuurman eerste klas moet ongeveer zes jaar ln de schoolbanken zitten na zijn middelbare opleiding. Deze dingen zijn helaas te weinig bekend en daar door komt het, dat er zulke verkeerde ideeën bestaan over de zeeman en vla hem over zijn gezin". ZELFSTANDIG De vrouwen van zeevarenden moeten: zelfstandig zijn. Sommigen moeten dit leren, anderen zijn het van natu re. Stella Duce rekent het tot een van zijn taken om hierbij te helpen. Die zelfstandigheid is nodig, want het is nu eenmaal zo, dat veel men sen proberen om vrouwen van wie ze weten dat ze de zaak alleen moeten regelen en moeten beslissen, in het ootje te nemen. Twee echtgenotes van zeevarenden uit Breda noemen een voorbeeld: „Bij ons zijn mannen van het aardgas geweest om de zaak om te bouwen en aan te sluiten. Maar een ellende dat we daarmee hebben gehad. Een echtgenoot kan de punt jes op de i zetten en dan komt het wel in orde. Als wij zoiets doen wor den we direct als Kenau's met een scheef oog aangekeken". „De mannen van de vrouwen, die aan het Stella Ducewerk meedoen zijn zeer enthousiast. ZIJ zien dit als een geruststelling. Ze weten dat hun vrouwen op Iemand kunnen te- terugvallen als er zich grote proble men voordoen, waarmee ze zelf niet overweg kunnen. U moet niet verge len: als een vrouw een brief schrijft aan haar man, die op dat moment in Kaapstad ligt, duurt het ruim een week voor hij gelezen heeft wat er al lemaal aan de hand ls. Daarop moet hij nog eens gaan antwoorden en dan krijgt zo'n vrouw na een dag of zes tien eindelijk het advies van haar man. Dat kan natuurlijk niet", zegt pater Witkamp. „Er zijn wel mannen die denken dat onze gespreksgroepen alleen maar roddelclubs zijn waar jaloerse vrouwen zitten op te achep- pen over de grootte en het aantal brieven van hun man en over de sa larissen etc., maar dat komt omdat deze mannen vroeger bij enkele gro te maatschappijen wel rena iets ln die zin hebben meegemaakt. Bij ons komt zoiets niet voor. De rederijen hebben zelf een functioneel sociaal werk. Dat moet passen in het pa troon van de maatschappij. Bij ons is het uitgangspunt zuiver dn men selijke kont. Maar ln de praktijk heb ben wij een uitstekende samenwer king met deze maatschappelijke werksters en werkers". Stella Duce telt nu zo'n 3500 In geschreven gezinnen onder de onge veer 10.000 gezinnen van de zeevaren den ln Nederland. Eén dng per jaar is er een grote reünie. „De vrouwen zien elkaar en hoewel zo'n dag voor het werk natuurlijk weinig betekenis heeft, voel je wel de band die er dan is en dat betekent voor zowel de families als voor ona een echts riem onder het hart". Vervoerswezen tegen beperkte zomertijd DEN HAAG (ANP) De staatsse cretaris van Economische Zaken heeft de Sociaal Economische Raad ver zocht advies uit te brengen over de con sequenties van een eventuele Invoering van de zomertijd voor enkele meest be trokken bedrijfstakken. HIJ denkt daar bij met name aan de landbouw, het horecabedrijf, de industrie, de detail handel en bet particuliere vervoerswe- sen. De regering heeft geconstateerd dat de gehele toeristische en recreatieve sector vrijwel unaniem zich voorstan der heeft betoond van invoering van de zomertijd. Tevens Is haar echter geble ken dat voor het vervoerswezen, en in het bijzonder dat deel van het ver voerswezen dat in het internationaal verkeer personenvervoer volgens vaste dienstregelingen verricht, zoals de spoorwegen, de luchtvaart en zeescheep vaart, bezwaren zouden rijzen, indien alleen Nederland een aparte zomertijd- r»geling zou invoeren. De staatssecretaris heeft zich daar om op het standpunt gesteld dat, wan neer hier (e lande tot herinvoering van de zomertijd zou worden overgegaan hetgeen uit toeristisch en recrea tief oogpunt wenselijk voorkomt en waaraan, speciaal voor de toeristische sector, ook bepaalde economische voor delen vastzitten zulks zou moeten op ruime internationale schaal en voorts op uniforme wijze (dat wil zeg gen met dezelfde begin- en einddata). ARNHEM (KNP) Op 24 augustua komen de katholieke plattelandsvrou wen in Muals Sacrum bfleen om geza menlijk het 50-Jarlg bestaan van de ABTB te vieren. Mgr. Hendrlkaen zal 'a morgens de H. Mis opdragen, 's mid dags spreekt de minister van Cultuur dr. Marga Klompé over „de vrouw van nu en morgen". Inkrimping Britse strijdkrachten LONDEN (Reuter) De Britse strijd krachten zullen uit bezulnlglngaoverwe- glngen met ruim 30.000 officieren en manschappen worden Ingekrompen, al dus de „Daily Express". Volgens het blad zal de maatregel vandaag bekend worden gemaakt In een witboek over de Defensie. Afvloeiing zal worden bereikt door het niet opvullen van opengevallen plaatsen door pensionering en ontslag verlening, met een financiële compen satie. De Britse strijdkrachten telle- thans 180.000 man.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5