ROEMENEN NOG LANG NIET ZO VRIJ SNOEIMES Kranten worden slecht gelezen ZATERDAG 15 JUU speciale verslaggever) In het restaurant van het grote en dure Europahotel in Eforie-Nord, een badplaats aan de Zwarte Zee, dronk ik een fles wijn met Ion Ionescu, een 29-jarige arbeider, die er elke zaterdagavond zijn vertier zoekt. Niet ver van ons tafeltje zit een gezelschap van een man of acht, dat het er niet alleen goed van neemt, maar ook met bijzondere egards bediend wordt. Met de kaart van Roemenië op tafel praten we over mijn trip door het land en vervolgens over het 150 kilometer van hier gelegen Rusland. „Wij gaan los van de Sovjet-Unie", zegt Ion Ionescu. Als ik daarover, kennelijk te luid, een nadere vraag stel: „SssstMet een blik op het gezelschap smulpapen: „PartijmensenSssst, liever geen moeilijkheden maken!" In Roemenië wonen 1.5 miljoen Hon garen. 400.000 Duitstaligen en 67.000 zigeuners. De zigeuners wonen hier en daar in kleine lemen huisjes, maar velentrekken ook door het land I foto onder en boven). De mannen beslaan de paarden, terwijl de vrouwen de was doen in een beekje. Voor een pakje Camel Het dit groepje zich fotograferen. De regering respecteert de minder heden. De Hongaren hebben een zekere mate van autonomie. Hun centrum is Tirgu Mures. (Vai BOEKAREST De vraag' of de tische machthebbers in Roemenië met de vrij heid even karig zijn als met de sinaasappels die zij maar mondjesmaat verstrekken, is niet zo gemakkelijk te beantwoorden. Enerzijds kan een Westeuropeaan tegenwoordig zonder veel poespas het land binnen, gaan en staan waar hij wil. vrij fotograferen en spreken met •.wie hij verkiest. Aan de andere kant is er het feit dat de doorgaans zo mededeelzame Roe meen „bevriest" als het gesprek een politieke wending neemt. Over politiek praat hij alleen als het ijs gebroken is en ook dan nog niet te luid De tijd van Ana Pauker is voorbij, maar tit geestelijk klimaat is lang niet zo vrij als bij ons waar idereen luidkeels zijn zegje mag doen en ook de communisten politieke zend tijd hebben. Het voorval tekent de wat vage sfeer in het Roemenië van vandaag. Ion Ionescu mag misschien best over bui tenlandse politiek praten, maar hij neemt het zekere voor het onzekere. De Roemenen weten niet precies waar zij aan toe zijn. Toen ik in Ploes- IT wee in grijze Uniformen geklede agpn- ten schreven vlijtig alle gegevens van mijn paspoort en perskaart over, maar op mijn vraag of ik nou mocht fotograferen of niet, haalden ze de schouders op. Ze lieten me daarna rus tig plaatjes maken. Over de grenzen van de politieke vrij heid heb ik op de laatste dag van mijn Roemeense trip nog uitvoerig gespro ken met de bijzonder aardige en be hulpzame mensen van het Ministerul Afacerilor Externe", het ministerie van Buitenlandse Zaken in Boekarest maar daar word je niet veel wijzer van. De moeilijkheid bij dit soort ge sprekken is altijd weer dat marxisten aan begrippen als vrijheid en demo cratie een heel andere inhoud geven dan wij in het Westen. Die geheide marxisten zijn overigens niet zulke on mensen als onze propagandamachines In het verleden beweerd hebben. Bij het afscheid zeiden ze welgemeend: „Groet uw vrouw en kus uw kinde ren van me"! Er is geen reden om aan hun oprechtheid te twijfelen. Klassenstrijd Het uitgangspunt van hun redenering is de klassenstrijd, de „uitbuiting" voorkomen van de ene mens door de 'andere. Aan de „onvrijheid" maken de marxisten een eind door de produktie- middelen in bezit te stellen van het volk (de staat). Het volk begrijpt en begeert het misschien niet, maar het ie toch de enige weg naar vrijheid en democratie. Met kiezen en verkiezin gen heeft het niets te maken. Welnu: de helderziende „Partidul Comunist Roman" heeft in Roemenië de produk- tiemiddelen in handen van het volk ge steld (met behulp van de tanks van het Rode Leger, maar dat doet er niet toe), aldus de klassenstrijd beëindigd en dus het volk bevrijd en de demo cratie gevestigd. Moeilijkheden Tegen dit dogmatisch marxisme valt niet te redeneren. De moeilijkheid zit hem in het feit dat marxisten het be grip vrijheid op zuiver economische basis definiëren. Vrijheid en onvrij heid reiken echter veel verder dan eco nomische verhoudingen en kunnen daarom niet met alleen maar econo mische termen omschreven worden. Wie dat toch doet, sluit zijn ogen voor de werkelijkheid. De Roemeense wer kelijkheid is dat Jan-met-de-pet zonder stropdas een deftig restaurant kan binnengaan, maar partijmensen en an dere „gestrikten" toch beter bediend worden. In marxistische termen: er zijn nieuwe klassen ontstaan en dus nieuwe onvrijheid. In de cafés en op de (weinige) ter rassen van het „vrije" Roemenië ziet mén zelden iemand de krant lezen. Geen wonder: alle kranten zijn com munistisch en derhalve even saai als de Nederlandse Staatscourant. Bijna even saai, want ze zijn de laatste tijd een beetje aantrekkelijker geworden doordat ze kleine advertenties zijn gaan opnemen. Er zijn 33 landelijke, regionale en lo kale dagbladen. Tezamen hebben zij slechts een oplage van een miljoen exemplaren en dat is zeer weinig in een land waar vrijwel iedereen le zen en schrijven kan. Men heeft mij overigens verteld dat er nog heel wat Roemenen zijn die 'de woorden letter voor letter spellen. Het is best moge lijk: de douanier op de luchthaven Baneasa had meer dan vijf minuten nodig om mijn paspoort te lezen en vroeg toen nog of ik componist was. terwijl er toch heel duidelijk (in schrijfmachineschrift) staat dat ik journalist ben. Voor de prijs hoeven de Roemenen het kranten lezen in elk geval niet te laten: het officiële or gaan van het centrale partijcomité, „Scinteia" (Vonk), kost maar een stui ver per exemplaar. Pravda De redacties zetelen in een gebouw in Boekarest dat een slaafse kopie ie van eenzelfde protserig geval in Stalins Moskou. Alle Oosteuropese landen heb ben van de Russische dictator destijds zo'n cultuurpaleis cadeau gehad. Een Roemeen zei me spottend: „Jawel, ca deau van onze eigen centen!" De Roe menen zijn niet erg wild op Moskou. Het is typerend dat de „Pravda" in de kiosken van Boekarest onder aan de stapel ligt. Russische vrouwenbla den en technische tijdschriften zijn bij gebrek aan beter nog wel „in". Als De drastische beperking van de eco nomische vrijheid zoals wij die ken nen, heeft Roemenië, evenals de an dere socialistische landen, de bekende moeilijkheden bezorgd; ongeïnteres seerdheid omdat men z'n weekloon toch wel krijgt, en ondoelmatigheid vanwe ge centraal beheer en planning. Wat men tot nog toe geprobeerd heeft om die problemen de baas te worden (tot de onderscheiding van „held van de arbeid" toe), heeft niet veel geholpen. Daarmee is overigens niet bewezen dat het socialistische systeem minder waard is dan het kapitalistische een conclusie die in het Westen vaak al te snel getrokken wordt. Ook westerse geleerden menen dat er methoden te vinden moeten zijn die het rode sy steem beter doen functioneren. In de Sovjet-Unie en enkele andere Oosteu ropese landen (niet Roemenië) is men nu bezig met een economische hervor ming waarbij flink gedecentraliseerd wordt en middelen als winst en renta biliteit worden ingevoerd. In het maartnummer van het Tilburgse tijd schrift „Economie" zet prof. dr. Lev Leontjev uitvoerig uiteen dat dit ove rigens allerminst een terugkeer tot ons systeem van de ondernemingsgewijze produktle inluidt, zoals sommigen in het Westen maar al te gretig aanne- 1 jf verplicht vak is het Russisch afge schaft en veel Roemeense soldaten kiezen nu Frans als tweede taal. In Brasov ontmoette ik tot mijn verba zing ook al een jongetje van een jaar of veertien dat goed Engels sprak. In de toeristenplaatsen aan de kust kan men eveneens met Engels terecht. De kranten vullen hun beperkt aantal kolommen met eindeloos lange versla gen van officiële gebeurtenissen. De „Scinteia" van 22 april besteedde 24 van de 56 kolommen van die dag aan het officiële bezoek van de algemeen secretaris van de Bulgaarse Commu nistische Partij, Todor Zhivkov, aan Roemenië. De rest van de krant was gevuld met een artikel over Lenin, (7 kolom), drie gedichten, een kort ver haal en een kleine reportage (samen 7 kolom), een zoals gewoonlijk eenzijdi ge bloemlezing uit het buitenlands nieuws (7,5 kolom), een beetje sport en de bioscoop-, theater- en tv-pro- gramma's. Diverse Roemenen hebben mij verze kerd dat zij alleen maar de sportru- briek en de agenda lezen. Zelf heb ik ervaren dat je nauwelijks meer weet wat er in de wereld aan de hand is, als je een paar weken op de Roemeen se pers bent aangewezen. Dan ondervind je „aan den lijve" dat zonder uitvoerige informatie vrijheid een farce blijft. Dan krijg je kippevel, als je bedenkt dat er in 't Westen re genten zijn die vanwege een paar uit wassen best paal en perk zouden wil len stellen aan de ruime informatie, die bij ons van uur tot uur en over van alles verstrekt wordt. Er is In Roemenië slechts vrijheid van drukpers in de marxistische zin van het woord. Artikel 28 van de grondwet garandeert „vrijheid van spreken, van drukpers, van vergadering en demon streren". maar in artikel 29 wordt be paald dat die vrijheden „niet gebruikt kunnen worden voor doeleinden die in strijd zijn met het socialistische sys teem en de belangen van het werken de volk". Daarmee is de vrijheid in onze zin van het woord volledig naar de maan. Het is beslist verboden naast de „Partidul Comunist Roman" een andere poli tieke partij op te richten. In de mar xistische gedachtengang is dat verbod juist een garantie van de vrijheid; een andere partij zou immers de klas senstrijd herstellen en het volk dus tot onvrijheid voeren! Kritiek In de dagbladen leest men wel kriti sche commentaartjes waarin misstan den gesignaleerd worden met de be- doefing het sterk gecentraliseerde, zeer bureaucratische en nogal eens ha perende systeem beter te doen func tioneren. Zo stond op 16 april in de „Neuer Weg", een krant voor de Duitstalige minderheid, een scherp stukje over een busdienstregeling die niet deugt. Dit soort kritiek wordt te genwoordig door Ceausescu himself aangemoedigd, maar de Roemenen zijn er nog steeds niet aan gewend. Het is alsof ze niet kunnen geloven dat er werkelijk lente in de lucht hangt. In januari nog vond „Grote Broer" het nodig tekst en uitleg te geven. „Het is waar", zei hij, „dat bij ons vroeger de mening geheerst heeft dat men er be ter aan deed fouten en feiten niet in het openbaar aan de kaak té stellen. Het is bepaald niet uitgesloten dat er ook nu nog kameraden zijn die dit standpunt innemen. Maar wij moe ten erkennen dat wij niet genoeg voor uitgekomen 2ijn, toen we de tekortko mingen, de lacunes en de moeilijkhe den die zich bij onze activiteiten voor doen, onder de dekmantel hielden Door ze moedig te signaleren zullen we heel ons volk mobiliseren om ze Dat het socialistisch stelsel slecht werkt, merkt men het best als consu ment. Niet alleen moet men in de rij staan voor wat sinaasappels, maar in het centrum van het bijnu 130.000 in woners tellende Craiova heb ik, gegidst door een ter plaatse bekende Roemeenf twee straten moeten lopen om een win kel te vinden waar lucifers te koop waren. In de volksrestaurants heb ik meermalen moeten wachten totdat er een stoel vrijkwam. In een stad als Boekarest moet men een hotelkamer dagen van tevoren reserveren of men vist achter het net. Er worden welis waar drie hotels verbouwd en het land verkeert nog in 'n periode van schaars- te-economie. maar dat vormt geen afdoende verklaring. Er zouden vast meer luciferwinkeltjes, meer restau rants en meer hotels zijn, als de eco nomische vrijheid wat groter was, de centrale leiding wat minder dwingend, of als men een eigen bedrijf kon begin nen (hetgeen in rode ogen je reinste ketterij is!). In Roemenië zijn de produktiemidde- len in handen van de staat of van coöperaties. Van de 1572 industriële bedrijven (385 van meer dan 1000 werknemers) zijn er 1272 in staatshan- den en 300 zijn coöperatief eigendom. In de landbouwsector is 't precies an dersom: slechts 2.077.000 ha behoort tot staatsbedrijven en bijna 9 miljoen (Van c trrespondent BONN De Westduitse „Bundeswehr" zal worden Ingekrompen. Met hoeveel man hij zal worden ver minderd en welke onderdelen erbjj zijn betrokken, is nog niet bekend. Bondskanselier Kiesinger wil hier over nog uitvoerig spreken met minister van Defensie dr. Gerhard .Schroder. Er zal nog overleg moeten plaatshebben met de bondgenoten in het Noordatlam- tlsch Pact. Men spreekt evenwel in Bonn van een reducering der „Bundeswehr"-sterkte van (thans) 460.000 tot rond 400.000 inan. De Inkrimping der „Bundeswehr" is de consequentie van de bezuinigingsmaatregelen waartoe de West dultse regering in de eerste week van juli heeft beslo ten voor een periode van vier jaren te beginnen met 1968. Voor het komende jaar werd het budget van het ministerie van Defensie beknot met anderhalf mil jard, van 19.6 tot 18.1 miljard. Kortingen der komen de jaren: 2.4 miljard in 1969, 2.5 miljard ln 1970 en 2.4 miljard in 1971. Natuurlijk heeft minister van Defensie, dr. Schröder. öoh gedurende het driedaagse beraad in het kabinet met hand en tand verzet tegen de vermindering van de defensie-uitgaven. Zijn voornaamste argumenten *arem voor minder geld kan men niet meer veilig- IN DUITSE BUNDESWEHR heid kopen. West-Duitslands defensie-uitgaven be dragen „slechts" 5 procent van het bruto-sociale- produkt (tegen 9.6 procent in Amerika, 6.9 procent in Engeland en 5.9 procent in Frankrijk), een troepen vermindering in West-Duitsland is een eenzijdige ..vooruitbetaling" op de ontspanning, want in de lan den van het communistische oostblok is nog nergens .-prake van vermindering van militaire macht Bovendien vreest minister Schröder. dat het tot een verdere reducering zal komen van de sterkte der in N.A.V.O.-verband gelegerde troepen, omdat er in de komende jaren geen geld meer beschikbaar zal zijn om z.g. „deviezenhulp" te verlenen aan die landen die een deel van de onderhoudskosten hunner troepen in West-Duitsland (met name Amerika en Engeland) vergoed willen hebben. Een verder argument van de ministert aangezien de sterkte der .Bundeswehr" ver beneden N.A.V.O. planning zal blijven (die op 508.000 man Westduitse troepen rekende), zal een heroriëntatie van de stra tegie moeten plaatshebben De reacties, die met isime uit Amerika zgn gekomen op de defensie-bezuinigingen in Bonn. bewijzen dat de argumenten van minister Schröder juist zijn Washington is voornemens oin minister van Defensie. McNamara. mar de boridshoofdstad te sturen om dr thans ontstane situatie met 1 ijambtgenoot te be spreken. McNamara wordt op 17 juli In Bonn verwacht Overigens zal niemand staande kunnen houden, dat hij over de komende inkrimping der „Bundeswehr bijzonder verrast is geweest Zij kondigde zich medin vorig jaar, lang voor de cri sis die her. einde betekende van het tweede Erhard-kabinet en het optreden van de ..grote coalitie" inluidde, reeds aan bij de onder handelingen met Washington en Londen over de stationeringskosten van de Amerikaanse en Engelse troepen. Toen bleek reeds dat wanneer Bonn deze verplichtingen door een gulle en goedgeefse prof Erhard aangegaan— wilde nakomen, de „Bundes wehr' financiële veren zou moeten laten. Preeiee ro ver te het gekomen. i grond hadden zoal* dit in Fltesll, Vol met eters. handen van particuliere agrarische on dernemers. In 1950 was dat nog rui ra driekwart! De landbouwcolleclivtaatle heeft vsot kwaad bloed gezet en de boeren kle- gen er nog steeds over. Een boeren zoon wrtens vader een bedrijf van moer dan tien ha bad, tel me dat het huidi ge stelsel veel goede kanten badt drie van zijn broers hebben een universi taire opleiding gekregen en dat zou vroeger niet mogelUk geweest xljn „maar van de grond hadden ze af moeten blijven!" Dr autoriteiten In Boekarest geven toe dat men te weinig rekening gehouden heeft met de ge voelens van de boeren, en voegen er aan toe dat de schuldigen gestraft zU«. Overigens Is niet alles van de staat. De grondwet bepaalt dat „voorwerpen van het recht op persoonlijk eigendom kunnen zijn: inkomsten en besparingen uit arbeid, het woonhuis met bijbeho rende opstallen en de grond waarop zij staan alsmede goederen voor per soonlijk gebruik en komfort". Men mag een auto hebben en een eigen huls. De hierboven geciteerde boeren zoon, nu werkzaam op een fabriek ln Turda waar hij 1300 iel per maand verdient, is bezig een eigen huis ta bouwen. Dat kost hem 54.000 lel. waar van hij er al 44.000 betaald heeft. Een huis is niet duur, als men bedenkt dut een bontjas minstens ongeveer 10.000 lei kost. Een vrijheidsbeperking die vooral ds intellectuelen zwaar op de maag ligt, is dat het uiterst moeilijk is een uit reisvergunning te krijgen. Buitenland se vakantiereizen zijn In Roemenië geen onderwerp van gesprek. De voor naamste reden daarvan schijnt te zijn dat Roemenië zich in het huidige sta dium van zijn economische ontwikke ling geen uitvoer van harde dollars kan veroorloven. Of het ook de enige reden Is. is de vraag. Een joodse vrouw vertelde me dat zij tot dusver geen toestemming gekregen heeft om haar familie*in Is raël te bezoeken, hoewel die haar reis- en verblijfkosten wil betalen. An derzijds zijn er ook Hoemenen die wel verlof gekregen hebben familie in het buitenland te bezoeken. Gemakkelijk om het land uit te komen is het voor de Roemenen in elk geval niet. Een jonge leraar zei me schamper: „Het jaar van het internationaal toerisme maar niet voor ons"l Toeristen Zo aarzelend als het bewind de etgen mensen laat gaan, zo gretig haalt hst buitenlanders binnen. Het „Officiul Na tional de Turism" verkondigt ds lof van Roemenië als Ideaal vakantieland ln heel het Westen, uiteraard om er beter van te worden. Elke dollar Is zeer welkom; harde valuta voor de economische opbouw van de „Republi- ca Socialista Romania"! Een visum verkrijgt men zonder veel moeite. De enige rompslomp aan de grens Is het invullen van een formulier dat nauw keurig moet vermelden hoeveel dollars je binnenbrengt en hoeveel Je weer mee naar huis neemt. In zekere zin spelen de toeristen «H het Westen de rol van het paard van Troje; zij brengen immers niet alleen dollars mee, maar ook een andere ma nier van leven en andere denkbeelden. In zekere zin, want de meesten komen niet veel verder dan de zonnige stran den van de Zwarte Zee. In het seizoen trekken daar echter ook de jongs Roe menen heen en zij maken er kennis met de welvaart van het Westsn, ds minimode en de beat. Spanningen Na twintig jaar zit de „Partidul Co munist Roman" stevig genoeg In het zadel en is het socialistische systeem, alle klachten van de Roemenen ten spijt, voldoende Ingeburgerd om zich dat contact te kunnen veroorloven. Het wekt natuurlijk spanningen, dat wel. Er groeit, zeker onder de jongeren, een drang naar grotere vrijheid, naar meer ruimte. Anderzijds Is het een Il lusie te veronderstellen dat in Oost- Europa de communistische klok kan worden teruggezet. De hoop. ook die van menige Roemeen, is dat het systeem menselijker wordt dan het in het recente verleden ge weest is. Bn zelfs In een van het Wes ten geïsoleerd land als Roemenië, waar de vrijheid in onze zin van het woord feitelijk nog even schaars Is als de sinasappels zijn, vallen tekens waar M|nemen dat het dogmatischs, intolerabele systeem zich begint aan te passen aan de menselijke schaal. Waar schijnlijk zal dat aanpassingsproces echter nog heel lang duren. K.en 30-jarige ingenieur uit Suceovo die ik in Boekarest ontmoette, iel het zo: „Da vrijheid is een probleem bij ons, maar elke revolutie kent zijn Ma- rats. Dit is een overgangsfaze''^

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9