Brit mocht veertiende etappe winnen Aangrijpende tonelen bij start in Carpentras Tour bewees laatste eer aan Tom Simpson {Wip „WE HEBBEN TOCH MAAR 'N RISKANT BEROEP!..." ,lk moest van dat fietsen niets hebben" Onweerstaanbaar reed Leo Duyndam naar etappezege „DIE MAN IS STERK ALS EEN BEER" TOUR IN CIJFERS TOUR DE FRANCE ZATERDAG 15 JUU 1967 (Van onze sportredactie SèTE Het was de dag vaarop de Tour de France een triomftocht door het feestvie rende Frankrijk had moeten maken, quatorze juiliet, de na tionale feestdag. Het was op deze dag dat de karavaan in diepe rouw gedompeld was. Bij de start in Carpentras kwamen 's ochtends de emoties over de dood van de Brit Tom Simpson boven. Daar zagen de renners elkaar voor het eerst sedert het nieuws van Simpsons dood op de Ventoux bekend geworden was. Daar zaten, midden tussen de duizenden toeschouwers, die stilzwijgend toekeken, de vier overgebleven Engelse renners huilend op een bank. Het waren aangrijpende taferelen. Toen zij bij de start arriveerden, na dat zij lange tijd in hun hotel gepraat hadden over de vraag of ze al dan niet nog verder in deze Tour zouden rijden, ap- plaudiseerde de menigte. Op het podium, waar ze hun hand tekening op de presentielijst moesten plaatsen, barstten zij in tranen uit. Ze hadden allen een zonnebril op. maar hun natte wangen verraadden toch de emotie. Het restant van deze zwaar getroffen Engelse ploeg probeerde zich daarna aan het oog van de nieuwsgie rige menigte te onttrekken. Vic Denson, Barry Hoban, Colin Lewis en Arthur Metcalfe zochten een bank op die achter een van de officiële auto's 6tond en die hen aan het gezicht van de menigte ont trok. De fotografen schoten hun plaat jes, radioreporters hielden de vier voort durend microfoons voor de mond, Jac ques Goddet kwam de Engelse coureurs condoleren, evenals dat later alle renners deden. Jan Janssen zei toen hij Vic Denson een hand gaf: „Hij was een goede vriend van me, Vic". Denson knik te. Janssen: „Het is vreemd, maar toen we gisteren met een snelheid van 80 a 90 kilometer de Ventoux afdaalden, dacht ik bij mezelf: als er nou eens iets stuk gaat aan die fiets? Wat dan? Ik heb daar anders nooit over nagedacht, alleen gisteren. En toen wist ik niet eens dat dit met Simpson gebeurd was. Het gebeurde allemaal achter ons. Ik was een heel goeie vriend van Simpson, hij reisde vaak met mij mee naar de wedstrijden, hij kwam ook bij me thuis H/eu*te4e>ige*v 17JULl-16eeh- 1S4Km IMFvitTOOCTCT.tii eUWmUSIuli TOULOUSE Voor de start herdacht men de zo tragisch overleden Tommy Simpson. Op de eerste rij herkent men de trieste blikken van Oimondi, Godet, LevitanPingeon en de Britten Hotan en Denson van tvie eerst genoemde was voorbestemd om de etappe te toinnen. Een onsmakelijk idee overigens van Jean Stablinsky om op die manier de sympathieke Brit eer te bewijzen. en ik ben bij hem op vakantie in Enge land geweest. In St. Servais, de winter sportplaats, waar hij met skiën zijn been brak, had hij een huisje gehuurd dat vlak naast dat van ons lag. En toen kwamen zijn vrouw en hij met de kin deren altijd op visite. Tom had geen grote klasse, hij was er helemaal niet voor gebouwd. Smalle schouders en borst, echt een tengere jongen. Maar zijn moed en zijn sterke wil hielden hem toch in de voorste gelederen van de wielrennerij. Hij kon zich helemaal leeg Een Franse journalist naderde. „Jan, Stabllndky stelt voor dat jullie straks op weg naar Sète een Engelse renner laten ontsnappen en laten winnen als eerbewijs aan Tom Simpson?" Janssen: „Dat is goed, wij doen mee". Maar de Engelsen, die het hoorden, wilden daar niet van weten. Aanvankelijk althans niet. Colin Lewis zei: „Jongens, het blijft sport «n dit kunnen we niet doen. We hebben vannacht wel niet geslapen, maar we zullen proberen jullie bij te houden". Vic Denson, die de boezem vriend van Simpson was en zijn kamer met hem deelde, huilde nog steeds. Wan neer heb Je het gehoord, Vic? „Ik lag op de masseertafel, toen er iemand bin nen kwam en het vertelde. Ik weet niet meer wie. Ik wist wel dat Tom met een helikopter was weggebracht, maar ik dacht: „Hij heeft iets gebroken bij een valpartij". En toen kwam dat vreselijke nieuws". Heeft Simpson 's ochtends nog iets tegen je gezegd over die rit over de Mont Ventoux ?„Ja, hij was daar erg bang voor. Hij zei dat hij twee Jaar geleden tijdens de Dauphiné Liberé ook al eens de Ventoux beklommen had en dat hij toen in ademnood was gekomen omdat op die kale berg weinig zuurstof is. Ik vond al een paar dagen dat hij er slecht uitzag. Na de aankomst in Briangon, toen wij over de Galibler VADER SIMPSON: (Van onze sportredactie SfiTE. De Franse Journalist Jean Leuillot, een persoonlijk vriend van de familie Simpson, heeft gisterochtend mevrouw Simpson van het vliegveld te Marseille afgehaald en hy is met haar naar het ziekenhuis gereden. Op het ogenblik, dat Tom Simpson op de Ventoux viel, speelden z|jn twee kinderen aan het strand in Corsica, zijn vrouw verbleef in het hotel. Z|j hoorde alles via de radio, maar ze wist toen nog niet, dat Tom dood was. Ze wist alleen, dat hy werd weggebracht naar een ziekenhuis. De vrouw van Jean Leuillot heeft haar later gebeld en heeft haar gezegd, dat Tom dood was. Gedurende de tocht van het vliegveld van Marseille naar Avignon vertelde mevrouw Simpson aan Leuillot, dat ze de nacht daarvoor een droom had gehad, waarbij ze Tom op de Ventoux had zien vallen. Ze had nog overwogen hem te bellen, maar dat heeft ze niet gedaan. Mevrouw Simpson is gisteren vjjf minuten b|J het stoffeiyk overschot geweest. Simpson lag nog opgebaard in zijn rennerskledij. Er was niets aan hem veranderd en hij had geen enkele blessure. Mevrouw Simpson heeft volgens de heer Leuillot de beproeving met Engels flegma doorstaan. De vader van Tom Simpson heeft het nieuws niet zo goed kunnen verwerken. Hij is er altyd op tegen geweest, dat Tom aan wielrennen deed. Gisteravond om half negen vernam hy het nieuws via de Britse televisie. Mevrouw Simpson heeft geweigerd kalmerende middelen in te nemen. De begrafenis van Tom Simpson zal plaatsvinden in het Engelse plaatsje Haswell, waar hy geboren is en waar hy zyn Jeugd heeft doorgebracht. Er werd inmiddels een autopsie op het lichaam verricht, er is nog geen uitspraak gedaan. Het lijk werd tenslotte vrijgegeven voor de begrafenia reden, lag hij zeer vermoeid op bed in onze kamer. Hij was zo wit als de lakens. Hij wilde ook niet eten toen, alleen maar drinken. Hij had eigenlijk geen reserves meer voor deze Tour, hij reed alleen verder op zijn wilskracht en ik geloof dat hij per se de favorieten op de Mont Ventoux wilde volgen". Heb je al reacties uit Engeland gehad „Nee, maar mijn vrouw was in Sète op vakantie. Zij hoorde op het strand dat er ben Engelsman gestorven was op de Mont Ventoux, Men wist haar niet te vertellen wie het was en toen is ze met een politieauto naar Carpentras ge komen". Riskant Wie heeft het nieuws aan mevrouw Simpson meegedeeld „De Tourleiding geloof ik, meneer Leuillot. Hij heeft naar Corsica laten bellen, daar was mevrouw Simpson met vakantie met haar ouders. Tom had op dat eiland «en stuk grond gekocht en ze wilden er een huis bou wen". Jan Janssen hoorde het verhaal met gebogen hoofd aan. De Engelse ploegleider, Al Taylor, kwam naar hem toe. „Kom Jan, naar de start, het leven gaat verder". Jan schudde het hoofd. Hetgeen er op de Mont Ventoux ge beurd was had hem tot nadenken ge stemd. „Ze kunnen wel overal Juiehen als wij voorbij komen", zei hij, „maar we hebben toch maar een riskant be roep. Tjonge, ais Je er eens goed over nadenkt De dood van Simpson werkte a|e een boemerang op de renners. Ze stonden stilletjes bij elkaar, in afwachting van de minuut stilte die vóór de start ge houden werd. Tenslotte gingen de 98 overgebleven renners toch op pad. Langs de route waren de mensen merkwaardig stil, niet dat uitbundige zwaaien en dat gejuich van vorige dagen. In de volg- karavaan zat men ook timide voor zich uit te kijken. De stemming was er uit, de klap van de dood van Simpson was hard aangekomen. En niet alleen de dood, maar ook zijn gevolgen voor de wielersport en de Tour de France. De renners confereerden onderweg met elkaar op de fiets. De kopstukken van de ploegen kwamen met elkaar overeen dat ze één van de vier Britten, die voort durend aan het hoofd van het peleton reden, zouden laten winnen, als eerbe wijs aan Tom Simpson. En toen gebeurde het dan na 159 km, de officiële gegevens van de Tourleldlng vermeldden, hoe ironisch, „demarreerde" de Brit Barry Hoban uit het peleton, mocht vertrekken voor het verrichten van de ceremonie. Hoban, na aankomst: „Waarom ik hét was? Ik reed toevallig aan de leiding en ze hadden me verteld van die afspraak. Ik had een paar pedaaltrappen extra gedaan en toen lag ik voorop en daarna ben Ik door ge gaan". De overige renners vervolgden kalmpjes aan hun weg en er werd op deze dag, die voor het eerst in de ge schiedenis van de Tour in het teken stond van de liefdadigheid, slechts ge streden voor de tweede plaats Na aan komst vertelde Barry Hoban, die slechts heel even op het erepodium van de win naar aanwezig was, dat hij de bloemen en het geld van de overwinning 's avonds naar mevrouw Simpson zou brengen. Daarmee was het verhaal van de veer tiende Touretappe verteld, Onsmakelijk Het Tourcircus ging enige minuten later weer gewoon verder. De reclame karavaan bood schreeuwend zijn goede ren aan, uit de luidsprekers schalden muziek. Het geheel kwam een aantaJ journalisten wansmakelijk voor. Had men niet gewoon voor de overwinning kunnen rijden en daarna het geld en de bloemen aan mevrouw Simpson, die „Het was net weer m'n oude karretje' SfiTE. In hotel Palmarlum van Beziers was ploegleider SJefke Jansen gisteravond een dolgelukkig, maar nog altyd zeer voorzichtig man. Hy vertelde: „Onze Jongens hebben wat goed gemaakt van het verlies op de eerste dag, maar ik ben niet Iemand, die nu al gaat uitroepen, dat de basis voor nieuwe successen is gelegd. Daarvoor zyn in de eerste plaats de bergen voor ons een te onzekere factor. Het succes van gisteren is eigeniyk net zo gemakkeiyk verklaarbaar als het verlies van donderdag. Om by het beste te beginnen: Leo Duyndam is een gewoon verschrikkeiyk goede en sterke renner. De eerste dag is ontzettend moeliyk geweest door de hitte en doordat de renners in feite twee dagen geen gelegenheid hebben gehad om te fietsen. Fedor den Hertog heeft geweldig gereden. Hy is aldoor in de aanval geweest en de rest van de ploeg heeft mij niet in de steek gelaten. De tegenaanval van Wagtmans en Duyndam was juist en Rini en Fedor hebben, toen Duyndam alleen weg was, voorkomen, dat hy weer werd achterhaald". Leo Duyndam was niet alleen blij met zyn overwinning, maar ook met het feit, dat zijn conditie weer zo goed is. Hy zei: „Dit seizoen is tot nu toe voor my niet slecht geweest, maar ik heb toch aldoor met myn linkerknie gesukkeld. Voor de eerste rit ben ik werkeiyk enigszins stijf op de fiets gestapt. De nieuwe fiets zat op de eerste dag ook niet lekker, maar nu waa het net of ik weer op myn oude karretje reed en als Ik dat gevoel eenmaal heb, kan ik alles. Nadat we kort voor het -oinde de drie vluchters hadden gepakt, ben Ik gewoon hard doorgegaan. Een Italiaan pro beerde nog bij me te blijven, maar dat is hem niet gelukt. Als ik zo in vorm blijf, heb ik goede hoop ook in de bergen mee te kunnen". Moest dit plaatsvinden, deze schertsetappe terwille van een renner die jammerlijk de dood vond, maar waarvan men zei: onder verdachte omstandigheden? De één vond het een sympathieke daad en de (meer nuchtere) ande ren overdreven zuidelijk sentiment. Hoe dan ookvandaag is er te Sète de tweede rustdag. Daarna wach ten de Pyreneeën, waarin deze Tour tenslotte zijn ontknoping zal vinden. (Van een speciale verslaggever) SèTE Het Nederlandse ïevenlal heeft zich op de tweede du* van de Tour de l'Avenlr op Indrukwekkende w Use gerevancheerd voor de teleurstellende start In de eerste etappe rondom Nlmes. Leo Duyndam, 19 jaar oud, werd na een rit waarin hy letterlijk met zijn krachten heeft gesmeten, winnaar door In de laatste kilometers In een solovlucht een winst te grUpen van SS seconden op een kopgroep. waarin ook Rlnl Wagtninns en Fedor den Hertog maten. Het Nederlandse succes Wagtmans werd derde en Den Hertog elide werd gecompleteerd door de overwinning In het dagploegcnkhissement mei 23 seconden voorsprong op de Italianen, die sells met vier man In de kopgroep waren vertegenwoordigd, maar die de geweldige aanval van Duyndam niet konden weerstaan. De Nederlandse uanvallcn begonnen on middellijk nadut het startschot - dat vooraf ging door een minuut stilte In verband met de dood van Simpson was gelost. Fedor den Hertog opende het olfenslef en is verder de hele dag in de aanval geweest. Desondanks Is het toch de dag geworden van Leo Duyndam, de Userstcrke coureur uit het Westland. Duyndam heeft het namelijk niet cadeau gekregen, al heeft hd natuurlijk geprofiteerd van de onmisbare steun van zijn ploeggenoten. Maar er waren momenten waarop hU liet zelf moest doen en In die perloden toonde Duyndam dat hd volledig hersteld is van de ernstige blessure aan cdn linkerknie. De eerste krachtsexplosie van Leo Duyndam kwam ongeveer halverwege de rit van 118 km, toen hy door een lekke band het contact kwijtraakte met het voortyiende peloton, dat door de aan vallen van Den Hertog ln het eerste uur bijna 44 km had afgelegd en ook daarna zyn tempo hooghield. Duyndam ,Die man is zo sterk als een beer", aldus SJefke Jansen kwam weer terug in de voorste linies, maar hy kreeg daar niet lang gelegenheid by te komen. De tegenaanval op de kop groep moest worden Ingezet en hd nam er met alle Inzet van zijn krachten deel aan. Ook die poging slaagde, maar er was nog meer werk te verrichten. Want op het laatste gedeelte van de rit zet ten Plntjens (België). Buckley (Eng.) en BUlc (Zuld-Sl.) een nieuwe aanval In. Wéér moest Leo Duyndam aan een ach tervolging beginnen en opnieuw had hy succes. Dat stimuleerde hem om In de laatste kilometers van de wedstryd al leen door te gaan. Het Is een dag van strijd geweest *o- als eigeniyk alleen maar l»U amateurs mogeiyk Is. De besten van de 84 renners, die aan de tweede rit van de Tour de l'Avenlr begonnen, maakten een tyd van 2 uur BS min en 11 sec. De profs van de grote Tour, die van Nimes dezelfde route reden, gebruikten voor deze afstand ruim een half uur meer. Hoog tempo l^a pet officieuze vertreksein in da historische arena van Nlmes en de offi ciële start een paar kilometer verder de marreerde Fedor den Hertog, die vijf tien kilometer alleen op kop read. De aanval van de Gelderlunder kon geen succes hebben, maar hy zorgde er wel voor dat het tempo enorm werd opge schroefd. Nadat de groep even had uit geblazen begon Den Hertog opnieuw. Hy kreeg onmiddeliyk de Zwitser Reusser en de Fransman Heintz aan zyn wiel. Het trio werd even later aangevuld met Li nares (Spanje) en Blanco (It.), Dat vijf tal heeft voor iedere seconde winst Re- vochten, doch de voorsprong groeide slechts langzaum. Tegenaanvallen ver sterkten het Fr&ns-Itallaanac contingent in de kopgroep, want ook Samy en Guyot Fr.en Glaconne en Marcelli (It.) bereikten het vijftal van Den Her tog. De voorsprong van de kopgroep liep langzaam »p tot een minuut, het aantal renners groeide tot dertien. Op dat moment leek de Nederlandse yver, die gestalte had gekregen ln de ontsnap pingspoging van Den Hertog, een ave rechts effect te zullen krygen doordat de ploeg kwantitatief, zo slecht ln de eerste linie was vertegenwoordigd. Op dat moment ging ploegleider SJef ke Jansen naar voren. Hy vertelde Den Hertog dat kopwerk voor hem taboe was en vervolgens liet de ploegleider in de grote groep weten dat als er niets ge beurde de nederlaag net zo groot zou zyn als op de eorete dag. Wagtmans en I}uynd;tm begeg^eu do ^uarschpwlng. Het pelotorf liet de twee Nederlanders natuuriyk niet alleen gaan. Het resltant was dat de sterke Nederlandse tandem nog negen man naar voren bracht en daarby waren opnieuw twee Italianen en twee Fransen. Fleuriger In Lartes op dertig kilometer van de finish, waar talryke vakantiegangers ervoor zorgden dat de rit een enigszins fleuriger tooi Kreeg, smolten de twee groepen samen tot een peloton van 24 man. Kort daarna profiteerden drie ren ners. Plr.tos, Buckley en Bll1r van de aandacht, die de Fransen. Italianen en Nederlanders aan elkaar besteedden. Gedrieën bouwden zy aan een ontsnap ping. die perspectief leek te gaan bieden, totdat Wagtmans. Duyndam en Den Hertog zich ermee bemoeiden. De furieuze Jacht van de Nederlanders zorgde ervoor dat de grote kopgroep In twee helften uiteen viel en dat de drie wegloper?- zeven kilometer voor Sete weer .thlus" gebracht werden. Na die hereniging zette Duyndam voor het laatst alles op alles. Hy schudde Blanco, die aan zyn wiel probeerde mee te sprin gen van zich af en ging onstuitbaar door tot aan de eindstreep van deze tweede en Nederland veel succesvollere rit. RONDE VAN DE TOEKOMST Veertiende etappe Di- uitslag van de Me etappe I 5.13.38), 2 Reybroeck (Rode Duivel liasso (Prlmavt Algemeen klassement Glmondl Ut) Schutz (Zwl-Li Ploegenklassement t tploegenklasjement Me etappe. land (Hoban. Metcalft Rode Duivels (Belg) 18.53 (Karstens. Janssen. Schep Algemeen ploegenklassement Igemeen ploegenkl»? Puntenklassement M pnt., l. Claccone (It) M It) M pnt.. Duyndam (N> I (II) 15 pnt., 6. Wagtmans Hertog I pnt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 11