Jeugd moet zich ook nog verder kunnen ontplooien Heimwee overheerst op expositie over liet oude Katwijk „SLA NOOIT EEN VROUW, ZELFS NIET MET EEN BLOEM" VRIJDAG 14 JULI 1967 ALLE EDITIE^. DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Groot succes op filmfestival van Arnhem KOSTELIJKE KOMEDIE OVER RELATIE MAN-VROliW Beide hoofdpersonen, de musicus Louis, en zijn geliefde Bohumila. in een warenhuis, waar zij tot grote consternatie van het win kelend publiek pyarna's passen. De hoofdrollen worden vertolkt door 't echtpaar Jana Brejehova en Vlamstimi! Brodsk.v. PROLONGATIES In Trianon jaagt de Franse politie commissaris Juve in de film „Fanto- maa contra Scotland Yard" op de ge heimzinnige Pantomas. Het „jachtter rein" ligt nu in de Schotse Hooglan den. Keuring: 14 jaar. In Studio is de vrolijke film „Mary Poppinsgeprolongeerd Het sprook jesachtige verhaal over de kinderjuf frouw, die de wereld verandert in een droom en de wonderlijkste avonturen beleeft met twee Engelse kinderen. Keuring: alle leeftijden. VOLDOENDE ARBEIDSPLAATSEN VOOR SCHOOLVERLATERS. MAAR: WASSENAAR Een groot aantal jongelui heeft onlangs de school verlaten en moet uotiAagd. Aan de Tech Hoge- ,^n plaats in het arbeidsproces gaan innemen. Volgens de cijfers van achool te Delft is geslaagd voor het doet. jX Djvan^Ooiten. Aaf deTr^Umv"- werkgebied van het bureau (Leiden en negen omringende gemeenten) siteit te Amsterdam slaagde voor het dit jaar met ongeveer 1100 doet. ex. rechten de heer H. Buter. KRING LEIDEN K.V.P. GAAT VRAGEN STELLEN OVER GRONDSLAG EN KARAKTER Dringend beroep op jongeren en werkgroepen tot openhartige meningsvorming rk®t het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden zal de beroepsbevolking in het en negen omringende gemeenten) __o toenemen. De grootste toename, het leeuwedeel °van de 1100, is juist in deze maanden. Zullen alle jongens en meisjes, die in de afgelopen tijd de schooldeur achter zich dicht hoorden slaan 'n plaatsje in het arbeidsproces kunnen veroveren? den op het ogenblik. Zeker als we nog eens even terug kijken naar de periode van overspanning, die we achter de rug hebben. Voor de opper vlakkige lezer is een arbeidsreserve Grootste toename beroepsbevolking in deze maanden Kort nadat het juni-overzicht van het Gewestelijk Arbeidsbureau was gepubliceerd en men daaruit had kun nen vernemen, dat het werkloosheids cijfer een verdubbeling had ondergaan ten opzichte van vorig jaar. legden wy deze vraag voor aan de heer J. Sjoerds, dan 400 misschien heel n moet zich ook eens welk een gebied 't hier Het kringbestuur van de Kring Leiden pussies te beginnen en inzichten af te van de KVP heeft zich in de afgelopen la8ten en te formuleren, i maand in een uitvoerig beraad, waarbij ook enkele jongeren uit de kring werden oPvatt'ngan en meningen van de ,WI betrokken, intensief bezig gehouden a'delingen en verschillende groepen directeur van het GAB. en de heer met de aktuele vraagstukken, waarvoor kunnen tot 15 september a.s. ter kennis Boonekamp, bij een groot deel de Katholieke Volkspartij zich gesteld vvorden gebracht van het kringseereUi- van Leidse schooljeugd bekend als ziet. Het betreft in het bijzonder de aV waarna een sPaciale kringcommis- ecn van de vier jeugdconsulenten van vraagstukken rond grondslag, karakter aie de ontvange" antwoorden zal bestu- |iet QAB en organisatie van de partij ren en samenvatten. ..Onze laatste cijfers een reden tot Met dit beraad beoogde het kringbe- In het bijzonder de afdelingsbesturen verontrusting? Wij hier", aldus de stuur allereerst bij te dragen aan de worden uitgenodigd om de leden zoveel i heer Sjoerds, „zijn juist'de mening leUen,°P totstandkoming van een zo breed moge- mogelijk te betrekken bij de gedachten- toegedaan, dat eerder van een gezon- i linR- dat lijke gedachtenwisseling en meningsvor- wisseling n.a.v. de geboden vraagstel- de dan van een ongezonde situatie op I ''jke mentaliteit ming binnen de partij omtrent die vraag- j lingen. de arbeidsmarkt gesproken kan wor- I stukken. Het is dan ook niet zo, dat op het I vlak van de kring een bepaalde opinie omtrent de verschillende vraagstukken is gevormd, die aan de afdelingen, werk- groepen, afgevaardigden enz. ter beoor deling wordt voorgelegd. wat, maar afvragen ov< gaat." De heer Sjoerds benadrukt tevens, dat het laatste cijfer slechts een on derdeel is van een momentopname, dat ecn aantal als werkloos ingeschre venen inmiddels wellicht al reeds weer aan het werk is of in onderhandeling j met een nieuwe werkgever. „Ten op- 1 zichte van de laatste jaren is er ont-1 spanning te bespeuren, maar het is beslist voorbarig om de gevolgtrek- i king te maken, dat er conjunctureel I iets mis zou zijn in ons gebied. Dat werkgevers meer dan in het verleden goede mentale instel- en met een bedenke- weinig vakkennis iets minder vlot weg komen dan goe- Het kringbestuur heeft het beraad op zettelijk laten uitmonden in twee reek sen van vraagstellingen, resp. rond het onderwerp: grondslag en karakter van LIDO De films uit landen van het IJzeren Gordijn, die in ons land worden de KVP en het onderwerp: organisatie vertoond, worden meestal met groot enthousiasme door het cinefiele publiek van de KVP. en de critici ontvangen. Enigszins begrijpelijk, omdat de filmconcerns slechts de beste films naar het Westen laten overkomen om het risico van een on- De laatstgenoemde reeks vraagstellin- gunstige balans van winst- en verliesrekening tot het minimum te beperken. 8en Is voorts nog uitgewerkt in een aan- De Tsjechische film heeft zich in Nederland altijd in een grote belangstelling ,al ,ne mogen verheugen, en de film "Als de kater komtzullen velen terecht niet zijn vergeten. Ook de jury's van de verschillende festivals laten het vaak niet bij lovende woorden, maar laten ook de films uit de Praagse studio's in de prijzen delen. Op het filmfestival in Arnhem, dat vorige maand de Gel derse hoofdstad op haar kop heeft gezet, was de Tsjechische film "Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem" van regisseur Zdenek Podskalsky, een van de weinige verrassingen, waarover pers en publiek 't unaniem eens waren. Typisch Tsjechische film Het ls een kostelijke komedie over een musicus, die niet "neen" kan zeggen tegen het zwakke geslacht en de vrou wen even vaardig bespeelt als zijn fluit en luit. De muziek (een soort mengsel wn de "Swingle Singers" en oude Ba rokmuziek speelt een zeer belangrijke bijrol en kondigt soms op zeer geestige wijze de komende penible situatie van de hoofdpersoon weer, die zich dreigt te verstrikken in de netten van zijn ge- liefdes. Juist zijn hulpeloosheid en schuchterheid zijn onweerstaanbaar voor de vrouw, maar zijn ridderlijkheid en gevoeligheid beletten hem echter ook maar met één vrouw te breken. Louis, de musicus, wordt op een mor gen. wanneer hy dodeiyk vermoeid thuis Camera komt door zijn vrouw de deur gewezen. De na omdat zij niet meer gelooft, dat hij veel aantrekkelijke meisjes om zich heen verzameld. De film is heerlijk luchtig van opzet en dat komt niet in de laatste plaats door de vele songs, waaronder de titelsong „Easy Come, Easy Go". De vele fans van de Amerikaanse zanger, die kortgeleden dan toch ein delijk in het huwelijksbootje is ge stapt. kunnen veel plezier beleven, aan hun grote favoriet, maar ook de vele vakantieliefhebbers kunnen wij deze ontspanningsfilm aanraden. KFC keurde alle leeftijden. Het kringbestuur doet een dringend beroep op alle afdelingen, werkgroepen, jongeren-groepen en gemeenteraadsfrac ties in de kring Leiden, om aan de hand van de voorgelegde vraagstellingen dis- wel. Eensdeels is het gladde, rechte, "schone" en betoverende van de teken film nog altijd goed merkbaar, anders- deels laat men geen gelegenheid na de natuur en haar bewoners te bespieden. Ook aan het principe, dat iedere Disney- film voor alle gezinsleden geschikt moet zijn, wordt niet getornd. De rolprent "Die rare, gekke rot kat", die deze week in Camera vertoond wordt, bezit alle elementen van de formule. De kat (D. K. dekselse katern hei middelpunt van het een simpele intrige, j die een tweetal inbrekers, een FBI-in- AMUSANTE specteur en twee aardige zusjes omvat. 1 Verder is er nog de ontvoerde mrs. Mil- DISNEY-FILM Ier, die met de dood door de hand van de schurken wordt bedreigd. Wie dit Die rare, gekke, rot kat. verijdelt, is, U raadt het al, de kat. Maar Walt Disney voor miljoe- a nog altyd een begrip op ^'JU vele dolle situaties, van Hayley Mills in een alleraardigste rol als één de twee aardige zusjes en natuuriyk de kosteiyke escapades van de kat. ADVERTENTIE nachts moet repeteren. De stakker j het gebied van tekenfilms. Niettemin trekt dan maar in bij een vriend, maar I hebben de Walt Disney-studio's ook de vrijheid drukt zwaar op hem. Een I naam gemaakt met prachtige natuur - toernee brengt uitkomst, maar vele com- j films, terwijl ook de speelfilmproduk- i In de vakantie voor ouders en kinde- plicaties dreigen, wanneer een beeldscho- I tie een aantal jaren geleden ter handiren een plezierig tijdverdrijf. KFC: alle nevrouw, Bohumila. bij Louis bescher- is genomen. Bijzondere speelfilms, dat leeftijden, ming zoekt en op het eerste gezicht ver liefd raakt. Ook Louis raakt onder de indruk, maar ondanks de bizarre situ aties. waarin beide belanden, wil Louis niet trouwen. Na een dwaze achtervol ging ontkomt Louis aan zijn belaagsters en plaatst een huwelijksadvertentie: "rustige heer zoekt dito dame". Keuring: 18 jaar. KNOTSGEKKE INTRIGE REX: Die knotsgekke kerel» in hun vliegende kratten. Die knotsgekke kerels zijn voor de tweede keer weer in Leiden. Voor de liefhebbers van de vreemdsoortige vliegtuigen en de zgn. ..Engelse humor" is deze film zeker een bezoekje waard. Centraal staat in de film een luchtreis Londen-Parijs, uitge schreven door de krantenmagnaat Lord Rawnsley, die er een prijs van 10.000 aan verbindt, in de vaste overtuiging dal de winnaar toch wel een Engelsman zal zyn. Uit alle delen van de wereld komen de aviateurs toestromen, met vliegma chientjes die de toeschouwer wel even met de ogen zullen doen knipperen, maar men moet niet vergeten dat men te doen heeft met het tijdperk, waarin het vliegen nauwelijks van de grond was gekomen. Na allerlei verwikkelin gen voor de start, incidenten, avonturen en crashes vertrekken er veertien vlieg tuigen, waarvan er de nodige onderweg nog sneuvelen. De winnaar (geen En gelsman) komt ook niet zonder compli caties uit de strijd, maar hij kan ook op het hart van de dochter van de kranten magnaat rekenen. Een amusante, kleur rijke film, die de bioscoopbezoeker een paar onbezorgde uurtje» zullen bezorgen. (A. L.). TIENERIDOLEN BEAT EN BLUES LUXOR In de wereld van de tie- nermuziek zijn twee sterren, die zich door de jaren heen hebben kunnen handhaven en die de greep op het jeugdige publiek hebben kunnen be houden: Cliff Richard en Elvis Presley Laatstgenoemde heeft zich de laatste jaren wat meer toegelegd op het fil men en op de hitparades is hy dsn ook nauwelijks meer te vinden. Dat hij nog wel degelijk kan zingen be wijst hy weer in de film „Beat en Blues", waarin hij de rol speelt van •en Amerikaanse marine-officier. Ted Jackson, die tijdens het diepzeeduiken een schat ontdekt. Van een kapitein krijgt hij de acheepsbenodigdheden en samen met een zekere Jo Symington en een vriend onderneemt hij zijn pogingen, waarbij hij echter tegen stand ondervindt van Gil Carev, die eveneen» wel wat ziet in de schat. Ooi- in deze film heeft Elvis Presley weer BEZOEKERS ENTHOUSIAST OVER DIORAMA karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 46 oant Der achtalUarM nog thutoiMzorgd ook. UNIEKE FOTOCOLLECTIE Voor veel zonminnende toeristen uit binnen- en buiten land staat de gemeente Katwijk onder de Nederlandse badplaatsen bekend als een oord. waar de jachtige mens tot rust kan komen en waar hij in tegenstelling tot andere modaine kustgemeenten ook 's avonds zich kan ontspannen zonder direct te worden opgeschrikt door het beatgeweld. dat uit de flonkerende dancings of moderne dranklokalen dreunt. Alleen in het cen trum, rondom de Princestraat en de Voorstraat, heerst er een drukte, maar wanneer de zon schijnbaar in de richting van de Engelse kust is vertrokken, wordt het ook hier stil. Misschien zullen sommige rasechte Kat- wijkers wel opgelucht ademhalen, wanneer 't 's avonds rustig wordt, en de kans benutten een korte wande- lings te maken door dc verschillende pittoreske straat jes, die de vissersplaats nog bezit. Dat de gejaagde toerist weinig acht zal slaan op oude vissershuisjes en villa's Ls hem niet kwalijk te nemen, maar gelukkig staat ieder jaar een groepje Katwijkers gereed om in het hoogseizoen zowel de autochtone bevolking als het toerLstenlegioen zo uitgebreid mo gelijk in te lichten over het Katwijk rondom de eeuw wisseling. toen er in deze plaats nog een dominee zou kunnen voorspellen, dat in 1967 de gemeente Katwijk een van de belangrijkste badplaatsen van ons land zou zijn. Het genootschap ..Oud Katwijk" heeft er dit jaar in de Hervormde Kleuterschool aan de Voorstraat weer voor gezorgd, dat het oude Katwijk in foto. schilderij, documenten en panorama's herleeft. Tot en met 8 augustus is daar een overzichtstentoonstelling ingericht, die interessant genoeg ls om door klein en groot te worden bekeken. De expositie w geopend van 10.0012.00. van 15.00—17.00 en van 19.00—22.00 uur; zondag gesloten. Zoals ieder jaar heeft het genootschap ..Oud Katwijk" zich ook nu weer beijverd op een originele wijze een beeld te geven van het vissersdorp, dat in vijftig iaar is uitgegroeid tot een grote gemeente. In twee lokalen van de Hervormde Kleuterschool hangt ecn unieke fotocollectie, die wordt afgewisseld met enkele schil derijen en aquarellen, over Katwijk aan Zee. zoals het was en hoe rij is uitgegroeid tot de huidige proporties De 184 foto's, die op hardboardwanden rijn geëxpo seerd. zijn naar onderwerp gerangschikt Hierdoor wordt een levendigheid en overzichtelijkheid bereikt, zodat de toeschouwer (men ziet er badgasten op blote voeten en in het zwart gestoken rasechte Katwijkers i alle tijd kan nemen om een bei 'd te krijgen over de verschillende periodea. Het diorama van het Oude Katwijk: de poppen zijn gekleed in de originele klederdracht van het jaar 1890. Rechts staat de ontwerper ervan, de heer J. C. van BrakeL streeks 1900 op het strand liggen met de kinderen eromheen, terwijl het personeel van de af slag de vis van de boten komt halen en ter plaatse verhandelt. De „bommen" en „barken(de oude vis sersschepen) lagen in de winter op de boulevard, waar begin deze eeuw enkele pensions en hotels schuchter hun rode daken vertoonden Ook de scheepsmodellen ontbreken niet en menige bezoeker zal vol bewonde ring bij het miniatuur-Katwijk stil blijven staan, dat door de heer W. J. Boezaard is vervaardigd. De historie herleeft: een oudere bezoeker ziet In zijn gedachten het stoomtrammetje vanaf de boulevard in de richting Leiden vertrekken, terwijl kinderen hun moeders uitwuiven, die in de Sleutelstad de vis pro beren te verkopen. Vele oude wijken, die tijdens en na de oorlog zijn verdwenen, prijken met hun bewo ners aan de wanden. Schilderijen, o.a van Hans Bar- tels (1856-1913), die wel duizenden bezoeken aan de vissersplaats heeft gebracht, en aquarellen verleven digen de expositie. Het genootschap „Oud Katwijk" zal vele bezoekers verrassen met een diorama van Katwijk op zondag (zie foto). De poppen, die zyn vervaardigd door me vrouw N van Gosliga-Klos. zijn gekleed in de echte Katwykse dracht. In de kappen van de vrouwen blinken de z.gn. „gouden boekpn" en steken de parel- spelden. Het decor is van de hand van de heer C Schaap, terwijl de geestelijke vader van dit kleur rijk geheel de heer J P. van Rrakel is KONINGSHUIS De leukste foto's zyn die van het hadleven zoals dat zich na 1900 ontwikkelde, maar de echte Katwyker zal misschien nog het langst hij de vitrine blijven staan, waar de koningsgezindheid van het vissersdorp langs de Oude Ryn letterlijk boekdelen spreekt Zorg vuldig heeft men het „Algemeen Adresboek van Kat- wyk 1928-1929" bewaard, waarin staat beschreven, dat in de villa's 't Waerle en Hoogcate prinses Juliana heeft gewoond. Ook een oranje krani die in 1923 is verschenen ter gelegenheid van het feest rondom ko- i_ «miide liefde voor de Een zeker heimwee «peelt op deze tentoonstelling wel een rol. Er bevinden zich wel geen vergeelde prentjes of bedruimelde documenten, maar het fotomateriaal is een stille getuige van de vergane glorie van Karivfik als rinxmplaat» Men net de voltallige vloot van om- Voor de organisatoren ia het enignsina teleurstellend, SCHEPEN dal mooie weer vela toeristen weerhoudt om In de Hervormde Kleuterschool aan de Vooratraat een blik te komen werpen op het oude Katwijk, dat in haar nieuwe gedaante «o gastvrij zowel Nederlandera als buitenlander* binnen haar maren opneemt en ▼«'i een ongestoorde vakantie laat genieten. de vakmensen acht ik eerder een ge zonde dan ecn ongezonde situatie Zowel de heer Sjoerds als de heer Boonekamp zijn er zeker van, dat alle schoolverlatende jongelui „aan een baantje geholpen zullen kunnen wor den'' Voor de mensen met Mulo diploma's of HBS-diploma's. wier voor land meestal de administratieve sec- tor is. zijn er in het geheel geen pro blemen. De vraag in deze sector is nog steeds groot. Ook voor de onge veer 500 LTS'ers, die dit jaar hun diploma hebben behaald, bestaan er geen problemen. 120 van de 500 jon gens zullen gaan doorstuderen, zodat slechts een aantal van 380 geplaatst moet worden. Voor de jongens van de technische richting, metaalbewer kers, eletrotechnici, automonteurs en fijnmetaalbewerkers zyn er nog steed» meer plaatsingsmogelijkheden dan kandidaten. Voor brood- en banket bakkers. schilders en fijnhoutbewer- kers eveneens. Voor de jongelui, die zich bekwaamd hebben voor de bouw nijverheid. moet iets meer gezocht worden, doch de heer Boonekamp is er vast van overtuigd, dat na de bouw vakvakanties alle jonge metselaar» aan de slag kunnen in het rayon Lei den. Voor de timmerlieden ligt het iets ongunstiger. Van de 180 jongens, die de school hebben verlaten, gaan er ongeveer 35 doorstuderen. 100 Jon gens zijn verder al geplaatst, terwijl velen reeds in onderhandeling zyn met werkgevers. Een groepje van on geveer 30 jonge timmerlieden blyft echter over. maar de jeugdconsulen ten van het GAB zyn van mening, dat de situatie voor de/e betrekkelyk kleine groep zich vanzelf na de bouw vakvakantie spoedig zal oplossen. Geiioeg plaatben In tegenstelling tot andera gebie den in Nederland gelukkig dus in Leiden en omgeving geen problemen. De zorg van het Gewestelyk Arbeids bureau Leiden geldt eerder de bedrij ven waarin de jonge zullen gaan wer ken. want de taak van de jeugdcon sulenten beperkt zich niet enkel tot het plaatsen van de jongelui. Er moet ook góed werk gevonden worden, met dien verstande, dat de jonge werker* nog in ruime mate de kans krijgen zich verder te ontplooien. Voor dc mensen in de technische sector is het belangrijk, dat zy een werkgever kry- gen, die hen ook in staat stelt zich door studie verder te bekwamen. Hoe wel de werkgelegenheidssituatie in de administratieve sector goed te noe men is, is het ook daar belangrijk, dat op de eerste plaats gelet wordt op de inhoud van het werk, dat jonge men sen te verrichten krijgen. Contact ouders „Ons werk", aldus de heer Boone kamp. „beperkt zich niet tot het „ann een baantje helpen". Met alle Ulo's, de LTS'en en huishoudscholen hebben wij ruimschoots de gelegenheid om 't nodige aan voorlichting te doen. Wy streven bovendien, door het geven van ouderavonden, naar goede contac ten met de ouders, omdat voor een jongen of een meisje in vele gevallen de problemen pas beginnen als zij op genomen worden in het arbeidsproces Heeft de jonge werkgever inder daad werk gevonden, waarin hy ook „plezier" heeft? Heeft de jongen of het meisje een werkgever gevonden, die mee wil werken aan een verdere scholing? Ligt de sfeer in een bepaald bedrijf de jonge werknemer? Het zijn vragen waar iedere ouder en iedere jonge werknemer op een bepaald mo ment voor gesteld kan worden en by de oplossing waarvan wn gaarne de helpende hand bieden in de vorm van individuele voorlichting, het aanvra gen van een test of een nieuwe be middelingspoging." Niet lorgen. dat *e ,,'n baantje" krij gen die xijn er genoeg - maar er aan proberen mee te werken, dat de jonge werknemer zich zo spoedig mo gelijk thuis voelt In het arbeidsproces. Dit is gelukkig than» de grootste zorg van de jeugdconsulenten van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden. ZOETERWOUDE KINDERCIRCUS ATLETA KOMT Morgen, zaterdag 15 juli, zal de Zoe- terwoudse jeugd kennis kunnen maken met 't circus Atleta. Het vermaarde Warmondse kindercircus, dat ook al eens voor de t.v. is opgetreden, geeft een voorstelling die om 14.30 uur aan vangt in het Don Bo»cohuis. De kleine artiesten mogen regelmatig ook oude ren tot hun publiek rekenen. Het vakantie-programma van het Don Boscohuis wordt zondag 16 juli voortgezet met een dansavond, waarby de bekende Leidse baetband „Nou en" optreedt. Als speciale attractie zal iedere vyftigste bezoeker gratis een grammofoonplaat van deze band ont vangen. De kinderen komen weer aan de beurt op zaterdag 22 juli Alle favorieten zoals de Dikke en de Dunne, Charlie Chaplin, La Me enz zullen te zien zyn. Dank zij de activiteiten van de beheerder van het Don Boscohuia kan men in Zoeterwoude zo nu en dan ook nog weer eens „een bioscoop- je pakken." Zondag 23 juli zal de vermaarde oorlogsfilm „Terug uit de hel" met Audy Murphv, de hoofdschotel zyn van een filmprogramma De fronten van Europa en Afrika zullen in kleu- Joop Zoetemelk naar Schotland Joop Zoetemelk uit Rijpwetenng heeft van de Kon. Ned. Wielren Unie de uitnodiging ontvangen Heel te ne men aan de Scottish Milk-race voor amateurs. welke van 18 t m 22 juli In Glasgow wordt gehouden De Nederlandse equipe bestaat rep. der uit René Pijnen Woen»drecht i, Wim Dubois (Zuidzandej en Rien de Groot (Utrecht;.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3