AUTOSHOW i i i CALEX AUTOBEDRIJF M QOGQOMDBIL voor.kaiden e GRATIS STAPEL SCHALEN HENZE's „Elegie fü junge Liebende ©aCcidóeSotWO/rtf Franse order voor twaalf Friendships Stille markt RADIO VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 JULI 1967 Doorkruist MEER gehoor hebben de oproep van staatssecretaris Grosheide en de drin gende wens van het bedrijfsleven gevon den om de zomervakantie van alle scho len omstreeks 1 juli te laten ingaan. Van de gemeentebesturen en schoolleidingen die nu nog tegen de keer ingaan, zal volgend jaar wel een groot deel alsnog van de oude traditie afstappen. Maar tegen de tijd dat Nederland wat het onderwijs betreft zo ongeveer met de vakantiespreiding klaar is, blijkt de opzet alweer doorkruist te worden. De plannen makers hier waren uitgegaan van de vol gende redenering: laat de zomervakantie van de Nederlandse scholen uiterlijk 1 Juli beginnen, dan zijn de dagen lang, Is de kans op goed weer naar Nederlandse maatstaf redelijk en loopt men bovendien een paar weken vóór op 't tijdstip waarop in West-Dultsland de vakantie begint en dus de grote stroom badgasten uit net Roergebied Nederland binnenstroomt. Het leek allemaal te kloppen, tot kort geleden bleek dat in Noordrijnland-West- falen de Duitse staat die én het dichtst bevolkt én het meest op Nederland ge oriënteerd is volgend jaar de school vakanties ook omstreeks 1 Juli zullen be ginnen. Nu zijn de goede bedoelingen van het zesjarenschema dat in Nederland de Stichting van de Arbeid tot spreiding der vakanties opgesteld had, pijnlijk door kruist. In kringen vam het bedrijfsleven wordt 'nu uit de gang van zaken als conclusie getrokken dat op korte termijn contact moet worden gezocht met omliggende lan den om te proberen de vakantiesprel- dingsplannen te coördineren. Met. dit contact is men hoe dan ook te laat, want de vervroeging der school vakanties in Noordrijnland-Westfalen gaat door. En wanneer dan de nog ach tergebleven Nederlandse scholen ook ein delijk omstreeks 1 Juli de poort sluiten, wordt het in de grote vakantiecentra, om het even of men die nu aan het Neder landse strand of in Zuid-Europa zoekt, drukker dan ooit. Met homohuwelijk grens overschreden U de gegevens omtrent het Rotter damse homohuwelijk in grote lijnen bekend zijn, blijkt duidelijk, dat 't op treden van de betrokken geestelijken gevaarlijk dicht in de buurt van een in zegening der verbintenis is gekomen. Het verweer, dat zij dit niet bedoeld hebben, dat zij ,,er ingetuind" zijn, dat zij zich door de belde jongelui en hun relaties opgelicht voelen klinkt weinig overtuigend. Er waren aanwijzingen ge noeg, die hen erop attent hadden moeten maken, dat er meer van hen gevraagd werd, dan alleen maar het ce lebreren van een mis. En die aan wijzingen hadden hen van medewerking van deze onverkwikkelijke affaire moe ten weerhouden. Het ligt voor de hand, verband te leg gen tussen wat nu in Rotterdam is ge beurd en het beraad van een gespeciali seerde groep zielzorgers in dezelfde stad enkele weken geleden. Toen werd een communiqué verspreid, waarin een der deelnemers pleitte voor een soort in zegening van homofiele relaties: dit communiqué moest aanstonds na publi- katie worden herroepen. Thans vindt een plechtigheid plaats, die verdacht veel op een dergelijke inzegening lijkt: en wéér moeten alle zeilen worden bij gezet, om de gemaakte indruk uit de wereld te helpen. Wel 'n bewijs, dat de betrokken zielzorgers zich hier aan de grens van het toelaatbare bewegen. Ons inziens hebben zij deze grens zelfs royaal overschreden. De Kerk moet goed zijn voor de mens in nood en de homofiele mens kan nog altijd als zodanig worden gemerkt maar zij moet niet met haar riten gaan sollen. Wie predies de verantwoordelijkheid voor deze gang van zaken draagt, is niet zo duidelijk. In het centrum van de belangstelling staat de jonge kapelaan van de parochie. De pastoor gaf hem de zaak in handen op een ogenblik, dat hij er zelf geen raad meer mee wist. En het bisdom venvees eveneens naar de kapelaan, die ,,heus wel wist hoe hij in dergelijke ge vallen moest handelen". Zo kwam de jongste zielzorger helemaal alleen voor de beslissing te staan, die in enkele uren moest worden genomen. Als hij gefaald heeft, dan mag men hem dit niet alleen in de schoenen schuiven. Anderen heb ben evenzeer fouten gemaakt. En wij kunnen alleen maar hopen, dat zij daar royaal voor uit zullen komen. (ADVERTENTIE) SCHIPHOL (ANP) De vliegtuigfa briek Fokker heeft twee nieuwe opdrach ten ontvangen voor in totaal 13 Friend- shlpvliegtuigen. Twaalf F-27 mark 500 toestellen, de nieuwe verlengde versie van de Friendship, zijn besteld door het Franse ministerie van Posterijen en Te- lecommunicaties. Voorts heeft de Italiaanse luchtvaart maatschappij Aero Trasporti Italiani er een Friendship bij besteld, waardoor deze maatschappij over 12 F-27 vliegtui gen gaat beschikken. Deze 13 nieuwe Friendships brengen Fokkers order boek op 442 verkochte toestellen, waar van er 178 zijn verkocht door de Ameri kaanse Fairchild-Hiller Corporation. De Fokkerfabrieken staan dus nu op het punt het magische getal 444 te over schrijden, het aantal verkochte Vickers Viscountsvliegtuigen dat tot dusverre het meest succesvolle Europese ont werp is geweest. Universitair nieuws J. H. Glludemans en Go Tik Hwan allen uli Delft; W. J .F. Goebel, Maassluis; F. C. AL Hljnlerse. Rijswijk: A. L. Btaalberg, Zoe- termeer; J. F. G. Stavenulter, Den Haag; G. van der Veen, Delft; R, A. In 't Veld. Den Haag; R. J. L. de Visser, Den Haag; M. J. Vogt, Delft; J. D. Vollering. Poeldijk; W. V. J. Wegman. Delft; R. WUlems. Voorburg; prop. schelk. ingenieur: J. Borsboom, Den Haag; E. Buurman. Voorburg; R. D. Darya- nanl, Delft: W. Holjtlnk en F. W. van Iddc- ktnge uit Den Haag: A. van der Meer. Mon ster; R. R. van der Meer. Delft: P. Stoor vogel. I. P. Thonus, Gé J. Timmcma, S. L R van der Veen en F. F. Westerduin allen uit Den Haag en H. A. Zaat, Leldséhendam. NIJMEGEN Aan de kath. universiteit te Nijmegen geslaagd voor doet. ex. Ned. taai en letterkunde: E. C. Hoogervorst, Noord- wij kseii out; doet. ex. In de rechtsgeleerdheid: L. M. Vreeburg, Delft. UTRECHT Aan de rijksuniversiteit In Utrecht geslaagd voor doet. ex. rechtsge leerdheid: E .Wervelman. Oegstgeeet: Jhr. W. M. de Brauw, Den Haag. LEIDEN Aan de Leidse universiteit pro moveerde de heer M. A. Wes. wetenschapp. medewerker bU de sectie oude geschiedenis, tot doctor ln de faculteit der letteren op een proefschrift getiteld Das ende des Kalser- tums lm Westen des Roemlschen Relchs. Promotor was prof. dr. W. den Boer. AMSTERDAM Voor het examen akte middelbaar onderwijs lichamelijke oefeningen zijn geslaagd: P. M. van der Maas, Scheve- mngen, A. M. van Meurs. A. C. van den Mutjscnberg en J. r. Nuljens, Den Haag. Etha Coster voor studie naar V.S. DEN HAAG (ANP) De actrice Etha Coster vertrekt morgen, daartoe in staat gesteld door een subsidie van het ministerie van CRM naar de Verenigde Staten voor een studiereis van drie maanden. De actrice lid van de Neder landse Comedie, volgt in New-York onder meer lessen aan de Herbert Berg hofstudio. Zij gaat zich vooral toeleg gen op zang, dans en musical, terwijl zij tevens regieCursussen gaat volgen. Etha Coster, die ook speelt in de film „De minder- gelukkige terugkeer van Josef Kritus naar het land van Rembrandt" van Wim Verstappen, zal voorts aanwe zig zijn wanneer deze Nederlandse film begin september in New-York tijdens de Flahertyfilmweek zijn Amerikaanse première beleeft. Lisa Otto als Elisabeth Zimmer. Recordprijs voor Rembrandt LONDEN (AP) Voor een teke ning van Rembrandt is gisteren op de veiling van Sotheby's het recordbedrag van 230.000 gulden neergelegd. Een Londense handelaar kocht „Stu die van een zittende toneelspeler" van mevrouw Dorothy Monet Rosenwald uit New-York. De hoogste prijs die te voren ooit voor een tekening van Rem brandt was betaald bedroeg 160.000 gul- in totaal bracht de veiling van teke ningen van oude meesters 1.5 miljoen gulden op. Koningin zag L'été in Den Haag DEN HAAG. (A.N.P.)- Koningin Juliana heeft gisteravond met haar parti culier secretaresse jonkvrouwe C. Roëll een bezoek gebracht aan de Kon. Schouw burg te Den Haag, waar het Franse „Thë&tre de Poche Montpamasse" in het kader van het Holland Festival een opvoe ring gaf van het toneelstuk „L'été". AMSTERDAM. 7 juli. De vriende- HJke tendentie van gisteren voor het merendeel van de internationale waar den heeft vandaag plaats moeten maken voor een lusteloze stemming. Mede in verband met het naderende weekeinde had de handel in de internationals zeer weinig te betekenen. Er vonden lichte koersafbrokkellngen plaats. Kon. Olie daalde 60 cent tot 125,60. Philips en Unilever gaven een paar dubbeltjes prijs op respectievelijk 90,20 en 90,30. AKU en Hoogovens waren weinig veranderd. Gebrek nan stimulerend bedrijfsnieuws rechtvaardigden geen hogere koersen. Kon. Olie en Unilever sloten gisteren in Wall Street leder een kwart dollar lager, Philips onveranderd. De New- Yorkse beurs kon gisteren de vaste stemming van woensdag niet hand haven. De markt onderging er een lichte koersreactie. In de scheepvaartsector moesten wat winstnemingen worden verwerkt na de zeer vaste stemming van gisteren. Hier door vonden lichte koersafbrokkellngen plaats. H.A.L. echter kon zich nog driekwart punt verbeteren tot 93De handel in de scheepvaartsector was be duidend minder vergeleken bij die van gisteren. Van de cultures lag H.V.A. zwak ln de markt op 116. In de staats- fondsenhoek ging wederom zeer weinig om. Het geringe aanbod had de over hand, doch de koersverliezen waren uiterst gering. In deze hoek wordt ge sproken van een spoedig te verwachten lening van de staatsmijnen. Het zou een bedrag zijn van circa 125 min. Ook wordt een nieuwe staatslening verwacht. Te belegglngsmarkt is momenteel zeer wankel. Er zullen gunstige voorwaarden aanwezig moeten z(Jn voor de eventuele nieuwe leningen om kans van slagen te hebben. De daling van het rentepeil behoort tot het verleden. Het ziet er eerder naar uit, dat dit peil zal stfygen. Hans-Werner Henze, een van de twee spillen waarom het Holland Festival 1967 draait, heeft met zijn opera „Elegie für junge Liebende" toch wel de laatste bedenkingen weggewerkt bij hen die eraan twijfelden of de veertig jarige Duitse componist een centrale plaats op een Nederlands muziek festival waard is. De opera heeft ons niet van het begin tot het late eind kunnen boeien, maar welke eigentijdse opera van dit formaat is sterker Muziek die vaak fascineert Brian Jones overspannen LONDEN. (A.P.). Gitarist Brian Jones van de Rolling Stones is in een ziekenhuis opgenomen omdat hij over spannen is. Een woordvoerder van de groep heeft verklaard dat hjj de naam van de particuliere kliniek waar Jones verblijft niet wil zeggen en dat hij de pers verzoekt geen naspeuringen te doen, omdat dit herstel van Jones kan belem- De 25-jarige Jones moet als derde lid van de groep voor de rechter verschijnen wegens overtreding van de wet op verdo vende middelen. Hij zou marihuana in zijn bezit hebben gehad. Zijn zaak is uit gesteld tot de herfst omdat een aantal getuigen met vakantie is. Twee collega's van Jones, Mick Jagger en Keith Richard, zijn tot resp. drie maanden en een jaar veroordeeld wegens overtredingen van de wet. Belden zijn in beroep gegaan. Zij zijn op borgtocht vrij gelaten, maar mogen Engeland niet uit. Zelfs het .blad. vap de Engelse kak, de „Church of England Newspaper", noemt in een hoofdartikel op de eerste pagina de straffen die aan Jagger en Richard zijn opgelegd bijzonder zwaar, „Om niet duidelijke redenen accepteert onze maatschappij bepaalde vergiften en verbiedt zij ander", schrijft het blad. „Daarin komen onze vooroordelen tot uiting. Alcoholgebruik leidt in vele geval len tot verkeersongelukken, seksuele uit spattingen en vaak tot verslaving met al zijn gevolgen. Roken brengt het gevaar van longkanker met zich mee. Toch zijn deze twee vergiften door de maatschappij aanvaard, terwijl men 't roken van mari huana beschouwt als 'n verderfelijke ge woonte waartegen de wetgever met straffe hand dient op te treden Wanneer men van de wet afstapt en op het persoonlijke vlak komt. dan moet men constateren dat slechts weinig chris tenen. afgezien van enkele Zevende-dags Adventisten, een consequente houding aannemen tegenover het gebruik van ver dovende middelen Dat zouden wij niet moeten vergeten wanneer wij de jongeren veroordelen". MARC CHAGALL TACHTIG JAAR PARIJS (AP) De kunstschilder Marc Chagall is vandaag 80 jaar gewor den. Op zijn verzoek wordt de dag niet gevierd. Hoewel de dag voor hemzelf in zijn villa te Vence dus in stilte voor bijgaat, zijn de laatste maanden tal van Chagalltentoonstellingen gehouden in Zu rich. Toulouse en in Parijs. Henze heeft veel gedaan om tot een goed libretto te komen; twee Britten en drie Duitsers (onder wie hijzelf) zijn er aan te pas gekomen. Het resultaat is een dubbele handeling: als dominerend gege ven de wraak van de dichter Mittenhofer die zijn geliefde met haar levenspartner laat verongelukken, wanneer zij de jeugd van die partner boven zijn genegenheid verkiest: de dramatisch en muzikaal be langrijk nevenhandeling betreft de hyste rische weduwe Hilda Mach die met visioe nen Mittenhofer inspireert en door haar hallucinaties op de dramatische gebeurte nissen preludeert. Het is deze noodlotssfeer die in Henze's muziek domineert. Juist op dit terrein fascineert de muziek van Henze bij her haling. Muziek die voortgebracht werd door een kleine groep strijkers en blazers van de Deutsche Oper Berlin, maar dan met een zeer groot ensemble slagwerkers waarvan Henze een gebruik weet te ma ken op een manier die Boulez hem niet verbeteren kan. Dit orkest werd uitmuntend gedirigeerd door Reinhard Peters, die ln deze moeilij ke partituur, met veel ensemblewerk, een vrijwel volmaakte eenheid tussen orkest en vocalisten tot stand wist te brengen. Regie en aankleding waren eerder con ventioneel dan modem: Hans-Wemer Henze die hier zelf voor getekend had. bereikte er in elk geval een toneelbeeld mee waarbij de spanning vanuit de muziek opgebouwd werd Die spanning zakte in het lange eerste bedrijf soms weg: het tweede deel overwegend bestaande uit duetten en kwartetten vonden we het sterkste; van het derde is de muziek zeer suggestief, de enscenering veel zwakker. In het ensemble dat „Elegie für junge Liebende" in het Scheveningse Circus- National Gallery overspoeld door beatniks LONDEN (ANP) Engelands natio- le museum voor schilderkunst, de Na tional Gallery op Trafalgar Square, dreigt een toevluchtsoord te worden voor junkies en beatniks, aldus de raad .yan curatoren van het museum in zijn jaar verslag. „Tengevolge van zijn ligging", schrij ven zij, „is het een verzamelplaats voor de beatniks geworden, en tevens, zij het minder opvallend, 'n toevluchtsoord voor lieden met een strafregister". „De klach ten van bezoekers dat zij gehinderd worden, nemen toe, maar het is iets heel nieuws dat sommige bezoekers het gebouw verlaten uit verontwaardiging over het gedrag van een kleine min derheid, die onder meer openlijk verdo vende middelen inneemt". Een woordvoerder van het museum zei, dat bepaalde maatregelen zijn genomen, maar hij wilde niet nader spe cificeren welke. In het museum wordt normaal alleen gepatrouilleerd door ei gen mensen, en niet door de politie. VANAVOND VIA NED. I Scheepsbouwreporta ge „Van klik tot kluiver" De A.V.R.O.-televisie brengt vanavond van 19.00 tot 19.30 uur via Nederland 1 een overzicht van de oer-Nederlandse scheepsbouwtradities. Vele van onze fraaie binnenschepen danken hun vorm aan het praktische en het schoonheids gevoel van onze voorouders, die Neder land een rijke erfenis aan soheepsvor- men hebben nagelaten, zoals deze nog te vinden zijn in de tjalken, tjotters, schouwen, draken, boeiers en klippers. De filmopnamen zijn van Jobs van der Bussen. Voor de regie en het commen taar zorgen respectievelijk mr. dr. T. Huitema en Cas Brugman. Dirigent; Reinhard Peters Regie, decors en kostuums; Hans Werner Henze Jrkest: Deutsche Oper Berlin Dietrich Fischer-Dieskau Dr Wilhelm Relscbmann Walter Dicks Tont RelscHmann Loren Driscoll Elisabeth Zimmer Lisa Otto Carolina, gravin Klrchstetten Lilian Bennlngsen Hilda MackCatherine Gayer Josef MauerHubert Hllten Bediende Erie Hardlke theater opvoerde, excelleerde Dietrich Fischer-Dieskau, maar wekte het prach tige ensemblewerk de grootste bewonde ring. Er liepen na de tweede pauze nogal wat bezoekers weg; de lange duur zat hun kennelijk een beetje dwars. Zo mo gen evenwel weten, dat de twintigste eeuw meer opera's heeft opgeleverd, die minder de moeite van het volgen xoaard zijn dan deze „Elegie" van Hans- Werner Henze. ANTENNE TV-SPEL VANAVOND Geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow Het televisiespel „De geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow" dat de KRO vanavond uitzendt, speelt in Pruisen in het jaar 1806, 20 jaar na de dood van de grote Pruisenkoning. De Pruisische staat en het leger be staan nog. maar van een vitale geest is geen sprake meer. Alles is verstard en zakt langzaam af naar een totaal uiteenvallen. Dit probleem heeft de auteur Theodor Fontane verweven met het doen en laten van ritmeester Schach von Wuthenow. De Pruisische adel leeft in een schijnwereld en klampt zich vast aan een roemrijk verleden. Op hetzelfde moment dat graaf Haugwitz druk doende is toena dering tot Frankrijk te zoeken, schreeuwt het leger om oorlog. Met name de officieren van het regiment gendarrpes zijn grote voorstanders van een nieuwe oorlog^ Deze kliek komt bijna dagelijks ten huize van Josephi ne von Carayon bijeen om over een eventuele oorlog te praten. De meest gewaardeerde gast is ritmeester Schach. Hij is voor velen het even beeld van de volmaakte Pruisische officier. De ritmeester, bijzonder ijdel, leeft in een zeer goede verstandhouding met de gastvrouw Josephine. Wanneer tijdens een bijeenkomst prins Louis Ferdinand hoog op geeft over de doch ter van Josephine, wordt de ijdelheid van de ritmeester zo geprikkeld, dat hij besluit ook een poging bij de doch ter te ondernemen. Wanneer zijn vrienden dit vernemen drijven zij de ritmeester in een hoek door hem te dwingen met deze niet adellijke juffrouw te trouwen. Voor Schach betekent dit het einde van zijn carrière: er blijft geen andere uitweg over dan de dood. Ned. II. 20.30 uur. „KNOKKE" OP T.V. Van 7 tot en met 13 juli wordt in het Casino te Knokke door zes deelnemen de landen te welen België. Frankrijk, Italië, Engeland, Nederland en West- Duitsland weer gestreden om de hoog ste eer in de negende „Europabeker voor Zangvoordracht". De Nederland se televisie zal deze „zevendaag se van de zang" direct vanuit Knokke overnemen. Dat gebeurt vanavond door de AVRO van 21.35 uur tot 22.35 uur via Nederland I, Nederland West-Duitsland. NEDERLAND I STER: Reclameuitzendingen 18 55, 19.56. 20.16 uur) 18.30 uur: Tour de France 18.45 uur: De minlmolen 1850 uur: Nieuws in het kort AVRO: 19.00 uur: Van klik tot Kluiver 19.30 uur: Kol. Hogans helden 20.00 uur: NTS-journaal 20.20 uur: In AVRO's Televizier 20.45 uur: De Saint 21.35 uur: Knokke-festival 22.35 uur: Tweede NTS-journaal NEDERLAND II STER: Reclameuitzendingen 20.01, 22.10 uur) KRO: 20 00 uur: NTS-journaal 20.05 uur: Hazel 20.30 uur: De geschiedenis van ritmeester Schach von Wuthenow 21.50 uur: Onze man in Washington 22 15 uur: Tweede NTS-journaal Televisie morgen NEDERLAND I Reelameuitzendlngen 15.31, 15.57, 18.55 uur) VARA: 15.30 uur: Nieuws ln het kort 15.35 uur: Journaal voor gehoorgestoorden 16.00 uur: Geheim agent 86 16.35 uur: Vrouwelijkheden 17.00 uur: Bergeenden NTS: 17.30 uur: Finales Wimbledon HILVERSUM I 20.0022.25 uur: Grenspost, vakantie programma HILVERSUM II RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8 00, 830. 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00. 13.00, 16.0». 18.00, 20.00. 23.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 uur. Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) NCRV: 18.00 Met band en plaat voor u paraat: seml-klass. en mod. muz. (opn), 18.55 Op het woord af, pr., 19.00 Nws. en weerpr., 19.10 Radlokr., 19.30 R.V.U. muz. spectrum, door Klaas A. Posthu- ma. KRU20.00 Grenspost: inform, voor en over vakantiegangers; 22.25 Humanistisch Verbond .Kort comm. onder redactie van cn uitgesproken door Th. Polet, 22.30 Nws., 22.40 Oude madrigalen en mod. ork.muz. (opn), 23.20 Radiorama: veertiendaagse mlnl-maga- HILVÊRSUM II (298 m) VARA; 18.00 Nws., 18.15 Amerika ln termijnen, pr., 18.20 Licht instrum. kwart., 18.30 Jazz rondo. 18.55 Report. Wimbledon '67, 19.00 Help: lichte gramm.muz., 19.30 Lez. en schrijven: letter kundig progr., 20.00 Nieuws, 20.05 Gewoon anders, 20.30 Licht Instrum. kwart.. 20.45 Het waaien van de Geest, lezing; VARA: 21.00 Klass. ork.werken( gr), 22.30 Nabeschouwing Ronde v. Frankrijk '67. 23.30 Nws., 22.40 Actual., 22.55 Prettig weekend; licht pl.progr.. 18.55 Grammofoonplaat, 19.30 Amusm.muz.. 20.00 Klass. muz. VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox, 19. verstandige" manleren waarop u kunt spa ren. Vragen v. luisteraars worden beantw. door dhr. Coen van Hoewijk ,hfd. v. cl. Stafafd. Externe Betrekkingen v. h. minlst. van Soc. Zak. en Volksgez., 12.50 Zonder grenzen: een rubriek over missie en zending, 13.00 Vliegende schijven: verz.pl. v. d. mili tairen, 14.00 P.M.-fam.programma, 17.00 Ca- _z. VPRO: 7.55 Deze dav VARA: 8.00 Nws., 8.10 Lichte gramm.muz., (8.30-8.35 V. d. voorpag.. persoverz.), 9.40 Fan- fareork. ,10.00 Z.O. 135, gevar. progr., (Om 11-00 Nws. 12.15 Welkom Afrika: reisreport. (1), 12.27 Mededel. t.b.v. land- en tulnb., 12.30 Actueel sportnws., 13.00 Nws., 13.10 vara- Varla. 13.15 Lichte gramm.muz. v. teenagers. 14.15 Progr. v. twintigers, 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.30 Ikke, een geluldscollage, 16.00 Nws., 16.02 Oosteuropese kron., 16.20 Een we- HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) NCRV: 9.00 Nws., 9.02 Klass. muz. (gr), 10 00 Nws., 10.02 Operalragm. (gr), 11.00 Nws.. 13.02 Tlenerama, (14.00 Nws.). 14.30 Ramblei Radio Reprises. 15.00 Nws.. 15.02 Live!: mot Amerikaans amusement. 15.30 Toumee: muz kale zwerftocht. (16.00 Nws.). 17.00 Nws., 17.( -18.00 Sportshow: sport c figMBji levende woord, lez., 7.15 Planorec. uz„ 7.30 Nws., 7.32 Geestel. lied. (opn), :rweglng, 8.00 Nws., 8.10 DJlnn: gev: - 30 Nws.. 8.37- I 9.35 Water berichten. 12.27 Mededel. Nonstop hits, 17.45 The Teenbeatclub. Slechts vijf procent kijkers voor gehoorfenregeling (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In opdracht van dc KRO heeft het bureau „Intomart" te Hilveraum, dat het contlnu-k(jk- en luisteronderzoek voor NTS en NRU verricht, de kijkdichtheid gemeten op woensdagavond 24 mei bjj de vettonlng van de veelomstreden tv-documcntalre over de „Geboortenregellng en de Ka tholieke Kerk". Uit het onderzoek bljjkt, dat slechts vjjf procent ofwel 400.000 kijkers die avond het tweede net had den aanstaan, om dit werkstuk te vol gen. En dit ondanks het feit, dat ln de weken voor de uitzending de bladen grote aandacht hadden besteed aan de controverse tussen de KRO-leiding en regisseur Manus van der Kamp. die vrij willig zijn ontslag nam. Reeds bij de voorvertoning aan de pers. werd door de journalisten opgemerkt, dat de KRO met een speciale bedoeling deze uitzending op Nederland 2 had ge plaatst. terwijl op hetzelfde uur op Ne derland 1 de speelfilm „Spirit of Saint Louis" draaide. De voorkeur van de massa, ofwel 4 miljoen kijkers ging dan ook uit naar de filmDe waarde ring voor de KRO-documentaire bedroeg 61 punten, ofwel tien punten lager dan gewoonlijk wordt genoteerd voor een godsdienstig informatief programma. Het kijkcijfer was in het zuiden hoger dan in de Randstad Holland en het meest werd gekeken door de groep van 20 tot 40 jaar, waarbij de vrouwen de overhand hadden. De groep tussen 40 en 50 jaar keek het minst. Al met al een triest resultaat voor een werkstuk dat de KRO-televisie om en nabij de 50.000 gulden heeft gek06t. EEN SET ■eer luxe uitvoering, ontvangt elke automobilist op vrijdag, zaterdag en zondag, die onze show bezoekt, zonder koopplicht. Onze auto's zijn op de voorruit voorzien van A.N.W.B.-keorings rap porten. Iedere dag geopend v. 9 tot 22 u. Zaterdag en zondag v. 9 tot 19 u. 14 GLAS 400-700-1004-1204TS-1304-1700 '60 t/m '66 18 V.W. 1200-1800-15008-1600Ü '56 t/m •66 '66 7 FORD Taunus 12M-15M-17M TS-20M '61 0 RENAULT 4-4L-Ondine-R8-Rl0 '60 t/m 7 OPEL Kndett-Rekord-1500-1700-1900 *68 t/m '66 6 FIAT 600-600-850-1100D-1800-1500 •62 t/m '66 6 SIMCA 900-1000-1300-1500 GLS t/m '65 li FORD Ooraalr-Oortlna-Oonnul-Zephvr ■68 '65 4 VAUXHALL VIva-Vietor-4.90-Cresta •64 t/m '65 Citroën 2 OV-AZ-Azani-AMÏ-Comfort-Ideal -64 t/m •66 BMW 700LS-700LR Conpê-1500-1600 '68 t/m '65 4 NSU Prims 4 Lnxe-1000L '63 t/m •65 6 DA F Daffodil-Daffodil L-Daffodil LE •62 t/m •65 4 SKODA Ortavla-IOOOMB-Sport •64 t/m 4 MORRIS 850-de Luxe-Cooper-Minor-1100 '64 t/m •65 4 TRABANT 601 -Standaar«l-601 de Luxe '63 '65 8 PEGEOT 408 Comfort-408-404 de Luxe •63 '65 S SCA LD!A 1400 de Lnxe •66 '67 1 WARTBFRG 1000-1000 de Luxe •65 •66 s .IAI.TA otandaard-de Lnxe •66 ■67 4 DRW F U-F 12-F 102 •64 '65 4 AUSTIN seven-A 40-1100-A 60 '63 •65 2 RAMBLER Classie-40fl-CabrioIet '64 '65 2 NECK AR Jagst-Enropa '63 •64 5 FAMILIOAR Flal-Trabant-Opel-Austin '63 •65 7 K.OMB1 Taunus-Opel-V.W.-Glas '63 t/m •64 8 BESTELWAGEN V.W.-Ford-Renault •68 t/m •65 LEIDEN KORT GALGEWATER 14-16 ^5^ 01710"33355 Een coproduktle van BRT en NCRV! Van zo'n aankondiging zou je wonder- wat verwachten. Iets wat één van bei den financieel of artistiek niet kan op brengen, maar wat door gezamenlijke krachtsinspanning wél mogelijk is. Welnu, „Het Zuidstation bestaat niet meer" werd een enorme teleurstelling. Het was geen best stuk, we kregen het te zien in een armzalige tekst-regie die vooral de nadruk op verlangzaming legde en de bezetting door leden van het Ned. Kamertoneel was zwak, om een zwakke uitdrukking te gebruiken. Alan Owens spel was gesitueerd in Liverpool, maar in deze bewerking speelde het zich af in Antwerpen, waar een paar zeelui met grote verwachtin gen gaan passagieren en in al die verwachtingen teleurgesteld worden. Ze ontmoeten elkaar steeds weer in dat ene café dat Antwerpen rijk leek te zijn en dat als alle Belgische cafés was verdeeld in een pub en een saloon-bar. Daar en overal elders, werden uitslui tend ongelooflijk platvloerse algemeen heden geuit, telkens herhalend en tel kens doorspekt met grote zwijgpauzes. Extra-onwezenlijk werd het spel door dat al die „zeelui" zo verschrikkelijk vastelands waren. Eigenlijk was er maar één rol waar we in geloofden: Jan Moonens ..Oude Cuypers". Van die zéér Vlaamse tekst hebben we na genoeg geen woord verstaan, maar hij zorgde tenminste voor echt acteurs- werk. Voor het overige: de BRT moet het zelf weten, maar co-producerende NCRV had haar naam aan dit geval □iet behoren te verbinden. De NCRV was toch niet gelukkig gis teren. „Attentie" ondervroeg een werk loze bouwvakker, waarbij het wonder lijk was dat op zoveel stompzinnig ge vraag toch nog zinnig antwoord kwam. Thomas Magyas worstelde met ver schrikkelijk moeUijke vioolcaprices. Dat was niet leuk om te zien en ook al door de slechte geluidskwaliteit nauwelijks leuk om te horen. AI met al werd daardoor „Close-up" het meest verteerbare programma. Omdat ditmaal van de goochelformule was afgestapt waarbij het „gesprek" pas op de montagetafel tot stand komt. Marktkoopman Niedckker en acteur Rien van Nunen mochten elkaar wél zien en dat was een hele winst. Merk waardig overigens dat de acteur het meest onzeker bleek, al was het leuk om hem Stlcfbeenervarlngen te horen ophalen. Vg. KAREL PRIOR NAAR DE TROS Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM. De 43-jarige shotv- buslnessman Karei Prior ls weer ln hei nieuws Met ingang van de volgende maand treedt hg in dienst van de TROS als programmaleider bij de televisie. Sinds vorig jaar oktober maakte hij in opdracht van de TROS reeds de spaar zame t.v.-produkties voor deze kleine zuil. die ander half uur zendtijd per week heeft. Maar met ingang van het nieuwe seizoen wordt de zendtijd van de TROS tot 2 \(t uur per week verhoogd. Dit bete kent. dat de staf van deze zendgemach tigde aanzienlijk dient te worden uitge breid. Met het aantrekken van Prior als hoofd van de programmaleidiiig heeft de TROS zich weten te verzekeren van een oud-omroepman ,dle zowel bij radio als televisie zeer veel ervaring heeft op-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2