Verliessaldo bij K.L.M. aan het verdwijnen Engeland aanvaardt bepalingen van E.E.G. Bovag-garantie /oor gebruikte tweewielers Uitlevering Tsjombe staat nog niet vast Dreigementen van Kongolese regering Brief „te emotioneel' Studenten Warmond bieden excuus aan Boekjaar met recordwinst: 81.5 miljoen SCHIPHOL-DEN HAAG WORDT DRIEBAANS Werk start volgend jaar Geen wilde mansbende op Ned. wegen woensdag 5 juli 1967 de leidse courant PAGINA 6 Volgende week lancering ELDO-raket ADELAIDE (Reuter) Van de lan- cerbasis te Woomera in Australië zal linsdag een ruim 30 meter hoge Euro- larakct worden gelanceerd, die is ont wikkeld door de Europese organisatie oor de ontwikkeling van raketten, LDO. Zes minuten na de lancering zal de aket eigens ten noorden van West- rian in de Stille Oceaan terechtkomen, 'oor het eerst zal de tweede trap, een "ranse Coralieraket, een echte raket ijn en geen leeg model. De Coralie zal ich kort na de lancering van de eerste rap een Britse Blue Streak af- cheiden. Het is de bedoeling dat begin volgend tar een raket voor satellietlanceringen imhoog wordt gebracht. In ELDO werken Australië, Engeland, 'rankrijk, W.-Duitsland, Italië, België Nederland samen. DEN HAAG (ANP) De afdeling mo orrijwielen van de BOVAG heeft ten be an zijn leden een garantiebewijs igevoerd voor gebruikte bromfietsen, jotorr ij wielen en scooters. De garantie zal gelden voor gemotori- serde tweewielers waarvan de koopsom enminste een derde van de nieuwprijs Het garantiebewijs voor gebruikte romfietsen, motorrijwielen en scooters de derde in de rij van BOVAG-garan- ebewijzen. Als eerste versoheen het ga in tiebe wijs voor gebruikte automobielen, evolgd door een soortgelijk bewijs voor ebruikte landbouwtrekkers. GENEVE (AP/ANP) De Kongolese minister van Buitenlandse Zaken Ber- nadin Moengoel-Diaka heeft in Genève gewaarschuwd dat zijn regering de diplo matieke betrekkingen zal verbreken met alle landen die de ontvoerde oud-premier Tsjombe trachten te helpen. De minister arriveerde uit Athene, en wist nog niet of hij zou doorreizen naar Algiers of naar Kongo. Hij verklaarde dat de autoriteiten in Kinsjasa niets wisten van de toedracht van Tsjombes ontvoering. Moengoel-Diaika sprak de verwachting uit dat Algerlë aan het ver zoek om uitlevering zal voldoen. De Kongolese minister van Justitie Alidor Kabeya bevindt zich in Algiers om aan te. dringen pp uitlevering van Tsjombe. Er zijn aanwijzingen dat bin nen de Algerijnse regering geen volledige overeenstemming bestaat over de uitle vering van Tsjombe. die vrijdag in een Spaans vliegtuig werd ontvoerd en naar Algerije gebracht. In Kongo wacht hem de doodstraf. Volgens sommige berichten trachten Franstalige landen in West-Afrika pre sident De Gaulle te bewegen, voor Tsjom be te bemiddelen bij Algerije. Gisteren verklaarde de Algerijnse regering dat Algerije zich nooit zal laten beïnvloeden door buitenlandse inmenging. In gezaghebbende kringen in Brussel is het bericht van Radio-Klnsjasa tegen gesproken. dat tweehonderd huurlingen in Brussel worden samengetrokken om Tsjombe to bevrijden in geval hij door AJgerije zou worden uitgeleverd. Dit is Trevor Coppleston, gezagvo der van het vliegtuig Tsjombe naar Algerije ontvoerd werd. Over zijn lot en verblijfplaats is niets bekend. Evenmin is bekend of Cop pleston bij de ontvoering betrokken is. of dat hij alleen maar slachtoffer is DEN HAAG (KNP) Veertien van zeventien Warmondse theologanten, Ie zaterdag J.I. een Ingezonden brief In Volkskrant publiceerden, waarin zij «geerden tegen de encycliek over het ?11 baat, hebben gisteren in Den Haag un excuse» geformuleerd. In een schrijven aan de bisschoppen m Haarlem en Rotterdam zeggen de leologanton het volgende: ..Naar aan- van onze ingezonden brief in de olkskramt van 1 juli j.l. willen wij aarne opmerken, dat wij het zeer be- euren, dat onze brief is opgevat als Curiale posten voor 24 nieuwe kardinalen ROME (KNP) Paus Paulus heeft van de 27 nieuwe kardinalen posten tgeven In de verschillende curiale in- «ntles In Rome. Kardinaal Beltrami, voormalige nuntius in Den Haag, is geworden van de congregatie der ri- en de buitengewoon kerkelijke aan- elegenheden. Kardinaal dell'Acqua, de vroegere ibstituut in 't pauselijk staatssecreta- »at, is lid geworden van de congre- /oor het consistorie en buitepge- oon kerkelijke aangelegenheden. Kardinaal Veuillot van Parijs is in de udie congregatie benoemd alsmede in rt secretariaat voor de eenheid. Ook irdlnaal Bengsch van Berlijn werd in secretariaat benoemd. Zijn tweede enoemlng geldt de congregatie voor de osterse Kerken. De Indonesische kardinaal Darmaju- ls in de congregatie voor de ge- ofsverbreiding benoemd, de Poolse trdinaal Wojtyla in die der Oosterse •rken en de congregatie voor 't conci- In die laatste congregatie werd ook •rdinaal Pellegrino van Turijn be- free of brave lezers dier persorganen. een persoonlijke belediging de Paus aan gedaan, want wij hebben slechts kritiek op de waarde en het gezag van de encycliek over het celibaat. De persoon van Z. H. Paus Paulus VI willen wij graag en met groot respect eerbiedigen. Wij bieden dan ook allen openlijk onze excuses aan voor onze al te emotionele reactie. Deze werd opgeroepen door de ernstige teleurstelling ton aanzien van deze encycliek. De uitvoerige uittreksels en de letterlijke tekst voor zover be schikbaar maakten ons duidelijk, dat de encycliek voorbijgaat aan de nieuwe theologische visie op huwelijk, priester schap en celibaat. Wij mogen hiervoor verwijzen naar de reacties van de theo logen Küng, Van Leeuwen en anderen. Bovendien werden wij diep teleurgesteld door de wijze, waarop deze encycliek over een praktische Kerkelijke beleids vraag tot stand is gekomen met ons in ziens een voorbijgaan aan de groeiende collegialiteit in de Kerk, zoals deze functioneert in de komende bisschoppen conferentie te Noordwijkerhout en in de bisschoppensynode, die ln september te Rome wordt gehouden. Want hier toch zou de sterk veranderde opvatting over de binding van priesterschap en celibaat aan de orde moeten kunnen komen. Ten slotte vermelden wij, dat door vakantie omstandigheden niet alle ondertekenaars bereikbaar waren. Wij hopen ook in hun geest een antwoord geformuleerd te hebben". Ondertekend door N. Peterse, J. Jaspers, G. v. Wissen. H. Staats, H. van Assema, J. Bus, A. Zwinkels, T. v. Hoften, J. Granneman, A. v. Dijk, Th. Zunnebeld. H. Uyllngs, P. Koch en P. Beentjes. Mosselseizoen. Reeds twee keer werd het begin van het mo6selseizoen naar een latere datum verschoven. Men heeft nu 10 juli als openingsdatum en 17 juli als begindatum van de export gesteld, maar verwacht wordt dat nog wel een week uitstel zal volgen. De kwekers hebben het vorige seizoen hun voorraden zo gron dig opgeruimd, dat geen mosselen meer gereed staan, zoals ln sommige andere jaren. De te leveren mosselen moeten dus komen van het „Jonge goed-, Reveille om kwart voor zes Commandant Ossendrecht legt legerorder naast zich neer (Van onze correspondent) AMSTERDAM De commandant van de legerplaats Ossendrecht heeft de legerorder naast zich neergelegd, dat dienstplichtige militairen pas om half zeven 's morgens op reveille hoeven te komen. Hoewel het desbetreffende schrij ven reeds op 21 mei vanuit Den Haag is verzonden, wordt in Ossendrecht nog steeds- om kwart voor zes in de ochtend reveille gehouden. De vereniging van dienstplichtige mili tairen heeft gisteravond tijdens een pers conferentie in Amsterdam meegedeeld, dait tegen de gang van zaken in Ossen drecht protest is aangetekend bij het mi nisterie van Defensie in Den Haag. Verwacht wordt, dat betrokken com mandant disciplinair zal worden ge straft. De persconferentie was belegd, om de resultaten bekend te maken, die de vereniging (4.000 leden) in de elf maan den van haar bestaan heeft bereikt. Het beruchte koper poetsen is, zo bleek, op een enkele kazerne na, afgelopen. En het tijdstip van opstaan voor de dienst plichtige militair is, op Ossendrecht na, van zes uur op half zeven gebracht, ter wijl de militairen niet langer om 10 uur 's avonds binnen hoeven to zijn, maar pas om elf uur. In Assen wordt zelfs een proef gehouden, die de dienstplichtigen ln staat stelt, nog later in deze kazerne te arriveren. Als deze proef slaagt, zullen in de toekomst alle militairen van de verbetering kunnen profiteren Overgangstijd is nodig (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In kringen van de Westeu rope se Unie is men ervan overtuigd dat de onderhandelingen over de toelating van Engeland tot de EEG in feite gisteren ln de mi nisterraad van de WEU al begon nen zijn. De uiteenzetting die de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown. In de Haagse Rid derzaal over de wensen van zijn land voor het lidmaatschap van de EEG gaf, ls een politieke verklaring geworden. Engeland is bereid alle verordeningen en reglementen die de EEG tot nu toe uitgevaardigd heeft te aanvaarden, aldus de Britse minister. Maar Engeland heeft in verband met allerlei interne problemen en regelingen met enkele gemenebest- landen wel een overgangstijd nodig, die voor de landbouwproblemen langer moet zijn dan voor de KSG- en Euratomovereenkomst en „Maar we willen de onderhande lingen over onze toetreding zo kort mogelijk houden en zo snel moge lijk aan de samenwerking met an dere EEG-landen beginnen", aldus Brown. De verklaring van Brown is posi tief ontvangen door v(jf andere le den van de Westeuropese Unie: de Beneluxlanden, West-Duitsland en Italië. Frankrijk stelde zich, zoals was te voorzien, op het formele standpunt dat de Britse bereidheid en hun wensen met alle welwillend heid bestudeerd zullen worden. De Franse regering stelt namelijk dat de toelating van Engeland tot de EEG geen kwestie voor de West europese Unie is, maar een onder handelingsprocedure moet zijn in de EEG-ministerraad in Brussel, die in september gehouden wordt. Brown echter heeft zijn politieke verklaring over belangrijke Britse concessies zodanig geformuleerd, dat een verdere hearing in Brussel overbodig geworden is, aldus zegt men in de kringen van de West europese Unie. De zeven landen van de WEU kwamen gisteren ln Den Haag bij een voor een gebruikelijke zomer vergadering. De uiteenzetting van de Britse minister was de belang rijkste discussiestof voor de WEÜ- ministerraad. Men besprak onder voorzitterschap van de Nederland se minister Luns, de verklaring van Brown bijna anderhalf uur lang. Een ongekende ruime tijd voor een tweedaagse vergadering met een overvolle agenda. Vandaag zouden de zeven minis tère over de situatie ln het Midden- Oosten spreken. Daarover verwacht men een gemeenschappelijke ver- Op de foto de deelnemers aan de ministerconferentie van de W.E.ü. Van links naar rechts: Betencourt (Fr.), Gregoire (Lux.), Fanfani (It.). Lord Shelton (Eng.), Brandt W.-D.)Luns (Ned.), Harmei (Belg.), De Koster (Ned.) en Rey (Belg.). (V,n verslag geve DEN HAAG Het 47ste boekjaar heeft de KLM een recordwinst van 81.5 miljoen gulden opgeleverd. Dit is nog niet alles. Per 1 juli kon ook het laatste verlies saldo van 11.5 miljoen gulden afgeboekt worden. Op de aandeelhoudersvergadering van 27 juli komen hierover concrete mededelingen. Het kwartaal april-mei-juni schijnt wel bijzonder gunstig geweest te zijn. Het gevolg van deze verheugende financiële ontwikkeling is, dat nu de weg naar een hervatting van de dividend uitkeringen weer open ligt. Of met mr. A. H. van Gelder, financieel directeur van de KLM te spreken: „Na deze nieuwe cijfers is er geen wettelijk beletsel meer tegen het uitkeren van dividend". Het is een duidelijk en snel herstel, aaar in de komende jaren moet de KLM toch voorzichtig blijven financieren. Tus sen nu en 1972 moet de maatschappij voor minstens 800 miljoen gulden investeren, ln verband met nieuwe bestellingen van o.m. nieuwe Boeings en Douglas D.C. V8 8-63 voor 205 passagiers en andere ver nieuwingen. Bovendien vergt het aflossen van bestaande leningen in deze periode nog eens 200 miljoen gulden. De maat schappij verwacht het merendeel van deze middelen te kunnen financieren uit af schrijvingen. ingehouden winsten en uit de opbrengst van te verkopen vliegtuigen. Een nieuwe emissie ligt voorlopig zeker niet in de bedoeling. De winst- en verliesrekening over het boekjaar 1966-1967 ziet er als volgt uit: afschrijvingen overige 720.721 653.619 739.801 677.856 saldo bedrljfsinkomsten en winst verkoop en huuropbre Giften Rampenfonds DEN HAAG (ANP) Op giroreke ning 9575 van het rampenfonds zijn gis teren 1109 stortingen binnengekomen met in totaal een bedrag van 35.439.08 gul den. Het totaal aan binnengekomen gif ten bedraagt thans 56,414.17 gulden. Uit dit overzicht blijkt, dat de belang stelling voor het luchtvervoer aanmerke lijk groter wordt. Een verdere welvaarts stijging, de regelmatige tariefsverlagingen en de groei van de wereldbevolking zijn hiervan volgens het jaarverslag enige oor zaken. Het internationaal toerisme, voor de KLM vooral in Nederland, West- Europa, Amerika, Canada en Japan, speelt hierbij een grote rol. De ontwikkeling van het vrachtvervoer wordt bevredigend genoemd. In leder ge val was de beladingsgraad op de lijn diensten 56.3 pet. tegen 55 pet. ln het vorige boekjaar. De KLM bezette in het verslagjaar een lijnennet van 245 000 km voor 97 steden in 66 landen De produktie was 1148 mil joen tonkilometer, 13 pet. meer dan ln het verslagjaar 1965-1966. Hoewel de Air Union dood ls, aldus de KLM. ls de samenwerking met een aan tal luchtvaartmaatschappijen uitstekend, al of niet in poolovereenkomsten. De raad van commissarissen zal dr. J E. de Quay ln de vergadering van aan deelhouders op 27 juli opnieuw voordra gen voor de functie van president-com missaris. Zoals bekend legde hU destijds deze taak neer toen hij ln het kabinet- Zijlstra optrad als minister van Verkeer en Waterstaat. Frans Hals voor Lichtenstein VADUZ, Liechtenstein (Reuter) De rijke graaf Maurita de Bendern heeft tien schilderijen ter waarde van ver scheidene miljoenen Zwitserse francs geschonken aan de regering van Liechtenstein. De 88-jarige graaf, burger van Liechtenstein, heeft dit gebaar gemaakt ter gelegenheid van het huwelijk van kroonprins Hans Adam van Liechtenstein met de Oostenrijkse gravin Maria von Kinsky, dat deze maand wordt gesloten. Een van de schilderijen is „De fluitspeler" van Frans Hals, naar schatting een en een kwart miljoen gulden waard. Dit schilderij werd begin dit jaar uit een Zwitserse bank gestolen en zes weken later teruggevonden in een bagagedepot in het station van Genève. Graaf Bendern, Engelsman van geboorte, was een vriend van Churchill. Van 1911 tot 1918 was hij liberaal lid van het Britse Lagerhuis, 35 jaar geleden werd hij onderdaan van Liechtenstein. T-Fordjes vertrokken voor een tocht van llf dagen naar Zwitserland. Daar toil men bewijzen, dat de oudjes het nog best doen. Voor dat doel zijn zeven bergpassen in het programma opgenomen, die over wonnen dienen te worden. De be- ■1' stuurders hebben zich vi gelegenheid, voor ivat hun kleding betreft, bij de voertuigen aangepast. De. foto toont initiatiefnemer, de heer Molenaar, die, geholpen door zijn vrouwtie slinger hanteert van het bijna veertig jaar oude Fordje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgend Jaar zal een begin worden gemaakt met het verbre den tot een dubbele driebaansweg van de 12 kilometer lange verkeersweg van Schiphol tot uan dc wegen naar Den Haag en Rotterdam. Dll gaat 12 18 miljoen gulden kosten. Het werk moet ln 1972 gereed lijn. Dit heeft minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld. Over de verbetering van de buiten haven van Schevenlngen zei de minister, dat de plannen hiervoor technisch vol ledig rond zijn, maar dat over het tijd stip van uitvoering nog niets te zeggen valt. De bouw van een nieuwe zeesluis bij IJmuiden staat voorlopig nog niet op het programma. De verbetering van het Amsterdam-Rijnkanaal heeft hogere prioriteit, aldus minister Bakker. De plannen voor de vaargeul van Eu ropoort naar de Noordzee zijn erop ge richt, dat reeds in 1970 schepen van 225.000 ton binnen kunnen varen. In 1972 moet de definitieve toegong tot het Europoortgebied gereed zijn. De hier aan verbonden kosten zullen in de ja ren 1967 tot en met 1970 totaal 125 mil joen gulden bedragen. Over de finan ciering van het werk zal overleg met «te gemeente Rotterdam plaatsvinden. Drei gende verziitlngsproblemen zal men *e- ker de baas kunnen worden, aldus mi nister Bakker. Over de vestigingsplaats van een nieuw hoofdkantoor voor de K.L.M. zal spoedig «en beslissing bekend gemaakt worden. De schade ontstaan door stag naties na de Ingebruikneming van het nieuwe Schipbolcomplex, met name bij de verwerking van het vracht-vervoer, moet niet in miljoenen maar ln tonnen becijferd worden, aldus minister Bak ker. minister bakker t (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om de verkeersveilig heid te verhogen kan een verplichte pe riodieke autokeuring volgens minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) irker nut hebben. De voor en nadelen hier van zullen bezien worden. Er wordt ook gewerkt aan een doelmatige organisatie van het gewonden-vervoer. Aldus ver- kluurde «Ie minister gisteravond In de Ecri t Kam Extreme nieuwe partij in V.S. KANSAS CITY (AFP) Een nieuwe uiterst-rechtse Amerikaanse groepering, de- „patriottenpartij", opgericht door Robert Depugh, leider van de anti-com munistische, semi-militalre „minu- temen"-organisatie, heeft in Kansas City bekendgemaakt, dat zij de kandidatuur van de oud-gouverneur van Alabama, George Wallace, een fel voorstander van rassenscheiding, voor het president schap van de Verenigde Staten zal steu nen. Haar kandidaat voor het vice-pre- sidentschap is de 37-jarige William Pa trick, een miljonair uit Californlë. De nieuwe partij zegt in haar programma t« streven naar afschaffing van de di recte belastingen en terugtrekking van Amerika wit de Verenigde Natte* Bekeken wordt of dc controle op de autowegen kan worden verscherpt door meer te surveilleren met de bekende witte Porches en politle-motorcn. Minister Bakker bestreed de opvatting van de socialistische senator E. Mees ter dat het op de Nederlandse wegen „een wildemansbende" zou zijn. Deze senator had opgemerkt dat nu zelfs de Duitsers, die hij „brutale rijders" noemde, bang zijn geworden om zich ln het Nederlandse verkeer te storten. Nog 3 ingesloten mijnwerkers gered MANILLA (AP) Er zijn nog drie mannen levend aangetroffen, waardoor het aantal mijnwerkers dat gered werd uit een mijngang die In Bcnquet 156 km ten noorden van Manilla waa Ingestort, I Eenentwintig mijnwerkers van de 4f die opgesloten zaten in de gang 1S10 me ter onder de grond, werden maandag gered. De lijken van drie mijnwerkers zijn geborgen en er worden er nog vijf tien vermist.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5