Meerderheid van Raad steunt b. en w. bij afwijzing verzoek Geen ITO-afdeling op Chr. LTS OORDEEL OVER BEGROTING BLEEF VEEL TE LANG UIT G.S. onthouden fiat aan groot aantal besluiten Leidse kantonrechter ruimt kleine zaken op AKTIEVE BEZORGERS PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 JULI 1967 Het verzoek van het prot. chr. Schoolbestuur voor een zgn. "nodigverklaring" voor een ITO (indivi dueel technisch onderwijs)-afdeling aan de Chr. Lagere Technische School is gistermiddag in de Leidse gemeenteraad onderwerp geweest van een zeer langdurig discussie. Zoals bekend adviseerde het college van B en W de raad afwijzend te be sluiten op 't verzoek. Het college was van oordeel, dat het o.m. op zakelijke gronden (minder leer- MEVROUW GEELKERKEN ONEENS MET ZAKELIJKE MOTIVERING Mevrouw mr. I. Geelkerken-Brusse, sprekend namens de meerderheid van de prot. chr.-fi'actie, kon zich niet verenigen met de motivering van B en ff in het bijzonder ten aanzien van de gestelde norm. In meerdere plaatsen komt het voor. dat een ITO-afdcling begonnen wordt met veel minder dan de gewenste 96 leerlingen, zo betoogde zij. De fractievoorzitter stelde ook, dat het prot. christelijk schoolbestuur het zich terecht als een plicht gevoeld heeft om te streven naar een eigen ITO-afdeling, omdat vele ouders in prot. christelijke kring met alle waardering overigens voor het vele goede werk, dat de openbare Gemeentelijke Bedrijfstechnische School doet zulk een eigen afdeling voor hun kinderen wensen. de katholieke LTS en de Gemeente lijke Bedrijfstechnische School. In dezelfde raadsvergadering stelde het college eveneens voor een com missie te benoemen voor de Gemeen telijke Bedrijfstechnische School. In deze commissie zullen behalve voor standers van het openbaar onderwijs ook voorstanders van het bijzonder onderwijs zitting kunnen hebben. Het bestuur van de r.k. technische school "Don Bosco" heeft gaarne aan de tot standkoming van deze commissie wil lingen dan het gestelde minimum) en om peda gogische redenen onjuist zou zijn een nodigver klaring af te geven. Wat de pedagogische be zwaren betreft: zowel in het uitvoerige preadvies als tijdens de discussies in de raadsvergadering bleek, dat het college van B en W alsmede een groot aantal raadsleden bepaald geen voorstander zijn het ITO-onderwijs en het gebruikelijke LTS- onderwijs in 'n zelfde schoolgebouw te laten geven. len meewerken, doch het prot. christe lijke schoolbestuur heeft gemeend zich afzijdig te moeten houden. De heer Lijten zei dit te betreuren, hoewel hij uiteraard de verzekering kon geven, dat leerlingen van prot. christelijke huize, die nu bij gebrek aan een eigen ITO-school terecht komen aan de GBTS zullen worden opgevangen in een goede oecumenische en algemeen menselijke geest. J. Lijten: Bijzonder onderwijs niet tot elke prijs "Wij zijn voorstanders van bijzon der onderwijs. Wij erkennen het recht van de individuele ouders hun kinde ren dat soort onderwijs te doen ge nieten, dat zij voor hun kinderen het beste vinden en wij zouden het een aanval vinden op onze democratische rechten als wij door de overheid ge dwongen zouden worden in welke vorm van eenvormig onderwijs ook", aldus de heer J. Lijten (KVP). "Maar dat wil daarom nog niet zeggen, dat wij voorstanders zijn van bijzonder onderwijs tot elke prijs en in elke omstandigheid. Elk bijzonder onder wijs zal allereerst aan de voorwaarde moeten voldoen, dat het goed onder wijs is. Dit kan betrekking hebben op het leerprogramma, maar ook op het aantal aanwezige leerlingen". De heer Lijten die aldus duidelijk liet uitkomen, dat hij geenszins wilde tornen aan het recht van de prot. christelijke schoolvereniging om het ITO-onderwijs op eigen levensbe schouwelijke grondslag te geven* gaf te kennen, dat hij bij de beschouwing van het voorliggende verzoek de fei ten van dit moment het zwaarst had laten wegen. Belang leerling Door het geringe aantal kinderen van de chr. schoolvereniging, dat voor individueel onderwijs in aanmerking komt is het practisch onmogelijk, dat de eventuele ITO-afdeling voldoende mogelijkheden in de vorm van vak richtingen zal hebben. Terwijl het juist nodig is, dat het kind, dat juist aangewezen is op individueel technisch onderwijs, over voldoende keuzemo gelijkheden beschikt. Uitgaande dus van het belang van het kind en van een zo goed mogelijk functioneren van dit bijzonder soort onderwijs ver klaarde de heer Lijten zich namens zijn fractie tegen het verzoek. De ar gumenten van b en w spraken naar het oordeel met des te meer kracht omdat er ook een goed alternatief voorhanden is, nL samenwerking met Zakelijke gronden Nadat ook de heer W. H. Koopmans (PSP) verklaard had achter b en w te staan in deze schoolkwestie, zei de heer J. G. Lamers ("namens een min derheid van zijn fractie"), dat hij ver heugd was, dat het college het ver zoek zuiver zakelijk heeft willen overwegen. "Het gaat op de eerste plaats om het belang van het kind, dat recht heeft op kwalitatief goed onder wijs", aldus de heer Lamers (Prot. Chr.). Spr. onderschreef ook het ar gument van b en w, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat een leerling van de ITO-afdeling van een gewone LTS zich op de een of andere manier gedegradeerd zal voelen. Met de heer Lijten vond de heer Lamers het jammer, dat het school bestuur de voorgestelde samenwerking in de commissie voor de GBTS hqeft afgewezen. De heren dr. J. P. Duy- verman (VVD) en M. van Aken (PvdA) zegden eveneens hun mede werking toe aan de voorstellen van Wethouder S. Sannes prees zich ge lukkig, dat de gehele raad zich over tuigd getoond had van de louter za kelijke overwegingen van het college. "Het gaat hier niet om de oude tegen stelling openbaar-bijzonder, maar om de kwaliteit en het maximale aantal mogelijkheden", zo betoogde hij, waar na hij een voor een de verschillende argumenten nog eens door liep. Wet houder Sannes deelde tenslotte mede, dat, mocht het schoolbestuur nog tot samenwerking bereid zijn, van de kant van het "Don Bosco"-bestuur geen enkele belemmering in de weg gelegd zal worden. VIER TEGEN De schoolkwestie werd tenslotte be sloten met een hoofdelijke stemming op verzoek van de allerminst over tuigde prot. christelijke fractievoorzit ster. Tegen het voorstel van b en w afwijzend te besluiten op het verzoek van het schoolbestuur stemden alleen mevrouw Geelkerken zelf, en de heren J. C. Elstgeest, P. S. Harmsen en B. de Kier. Raadslid Van Aken uit kritiek op Gedeputeerde Staten Alleen de PSP-fractie wenste aante kening te hebben tegengestemd. Dat houdt echter niet in, dat verder de gehele raad "con amore" besloot 250 opcenten te leggen op de hoofdsom van de perso nele belasting. Deze belastingverhoging, die naar schatting 200.000,meer in de gemeentelijke schatkist zal brengen is het antwoord van de gemeente op een aansporing van G. S., die goedkeuring aan de Leidse begroting voor 1967 ont- lüclden en adviseerden iets te gaan doen ter verhoging van de inkomsten. Vooral de heer M. Van Aken (PVDA), plaatste een groot aantal kritische kant tekeningen. "Waar gaat het heen met de gemeentelijke zelfstandigheid van Lei den?", zo vroeg hij zich af. "Alleen de goedgekeurde salarlsvoorstellen en de grondaankopen kunnen nog genade vin den in de ogen van G. SEen ge meente als Leiden kan met deze situatie niet verder leven." De heer Van Aken zei vooral vertoornd te zijn over het feit, dat de gemeente Lelden door het lange uitblijven van het provinciale oor deel over de begroting tot een afwach tende houding gedwongen is. Al min stens vier maanden eerder hadden G. S. hun beslissing kunnen mededelen, was de mening van de socialistische fractie voorzitter. Aan de kritiek ontkwam ook niet de wethouder van financiën, de heer Veemarkt-sporthal en Overdekte Over do zorgelijke toestand waarin de gemeentelijke financiën verkeren werd niet enkel gesproken by het voorstel 250 opcenten te leggen op de personele be lasting. By de mededelingen werd de raad ervan In kennis gesteld, dat G. S. hun goedkeuring hebben onthouden aan liet raadsbesluit van begin dit jaar om f 4.786.318,— beschikbaar te stellen als aanvullend krediet voor de veemarkt bal annex sporthal. Evenmin vond het besluit tot aankoop van de Overdekte 475.300,— genade in de ogen van het provinciale bestuurscollege. Het aan tal teleurstellingen was daarmee nog niet compleet, want 27 niet met name ge noemde voorstellen werden eveneens "ge- cancelled." De heer Ham (KVP), de financieel deskundige van de fractie, vroeg op de eerste plaats naar het waarom van de weigeringen en drong vervolgens aan op mogelijke vereenvoudiging van de ver schillende plannen en een nieuw urgen tieschema. De heer Versnel (PvdA) vroeg een uitvoerige motivering vooral ten aanzien van de Overdekte, omdat aankoop door de gemeente persé nood zakelijk Is en de burgerij al zonder meer verwacht, dat de gemeeute eigenaar wordt. Wethouder Harmsen antwoordde, dat het onthouden van de goedkeurin- ringen voornamelijk een gevolg is van de benarde liquiditeitspositie van de ge meente. die de laatste tijd zeer nadelig is beïnvloed door kostbare onderhanden z(jnde werken. "Komt de gemeente iets ruimer te zitten in de middelen op het ogenblik zitten we al ruim 10 miljoen onder de rode streepdan zullen de raadsbesluiten wederom ter goedkeuring worden ingezonden". Ten aanzien van een mogel(jk nieuw investeringsplan merkte de wethouder op, "dat de lijn is uitgestippeld: "We kunnen niet in het wilde weg gaan werken". Wethouder Sannes zei, dat bjj het ver werpen van de aankoop van de Overdek te niet alleen financiële factoren een rol gespeeld hebben. Mogelijk heeft ook in de overweging van G. S. meegespeeld, dat de eigenaar van de Overdekte te ken nen heeft gegeven, dat hij de exploitatie wil voortzetten. De heer Ham wenste hoofdelijke stemming bij het voorstel tot aankoop van de Warmoezlerstuin met woonhuis aan de Haagweg 200, omdat voor dit gebied nog geen bestemmings plan is vastgesteld en de gemeente op het ogenblik naar z(jn oordeel het geld beter voor andere doeleinden kan ge bruiken. Wethouder Plena, die betoogde, dat het college zeer verheugd zal zijn als de raad tot aankoop zou besluiten "Er kan misschien nog eens Rembrandt- school, een ziekenhuis of een bejaarden centrum gesticht worden"kreeg met zjjn motivering een grote meerderheid van de raad achter het voortstel, want bij de stemming waren alleen de KVP'ers mej. Van Buel en de heer Ham tegen en het Noodraadlid Nijssen. Hoofdelijke stemming werd ook verlangd voor de aankoop van een pand op de Langebrug, waarin na reparatie van het dak (ge raamd op 9.000,een kunstenaars- atelier gevestigd zal worden. Uiteindelijk zal het gehele pand gerestaureerd moe ten worden (totaal bedrag ƒ45.000, maar als het pand Ingeschreven kan worden op de lijst van monumenten zal een groot deel van de kosten mede ge dragen worden door Rijk en Provincie, aldus lichtte wethouder Plena toe. Tegen het voorstel waren: mej. Van Buel en de heren Elsgeest, Lyten, Pompe, Nijssen, Lanibermont, Ham, De Bree. De Wilde en ds. Kret. Alle overige voorstellen werden zonder hoofdelijke stemming en zonder op- en aanmerkingen door de raad aangenomen. Aan het begin van de vergadering werd de raad, waarvoor de heer M. Som- meling (PvdA) onlangs wegens ge zondheidsredenen heeft moeten bedan ken, weer op volle sterkte gebracht door de installatie van de heer G. P. Hewitt. De heer Hewitt volgt de heer Sommeling bovendien op in de commissies Kasbe heer en Kredietwezen en Gemeentelijke Werkplaatsen. Mevrouw Kerling-Simons gaat de vacature Sommeling vervullen ln de commissie voor Sociale Zaken en de heer L. M. Molle volgt mevr. Kerling op in de commissie voor de Geneeskun dige- en Gezondheidsdienst. Tot hoofd van de openbare lagere school "De Scha kel" (Zuidsingel) werd tenslotte be noemd de heer A. L. Kimpel. P. S. Harmsen. Er moeten nu ineens be> lastingmaatregelen genomen worden tij dens het debat kon men horen, dat ook de tarieven van de Gehoorzaal i.v.n zorgelijke financiële positie binnenkort omhoog zullen gaan), maar volgens de heer Van Aken had de heer Harmsen en het college al reeds bij de begrotings behandeling een lijstje met mogelijkhe den aan de raad kunneh voorleggen. De ze mening was ook de heer M. G. J. Ham (KVP) toegedaan. VEEL ONZEKER Wethouder Harmsen zei, dat het col lege vorig jaar wel aan de nodige maat regelen gedacht heeft, maar concrete voorstellen heeft men ln die tijd nog niet willen doen. De wethouder deelde vervol gens op vragen van de heer Van Aken mede, dat van de begroting 1967 nog niets ls blijven liggen; dat thans nog niet bekend is of er voor de gemeente deel te behalen valt uit de afrekening van 1966 en dat ook nog niet overzien kan worden of 1967 tot nu toe belang rijke voordelen gebracht heeft. Hoewel de begroting nog niet is goedgekeurd moet men niet denken, dat er niet ver der gewerkt kan worden. Per kwartaal mag nu 25 procent van de begroting 1966 uitgegeven worden. Het is echter wel denkbaar, aldus de heer Harmsen, dat bij deze investeren en consumeren de gesubsidieerde instellingen in moeilijk heden kunnen komen. EFFICIENCY Op een vraag van de heer Van Aken deelde de wethouder ook mede, dat regel matig efficiëntymaatregelen getroffen worden, maar men moet daarvan geen al te grote invloed verwachten op het tota le gemeentelijke beeld. Bezuinigingen aar de ene kant worden niet zelden weer in een andere sector gecompenseerd door dat zich andere taken en werkzaamheden opdringen. De heer Ham kreeg als antwoord op een vraag over de rioolwaterzuivering, dat de gemeente op het ogenblik met het hoogheemraadschap Rynland in onder handeling ls over het afstoten van de rioolwaeerzulveringslnstallatles. Voor de Burgerlijke stand Geboren: Robert P., z.v. F. W. Ver meulen en W. F. Vijlbrief; Cornelia P. M., d.v. IJ. A. Uitendaal en P. J. Baak; Maarten, z.v. J. de Vreugd en M. C. van der Plas; Fernandus J., z.v. K. Moerland en J. P. M. van der Born; Yvonne, d.v. B. de Witte en E. Slin gerland; Maarten F., z.v. J. J. Kuiven- hoven en H. W. van Dijk; Inge A. L., d.v. A. B. Spelbos en M. G. T. Rans- dorp; Patricius B. F., z.v. A. J. F. E. Spierings en M. G. Haket; Richard, z.v. B. Sieval en A. E. Coenraad; Jacob, z.v. J. Paap en M. Dijkhuizen; Marco F., z.v. J. Teleng en M. van der Lin den; Corine J., d.v. C. G. van WLngen en P. A. Roelofs; Roland, z.v. J. van Beelen en W. C. van der Boon; Beren- dine K„ d.v. H. H. van der Meij en L. Kramer; Ivonne C. B., d.v. B. C. M. Clemens en A. Vf. A. Alkemade; Michel H., z.v. H. Knol en A. S. P. de Graal; Adrianus J., z.v. J. J. van der Linden en J. Vink; Marinus, z.v. T. J. van Pijpen en M. E. Cornelisse. Overleden: J. Schaap, 82 jaar, man; C. A. Gallert, 73 jaar, man; E. M. W. Peuler, 58 jaar, echtgenote van T. Gressie; J. N. de Visser. 3 maanden, dochter; W. C. A. de Jong, 47 jaar, man; M. de Groot, 48 jaar, echtgenote van C. J. Revet; J. H. Zwetsloot, 87 jaar, wed. van W. Bekooij; W. van Leeuwen. 82 jaar, man. Gehuwd: B. J. Visser en C. T. L. Fuchs; G. A. Hoornweg en A. Vreeken; N. M. Kuenen en A. A. M. de Boer; N. Timmers en A. M. G. G. v. Heesen; H. J. Timmers en L. J. Links; M. L. Links en S. H. Lesquillier; C. Hogenes en M. Hollebeek; C. van Duijvenbode en J. Kleij n. gemeente zit er waarscliyniyk een be langrijk financieel voordeel in dit af stoten en, naar het college hoopt, zal er binnenkort "afgehandeld" kunnen wor den, omdat bij de onderhandelingen in belangrijke mate overeenstemming is be reikt. Het voorstel ter verhoging van de personele belasting voor het tydvak 1 juni 1967-31 mei 1968 werd hierna aan genomen met alleen de stemmen van de PSP'ers tegen. LEIDERDORP PRIJZEN OPSTEL-WEDSTRIJD In het bijzijn van het hoofd van de chr. ulo-school, de heer D. Groeneveld, heeft burgemeester mr. R. M. Gallas 4 boekenbonnen, elk groot 5,-, uitgereikt aan de prijswinnaars van de opstellen wedstrijd uitgeschreven ter gelegenheid van de viering van de Dag van Europa. Deze opstellenwedstrijd wordt jaarlijks georganiseerd door de Europabeweging. Het gemeentebestuur besloot voor de 4 beste op&'tellen een prijs beschikbaar te stellen ter stimulering van de Europa gedachte. De winnaars waren: Gerrle van der Stoel, Lenle Schipaanboord, Truus Zwemmer en Dick Minnema. De afgelopen week vond te Barcelona een congres plaats georganiseerd door de Europese Raad van schriftelijk onder wijs. Aan dit congres namen veertien landen deel. Aan het slot werd de heen I. J. Sloos, president-directeur van de Leidsche Onderwijsinstellingen na zijn vijfjarig presidentschap van bovenge noemde raad benoemd tot ere-president, wegens zijn grote verdiensten voor het schriftelijk onderwijs in Europa. Met ingang van 23 juni jl. is prof. dr. L. de Klerk, wonende te Lelden en lid van de Eerste afdeling van de onderwijs raad, aangewezen tot ondervoorzitter van de Eerste Afdeling van die Raad. Het filiaal van de R.K. Openbare Bibliotheek aan de Alexanderstraat is gesloten van 5 juli tot en met 15 augus tus. De lezers kunnen de boeken ruilen aan de Centrale, Steenschuur 17. Bekend Noordwijks arts in Doorn overleden In een rusthuis in Doorn is vrijdag j.l. op 81-jarige leeftijd dokter J. A. Coenraads Nederveen uit Noordwijk aan Zee overleden. Vele jaren heeft deze arts, die een grote praktijk had en bekend stond om zijn beminnelijk heid, in de badplaats gewoond en gewerkt. Tijdens het uitbreken van de eerste wereldoorlog vestigde hij zich in Noordwijk en richtte samen met wijlen oud-burgemeester Van de Mor tel en mevrouw A. van Gilse - van Geldermalsen een plaatselijke afdeling van het Ned. Roode Kruis op, waar van hij vele jaren de medische leider is geweest. De heer Coenraads Neder veen werd in Rotterdam geboren en studeerde medicijnen aan de Leidse Universiteit. In Noordwijk was hij ook als behan delend geneesheer verbonden aan de Van der Berghstichting. Eind 1954 achtte hij de tijd gekomen om zijn praktijk neer te leggen. De teraarde bestelling van het stoffelijk overschot zal woensdag a.s. op de Algemene Be graafplaats in Den Haag plaats vinden. BODEGRAVEN Geslaagd Aan de Rijksuniversi teit te Utrecht is geslaagd voor het kand. ex. Spaanse taal en letterkunde mevr. K. J. E. de Soeten-Gaarlandt. VERTROKKEN PERSONEN IN LEIDEN VERTROKKEN PERSONEN in de week van 21 t/m 28 juni L. Bosch en fam. Stationsplein 188 n. Oegstgeest, Homeruslaan 16; C. J. Vink en fam., Veilingkade 40, n. Reeuwijk, Dorus Rijkersstr. 46; J. Waalwijk en fam., Stalpaerthof 9, n. Rijnsburg, Iris- senstraat 6; W. M. Wladimirow-Rim- mer en fam., Rapenburg 98, n. 's-Gra- venhage, Ericalaan 75a; V. L. Bayliss en fam., Burggravenlaan 118, n. Aus tralië; A. M. Stroosnijder en fam., Tos- caninilaan 5, n. Zwijndrecht, Ooievaar plein 124; J. D. Smit en fam., Jan v. Goijenkade 29, n. Schiedam, Jac. Ur- lusplantsoen 81; W. J. Samarin en fam., Roodborststr. 54, n. Ver. Staten van Noord-Amerika; A. Schröder-Scheer en fam., Obrechtstr. 49, n. Duitsland; T. J. A. v. Krevel-Scheffers, Richard Holstr. 39, n. Sassenheim, Neptunus- straat 18; H. G. Avé Lallemant en fam., Kennedylaan 47, n. Ver. Staten v. N. Amerika; E. Schijff, Lage Rijndijk 20, n. Canada; J. C. Huisman, Zaanstr. 94, n. Alphen a/d Rijn. Goudenregenplant soen 18; E. M. Alter-v. Leeuwen, Ti- morstraat 41, n. Duitsland; C. A. N. v. Haaster, Willem de Zwijgerlaan 28, n. Wateringen, Vlietlaan 5; F. J. Oost- veen-Evans, Rijndijk 70, n. Katwijk, Overrijn 7; J. A. C. Moerkerk-v. Haas- tert, Viietweg 30. n. Leidschendam, v. Santhorststr. 32; C. A. Botman, Le vendaal 195a, n. Bovenkarspel, Haven weg 178; M. G. B. Delsing. Papengracht 23, ti. Groot Brittannië; H. C. Wegman, Pieterskerkhof 26 n. Rotterdam, Berg- sche Dorpsstr. 3; M. G. Speelman-Lau- rense, Pietersk.choorsteeg 14a, n. Al phen a/d Rijn, Venusstr. 16; A. H. Vis ser, Haagweg 114, n. Zoetermeer, Da Costastr. 31; J. H. F. Koot, Topaaslaan 14, n. Oegstgeest, Pr. Irenelaan 21; C. v. d. Kleij, Steenschuur 8, n. Amster dam, Reguliersgracht 45 II; J. W. v.'t Hazeveld, Noordeinde 2a, n. Katwijk, Kaninefatenstr. 13; C. W. v. d. Voet, Witte Singel 37, n. Texel, H46; D. Boehlee, Spieghelstr. 8, n. Heemstede, Achterweg 5; A. Stemerdink, Plant soen 67, n. St.-Michielsgestel, Azalea straat 21; J. P. v.'t Wout, Rapenburg 123, n. Amsterdam. Amstelkade 165 II; M. Bakker-Hijzen, 2e Binnenvestgracht 10, n. 's-Gravenhage, Nw. Schoolstr. 32; P. A. C. Slingerland, Korte Lang straat 4/6, n. Velsen, Duin- en Kruid- bergerweg 1; C. M. v. Velsen-Kolder man, Drie Octoberstr. 65a, n. Katwijk, Overrijn 7; C. A. v. d. Kleij, Fruinlaan N. W. J. Speelman, Hoge Rijndijk 192, n. Alphen a/d Rijn, Venusstr. 16; L. H. Huisman-Bogaards, Roodenburger- straat 33, n. Alphen a/d Rijn, Gouden regenplantsoen 18; G. W. A. v. Laer, Utr. Jaagpad 19, n. 's-Gravenhage, De Mildestr. 12; M. N. Ibe, Utr. Veer 7, n. Nigeria; J. M. Wassenaar-Koet, Stille Rijn la, n. Noordwijkerhout, Leeweg 11; C. Crispijn, Leuvenstr. 11, n. Duits land; B. Dirkse-Leugering, Hazerswou- de, J. P. Heijestraat 8; H. J. E. Poels- Nijssen Alexanderstr. 9a, n. Oordrecht, Diepenbrockweg 128; A. Korpershoek, Rijnzichtstr. 20, n. Alphen a/d Rijn, Raadhuisstr. 44; H. J. Ruiter, Klik- spaanweg 42, n. Rotterdam, Huigen- dijk 94; M. Sjardijn-De Nijs, Valerius- straat 132, n. Purmerend, Anne Frank- laan 503; R. P. J. Henderiks, Oranje- gracht 72, n. Ver. Staten v. Noord- Amerika; L. I. Millaard-Mitcheson, Burggravenlaan 118, n. Australië; M. 't Hart, Lorentzkade 14, n. Warmond, Klinkenberg 1; C. M. Lelie veld-Wijs- man, De Ridderstr. 1, n. N.O.-Polder, Emmeloord, Cyprus 3,6; W. Bühlmann, Tiboel Siegenbeekstr. 16, n. Zwitser land; J. W. Botermans-Pont, Decima- straat 17, n. Capelle a/d IJssel, Arends hof 5; M. J. Lengkeek-Kramers, Irene- straat 23a, n. Rotterdam, Wolphaerts- bocht 63a; W.H. Wolters, Stuyvesant- hof 46, n. Wassenaar, Hallekensstr. 19; N. Snatersen, Houtlaan 55, n. Koude kerk a/d Rijn, Hoogewaard 18; J. C. de Wilde, Johan de Wittstr. 10, n. 's-Gra- venhage, Carel v. Bylandtlaan 6; E. W. Brussee, Mezenstr. 2, n. Rijnsburg, Langevaart 10; C. v. Houten-v. Haar lem, Nic. Beetsstr. 5, n. Katwijk, Pa paverhof 14; S. I. Verzuu-v. d. Pompe, Witte Singel 87, n. Alphen a/d Rijn, Cederstr. 179; J. H. J. Hardeman, Brug steeg 1, n. 's-Gravenhage, Cornelis de Wittlaan 57; A. B. W. Jonquiére, Burg gravenlaan 237, n. Voorburg, Over- burgkade 17; H. Hammer, Witte Ro- zensraat 52, n. Barendrecht, Alsemhof 10; F. Visser-Drees, Kort Rapenburg n. Zoetermeer, Da Costastr. 31; B. Nee- leman, Langegracht 75, n. 's-Graven hage, Klimopstr. 102; J. C. R. IJ var Heekeren, v. Bemmelenstr. 33, naar 's-Gravenhage, Groot Hertoginnelaan 201; H. J. M. J. v. Gorkum, Hoge Rijn dijk 96b, n. Oegstgeest, Wijttenbach- weg 32; E. Koot-Kraan, Zeemanlaan 36, n. Oegstgeest, Pr, Irenelaan 30; A. M. Le Geu, Houtlaan 55, n. Utrecht, H. Copijnlaan 10; R. G. Mol, Merelstr. 14, n. Leiderdorp, Wilhelminastr. 8; 18, n. Óosthuizen, G. v. Vianenstr. 4. Buiten oefenrayon De zitting; van de plv. kantonrechter, mr. N. J. Out, kenmerkte zich gasteren door een ware „opruiming" van z.g. „kleine zaken", waarvan het merendeel weinig of geen reden tot scherp ge stelde requisitoirs en dito ré- en duplieken gaf. De zitting had dan ook een zeer vlot verloop en de hoogste boete bedroeg „slechts" 100,- subs. 20 dagen. Deze boete viel een 20-jarige lasser uit Lelden ten deel en wel omdat hij zonder daartoe bevoegd te zijn een auto had bestuurd. Hij voerde tot zijn verweer aan, dat hij „onder toezicht" reed. Een naast hem zittende vriend was namelijk wel in het bezit van een rijbewijs. De officier, mr. J. D. Lulofs, wees dit verweer echter van de hand en wel omdat, zo bleek uit het proces-verbaal, verdachtes auto in deze niet aan de wettelijke bepalingen voldeed. ,,U waa inderdaad volkomen fout", luidde zijn oordeel. Gezien de ernst van het feit eiste hij een boete van 100,- subs. 20 dagen. Verdachte beriep zich op het feit, dat hem zoiets nog nooit was overkomen" en daarom de geëiste boete wel aan de hoge kant was. ,,U zult heus wel vaker met uw auto hebben gereden en werd nu toevallig gesnapt," repliceerde de plv. kanton rechter prompt. Verdachte liet zich hierover niet nader uit. Omdat het rijden zonder rijbewijs, mede in verband met het hiermede gepaard gaande W.A.-risico, tot de zeer kwalijke zaken wordt gerekend, zag de plv. kan tonrechter geen reden tot enige clemen- :n vonniste derhalve conform. Een 27-jarige student uit Leiden had het hem toegewezen oefenrayon voor het beryden van een scooter op 25 mei j.L nogal drastisch uitgebreid en werd daar- by tydens een routine-controle op de Zandlaan te Sassenheim „op heterdaad betrapt". „Ik had met goed gevolg al het rij examen afgelegd en dacht daarom, dat een en ander niet zo nauw meer werd genomen," aldus het verweer van dachte, die min of meer triomfantelijk zijn op 1 juni j.l. afgegeven rijbewijs op de balie deponeerde. Hij was dan ook zichtbaar teleurge steld toen de plv. kantonreheter repli ceerde: „Bulten het oefenrayon reed U onverzekerd rond met alle eventuele financiële risico's van dien." Daar had verdachte niet aan gedacht. De officier echter wel en mede op grond van dit feit eiste hij dan ook een boete van 75,- subS. 15 dagen. Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, kwam de plv. kantonrechter hem vanwege het feit, dat hij het rijbewijs inmiddels had verworven, iets tegemoet en maakte er 60,- subs. 12 dagen van. Geluidsdemper De bromfiets, die een 20-jarige me taalbewerker uit Leiden bereed, produ ceerde een dermate hoog aantal knetter- decibels, dat het de aandacht van de politie trok. Bij nader onderzoek bleek, dat de metaalbewerker inderdaad aan de geluldsdemper had „geknoeid", het geen hem prompt op een proces-verbaal kwam te staan. „Hij knetterde echt niet zo hard," was COURANTENBEZORGERS GEVRAAGD DE LEIDSE COURANT r de stad LEIDEN Bijzonder geschikt voor scholieren. Hoge honorering. Sollicitaties afdeling abonnementen, Papengracht 32, telef. 20935. zijns inziens meer te wijten aan het feit, dat zijn brommert al een „oud beestje" is dan aan het verwijderen van de knal- pijpjes. De officier hield zich echter aan proces-verbaal en achtte de opzet tot extra „lawaai maken" duidelijk bewe zen. Op zijn vraag waarom verdachte het schikkingsbedrag t.b.v. 40,- niet had voldaan, antwoordde deze: kort bondig: „Ik vond vier tientjes veel te Tot zijn verbazing hoorde verdachte hierna 50,- subs. 10 dagen tegen zich eisen en wel omdat hij, aldus de officier, door zijn non-betaling het gehele rechts- apparaat in werking had gesteld. „Dat is 10,- meer dein de schikking", constateerde verdachte terecht. Dat vond hij wel wat al te erg, temeer, omdat hij ervan overtuigd bleef, dat het met het lawaai van zijn bromfiets destijds nogal meeviel. De plv. kantonrechter liet het ditmaal nog bij het oorspronkelijke bedrag vonniste derhalve met 40,- subs. 8 gen. PAUZE ROEMLOOS EINDE Het Groot-Seminarie te Warmond staat op het punt te verdwijnen. Aan vankelijk hadden we daar hartzeer maar na lezing van het fraaie ingezonden stuk van 17 „Warmondse" studenten in één van de landelijke dag bladen, is onze mening veranderd: hoe eerder het ophoepelt, hoe beter. Welke maatregelen de verbolgen bisschop pen van Rotterdam en Haarlem zullen en, kunnen we aan hen overlaten. Duidelijk is wel, dat de geest, althans bij een niet onbelangrijk deel van de studenten op „Warmond", niet deugt. In Amsterdam kan met de priester opleiding schoon schip gemaakt wor den. De verbijsterende „uitlaat" van de op het Groot-Seminarie gepleegde vrijere opleiding, maant tot voorzich tigheid en grotere gestrengheid. Het is een triest einde van een roemrijk instituut. LEIDSE BIOSCOPEN De films in de week van 29 juni t/m 5 juli zijn door de KFC als volgt ge keurd: Camera: ,,'n Slippertje naar Mexico" (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondags: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Lido: Marrakesh (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Luxor: De Saint contra (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 9.15 uur. Studio: Alphaville (18 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00, 9.15 uur. Trianon: Fautomas contra Scotland Yard (14 jaar) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7.00, 9.15 uur. Rex: Vuurdoop op de Yangtse Kiang (14 jaar) Dagelijks en ook zondags: PUNT Mijn dokter heeft me gezegd min stens twee uur per dag op de tennis baan door te brengen. KORRELTJE Marktberichten ROTTERDAM, 4 juli - Vee - Aan- >er totaal 2766; slachtrunderen 105, gebruiksvee 417, vette kalveren 665, graskalveren 54, nuchtere kalveren 1116 varkens 8, paarden 18, veulens 5, scha pen 353, geiten 25. Slachtrunderen 425- 450, 380-410, 340-365, 320-335; vette kal veren extra kwal. geen notering, 245- 255, 225-235, 200-220; stieren 380-435, worstkoeien 320-340; melkkoeien 1075- 1550, vare koeien 850-1250, vaarzen 750 975, pinken 575-700, graskalveren 375- 530, nuchtere kalveren 150-165, mest- kalveren 80-155, schapen 90-110, lam- in 95-115. Aanvoer, handel, prijzen: Slachtrunderen: klein, kalm, als giste- kalf- en melkkoeien: gewoon, rede lijk, prijshoudend; vare koeien: matig, stil, iets gedrukt in prijs; vaai'zen: klei ner, rustig, nauwelijks prijshoudend; graskalveren: kleiner, stroef, lager; vet te kalveren: groter, matig, lager; nuch tere kalveren: minder, slepend, dalende prijzen; schapen: ruimer, stil, vooral niet hoger. BODEGRAVEN, 4 juli - Kaas - Aan- >er 65 partijen. Prijzen: le kwal. 3,45- 3,54, 2e kwal. 3,35-3,44; extra kwal. tot 3,93. Handel: kalm. RIJNSBURG, 3 juli - Bloemen - Chry santen: Indian Polis 150-180, Lyona 130 -150, FreeSia's: White Swan 65-100, Gol den Yellow 45-75. Godetia 80-125, Ere- mures 15-25, Goudsbloemen 10-25, Ixia 10-25, Gele Margrieten 5-25, alles per bos. Gladiolen 600-800, Colvilly 200-500, Wereld Suprém 250-350, Zinnia 150-300, Witte Margrieten 100-200 alles per 100. Rozen: Baccara 10-26, Zorina 6-10, Gar net 4-6, Carol 4-6, Violieren 10-15. Am. Anjers: Oranje Triumph 8-14, Esperan- ce 8-14, Farah Dibah 8-14, Dusty 8-13, Crowly Sim 6-11, Witte Sim 5-11, G. J. Sim 5-11, Rose Sim 5-10, Rode Sim 5-9, Arthur 5-8, alles per stuk. Wilt u iets weten Crocket-spel Wij hebben 'n croc- ket-spel gekocht van Russische ma kelij en met een Russische handlei ding. Kunt u ons de spelregels in het Nederlands toesturen? Antwoord: Crocket is een (ietwat verouderd) balspel. Op een gladge schoren grasvlakte zijn ijzeren bogen in de grond geplaatst. Doel van het spel is de gekleude houten ballen met langstelige houten hamers in zo wei nig mogelijk slagen door de poortjes te drijven. Hij. wie dit in het geringst aantal slagen gelukt, is Gekreukelde bloes Ik heb een nylon bloes, waarin op het merkje staat: polyester cotton permanent press wassen als nylon. De bloes is per on geluk tussen het witte goed gekomen, dat ik op het gas flink verwarm. Het kledingstuk zit nu vol kreukels. Ik heb de bloes vele malen nat opgehan gen en gestreken (bout op nylon ge zet), doch de kreukels blijven. Weet u raad? Antwoord: Het beste is de bloes te persen onder een perslap of natte doek. Vooral de doek niet droogstrijken en zorgen dat het hete strijkijzer de stof niet raakt. Jcufdvakantie Dit jaar wordt ik 18 jaar en werk sinds 2 jaar op kan toor en in de winkel van een meubel en confectiezaak, 's Avonds volg ik 'n textielcursus. Ieder jaar krijg ik 15 dagen vakantie en een bepaald bedrag aan vakantiegeld. Heb ik recht op jeugd vakantie? Antwoord: Volgens art. 1638 bb van het Burgerlijk Wetboek moeten jeug dige werknemers, die op 1 mei van het kalenderjaar nog geen 18 jaar oud waren, tenminste driemaal het bedon gen aantal arbeidsdagen per week va kantie genieten, waarvan twee weken aaneengesloten. De vakantietoelage in de textielbranche bedraagt volgens de daarvoor geldende c.a.o.: 3/52 deel van het jaarloon. Vakantie Ik ben 3 volle jaren voor winkel en huishouding bij een bakkersbedrijf werkzaam geweest. Nu heb ik mijn ontslag gekregen. Heb ik nu recht op vakantiegeld en moeten ze nu twee weken vakantie doorbeta len? Ik heb dit jaar nog geen vakan tie gehad. Tot welke instantie kan ik mij wenden als hierover misverstand ontstaat? Antwoord: Wij beschikken over te weinig gegevens om U concreet te kunnen antwoorden. Om welke reden kreeg U ontslag, werkte U onder c.a.o.? Hoe was de vakantieregeling in de 3 voorafgaande jaren? Als U ge organiseerd bent, kunt U zich hier voor het beste tot uw vakbond wen den, anders kunt U informeren bij het Gewestelijk Arbeidsbureau.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4