VOLKSVIJAND NO. 1: HART- VAATZIEKTEN S)aCelcbeSou^ant Berlijns internationaal film bal is er om gezien te worden ILSY gaat niet door: autoverkeer te duur Reportages van Knokke PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 4 JULI 1967 Sjaloomtientje niet zo welkom WAT staatssecretaris Grapperhaus zaterdag de Sjaloomtlentjeabrengers voor de voeten wierp, heeft de promotor van de „Breng uw belastingverlagings- geld op de Kneuterdijk terug"-actie ruiterlijk bevestigd: het protest van de Sjaloomgroep tegen de belasting verlaging is inderdaad meer bedoeld ais politieke actie dan als charitatieve daad. Wie geregeld kennis neemt van de publikaties van de Sjaloombeweging had ook niet anders kunnen verwachten. Ging het alleen maar om het uiten van een persoonlijke bewogenheid, dan hadden pater Van Kilsdonk en de heer Reckman de Nederlandse bevolking simpel kunnen opwekken om het eind van deze maand te incasseren fiscale douceurtje over te maken naar de een of andere nationale of internationale instantie van wie bekend is, dat ze op doeltreffende wijze het ontwikkelings werk bevordert of liever nog ten uit voering helpt brengen. Maar de Sjaloombeweging heeft met zijn actie en in het bijzonder met zijn niet zo erg gelukte optocht naar het ministerie van Financiën willen protes teren: tegen de naar zijn mening nog altijd te geringe bijdrage van de Neder landse regering aan de ontwikkelings hulp en tegen de belastingverlaging in het bijzonder. HE3T eerste deel van het protest is een normale zaak; het tweede minder, omdat men dan veel beter had kunnen proberen een massale protestactie te ontketenen op het moment, dat de volks vertegenwoordiging over de belasting verlaging moest beslissen. Dr. Grapperhaus zei het een beetje zwaar-op-de-hand, maar hij had in feite toch wel gelijk met zijn opmerking, dat de actie van de Sjaloomtientjes niet vrij is van 'een rebellie-element. Veronderstel dat straks K.V.P.- Kamerlid Mommersteeg xfln zin krijgt en ten behoeve van de ontwikkelings hulp de regering extra-accflns op de frisdranken gaat leggen. Wat zal pater Van Kilsdonk c.s. zeggen wan neer, nadat het parlement met die maat regel akkoord gegaan is, de één of andere groepering in Nederland de be volking gaat opwekken om geen fris dranken meer te kopen, doch bij be hoefte aan een verfrissing zijn heil te zoeken in de aankoop van een ijsje of een pils? We kunnen ons de geharnaste arti kelen die de Sjaloombeweging dan zal publiceren of laten publiceren van de eerste tot de laatste regel voorstellen. Het woord „rebellie" zal er dan be paald niet in ontbreken. OVERIGENS vinden we deze rebellie niet zo'n verschrikkelijk kwalijke zaak. Erger vinden we persoonlijk, dat mensen als de heer Reckman ten on rechte honend afgeven op spontane geld inzamelingen en op hulp aan ont wikkelingsgebieden, die buiten'officiële kanalen om gaat. Al eerder is gebleken, dat veel Neder landse burgers persoonlijk echt bewogen zijn door de nood van een groot deel van hun medemensen, maar bepaald niet warm lopen voor vormen van ont wikkelingshulp waartoe men gedreven wordt door propagandisten, die de mond vol hebben van kritiek op andere hulp verlening en de eigen acties zo ongeveer sacrosanct vinden. Men kan er heil in zien van de ont wikkelingshulp een politieke zaak te maken; veel belangrijker zou het even wel z(jn de grote massa van de Neder landse burgers te overtuigen van de noodzakelijkheid van hun persoonlijke inzet. In dit opzicht nu dreigt het op treden van de Sjaloombeweging een mis lukking te worden. Aan de persoonlijke offervaardigheid van zijn leden mag niet getwijfeld worden wel aan inzicht bij het kiezen van de beste middelen. Daar door vindt de doorsnee-Nederlander de propagering van de ontwikkelingshulp net iets te politiek. Kwajongenswerk DE bisschoppen van Haarlem en Rotter dam hebben er goed aan gedaan, meteen te reageren op de ingezonden brief van enkele theologanten, die zaterdag j.l. in de Volkskrant werd gepubliceerd, Aan hun reactie hebben wij niets toe te voe gen. Zij sprak een duidelijke, waardige taal. Wij zijn er zeker van. dat de brief schrijvers nu al weer spijt hebben van hun onbezonnen daad. Het was kwajon genswerk van de bovenste plank. Het is te hopen dat zij dit zelf inzien en probe ren goed te maken, wat ze hebben ver prutst. Want dat dient men. bij alle be grip voor de moeilijke leeftijd en haar gevolgen .toch minstens te eisen: sporti viteit in het erkennen van begane dwaas heden en bereidheid om gemaakte blun ders weer recht te zetten. Het weze ons vergund één aspect van deze jeugdige dwaasheid wat nader te be lichten. Door het schrijven van hun inge zonden brief hebben de Warmondse stu denten de zaak, waarvoor zij samen met vele geloofsgenoten vechten, de grondige vernieuwing van de Kerk. een heel slechte dienst bewezen. Zij geven aan personen en instanties, die van deze vernieuwing niets willen weten, een prachtige stok in handen, waarmee zij haar kunnen slaan. Hun stunt zal met name in het buiten land bijzondere aandacht trekken. En al heel gemakkelijk zal de indruk worden gewekt, dat „de" Nederlanders of ,.de" priesterstudenten hun mening delen, Wij zien niet goed. hoe de aldus aan gerichte schade kan worden hersteld. Mis schien dat de briefschrijvers zelf er iets op weten. Aan vindingrijkheid ontbreekt het hun niet: d&t hebben ze met het schrijven van hun brief wel bewezen. Hier duwen, daar remmen |¥\E Jongste adviezen van de Sociaal- Economische Raad ten behoeve var het economisch beleid (het is ditmaal een zomerrapport geworden) legt niet één maar twee rode draden: hiér moet de regering krachtig duwen, maar dèèr dient ze de voet stevig op de rem te hou- Stlmulerend moet de regering optre den terzake van de werkgelegenheid, waarbij terecht de arbeidsintensieve bouwsector bijzonder in de aandacht wordt aanbevolen. Om de produktie in die sector weer flink op gang te bren gen, dient de overheid desnoods een scheut inflatie voor lief te nemen. Die scheut is evenwel economisch al leen dan aanvaardbaar, wanneer op an dere terreinen de inflatie strak aan de teugel wordt gehouden. In positieve zin kan dit gebeuren door het stimuleren van de besparingen; maar omdat de in teresse van de Nederlandse burger in die besparingen slechts langzaam groter wordt, is van nog meer direct belang, dat de loon- en prijsspiraal niet snel meer in beweging komt. De S.E.R. beveelt terecht dringend planning op middellange termijn aan. Binnen het raam hiervan valt de zorg voor het loon- en prijsbeleid. Over de noodzaak van loonbeheersing is vrijwel iedereen het tegenwoordig eens: ook van uit de bouwsector zal, wanneer straks het aanbod op de arbeidsmarkt wat min der groot wordt, dus geen opwaartse druk op het loonpeil mogen uitgaan. Door diverse overheidsmaatregelen op fiscaal gebied wordt het handhaven van een stabiel prijsniveau heel wat moeilij ker. Maar ook dit is van het grootste be lang voor het binnen de perken houden van inflatie, aangezien anders de loon beheersing vrijwel onmogelijk wordt. In elk geval wordt van het grootste belang de koers die het kabinet-De Jong voor de nabije toekomst gaat uitzetten; van veel groter belang zelfs dan bepaal de maatregelen die incidenteel voor 1968 genomen zullen moeten worden. NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen 18,55, 19.56, 20.16 uur) NTS 18.30 uur: Samenvatting Tour de France 18.45 uur: De Minimolen, voor de kleuters 18.50 uur: Nieuws in het kort VARA 19.00 uur: Herhaling: Ja zuster, 19.40 uur: Tekenfilm NTS 20.00 uur: Journaal HILVERSUM i Espro delia Beata Ver- gine van Monteverdi o.l.v.-Felix de Nobel 20.20 uur: De moord op Kennedy, t.v.-documentaire NTS 22.55 uur: Tweede journaal NEDERLAND II STER Reclameuitzendingcn om 20.01 en 21.56 uur) NTS 20.00 uur: Journaal VPRO 20.05 uur: Hollywood en de sterren 20.30 uur: Onaantastbaar AVRO 20.35—21.40 uur: Zomers platen- programma 21.5522.30 uur: Jazzprogramma 21.15 uur: Muze in spijkerbroek, litt. programma 21.40 uur: Theologie buiten de kerk 22.00 uur: Tweede journaal Televisie morgen NEDERLAND I NTS AVRO 17.00 uur: Tech-in, jeugd programma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00. 11.00, 13.00. 16.00. 18.00, 20.00, 23.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) KRO: It land Festival '67: Harmonie- en Kerkrade, 19.00 Nws„ 19.10 derl. Kamerk. én sol. <ln de pauze: Kui -uit. progr. en gltaarmuz), 23.00 Nws., 2 BERLIJN Het evenement van elke Berlinaie is het internationale filmbal, dat ook dit jaar weer traditiegetrouw in het „Palais am Funkturm" werd gehouden. Niemand, die gezien wil worden, mag ontbreken en vooral de dames trachten elkaar de ogen uit te steken door het dragen van de laatste modecreaties. Iedere vrouw, die op die avond beweert een nog fraaier toilet thuis In de kast te hebben hangen, mag men dan ook gerust voor leugenaarster uitmaken. De gasten, verspreid over ruim 400 genummerde tafels en tafeltjes al naar belangrijkheid moeten echter eerst door een kordon van handtekeningenjagers, dat zich bulten heeft op gesteld en tot diep in de nacht zijn post blijft bezetten, In de hoop bi) het vertrek der gasten meer succes te hebben dan bij de aankomst. ntaïuim aan dialoog eerlijk over een vrij lange film verdelen. Toch bleef dit ver haal van drie nationalisten, die in de Spaanse burgeroorlog in de oei op de vol trekking van hun doodvonnis wachten zeer zeker de vereiste beklemming voor de toeschouwer, die genegen is er de tijd Toestemming van ministeries DEN HAAG - De Internationale luchtvaartshow die do Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart In het kader van de viering van liet zestig- Jarig bestaan op 9 september onder de naam ILSY op de vliegbasis Ypenburg ion houden zal niet doorgaan. Ofschoon de betrokken autoriteiten met het plan tot het houden van deze luchtvaartdag instemmen en de minis ters van Verkeer en Waterstaat en var Defensie hun toestemming hebben ver leend hebben zich tijdens de voorberei dende werkzaamheden bepaalde ontwik kelingen voorgedaan die het hoofdbe stuur van de KNWL er toe hebben ge bracht het oorspronkelijke plan voor de publieke viering van het jubileum te laten varen. Er bljjken verkeerstechni sche voorzieningen nodig te zijn voor de vlotte verwerking van een massaal ge motoriseerd bezoek. Deze voorzieningen zijn van zodanige omvang dat een par ticuliere vereniging de middelen hiertoe niet kan opbrengen. In overleg met de mede-organisatoren, de koninklijke luchtmacht en de gemeen te Rijswijk en na ruggespraak met de rijksluchtvaartdienst en de marine lucht vaartdienst heeft de KNWL er de voor keur aan gegeven de plannen voor de luchtvaartshow op Ypenburg te laten Een feestelijke openbare viering van het zestigjarig bestaan zal echter ver zekerd zijn. Deze wordt namelijk gekop peld aan een open landelijke luchtsport- dag die eveneens op 9 september op het zweefvllegcentrum Teriet bij Arn hem wordt gehouden. Boven uitgestrekte terreinen van dit centrum zullen zweef vliegers, privé-vliegers, ballonvaarders, parachutisten en modelvliegtuigbouwers hun kunnen vertonen. Het overige deel van luchtvarend Nederland zal bij die ge legenheid een vliegende groet brengen aan de zestigjarige KNWL, de oudste luchtvaartinstelling in ons land. Jeugd en muziek naar Montreal ROTTERDAM (ANP) Met hel SS „Statendam" van de Holland Amerika Lijn zijn bijna 300 Europese leden van de Internationale federatie „Jeugd en Muziek" naar de Ver. Staten vertrok ken. Van daaruit zal het gezelschap doorreizen naar Montreal, waar het deel zal nemen aan het 21e wereldcon gres van de federatie „Jeugd en Mu ziek" dat van 16 tot 22 juli wordt ge houden. Onder de 300 jongelui bevond zich een uit 40 personen bestaande Neder landse delegatie. Verder vertrokken met de „Statendam" leden van de fede ratie uit Spanje, Zwitserland, België. Hongarije. Frankrijk, Joego-Slavië, Po len en West-Duitsland. In totaal zullen 600 Europese leden van de internationa le federatie het congres in Montreal bij- Tot de groep die maandag met de „Statendam" vertrok, behoorde ook de dirigent van het Nederlands Studenten Orkest, Jan Brussen, de operazanger Frans Vroons en de bariton Max van Egmond, die op 17 juli in het kader van het wereldcongres van „Jeugd en Mu ziek" een recital zullen geven. De afde ling Nederland van „Jeugd en Muziek" verleent tijdens het congres medewer king aan een tentoonstelling van mu- ziekpedngogische publikaties. De reis van de 40 Nederlandse leden van „Jeugd en Muziek" is mogelijk ge maakt door subsidies van het rijk, het Prins Bernhardfonds en de stichting Ne derlandse Muziekbelangen. Het gezel schap keert 24 juli per vliegtuig terug. Vroeg Zweeds socialisme in lange film van Jan Troell zich aan deze tafelindeling houdt, want men komt om n (en ont dekt te 'wór den, dus-is liet om zdcii of of de dansvloer aan de bars te houden in de naaste omgeving van gerenommeerde sterren als Horst Buch- holz, Paul Hubschmid. Dieter Borsche, Heinz Draohe of Lex BarkerMet de komst van de beatgroep „The fabulous four' in de vroege ochtend, nemen de Jongeren bezit van de Funkrturen dans vloerterwijl de wat bezadigder figuren met de vingers in de oren een beter heen komen zoeken. Velen hunner treft men dan later aan in het café van Franz Diener, de oud-Europees kampioen bok sen, die in een zijstraat van de Kiurfürs- tendamm een soort artistiek trefpunt heeft gecreëerd,, waar men tot het och tend gloren en omdat dot in Berlijn zo vroeg is ook later, weer wat „op zijn verhaal" kan komen. Daar was het ook dot de Nederlandse afvaardiging zaterdagmiddag een onge dwongen .vroeg borreluurtje" aan de festi- valgasten aanbood, waar naast officials als dr. J. Hulsker en jhr. Jan van Doom, ook producent Gijs Versluys en regisseur Adrtaan Ditvoorat van de film „Parauoïa" als gastheren optraden. België favoriet De Belgische door J erry Skolimowsky geregisseerde film „Le départ" is nog steeds sterk favoriet, doch kan nog ste vige concurrentie krijgen van de Zweedse film „Hier hast du mein Leben" van Jan Troell. Dit nogal langademige bijna tweëen- een half uur durende verhaal over de jongen Olof, die dn de eerste wereldoor log tracht onafhankelijk van zijn familie te worden, bevat vooral na de trage start voortreffelijke sekwembies, maar zou toch nog een keer naar de montagetafel terug moeten om een beter evenwicht tussen Inhoud en lengte te krijgen. Olof, die zijn carrière op de houtvlot ten begint om vla een houtzagerij, een reizend bioscoopbedrijfje, een schiettent en de spoorwegen met liefde, dood, kame raadschap, solidariteiten socialisme kennis te maken, terwijl een keur van Zweedse sterren tot Max van Sydov toe dn kleine rollen te bewonderen zijn. Men moet echter wel erg in de ge schiedenis van het socialisme in Zweden geïnteresseerd zijn, om dit alles met aan dacht te blijven volgen. De ratten ontwaken Joego-Slavië wist „Budeuje Facova" (De ratten ontwaken) van regisseur Zi- vojln Pavlovlc het rauw - realistisch relaas van een kleine burgerman, die om zijn politiek verleden wordt gechanteerd. Al blijft het „waarom" van deze chantage voor de niet-Joego-Slavische toeschou wer onduidelijk evenals enkele andere verhoudingen - toch een treffend, en vaak niet eens al te naargeestig beeld van het bui-gerieven in de Zmldslayksche grote steden Ugo Tognazzi meldde zich als regisseur en acteur aan in „De man met de flui tende neus", een tragi-komedie over een invloedrijk zakenman met een klein lichaamsgebrek, dat hem lachwekkend voor zijn omgeving maakt, totdat blijkt dat dit kleine gebrek dodelijk zal zijn. Na een goede inzet verwatert de film In trage en zichzelf herhalende scuuc fiction. Sterker dan de Italiaanse inzending ls ongetwijfeld FrankrijkB bijdrage ,.De muur', waarin Sartre alle eer wordt aan gedaan met het gevolg, dat wij soms mi nuten lang naar close-ups van denkende roeneen aan rótten te kijken, die etn nU- „Veredelde Dracula" Elk festival heeft zijn film buiten me dedinging, die geen enkele criticus mag missen. Voor Berlijn 1967 is dit „Necro- micon" van een zekere Jess Franco. Deze Duitse veredelde Dracula laat ons in wonderschone, bijna poëtische beelden zien hoe een fatale vrouw de zich goed kledende en evengoed ontkledende Jonlne Reynoud allen die haar liefhebben vernietigt of het nu mannen, dan wel vrouwen zijn. Vijf gruwelijke moorden krijgen wij breed uitgemeten te zien in dit bijna lachwekkend mengsel van sa disme, sex en orotiek dat in geen enkel land met ©en filmkeuring zaïl worden toe gelaten. Een zinloze verspilling van geld rond een zinloos verhaal, dat en wij moeten het toegeven geen moment verveelt. HILVERSUM II (298 m) AVRO: 18.00 Nws, actual., 18.30 Licht orkest. 19.05 Muziek mozaïek, 20.00 Nieuws, 20.05 Lledjesprogr., 20.35 Licht progr., 21.40 Uitreiking P. C. Hooftprljs 1966, 21.55 Jazz Spectrum. 22.30 Nws. actual., 22.55 Mod. muziek, 23.55 Nws. VERONICA (192 m) 18.00 Jukebox, 19.00 Hot 100 USA, 20.00 Cowboymuziek, 21.00 This Is show-buslness, 22.00 Jazzjournaal, 23.00 tot 1.00 Gevar. gram. muziek, BRUSSEL-NEDERL. (324 m) 18.03 Voor de strijdkrachten, 20.00 Nederl. volksliedjes, 21.29 Klass. muz. Frankrijk '67), 17.00 Ster Kennis en beeld v. d. si R. Wetselaar v.h. lichte gr.muz. en rep., (7.30-7.35 Var pagina, persoverz.). VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws., 8.10 Uitgeslapen: lichte gr.muz. en report., (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, pr. v. d. vrouw), 9.00 Stereo: Lon- dens symf. ork. (gr): mod. muz., 10.00 Lichte gramm.muz., 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Nws., trio en zangsol.: 'mod. lied., 12.00 Lichte gr.muz., 12.22 Voor het plattel., 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinb., 12.30 Europacup: rep. uit Genève v. d. loting i de t bekers, 13.00 Nws., 13.10 j de I r de e :e: cabaretprogr., 13.50 Gespro- muz.. 15.00 V. d. kinderen, Lichte Nederl. muz. (gr), 16 17.00 Simbel: een simpel pro bare scholleren, 17.30 Jazzm FM-kanalen) AVRO: 9.00 Nws., 9.02 Actual., AVRO-sollsten en -orkesten, populair verz HILVERSUM I (402 m) NCRV: 7.00 Nws., ,10 Dagopening. 7.15 Stereo; Klass. ouvertu- es (gr), 7.30 Nws., 7.32 Radiokrant, 7.50 1 Lichte r lands publiek, 16.00 Nws., 16.02 Toerbeur platenprogr. v. AVRO's Jeugdafd., 17.00 Nw. 17.02 Actual., 17.05 Rhythm and blues: oui en nieuwe opn., 17.35-18.00 HiUbllly-tim Country and Western muz. Gedurende lange tijd is er een min of meer lugubere wedloop geweest tussen tuberculose en kan ker. om uit te maken welke van de ze twee tot „Volkvijand nr. 1" zou worden uitgeroepen. Nadat de kan ker deze wedloop in zijn „voordeel" had beslist, daagde er een nieuwe kandidaat op voor de titel van „volksvijand nr. 1", namelijk de hartziekten. Schrikt u niet!... van de 98.026 personen, die in 1965 in ons land zijn overleden, stierven er 44.010 aan hartziekten. Dit is dus on geveer 45 procent. Het ergste is echter, dat dit percentage ieder jaar nog toeneemt. Vanwaar deze stij ging? Op de eerste plaats door de stijging van de gemiddelde levensduur van de mens (de laatste anderhal ve eeuw gestegen van 30 tot 70 jaar). Er zijn dus meer oudere men sen dan vroeger en daar de meeste hartziekten vooral op oudere leeftijd voorkomen, is de stijging van hun aantal verklaard. Ook speelt de wel vaart, waarin wij leven, een belang rijke rol, in zoverre de moderne mens zich rijkelijker voedt en laaft (en vaak nog op een foutieve wijze), minder lichaamsbeweging heeft (te veel auto's) en te veel rookt. Als derde oorzaak noem ik de grotere spanning, waaraan de mens van de ze tijd onderhevig is, zowel in zijn persoonlijke leven (zakenleven) als in zijn reacties op het wereldgebeu- Er zijn verschillende soorten hart ziekten: ik beperk mij in dit artikel tot het hartinfarct. Zoals u wel be kend zal zijn, ls het de taak van het hart (de hartspier voornamelijk) door opeenvolgende samentrekkingen (ongeveer 72 per min.) het bloed door het lichaam te stuwen. Alle or ganen moeten immers door dat bloed worden bereikt omdat zij voor het uitoefenen van hun functie voe dingsstoffen en vooral ook zuurstof nodig hebben, die hun door de bloedstroom moeten worden toege voerd. Om deze bloeddoorstroming tot stand te brengen, is er om alle organen een netwerk van bloedvaten gespannen. Dit netwerk (deze krans) van bloedvaten is er dus ook om hel hart: we spreken van kransslag aders. Vanaf die kransslagaders dringen steeds kleinere bloedvaatjes in de hartspier binnen om ten slotte de microscopisch kleine cellen, waaruit de hartspier is opgebouwd, te bereiken en deze van voedings stoffen en zuurstof te voorzien Wanneer er nu op een of andere wij ze een vernauwing in de kransslag aders (eventueel in één van de ver takkingen) optreedt, zal er een ver minderde bloedstroom ontstaan in het gedeelte van de hartspier, dat door dat afgesloten bloedvat moest worden verzorgd. In dat gedeelte ont staan dan ziekelijke veranderingen, die we infarct noemen. Hoe groter het vernauwde bloedvat is, des te groter zal het gedeelte van de hart spier zijn, dat ziek wordt en des te meer zal het hart te kortschieten In zijn functie. Angina pectoris Op welke wijze kan zo'n bloedvat vernauwd worden? Op de eerste plaat# door een Icramp, een samentrekking in de wand van 't betreffende bloedvat. Deze vorm van hartkramp (angina pectoris) is de minst geduchte, omdat hij vaak in hoofdzaak door psychische oorzaken (geestelijke spanningen) veroorzaakt wordt en de beste perspectieven biedt voor een uiteindelijke genezing. Bij een dergelijke aandoening krijgt de patiënt een plotselinge kramppijn in de borst (alsof de borstkas wordt sa mengeknepen), waarbij die pijn vaak uitstraalt in de linkerarm. Het toedienen van vaatverwijdende geneesmiddelen (onder de tong) geeft voor de patiënt een snelle verlich-, ting. Ook bij deze quasi-onschuldige hartafwijking moet de nodige voor zichtigheid betracht worden, omdat zij vaak de voorloopster is van een meer ernstige vorm van slagader vernauwing, waarbij de vernauwing niet door kramp wordt veroorzaakt, maar door een ziekelijke verandering in de vaatwand (onder andere door bloedvaatverkalking) en door bloed- stolling die op die zieke vaatwand plaatsvindt (trombose). In deze ge vallen spreekt men van hartinfarct. Ook nu word de patiënt gekweld door een heftige kramppijn in de borst, welke pijn uitstraalt in de lin kerarm. Het gezicht van de patiënt is bleek-paars verkleurd, er parelt zweet op zijn voorhoofd en is er een duidelijke angst te lezen op het ge laat van de patiënt. De aanval duurt gewoonlijk langer dan die bij angina pectoris en... rea geert (vanzelfsprekend) niet op vaat verwijdende middelen, zodat pijnstil lende medicamenten moeten worden loegepast. Over het algemeen heerst er onder de mensen een grote huiver voor het hartinfarct, op de eerste plaats door de pijn, die er bij op treedt, maar vooral ook door de vrees, dat de aandoening ongenees lijk is en de betreffende patiënt „niet veel meer van het leven te verwachten heeft". Dat dit laatste onjuist is, moge blijken uit het feit, dat er in 1964 in ons land een „Ne derlandse Hartstichting" is opge richt. Deze stichting houdt zich bezig met een onderzoek naar de oorzaak van alle hart- en vaatziekten en naar de beste wijze van behandeling van deze ziekten. Zij geeft daarover voorlichting aan artsen en patiënten. zij streeft een bevolkingsonderzoek op hartziekten na enz. enz., maar... zij geeft ook deskundige adviezen op het gebied van revalidatie en om scholing van de hartpatiënt. Hieruit moge de genezingsmogelijkheid van vele hartziekten blijken. Voor de ge nezing van een hartinfarct is het no dig, dat de bloedstroom die in een ge deelte van de hartspier gestagneerd is, weer op gang komt. Dit zal meest al niet mogelijk zijn door een „op lossing" van het bloedstolsel, dat in een bloedvat is gevormd. Wél kan de vorming van nieuwe stolsels worden voorkomen door toediening van antl- stollingsmiddelen, waarvan de wisse lende dosis door regelmatig bloedon derzoek moet worden bepaald (trom- bosedienst). Volledige rust zal in de eerste periode noodzakelijk zijn om het hart zoveel mogelijk te sparen. Geleidelijk zal er in het getroffen hartgedeelte een verwijding tot stand komen in niet getromboseerde bloed vaatjes, waardoor de bloeddoorstro ming weer op gang kan komen. Van zelfsprekend zullen er ook strenge dieetvoorschriften zijn. Controle Na verloop va- tijd zal begonnen moeten worden met de mobilisatie van de patiënt (onder controle van elektro-cardiogram, bloedonderzoek, enz.), er zal gedacht moeten worden over de toekomstmogelijkheden van de patiënt en hij zal niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk op die toekomst moeten worden voor bereid (wegnemen vaiv angst voor nieuwe aanval, vertrouwen in eigen mogelijkheden enz). Dit alles kan al leen op de juiste wijze worden uitge voerd, als er in ons land (evenals in vele andere landen) „hartrevalida- tiecentFa" worden opgericht en het is dan ook geen wonder, dat de op richting van deze centra (het plan is: vijf centra verspreid over het land) voor de Nederlandse Hartstich ting een „hartewens" is. Tenslotte nog een enkel woord over de mogelijkheid een hartinfarct te voorkomen. Bekend is, dat een over dadige voeding, vooral wanneer deze rijk is aan vetten (boter, spek, rue- zel, volle melk, kaas, enz), het ont staan van hartinfarct bevordert. Ik doe een greep uit geoorloofde voe dingsmiddelen: alle soorten brood, beschuit, rijst, gekookte aardappelen, de meeste verse groenten, erwten en bonen, fruit, mager vlees, wild, ma gere vis, karnemelk, thee enz. Naast de vetbeperking moet zeker nog ge noemd worden de beperking van zout, koffie, alcohol en... roken! Na dere bijzonderheden kunnen worden gevraagd aan de huisarts, wanneer deze af en toe de bloeddruk contro leert. (ook dit is van belang). Ver der noem ik de zorg voor voldoende lichaamsbeweging, het op peil hou den van het lichaamsgewicht en de pogingen te grote geestelijke span ningen te vermijden. Het is allemaal niet gemakkelijk, maarhet doel is deze Inspanning ten volle waard. Wanneer men de Nederlandse Hart stichting wil helpen in haar streven „een nieuwe toekomst op te bouwen voor vele hartpatiënten", dan kunt u contribuant worden (jaarlijkse bij drage van minstens 10 gulden) Giro nummer 300. Ned. Hartstichting, 's-Gravenhage. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Van 7 tot en met 13 juli wordt in Knokke voor de negende maal het concours om de Europabeker voor zangvoordracht (Knokkefesti- val) gehouden. De reportages, die de Belgische t.v. hiervan verzorgt, wor den elke avond door de Nederlandse t.v. overgenomen. Voor wat de NTS betreft vallen de uit zendingen op zondag 9 juli en woens dag 12 juli. Zondagavond 9 juli kan men van 21.50 uur tot 22.25 uur op Neder land 2 getuige zijn van de ontmoeting tussen de Franse en Italiaanse ploe gen. De Franse equipe bestaat uit Ali ce Dona, Rachel, Dany Marco, Theo Sarapo en Romuald. De Italiaanse groep omvat Andrea lo Vecchio, Pao- la Musiani, Mario Tessuto, Anna Ma ria Izzo en Piero Focaccia. Te Italiaanse ploeg treedt woensdag avond 12 juli aan tegen de Belgische, die gevormd wordt door Jimmy Frey, Marva, Ann Soetaert, Ducky Jones en Claudia Sylva. De uitzending hiervan vindt van 22.55 uur tot 23.30 uur op Nederland 1 plaats. Verder nemen aan het concours ploegen uit Engeland, Duitsland en Nederland deel. De ont moetingen tussen deze groepen worden door de andere omroepen uitgezon- Nationaal Jeugd Orkest naar Polen AMSTERDAM (ANP) Met rege ringssteun en in het kader van het cultureel akkoord tussen Nederland en Polen zal het Nationaal Jeugd Orkest van de vereniging Jeugd en Muziek/ Nederland een concerttournee maken door Polen, daartoe uitgenodigd door de Poolse vereniging Jeugd en Muziek. Het NJO telt ruim negentig dcelne- Aan het hoofd staat de dirigent Nico Hermans. Met de begeleidende staf mee, zal het gezelschap dat de reis van 5 tot 17 juli onderneemt méér dan honderd personen tellen. Behalve het optreden worden er excursies ge maakt onder meer naar het geboorte huis van Chopin. Het NJO zal vijf concerten geven namelijk in Lodz (7e) Kudowa (9e). Polanica (10e), Wroclaw (12e) en tenslotte in Warschau, de 14e Solistische medewerking wordt ver leend door het Nederlands vioolduo Jeanne Vos en Bouw Lemkes. Zij zul len het dubbelconcert van Bach spelen en op andere programma's het concert voor twee violen van Bohuslav Martinu. Als Nederlandse compositie wordt In Polen geïntroduceerd het Concerto voor orkest van Hans Kok. Voorts zal het NJO uitvoeren: Elgar: de „Enig mavariaties" en de mars „Pump and Circumstance nr. 1". Van de Poolse componist Wltold Lutoslawskl, „Mala Suita" (kleine suite). De gavotte uit de klassieke symfonie van Prokofjef en van Rossini, de ouverture „La Gazza Het gezelschap vertrekt met de Hoek van Holland/Warschau expres uit Ol- denzaal.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2