40.- FRUSTRATIE VAN DE NEGERS IN AMERIKA BLIJFT GROEIEN Kennedyronde in Genève getekend Rellen, moord en onrust Negatieve reacties op beloften hogerhand Guineé: Den Haag treft schuld Onenigheid in Duitse coalitie Br. Hans Küng Encycliek celibaat is geen oplossing V ier jaar voor echtgenote Zes jaar voor wurgmoord <KRÏsliv NikrjS^ 8 DAGEN DOOR NEDERLAND VOOR Canon van door Rome Oost er huis afgekeurd WEU-ministers naar Den Haag Belangrijke benoeming in de curie Pyromaan in Maastricht P E BINNENHOF ZATERDAG 1 JULI 1967 DE U3DSE COURANT PAGINA 7 ATLANTA, Georgië Een neger politieman schiet een demonstre rende negerjongen dood. New- York City: twaalf mannen en vrouwen, allen negers en keho- rende tot een pro-Chinese ver takking van llnks-extremlstische bewegingen werden gearresteerd op beschuldiging een moord te beramen op vooraanstaande negerleiders als Roy Wilkins, Whitney Young en anderen. Wilklns en Young zouden te veel met de blanken samenwerken en dus verraders zijn. Jackson. Mississippi: de bekende negerleider Jame6 Meredith leidt een mars van protesterende ne gers „tegen de angst voor blan ken". Montgomery. Alabama: negers kondigen aan dat zij zul len demonstreren indien de blanke gouverneur van de staat, mevrouw Burleen Wallace, niet wil luisteren naar een lange reeks grieven. Atlanta. Georgië: de militante negerleider Stokely Carmichael wordt gearresteerd in een zwembroek en een „Malcolm X"-hemd (Malcolm X werd en kele jaren geileden in New-York doodgeschoten) wegens opruiing. Tampa, Florida: de straten lig gen bezaaid met flessen, stenen en afval nadat honderden negers demonstreerden tegen de apart heidspolitiek van de blanke meerderheid. Boston, Cincinnati en andere grote plaatsen vertonen dezelfde beelden. In Tampa wonen 50.000 negers en 300.000 blanken. Des alniettemin slaagt de furieuze, ziedende menigte negers In Flo rida erin de rust te verstoren de blanken de schrik op het lijf te jagen. Zij protesteren tegen de werkeloosheid en de armoede, tegen de getto'6 waar zij in leven. Zij zien hoe het de blanken steeds goed en welvarend gaat. Zij zijn ontevreden. En zo blijft de frustratie van Amerikaanse negens voortdurend groeien. Ook de schadeposten groeien. De nationale garde moet in het geweer komen. De rege ring bewaart het stilzwijgen. Washington is verwikkeld in in ternationale problemen. Premier Kosygin steelt de koppen in de Vietnam en het Midden-Oosten staan in de belangstel ling van t.v., radio en pers. Maar de Ame rikaanse negers zoeken het dich ter bij huis. Zij hebben dringen der problemen dan in Azië op Negerleiders op bezoek bij Johnson. Naast de president ds. Martin Luther King. andere gekleurde rassen te schie ten. Zij begrijpen niet dat hun regering niet meer aandacht heeft voor de nood en het lijden thuds. In het Amerikaanse con gres van honderden volksverte genwoordigers zijn slechts enkele negers opgenomen. Hun verlan gens en stem dringt niet door op het hoogste niveau. Het zijn de demonstraties en protestmarsen die de aandacht vragen voor de negerproblemen. Dominee Martin Luther King jr. wordt door het opperste gerechtshof veroordeeld voor het organiseren van een protestmars waar plaatselijke autoriteiten geen toestemming voor hadden gegeven. Hij zegt thans bereid te zijn zes dagen in de gevangenis te gaan zitten. Dit zal de verontwaardiging on der het negerdeel van de Ame rikaanse bevolking nog verder doen toenemen, want zij zien hun strijd als absoluut rechtvaardig. De president benoemt Thurgood Marshall, een neger, als rechter tot het opperste gerechtshof. Hij deelt medailles uit aan familie leden van gesneuvelde neger- militair enin Vietnam. Hij laat zich hierbij van alle kanten foto graferen. HIJ ontvangt negerlei ders op het Witte Huis. Senator Robert F. Kennedy houdt een redevoering, waarbij hij aan dringt om meer aandacht van het grote publiek voor de rassen problemen van het land. Maar de negers reageren thans nega tief op beloften en toezeggingen van hogerhand. Zij zien hierin politieke stunts, het vergroten van politieke kansen van blanke leiders bij komende verkiezingen, maar zij missen aan aJIe kanten de oprechte aanpak van him we zenlijke problemen. Men kan met zekerheid stellen, dat de frustratie over de hele linie en in alle delen van het land. ook in het noorden van de VS.. onder de negers ziender ogen toeneemt en ln bepaalde streken zelfs alarmerende var- men krijgt. AANSPRAKELIJK VOOR LANDING IN ABIDJAN DAKAR (A.F.P.). De pre sident van Gulnée Se koe Toeré, heeft de V. N. on Nederland ver antwoordelijk gesteld voor de arrestatie van de Gulneee V.N.- delegntle In Abidjan (Ivoorkust). Guinee acht de V.N. politiek verantwoordelijk. De Gulnese de legatie was in feite opgeroepen door het secretariaat-generaal van de internationale organisatie om aan de buitengewone Alge mene Vergadering van de V.N. deel te nemen. De Nederlandse regering, die door Sekoe Toeré verantwoorde lijk wordt geacht voor de activi teiten van de K.L.M., wordt door hem cevlelrechtelijk aansprake lijk gesteld voor de aanslag op Guinée en zyn regering. Daarom heeft de regering van Guinée ten aanzien van de K.L.M. haar maat regelen genomen, zoals detentie van de K.L.M.-directie te Cona kry en van de diplomatieke ver tegenwoordiger van Nederland ln Kosygin bij De Gaulle PARIJS (AFP) Premier Kosygin van de Sovjet-Unie Is vanochtend uit Cuba ln Parijs aangekomen waar hij besprekingen zal voeren met president De Gaulle. Rolling Stones voorlopig vrij LONDEN (AP) De twee leden van de ..Rolling Stones", Mick Jagger en Keith Richard, die wegens gebruik van verdo vende middelen donderdag werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van resp. drie maanden en een jaar. zijn gisteren op borgtocht vrijgelaten. Beiden zijn in ho ger beroep gegaan. Dit beroep zal pas in de komende herfst dienen. Voordien mo gen zij Engeland niet verlaten. BONN (Reuter) Bondskanselier Kurt Georg Kiesinger van West-Duits- land en zijn minister van Buitenlandse Zaken. Willy Brandt, hebben hun bezoek aan Washington voor overleg met president Johnson uitgesteld omdat hun aanwezigheid in Bonn gewenst is voor besprekingen over belangrijke fi nanciële problemen die de hele volgen de week ln beslag zullen nemen. De coalitie van christen- en sociaal democraten staat op het ogenblik voor een zware vuurproef. Het kabinet moet zich beraden over een financieel vier jarenplan dat de verwachte tekorten moet opheffen. Kiesinger heeft al met aftreden gedreigd als het parlement be- zuinigheidsmaatregelen, die hij van overwegend belang acht, zou afstem- Brandt Is wel voornemens de verga dering van de West-Europese Unie in Den Haag, volgende week, bij te wonen.. Hij zal woensdag weer in Bonn zijn. Voorlopig geen rust in de Kerk TUBINGEN (KNP) Er zal in de Katholieke Kerk geen rust komen, voor het aanvaarden van de ongehuwde staat weer als vroeger aan de vrije beslissing van iedere mens afzonderlijk is over gelaten. Paus Paulus heeft met zijn encycliek over het celibaat wel op lof waardige wijze de moeilijkheden ln de openbaarheid gebracht, maar hij heeft ze niet opgelost, maar eerder ver scherpt". Dit verklaarde dr. Hans Küng, de Zwitserse theoloog te Tübingen op een persconferentie. „Ongehuwd zijn is een charisma, een vrije gave Gods en het is daarom in strijd daarmee het bij verplichting op te leggen. Bovendien dringt het in deze na-conciliaire tijd steeds meer tot de priesters en leken door, dat deze in de persoonlijke rech ten ingrijpende wettelijke bepaling, in druist tegen de oorspronkelijke vrije ordening in de Kerk, maar ook tegen de menselijke vrijheid, zoals men die tegenwoordig opvat". Küng stelde dat in deze tijd voor de Kerk drie problemen op te lossen zijn: het steeds toenemend verlies van dik wijls zeer hoog gekwalificeerde priester kandidaten, vervolgens het ontzaglijk Vanaf vandaag zijn de wetboeken Ongevallenwetten niet meer nodig omdat deze wet is overgegaan naar de wet op de Arbeidsongeschiktheid. „Weg dan met die overbodige spullen", dachten ambtenaren van de Sociale Verzeke ringsbank in Amsterdam en zij stookten er een vuurtje mee. toenemend aantal priesters, dat met of zonder dispensatie het ambt verlaat en tenslotte het priestertekort en vergrij zing van de clerus. Wat betreft het aan tal van hen die het ambt neerleggen .zei Küng da,t weliswaar volgens opgave van, Rome 4000 aanvragen om dispen satie uit het ambt bij de curie ingediend zijn, maar dat alleen in Italië al het getal van degenen, die zonder dispen satie het priesterschap hebben neerge legd tussen de 6000 en 15000 wordt ge schat. Daarover is evenwel nooit een statistiek gepubliceerd. Onder deze omstandigheden, meent Küng, moet de priesternood in de Kerk zwaarder wegen dan de vraag: ge huwd of ongehuwd. Hij hoopt, dat de bisschoppensynode deze kwestie colle giaal zal behandelen, vooral nu op het concilie de discussie hierover verhin derd is. Ook eist de collegialiteit, dat de priesters zich kunnen uitspreken voor of tegen de koppeling van ambt en ce- Neger-astronaut in Amerika EL SEGUNDO (Reuter) Het hoofd kwartier van de Amerikaanse lucht macht heeft bekendgemaakt dat de 34- jarige majoor Robert H. Lawrence, 'n neger, als ruimtevaarder is aangewe- Majoor Lawrence Is doctor in de che mie. Hij haalde in 1951 zijn vliegbre vet en ging toen naar de luchtmachtba sis Fursten-Felbruck in West-Duitsland, om Duitse piloten op te leiden. Zijn ruimtevaartopleiding heeft hij op de luchtmachtbasis Edwards in Californië ontvangen. Lawrence is gehuwd en heeft een zoon van zeven jaar. MAN DOODGESCHOTEN MAASTRICHT, (A.N.P.) De recht bank te Maastricht heeft de 46-jarige Walda M., die op 20 januari j.l. ln de echtelijke woning te Slttard haar man met vfif pistoolschoten had gedood, ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had drie jaar geëist. De 51-jarige kostganger van het gezin, de grondwerker W. E. uit Sittard, tegen wie de officier wegens medeplich tigheid een jaar cel had gevorderd, werd vrijgesproken. De man werd ervan ver dacht de vrouw het pistool te hebben gegeven. MAASTRICHT. (A.N.P.) De rechtbank te Maastricht heeft de 25- jarige Surinaamse bankwerker Herman P. uit Beek (L.) veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De man heeft op 14 oktober van hot vorig jaar in Beek de vrouw van z(jn vriend tijdens diens afwezigheid om het leven gebracht. P. had de vrouw, de 18-jarige Marianne Drenthe-Romeyn, morgens in haar bed proberen te wurgen en vervolgens met een hard voorwerp de schedel ingeslagen. De officier van Justitie had vijf jaar tegen hem gevorderd. ADVERTENTIE Acht dagen lang onbeperkt reizen door het gehele land. Met een S-daags Algemeeo Abonnement.Voor een verrassend lage prijs: slechts f 40.- (eerste klas f 60.-). Kinderen van 4 t/ra 9 jaar balf geld. Of kies voor 125.- een 3-daags Randstad abonnement (eerste Idas f35.-). Bü deze prijs is het openbaar vervoer in de grote steden inbegrepen. Vraag op het station naar dc folder 8- en 3-Daags Abonnement. Resultaat na 4 jaar moeizaam onderhandelen GENèVE (Reuter) In Genève heb ben bijna vijftig landen de definitieve overeenkomst van de Kennedyronde on dertekend. Dat betekent dat tarieven omlaag zullen gaan voor ongeveer veer tig miljard dollar van de wereldhandel per jaar. Aan dc ondertekening van deze overeenkomst 19 vier jaar van moeizame onderhandelingen, waartoe het initiatief genomen werd door presi dent Kennedy, voorafgegaan. Het oorspronkelijke doel van een ta riefsverlaging van vijftig procent over de hele linie werd niet bereikt, maar de ongeveer zes weken geleden bereikte akkoorden zullen toch een grote libera lisatie van de wereldhandel betekenen. Door de overeenkomst zullen de rech ten voor tweederde van de invoer van de industrielanden, die de overeenkomst hebben ondertekend, uitgezonderd die van vlees, graan en zulvelprodukten, vervallen of met op zijn minst de helft worden verlaagd. De verlagingen zullen gelden voor dui zenden produkten van zuidvruchten in blik en overhemden tot auto's en stalen balken. Zij zullen kunnen leiden tot la gere prijzen van ingevoerde produkten voor de consument. Zes weken geleden werd in Genève uiteindelijk een compromis bereikt na dagen en nachten van koortsachtige bila terale onderhandelingen ln bureaus, ho- (Van e r redacteuren) AMSTERDAM Het jongste van De Bazuin weet te melden, dat de goedkeuring door Rome van Neder landse canonteksten, waarover de bis schoppen In hun zojuist verschenen in structie spreken, nogal wat voeten ln aarde heeft gehad. Dc bekende canon tekst van Huub Oosterhuis, in vele ker ken gebruikt en regelmatig in de Bron van Christelijke Geest afgedrukt, heef( bij de keuringsinstuntic geen genade kunnen vinden. De tekst werd „geprezen vanwege de taal. de stijl en de structuur maar gehe keld vanwege" zijn zg. humanistische en horizontale strekking". Met name werd Oosterhuis verweten „dat er geen dui delijke belijdenis in voorkwam van de godheid van Christus, dat het idee van het kruisoffer ontbrak en dat de vrede, die vrucht is van het eucharistische of fer, te aards werd opgevat". De canon kreeg geen imprimatur van Rome en ook niet van het Nederlands episcopaat. De Nederlandse tekst, die een verta ling is van de Romeinse canon, even eens van de hand van Oosterhuis, en die gelijk met de instructie door de bis schoppen is goedgekeurd, werd door Ro me van 65 amendementen voorzien. Oos terhuis heeft zelf getracht de gewenste verbeteringen aan te brengen, waarna de kardinaal zelf naar Rome reisde om te proberen deze verbeterde tekst goedge keurd te krijgen. „Zijn missie", aldus De Bazuin, „schijnt ln dat opzicht althans niet erg succesvol geweest te zijn". Een nieuwe poging werd ondernomen door de vertaling te onderwerpen aan het oor deel van de Nederlands-Vlaamse tekst commissie en uiteindelijk werd zij door beide episcopaten goedgekeurd. Met grote spoed werd de tekst naar Rome gebracht, in dc hoop dat nu alle moei- lijkheden uit de weg waren geruimd. Maar dit was niet het geval. De verta ling is opnieuw in studie genomen. „Er wordt dus een canontekst aangekon digd". aldus De Bazuin, „die door Ro me nog moet worden goedgekeurd. Verder worden er drie andere canontek sten in het vooruitzicht gesteld, waar onder een van Basilius en twee andere, die eveneens door bevoegde liturgisten onaanvaardbaar worden genoemd. Alles bijeen geeft ook deze Instructie nog wei nig uitkomst". (Van onze parlementaire redacteur DEN HAAG De ministerraad van de West-Europese Unie, die volgende week dinsdag en woensdag In Den Haag bijeen komt. houdt slch naar men ver wacht uitvoerig bezig met de situatie in het Midden-Ooster. De voorzitter van de raad. mr. J. Luns zal naar men in Den Haag aanneemt, alles in het werk stellen om tot een unanieme ver klaring over hel Midden-Oosten te ko- Men verwacht echter een afwijkend standpunt van Frankrijk, dat zoals ge bruikelijk niet vertegenwoordigd wordt door minister Couve de Murville, maar door diens staatssecretaris Besancon. De overige landen van de West-Eudo- pese Unie sturen wel hun ministers van Buitenlandse Zaken. In de loop van maandag arriveren de ministers Brown van Engeland. Willy Brandt van West- Duitsland. Fanfanl van Italië, Harmei van België en Gregolre van Luxemburg. tels om vóór het tijdstip, waarop de on derhandelingen zouden aflopen, klaar te De 46 landen, die de overeenkomst heb ben ondertekend zijn Argentinië, Australië, Oostenrijk, België, Brazilië, Engeland, Canada, Ceylon, Chill, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, de Do minicaanse Republiek, Finland, Frank rijk, West-Duitsland, Griekenland, IJs land, India, Indonesië, Ierland, Israël, Italië, Jamacla, Janpan, Zuld-Korea, Luxemburg, Malawi, Nederland, Nieuw- Zeeland, Nicaragua, Nigeria, Noorwe gen, Pakistan, Peru, Polen. Portugal, Sierra Leone, Zuld-Alrlka, Spanje Zweden, Zwitserland, Trinidad en To bago, Turkije, de Verenigde Staten Uru guay en Joego-Slavlë. VATICAANSTAD (KNP) De Paus heeft gisteren enkele belangrijke ver schuivingen doorgevoerd, die ln welinge lichte kringen In Rome van grote bete kenis worden geacht voor de hervorming van de curie. Deze hervorming blijkt steeds meer te liggen ln vervanging vun dc personen, dan ln verandering van Mgr. Casaroli, tot dusver onder-secre taris voor buitengewoon kerkelijke zaken van het pauselijk staatssecretariaat heeft als secretaris van buitengewoon kerkelijke zaken een grote macht gekre gen. Hij volgt hier mgr. Samere op, die tot kardinaal is gecreëerd en voor een nieuwe functie is vrijgekomen. Mgr. Be- nelll, tot dusver pro-nentius ln Senegal en delegaat voor West-Afrika, Is be noemd tot subdtltuut voor de afdeling gewone zaken van het pauselijk staats secretariaat. Door de benoeming van mgr. Carasoli tot secretaris voor buiten gewoon kerkelijke zaken verwachten waarnemers ln Rome, dat deze afdeling van het staatssecretariaat in de toe komst nog groter gewicht zal geven aan de verhouding met landen onder commu nistisch bewind. MAASTRICHT, (A.N.P.)' Een on bekende jongeman heeft In de nacht van donderdag op vrijdag op het Terra Cottaplein te Maastricht een grote feesttent in brand gestoken. De Bchade bedraagt circa ƒ60.000.- Honderd meter verder stak hQ de geparkeerde auto van een hoofdagent van de Maastrichtse gemeentepolitie in brand. De autohocs ging- in vlammen op. de wagen werd licht beschadigd. Wijnaendts Francken- prijs voor dr. J. A. Emmens LEIDEN (ANP) De Wijnaendts FranokenprljR 1967 voor een publlkaUe op het gebied van blografie en cultuurge schiedenis van de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde is toegekend aan dr. J. A. Emmens te Utrecht getiteld: „Rembrandt en de regels van de kunst". Dit proefschrift is in 1964 verschenen. De prijs werd hedenmiddag in de Lektee Academie uitgereikt tijdens een bijeen komst, die aansloot op de 's-raorgens ge houden Jaarvergadering van de maat- sohapplj. Tussen L en (Van onze parlementaire redactie HET ls me het parlementaire jaartje wel geweest. Drie kabinetten, een levensgrote kabinetscrisis, een aantal informaties en formaties, verschillende regeringsverklaringen. Kamerverkiezin gen met minsten.-, vijftig nieuwe ge zichten. een splinternieuwe partij, die ln een klap maar liefst reven Kamer zetels haalde, een burgemeester door de regering ontslagen. En dut alles ln nog geen tten maanden Nederlandse poli tiek. De Tweede-Kamerleden zijn daar om deze week hijgend en uitgeput op vakantie gegaan, afgezien van de der tig politici, die op speciale uitnodiging van de KLM al eerder in Amerika ronddartelden. Ze hebben dezer dagen elkaar en Kamervoorzitter Von Uriel uitgebreid de vermoeide handen gedrukt, zichzelf nog eens over dc leeg geprate lioofden gestreken, toen Ijlings hun koffers, rugzakken, tenten en caravans gepakt en [jolltlek Den Haag met een diepe zucht achter zich gelaten. Dat was het dan weer: het meet*, sensatio nele parlementaire Jaar uit de Neder landse politiek van de laatste eeuw. En straks maar weer struikelend en wel op weg naar de nieuwe politiek. Kasten vol documenten, geheime rap porten. regeringsnota's en Kamerstuk ken zijn nu de stille getuigen van wat er allemaal gebeurd ls tutten Prinsjes dag 1966 en het zomerreces van 29 juni 1967. Nog steeds kijkt iedere poi»acu6 buiten de eigen partij boos naar drs. Narbert Schmelzer, die ln oktober vo rig Jaar de euvele moed gehad heeft een kabinet van nog wel „de sterke mannen van Cala" te laten vallen. Men is nog steeds niet over de schrik van deze enorme val heen. Tlkens weer klonken de laatste maanden de hittere verwijten omhoog tegen deze kleine on bewogen KVP'er, maar hier en daar hoort men toch ook fluisteren maar dan heel zachtjes dat er schijnbaar toch wel enkele redenen voor geweest zijn. HET kabinet-De Jong hoedt nog niet veel kans gekregen werkelijk te regeren. Er was sinds aprtil van ddt Jaar altijd wel een Tweede-Kamerlid of een fractie, die de regering uitnodigde voor dit of voor dat ln de Kamer te verschij nen. En ministers als mr. De Block, de oud-CNV'er B. Roolvlnk. de altijd blo zende professor Witte veen van Pioan- cdëm, de stoïcijnse oud-gemeentesecre taris van Rijswijk mr. Beemlnk en zelfs minister-president P. de Jong za ten meer ln het gebouw aan het Bin nenhof. dan op hun eigen departement. Het toelatingsexamen ls voor dit moei zaam samengestelde kabinet niet een voudig geweest Maar de resultaten zijn tot nu toe niet tegengevallen. Zelfs de grootste tegenstander van deze rege ring moet objectief en sportief erken nen dat de club excellenties het nog niet zo kwaad gedaan heeft. Onver dachte en frisse politld als die van D '66 geven zelfs toe, dat „De Jong en de zijnen het toch wel aardig doen", Het vertrouwde beeld van een vinnige mr. J. Oals verdwijnt langzamerhand naar de achtergrond en op het cine- ramadoek van de Nederlandse politiek wordt het gezicht van een kleine, rus tige excellentie met een hip leesbril- letje op zijn neus, steeds duidelijker. Laat men zich ln deze rustige man van iets meer don middelbare leefltijd echter niet vergissen. HU is rechts, hij is conservatief zegt men. maar hij ver telde de Tweede Kamer onlangs in enkele keiharde zinnen toch maar pre cies waarachter deze regering ln het Midden-Oostenconflict stond en staat. Hij verscheen zelf in het parlement om het ontslag van mr. Van Hall met zijn persoonlijke aanwezigheid te on derstrepen, hij stuurde zijn minister van Volkshuisvesting zelf naar de rampgebieden en liet verder bijvoor beeld duidelijk blijken, dat hulp aan Israël niet betekent, dat Nederland het Arabische vluchtelingenvraagstuk naast zich neerlegt. Integendeel. En zijn lange tegenpool mr. Luns ging naar de Verenigde Naties met In zijn diplomatentas de opdracht van deklei- ne minister-president te bemiddelen waar dit voor Nederland maar moge lijk ls. De krachtproef van het kabinet-De Jong moet nog komen, straka in sep tember piet de miljardennota 1968 en met de grote algemene beschouwin gen ln de Tweede Kamer. Het Is nu gewoon afwachten geblazen op de din gen die komen gaan. Struikelend naar een nieuwe politiek. „Ik lig er niet wakker van", zegt pre mier De Jong steevast. „Ik kan wel wat geduld opbrengen. Maar als het me te lang duurt, dan grijp Ik de kop pen en dan moet er hoe dan ook wat uitkomen" XfAN Koetshuis naar Catshuia ls niet zo'n grote, wel 'n moeilijke stap ge weest voor deze oud-kapitein ter zee van de koninklijke marine. De af stand van Plein 1813, waar hij zetelt, naar het Binnenhof van Eerste en Tweede Kamer is voor hem nog klei ner. Ook ln de praktijk van zijn pre mierschap, want „gemeen overleg met de Kamer" etaut hoog genoteerd bij deze politicus, die het nooit had willen worden. Maar: (en daar troost hij zichzelf steeds muar mee) Jaren lang heeft hU de wereld bekeken door de periscoop van zijn onderzeeër. De dood was daarbij vijf Jaar lang zijn dagelijkse gast, die hij ondanks zijn gastvrijheid toch telkens weer met een vriendelijk maar dwingend ge baar de deur wees. Welnu ook voor deze man rechts, conservatief, rus tig. doordauwend, of wat ook is zelfs politiek In het leven van de mens maar betrekkelijk. De weemoed, die men kan hebben om politieke leiders als bijvoorbeeld Drees. Lleftlnck, Cals, Boguers, Den Uyl, Zijlstra, moet ook weer niet een soort frustratie worden. Misschien kan het kabinet-De Jong bewijzen, dat po litieke leiders ook op een andere golf lengte verstaanbaar kunnen blijven. Het gemiddelde cijfer van het toela tingsexamen was niet slecht, Individu eel voor enkele bewindslieden uit dit kabinet misschien wel. Deze regering heeft echter niet zo bar veel tijd om helemaal te slagen. De nieuwe poli tiek wacht Immers niet tot In het on eindige. Maar dat Is dan weer een zorg voor het nieuwe parlementaire Jaar, waar in de politieke schokken wel nanwezig zullen zijn, maar hopelijk niet zo he vig als tussen september 1966 en 1 ju li 1967.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7