Zieken uit Leiden en omgeving op vakantie MAL WALDRON EN NEDLY ELSTACK BESLOTEN SEIZOEN 1966-1967 Amerikaanse onderscheiding voor roos uit Hazerswoude DVIVIO^^S^xA Joly Overdijkink en Louk Sanders nieuwe titelhouders Voorschotense Rowans bouwden eigen clubhuis TENNIS VAN TOPKLASSE MAANDAG 26 JUNI 1967 «■■mi DE LEIDSE COURANT Met een welluidende stoot op de scheepshoorn bracht kapitein H. J. Maasbach van het hospitaalschip m.s. J. Henry Dunant vanmorgen een af scheidsgroet aan alle familieleden en kennissen van de zieken uit Leiden en omgeving, die langs de zyi in Leider dorp de ruim 70 dolgelukkige patiënten uitwuifden. Zoals iedere jaar lag van morgen de „Henry Dunant" weer aan de kade om bedlegerige zieken aan boord te nemen en met hen vflf dagen door de Nederlandse wateren te krui sen. Het weer scheen de goede richting aan te houden, zodat het ernaar uitziet, dat de zieken een onvergetelijke week tegemoet gaan. Om tien over zeven van morgen arriveerde een ambulance met de eerste patiënt en om vijf voor tiert was de gehele embarkatie voltooid. In de loop van de morgen hadden zich al vele familieleden en kennissen van de zieken, die door het Roode Kruis, afd. Leiden waren uitverkoren om deze tocht te maken, langs de Zyl verzameld om LEIDSE AGENDA MAANDAG 26 JUNI AR KA, afd. Leiden Jaarverga dering. Rest. Van der Heijden, 20.00 u. LJA Tentoonstelling van crea tieve handvaardigheid. Gebouw Ho- gewoerd 57, 19.00-21.00 uur. DINSDAG 27 JUNI Eucharistisch Ziekentriduum Opening. Herènsingelkerk, 9.30-15.15 u. Holland Festival Uitvoering van „Höhe Messe". Pieterskerk, 20.00 uur. WOENSDAG 28 JUNI K en O Dagexcursie naar Eind hoven. Vertrek Garenmarkt, 7.00 uur. Gemeentelijke Bedrijfstechnische School Diploma-uitreiking. Stads gehoorzaal, 15.00 uur. Eucharistisch Ziekentriduum In leidende conferentie. Doopsel. Bezoek uur voor priesters. Plechtige Misvie ring. Herensingelkerk, 9.30-15.00 uur. Geopend voor spoedeisende gevallen Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. van het vertrek toch maar niets te mis- Aan boord heerstte er al vroeg een vrolijke stemming en dank zij de 26 Roode Kruis-helpsters en haar zes man nelijke collega's konden alle zieken ver zekerd zijn van een goede ligplaats om te genieten van het riante uitzicht. De eerste en de tweede afdeling waren ge reserveerd voor de 72 zieken, waarvan er nog zeven in Alphen a. d. Ryn aan boord zullen gaan. Scheeparts is de Leidse dokter J. M. Cannoo: zr. M. C. Burghous heeft de leiding over alle Roo de Kruishelp(st)ers en de vier verpleeg sters. De tocht zal via Gouda, Utrecht, Vo- lendam, Jutphaas en Koudekerk aan den Rijn gaan. Zaterdagmorgen wordt de „Henry Dunant" weer in Leiderdorp verwacht. Dank zij vele giften van de Leidse bevolking en van het bedrijfsle ven is deze tocht mogelijk. De straat collecte van eind mei heeft ruim 34.000 gulden opgebracht, 11.000 gulden meer dan vorig jaar. Aan boord zijn de modernste voorzie ningen aangebracht, zoals een behan del- en isoleerkamer; onder ieder bed van een zieke ligt, keurig verpakt, een reddingsboei en het schip is uitgerust met radar en een radio-installatie. 's Middags wordt er van een tot drie uur gerust: In die tyd zal het schip ook niet varen. Burgemeester mr. G. C. van der Wil ligen van Leiden en burgemeester mr. R. M. Gallas van Leiderdorp gingen als laatste van boord, nadat zy beiden langs alle zieken waren gegaan. Voordat de „Henry Dunant" het rui me sop koos, wenste de voorzitter van het Roode Kruis, afd. Leiden, prof. dr. P. Galllard, de kapitein, de bemanning en alle zieken, een behouden vaart en een onvergetelijke tocht. Zandbouwwed strijden aan Noordwijkse strand Van.heinde en ver waren de kleine kunstenaars en kunstenaressen geko men om aan de zandbouwwedstrijden, georganiseerd door het Franse dag blad Le Figaro in samenwerking met een Nederlands daglad, deel te nemen. Jongens en meisjes, die in de jaren 1953 tot en met 1957 geboren waren, mochten aan deze wedstrijden deel nemen. De attributen, welke gebruikt mochten worden, waren schep, em mer, troffel en natuurlijk de handen. Onder veel animo begonnen de bou wers hun werk. De jury, bestaande uit de heren R. A. Dekker, directeur van de Vereniging voor Vreemdelin gen Verkeer van Noordwyk, de heer G. J. Kiersch, ontwerper van het bloe mencorso Rijnsburg en beeldend kun stenaar, de heer Bal, bekend Noord- wijks kunstenaar, hadden het deze middag niet gemakkelijk. Onder de kunstwerken zagen we o.a. leeuwen met jongen, een knap uitgebeelde "Beattle", een clown, een vliegend paard,- enz. De heer Dekker reikte de fraaie prijzen uit. De vijfde prijs werd aan zestien kinderen uitgereikt, welke prijs bestond uit een uitnodiging voor de finales in Scheveningen, welke op 8 juli a.s. gehouden zullen worden. In deze finales zullen de besten uit Kijkduin en Scheveningen met elkaar in het strijdperk treden. De hoofd prijs aldaar bestaat voor de 10- en 11- jarigen uit een jongens- en meisjes- fiets. Deze jongeren zijn overigens uit gesloten voor het Concours Interna, tional d'Ouvrages de sable, dat in augustus te La Baule in Frankrijk gehouden zal worden. De drie besten te Scheveningen zullen naar deze fi nales worden uitgezonden, waar zij zandbouwers uit Frankrijk, Spanje, Portugal, Denemarken, Mexico, Zwit serland, Griekenland, Brazilië. Sene gal, Japan, Maleisië, Nieuw-Zeeland en Belgen zullen ontmoeten. Voor deze deelnemers zit er een weekje vakantie in Frankrijk aan vast. De wereldkampioen mag met 2 vriendjes een vliegreis naar Mexico maken. De finales in Noordwijk waren overi- géns een aangelegenheid voor de fa milie Putman, die de eerste drie plaat sen voor zich op wist te eisen. Ma rijke Putman won de derde prijs, Phi lip Jan de tweede en Anneke Putman veroverde, zeer verdiend, de eerste plaats en won daarmee de WV-beker. Anneke Putman had een zeer fraaie Neptunus gemaakt, welke aller bewon dering kreeg. Verder kregen alle deel. nemers een attractie. Ijeidse Jazz Society Folk Beat 14" Vlak voor zondagmorgen de zon door de och tendnevelen heen trachtte te dringen, beleefde de Leidse Jazz Society Folk Beat 14 een vzn haar hoog tepunten, of misschien wel het hoogtepunt, van dit »H- In een Jamsession musi ceerden de Amlrlkaanse pianist Mal Waldron en trompetlst Nedly Elstack, geassisteerd door Victor Kalhata, bas, en Martin van Duinhoven op drums. Even hoorde men de pu re, begeesterde jazz. Slechts twee nummers lang. Daarna was het afgelopen. De na- blijvers liepen/reden In de eerste zonnestralen naar huis. Het seizoen '66/'67 was voor FB 14 voorby. Een seizoen, dat byna alle Ne derlandse Jazzmusici van naam naar Leiden bracht: Piet Noordyk, Misje Men gelberg, Dick v.d. Capelle, Martin van Duinhoven, Cees Slinger, Matt Mathews en vele anderen. Niet alleen Nederlandse, maar ook op Europees toernee zijnde Amerikaanse jazzmusici zoals Johnny Griffin en, afgelopen zater dagnacht, Mal Waldron. SFEER Folk Beat 14 begint naam te krygen in de Neder landse jazzwereld. Steeds vaker ziet men op de con certen van FB bekenden, die tydens, of na het con cert hun muzikale mede werking verlenen. En dat is iets, waar ieder jazzclubbestuurslid naar verlangt. Gasten ontvan gen, die na eerst ergens anders beroepsmatig te heb ben opgetreden nog even aanwippen en voor hun ple zier spelen. Dan krygt men de sefer, die in een jazz club hoort. Ontspannen, zich totaal vrij spelende musici en een auditorium, dat biy is geen routine- Maar liefst drie combina ties en 1 zangeres tra den zaterdagavond/nacht ln een overvolle Roomburg- hockeykantine op. Het begon met een op treden van "The Moanln' Attics", een quintet van de Sas8enheimse gebroeders Van Gooi. Bestaande uit: Ton van Gooi, alt-sax, diens broer Hans, trompet, Wlm van Hoorn, piano, Hennie de Haan, drums en invaller bassist Rob de Tombe. Dit, quintet kan men niet clas sificeren ln een bepaalde stijl. Geen oude of nieuwe stijl, ook geen avant-garde. Pretentieloos, maar wel goed. Vooral in nummers als Toccata, Ornitthology en Fly to Jordan. Hierna hoorde men het nieuwe trio van Rob Goud zwaard. Bernard Otten op drums en Rob de Tombe bas, terwyi leider Rob Goudzwaard de piano be speelde. By een vorig op treden van Goudzwaard noemden wy iijn combinatie fantasieloos, Dat was o.i. nu niet het geval. "Willow wheep for me" byvoorbeeld werd nu klankrijker -en ook wei technisch beter- uitge- Een van de onaangekon- digden was Soesja Citroen, een veelbelovende 18-jarige Haagse gymnasiaste, die een heel fijn nummer zong: "Yesterday's". Minder daar entegen klonk "I'm gonna sit right down and write". KLASSE En dan het hoofdnummer van de avond, het op treden van de neger-pianist Mal Waldron; bezig aan een Europese toernee en voor een avond in Lelden. Een niet alleen technisch zeer begaafde pianist, maar ook een met 'n eigen styi. Een jazzpianist, die met niemand anders vergeleken kan worden. Die dan ook geen composities van ande ren nodig heeft, maar bijna louter en alleen eigen wer ken speelt. Kortom: klasse. De variaties in de, op het eerste gehoor misschien eentonig klinkende thema's leken bijna onuitputteiyk. De Amerikaan had mee. dat zich twee uitstekend aanpassende Nederlandse jazzmusici hem begeleid den. Martin van Duinho ven, een van de beste -zo niet de beste- drummer ln dit lage land en Kalhatu, bassist in o.a. Boy's Big Band. Dit drietal voelde elkaar uitstekend aan. Middernacht begon het en het eindigde om 4 uur. Vier uur lang jazz; van goed tot geweldig. Met als onbe twistbaar hoogtepunt even voor het einde: eerder ge noemd trio aangevuld met Nedly Elstack. Twee num mers lang. Eén schittering. Toen was het seizoen voor FB 14 voorby. PAGINA 3 Eindexamens Chr. Lyceum Schubertlaan Voor het eindexamen HBS-B zijn geslaagd: Hans Beekhuizen, Katwijk; Nico Blansjaar, Jacques de Graaf, Kees Hendriks en Frans Heynen, allen Lei den; Jetty Hoeksema, Voorschoten; Dick Jongejan, Leiden; Simon Kruit, Leiden; Floor Maitimo, Katwijk, Nico de Mol. Katwijk; Wim Nyenhuis, Lei den; Berend Nix, Leiden; Adèle v. d. Plas, Dick v.d Plas. Lidi Remmel- zwaal en Karei Scheps, allen Katwijk; Piet v. Zwieten. Leiden; Bert Boer, Leiden; Erik Bongers, Voorschoten; Wim Brittyn, Leiden; Kees Fioole, Valkenburg; Kees v.d. Graaf. Leider dorp; Johan Kwestro, Carel la I^u, Boudewijn Leeuwenburgh, Jan v. d. Meulen. allen Leiden; Koos Rasser. Leiderdorp; Johny Scheepe. Mees Struys en Jan Verra. allen Leiden. Eindexamens Rembrandtlyeeum Leiden Geslaagd voor 't eindexamen HBS-B: Jan Arbouw; Peter Borgmeijer. Sas- senheim; Jan van Es, Oegstgeest; Jan de Jong; Rob Kramer; Mariska Kruts; Eric Nijhoff, Leiderdorp; John Oos terbroek; Han Sloots. Voorschoten; Rogier Swart; Inez in 't Veld, Alphen a/d Rijn; Bernard Veldhuyzen; Fokke Wynstra, Leiderdorp; Rob Barnard; Gideon van Beek; Ronny Brands; Har ry Dekker, Leiderdorp; Wim Duinker (met lof), Leiderdorp; Barbara van de Graaff; Hans 't Hart. Alphen a/d Rijn; Robert de Jong; Joop Kanbier; Pieter Krijgsman, Leiderdorp; Marcel Mon- tagne, Voorschoten; Fred van Peach, Leiderdorp; Ben Ruygrok; Jan Ruy- sink. Leiderdorp; Paul Rijnbeek; Theo Verbeek. Daar waar geen plaatsnaam by vermeld ia, ts dat Leiden. Onderdeel van prijsenreeks „The all American Rose of the Jear". Deze kwalificatie werd dezer dagen toegekend aan een rode polyantharoos, die werd gekweekt door de heer G. de Ruiter van de kwekerij „Rosa Polyan- tha" aan de Voorweg te Hazerswoude- dorp. De toekenning van dit predikaat betekende overigens een primeur voor de Nederlandse rozenkwekerij, want nooit eerder viel een landgenoot deze onderscheiding ten deel. De rose trosroos, sterk van kleur en winterhard, werd 24 maanden lang in evenzoveel proeftuinen in Amerika getest. Ditzelfde kweekprodukt werd overigens al eerder elders onderschei den: gouden medailles verwierf de Hazerswoudse kwekerij „Rosa Polyon- tha" in Hamburg en Wenen en in het Haagse Westbroekpark. In de stad Orleans, centrum van de rozenkweek in Frankrijk, behaalde de heer De Rui ter de gouden roos van de stad. Om dan nog maar te zwijgen over de Prix de Rome, die in 1955 in de wacht werd gesleept, en de onderscheidingen, toe gekend na de Floriade in Rotterdam. als prijzen bekers kregen uitgereikt, want dan zou de kast veel te klein zijnDe prestaties op het ter rein van de winning van nieuwe rozen- soorten zijn uiteraard wel gehonoreerd: stapels certificaten bewijzen het. Het ziet er naar uit, dat de kwekerij die in 1962 wereldkampioene „Europeana" ter wereld bracht, nog wel meer onder scheidingen ten deel zal vallen ADVERTENTIE DISTRICT TENNIS EM. PASTOOR JAC STADEGRAAD VIERDE IN VOORSCHOTEN ZIJN VEERTIG-JARIG PRIESTERFEEST Zaterdagmiddag werd op een afge legen stuk grond tussen de Veurseweg en de spoorlijn een gebouw geopend. Vijftien Rowans en hun leiding kre gen drie maanden geleden van de heer A. v.d. Valk een vervallen kippen- schuur, die werd neergehaald. De Ro wans, een onderafdeling van de ver kennersbeweging, gingen met beperk te hulpmiddelen en nog minder ma teriaal, maar met een enorm enthou siasme aan de slag en bouwden hun droomhut: de Row an bas is van de Ro- wan-afdeling 37. Vol bewondering stonden zaterdag de vele genodigden naar 't bouwwerk te kijken. Pastoor J. A. Blonk ver richtte de feestelijke opening en sprakt „Er worden vele gebouwen geopend, maar de meeste gebouwen komen tot stand met steun van de overheid.' Dit gebouw is klein, maar het is groot, omdat het jullie eigen werk is." Met een zeer grote sleutel opende pastoor Blonk daarna de voordeur, nadat eerst Hoofdkwartiercommissaris J. Mientjes uit Den Haag en districtscommissaris A. Duindam uit Leiden samen een bord getimmerd hadden boven deze voordeur: „Rowanhut". Chef Van Velzen toonde vol trots 't werk van de 15- en 16-jarige jongens, en alle aanwezigen zagen, dat deze bouwers met opzet de rechtlijnigheid in de bouw voorkomen hadden. [den waren Laan, pater Alb. Districtscommissaris van de verken ners, de heer A. Duindam uit Leiden, timmert het naambordje vast aan het nieuwe clubhuis voor de Voorschotel Rowans. v. Aarnhem S.S.S., groepsleider H Aken en vele ouders. De Rowans zyn een nog jonge tak aan de stam van het Baden Powell- jeugdwerk, dat is opgezet met 't doel de jeugd van 15 en 16 jaar op te van gen. In Voorschoten werd vijf jaar geleden de 37ste afdeling in Neder land opgericht. Steeds werd onderdak gevonden in de grote jeugdhuizen van Voorschoten. Thans hebben de Voor schotense Rowans een eigen onder dak, dat zover van de bewoonde „we reld" ligt, dat rustig het drumstel de andere muziekinstrumenten ge bruikt kunnen worden, zonder de naas te buren te storen. Over veertien dagen gaan de Voorschotense Rowans naar Frankrijk en nemen deel voor drie weken een project van de Internettoaek Zondagmorgen om 10 uur vond de kerkelijke viering plaats van het 40- jarig priesterfeest van emeritus pas toor Jac. Stadegaard. Sinds januari 1966 is pastoor Stadegaard emeritus in naam, want in werkelijkheid is hij nog volop in actieve priesterlijke dienst van de Moeder Godsparochie in Voor schoten. Nog onlangs is hij nog nau wer aan de parochie verbonden ge worden, want hij heeft nu zijn intrek genomen in de nieuwe pastorie aan de Schimmelpennink van der Oyelaan in Boschgeest. Hij is dus beslist geen geïsoleerde priester. Zo heeft hij zich ook nimmer gevoeld. Hij stond altijd te midden van de mensen en leefde met het wel en wee mee van allen, die met hem in aanraking kwamen. Daar hij nu in Voorschoten woont, viel Voorschoten de eer te beurt het 40-jarig priesterfeest te mogen verzor gen. Dit feest had eigenlijk plaats moe ten vinden in het nieuwe kerkgebouw, maar door de brand moest nog gebruik gemaakt worden van de oude nood kerk, die voor deze gelegenheid keurig was versierd met fraaie zomerbloe men. Om 10 uur droeg pastoor Stade gaard de Hoogmis op in concelebratie met pastoor J. A. Blonk, van de Moe der Godskerk, rector Hamers van Hui ze Bydorp, moderator Nic. Bijnsdorp van de UTS uit 's-Gravenhage, een oud-kapelaan van pastoor Stadegaard, toen hij nog bouwpastoor was in Lis- se, en kapelaan Van der Geest. Moderator Nic. Bijnsdorp gaf in een prachtige feestpredikatie een korte levensschets van de energieke pries ter Stadegaard en een beeld van de priester in deze wereld en ln deze moderne tijd. Het zangkoor zong bij deze gelegenheid de tweestemmige Italiaanse mis van Botazzo o.l.v. de heer M. Lakeman, die de plaats in nam van de heer Barbier, die roet vakantie was. Verder zagen wij nog vele familieleden van pastoor Stade gaard. emeritus pastoor J. A. Voor ham. de priorin en enige zusters van Huize Bijdorp en 'n zeer groot aantal parochianen van de Moeder Godspa rochie, voor wie pastoor Stadegaard ook hun geestelijke leidsman is. Des middags vond in het nieuwe ontmoe tingscentrum nabij de Moeder Gods- kerk nog een drukbezochte receptie LEIDERDORP BLIKSEMINSLAG Tijdens het noodweer gistermiddag ls de bliksem ingeslagen in een huis aan de Berkenkade. Er ontstond een grote rookontwikkeling op de boven verdieping, maar de gealarmeerde brandweer behoefde niet in te grijpen. De in boeldel werd geheel geblakerd. Elders in Leiderdorp waaide een tele- vi.'iemast van het dak en een grot* i ruk moest bet begeven. Vechtlust In de C-afdeling behaalde Milon Penseel met bekeken spel een ver rassende, maar alleszins verdiende, zege op mevr. Huurman LLTCWe zullen ongetwijfeld nog veel horen van dit felle vechtstertje. Jaap Uittenboogaard (Noordwijk) was by de heren oppermachtig. Met zyn keihard vegende forehands wist Voor de ogen van een voor tennissend Leiden ongekend hoog aantal toe schouwers zijn de finalewedstrijden op het prachtige park van Unicum een geweldig succes geworden. De toernooileiding, bestaande uit Jaap Noordman, Bert Modderman en Louk Sanders, zorgde voor een perfecte organisatie, waardoor dit belangrijke evenement zieli wel een vaste plaats bij Unicum heeft veroverd. Bij de dames ging de titel naar Joly Overdijkink, die deze week de meest constante vorm ten toon spreidde. In de halve competitie kwam zij slechts tegen Gertie Doorenbos (Forescate) in moeilijkheden, doch in de grote finale tegen Co van Berghe Henegouwen lukte haar werkelijk alles. Stopvolleys, smashes en dropshots waren feilloos en de 6-2 6-1 was dan ook een getrouwe afspiegeling van 't krachtsverschil. Co v. Berghe Hene gouwen (Leidse Hout) werd eervol tweede en Gertie Doorenbos, die o.l. de beste tecluüek heeft, derde. De vier de plaats was voor Inge v. Zuuren (Leidse Hout), de vijfde voor Mau reen v. Glabbeek (Unicum), terwijl mevr. Ravenswaay-Claaaeen de zesde plaats voor zich opeiste. Sensatie Louk Sanders was by de heren de grote sensatie. In een hypernerveuze. uiterst spannende finale versloeg hij 1 Frank de Haas (Leidse Studenten), die in de halve finale met Jean Monod (Roomburg) had afgerekend. De finale tussen Sanders en De Haas bracht de talryke toeschouwers alles wat goed tennis maar te bieden heeft. Prachtige groundstokes en superslim me dropshots en stopvolleys van San ders en keiharde services en smashes van De Haas. Tot 7-7 in de eerste set ging de stryd gelijk op, waarna en kele bekeken passings Sanders de eer ste set opleverden 9-7. In de tweede set rukte hy snel op tot 4-1, maar met keihard aanvalsspel kwam De Haas weer gelyk 4-4. In de toen volgende zenuwslopende slotfaae wist Louk Sanders de volle winst tot hy de deze dag zeer goed spelende Piet Vroegop toch duidelyk te klop pen 6-3 6-4. Vlak voor het dar- tia los barstende noodweer kon districts voor zitter Van Aelst nog de pry zen uitrei ken, waarna Frank de Haas met een geestig speechje de dankbaarheid van de deelnemers jegens de -toernooilei ding tot uitdrukking bracht. De uitslagen luiden; D.EJ3.: J. Overd ij kink-C. v. Berghe Henegouwen 6-2 6-1, J. Overdykink- M. v. Glabbeek 6-0 6-3, J. Overd i.ikink- H. Ravenswaay 6-1 6-4, M. v. Glab- beek-H. Ravenswaay 6-4 6-0. D.E.C., finale: M. Penseel-Huurman 7-5 6-2. H.E.B., finale: L. Sanders-F. deHaaz 9-7 6-4. H.E.C., finale: J. Uittenboogaard- P. Vroegop 6-3 6-4.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3