SaficidóciSoU^Q/llt Duizenden tegels in Rijksmuseum Hulp aan Israël: 231 miljoen bijeen Voldoende vrijwilligers „SWIEPS"-REGISSEUR ERIK TERPSTRA GELOOFT IN NEDERLANDS JONG TALENT PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 23 JUNI 19v JOi Encycliek mogelijk teleurstelling, geen verrassing ►ALS te verwachten was, heeft Paus Paulus ln zijn reeds lang aangekon digde encycliek de cellbaatswet voor priesters van de Latijnse Kerk gehand haafd. Daarmee ls voorlopig een einde gekomen aan de onzekerheid, die in ver schillende kerken, met name in die van Nederland, heerste. Wij zeggen voorlo pig omdat een encycliek geen wetsbepa ling ls, de definitieve beslissing valt pas bij de promulgatie van een nieuw kerke lijk wetboek en zelfs een dergelijke be slissing nog voor revisie in een later stadium vatbaar zal zijn. Het gaat hier niet om een beslissing voor alle tijden, wel om een beslissing die voor onze generatie de enig bestaande zal zijn. Op zich vinden wij het ge lukkig. dat aan de onzekerheid een einde is gekomen. Met name de pristerkandidaten hebben recht te weten waar ze aan toe zijn Het kwam de laatste tijd bij herhaling voor, dat kandidaten hun wijding uitstelden, om dat zij een beslissing omtrent het cell- j baat wilden afwachten. Die beslissing ls nu gekomen. En daarmee ook de mo gelijkheid voor de priesterkandidaten, om de beslissing over hun verder leven te f^VERIGENS kan men niet zeggen,, dat de uitspraak van de encycliek een verrassing inhoudt. Zij trekt eenvoudig de lijn door, welke op het concilie is uitgestippeld. Ook al ls de Paus bij de debatten tussenbeide gekomen met de maatregel, dat de kwestie van het pries tercelibaat aan de publieke discussie zou worden onttrokken, men kan onmoge lijk staande houden, dat de concilie vaders niet d« kan# hebben gekregen zich over deze zaak uit te spreken. In grote meerderheid hebben zij zich voor stander van handhaving der status quo verklaard. En de Paus doet niet anders dan hun beslissing nader uitwerken en adstrueren. Ongetwijfeld is er sinds het concilie door bepaalde delen van de Kerk een sterke druk uitgeoefend om het ker kelijk standpunt alsnog gewijzigd te krij gen. Deze pogingen waren tot mislukking gedoemd. Rome kon de bisschoppen, die na het concilie voor afschaffing van de cellbaatswet kwamen pleiten met recht antwoorden, dat zij dan op het concilie hun mond hadden moeten opendoen. Zij mag op goede gronden aannemen, dat de encycliek ln grote lijnen gedekt wordt, door het hele wereldepiscopaat. Dit geldt ook voor de Nederlandse Kerk. Wij ver ij helen ons niet, dat de encycliek voor vele geloofsgenoten in ons land een te leurstelling zal zijn. Zij zullen zich ech ter vergissen, indien zij Rome voor deze telerstelling aansprakelijk stellen. Zij zullen zich moeten wenden tot hun eigen bisschoppen die op het concilie aan de totstandkoming van deze beslissing heb ben meegewerkt. NATUURLIJK kan men betwijfelen of de handhaving van de cellbaatswet een verstandig besluit is geweest. Aangezien het hier gaat om een zaak van kerkelijke discipline en niet om een punt van geloof zullen we de resultaten moeten afwach ten. Indien door deze beslissing de aan was van nieuwe priesters beneden het noodzakelijke minimum komt te liggen (maar wanneer is dit?! zal blijken, dat de maatregel onjuist is geweest Komen er echter priesters genoeg (en zijn dit priesters die in een nieuwe wereld voor hun taak berekend blijken te zijn) hoeft men niet aan de juistheid van de nu genomen beslissing te twijfelen. In het Rijksmuseum te Amsterdam werd vanmiddag de uitgebreide tentoonstelling Tegels wit eigen bezit'' geopend. Op deze tentoonstelling, die duurt tot begin septemberkan men Noordnederlandse-Antwerpse en Spaanse tegels zien van de zestiende tot het begin van de negentiende eeuw. Hoofdrestaurateur keramiek van het museum, de heer N. Huppes, heeft een extra-durkke tijd achter de rugOp de bovenste foto legt hij de laatste hand aan een tegeltableau van Corn. Bouwmeester uit 1688, voorstellende „Vertrek van stadhouder Willem lil uit Brielle. De waarde van dit tableau wordt geschat op vijftienduizend gulden. Eenzelfde waarde kent men toe aan de dertig bij dertig centimeter grote tegel op de tweede foto uit het begin van de zestiende eeuw. Ze is afkomstig uit het huis aan de Wijnhaven 16 te Delft en stelt een portret voor naar een prent uit de school van Leonardo da Vinei. AMSTERDAM Twaalf Europese landen hebben tot nu toe 231 miljoen gulden bijeengebracht voor hulp aan Israël. Het Nederlandse aandeel in dit bedrag is 11,5 miljoen gulden, terwijl er voor 3 miljoen gulden aan toezeggin gen binnen is. De uurloonactie begint aarzelend, maar hoopgevend op gang te komen. De 92 Nederlanders, die in zes groepen als vrijwilligers naar Is raël zijn gegaan om de economie draai- endt te houden, hebbeft allen een taak en maken het goed. Alles bij elkaar hebben 200,0 Neder landers naar de bedreigde joodse staat willen gaan, maar verdere uitzendingen staan niet op het programma. De onge veer 8000 vrijwilligers uit alle landen ter wereld, die naar Israël zijn toege stroomd, is het maximum, waaraan momenteel behoefte bestaat. Dit alles is gisteravond in Amster dam bekendgemaakt door de Nederland se Zionisten Bond. De bond is bang, dat de morele en financiële steun, die het land hard nodig heeft negatief beïn vloed gaat worden door het groeiende begrip in Nederland voor de Arabische kant van het conflict. Daarom had het bestuur gisteravond zijn adviseur, de hoogleraar in het staatsrecht te Rotterdam prof. mr. D. Simons uitgenodigd om zijn zienswijze op de kansen van Israël op blijvende vrede te geven. Prof. Simons stelde Roofoverval op 85-jarige vrouw opgehelderd TIEL (ANP) De politie in Tiel heeft de daders gearresteerd van een roof overval, die ln april werd gepleegd op de 85-Jarige weduwe J. M. van Duim uit Tlel. De overvallers bedreigden de vrouw met een pistool en maakten haar 1565 gulden afhandig. Het pistool dat van plastic blijkt te zijn, is teruggevonden in het huis van de 19-jarige mevrouw A. C.-S. ZIJ onderhield een intieme verhou ding met de 39-jarige N. G. P. van O. uit Tiel, die evenals diens 19-jnrige zoon bekend hebben de overval te hebben ge pleegd. Door de opheldering van deze zaak ls ook een aantal inbraken in de Betuwe gepleegd tot klaarheid gekomen. onder meer het volgende: ,,Een werke lijke oplossing voor de problemen van Israël kan slechts met hulp en steun van bevriende landen en volkeren tot stand worden gebracht". Nederland heeft een goede naam in de wereld. Als Nederland vóór een zaak is, dan weet de wereld, dat dit een rechtvaardige zaak is. Daardoor legt de steun van Nederland meer ge wicht in de schaal dan die van elk wil lekeurig betrekkelijk klein land. Parijse politie neemt verdachte schilderijen in beslag PARIJS (AFP) De Parijse politie heeft 17 schilderijen, die van de hand van bekende kunstenaars als Modigliani Derain en Leger zouden zijn voor onder- J zoek in beslag genomen. De doeken wa ren tentoongesteld in een kunsthandel in de wijk Saint Germain des Pres. De herkomst is niet bekend. De eigenaar van de kunsthandel verblijft buitenslands. Amerikaanse kunstminnaars, die de po litie in de arm hadden genomen betwij felden de echtheid van de werken. De voorzitter van de beroepsvereniging van kunsthandelaars heeft zelfs verklaard, dat verscheidene van de schilderijen als vals zijn onderkend door deskundigen. Twee maanden geleden werd een geval bekend van een rijke kunstverzamelaar uit Texas, die in Frankrijk 44 schilderij en had gekocht, die ondanks verklaringen van echtheid van de erfgenamen van de betrokken schilders vals zouden zijn. Boltini wil Johnny Kraaykamp terug DEN HAAG. Ter gelegenheid van de bouwvakvakantie zal het circus Toni Bol tini tussen 1 en 12 juli tijdelijk terugke ren naar Nederland om in Zuid-Limburg een aantal voorstellingen te geven. Gezien het grote succes van zijn optreden in de maand mei ln het circus heeft Tony Bol tini Johnny Kraaykamp weer aangeboden deel uit te maken van zijn tableau de la troupe. Half juli vertrekt Tony Boltini voor de tweede keer dit jaar naar België om enige tijd later terug te keren in Ne derland voor het bespelen van een aantal gemeenten in het najaar VANAVOND IN TELEVIZIER Rechtsradicale stromingen in West-Duitsland ln AVRO's Televizier wordt vanavond uitvoerig aandacht besteed aan de rechts-radicale stromingen in de West- duitse Bondsrepubliek. Johan van Min nen, correspondent van de AVRO in Bonn, heeft dan onder meer interviews metWilhelm Gutmann en Adolf von Thadden, leiders van de Nationaal De mocratische Partij Duitsland, Otto Strasser, één van de medewerkers van Hitler van het eerste uur en mevrouw Grimm, dochter van de overleden dr. Hans Grimm, wiens in de twintigèr ja ren verschenen boek „Volk ohne Raum" de wegbereider vormde voor Hitiers ,,Mein Kampf". Voorts zijn er filmopnamen gemaakt bij 't mislukte congres van de NPD, dat eerst in Wies- baden en later in Neurenberg geen zaal beschikbaar kreeg, en bij het Sonnewendefest, dat in de nacht van 17 op 18 juni jl. bij het Hermansdenk mal werd gevierd en directe herinne ringen oproept aén het Nazi-Duitsland van vóór 1940. Tenslotte is er een ge sprek met de Westduitse Staatssecreta ris van Binnenlandse Zaken, Ernst Benda, over een eventueel verbod van ultra-rechtse bewegingen en rechts-ra dicale partijen zoals de NPD. De sa menstelling en presentatie berust bij Johan van Minnen. Voor de regie zorgt Cas Brugman. Ned. II, 20.50 uur. Directe t.v.-reportages van Touretappes (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Van de Tour de France, die van 30 juni tot en met 23 juli wordt verreden, verzorgt de Fran se tv elke dag een directe reportage van het laatste etappegedeelte en de aankomst. Al deze reportages neemt de NTS op Nederland I over. Verslag gevers zijn Fred Racké en Ad Ver- Ramses Shaffy in Den Haag: „Ik wil zelf eens een film maken Erik Terpstra's nieuwe Nederlandse speelfilm „De verloedering van de Swleps" Is een enorm succes in het Amsterdamse Leldseplelntheater- Den Haag ls wat meer gereserveerd, men wil kennelijk eerst af wachten wat „de buurman" ervan \1ndt voordat men zich self aan een bezoek aan een Nederlandse speelfilm waagt. Gisteravond waren producent Rob du Mee, regisseur Erik Terpstra, scenario schrijver Heer* Heeresma en hoofdrol speler Ramses Shaffy naar het Haagse Studio de Luxetheater gekomen om er eens polshoogte te nemen Erik Terp6tra ls het van zijn eerste grote film beslist niet naar het hoofd gestegen. Wel zit hij reeds vol plan nen voor een nieuwe avondvullende film natuurlijk weer samen met Heere Heeresma - - waar hij veel van verwacht. Er komen wel zes Manuelachtigc figuren in voor. waarvoor hij reeds contact op nam met o.a. Henk van Ulsen en Andrea Domburg (als een vrl. Manuel). Om dat eerstgenoemde voorlopig niet beschik baar is zal het wel tot volgend jaar juni duren eer Terpstra met de opnamen kan beginnen. „Maar dan heb ik een flinke tijd van voorbereiding. Het moet goed worden en ik voel er niets voor om snel een tweede film over de „Swleps" heen te maken", zegt hij. Terpstra's methode van werken ia vrij onorthodox. De eerste week van de opnamen van ..De -verloede ring" lag hij voortdurend overhoop met zijn hoofdrolspelers, die hun rollen naar hun eigen vlale wilde ombuigen. Terpstra hield echter zijn been strak. „Het was een wonder, dat we elkaar ln die eerste drie dagen niet hebben vermoord" ls het commentaar van Shaffy, die pas laat nadat Jules Hamel moest weigeren de rol van Manuel kreeg. „Jules had er waarschijnlijk iets heel anders van ge maakt" bekennen beiden volmondig. Ge durende de heftige discussies, die aan de opnamen voorafgingen hield Heere Hee resma op de eerste verdieping, maar met zijn oor op de vloer, zich afzijdig. ..Het was een geweldige ervaring je eigen werk zo te horen groeien" verklaart hij nu enthousiast Terpstra gelooft in het wer ken met Nederlandse acteurs. Er is ge weldig veel talerjt onder de jongeren (en ze zien er goed uit, voegt Shaffy er aan toe), waarom dan een buitenlandse ster importeren? Er zijn jonge filmregisseurs, die niet in acteurs geloven. ,,Hoe kun je dan ooit met die mensen werken als je er zelf geen affiniteit toe hebt", vraagt Terpstra zich af. Na zich even in enkele vreemde boch ten te hebben gewrongen voor de foto grafen die een apart plaatje willen heb ben. wil Shaffy van Terpstra weten hoe je leert een film te maken. Als zijn vol gende show ..staat" heeft hij 's middags tijd genoeg om er zich eens aan te wagen en de ideeën het moet echte slap stick worden liggen klaar. Na enig heen en wper gepraat komt hij tot de Vanavond eerste KRO-zomer- carrousel Voor het derde jaar presenteert de KRO-televisie, in een co-produktie met BRT en RTB onder de titel „Zo- mercarrousel" een aantal amuse mentsprogramma's. Vrijdagavond 23 juni brengt de KRO op Nederland I een bijdrage van de BRT. Aan dit programma, dat in het Casino te Knokke werd opgenomen, werken mee: Chri9 Wijnen, Kallnka, Lily Castel, Jo Leemans, Rocco Gra- nata, Freddy Sunder en Maurice Dean. De artiesten worden bgeleid door het televisieorkest onder leiding van Francis Bay. Het orkest Francis Bay is sedert 1956 een begrip bij de Belgische kijkers. Het orkest werd in 1955 geformeerd naar aanleiding van het festival in Venetië. Francis Bay doorliep het conservato rium in Mechelen. Daarna verbleef hij enkele jaren in Nederland, waar hij les nam bij Bernard Back. In 1936 werkte Bay samen met Paul Godwin en legde contacten met Boyd Bach- man. Hij schreef inmiddels arrange menten voor The Skymasters en werk te mee aan de formatie van het or kest Dick Willebrandt. Hij maakte voorts in Nederland nog deel uit van de kopergroep van de Ramblers. In 1948 vestigde Francis Bay zich weer in België. Ned. II. 20.20 uur. „Round the world" wordt nu „Across the world" HILVERSUM (ANP) Nu de Oost- europese landen zich hebben terugge trokken komt ,,Our World" zondag a.8. in gewijzigde opzet op het scherm. De organisatoren streven ernaar het programma toch zijn oorspronkelijke lengte van twee uur te laten behou den. Dit zal geschieden door enkele plaatsen niet één maar tweemaal in te schakelen en door het verlengen van de tijdsduur van enkele andere programmaonderdelen. Verder is het noodzakelijk geworden de thema's ,,The hungry wordl" en ,,The crowded world" samen te voegen tot 'n thema dat „The teeming world" (de overvol le wereld) tot titel kreeg. Tenslotte moest het idee van „Round the world" worden losgelaten. Dit is. veranderd in „Across the world". NEDERLAND I Ster-reclame uitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur. NTS: 18.45 uur: Minlmolen 18.50 uur: Nieuws in het kort KRO: 19.00 unr: Telixer, jongerenrubriek 19.30 uur: Jazz 625 NTS: 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: Zomercaroussel, amuaementsprogr. 21.05 uur: Bonanza, tv-serie 21.55 uur: Brandpunt actualiteitenrubriek NTS: HILVERSUM I NRU: 20.15—21.05 uur: Holland Festival 1967 21.05—22.05 uur: Grensposte vakantie programma 23.2023.55 uur: Radiorama, amusementsprogr. 22.45 uur: Tweede Journaal 22.50 uur: Sluiting NEDERLAND II STER-reclame- uitzendingen om 20.01 en 22.10 uur). NTS: 20.00 uur: Nieuws in het kort AVRO: 20.05 uur: De Dean Martinshow 20.50 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 21.20 uur: The man from Uncle, NTS: 22.15 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Sluiting HILVERSUM II VARA: 21.00—22.30 uur: Concert door New- Yorks Filharmonisch Orkest 22.55—23.55 uur: Zaalclubcabaret, amusementsprogr. Televisie morgen NEDERLAND I STER-reclame- ultzendlngen om 15.31 en 15.57 uur) NTS: 15.30 uur: Nieuws ln het kort 15.34 uur: Wepkjournaal voor gehoorgestoorden NCRV: 16.00 uur: Onder de loup, voor poatzegelliefhebbers 16.20 uur: Rodeo, amateurprogi'. 17.00 uur: Improvisatie 17.25 uur: Het Koerhuis van papa Wirrewarre, kinderprogramma 17.30 uur: Sluiting Radionieuwsdlenst HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30. 12.30, 19.00, 22.80, 23.55 HILVERSUM n: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 8.00. Radioprogramma ren (o.a. reportage TT-races te Assen); 14.00 P.M.: famllieprogr. (met TT-races); NRU it; 18.55 Praatje; 9.30 R.V.U.; NRU: 20.00 Oude 1 weekoverzicht; 22.25 22.30 Nieuws; 22.40 Vollcsi orkest; 23.20 Radiorama; iziek; 23.00 Kamer- l Lichte gramm.; 19.30 1 i Zaal-Club-Cabaret; 23.55—24.00 3 ^re-orkest; 10.00 Z.O. 135, gevar. progr.. Vraaggesprek; 12.27 Mededelingen voor land en tuinbouw; 12.30 Sportnieuws; 13.00 Nieuws en varia; 13.15 Tijd voor teenagers: 14.15 Pro gramma voor twintigers; 14.5T I-kanalen) morgén: 20.00 Cowboymuziek; 21.00 Spaans programma; 21.30 Morgen ls het zaterdag; 22.30—2.00 Gevarieerde muzlekprbgramma. i Tienerprogramma; 23.41 HILVERSUM III (240 NCRV: 9.00 Nieuws; (gr.); 10.00 Nieuws; 10.02 Op» Nieuws; 11.02 Licht progr.; 12.00 N Wegwijzers: 13.00 Nieuws; 13.02 Voor de soldat ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) KRO: 7.00 Nieuws; 7.10 Lezing; 7.15 Stereo: Klassieke gramm.; 7.30 Nieuws; 7.32 Geest, liederen; 7.55 Over weging; 8.00 Nieuws; 8.10 Djlnn, gevar. progr.; SS jgjgmededelingen voor mblers; 15.00 VERONICA (192) - 7.00 Schoon schip, waarin opgenomen Country and western hits (B.oo), Hollandse Nieuwe (9.30), Kookpunt (10.no), 11.00 Schip schoon; 12.00 Hit a gogo; 13.00 Teenager Muziek Expr.; 14.00 Nederl. Top 40; 18.00 Gevar progr.; 17.00 Favorieten Express; 17.30 Mons-Top-Hlts; 17.45 The Teenbeatclub. BRUSSEL Ned. (324 m) - Amusementsmuzl SOS-berlchten muziek; 12.55 Buit. persoverzicht; 13.00 Nws; 13.15 Gevar. programma: 17.00 Toen de VARA op 1 mei de BBC- produktie „Cathy" op het tweede nef uitzond hebben wij, gezien de reacties, naar de „verkeerde kant" gekeken We waren daarom gisteren blij met een her haling op „I". „Cathy" bleek een in dringende sociodocumentaire te zijn die een sociaal probleem, waarvoor de opeenvolgende Britse regeringen géén oplossing vonden, ln een naargeestig daglicht stelde. Een speciale „Achter het Nieuws" - uitzending uit een Amsterdams tehuis voor daklozen zocht naar „Cathy's" in Nederland. Die werden er in feite niet gevonden, want met alle deernis die we met de ondervraagde vrouwen kunnen voelen, hun daar-zijn sproot niet op de eerste'plaats voort uit de woningnood. We gelovén óók dat het „sociale wrak hout" dat dit soort instellingen bevolkt nóg meer aandacht verdient, omdat ook wij mensen stellen boven Artis-nijlpafU'- den. Maar de Britse wantoestanden laten zich redelijkerwijs niet vergeiUtt ken met verbeterende toestanden ten onzent. Daarom geloven we dat deze Achter hot Nieuws-extra beter gewijd had kunnen zijn aan de reële woningnood. Die ls hier niet zo schrijnend als ln de grote Engelse steden, maar ze is er wei. En er wordt een heleboel geld uitgegeven (niet alleen aan nijlpaardenhuizen) aan zaken die eigenlijk zouden moeien blijven rusten voor dit probleem uit de wereld ls. Rijkelijk laat. maar we hebben alle begrip voor de transmissieproblemen, was er in Achter het Nieuws een repor tage van het eigen team in Israël. Gezien het vroege uur misschien een ól te harde reportage. Merkwaardig' ove rigens dat deze beelden onwillekeurig toch vóór alles medeleven opriepen voor de verliezers. De Nassers doen maar; maar het heilloze lot van zijn onder danen laat ons niet los. Herman Wig-, bolds commentaar was óns uit het hart gegrepen. Vg. ontdekking, dat je het net als destijds toen hij met liedjesschrijven begon ge woon eens moet proberen. Misschien komt er wat goeds uit voort, misschien ook niet. Veel films zien en technische adviezen inwinnen om het beoogde effect te be reiken helpt. Shaffy heeft ..De verloede ring" nog een keer gezien. In het Leldse plelntheater. ,,Ik heb me wild geërgerd aan mijzelf" is zijn commentaar. Net als Heere Heeresma. die uit Joseph Lo- seys film „The servant." liep omdat hij die degeneratie van de hoofdfiguur niet kon aanzien en toen zelf een scenario schreef, dat eenzelfde degenaratie Nederlandser, maar niet minder erg in beeld bracht. Je hoeft de bezoekers echt niet het theater in te sleuren om ,J)e verloedering van de Swieps" te gaan zien. Het was dan ook maar een grapje, dat Ramses Shaffg gister avond voor het Studio de Luxe- theater in Den Haag Petra Hopman op de schouder nam en naar tinnen

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2