S)e CclcbeSoii^cmt CELIBAATSWET GEHANDHAAFD Nieuwe encycliek van Paus Paulus Dienst vraagt van priesters totale inzet Toch ontmoeting Johnson-Kosygin JAMIN In 1968 mogelijk accijnsverhogingen en meer opcenten directe belastingen Vrouw in ziekenhuis trachten te vergiftigen Richtlijnen voor betere POLITIEMAN STEEKT MILITAIR VIJFMAAL MET MES Stangl op weg naar Duitsland opleiding Rusk maakte afspraken Neefje deed parathion in koffie voor oma en tante Nederland voor nieuwe lasten PAPENGRACHT 32 - LEIDEN TEL. 2.09.35 REDACTIE 2.00.15 en 2.55.94 ADVERTENTIEAFD. 2.08.26 OIRO 10.30.03 DIRECTEUR J. P. J. M. KOENS HOOFDREDACTEUR L C. J. ROOZEN ABONNEMENTSPRIJS: p. w. ƒ0.98; p. maand 4.20; p. kwart, ƒ12.55; franoo per po6t ƒ13.05. ADVERTENTIES 22 ct. p. mm. Telefoontje» ƒ2- KLACHTEN bezorging tel. 3.38.39 (18.00-19.00). VRIJDAG 23 JUNI 1967 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJ WARM De weersverwachting. meegedeeld door het KNMI. geldig tot morgenavond: VrU warm weer met veranderlijke bewolking en plaatselijk een regen- of onweersbul. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen oost en zuid. 58e jaargang, no. 17.173 Mail deed parathion in sinaasappelen HANDEL (ANP) De 51-jarige H. uit Handel heeft op een geraffineerde manier getracht zijn 54-jarige echtge note, die in een ziekenhuis te Veghel was opgenomen, op haar ziekbed te ver giftigen met parathion. Hij bezorgde haar sinaasappelen, waarvan er enkelen met dit vergif waren ingespoten. Aan de oplettendheid van een verpleegster heeft de vrouw haar leven te danken. De verpleegster, die twee sinaasappe len voor de vrouw wilde uitpersen, zag iets merkwaardigs aan de inhoud en liet ze daarom in het laboratorium on derzoeken. Daar kwam men tot de ont stellende ontdekking, dat ze een aanzien lijke hoeveelheid parathion bevatten. Een Snderzoek van de overige door de man meegebrachte sinaasappelen wees uit, dat één daarvan ook een parathioninjec- tie had gekregen. De man. die aan de tand gevoeld werd. ontkende aanvankelijk parathion of in jectiespuiten te bezitten. Een onderzoek in zijn woning bracht echter al spoedig het tegendeel aan het licht. Toen uit een laboratoriumonderzoek bovendien bleek, dat zowel de injectiespuit als een van haalden sporen van paration vertoon den, werd de man gearresteerd. H., die gepensioneerd is als oorloga- I Invalide uit Indonesië, exploiteerde in Handel een nertsfokkerij. VATIKAANSTAD (KNP) De katholieke Kerk houdt onverminder vast aan het celibaat van de priester en zal in de toekomst in de priesteropleiding nog meer hier mee rekening houden. Dat is de principiële uit spraak van de encycliek „Sacerdotalis Coelibatus" die vanmorgen in het Vatikaan gepubliceerd is. De ency cliek is gedateerd op 24 juni, de naamdag van de paus. De rector magnificus van de pauselijke universiteit Urbaniana, monseigneur S. Garofalo, die de encycliek bij de pers inleidde, heeft erop gewezen, dat de paus met de publikatie van deze brief, een belofte heeft wil len inlossen die hij 11 oktober 1965 tegenover het con cilie heeft afgelegd. Na woordenwisseling LOBITH (ANP) Een wachtmeester van de rijkspolitie heeft gisteren de 20- jarige militair Theo Peelen uit Spijk bij Lobith levensgevaarlijk gewond. Tijdens een woordenwisseling bracht hij de mili tair met een groot mes, dat visser» ge bruiken bij het hengelen, vijf steken toe: In het voorhoofd, het achterhoofd, de hartstreek, de ievor en in een longtop. De militair, die ziekteverlof 'had, was met zijn 28-jarige buurman J. Goris aan het vissen in een waterkolkje op het ter rein van een steenfabriek. Op een gege ven moment verscheen de wachtmeester die in burger was hij had een verlof en vroeg het tweetal wat het daar te maken had. Er ontstond e woordenwisseling, waarbij de militair zijn buurman de wachtmeester met bier flesjes en kluiten zand zouden hebben bekogeld. De politieman zou toen uit iljn boot het vissersmes hebben gegrepen en daarmee als een wildeman op de I litair hebben ingestoken. Het slachtoffer is nadien strompelend en hevig bloedend bij een arts in Elten terecht gekomen, die hem onmiddellijk naar een ziekenhuis in Emmerich i (Duitsland) liet overbrengen. Wie met de aanval is begonnen is nog niet duidelijk. RIO DE JANEIRO (AP) De nazl- •orlogsmisdadiger Frans Paul Stangl ia san boord gebracht van een vliegtuig, dat via Lissabon naar Parijs vliegt. Stangl, die in de oorlog commandant van de vernietigingskampen Treblinka en Soblbor is geweest, wordt verant woordelijk geacht voor de dood van naar schatting 700.000 kampbewoners. Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft begin juni het Westduitse verzoek tot uit levering goedgekeurd op de voorwaar de, dat hij daar niet tot levenslange ge vangenisstraf wordt veroordeeld en na derhand uitgeleverd wordt aan Oosten rijk, welks uitleveringsverzoek in eerste instantie werd afgewezen. Een Pools j uitleveringsverzoek werd van de hand I gewezen, omdat Stangle misdaden daar verjaard waren. Stangl wordt gegeleid door twee Dub 's rechercheurs. T« Parijs wordt hij overgebracht op een vliegtuig naar Düs- I seidorf. Het toeetei sou vanmiddag in I Parijs aankomen. De encycliek opent met de woorden: ,,Het heilig celibaat, dat de Kerk sinds eeuwen bewaart als een schitterend ju weel, behoudt geheel zijn waarde, ook in onze tijd, die gekenmerkt wordt door een diepgaande wijziging van geestes gesteldheid en ordening". In de Inleiding van zijn rondschrijven maakt de Paus melding van tegenwer pingen van theologische, sociologische en psychologische aard, die tegen het ker kelijk gebod van het priestercelibaat worden ingebracht. Hij stelt echter'vast: „Wij zijn van mening dat de thans gel dende wet op het priestercelibaat ook nu nog onverminderd de kerkelijke dienst moet begeleiden. Zij moet de priester tot steun zijn in zijn exclusieve, perma nente en volkomen keuze van de ene en hoogste liefde van Christus en van de deelneming aan de goddelijke eredienst en aan de dienst van de Kerk en zij moet zijn levensstaat zowel ln de ge lovige gemeenschap als in de profane wereld kenmerken". In het eerste deel van de encycliek beschrijft de Paus allereerst de christo logische, ecclesiologische en eschatologi sche betekenis van het celibaat. Met argumenten uit de Heilige Schrift theologie rechtvaardigt hij „de oude, heilige en providentiële wet van priestercelibaat". Hij schetst in het kort de traditie van de Oosterse Kerk, die de gehuwde priester kent, tegenover de De dispensaties die voor gehuwde nlet- katholieke geestelijken, die katholiek worden en in het geestelijk ambt willen blijven, zijn verleend en ook In de toe komst. verleend zullen worden, zowel als de invoering van gehuwde diakens, mogen de wet op het celibaat niét af zwakkenaldus de Paus. Het celibaat Is niet tegennatuurlijk maar verheft de mens en stelt hem in staat tot een volle, rijpe persoonlijkheid uit te groeien. In het tweede deel van zijn encycliek geeft de Paus concrete richtlijnen voor j de doorvoering van de conciliebesluiten over een aangepaste opleiding en vor- ming van de priesterkandidaten met het oog op de huidige sociologische situatie 1 en in het bijzonder voor wat betreft de last van het celibaat. De encycliek be perkt zich hier echter tot enkele prin cipiële punten en verwijst naar nieuwe instructies, die nog zullen komen. De Paus geeft dan aan de priesters een serie vaderlijke adviezen voor de manier, waarop zij hun celibaatsver plichting het beste kunneq bewaren en beleven. Hij spreekt over de .smarte lijke desertaties" van priesters als ge volg van de zware celibaatsverplichting. De Kerk onderwerpt de gevallen, die om goede redenen om dispensatie van het celibaat verzoeken, aan een rechtvaardig en evenwichtig proces en houdt daarbij thans ook rekening met. andere zwaar wegende motieven, die tot dusver in het kerkelijk recht niet als dispensatiereden werden aangevoerd. De encycliek besluit met een beroep op de bisschoppelijke verantwoordelijk heid ten aanzien van de priesters en I nodigt de gelovigen uit de priesters bij de vervulling van hun zware verplich ting bij te staan en aldus bij te dragen tot het welzijn van de gehele christen gemeenschap. In het leger nog verhouding edelehorige TILBURG (ANP) Naar de mening in luitenant-kolonel der cavalerie S. J. C. Lulning, lijkt de verhouding „meerde -mindere" in het leger hier en daar nog veel op de vroegere relatie „edele horige". De officieren spelen daarbij de >an de hogere, de onderofficieren die de lagere edelen en de soldaten tre den op als horigen. Dat de lager geplaatste bij deze ver houding een machtig gevoel van vrijheid ondervindt lijkt hem nogal twijfelachtig. Luitenant-kolonel Luining zei dit ln Til burg. waar hij sprak op een vergadering van de vereniging St.-Martinus. een or ganisatie van r.-k. onderofficieren. Hij vroeg zich af of in het leger een groot aantal tradities, of min of meer daarop gebaseerde handelingen en ge bruiken slechts voor een klein groepje aantrekkelijk zijn. „Dit leidt vaak tot verstarring en ondoelmatigheid. Boven dien kunnen zij in strijd zijn met de tegenwoordige mensopvattingen", aldus de luitenant-kolonel Luining. Uit een onderzoek was gebleken dat een huzaar per dag gemiddeld 18 keer afmarcheert. Afstanden die variëren van 150 tot 500 meter alleen al met het af marcheren kan zo'n twee uur per dag gemoeid zijn. Dergelijke zaken en ook het traditionale wolletje opmaken zijn naar zijn oordeel niet bepaald bevorder lijk voor de goede verhoudingen in de krijgsmacht. GLASSBORO (AP) President Lyn don B. Johnson en premier Alexej N. Kosygln zijn momenteel bijeen op de campus van Glassboro State College voor de eerste topontmoeting tussen de V.S. de Sovjet-Unie ln zes jaar tijd. De keuze van het college in dit plaatsje. 24 km ten zuiden van Philadelphia, is compromis, aangezien het halver- tussen New-York en Washington ligt. Er is geen agenda voor de bespreking e om vier uur is begonnen en door ■n lunch wordt gevolgd. Het is echter waarschijnlijk dat onderwerpen zoals het Midden-Oosten. Zuid Oost-Azië en Viet nam. het voorgestelde verdrag tegen de verspreiding van kernwapens en het Amerikaans* voorstel om de wedloop tus sen de VS en de Sovjet-Unie in rulmte- afweerraketten te beperken, ter sprake komen. De bespreking kan niet veel lan ger dan twee uur duren aangezien Ko- svgin om acht uur in New-York terug wil zijn. Op het Witte Huis wordt vernomen dat de minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk tijdens het bezoek van een half uur dat hij gisteren rond het mid daguur aan de Sovjetpremier bracht, had weten te bereiken dat de twee wereld leiders elkaar halverwege tegemoet zou den komen. De tijd begon ook te drin- Engeland drukt benzinebonnen LONDEN (Reuter) De Brtise rege ring heeft vandaag bekendgemaakt dat begonnen is met het drukken van benzi nebonnen bij wijze van voorzorgsmaat regel. „In het huidige stadium bestaan er geen plannen om de benzine te rant soeneren". aldu9 een mededeling van het ministerie van Energie. Tijdens de Suezcrisis in 1956 werd in Engeland, evenals in andere Europese landen, de benzine gerantsoeneerd. gen aangezien verwacht wordt dat Kosy gln morgen naar Moskou terugkeert. Vanwege de plotselinge ontmoeting heeft Kosygln die gisteravond een voorstel ling van Mozarts opera ..Die Zauber- flöte" had willen bijwonen ln het Lincoln Centre van dit plan afgezien. Kosygln stuurde een enorme bloemenmand naar „de arbeiders van de opera", om zich te verontschuldigen voor zjjn wegblijven. UTRECHT (ANP) —De 15-jarige G. H. de V. uit Vlnkeveen is gisteren aan gehouden op verdenking afgelopen zon- dag zijn 74-jarige oma en sljn 37-jarlge tante, die samen In Mijdrecht een boer derij bewonen te hebben willen vergif tigen. Tijdens een besoek san het twee tul had hij parathion In het voor de kof fie bestemde water gedaan. De opzet van de jongen slaagde niet. doordat de van de koffie dronken om- la Uchte kleur ervan zagen ec aan de hand was. De beide vrouwen, die al eerder in het nieuws kwamen toen de politie een aantal koeien in beslag nam die door hen zwaar waren verwaarloosd, zouden de jongen al eerder verdacht hebben hen van het leven te willen beroven. Zij waarschuwden daarom de politie. De jongen legde een gedeeltelijke bekente nis af. Het motief voor zijn daad is nog niet duidelijk. De politie heeft de Indruk dat hij niet helemaal normaal is. Hij is opgenomen in een psychiatrische kli niek om daar te worden geobserveerd. De traditie i het begin van de rennen ran Asrot evenveel aandacht trekken ale de paarden. De hoeden spelen daarin een belangrijke rol. zoals deze enorme bloem van untte organdie, gedragen door mevrouw Ronald Shilling en ontworpen door haar toon Dgvid. ADVERTENTIE volle maantjes niet duur wel heerlijk Plaats van topberaad Dit ia het vooraan- siteit van Glass boro, waar presi dent Johnson en premier Kosygin momenteel con/ere- pecten van de wereldpolitiek. De hoofdschotel is on getwijfeld de uiterst moeilijke toestand in het Midden-Oos ten. Glassboro is als conferentieplaats gekozen, omdat het halverwege New- York en Washington gelegen is. Kosygin wilde, om de schijn gang te nijden, Washing ton en Johnson, om dezelfde reden, tiief naar New-York. Energiebelasting lasting* op aardgas? (Van i parlementaire redactie DEN HAAG N gend jaar voor nieu gen. 7.IJ lijn volgent ring nodig om dt aansienlljk te verhc n van opcenten op directe be- aan sterks bezuinigingen in «iesector, aan een hersienlng van de subsidieregelingen. zoals bij voorbeeld de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen en van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk die kennen. Zelfs 'uat men. naar men zegt, zijn gedachten al gaan over een energiebelasting op aardgas. politici en rege- ontwikkelingshulp Egyptische mshtairen maken zich gereed voor de volgende ronde', zo stellen de kran'en,hed in Cairo voor. In het weekblad Al Museawar" stond deze foto von het gereedmaken.van Molotovcocktails. j de accijnsverhogingen denkt men men zegt aan benzine en oliën, tabakken, aan suikerwerken on cho- ooral colaterieèn en ook aan een accijnsver- Ing te hoging op frisdranken. De KVP-Twee- kunnrn dekken. Men spreekt zelfs alde-Kamerfractie heeft zoals vermeld, van een tekort van meer dan twee mil- voor dit laatste gisteren al sterk ge- jard gulden, wanneer daar niets tegen- pleit om de ontwikkelingshulp to kun- over staat. In dit verband wordt ge-nes» opvoeren. Mogelijkheden van op- daofc* non er hoging van sommige so-1 centen op de loon- en inkomstenbelas ting en op de weeldebelasting zijn ook al genoemd, mede te bestemmen voor de hulp aan ontwikkelingslanden. Verder denkt men in do richting van de vennootschapsbelasting, de specula tiewinstbelasting en zelfs van de ver mogensbelasting. Behalve voor ontwikkelingshulp blijft er weinig geld voor bijzondere uitgaven over. Vooral omdat de regering voor de werkgelegenheid ln leder geval de no dige financiële armslag moet behou den. Zeker ls daarom bijvoorbeeld ook, dat de afbraak van de subsidies op een aantal woningtypen ln sterker mate wordt doorgezet. De grooUrte bezuinigingen vallen bij het ministerie van Defensie. De begro ting van 1967 mag in 1968 niet over schreden worden. Minister Den Toom moet onder de 8 miljard gulden blijven. Maar het parlement voelt er toch niets voor de wedde voor dienstplichtigen on der deze bezuinigingen te laten vallen. Daarover zal nog em hartig woordje met de regering gesproken moeten wor den, aldus verschillende politici. In verband met een herziening van het totale aubeidtestelael zou de rege ring niet ongenegen zijn de voetbaltoto aantrekkelijker te maken. Op deze ma rter kunnen meer particuliere gelden beetemd worden voor instellingen, waar voor de regering andera een behoor lijk bedrag aan aubsldle moet bestem- men. De regering zou aldus een be paald bedrag aan subsidies, die dan niet uitgekeerd behoeven te worden, voor andere uitgaven kunnen bestem men. Een en ander Is nog ln studie, omdst niet alle Kamerfracties voor sen (aantrekkelijker) voetbaltoto voelen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 1