MONTEVERDI'S ©eCddóeSoti/ïo/nt FILMWEEK ARNHEM HAD UITBUNDIG SLOTFEEST Renato Capecchi Alan Arkin ster in eerste filmrol Festivalevenement van Bruno Maderna gaf geen totale bevrediging Massale demonstratie goed in de hand gehouden De film van vanavond Marlène Dietrich in „Der blaue Engel TELEVISIE VANAVOND RADIO VANAVOND James Mason onderscheiden PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 19 JUNI 1967 Feest en Festival fJESTTVAL: feestelijke aerie van manl- festatlea op het gebied van kunst, door een feest, een echt feest Ingeleid. Definitie, die we eens heel bewust willen lanceren naar aanleiding van festivals ln het algemeen en het Holland Festi val 1967 ln het bijzonder. Met het begrip „feest" schijnen we hier ln ons doodernstig landje nogal enige moeite te hebben. Een tijdlang bestond ten onzent de gewoonte ons festival te openen met een requiem, waarna we alle gedachten aan het me mento mori gingen wegspoelen met geestrijke dranken, ons aangeboden door de gemeentelijke overheid, die bij deze gelegenheid als gastheer optrad: originele opzet, is men geneigd op te merken, een soort omgekeerd carnaval. Het kon ook anders, zoals enige Jaren geleden te Haarlem, waar men een con cert op het gerestaureerde orgel in de Bavo combineerde met de opening van de Frans Halsexpositie, voor ons de ge lukkigste inleiding tot een reeks van artistieke demonstraties, die we ooit meemaakten. Vorige week deed men het anders: men gr&ep, terecht, de gelegenheid aan het nieuwe Circustheater aan kunstzin nig Nederland te presenteren. Doch hoe...? Nóch Monteverdi's Com- battlmento, nóch Henzes Cantata della Fiafoa Estrema waren psychologisch ge zien (en gehoord) bij voorkeur geschikt om mensen In een feeststemming te brengen: droefheid en verveling streden hier om de voorrang. Daar kwam nog één ding bij: het publiek. Een publiek van genodigden. niet direct geschikt om een gewenst klimaat te kweken... Zou het niet moge lijk zijn op een andere manier, bij voor keur niet .op de eerste dag, aan deze lieden de nodige en vereiste aandacht te schenken In Den Haag doet men dat, telken jare opnieuw, op zo geluk kige wijze met het zogenaamde Gemeen teconcert, door het Residentie-Orkest verzorgd. Na afloop van het „Montevterdl-Henze- festijn" werden de genodigden bijeen gebracht ln de Kurzaal, waar het ge meentebestuur recipieerde. Hoewel ons bewust, dat het lichtelijk onbeleefd is op de wijze van ontvangst kritiek uit te oefenen wij waren namelijk gast wagen wij het er toch maar op. We achtten het Juist, dat deze ont vangst sober was:, hiermee werd sym bolisch aangetoond, dat we weer eens in een faze van regressie leven. Doch het was niet juist, dat het bijeenzijn in die grote zaai iets rommeligs had, dat, om een voorbeeld te noemen, men moest vechten om In het bezit van een stoel te geraken...! Zodat de sfeer op de eerste dag (en nacht) van het Holland Festival 1967 bepaald niet prettig aandeed. Eén conclusie: ook hier werd weer eens bewezen, dat het gemakkelijker is met elkaar te werken dan te fuiven, althans ln ons goede Nederland. Men behoeft geen zuiderling te zijn om dit te kunnen constateren...! Causeur in eigen recital Onder de titel „Monteverdi en de an deren" gaf of hield de bariton Renato Capecchi gisteren In de Kurzaal een causerie-recital. Het was geen causerie, want daan-oor werd er te veel gezongen: muziek uit de zestiende en zeventiende eeuw, aria's uit de vroegste opera's. Het was ook geen recital, want daarvoor werd er te veel gepraat. Een tussen vorm dus, die wel curieus wa« maar toch niet bevredigde. Renato Capecchi is zonder twijfel een uitstekend bariton en een bekwaam operazanger; hij is daarenboven nog een vlot causeur, die zijn verhaal met de nodige geestigheden weet te krulden. Maar ondanks zijn leuke en spitse op merkingen begint deze „conférence" ln de concertzaal spoedig te vervelen. Zeker als elk nummer wordt ingeleid met een toelichting die net zo goed in het programma vermeld kon zijn. Naar onze mening had Capecchi zijn causerie moeten beperken tot enige beschouwin gen aan het begin van het concert en desnoods ter inleiding van het tweede Het voornaamst); bezwaar is, dat de concentratie van de toehoorder en wij dachten ook van de kunstenaar, telkens wordt verbroken. Ook van Capecchi, die een warme soepele stem heeft en wie het acteren ln het bloed zit, mag men verwachten dat hij niet alleen zijn aria's uit het hoofd zingt maar ze ook ln volle con centratie muzikaal volledig uitpuurt. En dat gebeurde niet, zodat een onbevre digd gevoel achterbleef. Dat niettemin in de zang van Ca pecchi veel te bewonderen viel, was te danken aan zijn zo natuurlijk-aandoende artisticiteit. De zanger werd aan het klavecimbel op knappe, rustige wijze door de jeug dige Maria Isabella de Carli begeleid. L. AFSCHEID JOB SANDERS Dansverrassing in Festival moet nog komen Eén ding staat wel vast: de dans verrassing moet in het Holland Festival nog komen. Het afscheidsballet van Job Sanders, zijn Choreoconstruction, was een verlengstuk van Screenplay. Stoeide de choreograaf toen met schermen, nu speelde hij met manshoge blokken, waaraan zich acht jonge danskunste naars in gele en blauwe maillots letter lijk en figuurlijk vertilden, waarop zij zich als apen op een kleuterberg voort bewogen en die in de ware sin des woords blokken aan het (dans)been vormden. Want gedanst werd er eigenlijk niet in deze langzaam-aan-actie, die af en toe wel inventieve details, liet zien en tendeerde in de richting van effectief theater, maar die ln feite toch een te summier uitgewerkte synthese tussen de dode stof en het levende materiaal vormde, om de destructieve impuls aan het slot gaat het gehele bouwsel weer tegen de grond van de mens artistiek geloofwaardig te maken. Otto Kettlngs sfeerscheppende muziek, de Collage No. 7, werd door het Ned. Ballet Orkest onder Leo Driehuys uitstekend ARNHEM, zaterdagnacht Hossend en wild dansend is de zevende Internationale Film week besloten. Het was een geweldig feest, waarop officials even hun waardigheid vergaten en alle eventuele meningsverschillen plotseling van de baan waren. Toen tenslotte de laatste gasten tegen het ochtendgloren hun respectieve hotel kamers opzochten, was er officieel een einde ge komen aan de filmweek, die wat de kwaliteit van de films betrof misschien iets tegenviel, maar dit ruimschoots compenseerde met vele nevenactiviteiten. De avond was goed ingezet met de Amerikaanse filmkomedie „The Russians are coming, the Russians are coming" van Norman Jewlson, een film die er, evenals Wlm van der Lindens sad movie ..Hawaiian Lullaby", meteen de stemming goed inbracht. Geen groots werk, maar een genoeglijk filmver haal vlot ln beeld gebracht over een voor de Amerikaanse kust gestrande Russische onder zeeër, die paniek zaait onder de Yankeebevolking en bijna een derde wereldoorlog ontketent. Het blijkt tenslotte, dat de Russen even benauwd zijn voor de Amerikanen, als deze laatsten voor hen. Hoofdrolspeler Alan Arkin, die voor deze zijn eerste filmrol op de nominatie voor een Oscar kwam en de Nederlandse première ln Arnhem bijwoonde, toonde zich verheugd, dat de film waarin de Russen ook als doodgewone mensen worden geschilderd, zo goed had aangeslagen bij het Amerikaanse publick. Het woord Rus wa jarenlang een vies woord geweest ln de Ameri kaanse taal. dat eigenlijk niemand durfde uit te spreken. Het had Jaren geduurd eer iemand hel boek van de zoon van Robert Benchley had durven verfilmen Arkin, die nu ln Engeland aan zijn vierde film bezig is. wilde al van zijn vijfde jaar af „bij de film". Het heeft Jaren geduurd, jaren waarin hij als componist en zanger van kinderliedjes en tenslotten op Broadway successen oogstte eer hij een aanbieding voor een filmrol kreeg. Zelfs toen nog sloeg hij er vijf af eer hij de rol gevonden had voor zijn debuut, die van de goedmoedige Russische marineofficier in Jewisons komedie Arkin, die een groot bewanderaar is van Fellini en Jeon Renoir en de vroegere John Ford en John Huston tot omstreeks Freud zou graag zelf regisseren, maar zo vev is hij voorlopig ftaar zijn mening nog niet. Jeugd actief Dat onze Jongere cineasten een verheugende ac tlvitelt ontplooien bleek duidelijk op de laatste dagen van de filmweek, waarop o.a, Jan Boons met de Van der RJjnprijs bekroonde film „In cident" een sfeervol, veelbelovend debuut. Van Zuylens „Your portrait", een surrealistisch werkje rond de Japanner Kudo en Lennaerts Nyghs lange speelfilm met ontstellend slecht geluid op dubbelband „Een vreamde vogel" werden vertoond. Laatstgenoemde film, een soort moderne Hamlet over een burgemeesterszoon, die zich wil wieken voor het feit dat zijn vader als land verrader uit zuil ambt werd gezet. Is een vrij pretentieuze mislukking. Een verhaal dat uit de tijd is, op meer dan conventionele, ja, zelfs ouder wetse wijze werd verfilmd Prinssessan De vrijdagavond. gevuld met Ake Falcks ..Prinsessan", een melodrama over een ten dode opgeschreven meisje, dat na een huwelijk en een bevalling plotseling genezen blijkt te zijn. is een typische „vrouwenfilm". Veel mannen liepen er geïrriteerd uit, het zwakke geslacht bleef verge noegd zitten. Minder gewild-realistisch dan Falcks „Huwelijk. Zweedse stijl" en met een zuiver gespeelde vrouwelijke hoofdrol van de Noorse Grynet Molvig. toch verre de mindere van de Joego-Slavische film „Une affaire de eoeur" van Dusan Makavejev, die in harde en vaak amusante reportagestijl de achtergronden van een vermeend zedenmisdrijf (maar wel doodslag!) belicht Dit prachtig geconstrueerde werk, waarin de regisseur telkens weer afstand neemt van het gebeuren op het witte doek, had wat ons betreft best een plaatsje in de normale avondvoorstelling mogen hebben, in plaats van „in de nacht" na een toch al overladen filmprogramma. Zilveren roos Rest ons nog te vermelden, dat op de laatste avond de Zilveren Roos van de Nederlandse Bios coopbond werd uitgereikt, toegekend aan camera man Gerard Vandenberg. die in het buitenland vertoefde, waardoor de vreemde figuur ontstond, dat directeur Bosman de onderscheiding na voorlezing van het juryrapport uitreikte aan Hoofdrolspeler Alan Arkin uif „The Russians are coming" tijdens een persconferentie. de voorzitter van de Jury, mr. J. L. M. Peters. Arnhem kan zich nu concentreren op de komende NAVO-taptoe, de filmweek is weer achter de rug Een week. die enkele betreurenswaardige in cidenten daargelaten weer als uiterst geslaagd mag worden beschouwd. MïïiO gespeeld en had scenisch ongetwijfeld beter lot verdiend. Gelukkig kwam er zaterdkg in het matig bezette Circustheater ook nog een andere Job Sanders aan bod. Niet zozeer de vakkundige grappenmaker van „Impressies", waarin Paul Klees schil derkunst een beentje wordt gelicht, dan wel de speelse choreograaf van de zwie rige en onbekommerde „Danses Concer- tantes", stevig muzikaal geruggesteund door Stravinski. Het programma bevat te nog Harkarvy's „sick-story" Visage met de opmerkelijke rol van Kathy Gosschalk en - lest best - Van Maanens bij herhaald zien telkens aan schoon heid en lyriek winnende duet „Vyf Schetsen", waarin het echtpaar Ebbelaar- Radlus excelleert. D-y Sikkensprijs naar Engelsen SASSENHEEU (ANP) De Neder landse 8lkkensprys voor het jaar 1967 ls toegekend aan de Londen se kunstenaars Peter Jones en Maurice Agis. De oommissie voor de toekenning van de prijs bestond uit de heren prof. ir. J. H. van den Broek, architect en oud hoogleraar aan de technische hogeschool te Delft, drs. A. M. Mees, president-com missaris van de Sikkensgroep N.V. te Sassenhelm, dr. W. J. Sand berg, lid van de Advisory Board van het Israël Mu seum te Jeruzalem en oud-directeur van de Stedelijke Musea te Amsterdam en drs. H. L. Swart, directeur van de Ne derlandse Kunststichting te Zeist. De Nederlandse Sikkensprijs werd voor het eerst toegekend ln het Jaar 1959. De uitreiking van de prijs zal op 22 septem ber plaats vinden in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam, waar in dè bene denzaal van de nieuwe vleugel dan ook een tentoonstelling door de prijswinnaars zal zfjn ingericht. Hun, die evenals ondergetekende de grammofoonplaat kennen, enige tijd geleden door de DDG gemaakt, waarin de integrale, in het Italiaans ge geven versie werd vastgelegd van Claudio Monteverdi's „Orfeo", moet het wel vreemd te moede zijn geweest, toen zij de opvoering van hetzelfde werk meemaakten in Carré te Amsterdam; opvoering door de Nederlandse Operastichting georganiseerd en aan de artistieke zorgen van de dirigent Bruno Maderna, regisseur Raymond Rouleau, metteurs-en-scène Jean-Marie Simon en Rotislav Doboujinski, choreografe Ani Radosevic toevertrouwd. Op de plaat, om het allervoornaamste te noemen, een orkest, slechts uit oude instrumenten bestaande, dat, onder de soepele en exacte leiding van August Wenzlnger, de basis legde voor een ver tolking. die in stilistisch opzicht aan de allerhoogste eisen voldoet.... hoe gans anders Maderna met zijn (bij Suvlni Zer- boni te Milaan verschenen) bewerking. De intentie van deze dirigent-componist was allerminst een historische reconstruc tie te bieden: met het hem ten dienste staande huidige orkestinstrumentarium of wat daan-oor doorgaat wenste hij een klanksfeer en klankkleur te bereiken, die zo dicht mogelijk bij dat gene kwam. wat Monteverdi in de oren klonk. Massaal Monteverdi voornoemd gebruikte daar voor 36 instrumenten van de meest ver schillende makelij, Maderna wenste en kreeg een wat wij noemen normale strij kersbezetting, één groot vlolenkoor. meer alten en bassen don gewoonlijk, een sterke hout- en koperbezetting, waarin de klari netten als plaatsvervangers van de oude clarino opvielen, waaraan toegevoegd celesta, orgel, klavecimbel, klokkenspel pauken, gitaren en mandoline, vormend een ensemble van. zo we goed zijn ge ïnformeerd. 76 musici ln totaal. 76 Instru mentalisten. waar een koor van 50 voca listen tegenover stond. Vertellen we daar bij, dat het corps de ballet uit 32 leden bestond, dan kan men concluderen, dat do talrijke belangstellenden hebben kun nen genieten van wat we eert massale demonstratie zouden willen noemen. Massale demonstratie: niet slechts voor het oog, ook voor het oor. Want niet alleen de oorspronkelijke circuspiste, waarachter een barok front, werd door dansers en zangers gebruikt, ook enkele punten op de tribunes, van waaruit van tijd tot tijd vocale geluiden ln de ruimte nederdaal den.... Men ziet dat de activiteiten van Madema met voortreffelijk koor en voor treffelijk orkest in linkerzijloges opge steld koor ln de rug. orkest frontaal zich over verschillende tientallen meters uitstrekken. Doch Maderna. ook in ambachtelijk opzicht uiterst bekwaam dirigent, wist de verschillende speelfronten te beheersen: het aantal ongelukjes, dat zich voordeed was gering en waarschijn lijk toe te schrijven aan première-nervosi- teit: dat herstelt zich ongetwijfeld bij volgende opvoeringen. Ziehier het „waf", na het „hoe". Het hoe, waarbij we onze fraaie grammo foonplaat maar steeds niet konden ver geten. Het hoe, dat ons niet overtuigde van de onontkoombare noodzakelijkheid ran deze bewerking. Het hoe, waarin het massale element de expressieve kracht van de muziek veelal niet ver grootte, doch eerder in de weg stond. Het hoe, dat de klaarheid, het transpa rante, het lucide, het spirituele van de geniale muziek meer dan eens be dreigde. Er waren meer hindernissen, opgewor pen door het ballet. Het ballet, dat en zulks was natuurlijk te wijten aan de choreografe ten aanzien van de zo sprekende muziek niet verduidelijkend op trad. Het ballet, dat stilistisch nóch Mon teverdi's tijd suggereerde, nóch de era, die wij thans beleven. Het ballet, dat. on schoon gekleed, een dikwijls groezelige en rommelige Indruk maakte Jammer, doch het moet gezegd, de fan tasie. door ons mede naar Amsterdam ge bracht. ze werd door een opvoering als hier geboden, niet gevoed: oog en oor bleven verlangen.. Tekst: Alessandro Striggio Bewerking: Bruno Maderna Muzikale leiding: Bruno Maderna Regie: Raymond Rouleau Decors en kostuums: Jean-Marie Simon en Rostlslav Dboujlnsky Choreografie: Ani Radosevic Het Utrechts Symonle Orkest, Het Ned. Operakoor, koordlr. Cor Olthuls en Het Nationale Ballet De muziek, Eurydlce. de hoop, de echo Hallna Lukomska Een nimf, een geest WUma Drlessen De bode Oralla Domlnguez Een nJ'nL Proserpina Sophia v. Santé Orfeo .P.Barry MacDanlei Een herder, Pluto Bert Bljnen Een herder Charon, een geest Pleter v.d. Berg De VPRO zendt vanavond een werke lijk klassieke film uit, namelijk „Der Blaue Engel" van regisseur Joseph von Sternberg, de film die Marlène Dietrich die samen met Emil Jan- nings de hoofdrollen speelt be roemd maakte. De film stamt uit 1930, het jaar waar in de geluidsfilm nog in de kinder schoenen stond. „Der Blaue Engel" is een bewerking van de roman „Pro fessor Unrat" van Heinrich Mann. Een gymnastiekleraar, zeer verzadigd, star en verkleefd aan zijn beroep, komt onder bekoring van een derde rangs-cabaretière en offert voor hdar zijn ziel, zaligheid, betrekking (en dus) reputatie op. Op ingrijpend dra matische wijze weet Von Sternberg 't verval v^n de man te tékenen. Emil Jannings fungeert als de leraar en tyarlène Dietrich als de verleide lijke cabaretjuffrouw. In feite ls „Der Blaue Engel" de film van Emil Jan nings; deze weet namelijk op voor treffelijke wijze zich in te leven in de rol va neen eerst door hartstocht, la ter door jaloezie en radeloosheid ver teerde burgerman. Wanneer we nu de rol van Marlène bezien, ls die niet zo opvallend, zo verleidelijk als in 1952 de KFC nog aannam. Toen werd de film ontraden, „wegens de uitvoe rige schildering van immoraliteiten, de ordinaire erotische sfeer en het omlaaghalen van de menselijke waar digheid". Nu, vijftien jaar later heb ben KFC, zowel als de Centrale Filmkeuring, de film toelaatbaar ver klaard voor veertienjarigen en oude ren. Men kan zich voorstellen wat een NEDERLAND 1 STER Reclameuitzendingen om 18.55. 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur; Gezamenlijke taak (Humanistisch Ver bond) KRO 19.30 uur: De Flintstones. tekenfilm NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Lekkere diertjes, t.v.-serie 21.05 uur. James Baldwin ln Amsterdam, gesprek 21.50 uur: Frans Halsema cabaretprogramma 22.25 uur: Epiloog door W. de Graaff, pr. NTS 22.30 uur: Tweede Journaal 22.35 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameultzend Ingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.05 uur: Uitreiking van Louis d'Or en Theo d'Or 20.30 uur: Der blaue Engel, film NTS 22.15 uur: Tweede journaal TELEAC 22.30 uur: Automatisering (15) Maar laten we na deze principiële be denkingen het positieve element op de voorgrond schuiven. Dat was een fraaie uiterst gevoelig zingende Orfeo. bij deze première door Barry Mac Daniel verbeeld (ln de tweede opvoering trad onze landgenoot Marco Bakker op). Dat was een Ilalina Lukom ska, als „de muziek", Eurldice. „de hoop", „de echo", prachtig van geluid, doch niet immer tot ln de ziel ontroerend. Dat was een Oralea Domlnguez als bode, die met haar onheilsbericht de hoorders tot ln hun diepste schokte. Dat was onze Neder landse Sophia van Santé, die eerst als nimf. later als Proserpina een van de hoogste punten in deze opera door haar artistieke Intuïtie, doch niet minder haar technische vermogens bijna spelend be reikte. Daar waren tenslotte een Bert Bij- nen en vooral ook Pleter van den Berg. die resp. als Pluto en Charon bewezen, dat de Nederlandse Operastichting immer over zéér getalenteerde Nederlandse krachten kan beschikken. Krachten, die een zanger als Aronne Ceroni met gemak evenaren, zo niet over treffen. wat we opmerken naar aanlei ding van diens creatie van Apollo; de opwekking tot Orfeo met hem op te stij gen na het onvergankelijke leven, waar de muziek het alpha en omega van alles ls, klonk ln haar nuchterheid niet direct vertrouwenwekkend.... U ziet het: onze gevoelen* zijn ge mengd. Maar toch: de geestdriftig reage rende menigte na afloop had gelijk. Want wat men ook mocht denken over deze presentatie, de muziek straalde door alles heen. De muziek van een verrukkelijke meimorgen onder een Italiaanse hemel, waar men het geluk van het moment ervaart met de intensiteit van de eeuwig heid. Wat wil men eigenlijk meer....? BR. Zwartkijker bestraft ALMELO (ANP) De groep ambtena ren van de dienst luister- en kijkgelden heeft in drie wijken ln Almelo 404 niet aangegeven radiotoestellen en 243 niet aangegeven televisietoestellen opgespoord. Tegen de bezitters ervan is proces verbaal opgemaakt. Zij krijgen een boete, waarvan de grootte door de kan tonrechter zal worden vastgesteld, plus een navordering over de tijd. dat zij geen luister- of kijkgeld hebben betaald. De dienst luister, en kijkgelden contro leert ln tegenstelling tot vroeger alleen die adressen, waarvan de bewoners geen luister- en/of kijkgeld betalen. LONDEN (Reuter) De 58-jarige Britse filmster James Mason is zondag door het Britse filminstituut onderschel den met de zilveren Kordaster, ge noemd naar de uit Hongarije geboorti ge regisseur Sir Alexander Korda, die in 1956 overleed. Het is geen jaarlijkse onderscheiding. Het instituut verleent haar slechts wanneer het op een zeker moment meent dat zij iemand toe komt. De eerste Kordaster werd in 1965 uitgereikt aan Sophia Loren. Mason ont ving de onderscheiding gisteren in het Britse Nationale Filmtheater uit handen van de Franse actrice Leslel Caron. Reginal Denny (76) overleden Marlène Dietrich in ,J)er blaue Engel'. opzien de film in de jaren dertig ge baard heeft Marlène is in „Der Blaue Engel" een vrij mollige verschijning, helemaal geen vamp. Zij poogt te fascineren door het paraderen in haar jarretels, iets dat op de kijkers van nu zeker geen schokkende uitwerking zal heb ben. Het verhaal gaat dat regisseur Sternberg zijn faam te danken zou hebben aan „de bened van Marlène". Dat kan zijn, maar het feit blijft dat hij er op uitstekende wijze in ge slaagd is de conflicten en de figuren tegen een sfeervolle achtergrond te plaatsen. Wel is in zijn werkstuk dui delijk merkbaar dat Sternberg met een been in de stómme en met het an dere been in de periode van de ge luidsfilm staat. Al met al is „Der Blaue Engel" een film, waarvan de liefhebber met ge noegen kennis zal nemen, omdat het werk een brug slaat tussen de oude en de nieuwe cinematografie. Ned. II, 20.30 uur. HILVERSUM I NCRV 20.15—20.55 uur Beumer Co. hoorspel 20.55—22.15 uur; Promenade van promi nenten, muziek programma 23 00—23.55 uur: In een handomdraai, amusementsprogramma HILVERSUM II NRU 20.05—20.35 uur: Concert door het Radio Fhilharmoniech Orkest RADIONIEUWSDIENS T HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 Radioprogramma .8.20 Uitzending CPN, 18.30 Jerüclng, 22.30 Nws, i Boekbespr., 22.50 Orkestmuziek, stereo, ïentsprogramma uit Denemarken, II (298 m) VARA: 18.00 Nws, actual., 18.25 Licht instrumentaal trio, 18.50 -eo-ilefhebbers. 19.40 Human. verbond. NRU: 10.50 Openbaar kunstbezit, rre volken, 30.50 Nederl .volksliedjes. 21.30 Joodse muziek, 22.00 Amateurkoren. 22.30 Nieuws. 22.40 Repor tages en gram. muziek, 23.55 Nieuws. VERONICA (192) 18.00 Jukebox (verzoek platen);^. 00 Rolllng-Stonesshow; 19.15 Joost BRUSSEL Nederl. (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 voor de soldaten, 18.30 Mandollnemuz.. 18.45 Sport. 19.30 Opera- i Nieuws, 8.10 Gram., 8.30 j.00 Voor de zieken, 12.00 tereo, 12.20 Land- en tuln- 2.30 Nws. actual., 12.50 Licht enaemble. Muzikaal mld- de kleuters, 10.11 13.00 Nieuws, actual., ïlach Orkest, stereo, Mod. muziek, stereo. 16.15 Voor dé .15 New-York calling, 17.20 Gram. progS VARA: 10.00 Nieuws. 10.02 Pop- en cabaretmuzlek, 12.00 Nieuws. 12.02 Platen bij - .02 Verzoekplaten- (192) 7.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt; 10.00 Koffietijd, 11.00 Kookpunt; 12.00 Muziek bij de lunch; 14.00 Van concertzaal tot jukebox; 15.00 Ver leden tijd (gram muz.); 16.00 Dinsdagmiddag- speciaal, met o.a 17.15 Hits a gogo. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws "".03 Lichte muziek 13.20 Tafelrnuzlek, 16.n< :k, 16.30 Voor oudere luisteraars r. gram., 17.45 Huismuziek; ls uitgekomen en die in „My fair lady'' op Broadway Kol. Pickering heeft ge speeld, is zaterdag op 76-jarige leeftijd ln Engeland gestorven. Denny begon zijn carrière in 1899 op hei toneel in Londen. In 1911 ging hij naar de V.S. voor een rol in ..Quaker girl" op Broadway. Tot zijn bekendste film* behoren „Rond de wereld in 80 dagen" en „Mr Blandlng builds hi* dream house". In het Gooi* Museum te Hilversum wordt van 6 juli tot 28 augustus een tentoon stelling gehouden van Roemeana* volkskunst. Deze week begint de zomer. Het is dus de (i(jd dat onze t.v. voor een belangrijk deel gaat „freewheelen" op buitenlandse produkties. Met het stagen van de tem- l>eratuur loopt het gewicht van de pro gramma's terug. Dat ls op zich niet on redelijk, wan» in doorsnee is er op tot thuiszitten nodigende winteravonden grotere behoefte aan kwaliteits-t.v. dan 's zomers. En het ls dus verantwoord dat de grootste happen uit het budget voor het koude seizoen gereserveerd blijven. Nu is het alleen maar jammer dat we liet mildste seizoen sinds heugenis ach ter de rug hebben. Oók ln t.v.-termen, want kwaliteits-t.v. was er maar weinig te zien. We hebben begrip genoeg voor de oorzaken, die vooral in het finan ciële vlak liggen. Achteraf gezien blijkt dat de kijkers het té vroeg ingevoerde tweede net duur hebben moeten beta len. Er was domweg géén geld voor twee kwaliteitsprogramma's en men koos tóch voor kwanti- boven kwaliteit. Iets derge lijks staat, vrezen wij. ons te gebeuren als straks de peperdure kleuren-t.v. wordt ingevoerd Geldverslindend ls ook natuurlijk de idiote versnippering die bet alsmaar opener wordende bestel met zich brengt. We hadden vier grote omroepen en één kleintje. Nu ls er de TROS bij, de zelf- producerendc NTS, Socutera, Teleac. school-t.v., CVK-IKOR, en er komen er straks nog meer, humanistisch mèt of zonder naam by. Allemaal met eigen produktleapparaat en allemaal betaald uit het kijkgeld. Het kan nog lang duren voor kwalltelts-t.v. regel wordt bij ons. Zaterdag was de AVRO .zomers". Dus nagenoeg geheel buitenlands. Met The Thunderblrds, vooral geliefd door zes jarigen en Jonger; Kolonel Hogans hel den: de Karmongroep uit Israël, met een vooral lief programmaatje dat ons nóg beter bevallen zou als de aankondiging niet het super-artistieke evenement be loofd had dat het niet waa; met The Saint, waarin Roger Moore onverdroten voort-Ivanhoet, zy het dan in keurig witte smoking. „Kolonel Hogans heiden", een Ameri kaanse strip waarvan al eerder afleve ringen zyn uitgezonden, zagen wy voor het eerst. Het was een grappige afleve ring van een kolderverhaal dat vol zat met gegarandeerde lachertjes. Maar we waren er toch niet gelukkig mee. Omdat al die leuke dingen gebeuren ln een nazikrijgsgevangenenkamp waarin de nazi's in feite de „underdogs" zUn. Als Stalag 13 zich ln Bonrovla zou bevinden en bevolkt zou zijn met Hdgollaanse krijgsgevangenen zouden we ons oprecht geamuseerd hebben. Héél kort over gisteren. We hebben .ge spijbeld" en in plaats van naar „Het be volkingsvraagstuk - onze wereld" op „II" een eigen NTS-produktie gekeken naar „De laatste vijf minuten" een Franse produktie op ,J". We hebben er géén spyt van óók. want het was een der beste afleveringen die we van deze serie zagen, met Raymond Souplex in zijn beste vorm als inspecteur Bourrel. Vg. Nieuwe opname van „De Aap" AMSTERDAM (ANP) De KRO- televisle zal op 29 Juni een nieuwe op name maken van John I Anting» voor stelling van „De aap" van Franz Kaffa. Deze nieuwe opname ls nodig geworden doordat de bestaande, die ruim een Jaar geleden werd gemaakt en uitge zonden en waarvan afgelopen donder dag een heruitzending was aangekon digd, abusievelijk was „uitgewist". On der regie van Luc van Gent aal John Lanting deze rol opnieuw voor de tv.- camera's spelen. VANAVOND VIA NED. I James Baldwin voor KRO-tv Twee weken geleden was de Ameri kaanse negerschrijver James Baldwin enkele dagen in Amsterdam, om mee te werken aan een KRO-televlsiepro- gramma dat aan zijn persoon en aan zijn werk is gewijd. Vragen over de rassenkwestie en niet alleen de Ame rikaanse, de onbaatzuchtigheid van de hulp aan de ontwikkelinglanden (Bald win: „Ontwikkelingsland is een eufe misme voor nikker") en de mate waarin die hulp wordt gegeven, over de oorlog in Vietnam en de twijfelach tige rechtvaardiging van die oorlog worden pok in het rijke Westen steeds dringender gesteld. Deze vragen vor men voor een belangrijk deel de onder werpen van het lange interview, dat Aad Nuis en Hans Keller met James Baldwin hadden. Baldwin is nu na jeugd in de sombere New-Yorkse gerwijk Harlem, op zijn 41ste jaar e wereldberoemd schrijver. Van hem verschenen achtereenvolgens: „Go tell it on the mountain (verkondig het op de bergen), Notes of a native son (een geboren Amerikaan), Giovan ni's Room (Giovanni's kamer), Nobo- I dy knows my name (niemand kent mijn naam), Another country (een der land), The fire next time (niet door water maar door vuur), Blues for r ter Charlie (blues voor de blank? man) en Going to meet the man. merendeel van deze boeken is in Ne- I derlandse vertaling in Nederland uit- gebracht. Minstens drie van zijn boe- I ken zijn bestsellers geworden. I Ned. I 21.05 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2