halve prijs Corruptie en bureaucratie als hardnekkig gezwel VIJFTIEN JAAR GEËIST VOOR MOORD MET PYAMABROEK INDONESIË: de lange weg-2 Anti-smokkel commando's in vijftig havensteden Slechts één dag Bedrijfsapostolaat maakt balans op na 15 jaar pionieren PROFESSOR SAMKALDEN „Ik wilde met haar praten MORRIS Wet tegen terreur in Z.-Afrika VRIJDAG 16 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT (Van een speciale verslaggever) DJAKARTA. De nieuwe machthebbers van Indonesië heb ben het niet gemakkelijk. Beter is trouwens te zeggen dat ze het bijzonder moeilijk hebben. Hard nekkige gezwellen als corruptie en bureaucratie zijn niet van de dag op de nacht weg te snijden, daar de staatshuishouding door en door verziekt is. Van hoog tot laag is er van alles en nog wat „georgani seerd" om rijk te worden of in leven te blijven. Het laatste is nog steeds het grondprincipe van elk bestaan. Ergo: er zal corruptie blijven, zolang er te weinig wordt verdiend om rond te komen. Mensen, die jarenlang illegale wegen hebben bewandeld om zich zelf zoveel mogelijk te bevoordelen bijna elke Indonesiër kan hier van meepraten worden bij een wisseling van regime niet plotse ling bekeerd. Het gevangen zetten en zelfs ter dood veroordelen van enkele hoge staats- functionarissen, die zich ten koste van het volk rijk gestolen hebben hen treft thans alle blaam van het schande lijke financieel-economisch beleid van de afgelopen jaren verhindert ande ren niet zich op welke schaal of op welk vlak ook aan hetzelfde euvel schuldig te maken. „Als generaal Soeharto werkelijk alle corruptie zou willen uitbannen", ver- klaarde een Indonesiër, die niet aan de goede bedoelingen van de weernemend president twijfelde, „zou hij tenminste de helft van het volk achter slot en gren del moeten zetten. Voor het leger en de politie behoeft geen uitzondering te wor den gemaakt. Uniformen en wapens oefenen op zichzelf reeds een zekere druk uit. Mes is er bang voor, de er varing heeft bovendien geleerd dat een mensenleven niet telt. Veel rampokpar- tijen door gezagdragers worden niet eens gemeld. Van de verkeerspolitie ispe geldmarkt geworden. Zij zijn niet bijvoorbeeld bekend dat de 't grootste langer tot voorfinanciering in staat, ter- deel van de vaak ten onrechte opgeleg- wijl kredieten onmogelijk kunnen wor de boetes in eigen zak laat verdwijnen". den aangetrokken De export van levensbelang voor Indonesië en toch al tot een bedenkelijk niveau gedaald wordt, evenals trou- de import, bovendien nog door de Koopkracht Een andere Indonesiër zei: „Hoe kan je orde op zaken stellen bij een volk. dat onder het mom van nationalisme de bitterste armoede heeft moeten slikken? De afleidingsmanoeuvres van Soekarno zijn overbekend. Denk maar eens aan de confrontatiepolitiek ten opzichte van Maleisië, waar Soeharto en de zijnen het vorig jaar een einde aan maakten. Men gelooft niet meer in kreten, maar alleen nog in zichzelf. Het bevorderen van eerlijkheid en ijver zal een van de grootste problemen van het nieuwe be wind zijn. Noch het een, noch het an der zal kunnen worden bereikt als de koopkracht niet kan worden vergroot en als de welvaart van enkelen niet ge meengoed voor velen wordt". Het moeilijke van de huidige situatie is dat de noodzakelijke monetaire maat regelen, die getroffen zijn, het leven eerder duurder dan goedkoper hebben gemaakt. De schaarste aan geld is zo groot dat vele zaken hun deuren ge sloten hebben, wat de werkgelegenheid nog geringer heeft gemaakt. Een groot deel van de batikbedrijven is hierbij, doch, erger: ook enkele export- huizen zijn het slachtoffer van de krap- ADVERTENTIE) BEVERWIJK (KNP) De 43 pries ters en 14 leken religieuzen, samen met de vele honderden anonieme lekenwer- kers in het bedrijfsapostolaat in de Randstad Holland hebben zich in een rapport gewend tot de Kerken van Haar lem en Rotterdam, hun bisschoppen en hun priesters en gelovigen. Zij doen dit om bijstand te krijgen van de 1,5 miljoen katholieken en de ruim 2000 priesters bij hun pogingen, de Kerk in de hedendaagse arbeiderswereld te brengen. Zij doen dit ook om het onbe grip en de weerstand binnen de eigen Kerk te overwinnen nu zij na 15 jaren pionierswerk en hardnekkig zoeken heb ben moeten vaststellen, dat de Kerk ge presenteerd moet worden en zich aposto lisch moet gedragen bij een toenemende onkerkelijkheid die reeds 53 procent in de Zaanstreek heeft bereikt, 48 procent in Amsterdam, 26 procent in Delft en 23 procent in Leidèn. De hoofdaalmoezenier van het bedrijfs apostolaat in beide bisdommen. G. F. A. Geraets te Beverwijk, heeft dit verslag uitgebracht, daarbij bijgestaan door C. M. Thoen, wetenschappelijk medewerker van het K.A.S.K.I. te Den Haag. In 89 T&lenha regenjassen met nylon ge voerd, sterk, kreukherstellend, was- baaren plooihoudend. In verschil lende modekleuren. Uniek van model Uniek in kwaliteit Uniek in prijs Morgenochtend 9 uur begint de verkoop Geen telefonische of schriftelijke orders. Onderzeedienst zestig jaar oud DEN HELDER (ANP) Minister-pre sident De Jong zal op 29 juni tot de hijna vijfhonderd reünisten behoren die in Den Helder het zestigjarig bestaan van hun vroegere of tegenwoordige wa pen, de onderzeebootdienst van de ko ninklijke marine, gaan vieren. De oudste reünist (87) is schout-bij nacht b.d. D, Scalongne, die op Neder lands eerste onderzeeboot, de 0-1 heeft gevaren. Hij zal een schilderij, gemaakt van vice-admiraal jhr. G. L. Schorer, na mens de reünisten aan de commandant van de onderzeedienst, kapiteit ter zee H. Starink, aanbieden. knap hoogleraar met nuchtere kijk op het leven (Van onze parlementaire redactie DRO'FESSOR DR. I. SAMKALDEN is een merkwaardige man. Briljant hoogleraar in recht en staatswetenschap pen, boeiend spreker, die prachtige zin nen volbouwt met originele vergelijkin gen wetenschappelijk politicus, opvallend minister. Hij is eigenlijk een man, die men als burgemeester moeilijk in' een vakje kan zetten. Amsterdam is daarom een uitdaging aan zijn kwaliteiten, een rechtstreekse aanval op zijn kracht (die hij heeft), op zijn menselijkheid (die hij bijna nooit laat blijken), op zijn durf (waarvan hij nog heel wat in reserve heeft) en op zijn fantasie. Maar vooral een uitdaging aan de Rotterdammer, die op 10 augustus 1912 misschien liever niet in de Maasstad geboren zou wlilen zijn, als hij toen al had kunnen veronderstel len ooit eens burgemeester van die las tige hoofdstad van Nederland te moeten worden. opvallende figuur geweest door zijn op treden in de senaat. Er viel bij hem altijd wel Iets te beluisteren aan politiek, aan kennis, aan knapheid, aan fraaie volzinnen Als minister van Justitie van 1956 tot 1958 in het laatste kabinet-Drees heeft hii weinig herinneringen nagelaten, ook niet als Tweede-Kamerlid van 1959 tot 1960. Des temeer als senator en ook des te meer als minister van Justitie In het kabinet-Cals. Hij haalde de wrevel op zijn hals een groot aantal Nederlanders toen de beruchte Lages op menselijke gronden naar Duitsland liet terugkeren, hii kreeg Haarentcen anplaus van een afge'aden Tweede Kamer, toen hij het huweliil van prinses Beatrix en prins Claus goed Men komt in de Kamer zelden onder de indruk van welke politicus of ministe: ook Men raakt er nog veel minder ont roerd. Op die befaamde dag in de Twee de Kamer kort voor het huwelijk wel Dat was professor dr I Samkalden. die men nog nooit ontdekt had. Hij was besluitvaardig, hard tegen half zachte opvattingen en meningen en noj harder tegen de man. die hij als partij genoot nu gaat opvolgen. Het interim- rapport-Enschede over deze gebeurtenis sen spreekt daarover duidelijke taal. Deze man gaat het thans in Amsterdam wagen. Als hij er even dikwijls en ever smakelijk om goede zaken, om rake op merkingen, om pikante situaties kan lachen zoals hij dit elders ook steeds gedaan heeft, dan krengt de hoofdstad een goede Amsterdamse burgemeester. bladzijden wordt het wel en wee, het idealisme, de hoop, de mogelijkheid en het falen van dit bedrijfsapostolaat uit gedrukt. Amsterdam telt een katholieke bevol king, die voor 60 procent weinig of in het geheel niet meelevend is, hoewel de stad een bewogen religieus klimaat heeft. Amsterdam roept om nieuwe wij ze van kerk-zijn. Er werken 3 juzuïeten, 4 kapucijnen, 3 karmelieten en 3 fran ciscanen in bedrijven als: scheepvaart, haven, vliegtuigindustrie, grootwinkelbe drijven, banken enz. In Rotterdam werken 7 jezuïeten in vrijwel dezelfde bedrijven als Amster dam: het pastoraat vertoont hier een achterstand van 50 jaren en de religieu ze situatie van de bevoking heeft een uiterst kritiek punt bereikt: de belijden de christenen moeten er evangelisch „wichelroede lopeP". In Schiedam gaat het pastoraat een moeilijke tijd tegemoet en in Rozenburg zijn er unieke kansen om de industriële ontwikkeling humaan te begeleiden. De conclusie voor heel de Randstad Holland is deze: „De Randstad is bij uitstek het gebied, waarin de bisschops kerken van Haarlem en Rotterdam ge roepen zijn om kerken te worden, actu eel toegerust om in woord en werk het evangelie voor de industriemaatschap- verkondigen. Het is een gebied vol hoopverwekkende, grootse mense lijke krachtsinspanningen. Het draagt echter in de grote bevolkingsconcentra ties overal de sporen van de sociale, culturele en geestelijke misère, die de prijs is geweest van de unieke dyna- De klacht van het rapport is in hoofd zaak deze, dat veel priesters, veel theo logen zelfs en de grote massa der katho lieken nog weinig van het bedrijfsapos tolaat snappen. Men ziet niet wat de Kerk hoognodig te doen staat in de ko mende postindustriële periode, die wij tegemoet gaan. Het rapport is een lijvig pleidooi voor de nieuwe gestalte, die de Kerk moet krijgen in de industriële tech nische maatschappij, die het landelijk karakter helemaal verloren heeft. Het is vergezeld van een uitvoerig schematisch overzicht van de activiteiten van het be drijfsapostolaat. rompslomp van de bureauc: Een kritische geest heeft dit onlangs in het dagblad Djakarta Times aan de kaak gesteld, een exportvergunning, zo werd gesteld, heeft 39 verschillende handtekeningen of stempels nodig, een importvergunning kan met 19 toe. Als 't toppunt van ambtenarij werd gesignaleerd dat het ontbreken van een signatuur er oorzaak van kan zijn dat de voor verscheping gereed gemaakte goederen op de kade blijven liggen. De komst van een volgend schip moet dan worden afgewacht dikwijls weken en soms maanden later alvorens een be gin kan worden gemaakt met het ver dienen van de zo broodnodige deviezen. „We zijn er al zo slecht aan toe", bracht een zakenman naar voren. „On ze produktie ligt ver ten achter bij vroe ger als gevolg van het ontbreken van transportmiddelen, machine-onderdelen, kunstmest enz. traditionele exportgoede ren als rijst en suiker moeten thans te gen betaling van buitenlandse valuta worden gemïporteerd. Olie, copra, thee, tin, koffie, tabak, alles is achteruitge gaan. Moet de bureaucratie ons nu ook nog eens de das omdoen?" Tegen de smokkelhandel, die in het rijk van de duizenden eilanden welig tie ren kan, gaat de marine thans kracht dadig optreden. Speciale commando's zijn in oprichting, die door schout-bij nacht Sjaaf zullen worden gedirigeerd. De laatste heeft in de maand mei een lange inspectietocht gemaakt. Hij heeft al gerapporteerd dat hij in verschillende delen van Indonesië niet minder dan vijftig notoire smokkelhavens heeft ont- maskers, die van nu af aan extra aandacht zullen krijgen. De vraag blijft natuurlijk of de smok kel van grondstoffen en goederen naar havens op het Aziatische continent ef fectief kan worden bestreden. Men heeft er niet alleen een vloot van snelle sche pen voor nodig, maar ook een legertje van smetteloze ambtenaren. De laatsten zullen zich moeten meten met minder scupuleuze collega's. Het is in Indone sië een publiek geheim dat geünifor meerde en niet-geünifor meerde staats- functionarissen het weglekken van kost bare deviezen oogluikend toestaan om dat ze van de smokkelhandel meeprofi- Door sluiting meubelfabriek 120 werknemers ontslagen UTRECHT (ANP) De directie van de N.V. Stoel- en Meubelfabriek v./h. Van Rooyen in IJsselstein heeft besloten het bedrijf binnenkort te sluiten. De 120 werknemers vernamen deze onheilstij ding, nadat directie en vakbonden de laatste handen hadden gelegd aan een afvloeiingsregeling. De vakbonden noemen de afvloeiings regeling en de daarbij te verstrekken fi nanciële tegemoetkoming „vrij rede lijk". Het bedrijf, dat kampt met afzet- moeilijkheden, is in staat de financiële verplichtingen zowel aan krediteuren als aan het personeel volledig na te komen. De fabriek is ongeveer zeventig jaar oud en behoort tot de oudste meubelbe drijven van Nederland. Het is een fami- j lie-N.V. De gemiddelde leeftijd van de werknemers is vrij hoog. De situatie in de sector van de gestof feerde zitmeubelen is op het ogenblik beslist niet rooskleurig. De buitenlandse fabrikanten brengen hun overschotten vaak tegen kostprijs op de Nederlandse Geen vrijstelling van belasting uurloonactie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Dc opbrengst van de uurloonactie voor Israël In het bedrijfs leven zul normaal aan de gebruikelijke loon- en inkomstenbelasting en de hef fing van premies voor AOW-AWW on derworpen zijn. Van deze inhoudingen zal alleen vrijgesteld zijn het loon voor overwerk, dat ten bate van Israël wordt verricht. Dit ls gisten •ns nadrukkelijk iterie vun Financiën mede gedeeld. De beschikking over de vrij stelling voor het overwerkloon was bij het ministerie van Financiën de deur al uit, toen werkgevers- en werknemersor ganisaties in de Stichting van de Arbeid tot het voeren van de uurloonaktle be- Er is door de stichting vooraf geen overleg gepleegd over fiscale faciliteiten voor deze uurloonactie met het ministe rie van Financiën. Het verlenen van die faciliteiten is trouwens volgens het mi nisterie technisch onmogelijk. De pro blemen, die aan de uitvoering verbonden zouden zijn zijn te groot, omdat de fis cus de gang van zaken in iedere onder neming zou moeten nagaan. Voor de werknemers blijft uiteraard de moge lijkheid open staan om dc geschonken uurlonen af te trekken voor de Inkom stenbelasting. Ook de werkgevers kunnen de toege voegde verdubbeling van de opbrengst aftrekken krachtens de giftenregellng. Schenkingen aan de collectieve Israël- actie zullen vrijgesteld zijn krachtens schendlngsrecht. Volgens staatssecretaris Grapperhaus (Financiën) komen giften aan het Comi té Simon Wiesenthalfonds voor belasting- faciliteiten In aanmerking. De ondermi nister heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het liberale Kamerlid Koning. Even voor de huwelijksvoltrekking van Freda Allen en Marshall Power, een parachutist uit het Engelse plaatsje Washington, zweelden de gasten nog door de lucht. Zij kwamen de twintigjarige bruid een fles champagne, aanbieden namens het onderdeel waarin de bruidegom dient. Drieduizend meter lager lag de kerk van de Onbevlekte Ontvangenis, waar het bruidspaar de gaste>i opwachtte. De bruid ging na de plechtigheid op de schouders en de mannen werden bedankt met een zoen. Acteur kreeg klappen Geen vervolging van politieagenten AMSTERDAM (ANP) Het onderzoek van de rijksrecherche naar het optreden van de politic tegen de Amsterdamse ac teur Henk Molenberg tijdens de ongere geldheden van 1 mei op de Dam leidt niet tot het instellen van een strafvervol ging tegen een of meet politieagenten. Dit heeft de officier van justitie vu hoofd van het Amsterdamse arrondis sementsparket, mr. J. F. Hartsuiker, aan do heer Molenberg meegedeeld. De acteur heeft klappen opgelopen toen de politie ter plaatse aan het chargeren BREDA Tegen Chef S. (49) uit Oosterhout. die in februari zijn vrouw om het leven bracht door haar met een pyjamabroek de keel te snoeren, ia voor de rechtbank in Breda een gevangenis straf van 15 jaar geëist. De raadsman, mr. H. Kronenburg, achtte alleen ernstige mishandeling de dood ten gevolge heb bende bewezen en vroeg een kortere straf en terbeschikkingstelling van de regering. Chef S. begreep op de zitting niet vol doende dat hij het leven van zijn vrouw de 46-jarige C. S. van Goorbergh ADVERTENTIEj Tijdens een ledenvergadering van he Verbond van Nederlandse Werkgevers i de heer C. M. Hage. oud-directeur vai dc N.V. Lijm- en Gelatinefabrick „Delft" benoemd tot lid van verdienste van he Verbond. De heer Hage heeft tot 1962 lange tijd deel uitgemaakt van het algemeen be stuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers. Van 1950 tot 1958 was hij tevens lid van het dagelijks bestuur. en zijn acht kinderen tot een hel had ge maakt. Hij zag niet üi dat zij reden tot klagen had. Hat was dan ook tegen zijn zin dat een schelding van tafel en bed werd uitgesproken. Zoals zo vaak besloot hij haar op 17 februari op te zoeken. Zij wilde echter niets van verzoening weten. Op de slaapkamer van zijn zoons greep hij haar bij de keel en .snoerde in uiterste woede haar keel. „We waren toch ge trouwd". zegt hij nu voor de rechtbank. De officier van justitie, mr. J. Louet- Fejsser, gelooft dat verdachte uitsluitend medelijden met zichzelf heeft en dat zijn daad hem ten volle kan worden aangere kend. De president vraagt dan: „Wat wilde u van haar?". „Ik wilde met haar praten", zegt verdachte. Na zijn afschuwe lijke handeling had hij geluisterd of zijn vrouw mog leefde. Daarna was hij naar beneden gegaan, waar hij ontdekte dat zijn gezicht vol bloed zat. De officier trok uit de manier waarop Ohef S. te werk was gegaan de conclusie dat hy de moord na kalm beraad en in koelen bloede heeft gepleegd. „Vanmid dag reken ik met huar af", had hij eerder che dag tegen zijn ko6tJuffrouw gezegd. Voordat hij vertrok stak hij het zojuist geslepen zakmes bij zich. „En daarna kom ik nooit meer terug", had hy by het weggaan gezegd, doelend op de gevange nisstraf die hem te wachten 6tond. Chef S. ontkent dat hij een pyjama broek heeft gebruikt. Volgens de of ticier heeft hy de indruk van een poging tot zelfmoord willen wekken. Hij voelt er niets voor om verdachte, die als alcoholist te voorschijn komt, ter beschikking te stellen. De rechtbank zal over twee we ken uitspraak doen. Poolzee spoedig ook open voor niet-R ussen ROTTERDAM (ANP) Buitenlandse Koopvaardijschepen rullen dit Jaar voor iet eerst gebruik kunnen maken van de cheepvaartroute langs de Russische ordkui i de hu eg tussen n de Stille De afst n Londen en Yokoha ma is via de Poolzee 4.340 zeemijlen kor ter. Zelfs wanneer langzamer moet wor den gevaren tijdens het passeren van ijs- zones zullen de schepen ongeveer dertien etmalen besparen. De poolvaart zal slechts enkele maanden per Jaar moge lijk zijn. Voor de begeleiding van dc bui tenlandse koopvaardijschepen staan Sov- I jetijsbrekers klaar. Na de opening door koningin J-uhana van de vergrote koven van IJmutóen gieten*» «n one blad gemeld dronk hare majesteit op kat haoenteeMjn een glas samen met minister Bakker sm de burgemeester» van gemeenten langs 1 W. ADVERTENTIE I CAWfOVlT tegen maag- en darmstoornissen. I HUCOLIW (reukloos) r voorkoming van muggebeten. (ADVERTENTIE) Speciale auto-aanbieding Deze demonstratiewagens ver keren in onberispelijke staat en worden onder volledige garantie en met enkele duizenden guldens korting aangeboden LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. - LEIDEN JOHANNESBURG (DPA) „Wie ter roristen nuar Zuld-Afrlku stuurt, stuurt heil een zekere dood in". Deze waar schuwing van de Zuldufrikaan.se minis ter-president. Johannes Vorster. uan de buurlanden In het noorden, wordt thans politieke werkelijkheid met de aan- vaurding door het parlement van een „anti terreurwet die de Zuidafrlkaan- sc regering zonder umendementen door beide halzen van het parlement heeft geloodst. De wet moet de politie een wupen in handen geven tegen het optreden van verzetslieden. Op grond van dc wet wordt als terrorist beschouwd niet slechts de gewapende verzetsstrijder, die sabotage pleegt, politiebureaus overvult of regeringsgetrouwe functionarissen ver moordt. maar ook degene, die voor de verzetsstrijd opgeleid is, die wapens heeft en niet bewijzen kun, dat ze voor andere dan vcrzetsdoeleinden bestemd zijn. Ook treft de wet eenieder, die ver zetslieden onderdak verschaft, verbergt of welke hulp ook. hetzij rechtstreeks of Indirect, biedt. Met de nieuwe regeling krijgt de poli tie in y.uid-Afrika buitengewone vol machten. Iedere politieofficier vanaf een zekere rang kan een verdachte voor on bepaalde tijd in hechtenis houden. Geen rechtbank kan nagaan, of een verdach te ten onrechte In hechtenis is. Hij blijft ook van rechtskundig advies verstoken en geen zijner verwanten krijgt U ho ren waar hij gevangen gehouden wordt.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5