9e£cidóe(Soii/fca/nt FILMKOMEDIE IN ARNHEM Voor Godard was 1 geen geluksgetal VAN PODSKALSKY KREEG VIJFTIEN OPEN DOEKJES In Amsterdam centrale theateropleiding BBC maakt reportage van NA TO-taptoe T.v.-uitzendingen van „Orfeo en -Prometheus" nederland TELEVISIE VANAVOND vanavond PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 14 JUNI 1967 Het standpunt van de werkgevers STAAT de fusie tussen katholieke en protestants-christelijke werkgevers feitelijk al op de drempel, ook de belde neutrale organisaties het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond en het Ne derlands Verbond van (industriële) Werkgevers verkeren in de periode van ,,hand in hand, kameraden!". De vandaag uitgegeven jaarverslagen van belde verbonden geven Inhoudelijk hier van blijk: over enkele voor het bedrijfs leven belangrijke zaken wordt zelfs zon der nuanceringen dezelfde taal gespro ken. Beide jaarverslagen hebben mild en gematigd een teneur van „Einde lijk wordt ons gelijk inzake gewichtige kwesties door de overheid ten dele er kend". Dan gaat het natuurlijk om de noodzaak bepaalde maatregelen te ne men tegen de inflatoire druk en voor het beveiligen van werkgelegenheid en rentabiliteit van het bedrijfsleven. Het gaat dan ook om een voorzichtiger af ronding van het sociale verzekerings stelsel en het eigen financieel beleid van de overheid. Zonder direct een politiek standpunt in te nemen laten belde neutrale werk- HÜHL0.. geversverbonden blijken, dat ze In de len door °ze geplande koers van het kabinet-De Jong meer vertrouwen hebben dan in de daad werkelijke koers van vroegere regerin gen, al wordt ook ditmaal de kritiek weer ten onrechte beperkt tot de periode na minister Wltteveeng eerste stage op Financiën.' Er zit in de Jaarverslagen een belang rijk onderwerp, dat ook ten opzichte van de huidige regering van een vragend- kritische Instelling getuigt: met namt het beleid terzake van de werkgelegen heid, niet die voor vandaag, maar voor morgen en overmorgen. grammerlng Juister gezegd een voor waarde daartoe zal dan moeten zijn dat het bedrijfsleven behalve het ver trouwen ook de middelen krijgt om de werkgelegenheid te consolideren en ver der uit te bouwen. Juist vinden we in deze visie, dat inderdaad van het beschikbaar stellen van enkele honderden miljoenen guldens voor herstel van werkgelegenheid in bedreigde bedrijfssectoren of achterge bleven regio's geen heil voor de natio nale werkgelegenheid op langere termijn te verwachten valt. Veel natuurlijker en meer solide zou het zijn, wanneer het bedrijfsleven dat dan het oog ge richt moet houden op reële kansen meer investeringsmogelijkheden krijgt, daarbij dan gesteund door een econo misch safe overheidsbeleid. Waaraan wij zouden willen toevoegen: en ook ge steund door een zelfdiscipline bij het bedrijfsleven waardoor oververhitting van de arbeidsmarkt met de daaruit voortvloeiende druk op lonen en prijzen wordt voorkomen. HET standpunt van de werkgeversver bonden inzake deze belangrijke kwes tie verdient een nadere bespreking en ruime aandacht van de overheid en van politieke kringen. De werkgelegenheid is immers één van de centrale punten in het regeringsprogram van dv? huidige coalitie, terwijl de oppositie op dit punt allerminst ongeïnteresseerd zal blijven. Getuige bijvoorbeeld het deze week ge houden Kamerdebat over de werkgele genheid. Overheersend Is in werkgeverskrin gen, dat in 't lopende jaar op het gebied van de bedrijfsinvesteringen geen stij ging, maar zelfs een teruggang ver wacht moet worden. Er wordt, aldus de werkgeversverbonden, in sommige krin gen nog wel hoog opgegeven van de winsten, maar de waarheid Is, dat door rendementsvermindering de mogelijk heden verkleind zijn om door interne financiering tot de noodzakelijke econo mische groei bij te dragen. Vandaar dat de toekomstvisie van beide verbonden dikke strepen zet onder de volgende axioma's. Nederland moet niet alleen proberen kranen die lekken te repareren, maar overheid en bedrijfs leven gelegenheid geven om te gaan werken met een behoorlijke en vrij con crete programmering op middellange termijn. Een onderdeel van die pro- jyyiAAR andermaal hebben we moeten constateren, dat de werkgevers op één punt weer blijven vastkleven aan ingewortelde bezwaren tegen een nieuw element. Ook ditmaal wordt de moge lijkheid van een spaarloon als middel om èn een economlsch-verantwoorde betere verdeling van de nationale wel vaart mogelijk te maken èn geldmidde- investeringen te be stemmen uit de consumptie te houden, mordicus afgewezen De houdbaarheid van een aantal argu menten die ook nu weer tegen het spaarloon worden aangevoerd, hebben we bij andere gelegenheden aangevoch ten. We zouden wel nog iets willen zeggen over één argument: dat door een spaarloon het investeringsklimaat ongunstig beïnvloed wordt en eerder zal leiden tot vermindering dan tot opvoe ring van nationale besparingen. Het bewijs hiervoor? Volgens het C.S.W.V.-jaarverslag, dat het bij het spaarloon niet zal gaan om besparingen uit het normale loon, maar uit een toe te kennen additioneel loon. IS dit een zuivere probleemstelling? Wat verstaat men bijvoorbeeld onder „normaal loon"? Wij zouden het bezwaar van de werk gevers delen, wanneer spaarloon neer komt op eerst een volgens de gebruike lijke methode te bedingen loonsverho ging plus nog iets extra's. Dit bezwaar verwerpen we, wanneer van de in een bedrijfstak aanwezige ruimte, na aftrek king van het percentage dat nodig Is vanwege de gestegen kosten van het levensonderhoud aan de werknemers een deel dat zij maar dan met inflatoire gevolgen zouden kunnen gaan op eisen als „welvaartsronde", in bespa ringen wordt vastgelegd. Dan moet gevreesd worden wat het C.S.W.V.-verslag nu zo'n beetje als drei gend spook ten tonele voert: „Dat daar door een ontoelaatbare inflatoire loon kostenstijging wordt bevorderd, terwijl de kans zeer groot moet worden geacht, dat de omvang van de besparingen van de ondernemingen en van de deelnemers tezamen "hierdoor zoii afnemen"; We geloven dat dit niet alleen een onbewezen maar zelfs epn onredelijke stelling is. het zich tot Toneelschool en Kleinkunstacademie gaan samen AMSTERDAM (ANP) Met de ge meente Amsterdam «IJn thans onderhan delingen gaande over een beschikbaar te stellen terrein voor de vestiging van een algemene theaterschool ter vervanging van de Toneelschool, dc Academie voor Kleinkunst en alle andere opleidingen voor onder andere dans en muziekdra ma. Toneeldirecteur J. Kassles verwacht dat deze samenwerking binnen afzien bare tijd tot stand zou kunnen komen. Amsterdam Is bereid een geschikt ter rein voor dit doel In de binnenstad te reserveren In ruil voor een stuk grond In Bultenveldert, dat aanvankelijk was toegewezen voor de ultbrediging van de Toneelschool. Door de stichting van een gemeen schappelijke theaterschool is het volgens de directies van de Toneelschool en de Academie voor Kleinkunst mogelijk om de kandidaten een bredere oriëntatie te geven. Bovendien heeft de leiding hier- De Gert Timinermanshow Is nu niet direct een programma waar we oven recht voor gaan zitten. Maar in de Af levering van gisteravond was er ten minste niet het kneuterige omheonge- praat van de vorige uitzendingen. Er werd gewoon gezongen en muziek ge maakt en dat was dus een vooruitgang. Gert zelf startte niet helemaal gelukkig op de klarinet, maar bleek zingend en pianospelend wel geod op dreef. Zwakke punt zjjn de teksten. Als Hermlen, toch al geen groot zangtalent, uitbarst ln „Vader van de bruid, kom huil nu maar" is dot Inderdaad om te hullen. De Orionavonturen vormen óók geen favoriet van ons. Zo verschrikkelijk Duits Is hun kille toekomstvisie. Overi gens zijn de technische kunstjes die er- ln uitgehaald worden óók typisch Duits; en dat bedoelen we dan ln lovende zin. AVROa Televlzier had beslag weten te leggen op een Amerikaans interview met Israël» defensieminister Mosje Da- yan. Een briljant man, zo te zien. Niet alleen militair, maar ook diplomatiek. Omdat hij bepaalde pertinente uitspra ken deed zonder zich definitief vast te leggen op een standpunt dat ln de na bije toekomst misschien niet haalbaar blijkt te zijn. Vg. door de mogelijkheid de leerlingen en hun capaciteiten beter te determineren. Daartoe zullen alle opleidingen moeten beginnen met een basisjaar. De heer Kassies deelde mee dat het in de bedoeling ligt het programma van de school zo spoedig mogelijk te gaan uitbreiden met opleidingen voor regis seurs, toneelschrijvers, decorateurs, cos tumiers en toneeltechnici. In het najaar wordt reeds begonnen met een regieop leiding, waaraan onder anderen mede werking wordt verleend door Ton Lutz. In het afgelopen schooljaar is reeds op bescheiden schaal een cursus voor regis seurs georganiseerd. Thans wordt dit een volledige dagopleiding. De oriënta tiecursussen, die tijdens het afgelopen schooljaar voor het eerst waren bedoeld om de kandidaten voor de Toneelschool reeds vóór het toelatingsexamen kennis te laten maken met het toneel ln het al gemeen en zich in gezelschap van ande ren een beeld te vormen omtrent hun capaciteiten. Het voordeel voor de lei ding was, dat men een goed inzicht kreeg in het aanwezige talent. De be langstelling voor deze oriëntatiecursus was zó groot, dat men genoodzaakt was een tweede cursus in te lassen. Het ligt in de bedoeling ook het komende school jaar opnieuw twee cursussen van 20 30 lessen te geven. De directie heeft voor de eerste klas van het komende schooljaar reeds 14 jonge mensen uit de cursus geselecteerd. Men verwacht, dat uit nog komende aanmeldingen voor het toelatingsexamen enkele kandidaten zullen voortkomen, zo dat voor de le klas ongeveer 20 leerlin gen beschikbaar zullen zijn. De directie overweegt een oarallelklas te stichten. Gemiddeld telt een eei-ste klas 12 leer lingen. Vanwege de reeds toegepaste se lectie bij de oriëntatiecursus zullen tij dens de schoolopleiding minder kandida ten afvallen. In de toekomst wil men van deze oriëntatiecursus een soort voor opleiding maken. Beatrix en Claus voor radio en t.v. HILVERSUM (ANP) Prinses Bea trix en prins Claus zullen vanavond vla radio en televisie al diegenen be danken. die persoonlijk hebben blijk gegeven van hun medeleven met de geboorte van prins Wlllem-Alexander. Prinses Beatrix houdt een toespraak, die om 19 uur vla de tv-zender Neder land I en de radiozenders Hilversum I en -II zal worden uitgezonden. Op de televisie volgt om 20.05 uur een her haling vla Nederland II. De toespraak van de prinses zal ook worden uitge zonden door de wereldomroep. Televi sieuitzending ln Suriname en de Ned. Antillen volgt enige dagen lateit ARNHEM, dinsdagnacht Het was de Tsjechische filmkomedie „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem" van Vdemek Pod- skalsky, die met vijftien open doekjes tijdens de voorstelling de eerste spon tane reacties ontlokte van toe zeer gereserveerd ge dragende publiek, dat de voorstellingen van de Filmweek-Arnhem bezoekt, 's Middags had Jean-Luc Godards dertiende film „Deux ou trois chases que je sais d'elle" een zeer gemengde ontvangst gehad. Het grootste deel van de aanwezigen, enkele gerenommeerde cinefielen incluis, hadden zich mateloos zit ten vervelen, maar sommige zeer integere critici vonden het daarentegen Godards beste werk tot nu toe. Het is een film waarin Godards eigen visie en filosofie het sterkst naar voren komen en het hangt dus van de toeschouwer af of hij de laatste stap wil nemen om de regisseur te volgen dan wel in de verveling te blijven steken. „Sla nooit een vrouw, zelfs niet met een bloem" komedie, die zeer sterk aan de glorietijd van René Clair doet denken, met in de hoofdrol Vlastinlk Brodsky, een acteur, die ln de kurkdroge presentatie van een onweerstaanbare minnaar het meest aan Buster Keaton doet denken. Brodsky is in deze film een musicus van 41 Jaar. Getrouwd maar niettemin een schuchtere Casanova, die geen enkele vrouw kan overwinnen ook niet de moed heeft de relatie met een vrouw te verbreken. Brodsky is daardoor meer een zielige, door vrouwen opgejaagde figuur dan een onstuimig minnaar. Jana Brojchova speelt het 19-jarig meisjes, dat wel het hart van de musicus weet te veroveren, maar niet diens onafhankelijkheid. Vedemek Podskalsky. een van de televisie afkomstige regisseur, is erin geslaagd dit verhaal het een brokkelig geval, dat tenslotte nergens toe leidt. Godards bewonderaars mogen er het hunne op zeer luchtige wijze vol kostelijke ironische grappen en zeer visueel ln beelden op te vangen. Bijvoorbeeld de scene waarin Brodsky zijn geliefde per auto en dan aan de verkeerde kant van de straat volgt, doet denken aan de spontane humor van de oude Keatonagentjes. Het is de verdienste van de regisseur, dat deze film met zeer weinig middelen en eigenlijk zeer ïenvoudig toch zo bijzonder grappig is. VOGELS VAN PASOLINI Van Pasolini's „Grote en kleine vogels", die in de nachtvoorstelling werd vertoond, ging voor het overgrote deel van het publiek veel verloren, omdat de film niet van voettitels was voorzien. De lange gesprekken, die de wijze raaf heeft met de simpele vader, een prachtige rol van de Italiaanse komiek Toto en diens niet veel slimmere zoon, waren nu namelijk vrijwel niet te volgen en de vredesboodschap van Paus Paulus VI, uitgesproken voor de assemblee van de Verenigde Naties, evenals het Ideologisch rationalisme /ervat in de boodschap van Paus Joannes XXIII. die respectievelijk door Sint-FTanciscus en de raaf worden uitgesproken, zullen velen nu zijn ontgaan. Wat wél te begrijpen viel, maakte de film bijzonder interessant en rechtvaardigt een vertoning in Nederland en dit keer met Nederlandse titels. Men mag van het publiek in de filmweek meer belangstelling voor het medium eerwachten dan van 't doorsnee bioscooppubliek, maar men moet het ook weer niet te moeilijk maken door de films niet te vertalen. Daarvoor is jnze kennis van onder meer het Hongaars en het Servo-Kroatisch ontoereikend. DERTIENDE GODARD Jean-Luc Godard leidt zijn film bij het publiek ln met de woorden: ,Ik onderzoek het leven van de stad en haar inwoners. Ik onderzoek datgene, wat hen bindt, met een even grote Intensiteit als een bioloog de relaties tussen Individu en ras. Alleen op deze wijze zal ik mij kunnen toeleggen op de problemen van de sociale pathologie hoop blijven koesteren op een werkelijke nieuwe stad". Het is waarschijnlijk de film waarin Godard het meest eerlijk is. waarin zijn heimelijk verborgen wens eens een dergelijke reportage op het t.v.-scherm te kunnen brengen in journaalvorm het duidelijkste uit. Het is geen film, het is een poging tot filmen, die zich ook als zodanig manifesteert, zegt hij er zelf van. „Het idee, dat men om vandaag te kunnen leven in de Parijse gemeenschap gedwongen wordt zich op elk terrein en op welke manier dan ook te vergooien, anders gezegd: men gedwongen is te leven volgens bepaalde regels, die aan die van de prostitutie doen denken". Tot zover Jean-Luc Godard over zijn film „Deux ou trois choses que Je sais d'elle", die het middagprogramma vormden van de tweede dag van de internationale filmweek Arnhem. WEINIG FILM Godards geëngageerdheid met de in verdrukking geraakte inwoner van de snel uitbreidende wereldstad kan misschien sommigen sterk aanspreken, het heeft met film weinig te maken. Op zichzelf zijn de lange monologen, die de hoofdfiguren voor een meer observerende dan actieve camera van Raol Coutard worden, soms interessant en vormen zij als levensbeschouwing misschien een geheel, als film wederom verdeeld in hoofdstukken, ditmaal achttien is uithalen en het als een meesterwerk zien, nuchter C.R.M.-WERKJES Hetzelfde facet ontdekten wij 's ochtends in het met subsidie van het ministerie van C.R.M. gemaakte filmpje van Paul Schneider „Trein anoniem", dat een met de camera geregistreerde treinreis is rails, seinpalen en typische Hollandse landschappen rflden aan ons oog voorbij maar dat de diepere betekenis achter deze beelden verborgen wel erg ln het ongewisse laat. Ook René Daalders vervolg op „Body and soul" ditmaal „Lichaam en ziel" geheten is een tussen satire en psychologische thriller in zwevend geval. Andrea Domburg is goed als de hysterische vrouwelijke hoofdfiguur, maar dat is dan ook alles. Hef beste werkje, dat het ministerie van C.R. en M. ons n godeze middag te bieden had was: „Spe len in het donker", een door Corinne van Moor- selaar vervaardigde film over de dichter Pierre Kemp. waarin tenminste nog een lofwaardige, al hoewel niet geheel geslaagde, poging werd onder nomen de poëzie van de bejaarde dichter In beelden te verwezenlijken. MILO llllllllllllllllllffilllMlIllilllllllllilllll STER (Van o nroepcorrespondent) HILVERSUM De traditionele NATO- taptoe ln Arnhem viert dit jaar het tweede lustrum. Ter gelegenheid hier van zullen onder meer de befaamde Engelse Grenadier Guards medewer king verlenen aan dit militair schouw- Voor het eerst zal niet alleen de Ne derlandse tv, maar ook buitenlandse radio- en tv-organisaties aandacht schenken aan dit evenement. Zo heeft de BBC-televisie het voornemen om een filmreportage van een half uur te maken, waarin zowel dit schouwspel, als de historische luchtlandingen op 17 september 1944 en de geschiedenis van de stad Arnhem in beeld zullen worden gebracht. Kenneth Griffin, de bekende Eurovisie coördinator In Brussel is belast met de beeldregie van deze Engelse repor tage, waarvoor deze week reeds de eerste filmopnamen zullen worden ge- Ook de Duitse radio en tv zullen onder andere in het programma „Hierzu- lande-hierzutage" aandacht schenken aan de tiende Arnhemse taptoe. De Amerikaanse radiostations, in Duits land zullen reporters zenden. De mo gelijkheid wordt overwogen om dit schouwspel via het Eurovisienet ook naar de andere deelnemende landen uit te zenden. HILVERSUM Niet alleen het reeds aangekondigde deel van het openings concert van het Holland Festival en de zes festivalmagazines zullen door de NTS worden uitgezonden, maar ook de uitvoeringen van Monteverdi's opera „Orfeo" en het drama „Prometheus". De opvoeringen van „Orfeo" in het theater Carré in Amsterdam het hoofdbestanddeel van de herden- Claudio Monteverdi (1567- 1645) en staan onder leiding van Bruno Maderna. „Orfeo", de eerste opera die ooit ge schreven werd, is een co-produktie van de Nederlandse Operastichting en het Nationale Ballet. De enscenering wordt verzorgd door de Parijse regisseur Raymond Rouleau en de choreografie kest onder leiding van John Pritchard. Tenslotte volgt medio september nog een uitzending van het vijfde piano concert van Ludwig van Beethoven, dat tijdens het promenadeconcert in de Londense Royal Albert Hall wordt uit gevoerd door Vladimir Ashkenasv en het BBC Symfonie Orkest onder lei ding van Colin Davies. bestanddeel van de herden- -|-^y 1 de vierhonderdste geboorte- I 4--| I rvv "\/OT~l Claudio Monteverdi (1567- -L'C -LI IJL IJL V dJLJL sfekc i Ree lame uit zen dingen om 18.55. 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws ln het kort 19.00 uur: Vakantie ln Lipplza, t.v.-serie 19.25 uur: Openbaar Kunstbezit 19.40 uur: Schnurf. het egel vrouwtje, film 19.51 uur: Uitzending Stichting Sooutera 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zendtijd Politieke Partijen (P.v.d.A.) 20.30 uur: De poort naar Amster dam. documentaire 21.00 uur: NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.15 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws ln het kort NCRV 20.05 uur: Een horizontaal, quiz 20.20 uur: Abtentie voor sport 21.10 uur: Van nul uur een tot middernacht, t.v.-serie 21.35 uur: Tot u spreekt 21.40 uur: Attentie, actualiteitenrubriek NTS 22.20 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Sluiting Over de film „Les Tricheurs" („Zon daars ln spijkerbroek"), die de NTS vanavond op het scherm brengt, schreef onze recensent destijds: VANAVOND VIA NED. I T.v.-documentaire over het Noordzeekanaal is van Bronislava Nijinska. De muzika le begeleiding wordt verzorgd door het Utrechts Symfonie Orkest. In de hoofdrollen spelen Christina Deutekom, Halina Lukomska, Sophia van Santé, Marco Bakker, Pieter van den Berg, Simon van der Geest en Harry McDa- niel. Frans Boerlage heeft de televisie regie ln handen. De opvoering van „Prometheus" van Alschylos ge schiedt door de Nederlandse Toneelma nifestatie. De muziek is van Jan vari Vlijmen en het orkest staat onder lei ding van Edo de Waart. Elisabeth An dersen, Albert van Dalsum, André van den Heuvel en Carol Llnssen spelen de hoofdrollen. Wim Vesseur ontwierp de decors en Erik Vos heeft de produktie. Fred Bosman is belast met de televi sieregie. Andere evenementen HILVERSUM NCRV 20.15—21.20 uur: Conoerb door het Omroeporkest 21.20—21.40 uur: Wonen zonder midden (1), klankbeeld 23.00—23.15 uur: Wonen zonder midden, vervolg RADIONIEUWSDIENST VARA 21.15—22.00 uur: Samen uit - zelden thuis, amusements programma 22.55—23.55 uur: Contrasten, muziek programma HILVERSUM I: 7.00. 7.30, 8.00. 8.30. 12.30, 19-00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 Men krijgt de indruk, dat het probleem van de materiële en geestelijke gedra gingen van de moderne rijpere jeugd bijzonder beklemmend is en dat er geen grotere kloof denkbaar is dan die tussen ouderen en jongeren in deze tweede helft van de twintigste eeuw. De Franse regisseur Marcel Carné on derneemt in „Les Tricheurs" een po ging om hierop het licht te laten schij nen. Bij het zien van deze film komt men tot de slotsom, dat er alleen spra ke ls van een ontleding der tegenstel lingen, maar van een opbouwende con clusie weinig te merken ls. Er is een jongerenpaar, dat zich tot elkaar voelt aangetrokken door de band van de waarachtige liefde een in dit mi lieu vrijwel onbekend verschijnsel. Al moet de toeschouwer ervaren, dat de- ÏIJJflJif.yA' ze liefde tengevolge 3 stand, maar vooral door een fataal in- 21.2Ö Wonen en samenleven, 21.46 grijpen ven het lot, niet tot v.rwere- "i ae.cuno Voor. de huisvroi als hoopvol verschijnsel óók onder Hilversum n <2m in) varaV is.oo nws! ®;4®-®?h00lïadl.0\ 10 00..J5J,^s-,.nl^2iek,-.ste.1 de spijkerbroekjeugd niet te ver- VooVT Radioprogramma mod. gewijde muziek, 1 prop.; 22.30—1.00 uur 18.00 Nieuws, 18.03 soldaten, 19.40 Lichte muziek uit .00 Operetteconcert, 21.10 Gram. 20.15 Omroeporkest. 0 Voor de zieken; VPRO: 11.30 c Onder de titel „De poort naar Amster dam" zendt de NTS vanavond op Ne derland I een door Johan Blans- jaar vervaardigde documentaire uit over het Noordzeekanaal. In de eerste plaats krijgt men een stukje historie van het kanaal te zien, dat met voor deze tijd primitieve werktuigen wordt gegraven. Tot de aanleg kom men echter pas in 1914 na hevige discussies overgaan, omdat de hoofdstad aanvankelijk geen brood ZBg in een directe verbinding met de Noordzee. Voorts ziet men een filmverslag ven de werkzaamheden, die de laatste ja ren met de modernste hulpmiddelen zijn uitgevoerd om de IJmond aan de nieuwe eisen aan te passen. Steeds meer en steeds grotere schepen passe ren het Noordzeekanèal op weg naar Amsterdam. Deze aanpassing hield ln kanaalverbreding op sommige vitale punten en vooral verlenging van de Noord- en Zuidpieren, uitgevoerd met behulp van Indrukwekkende verplaats bare kraaneilanden. De bouw van de nieuwe IJmond bracht D(m Giovanni De NTS zal in de komende weken niet alleen ruime aandacht schenken aan het Holland Festival, maar ook aan andere evenementen op muzikaal ge bied, Voor 9 juli staat de Symfonie Concerante in es dur voor hobo, kla rinet, hoorn en fagot van Mozart op het programma. Uitvoerenden zijn het Kamerorkest van de Saarlandse om roep onder leiding van Karl Ristenpart met als solisten Pierre Pierlot, Jacques Lancelot. Georges Barboten en Paul Hogne. Vervolgens is er op 23 ju een uitzending van het vioolconcert van Ludwig van Beethoven, uit te voe ren door het Londens Symfonie Or kest onder leiding van George Szell niet als solist Zino Francescatti. Eind augustus wordt Mozarts opera „II Seraglio" uitgezonden. Het werk wordt in het kader van het Salzburg Festival uitgevoerd door Reri Grist. Ingeborg Hallstein, Luigi Alva, Fer nando Dorena, Michael Heltau, Richard Tomaselli, Gerhard Unger en het Weens Phllharmonisch Orkest onder leiding van Zubin Mehta. gedragingen Reportage van delijk bijzon- VD Nederland- Finland geen onoverkomelijke technische pro blemen met zich, maar wind en water blijven grillige en onbetrouwbare part ners en de stormen, waarvan men in de film spectaculaire opnamen ziet, hebben vooral bij de laatste faze van de bouw aan de Noorderpler stagnatie veroorzaakt. Ned. L XO SO aw. In de eerste helft van september volgt een uitzending van Mozarts opera „Don Giovanni", die in het kader van het Glydebourne festival wordt uitge voerd door Kostas Paskalis, Marius Rlntzler, Althéa Bridges, Teresa Zy- lis-Gara, Richard Lewis, Sheila Arm strong, Leonardo Monreale, Paolo Mon- tarsolo en het Londen* Symfonie Or- waarlozen. De overwegend analytische opzet Marcel Carné zou er aanleiding toe „aardde 2sL„.« kunnen geven, dat deze film vooral ten- gevolge van de suggesties opgeroe pen door de beelden als onaanvaard- VANAVOND VIA NED. II baar zou moeten worden gekwalifi ceerd, ondanks dat door voortreffelijke vorm de van de jongeren herhaaldelijk bijzon der beklemmend zijn. In praktisch elke film is er echter, bij vergelijking met het werkelijke leven, overdrijving te constateren en zelfs de „deskundige" zal bij het zien van „Les Tricheurs" naar deze opvatting over hellen. Een gemis is het ongetwijfeld, dat het vraagstuk van het contact tus sen ouderen en jongeren in het verhaal zo goed als niet wordt aangeroerd. Want het gesprek van de mannelijke hoofdfiguur Bob met zijn vader heeft een dergelijke burgerlijke „inslag", culminerende in studie en daaruit re sulterende lucratieve loopbaan, dat men het binnen het gestelde probleem als niet terzake doende beschouwt. Zélfs niet als men aanvaardt, dat Bob in het milieu der spijkerbroeken een aparte figuur is. Men moet zowel re gisseur als scenarioschrijver verwijten, dat zij het kennelijk niet de moeite waard hebben geacht om het probleem vader-zoon een wat meer veranwoord reliëf te geven. Als filmische neerslag van een tijdsverschijnsel ls „Les Tri cheurs" desondanks onmiskenbaar in teressant, maar onderscheidingsvermo gen is voor de toeschouwers beslist noodzakelijk. 1685 t de i Gram., stereo, 17750 Koorzang, i HILVERSUM II (298 m) AVRO: 7.00 Nws, i Ochtendgymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws, 13.10 Actual., 13.30 i, stereo. 14.00 Belaard- Goede, culturele be- I schouwing, 15.00 Voor r"~ I 16.02 Latljns-Amerlk ritme, 17.00 Slochteren, lezing. HILVERSUM III (240 m en F.M.-kanalen) NCRV9.00 Nieuws. 9.02 Vocale muziek, 10.00 Nieuws. 10.02 Nieuwe langspeelplaten. 11.00 Nieuws. 12.02 Muziek bij de koffie. 12.00 Nieuws. 12.02 Gevar. progr.. 13.00 Nieuws. 13.02 Nederl. hitparade van de week, 14.03 Lichte muziek, KRO: 15.00 Nieuws en actual., een rechtstreek» verslag van de laatste ïs.os Klein chanson. 16.00 Nieuws, actual veertig minuten van de voetbalwedstrijd RRRRrrrr tlenerehow, 17.00 Nieuws. 17.02 Actual., 17.05—18.00 Verzoekplatenprogr. NederlandFinland. Op het Vitesse- veronica (u>2) s.oo Ook goelemorgen; terrein te Arnhem ontmoeten d> ama- fl.o'o Muziek terwijl u werkt: 10.00 Koffietijd; teurteams van d-ze landen elkaar in de Kookpunt. :2.00 Muziek bij de lunch: .1 -i14 00 Van concertzaal tot Jukebox: 15.00 Voor voorronde van het olympisch voetbal- ajje Z|eken vrienden van veronica: ,Rftn toernooi, dat in 1968 in Mexico plaats- Donderdagmlddagparatf («Nederland 121.00 uur| vindt. Op 24 mei werd de wedstrijd Finland— Nederland gespeeld, die toen eindigde ln een gelijkspel. Vanavond moet de tweede ontmoeting een winnaar opleveren. Bij een gelijke stand na de veretrijidng van de officiële speeltijd zal er verlengd worden. Is dit het geval, dan zal de NCRV ook de verlenging uitz'nden. Dick van Bommel geeft commentaar bij deze belangrijke wedstrijd, die beslist of Nederland overgaat naar de volgende kwallficatleronde tegen Frankrijk of niet. Ned. n, 20.20 uur. xpress; 17.45—18.00 •nbeatclub. De Brabantdag, die zondag 3 september in Heeze bij Eindhoven voor de tiende maal wordt gehouden, zal ln het teken staan van Jeroen Bosch die 450 jaar geleden te 's-Herogenbosch over leed. Er zal een lustrumoptocht door Heeze trekken met groepen en wagens betrekking hebbende op werken van de schilder.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2