ISRAËLISCHE ZELFMOORDENAARS OP SYRISCHE HEUVELS ZINGEND TER DOOD Iedere top ingericht als fort FEEST IN EGYPTE ALS VIERDE HET EEN OVERWINNING Bloed nodig voor Arabische landen Opgewekt om Nassers aanblijven Amerika plant samenwerking in M.-Oosten Lexington POLITIEKE ONRUST IN SYRIË Zenden van vrijwilligers naar Israël gestaakt Onzekerheid over lot Shell en Unilever in Algerije MAANDAG 12 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT CAïRO (AP) Zaterdag was het alsof Egypte een bevrijdingsfeest" vierde al had het dan ook, en dat bin nen twee dagen, een verpletterende ne derlaag geleden in de oorlog met Israël. Met een plotselinge ommezwaai, die waarschijnlijk alleen een Arabier sal kunnen begrijpen, is de doffe droefenis die vrijdagavond heerste in een vrolijke opgewektheid verkeerd, die aan het hysterische grenst. Niemand anders dan Nasser zou dit effect hebben kunnen be reiken bij zijn volk. Zestien uur na zijn verklaring af te zullen treden was Egyptes sterke man sterker dan ooit, en hij die had gezegd „voorgoed" uit de politiek te zullen tre den was weer de verafgode leider der Egyptenaren, die hij steeds in de afge lopen nu bijna twintig jaren ge weest ls. Na de massale betogingen te zijnen gunste, die gevolgd zijn op zijn verkla ring van vrijdagavond af te zullen tre den, heeft Nasser zaterdag in de Egyp tische nationale vergadering gezegd dat „de stem van de volksmassa een bevel inhoudt, dat men niet naast zich neer kan leggen". Deze woorden leken als tovermedicijn te werken op de Egypte naren. De in hun hart getroffen en diep geschokte Egyptenaren veerden op en werden weer vrolijke, blije mensen, die zelfs de Europeanen, die zij kort tevo ren nog met liefde zouden afmaken, nu omhelsden als hun beste vrienden. De afgevaardigden in het parlement braken na de verklaring van Nasser in tranen uit. En in de straten van Cairo kwam weer eenzelfde golfstroom op gang naar Nassers residentie, zoals die ook vrijdagavond gekomen was na de rede waarin hij zijn aftreden afkondig de. Er woei een hete woestijnwind door de straten van Cairo en de wind scheen het ritme van de kreet „Nas-ser, Nas ser, Nas-ser" alleen maar luider en doordringender te doen klinken. „Ons land heeft leiders als Nasser nodig", zei een van de omstanders. „Zonder hem zouden we verloren zijn". Militairen deden vergeefse pogingen het verkeer in goede banen te leiden, zfl hielden portretten van Nasser voor hun gezicht om hun ogen te beschermen te gen het felle zonlicht. In het centrum van de stad zagen we een woedende menigte instormen op een oude grijze man. „Het is een jood", schreeuwde een jonge Arabier in een lange kaftan, „hij ziet eruit als een echte jood en hij heeft een gek accent". De man werd door een soldaat van zijn belagers bevrijd en weggevoerd. Op het politiebureau zei men later: „Hij is vrijgelaten. Hij was helemaal geen jood. Hij was een Egyp tenaar. Zijn accent was alleen maar een beetje anders dan als hier gespro ken wordt". Verlaten paleis Koning Hoessein was bij zijn troepen aan het front toen de Israëlische lucht macht vorige week maandag zijn resi dentie in Amman bombardeerde, aldus hebben Jordaanse regeringsfunctionaris sen zondag bekendgemaakt. Het paleis was volkomen verlaten op het moment dat Israëlische straaljagers en bommen werpers hun aanval uitvoerden. Er wa ren slechts een paar leden van de lijf wacht en enkele koks in het gebouw en dezen hebben zich Ijlings in veiligheid kunnen stellen toen de Israëliërs toesioe- Het vliegveld van Amman, dat slechts op enkele honderden meters van het pa leis is gelegen, was kennelijk het doel wit van de luchtaanval, aldus deze Jor daanse woordvoerder. De werkkamer van Hoessein, een fraai gelambrizeerd vertrek is bij de Israëlische luchtaan val met kogels doorzeefd. Het meubilair is zwaar beschadigd. Allr ruiten van het paleis zijn aan scherven en de vloeren liggen bezaaid met de splinters van de kristallen kroonluchters die eens de prachtige vertrekken verlichtten Koning Hoessein heeft tot zijn huwe lijk met prinses Moena in dit paleis in Amman gewoond. Het gebouw is in 1950 voltooid en is sinds 1963 de officiële In Kopenhagen ia zaterdagmiddag het huwelijk gesloten tussen de 27-jarige kroonprinses Margrethe met de Franse graaf Henri de Monpezat. De plechtigheiddie plaats had in de zestiende-eeuwse lutherse Holmenkerk, werd bij gewoond door koningin Juliana, prinses Beatrix en prins' Claus. Prinses Margrethe, gekleed in een klassiek wit bruidstoilet met een zes meter lange sluier, betrad aan de arm van haar vader, koning Frederik, de kerk. Er waren 2.000 politiemannen op de been om te waken tegen mogelijke ordeverstoringen van provo's, die gedreigd hadden rookbommen te zullen gooien en witte muizen in de kerk los te laten. In verband daarmee was de kerk in de afgelopen week volkomen afge sloten en werd het autoverkeer in een groot deel van de stad verboden. Op de foto: bruid en bruidegom, die nu prins Hendrik van Denemarken heet, op het balkon van't kasteel Amaliënborg. residentie van de koning. De koning woont doorgaans in een buitenverblijf op ongeveer 10 km van de hoofdstad. In de Iraakse kranten is het zondag een en al „Wraak voor de nederlaag", die de hoofdartikelen beheerst. Het se- mi-officiële blad Al Joemhoeriya ver langt „pldftning van de tweede ronde", die nu direct een aanvang zou moeten „De vijand zal niet rusten op de lau weren dié hij 'heeft vergaard" aldiis het blad, „en daarom moeten wij erns tig en snel en met volledige eensgezind heid samenwerken". Broederschap, het blad van de Koer den, sdhrijft: „Het was geen nederlaag, want nederlaag betekent overgave, en wij hebben ons niet overgegeven. Wij zeggen dat de strijd vanaf dit moment zal beginnen met de steun van het hele volk en van alle revolutionaire krach- Sawt Alarab schrijft: ,,^ij hebben een punt bereikt waarop wij niet meer terug kunnen. Wij weigeren vastberaden de verraderlijke resoluties van de veiligheids raad te aanvaarden en zijn verplicht de strijd voort te zetten, hoe de afloop ook moge zijn. Overwinning is niet onze eerste zorg, voortzetting van de strijd is waar het om gaat. TEL AVIV Dit is het verhaal van de zingende zelfmoordenaars. Van de jongens en 'mannen, die juichten en wuifden naar de meisjes aan de kant, terwijl zij wisten, dat hun doodvonnis in koelen bloede getekend was. Ik schrijf het met tegenzin, wan het is een afschuwelijk ver haal. Maar het is goed, dat hulpvaardig Neder- Voordat de tanks tegen de ruige hel lingen konden opklimmen, moesten ei wegen worden gemaakt. Dat gebeurde met bulldozers. Onder moordend kruis vuur kropen de chauffeurs omhoog. Het waren vrijwilligers. Zij werden wegge maaid, maar er kwam een tweede golf, en een derde. Zij wisten van hun lot, de ze chauffeurs, maar zij wisten ook, dat het noodzakelijk was. Zij zaten zingend achter het stuur, en zij stierven bi) hon derden tussen de distels, tot de tanks de top hadden bereikt van de heuvels en konden uitwaaieren over de hoogvlakte. Daarna kwam de tweede categorie van zelfmoordenaars: de Infanterie. Hun op dracht Was, de forten te veroveren er het Syrische geschut tot zwijgen te bren- gen. Ik heb ze gezien, die forten. Het begint met een loopgraaf rond de top van een heuvel. Hij is bijna 2 meter diep en zo smal, dat men de ellebogen tegen het lijf gedrukt moet houden. Dit heeft twee voordelen. Zulke loopgraven zijn on kwetsbaar voor bommen en de vijand, die erin doordringt, kan slechts zeer lichte wapenen gebruiken. Maar dat is niet alles. Onder de eerste loopgraaf ligt een tweede, en daaronder de derde. Pas aan de voet van de heuvel ligt, in gegraven in het graniet, de zware artil lerie verscholen. Men kan die plaats slechts bereiken door een lange spiraal van loopgraven driemaal rdnd de heuvel te gaan. En nu het ergste: die forten hebben geen uitgang. Het is, ln die 50 cm smalle pijpen, die rond de Syriscjie ,heu- Véla liggen, sterven' of overwinnen, want vluqbtep, iq»a pjen. niet. Meter voor nieter Een infanterist, die het overleefd heeft, vertelt hij, hoe het gegaan is. Zijn ogen staan afwezig, alsof het beeld van die verschrikking nog steeds op zijn net vlies aanwezig is. Je springt ln zo'n loop graaf. Je schiet blindelings Je stengun leeg. Dan druk je jezelf tegen de rots wand om de volgende te laten passeren. Zo gaat het door. meter voor meter, spi raal na spiraal; na iedere bocht komen nieuwe golven Syriërs, die vechten tot ze dood zijn, omdat daar geen uitweg is. Kruipend over lijken, tastend je weg zoe kend door de duistere pijpen, doof van het lawaai en blind van de kruitdamp, moet je voortgaan, tot je de voet van de heuvel hebt bereikt en er geen vijand meer in leven ls. Op het laatst zijn er geen wapens meer. Men vecht met het land weet, welke offers Israël zelf heeft willen brengen in de strijd om het naakte bestaan. De Syrische heuvels strekken zich uit van de wit- bcsneeuwde berg Hermon tot aan het blauwe Meer van Tiberias. Ze zijn twintig tot dertig kilometer diep. De hellingen vol steenslag en distels zijn onbegaanbaar. Iedere top is een fort. Twintig jaar lang hebben de wrokkende Syriërs zich hier dieper en dieper in het gebied ingegraven en gewacht op de dag, dat zij Israël de rekening van hun haat konden presenteren. Het heeft Israël precies 24 uur gekost om het langgerekte bolwerk, dat in sterkte niet onder doet voor de Duitse Atlantic Wal uit 1944, te (ADVERTENTIE) MIDDLEBURY (A.P.) - Walt W. Rostow. assistent van president Johnson, heelt vandaag aangegeven wat de Ame- riaanse regering in gedachten heeft voor het Midden-Oosten, na de oorlog van verleden week. Zij denkt aan een plan voor samenwerking tussen de verschil lende landen van het Midden-Oosten, zoals na de tweede wereldoorlog in Europa. Sprekend op liet Middlebury College, zei Rostow: „We hopen dat uit de f nistra tl es en tragedies van de na-oor- iogse geschiedenis van het Midden- Oosten een nieuwe wens zal ontstaan naar waardigheid en stabiliteit voor allen door onderlinge samenwerking van die landen. Ik ben er zeker van. dat wij. Amerikanen, en anderen buiten het ge- Wed bereid zullen worden gevonden om te helpen, indien de volkeren en de rege ringen van het gebied zelf besluiten, dat dit de juiste weg ls en eenzelfde pad 0&an bewandelen, dat West-Europa, Lat ij ns - Amerika en Azië reeds hebben Ingeslagen. Met au top i-d in water. Het 4-jarig zoontje van de fam. Minjon uit Utrecht ls met zijn autoped in het Amsterdam- Rijnkanaal terecht gekomen en verdron ken. Het kind moest door een duiker wor den opgehaald. ONZE MAN IN ISRAEL PIET SNOEREN mes en met de blote handen. Gemiddeld heeft dp. verovering van één zo'n fort het leven van honderd Israëlische sol daten gekost. En er waren er honder den. De eerste Infanterist, die in de loop graaf kwam, wist dat het zijn dood was. De tweede ook enzovoorts, een fatale, onontkoombare wiskundige reeks. Maar zij wisten, dat het noodzakelijk was en met zingende, juichende en wuivende stromen lieten zij zich naar de slacht bank voeren, totdat de laatste heuvel, het laatste fort, in hun handen was. En totdat de vlakte van Damascus onbe schermd voor hun open lag. In het bloedspoor van deze opmars der zelfmoordenaars ben lk van Gadot de lafhartig beschoten kibboets aan de ze kant van de Jordaan door de Syri sche heuvels de weg naar Damascus op gegaan. Het slagveld ls verlaten, op en kele Israëlische schildwachten na, die vermoeid „Shalom" roepen: vrede. AJle gewas in bruin verbrand door de hitte van het artillerievuur. Uitgebrande wrakken van tanks en legerwagens wij zen de weg door het slagveld en rond cirkelende gieren en het gejank van jak halzen markeren de plaatsen, waar de slachtoffers van het bloedbad liggen, hun haat uitgeblust, verenigd ln een node loze dood. De eucalyptusbomen vlam men als rouwkaarsen overal op het mas sagraf der Syrische heuvels. Ik vraag een officier, of men de zwaarte van hun offer tevoren heeft onderkend en of het allemaal nodig is geweest. Zijn gezicht Is een masker van zweet en stof, de ogen drukken zoveel leed uit dat lk hem niet lang kan aankijken. „Tijdens mijn officiersopleiding", zegt hij, „heb ik niets anders gedaan dan de Syrische forten bestudeerd. Ja: wij kenden het offer". En zijn betoog verbergt niet, dat de ver sterkingen ook veroverd hadden kunnen worden langs de heuvelrug door omsin geling en uithongering. Maar dat zou weken gekost hebben, en Mosje Dajan, de leeuw van Slnaï, wilde voorkomen, dat de grote mogendheden Israël een wapen stilstand zouden afdwingen, voordat de Syrische heuvels in zijn handen zouden eemtqqret diettulshocut h een krachtigs Itand J BEIROET IA.P.Syrië, het Ara bische land. dat In de oorlóg met Israël liet minste grondgebied verloor, heeft vandaag zijn vurige radio-uitzendingen afgezwakt Dit gaf aanleiding tot gis singen dat er zich poltieke moeilijkhe den ln Dmasacus aan het ontwikkelen uaren. Radio-Damascus gaf evenwel geen enkele aanduiding, dat er een machts strijd aan de gang zou zijn in de socia listische leiding van het land. Waarne mers zagen de mogelijkheid dat de Is raëlische bezetting van de belangrijkste Syrische defensiezone aanleiding voor een staatsgreep zou kunnen zijn. Duizenden vrij willigere voor het volks leger hebben de vorige week wapens ont vangen om Israël te bevechten. Deze gewapende burgers werden koortsachtig opgezweept en nu er niemand ls om tegen te vechten, kunnen zij een explo- slef element in de hoofdstad gaan Aan het hoofd van de Syrische regering staan president Noereddln Atassl en pre mier Joewef Zayen. De macht achter hen ls echter ln handen van officieren, voor al van generaal Salali JecLid. die echter slechts een ondergeschikte plaate In neemt ln de sortaUsMec parttj Ba'ath. zijn. „Wij moesten de Syrische heuvels kost wat kost hebben", zegt 'Ie officier verder, „Nasser is dom en Hoessein Is zwak, daar ligt ons gevaar niet". Nooit meer terug HU wijst naar „de moeder". zo ge heten, omdat de heuvel de vorm heeft van een vrouwenborst. „Vandaar werden onze dorpen beschoten. Dag in dag uit, jarenlang. De Syriërs zijn geen mensen, maar duivels. Zij zijn de grootste bedrei ging van Israël. Daarom moeten wij de heuvels hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat Syrië ze nooit meer terug zal krij gen". Ik schrijf dit In Tlberias. aan het meer van Galllela. Enkele uren geleden trokken er, zingend, de soldaten voorbij op weg naar het front. ZIJ hadden uit zicht op de besneeuwde top van de berg Hermon, die in de oude geschriften aan 't Joodse volk beloofd wordt als opperste oorlogsbuit ln hun strijd om de grond van Israël. Hier zijn zü gedood, maar de berg Hermon is veroverd. De schemering legt een rouwwade om zijn flanken. De ondergaande zon geeft het bloedrood aureool. De Veiligheidsraad bijeen over de toestand aan de grens van Syrië en Israël. De Israëlische en Syrische afgevaardigden zitten naast elkaar maar niet als broeder». Mgr. Pignatelli opvolger van mgr. Sigismondi VATICAANSTAD (AP) Paus Pau- lus VI heeft aartbisschop Sergio Pigna telli, de in ItaJlë geboren apostolische delegaat in Canada, teruggeroepen naar het Vaticaan om de belangrijke functie van secretaris van de congregatie tot voortplanting des geloofs te bekleden als opvolger vun aartsbisschop Pietro Sigis mondi, die vorige maand op 59-jartga leeftijd is overleden. Hoofd van de con gregatie Is Gregory Peter kardinaal Agagianian, die in Armenië ls geboren. DEN HAAG (ANP) Het Internatio nale comité van het Rode Kruis te Genève heeft een dringende oproep ge daan om bloedplasma voor zwaargewon den in een aantal Arabische landen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft nog van daag een belangrijke hoeveelheid bloed- plasma naar Genève gezonden. Indien mocht blijken .dat als gevolg van verdere aanvragen nog meer don om nodig zijn voor slachtoffers in het Mldden-Ooeten. zal het hoofdbestuur van het Nederland se Rode Kruis een nieuwe oproep doen. Wegens het overweldigende aanbod en de sterk gewijzigde omstandigheden in het Midden-Oosten heeft de Nederlandse zionistenbond in Amsterdam de Inschrij ving van vrijwilligers gestaakt.. Tot nu toe zijn 70 vrijwilligers, onder wie acht artsen en 25 verpleegsters, naar Isroël vertrokken. In de komende dogen zullen nog een tiental vërpleegsters volgen. Daarna zal met de uitzending worden ge wacht totdat een nan vraag uit Israël wordt ontvangen. Er staan thans ruim 400 Nederlandse belangstellenden Inge- Ook goederen, bestemd voor de medi sche hulpactie aan Israël, mogen wegens de te grote toestroming van de goederen niet meer worden afgegeven aan het cen traal Israëlisch ziekenhuis ln Amsterdam dan na voorafgaand overleg Binnen twee uur werd zaterdagavond door 60 vrijwilligers op het hoofdkantoor van de spaarbank van de stad Amsterdam de opbrengst van de at raatcollecte voor Israël, georganiseerd door de gezamen lijke jeugdaorginstelllngen tn de hoofd stad. geteld. Uit 811 collectebussen kwam in totaal ruim 100.000 gulden. De collecte werd vrijdag en zaterdag gehouden Een groot aantal artiesten heeft in de nacht van zaterdag op zondag belange loos meegewerkt aan een voorstelling die, op Initiatief van de leden van het Lurelelcabaret, ln het RAl-congrescen- trum in Amsterdam is gegeven ten bate van Israël. Aan het einde van de voor stelling kon zanger Leo Fuld de op brengst van 10.900 gulden overhandigen aan oud-minister van Economische Za ken, d*. J. E. Andriessen, voorzitter van de landelijke economische hulpactie Ne derland-Israël. Aan het programma werkten o.a. mee Wlm lbo, Hetty Blok. Willem Nljholt, Frans Halsema, Ank van der Moer. Rlen van Nuenen, Piet R&mer, Ramses Shaffy, Enny Mols-de Leeuwe. de verenigde joodse koren o.l.v. Hans Krieg en het Tuschinaky-theaterorkest, dirigent Jan Makkes. DEN HAAG. (A.N.P B(j het hoofd kantoor van de Koninklijke'Shellgroep noch bij dat van het Unlh*vercoocern ls het duidelijk, welke betekenis moet wor den gehecht aan het optreden van de Algerijnse autoriteiten ten aanzien van de Algerijnse dochtermaatschappijen van deze ondernemingen. Zoals gemeld hebben de Algerijnss autoritei ten zu terdag de kantoren verze geld en de boeken gecontroleerd van drie maatschappijen met Nederlandse belan gen, Het betrof de Unilevcr-Algerlje, die voor 95% eigendom van het Unlléver- ooncem ls. voorts de Shell d'Algerle. een verkoopmaatschappij, die voor 100% eigendom ls van dc Kon /Shellgroep en de Compagnie des Petmies d'Algerle, een maatschappij, die zich bezighoudt met de opsporing en winning vun olie en aard gas. Deze maatschappij ls voor 65% eigen dom van de Kon /Shellgroep De Unilever Algerije exploiteert een fabriek van terp en toiletartikelen. Zu heeft ongeveer 400 man i*-rsoneel. onder wie enkele Europeanen Het hoofdkan toor van de Unilever, dat contact heeft opgenomen met deze Algerijnse vestiging, verneemt, dat niemand overlast heeft ondervonden. Het is trouwens heel rustig ln dit land. zo verneemt men verder. Alle personeelsleden verkeren ln blakende wel stand en men hoopt maandag weer aan het werk te kunnen gaan. Kind verdronken Zaterdag ls tn Hulsthorst de 11-Jorlge jongen M. Vlijm door verdrinking om het leven gekomen, toen hij met zijn broertje ln een prlvè- zwembadje speelde.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5