Zullen we dan maar direct naar Cairo vliegen Caïro in wurgende greep van angst OVERTOCHT VOOR ISRAËL SUEZKANAAL VRIJ RISKANT Eerste passagiersvlucht van El Al bereikt Tel Aviv vanuit Athene Grote klap kwam van Israels luchtmacht Camberra terug naar Gibraltar Ir.S. Wiesenthal LEVEN IN TEL AVIV NORMAAL VERDER Geef drie uur loon voor Israël Aanvoerlijnen mogen niet te lang worden noemt namen van oud-nazi s in Olievoorraad is voldoende Belgen hamsteren suiker en benzine Chichester gaat vooruit DONDERDAG 8 JUNI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA ONZE MAN IN ISRAEL PIET SNOEREN wendbaar, dat zijn de grote voordelen van de Miragevliegtuigen. Achtervolging na eerste luchtgevecht TEL AVIV (AP) De Is- l|jke vliegtuigen raëlische luchtmacht heeft nield. ondanks een numerieke min derheid In de eerste uren van het conflict in het Mid den-Oosten de strijd gewon nen van vier Arabische mo gendheden. Dit is de opvat- De strategie wai op een snelle maandagmorgen Egyptische luchtmacht aren ver- naar hun toestellen. Het volgende stadium was een serie luchtgevechten in gebaseerd het grensgebied, die uitein- beslissing delijk leidden tot een zich de terugtrekken van de Egyp- de tenaren. In plaats van ech- aanvliegen van de bases voor de landing. Op dat ogenblik was reeds een tweede golf Israëlische toestellen in de lucht met de brandstoftanks en de maga zijnen vol. Deze troffen de Egyptische toestellen op de grond op het kwetsbaarste moment, namelijk bij het in nemen van brandstof en vlak voor het opstijgen. Een tweede gunstig element was de actieradius van de Franse Mystéres en Mirages van de Israëlische lucht macht. die volgens de zegs man op dit punt een duide lijk voordeel hebben boven de Migs van Egypte. Syrië en Irak. De meeste Jordaan se vliegtuigen van het Britse type Hawker-Hunter werden hun schoten. De Franse toestel- Israël op de radarscher- en grote aantallen Egyp- Egyptische Migs Israëlische luchtmacht had tische vliegtuigen waar. De bases, waar een aantal Migs len bleken in de lucht i meegedeeld dat 441 vjjande- Israëlische piloten snelden werd neergeschoten bij het te presteren dar> de Britse. Nasser is nog steeds populair CAÏRO (AP) Cairo was gister avond in de greep van de angst nu de Egyptische troepen terugtrekken voor de oprukkende Israëliërs. Rond de stad groeven troepen zich in. Hetzelfde ge beurde bij de bruggen over dc Nijl. An dere troepen bouwden stellingen in het Nijldal 60 km ten westen van het Suezkanaal. Meer dan 50 Amerikanen, onder wie vrouwen en kinderen, verblijven onder bewaking in 'n hotel in het centrum van Cairo. Ze wachten op hun evacuatie nu Egypte alle Amerikanen uitgewezen heeft. Een menigte van enkele duizen den Arabieren, waarvan velen in een staat van hysterie, verdrong zich rond het voornaamste station van Cario, waar volgens de geruchten een trein vol Israëlische gevangenen zou aanko men. Buitenlandse journalisten die zich naar het station begaven, werden gemo lesteerd. Vermoeide, ongeschoren Egyptische militairen keerden met trucks in de stad terug van het front. Ze werden be groet door wild juichende drommen men sen. Opgewonden jongelui beklommen de auto's en omhelsden de soldaten. In de straten werd gepatrouilleerd door leden van de burgerwacht, van wie velen in burger. Ze hadden geweren bij zich. De meester winkels waren open en er werd druk gehamsterd. De Amerikaanse en Britse ambassa de werden bewaakt-door tientallen mi litairen en politieagenten te paard. Bij het vallen van de nacht was de stad weer verduisterd. Ieder sprankje licht werd door de voorbijgangers op straat met woedegehuil begroet. Op de pleinen werden door middel van luidsprekers nieuwsbulletins verspreid, afgewisseld door anti-Amerikaanse kanonnades. Groepjes inwoners van de stad verzamelden zich bij de luidspre kers of rond gelukkigen die een transis torradio hadden. Radio Caïro heeft een nieuwe hit gelanceerd van de meest geliefde zanger van president Nasser. In het lied wordt de president een hart onder de riem gestoken en worden de Verenigde Staten aangevallen. „Trek je niets aan, baas, van de Amerikanen. U heeft goede strijders achter u staan", zo wordt Nasser in het lied toegezongen. Naarmate de dag vorderde bleek uit de militaire communiqus die in bedek te termen waren gesteld, maar niet kon den verhelen dat het nieuws slecht was. In het eerste communiqué werd toe gegeven dat de troepen in Sinaï terug vielen op een tweede verdedigingslinie, om zich te hergroeperen. De plaats van de tweede linie werd niet nader aange duid. Volgens de communiqués maakten Amerikaanse en Britse vliegtuigen deel uit van de aanvalsgolven waarvoor de Egyptenaren waren teruggetrokken. In een ander communiqué werd ge zegd dat de Egyptenaren te Sjarm el Sjeik bij de ingang van de Golf van Aka- ba opdracht hadden gekregen zich aan te sluiten bij eenheden elders in Sinaï als onderdeel van een hergroeperings actie. Jordanië In Jordanië is het moreel tamelijk goed. De bevolking is trots op de ver richtingen van het leger. De tegensla gen, voor zover die door radio Amman worden bekendgemaakt, wijt men al gemeen aan „overmacht van de vijand" ten gevolge van steun die door Enge land en Amerika aan Israël gegeven zou worden. Dit hééft geleid tot 'n groei ende anti-Amerikaanse en anti-Britse iing, de denen waarom 't buitenlnadse corres pondenten is verboden buiten de hoofd stad te komen. De bevolking beschouwt Amerikaanse en Engelse corresponden ten en persfotografen als spionnen. Verbruik kolen voor verwarming daalt sterk AMSTERDAM (ANP) In de komen de vijf jaar zal het verbruik van vaste brandstoffen voor verwarmingsdoelein den tot 55 procent van het huidige peil dalen. De omzet van ongéveer 3,2 mil joen ton kolen nu zal bijgevolg vermin deren tot ongeveer 1.8 miljoen ton in 1971. Dit zei gisteren «Je heer B. Slobbe, directeur van de Lauravereniging te Eygelshoven, in zijn rede ter gelegen heid van het 60-jarige jubileum van de Nederlandse bond van handelaren in brandstoffen in het RAI-congrescentrum te Amsterdam. De invloed van het gas op de teruggang in het verbruik van kolen schatte de directeur op tien pro cent. Op 1 april 1965 stookten ruim 2,6 miljoen gezinnen kolen en 0.1 miljoen gas. Op 1 februari 1967 maakte 2.1 mil joen huishoudens gebruik van kolen en 0.6 miljoen van gas. TEL AVIV „Wat vind je van onze jongens roept Shoa Nissim in het sfeerloos «n sjiek opererende Dan- hotel in Tel Aviv. Ik ben zojuist in de Israëlische hoofdstad aangekomen met de eerste passagiersvlucht die El Al weer vanuit Athene heeft uitgevoerd, nadat de hele stroom van straalreuzen drie dagen lang voor de oorlogsinspanning ingezet is geweest. „Zullen we dan maar direct naar Caïro vliegen zei fly-captain Cohen-Shuk bij het begin van de grote vlucht, waarover een waas van geheimzinnigheid hing. De woorden van Shoa Nissim van enkele uren later hadden iets van sar casme. „De vensters van het hotel zijn verduisterd", zegt hij, „maar dat is nauwelijks nodig. De Arabische jagers die wij boven ons hoofd hebben gezien, zijn nu verdwenen". Hij is een expert, want hij heeft zelf in 1956 in de Sinaï gevochten, terwijl nu twee van zijn jon- T/j gens er vechten. „Je kan zelfs niet te- gen Nasser zeggen „kom maar op", zegt hij, „want h|J heeft de moed er Een snelle enquête in de zonovergo ten, niet werkelijk verlaten straten van Tel Aviv leert dat iedereen in Israël er hetzelfde over denkt. „Nasser is bang", geven ze allemaal toe. Het klinkt zo ongeveer of ze een beetje teleurgesteld z(jn. De vluchten naar de luchthaven Tod bij Tel Aviv kunnen r.u plaatsvinden, zonder dat er twijfel over hoeft te be staan dat de Arabische macht, die door radio Caïro zo wordt aangeprezen, nieuwe acties in het hart van Israël kan uitvoeren .Er zijn geen tekenen van bombardementen, zelfs geen gebroken ruit, al waren deze beschermd met plak band. De openbare diensten functioneren normaal. Mensen die hun auto verkeerd parkeren, krijgen hun bon of er niets aan de hand is. Er zijn bijna geen sol daten te zien in de straten. Een op stelling van militaire raketten, onge- camoufleerd langs de straten, maakt op mij meer de indruk van speelgoed dan van oorlogstuig. Ik zag veel mensen, samen gegroept rond transistorradio's, luisteren naar de ononderbroken stroom nieuws over Is- raëls overwinning. Overal elders zag ik de ochtendeditie van de „Jeruzalem Post" van hand tot hand gaan. De na tionale held Moshe Dajan zegt in een artikel: „We hebben Jeruzalem één ge maakt. We zijn teruggekomen op de heiligste van onze heilige plaatsen en we zullen er nooit meer weggaan". Het citaat wordt herhaald tegenover ieder- Italiaan en meisje verdacht van moord op baby ENSCHEDE (A.N.P.), D*e politie te Enschede heeft een 18-jarig meisje. E. H., en de 25-jarige Italiaan V. L. aangehouden. Zij worden ervan verdacht hun pasgeboren zoontje om het leven te hebben gebracht. Het Hjkje werd ge vonden onder een hoop puin in de na bijheid van de ouderlijke woning van het meisje, waar haar Italiaanse vriend V. L. in de kost is. STICHTING VAN DE ARBEID l (Van een onzer ver*Iaooever») DEN HAAG De Stichting van de Arbeid heelt een dringend beroep «rduun op de werkgevers en werknemers In ons land om door vrijwillige bijdrugrn steun te verlenen aan het soclnal en econo misch herstel van Isracl. Mett name wordt aanbevolen dnt de werknemers in de komende weken of maanden drie uur loon voor dit doel afstaan. De werkle vers souden een daaraan gekoppelde bijdrage kunnen geven, die tweemaal so De hulpactie voor Israël begint grote vormen aan te nemen. Zo groot dat de diverse comlté's af en toe met dc han den in het haar komen te zitten. Zo le verde een goed bedoelde oproep via de radio om zich aan te melden als vrij williger een grote stroom gegadigden op, terwijl men reeds 400 geregistreer de vrijwilligers heeft. Van hen zijn er inmiddels 27 naar Parijs gereisd en wachten daar op verder vervoer naar De financiële actie voor Israël heeft al miljoenen opgeleverd. De heer I. L. Palache, directeur van de collectieve Is- raëlactie, verwacht binnen enkele dagen tien miljoen gulden te hebben overge schreven. Een aantal musici heeft op initiatief van Theo Olof besloten tot gezamenlijke actie over te gaan. Zij wekken alle uit voerende kunstenaars op een deel van hun gage, die zij voor hun optreden krij gen, af te dragen aan de collectieve Is- raëlactie. Een groot aantal artiesten zal zaterdag aan een nachtvoorstelling ln de nieuwe RAI te Amsterdam mee werken. De opbrengst komt ten goede aan de Israëiactie. Enkele van deze ar tiesten zijn Boudewijn de Groot, Ram ses Shaffy, Lex Goudsmit, Hetty Blok en het Lurelelcabaret. In Schiedam werd gisteravond een sympathievergadering voor Israël gehou den, die door 3000 mensen werd bijge woond. Hier spraken onder meer de oud ministers Drees, Oud en Smallenbroek. .WASHINGTON (AP) Mili taire deskundigen zijn van mening, dat de Israëlische aanvoerlijnen gevaarlijk lang worden indien de Israëlische tankcolonnes over het Suezkanaal heen dieper in Egypte zouden binnendringen. Hoewel de Israëlische voorhoeden zich ruim 100 kilometer van Israëls gren zen bevinden achtten de deskun digen de aanvoer- en de verbin dingslijnen momenteel nog niet ROTTERDAM (ANP) De directie van dc P and O rederij in Londen heeft de gezagvoerder van bet I* and O vla?- gcschip „Camberra" (45.000 ton) dat gistermorgen met ruim tweeduizend pas sagiers aan boord op de Middellandse Zee in de omgeving van het Suezka naal voer, opdracht gegeven terug te keren naar Gibraltar. Het sehip zal daarna, in verband met de sluiting van het Suezkanaal, zijn reis om de wereld vla Las Palmas en Kaap de Goede Hoop vervolgen. Het schip begon enige dagen geleden in Londen aan deze wereldcruise. Door de sluiting van het Suezkanaal wordt de vaartijd van de Camberra voor deze reis rond de wereld met zeven dagen verlengd. Een financieel niet bijzonder aantrekkelijke zaak voor de rederij, als men bedenkt dat het reuzen passagiers schip dagelijks 300 tot 400 ton brandstof gebruikt. In Gibraltar zullen 140 passa giers de „Camberra" verlaten. Door de gebeurtenissen in het Midden-Oosten hebben deze passagiers, merendeels En gelse zakenlui het noodzakelijk gevon den zo snel mogelijk in Engeland terug te zijn. De P and O rederij heeft twee straalpassagiersvliegtulgen gecharterd, die deze mensen uit Gibraltar zullen Kind verdronken De 2 V£-Jarige Hent Kager te Bovenkarspel Is ln de sloot achter de ouderlijke woning ver dronken. Het kind te spelende te water geraakt. Egyp" WENEN (Reuter) Dr. Simon Wie- senthal. het hoofd van het joodse docu mentatiecentrum, heeft gezegd over in lichtingen te beschikken, dat oud-nazi's, onder wie oorlogsmisdadigers, functies in Egypte bekleden. Wiesenthal zei gis teren in Wenen tegen journalisten, dat een paar honderd Duitsers hun naam veranderd hebben en nu voor anti semitische propaganda of in concen tratiekampen werken. Hij noemde een aantal nazi's, onder wie Alois Brunner, volgens Wiesenthal een vertrouweling van Adolf Elchmann, Franz Bartel, voor malig lid van de Gestapo ln Kotowice en Bernard Bender, een SS-er uit Bu- chenwald. Bartel was werkzaam bij het Egyptische ministerie van Propaganda onder de naam „El Hoessein", terwijl Bender, alias „Ben Salem" als adviseur voor de politieke afdeling van de poli tie van Cairo optrad. Andere oud-nazi's, zoals Franz Ambromeit, een medewer ker van Eichmann en Friedrich Warzok, voormalig commandant van het con centratiekamp ln Lemberg, bevonden zich eveneen» ln Egypte, maar bekle den geen officiële functies. (Van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische olievoorraad Is voldoende om een normaal gebruik van twee tot drie maanden te dekken. Dc InVoer van ruwe olie ls nog niet verstoord. Mochten er door dc crisis In het Midden-Oosten moeilijkheden ontstaan, dan kan gemakkelijk overgeschakeld worden op Invoer uit andere produktielanden. De Belgische minteter van Economische Zeken. Van Offelen. heeft dit desgevraagd verklaard Om optredende verschijnselen van hamsteren de kop ln te drukken, heeft de minister ook laten weten, dat het land beschikt over een sulkervoorraad van 200000 ton. Dat is meer dan de binnenlandse jaarconsumptie van 120.000 ton. Bovendien is de eigen produktie gibter dan deze jaarconsumptie In België hebben de berichten uit het Midden-Oosten vrijwel meteen geleid tot hamsteren. In de grote supermarkten werd vooral koffie, suiker en rij6t bij tientallen kilo's tegelijk gekocht. Warenhuizen en kleinhandelaren waren in enkele uren door hun hele voorraad heen. Dit ondanks het feit, dat vele warenhuizen hun klanten verzochten de aankopen tot normale hoeveelheden te beperken. Ook bij benzinestations ln het land wordt gehamsterd Vele automobilisten laten jerrycans en vaten vullen met benzine. Israëlische marinemannen haviksogen patrouillerend in Middellandse-Zeegebied. PLYMOUTH (AP) Sir Francis Chi chester reageert gunstig op de medische behandeling van een zweer aan sijn Iwaalfvlngerlgr darm. Dit heeft 't Brit se marinehospitaal in Plymouth mee gedeeld. De 65-jarige zeezeiler was gis teravond opgenomen voor observatie, omdat hij over chronische vermoeidheid klsagde. Hij zou vandaag uit Plymouth zijn vertrokken ln zijn Gipsy Moth IV om door 't Kanaal naar de Theemsmonding te varen, waar koningin Elisabeth hem volgende week te Greenwich de ridder slag zou geven. De plechtigheid i» nu voor onbepaalde tijd uitgesteld. In een medisch bulletin is meegedeeld dat Chi chester woensdagmorgen een bloedtrans fusie heeft gehad, nadat de bloeding was te lang gerekt of aan gevaren blootgesteld. De Amerikaanse deskundigen zeggen echter wel, dat de Israëlische tank- en infanteriebrigades weldra zullen moeten stoppen voor zuiveringsoperatles tegen de resten van het Egyptische leger, die zij in de dorre, heuvelachtige Sinaï- woestijn achter zich weten. Deze zuive ring is van het grootste belang om een ononderbroken aanvoer van benzine, olie, munitie, drinkwater en voedsel voor de vooruitgeschoven geveohtetroepen te waarborgen. De Israëlische colonnes zijn langs en kele gebaande wegen en vele ruwe woestijnsporen tot dicht bij het Suez kanaal opgetrokken. De tanks worden gevolgd door gepantserde rupebandvoer- tulgen van de infanterie alsmede door gemotoriseerde artillerie. Daarna komen de konvooien vrachtwagens waarbij vele burgervoertuigen die door hun eigenaren-reservisten zelf bestuurd worden met de materialen voor de opmars en de voeding van de vooruitge schoven troepen. Riskant In Amerikaanse militaire kringen acht men het riskant voor de Israëliërs om hun offensief aan de andere zijde van 't Suezkanaal tot diep in Egyptisch grondgebied voort te zetten. De wegen naar Caïro lopen door een steeds dichter bevolkt gebied. In een dergelijk vijan delijk gebied zouden de Israëliërs troepen moeten achterlaten om hun steeds langer wordende verblndings- en aanvoerlijnen te bewaken. Bovendien zouden zjj troepen nodig hebben ter verdediging van hun bruggehoofd over het Kanaal of de Golf van Suez. Daar door zouden de vooruitgeschoven ele menten tegenover een vermoedelijk steeds sterker wordend verzet zwakker en zwakker worden. De Israëliërs hebben echter een enorm voordeel: hun heerschappij In het lucht ruim, waardoor hun bevoorradlngsko- lonnes niet blootgesteld zijn ann be schietingen of bombardementen. Aange nomen wordt, dat het getal van 440 vernietigde Arabische vliegtuigen ten naastebij juist ls. Vermoed wordt, dat de 150 km lange aanvoerlijnen van de Is raëlische strijdkrachten in het zuidelijk deel van het schiereiland Sinaï reeds veilig a»Jn. Een betrouwbare schatting van het aantal vernietigde of buitgemaakte tanks is te Washington nog niet be schikbaar. Volgens betrouwbare be richten moeten het er tenminste 200 zijn. Volgens de Israëlische autoriteiten hadden de Egyptenaren ongeveer 900 tanks In Sinaï samengetrokken. DnnrbiJ waren de 200, die bi) Ellat stonden. Deze ramingen kloppen met de informaties, die de Amerikaanse inlichtingendienst had gekregen voor het uitbreken van de oorlog. Niemand weet zeker hoeveel tanks de Egyptenaren op de westelijke oever van het Suezkanaal hebben teruggetrokken, maar de Amerikaanse militairen be twijfelen of de Egyptenaren met succes een tegenaanval zullen kunnen uit voeren. Het is thans wel zeker, dat de bliksemsnelle Israëlische actie tegen Egypte en de nederlaag van Jordanië het machtsevenwicht in het Midden- Oosten drastisch heeft veranderd. Dat zal misschien vele Jaren zo blijven. Vertraging Te velde ls de strijd met de Syrische troepen tot dusverre van betrekkelijk beperkte omvang gebleven. Sommige deskundigen geloven, dat de Israëliërs volstaan met een vertragingstactiek tegen de Syriërs, terwijl zij eerst een einde maken aan de bedreiging door de twee gevaarlijkste landenEgypte en Jordanië. De gang van zaken geeft aanleiding tot de veronderstelling, dat een aan zienlijk deel van de Russische wapen - leverantles ter waarde van twee miljard dollar aan Egypte. Syrië en Irak in rook en vlammen is opgegaan. Hetzelfde zal vermoedelijk gezegd kunnen worden van een groot deel van de Amerikaanse militaire hulp ter waarde van 36 miljoen dollar aan Jordanië en van de Idem ter waarde van 46 miljoen dollar aan Irak. Cursussen voor religieuzen in bisdom Rotterdam ROTTERDAM (KNP) Bls-vhoppe- lijk gedelegeerde A. Wlegerlnck voor religieuzen ln he>t bisdom Rotterdam en pater A. Kroeee O.C.D. van het dlep- gangcentrum te Hazerswoude hebben het plan genomen om een cursus te laten geven: „Religieuzen op zoek naar een eigentijdse levenshouding". Deze cursus heeft tot doel een brede informatie en begeleiding te verschaffen. Hierbij zal ge- Lrucht worden door vragen of discussie ook een eigen Inbreng mogelijk te ma ken. De bisschop van Rotterdam, mgr. M A. Jansen. Juicht het Initiatief tot deze cursus van harte toe. Voor kring Den Haag zijn de volgende data gesteld: zaterdagmorgen 9 september, 7 „n 28 ok tober. 18 november en 9 december. Voor de kring Lelden: woensdagmiddag 20 september. 11 oktober. 1 en 22 novem ber en 20 december. Economische samenwerking met Israël noodzakelijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Ka mercommissie voor Buitenlandse Zaken en minister Luns z|j" het met elkaar volledig eens, dat de EEG zo dig mogelijk na de oorlogshandelingen in het Midden- Oosten een associatieverdrag met Israël moet aangaan „Israël heeft daar recht op", nldu* de commis sie, die de motle-Berkhouwer aanvaardde. Anders ligt het met Algerije, Ma rokko en Tunesië. De Kamercom missie drong er gistermiddag tij dens de openbare bijeenkomst b|J de regering op aan de namen- werking met Algerije voorlopig tegen te houden. „De associatie van een land, dat met Israël In oorlog Is. wordt onmogelijk", al dus de KVP-woordvoerder drs. Tti WMtMtep. De meeste ver tegenwoordigers van de andere fracties waren het daarmee mee eens. Niet echter mr, H. van Mlerlo van D '66. Deze wees ver- op, dat naar zQn mening na af loop van de oorlogshandelingen ook een ontwikkelingsplan voor de Arabische landen ontworpen moet worden, „Alleen op deze manier kan de wereld de situatie in het Midden-Oosten gezond ma ken". Minister Luns maakte hem er echter op attent, dat de verbete ring van de levensomstandigheden niet In staat zal zijn de tegen stellingen ln het Midden-Oosten weg te nemen. „Landen als Koe- welt en Lybië bijvoorbeeld heb ben een veel hoger nationaal In komen dan vele andere landen ter wereldterwijl de ontwikke lingshulp aan de andere Arabi sche landen niet betekent, dat de haat tegen Israël opgeheven wordt", aldus de minister. Hij ls het echter wel een» met dergelijke ontwikkelingsplannen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5