Sympathie en medeleven geüit in pro-Israëldemonstraties OORLOGSGEWELD - VIA DE RADIO - IN PARIJS HOORBAAR VOORMALIGE SS'ERS OP HOGE POSTEN IN M.-OOSTEN Bankrovers tot vijf jaar veroordeeld Morele steun en bijdragen voor DAJANEN RABIN BEHOEDEN ISRAËL Werkzaam in Syrië en Egypte V ier en vijf jaar voor roof Belg Jean Rey (60) voorzitter nieuwe Europese commissie V-RAAD BEREIKT GEEN AKKOORD i&b7 DE LE1DSE COURANT PAGINA 5 De vele duizenden, jlie gisteravond in Amsterdam hadden deelgenomen aan de demonstratieoptocht uit sympathie Israëlisch consulaat in de Joh. Ver meer straat. Daar werden de adressen voorgelezen, die even later vergezeld i mevrouw Shay zouden worden aangeboden. UTRECHT (ANP) De rechtbank in Utrecht heeft de daders van de gewa pende roofoverval op het kantoor van Nederlandse Middenstandsbank in IJsselstein. die op de eerste september van het vorig jaar werd gepleegd, ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van voorarrest. De drie zijn de 29-jarige kelner W. van de T, de 24-jarige rij-instructeur C. B. en de 24-jarige loodgieter J. van R. allen uit Amsterdam. Van R kreeg te vens een voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. Tegen Van de T. had de officier van justitie een gevan genisstraf van acht jaar met aftrek ge- eist, tegen de andere twee gevangenis straffen van zes jaar en een voorwaar delijke terbeschikkingstelling van Van R. Zoals bekend maakté het drietal bij de overval een bedrag van 41.000 gul den buit. Het trio werd binnen vier uur i een spectaculaire actie van de poli- e gegrepen. Parlementariërs betuigen Israël hun sympathie (ADVERTENTIE) NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra'a) VOORDELIGER DAN OOIT (Van onze correspondent) PARIJS Nu de oorlog in het Mid den-Oosten is uitgebroken vraagt men zich in Parijs af:, is het ccn lokale oor log of staan wij op de drempel van een nieuwe wereldoorlog? Men helt over naar het eerste, naar een lokale oorlog, die op de eerste dag in het voordeel schijnt te zijn verlopen van Israël. Radio Europa heeft een bekend redac tie-lid naar Tel Aviv gestuurd, die de openbare mening in Frankrijk uitste kend informeert. Maandagavond om acht uur stond hij met zijn microfoon aan het front bij Gaza. De Fransen konden via hun radiotoestellen en tran sistor het gedonder van de kanonnen eni het geratel van de machinegeweren ho- Men heeft in Parijs de indruk, dat de grote vier dat wil zeggen, Amerika, En geland, Frankrijk en Rusland, de twee partijen Israël en de Arabische landen het conflict alleen willen laten uitvech-1 ten. De Gaulle die zijn reis naar Polen heeft afgezegd, heeft alle wapenleverin- i gen naar beide partijen stopgezet, be halve naar de drie Noordafrikaanse lan den Tunesië, Marokko en Algerije. De Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville, die zijn reis naar Brussel heeft afgezegd, zal woens dag in het parlement een verklaring af leggen over de toestand in het Nabije Oosten. Gisteravond zijn 7 Franse par lementsleden, zowel gaullisten als socia listen, naar Tel Aviv vertrokken om aan de Israëlische regering hun sym patic te betuigen. In hetzelfde vliegtuig zaten de eerste Franse vrijwilligers voor Israël, onder meer een Franse ar chivaris van 23 jaar, die gaat werken in een Israëlisch ziekenhuis. De Fran se communisten zijn nog altijd op de hand van Nasser. Er wordt in Frankrijk nog niet geham sterd, wel vulden de meeste automobi listen maandag hun tank vol benzine of gingen met volle jerrycan naar huis. Officieel wordt daartegen gewaarschuwd. Het opslaan in kelders van grote hoe veelheden benzine is wegens explosiege vaar een niet te verantwoorden risico en bovendien hebben de grote oliepro ducenten in Frankrijk voorraden voor ander AMSTERDAM (ANP) Het opper rabbinaat voor Nederland heeft beslo ten donderdag 8 juni aan te wijzen als boete-, bid- en vastendug, waarop men zich de gehele dag zal onthouden van eten en drinken en gebeden zul wc olie ader- vee geharde militairen behoeden de jonge staat Israël in deze dagen voor eer lotale vernietiging door de Arabische buren. Het zijn Mosje Dajan, elf jaar geleder gesierd met de bijnaam „Held van de Sinai". sinds vorige «eek minister van Delen en generaal Itshak Rabin, ehef van de Israëlische militaire staf. bij te brengen". Het is voor de eerste maal na de oorlog dat het opperrabbi naat heeft besloten tot een vastendag van dit soort. Er zullen die avond dien sten in de synagogen in Amsterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht wor den gehouden. In het Zuidlimburgse mijnwerkers dorp Waubach meldden zich maandag avond 262 donors voor de bloedplasma- actie ten behoeve van Israël. Deze ac tie werd georganiseerd door de plaat selijke afdeling van het Nederlandse Roode Kruis. In totaal stelden de do nors 131 liter bloed ter beschikking. De laatste dagen is het geld voor de collectieve Israëlactie gaan binnenstro men. Gisteravond had men al 2.5 mil joen gulden definitief binnengekregen terwijl er nog toezeggingen lopen voor een bedrag van 5 miljoen gulden. De Amsterdamse diamantbewerkers (er zijn er ongeveer 400) hebben besloten tenminste een uurloon per week voor Israël ar te staan. Het Joods Cultureel Centrum ,,Beth Ami" in Amsterdam organiseert zon dag aanstaande een kunstveiling waar van de opbrengst ten goede komt aan de collectieve Israëlactie. Het hoofdbestuur van de on afhankelijk liberale jongerenorganisa tie vrijheid en democratie heeft naar aanleiding van de toestand in het Mid den-Oosten in een telegram de Neder landse regering gevraagd Israël onmid dellijk met alle mogelijke middelen te hulp te komen. Het moderamen van het interkerke lijk contact Israël heeft de kerken op geroepen aanstaande zondag in de kerk diensten voor Israël te bidden en een collecte ten bate Van Israël te houden. (Van onze verslaggëVers) DEN IIAAG A DAM R DAM Duizenden Nederlanders hebben In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gedemonstreerd voor de vrede en vrijheid van Israël. De betogingen hadden een rustig verloop. Slechts ln Amsterdam werden een meisje en vjjf jongens gearresteerd wegens het roepen en meedragen van de leuze: „Nasser moordenaar". Een honderdtal leden van 't Haags provotariaat en van de pacifis tische jonger engroepering heeft gisteravond in Den Haag een demonstratieve tocht gehouden in verband met de gebeurtenissen in Israël. De stoet vertrok van het Malieveld in de richting van de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek aan de Suri- n am est raat. Men droeg bord^ met zich mee met opschriften als „Vrede en liefde en geen oorlog". Bij de ambassade werd een brief ln de bus gedeponeerd terwijl men via een luik in de deur te woord werd gestaan. Hierna vertrok men naar de Israëlische vertegen woordiging in Den Haag, waar eveneens een brief werd aange boden. Hierin gaf men te ken nen, dat de Haagse bevolking met Israël meeleeft. In een ruim twee kilometer lange stoet hebben gisteravond onge veer zesduizend Amsterdammers hun sympathie betuigt met Is raël. Van het Frederiksplein trok men in alle rust en zonder inci denten naar het Israëlische con sulaat in de Joh. Vermeerstraat. Daar werd aan de rice-consul, mevrouw Shay, een drietal adres sen overhandigd, waarin jonge ren- en studentenorganisaties van allerlei richtingen hun medeleven met het bedreigde Israël betuig den. Toen de optocht was afgelopen, arresteerde dé politie een meisje en drie jongemannen die borden droegen met de tekst: „Nasser moordenaar". (Belediging van een bevriend staatshoofd i In Rotterdam zijn gisteravc/ id circa duizend demonstranten op het Schouwburgplein bijeen geko men om te getuigen van verbon denheid met Israël en het joodse HILVERSUM (Minstens tien en vermoedelijk nog veel meer voormalige SS'ers nemen thans belangrijke posten in in de landen van het Midden-Oosten. Dezer dagen zal ir. Simon Wiesenthal in Wenen een grote lijst met namen be kend maken. Gisteravond gaf Henk van Stipriaan in het radioprogramma „Iks, een sprong in het duister" reeds de na men en schuilnamen, voormalige en hui dige functies van tien van deze oorlogs misdadigers. 1. Leopold Gleim. voormalig chef van de S.D. in Polen, nu chef van de Egyp tische veiligheidsdienst, schuilnaam Ali al Nacher. adres: El Haram Sikket el Had rash cln. Gleim komt voor op de Poolse lijst van gezochte oorlogsmisda digers. 2. Heimich Sellmann. voormalig Gestapochef in Ulm. nu kolonel Hatnid Suleiman van de Egyptische veiligheids dienst. Adres: Zamalek Cairo. Sellmann komt voor in het Westduitse opsporings- 3. Bernard Bender. voormalig S.S. Sturmbannführer. leader van de afdeling Judenreferat in Warschau, in 1956 mede werker van de Arabische Liga in Stock holm. Sinds 1958 in Egypte en thans werkzaam op de zogenaamde jodenafde- llng van de Egyptische veiligheidsdienst. Schuilnaam Ben Salim. Bender komt voor op de Poolse lijst van gezochte oor- olgsmisdadigers. 4. Dr. Heimich Willermann, voormalig S.S. Huuptsturmführer. kamparts La Dachau, nu chefarts van het concentra tiekamp Samara. 200 km ten zuiden van Alexandrië. Schuilnaam: dr. Nairn Fa- 5. Joachim Daumllng. voormalig SS- Obersturmbannführer en Gestapochef Dlisseldorf. tijdens de oorlog chef van Amt 4 Abetllung D 2, van het Relchs Slcherheitshauptumt SS nummer: 187708. Thans werkzaam voor de Egyptische ge heime dienst. Schuilnamen: Joohem Dressel en Mounir Gamal Adres: Sharia Abdel Moneim 8 in Cairo. 6. Alois Moser. voormelig S.S. Grup- penführer. gzeooht wegens oorlogsmis daden in de Oekraïne, nu werkzaam voor de Egyptische Inlichtingendienst en als adviseur voor de afdeling anti-Israë lische Zaken van het departement van Voorlichting in Cairo. Schuilnaam: Has san Soeleiman. Adres: Garden City tus sen de Amerikaanse en de Koptlsche kerk. Moser komt voor op de Sovjet- Riussische lijst van gezochte oorlogsmis dadigers 7 Louis Heiden, voormelig medewerker Reichssicherhedtshauptamt, nu journa list in Egypte, Veria aide „Mein Kampf" voor Egyptische officieren in het Ara bisch. Schuilnamen: Louis el Hai en I Lais el Hadj. Adres: Charia Affas Helio- 8. Dr. Oskar Dirlewanger, voormalig SS-brigade!ührer, commandant -van de beruchte Einsatzgruppe Dirlewanger. die duizenden Polen en Oekraïnische joden fusilleerden Nu chef van Nassers lijf wacht. Lid van de society sportclub He- liopoiis. Dirlewanger komt voor op de Poolse en Sovjetrusslsche lijst van ge zochte oorlogsmisdadigers. MEESTER RADDRAAIER Raddraaiers zijn een bekentle ver schijning in de straten van Dlissel dorf. Het zijn sportieve lenige jon gens, die op straat de voorbijgangers met hun kunsten bezig houden en daarvoor meestal een kleine geldelijke beloning krijgen. De beste van hen m de II-jarige Peter Wenipniann. Hij Is onlangs vier dagen in New York geweest om de inwo ners van deze stad een rad voor ogen te draaien. Inmiddels is de meester-rad- draaier naar Montreal gevlogen om in het kader van de ,J)uitse dagen" op de Expo '67 zijn betere handen- en voetenioerk te laten zien. 9. Selpel (geen SS-Sturmbannführer en Gestapochef in Parijs. Nu adviseur in veiligheidszaken van het Egyptische ministerie van Bin nenlandse Zaken. Schuilnaam: Amedh 10. Alois Brunner, ex-medewerker van Adolf Eic-hmann, nu in Damascus onder de naam George Fisher werkzaam voor de Syrische geheime dienst Schuilnaam: Smalinsk. AMSTERDAM (ANP) De Amster damse rechtbank heeft de 40-jarige kei-1 ner M. B. uit de hoofdstad voor de met twee andere mannen op 2 december 1966 gepleegde roofoverval op de Bata-filiaal- houder A. J. van Es ln Amstelveen ver-I oordeeld tot rijf jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De filiaal houder werd bij zjjn thuiskomst in zijn gurage neergeslagen en beroofd van zijn aktetas met ca. 6.000 gulden. Dr. Mansholt vice-voorzitter (Van onze correspondent BRUSSEL De 60-jarige Belg Jean Rey wordt voorzitter van de nieuwe, veertien leden tellende, Europese com missie. Onze landgenoot dr. S. L. Mans- holt was een van de vier vice-prcslden- ten. De nieuwe commissie die de drie bestaande commissies van de E.E.G., Euratom en K.S.G. vervangt zal ver moedelijk op 15 juni a.s. In functie tra den. Uiervan z]jn de overige 12 leden van de commissie gisteren tijdens de verga dering van de ministerraad ln Brussel nog niet bekend geworden. Dat was voor namelijk te wijten aan het feit, dat de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrjjk, West-Duitsland en Italië niet oi» de vergadering aanwezig waren. De benoeming van Jean Rey is moge- I lijk geworden, nadat de Italiaanse kan- dldaten zich hadden teruggetrokken om interne politieke redenen Hey was, voor- dat hij in 1958 benoemd werd tot lid van de Europese commissie waar hij belast werd met de buitenlandse betrekkingen van de E.E.G.sinds april 1954 minister van Economische Zaken Ln ministerie Van Acker Van huls uit Is deze domi neeszoon uit Luik jurist. In de Europese commissie heeft Rey zijn werk tot nu toe zonder veel uiterlijk vertoon gedaan. Zijn naam kwam pus later op de voorgrond toen hij aangewezen werd als onder handelaar van de E E G. ln de Kenned y- ronde. Hij toonde, telkens wanneer hij uit Genóve in Brussel terugkeerde, ren on verwoestbaar optimisme, een eigenschap die hij als voorzitter van de nieuwe oom missie goed zal kunnen gebruiken. Overi gens lijkt hij een van de kleurloze figu ren, van wie nauwelijks is gebleken hoe zijn opvattingen over het geïntrigeerde Europa zijn. Dat vooral heeft er »uui mee gewerkt, dut 't voor president De Gaulle een aanvaardbare figuur is voor het voorzitterschap NEW VORK (AP) l>e Veiligheids raad heeft na langdurig overleg geen overeenstemming kunnen bereiken over een resolutie waarin om een staken van de strijd wordt gevruugd. Vandaag w..r«it hei overleg lenneoel. De voorzitter, Hun* R. Tabor van Denemarken, riep de raad om 10.20 (03.20 Weateuropese tijd) weer bijeen. Hij deelde mee dat zijn particulier over leg van elf uur lang gvun overeenstem ming had opgeleverd. Hij verdaagde de zitting na drie minuten en vroeg de vijftien leden oen uur voor het begin van de zitting ter beschikking te zijn voor een nieuwe ronde van besloten ovwtef. Amerikaanse zegslieden hebben ver klaard goede liodp te htobben dat men vandaag tot elkaar komt. Het gebeurde van maandag was echter een nieuw blijk van onvermogen van de raad om handelend op te treden in de crisis. De serie besprekingen hierover Is reeds op -1 md lx goaxKo ovaalgt - menu oproep tot zelfbeheersing was geen overeenstemming mogelijk. Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben zich In het conflict neutraal ver- kluard. Rusland heeft laten weten dat het niet zal ingrijpen zolang dc andere landen dit niet doen. maar «preekt wel een scherpe veroordeling van Israëu uit. Frankrijk heeft Intussen ook besloten om leverantie van militair materiaal aan de strijdende partijen te staken^ Officiële Amerikaanse woordvoeMers zijn van mening, dat «Ie Russen ondanks hun openlijke veroordeling van Israël en hun steun aan dc Arabische zaak blijkbaar een snel einde van de oorlog ln het Midden-Oosten wensen. Volgens de officiële woordvoerder ls dw» me ning over de bedoelingen van het Krem lin gebaseerd op de geheime besprekin gen mei Russische diplomaten.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5