Fantastisch Ontspanningscentrum kent zeer grote belangstelling m Kinderen houden het hoold met vleugeltjes boven water; Bloemist gaf tevergeefs valse naam op DINSDAG 6 JUNI 1.967 A LLC EDITIES DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LE1DS JEUGDDORP ^Zaterdagmiddag brachten wij een bezoek aan het Jeugddorp, dat op 22 mei is geopend en dat gelegen is aan de Voorschoterweg. Langs deze weg ter hoogte van de Churchilllaan is een groot stuk land beschikbaar gesteld voor de Leidse jeugd, die daar t/m 1 juli volop ontspanning wordt aangeboden. Via de lange oprit kwamen we bij het "clubgebouwtje" dat versierd was met visnetten en veel kleurige attributen. In de keuken, die mede dienst doet als kantine, werden we bijzonder gastvrij ontvangen door Thea van Niekerk, één van de vijftig vrijwilligsters die meehelpen dit dorp tot een groot succes te maken. Zij behartigt de "inwendige" verlangens van de jongens en meisjes die tegen redelijke prijzen de eetwaren kunnen kopen. Mej. Veelenturf, die de algehele leiding en organisatie op zich heeft genomen, voegde zich spoedig bij ons en na een gezellig onder onsje werden we door haar rondgeleid over het veld waar zes blok hutten staan opgesteld. DANKBARE KINDERPOLITIE Begunstigd door heerlijk voorjaars weer waren de jongelui allemaal op de prachtige grasvelden te vinden. De con ditie van deze velden viel ons op en we geloven dat menige vereniging er ja loers op zal zijn. Op zaterdagmiddag en ook 's woens dags is er steeds een speciaal program ma. Vorige week was er een grote teken wedstrijd op het terrein voor de kantine waarvan de sporen, de vele verfspatten, nog duidelijk zichtbaar waren. Nu waren er onderlinge wedstrijden waaraan klei ne prijsjes waren verbonden. Met volle overgave en enthousiasme werden de verschillende onderdelen afgewerkt en aan de gezichten van de Leidenaartjes was te zien dat zij zich best vermaakten. By het verspringen zagen wij de 10-jari- gc Jolanda Castelein aan het werk die geheel in het spel opging: "Ik vind het bijzonder leuk dat ik mag komen. An ders zit je maar thuis. Huiswerk maken en verder vervelen. Ik ben meteen na het eten om kwart voor twee hier naar toe gekomen". Mej. Veelenturf en mej. N. Jansen, secretaresse van dir. J. Stein- bach van het Leidse Volkshuis, die ook van haar belangstelling biyk gaf kun nen byzonder tevreden zyn over de gang van zaken, getuige deze spontane uit lating. Ook de kinderpolitie is de orga nisatie, die hen van veel zorgen heeft bevryd, bijzonder dankbaar. GROTE VRIJHEID Verveling was nergens te bespeuren. Er was immers geen tijd voor, want naast de reeds genoemde onderdelen wa ren er estafettes, hardloopwedstryden, zaklopen en touwtrekken. Zoals reeds gezegd was er bijna niemand in de blok hutten te vinden. "De jongelui zijn lie ver in de buitenlucht en zelfs als het regent is het moeilijk ze "in huis" te hou den. We proberen het zo gezellig moge lijk te maken. Er kan getafeltennist wor den. ze kunnen timmeren, knutselen en schilderen. Sjoelen, dammen, schaken en tafelvoetbal kan er gedaan worden. Van alles wat maar mogelijk is dus. De mede werking van de jongelui is fantastisch en dat bewijst toch wel iets", aldus mej. Veelenturf die zichtbaar meeleefde met de verrichtingen van de jeugd. Geslaagden MMS-examen St. Agneslyceum Marga Bonnet, Ineke Caspers Noordwyk, Kitty Geerlings Noordwijkerhout, Riet Groenewoud Noordwyk, Gemma Hoog kamer, Leny v.d. Hoorn Noordwyker- hout, Inge Joannes, Astrid Joannes, Hanneke Josemans Oegstgeest, Gimmy Kemmere Alphen a d. Rijn, Emelien Koumans Alphen a.d. Rijn, Marthie Mar- velis, Petra de Ridder, Lian Rodenburg, Thea Vermond. Elisabeth Vogels, Ineke Vreeburg, Maruska de Wit. Marjoke Witte. Renée v. Dam Katwijk. Anneke Dekker Leidschendam, Marleen Eysink Smeets Voorschoten, Els Le Fèvre, Lia v.d. Hoorn Leimuiden, Mia v. Iterson. Mieke Krom, Brigitte Laken, Dorothé Meyer Voorschoten, Els v. Niekerk Al phen a.d. Rijn, Winny Paardekooper Zoeterwoude, Suzanne v.d. Poel Leider dorp. Marianne van Remundt, Tineke de Rijk Nieuwkoop, Bep v.d. Salm Zoeter woude, Ajpies v.d. Veld Oude-Wetering, Annemieke v. Velzen Rijpwetering, Ma rianne Verhart Katwijk. Kok Waaijer Leidschendam, Agnes Wallaart, Leny Woerde Alphen a.d. Ryn. Caty Augus- tinus Sassenheim, Carla Borremans Zoe- termeer, Lidwien Buis, Mirjam Duiven voorden, Riet v.d. Geest Oud Ade, Mari an Groot Leidschendam, Marja Holl, Winny v.d. Leden Katwyk, Liduin Meyer Oegstgeest, Willy v. Nierop Voorschoten, Jeannette Noordermeer Voorhout, Agaath Nouwens Voorhout, Franclen Verhagen Leidschendam, Gemma Verhoeven, Ma rieke v. Velzen, Ria Wiersma, Carla v.d. Zalm Warmond, Anneke Zandvliet. De hutten, die 30 pennen kunnen her bergen, zijn smaakvol ingericht, en zijn voorzien van wasbakken. Een klein groepje dat reeds het sportprogramma heeft afgewerkt, heeft zich geschaard voor een poppenkast die door twee meis jes zelf wordt bediend. "Het is onze be doeling de jongens en meisjes zoveel mo gelijk te laten doen waar zij zin in heb ben. Slechts wanneer het echt nodig is geven de leiders en leidsters aanwijzin gen, zoals nu bij de sportonderdelen". Juist wanneer we onze rondgang heb ben beëindigd is een groep begonnen met volksdansen op de muziek van de "Sir- taki". Toen iedereen klaar was werd een grote polonaise gelopen en werd meegezongen met het bekende lied van dat land van VELE ACTIVITEITEN Dat er 's zaterdagmiddags een speci aal programma is wil niet zeggen dat er op de andere dagen weinig te doen is. In tegendeel! 's Morgens waren er door Sportschool De Vries judodemonstraties gegeven en waren de eerste heup- en beenworpen bijgebracht. De avond te voren was de heer A. J. v. Houten op bezoek geweest en had het emailleren gedemonstreerd, waarbij enige hanger tjes voor moeder werden gemaakt en donderdagmiddag was de Bakerstreet Jazz Band van de partij geweest die voor de ouderen op de ruimte voor de kantine optrad. A.s. vrijdagavond, 9 juni, zal er van 7-9 uur een volksdansbal gehouden wor den wat ook een groot succes belooft te worden. "Wat we verder nog gaan doen is niet bekend. Zoiets staat van tevoren nooit vast. en daags tevoren kan dat in eens in mij opkomen". Dat organiseren kunnen we gerust aan mej. Veelenturf overlaten, gezien de vele activiteiten die reeds door haar "op stapel zijn gezet". Tenslotte zjj nog vermeld dat In de periode van 19-23 juni het dorp gesloten zal zijn, omdat dan het voetbaltoernooi wordt verspeeld. Op zaterdag 24 juni echter is dit fantastische ontspannings centrum voor de Leidse Jeugd weer open. VOORSCHOTEN Geslaagd. Ferry Meerding uit Voorschoten heeft donderdag aan de Detailschool in Den Haag het diploma Reclame- en Etalageschrift behaald. LEIDERDORP Verkeersexamen Op vrydag 9 juni a.s. zal het verkeersexamen voor de vijfde klassen van de lagere scholen VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER De overtreding, die een 17-jarige bloemist uit Leiden destijds op de Vismarkt beging, was op zichzelf beschouwd niet van zo'n ernstige aard. Hij stak name lijk "in de haast", zo verklaarde hij althans, de aldaar gelegen voetgangers oversteekplaats over, terwijl het "voetgangerslicht" op rood stond. Hij zou er met slechts j* 5,- boete zijn afgekomen, als hij niet zo dom was geweest bij zijn aanhouding door een ter plaatse surveillerende politie-agent een valse naam op te geven. „Ik had er achteraf wel spüt van", verzekerde de jeugdige bloemist het rechtscollege. „U handelde inderdaad byzonder dom en maakte de zaak hier door zeer ernstig", gaf de kantonrech ter tot bescheid. „Het komt nogal eens voor, dat men probeert op deze wijze aan een vervolging te ontkomen. In de meeste gevallen echter tevergeefs", zei de officier onder meer in zijn requisitoir. Inzake de eerste overtre ding eiste hy een boete van 7.50 subs. 1 dag, doch t.a.v. het opgeven van een valse naam vroeg hij. gezien de ernst van dit feit, een boete van 40- subs. 8 dagen. Nadat verdachte te kennen had ge geven, dat hij „niets meer te zeggen had", kreeg hij van de kantonrechter nog te horen: „U merkt nu wel hoe dom u bent geweest". Het vonnis werd respectievelijk 5.- en 40- subs. 9 dagen. ZWARE GELDBOETE tuele gevolgen van dien. T.a.v. deze overtreding luidde zyn vonnis dan ook 250- subs. 50 dagen. Voor het rijden zonder rijbewijs en de veroorzaakte aanrijding vonniste hg de loswerkman met respectievelyk 100.- en 50.- subs. 30 dagen en de geëiste voor waardelijke hechtenisstraf. GAAN FIETSEN Sirenes lieten liet afweten I Hoewel het gisteren de eerste maandag van de maand was - I Ide dag waarop gedurende enkele minuten de sirenes van de Be- icherming Burgerbevolking „proef- I I draaien" - werd om twaalf uur geen geloei gehoord. Vanmorgen werd ons desgevraagd mede- I I gedeeld, dat dit geen gevolg van een psychologische overweging is geweest. In Amsterdam n.i. loei- I Iden gisteren (toen de vijandeiyk- heden in het Nabije Oosten reeds uren aan de gang waren) de si- I Irenes wèl. Veel ongerust" Amster- dammers dachten, dat ook Nedet- land met de oorlog te maken had I gekregen. In Leiden was er van B B opzet echter geen sprake. Het was I een loutere samenloop van om- I standigheden. De sirenes functio- I neerden niet wegens een techni- sche tekortkoming in het centrale I bedieningssysteem. Men hoopt bij Ide B.B., dat de volgende maand alles weer naar wens gaat. Een 22-jarige timmerman uit Ha- zerswoudc hoorde vervolgens zowel een geldboete van 200- subs. 40 da gen als de onvoorwaardelijke intrek king van zijn rijbevoegdheid voor de tijd van I jaar tegen zich eisen. De timmerman had het er dan ook naar gemaakt. Want na een cafébezoek en het nuttigen van een aantal biertjes was hij in Roe lof arendsveen in een geleende auto aan het .„stuntrijden" gegaan met als gevolg, dat hij in het Toen een 53-jarige loswerkman uit j Noordeinde ter plaatse met grote snel- Schiedam met zijn auto te Voorscho- ),eid uit een bocht en tegen de muur ten tegen een geparkeerde auto op- Van het gemeentehuis vloog. reed, kwam aan het licht, dat hij j zonder rijbewijs als wettelijk verplichte WA-verzokering rondreed. „Ik reed ditmaal onder toezicht van een passagier en had een verzekering aangévraagd". voerde verdachte tot zijn verdediging aan. De kantonrech ter, mr. W. de Koning, wees in dit opzicht verdachtes verweer van de hand. „Dit neemt bovendien nog niet weg, dat u opzettelijk een strafbaar feit pleegde door onverzekerd rond te rijden", voegde hij er nog aan toe. In zyn zeer scherp gesteld requisi- I toir liet de officier duidelijk uitkomen, dat hg verdachtes opzettelgk negeren van de wettelijke bepalingen en ge brek aan verantwoordelijkheidsgevoel byzonder ernstig vond. Inzake het rij- den zonder rijbewijs eiste hy zowel een geldboete van 150- subs. 30 dagen als een week voorwaardelijke I hechtenisstraf met een proeftijd van j 2 jaar. T.a.v. de ontbrekende verzeke ring en de gepleegde aanrijding eiste hij twee geldboeten van respectievelyk 150- en 50- subs. 40 dagen. In zijn vonniswyzing legde de kan tonrechter vooral de nadruk op het 1 onverzekerd rondrijden met alle even- Revolutionaire uitvinding in Noordtvijk gedemonstreerd De vierjarige dochter van Bernard Markwitz uit Hamburg spar telde vrolijk in het blauwe water van het zwembad. Haar vader maakte enkele schijnbewegingen en het kind kraaide van plezier. Met haar armpjes sloeg ze een roffel op de golfjes en hoog spatte het water omhoog. Toen plotseling gebeurde het. Toen het kind in haar enthousiasme haar armpjes omhoog hief, schoot ze om laag door de rubber zwemring, die om haar middel zat geklemd. Ze had geen tijd meer om haar vader te hulp te roepen, maar dat was al niet meer nodig. Haar pappie sprong meteen in het water en bracht zijn kind na wat onhandige manoeuvres op de zwembadrand. Wat zou er gebeurd zijn als hij even niet in de buurt geweest zou zijn? Bernard Markwitz wilde er liever niet aan denken, evenmin als hij er overdacht zijn dochter nog eens aan dit gevaar bloot te stellen. Na wat experimenteren deed hij een ontdekking waarmee hij de zwemwereld een grote dienst bewees. het zwemmen nog niet machtig zijn. Een andere toepassing hebben de vleugeltjes gekregen in polio-inrich tingen. waar ze groot succes heb ben by de water-thearpie. Ook in Vietnam Overtuigd van het nut van de zwemvleugels werden door zwem- bonden en reddingsmaatschappijen grote bestellingen gedaan. Ze zijn geïntroduceerd in de Verenigde Sta ten, Japan. Brazilië, Engeland, de Scandinavische landen en Duitsland zelf. In ijltempo zijn ook voor de Amerikaanse militairen in Vietnam twee-en-een-half miljoen paar ver- aardigd. Ons land kent ze sinds enige tijd ook. Het nationale tech nische instituut TNO hechtte er zyn goedkeuring aan, de KNRM was enthousiast. Zwemleraren, die ken nis maakten met de vleugels, pas sen ze al in ruime mate toe. In Nederland zijn er tot nu toe onge veer 28.000 afgezet. De Noordwykse kinderen hebben gistermiddag in de instructieles ken nis kunnen maken met de oranje kleurige luchtkussentjes. De kur ken en de plankjes bleven deze keer aan de kant. In het overdekte bad achter hotel Zeerust sprongen kinderen die nog geen twee slagen achter elkaar kunnen maken, par does van de duikplank in het twee meter tien diepe water en spartel den dan proestend naar de trapjes. Weg met de watervrees Blijkbaar is met de vleugels een probaat middel komen aanvliegen om kinderen van hun watervrees le bevrijden, want de leerlingen begaven zich in volle overgave te water. Met de oude hulpmiddelen duurde het vaak wel vijf tot tien lessen voordat de kinderen over hun angst heen waren. Niettemin zyn er altijd nog sceptici, die de niuewigheid maar zo-zo vinden en er niet in willen geloven. Hiermede zij niets gezegd van de zwemlera ren. die uit principe nooit enig hulpmiddel willen gebruiken, om de naar hun mening zuiverste zwemhouding aan te leren. De prijs? Valt mee, nog geen acht gulden. De vleugels zijn nog niet in sportzaken verkrijgbaar. Impor teur is in Zuid-Holland „Exalto", Hardinxveld-Giessendam. Steun voor zelfvertrouwen Het is met die uitvindingen eigenlijk meestal zo, dat het resultaat verrast door de simpelheid. De zwemvleu gels van Markwitz bestaan uit een opblaasbare dubbelwandige kunst stof inet één luchtledige kant, die aan de binnenkant van de arm een vrije bloedsomloop garandeert. Door de luchtdruk worden de vleugeltjes klemvast op de bovenarm „ge- smeedt" waardoor ze niet kunnen verschuiven en geen belemmering vormen bij het bewegen van de armen. Door de bevestiging op de bovenarmen blijft het hoofd steeds boven water en kan het kind niet zijdelings of voorover omslaan. Een enorme steun voor het zelfvertrou wen van 't kind dat zwemmen leert. Maar bovendien voor degenen, die geen slag kunnen zwemmen is deze vleugeltechniek ideaal: in welke stand men er ook mee in 't water valt, steeds komt het hoofd aan de oppervlakte. In de grootste uitvoe ring kunnen se 100 kg aan gewicht Kurkgordels aan de kant De vinding van de Hamburger vond zeer snel erkenning. Artsen, politie en reddingsmaatschappijen stimuleerden een ruime aanmaak van de kunstvleugels. Kurkgordels, zwembanden, bussen en plankjes kregen voortaan sterke concurrentie van de veiligheidskussentjes om de armen. In opengevouwen toestand nemen ze niet meer ruimte in dan een paar handschoenen in 'n dames tas. Gaat men op vakantie'' De vraag, of de vleugeltjes al zijn ingepakt zal een gevleugelde uitdrukking kunnen worden. Ook in het hand schoenenkastje horen ze thuis. Als een auto te water raakt hebben de inzittenden alle tijd het duurt een half uur tot een uur voordat een wagen is volgelopen de gor dels op te blazen en naar de water oppervlakte te komen, als de deur geopend kan worden (en dit is pas het geval als de auto al prak tisch onder water is verdwenen; een luchtzak in de auto stelt de inzittenden in staat het vollopen geduldig af te wachten). Op watersport? Voortaan geen voortdurende angst meer voor het overboord slaan van kleuters die De jeugdige verdachte voerde onder meer tot zyn verdediging aan: „Ik had die biertjes al vroeg in de avond ge dronken en er dus geen last van. Het was voor mij een vreemde auto en ik had hem daarom niet zo goed in de hand. Toen ik even afremde ging hy slippen, hetgeen iedereen kan over komen". Hij bestreed voorts het feit, dat hy, aldus de getuigen, ruim 100 km/u had gereden. „Hoogstens 70 km/u", schatte hy zelf. Afgaande op de getuigenverklarin gen kwam de officier tot de conclusie, dat hier weer sprake was van een geval van overmoed door alcoholge bruik. „Ik dronk die biertjes in de vooravond en werd er niet door beïn vloed", herhaalde verdachte nog eens. „Volgens de politie rook uw adem wel degelijk sterk naar alcohol", repliceer de de kantonrechter. Het vonnis werd een geldboete van 150- subs. 30 dagen en de gevraagde onvoorwaardelijke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid. „Mag ik dan ook niet op een brommer rijden", in formeerde verdachte hierna nog. „Neen u kunt het eerstvolgende jaar gaan fietsen", luidde 't rechterlijk bescheid. GEBREKEN Een eveneens nogal zwaar vonnis en wel conform de eisen, hoorde een 30- jarige chauffeur uit Alkemade tegen zich uitsproken. De chauffeur stond te recht, omdat hij de weg onveilig had gemaakt met een vrachtauto en aan hangwagen, die op ondeugdelijke wij ze waren gekoppeld. Op Rijksweg 4 onder Oegstgeest begaf de koppeling het en kreeg een automobilist „de „schrik van zijn leven", toen hij de losgeraakte aanhangwagen plotseling op zich af zag komen rijden. Er volgde een fikse botsing, die nogal wat schade aan de personenauto toe bracht. Omdat de vrachtauto geen ge luidgevende claxon en een niet wer kende handrem bezat, kreeg de chauf feur nog twee proces-verbalen. „Ik wist echt niet, dat die koppeling niet deugde", verzekerde verdachte 't rechtscollege „Dat had u toch kunnen zien", repliceerde de rechter, die ver volgens verdachte er op wees, dat hy bovendien nu eenmaal de verantwoor ding van een en onder droeg. „Het zal my niet meer overkomen", reageerde verdachte hierop. De officier eiste in deze een boete van 150- subs. 30 dagen. Inzake beide andere gebreken aan de vrachtauto eiste hy (wee geldboeten van 20- subs. 4 dagen. Verdachtes verzoek om uiterste clementie wees de kantonrech ter direct van de hand. „Het is nu nog goed afgelopen. Er hadden echter ook doden kunnen vallen. De geëiste boeten komen u volledig toe", was hy van mening en vonniste hierna geheel conform. Griffier Prov. Staten \an Zuid-Holland Ter voorziening in de vacature van griffier van Prov. Staten van Zuid- Holland hebben Ged. Staten de vol gende voordracht opgemaakt: 1. mr. P. Zegwaard, 52 jaar. hoofd administrateur-A, chef van de der de afdeling ter provinciale griffie van Zuid-Holland; 2. mr. J. J, G. M, Walenkamp, 55 jaar, hoofdadministrateur, chef van de afdeling onderwys, sport en susidie- zaken ter gemeente-secretarie van Breda; 3. mr. J. Velders, 54 jaar, hoofdadmi nistrateur. directeur van het onder wijs ter gemeente-secretarie van 's-Gravenhage. Concert Voorschotens Kamerorkest Drie solisten zullen hun medewerking verlenen aan het concert, dat het Voor schotens Kamerorkest zal geven op donderdag 8 juni In de Ned. Herv. Kerk te Voorschoten. In dit vierde zomer- concert zal de pianist Rudy de Heus solist zyn in de Rhapsody In blue van Gershwin en in Gabrlël Fauré's Bal lade. HIJ zal bovendien het orkest leiden by de uitvoering van het Concerto in e. kl. t. vun Telemann voor blokfluit, dwars fluit en orkest. De blokfluitpartij wordt gespeeld door Pleter van Veen, die reeds te horen was op het traditionele kerstconcert van het V.K.O.. terwyi diri gent Lucius Voorhorst de dwarsfluit party voor zyn rekening neemt. Onder leiding van Voorhorst speelt het orkest nog de Sinfonla in G gr. t. van Alblnoni en van de Nederlander Jan van Dyk wordt een reprise gegeven van diens Preludium, Fuga en Postlu- dium voor Strijkorkest. LEIDSE AGENDA WOENSDAG 7 JUNI Nederlandse Mij. voor Nijverheid en Handel Lunchbyeenkomsl. Stadsge hoorzaal, 12.00-14.U0 uur. I Ver. van belangstellenden in de Lakenhal Algemene ledcnvergade- j ring. Lakenhal, 17.00 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Van vrydag 2 juni t/m donderdag 8 juni: Geopend voor spoedeisende geval - i len: Apotheek Reyst, Steenstraat 85, J Lal. 20136.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3