3)a Gddóc SouAant MAN MET Italiaan aangehouden IN DEN HAAG MES GEDOOD Straaljager Whisky Four neergestort In Enschede 40 ontslagen TELEVISIE VANAVOND Van rijk weer vijftig miljoen voor K.L.M. Met loep en pincet Oefkir tot levenslang veroordeeld, Dlimi vrij „De Droom opera van Ton de Leeuw DE LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JUNI 1967 De praktijk is moeilijker dan menigeen ducht PEN RADIODEBAT via de V.A.R.A.- microfoon heeft zaterdag nog eens bevestigd, dat by het streven naar nieuwe politieke concentraties de prak tijk vele graden moeilyker is dan de theorie. Iedereen, die voor politieke vernieu wing voelt, is het over één zaak eens: zoals het schip van staat vaart, moet het niet langer duren, omdat de stuur lieden op de brug een koers aanhouden, waarover «ie burgers in feite weinig te vertellen hebben. Maar na deze con statering Is by menigeen de overeen stemming ook schoon op: zaterdag is weer gebleken, dat voor een betere koersbepaling sommigen willen biyven uitgaan van bestaande partyen of daar aan geiykvormige nieuwe groepen, maar dat anderen op het standpunt staan, dat Nederland via radicale veranderingen tot totaal nieuwe concentraties rechts en links moet komen. Deze tweeledigheid in het politieke denken kenmerkt niet alleen het alge mene beeld; ze valt ook waar te nemen binnen de groep van protestanten en katholieken, die zich warm maken voor een radicaal-evangelische politiek. Voor de een moet een party of groep van par tyen met christen-democratlsehe grond slag (zij 't zonder antl-thesenelglngen), terwijl een ander het het mooiste zou vinden wanneer vanuit een nieuwe „doorbraak" naar zo'n Ideaal gestreefd zou kunnen worden. OVER de veelheid van pogingen ment gestreefd wordt mogeiyk te maken, willen daag niet hebben. Maar veelsoortigheid nieuwe koers hej van- moet er zich wel voor hoeden de verdeeldheid van meningen en inzichten te onder schatten; alleen in de katholieke sector zyn er al vier vyf stromingen te onderkennen. Geplaatst tegenover dit zeer bonte en bcweegiyke beeld, ïykt het ons wel zinvol nog eens de redenen aan te stippen, waarom het hele politieke be drijf zo sterk In beweging is. Vast is komen te staan, vooral by de parlementsverkiezingen van 1967, dat een niet onbelangrijke groep van kie zers hun vertrouwen in de historische partyen verloren hebben en dat een bepaald deel van hun a-politiek, of zelfs anti-politiek geworden zijn. Veel betekenend is, 'lat qua leeftyd vooral de jongeren op drift geraakt zijn en dat de onrust zich niet concentreert op enkele maatschappeiyke geledingen. Directe oorzaken tot crisis- of onlust gevoelens zyn geweest de te geringe mogeiykheden tot echte opinievorming binnen de bestaande politieke partyen, de geïsoleerde positie waarin menig parlementslid zich gedekt hield en de inderdaad moeiiyke, soms ergernis wekkende gang van zaken na de alge mene verkiezingen. Dit alles spitste zich toe op de klacht, dat de kiezer wel mocht stemmen, maar dat zyn stem, hoe uitgebracht, toch weinig of geen be tekenis had, omdat de beslissing om trent kabinetsformatie en regerings programma slechts viel binnen een kleine kongsi. ..Gebrek aan .politieke duidelijkheid", zo luidde de diagnose van de verbolgen of verontruste doorsnee burger. diagnose als juist toegegeven. Door sommigen geheel, door anderen groten deels en door degenen, die in hun hart alles liefst by het oude zouden laten, toch in elk geval tot een bepaalde hoogte. Een vraag, die wy nog graag in het midden zouden brengen, is, of men bij de hervormingspogingen er dan ook niet verstandig aan zou doen om zich in de eerste plaats te concentreren op ver anderingen, die een betere gang van zaken by de kabinetsformatie en meer Invloed op het regeringsprogramma zullen opleveren. Wanneer we zien, hoe sommigen zich thans inspannen om Nederlands poli tieke gTootbedryf tot de grond toe gelijk te maken, bekruipt ons wel eens de vrees, dat ze met het badwater het kind zpllen wegspoelen. Of met andere woorden: dat Nederland straks wel een heel ander politiek stelsel zal bezitten, maar de Nederlandse, burger nog geen enkele zekerheid, dat hy met zyn stem een bydrage levert tot realisering van een bepaald politiek programma. En daarom is alles uiteindelijk toch begonnen! Strategische terugtocht Israël ook is. één ding is duidelijk: het laat zich niet onder de voet lopen. Het heeft, op meer dan een front het Initiatief in handen en - zo laat het zich tenminste aanzien het overwicht in de lucht ver overd. Het ziet er, kort gezegd, voor de Arabische landen niet al te best uit. In die zin. dat zij hun belofte, voor eens en altijd met Israël af te rekenen, voorlopig niet kunnen nakomen. Tegen deze achtergrond moet men de Egyptisch - Jordaanse beschuldiging zien. dat Amerikaanse en Britse vliegtuigen Israël afschermden, terwijl Israëlische vliegtuigen aanvallen uitvoerden. Deze beschuldiging, die ronduit vals is. dient een tweeledig doel: het is een strategi sche terugtocht zonder veel gezichtsver lies ten overstaan van de Arabische on derdanen en bovendien hopen de Ara bische leiders ln stilte dat Rusland in hun voordeel zal ingrijpen Het is vol slagen onwaarschijnlijk dat Rusland hier Intrapt. Vechtpartij op het Plein De dertigjarige Visser Cornells Mart- 11 us van Kuycn, die woonde aan de Loos- el uinseweg in I)en Haag, is gisteravond om kwart over elf ln bet Haagse zieken huis Zuidwal overleden, een kwartier nadat hem tijdens ren vechtpartij op hel Plein een dodelijke messteek in de liorst was toegebracht. Om half twaalf reeds heeft de politie de vermoedetyke dader, een 28-Jarlge Italiaanse metse laar, aangehouden. HD werd van zijn bed gelicht ln een pension voor gast arbeiders aan de Lange Heestcenmarkt in Den Haag. De vechtpartij vond plaats tussen een aantal Italianen en enkele Nederlan ders. De Italiaan zou het slachtoffer een steek hebben toegebracht en reed daar na, volgens ooggetuigen in een auto weg, waarvan het kenteken werd genoteerd. De auto werd door de politie voor het pension aangetroffen. De Italiaan lag reeds ln bed toen de politie bij hem aan klopte. Op zijn broek werd een bloedveeg gevonden Het slachtoffer werd door omstanders na de vechtpartij op een stoel geholpen voor het c»*6 Blue Angel juli Gesloten streep op 1 ji rechtsgeldig DEN HAAG (ANPl Zoals bekend zal op 1 juli a.s. het bepaalde ln artikel 122 van het reglement verkeersregels en verkeerstekens (RVV) dat inhoudt het verbod tot het overschrijden van de doorgetrokken streep op de rijbaan, ln werking treden. De doorgetrokken streep wordt uitslui tend aangebracht, Indien de verkeers veiligheid dit absoluut vereist. In het algemeen zullen dergelijke situaties bui ten de bebouwde kom slechts aanwezig zijn in onoverzichtelijke bochten en op onoverzichtelijke bellingen op wegen met tweerichtlngverkeer op één rijbaan. Bin nen de bebouwde kom zal de toepassing van doorgetrokken strepen zoveel mo gelijk achterwege blijven. Aan de door getrokken streep gaan veelal waar- schuwlngsstrepen vooraf. Gouden bakkerarlng Gisteren heeft op do Nederlandse bakkeryen toonstelling ln de R.A.I. te Amsterdam de bakker C. Hoppenbrouwers uit St.-Oedenrode de gouden bakkerarlng 1967 gekregen. aan het Plein en daarna met een ambu lance naar liet zdekenhuLs vervoerd, waar hy vrUwel direct overleed. De Italiaan heeft gezegd by de vecht- party. waarvan de politie de ooreaak nog niet weet, betrokken te zijn geweest. Hij zou onderweg naar zyn pension op dc Nieuwe Haven zyn mes uit de auto hebben geworpen. Het is no gnict terug gevonden. Het mes moet. naar de wond te oor delen. een dolk of een Jachtmes zUn geweest. De politie is erop gebrand en kele getuigen van de vechtpartij te spre ken 1e krijgen, met name degenen die de steek hebben zien toebrengen. Vooral bestaat belangstelling voor een man met een bril. die liet kenteken van de auto. waarmee de dader was weggereden, heeft opgenomen. Ook wordt gezocht naar een vriend van het slachtoffer, die bU de vechtpartij betrokken zou zyn geweest. EENDHOVEN (ANP) Een van de vier straaljager* van het pas weer op gerichte stuntteam Wiskv Four 67 is gisteren tijden» een oefening neerge stort. De piloot van de vei ongelukte straal jager was de eerste luitenant P. C. A. Schuur. Hij is 25 jaar en woonachtig in Putten (Gld). De toestand van de piloot, di© in het St.-JozefZiekenhuis in Eind hoven ia opgenomen, ig ernstig Naar wij van de luchtmachtvoorlich tingsdienst vernemen, is het toestel niet tijdens het formatievliegen neergestort, doch na een Bplit-up, die op de voor geschreven hoogte is uitgevoerd. Drie van de vier toestellen zijn normaal uit de split-up op 1500 voet hoogte ge komen. Het verongelukte toestel vloog echter door naar de grond en stortte neer. Hangende het onderzoek worden de oefeningen van Whisky Four 67 ge staakt. De deelname aan het vliegfeest van de Belgische luchtmacht op 25 juni gaat niet door. ENSCHEDE (4.N.P.) Als gevolg van de afzetstagnatie van de toeleveringsarti kelen voor de confectie-nldustrie heeft de N.V. Bandfabriek en Vlechter ij Schol ten en Van Heek te Enschede 40 van de 270 personen, die het bedryf in dienst heeft, moeten ontslaan. NEDERLAND I STER Reclameul tzendingen om 18.55, 19.56 en 20.: NTS 18.45 uur: De Minimolen 18.50 uur: Nieuws in het kort VARA 19.00 uur: De ILucy Show 19.25 uur: Koning Klant, programma voor de consumenten NTS 20.00 uur: Journaal VARA 20.20 uur: 20.45 uur: Black New World (II). amusementspro gr amm a 21.35 uur: Een dag uit het leven vangesprek 22.05 uur: Vrij entree, cabaret- progr anima NTS 22.25 uur: Tweede journaal 22.30 uur: Pauze TELEAC 23.00 uur: Kernfysica (34) 23.30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclameuitzendingen om 20.01 en 21.56 uur) VERHOUDING AANDELEN WEER 1:1 DEN HAAG (ANP) By de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, dut beoogt de deelneming van het rijk in liet aandelenkapitaal van de N.V. Koninkiyke Luchtvaart Maatschappij uit te. breiden met ruim vyftig miljoen De minister van Verkeer en Water staat, drs. J. A. Bakker, schrijft in de mamorie van toelichting op het ont werp. dat het herstel van de zware ver liezen, die de KLM ln het tUdvak 1961 tot en met 1964 heeft geleden, sneller heeft plaatsgevonden dan werd ver wacht. Als oorzaken hiervan kunnen worden genoemd de zeer levendige vraag naar luchtvervoer in de wereld in de laatste Jaren, die groter was dan voorzien en verder de grote inspanning van het be drijf zelf om tot een efficiënte ge- stroomUjnde organisatie te komen. Voorts kon ais gevolg van de technische ontwikkeling de kostprijs per geprodu ceerde tonkilometer steeds meer om laag worden gebracht, ondanks het klimaat van stijgende pryzen en lonen, waarin ook de luchtvaartmaatschap pijen moeten opereren Toen door de bankiers van de KLM het aanbod werd gedqan de plaatsing van 24.744.000 gulden gewone aande len by het publiek tegen de koers van 200 te garanderen, heeft de KLM-dlrec- tie, in overleg met cje ambtsvoorganger minister Bakker en diens ambtge noot van Financiën, dit aanbod geac cepteerd. Hierhy heeft hun zeer duidelijk voor ogen gestaan de noodzaak het meerderheidsaandeel van de staat ln de KLM te handhaven. Dit aandeel in het gewone aandelenkapitaal bedroeg 50,5 staat na de emissie, doordat de staat heeft deelgenomen voor 252,435 aande len, op hetzelfde percentage. Totaal zyn thans geplaatst 2.499.375 gewone aandelen, waarvan bij de staat 1.262.175. Na de emissie is het balansbeeld van de KLM "weer aanzieniyk verder ver- De hierbij afgebeelde zegel van Formosa ver scheen op 15 februari van dit jaar ln de waarden van 5 Yj en 8 dollar als aanvulling op de reeks lopende frankeerzegels. De kleuren zyn resp. appel groen en rozerood, uitgevoerd ln steendruk, 100 zegels per vel. perforatie lly?. De afmeting van de tekening is 20 z 28 mm en de zegels zyn aan de aohterzyde niet gegomd. De afbeelding Is een koppel vliegende ganzen boven rietvelden, gewoon- iyk ii| rakken of moerassen, bun geliefkoosde ver blijfplaatsen. Onderaan de rand 1» gedrukt ..Re public of China". I'recics erboven 6 Chinese let tertekens die aanduiden ../.egels van de Chinese Republiek". Dit zyn de laatste twre zegels li- de serie „Trekkende Wilde Ganzen". De reden dat deze dieren op nieuwe Chinese zegels -van niet te hoge waarden worden afgebeeld tij lopen van 3!j tot 8 dollar is, omdat wilde ganzen zo eigen zyn aan het Chinese volk, dat zy zowel in het dagelyks leven als in de literatuur geïntegreerd zijn. Wilde ganzen worden door de Chinezen niet alleen beschouwd als legendarische boodschappers, maar zij worden ook in de dageiykse conversatie betrokken. Wanneer dc Chinezen zeggen: „Er is een breuk in de de zuil van ganzen", dan bedoelen zy daarmee „Het uiteengaan van broeders." Wanneer een echtgenoot, ver van huis. ergens zyn brood verdient, zal hij onmid- deliyk weten dat hy naar huls inoet komen voor een familiereünie ter gelegenheid van het Chinese Nieuwe Jaar (Maanjaar), als hy een brief van zijn vrouw ont vang' waarin zij heni vraagt: „Heb je niet gemerkt dat de wilde ganzen naar het zuiden trekken?" Want Juist voor dit nieuwe Jaar, het tijdstip waarop Chinese families elkaar oi>zoeken. uts\s de mensen in liet westen dat met Kerstmis doen, vliegen de wilde ganzen naar het zuiden. Vele bergen in' China zyn ook naar wilde ganzen genoemd. Do meest bekende is wel de „Yentangsan" of „Ganzen-Bad- Berg", tiU ligt ln de provincie Cheklang en heeft over een uitgestrektheid van ruim l(M) mijl vele schilderachtige plekken. Op de top is een grote vijver; men zegt. dat wilde ganzen daar gedurende de zomer op hun trek naar het noorden, een bad nemen. Gelegen in het noorden van de provincie Shansi kennen we verder nog de „Yenmen", of „G&nzenpoort", een berg die bekend ia door de forten die gebouwd zijn als bescherming tegen invallen van nomaden uit het noorden. Oók in de godsdienst vindt men wilde ganzen. In een beroemde boeddhisten- tempel. hy Sla», een der oude Chinese hoofdsteden, vindt men de „Gansenpagode" („Ycnta"). Dese pagode werd in 650 na Ctar. gebouwd ter herdenking van een „martelaargans", die xlehself doodde om hongerige monniken te voeden. De com plete serie „Vliegende Wilde Gansen" bestaat uit negen waarden: 3!j, 4, 4'/i> I. Ui. «li. 7 en dollar. sterkt. De voorlopig door de KLM na gestreefde verhouding eigen middelen leningen van 1 1 is ongeveer bereikt. Minister Bakker wijst er op, dat zelfs een dergeiyke verhouding voor een on derneming als de KLM, die in een wis selvallige markt opereert, nog niet in alle opzichten ideaal is te noemen. Het beleid van de KLM zal er voortdurend op gericht moeten zijn de reserves ver der op te bouwen. De plannen van de KLM zyn gericht op de vorming van een zeer efficiënte vloot, uitslitend be staande uit DC 8- en DC9-vliegtuigen. Worden deze plannen verwerkeUjkt dan zal de KLM de komende vyf jaar haar produktle met ruim tien procent per jaar kunnen uitbreiden. PROCES BEN BARKA PARIJS (Reuter) De minister van Binnenlandse Zaken van Marokko, ge neraal Mohammed Oefkir, is in Parijs, bij verstek veroordeeld tot levenslang wegens medeplichtigheid aan de ont voering van de Marokkaanse oppositie leider Mehdi Ben Barka. op 29 oktober 1965 uit de Franse hoofdstad. Van Ben Barka is sindsdien niets meer verno men en men vermoedt dat hij vermoord Is. Eveneens levenslang kregen de vijf andere beklaagden die bij verstek wer den berecht: Larbi Sjtoeki van de Ma rokkaanse geheime politic en de Fran se gangsiers Georges Bouchcseiche, Pier re Dubail, Juien Ie Ny en Jean Palissc. Eerder was de plaatsvervangend chef van de Marokkaanse politie, kolonel Achmed Dlimi, door een jury vrijge sproken van medeplichtigheid aan de ontvoering, evenals Marcel Leroy Fin- ville, een gewezen hoge functionaris van de contraspionagedienst, de politieman Marcel Voitot, de Journalist Philippe Bernler en de Marokkaanse student Galhi el Mahi. De rechtbank veroordeel de Antoine Lopez, voormalig agent van de contraspionagedienst, echter tot acht jaar en de politieman Louis Souchon tot zes jaar. Kolonel Dlimi veroorzaakte vorig jaar oktober een sensatie door zijn aankomst in Parijs op de dag dat een rechtbank aan het slot van het eerste proces in deze affaire de vonnissen zou vellen over dertien verdachten. Een nieuw proces was toen volgens de Franse wet noodzakelijk H. J. de Koster staatssecretaris Buitenl. Zaken (Van onze parlementaire redactie) DEN 1IAAG Het liberale Tweede- Kamerlid. de 52-jarige heer II. J. de Koster, directeur van de Leidse meel fabriek, wordt staatssecretaris van Bui tenlandse /.aken. De nieuwe staatssecre taris krygt de Europese aangelegenheden onder zyn beheer als opvolger van de tegenwoordige minister De Block van Economische /.aken. De heer H J. de Koster ls pas sinds februari Tweede-Kaincrlid Hij heeft nog geen gelegenheid gehad zich in een openbaar debat te laten horen. Dit zou woensdag gebeuren tydens het (ver moedelijk uit te stellen) Vietnamdebat. waarin hy voor de WD het woord zou voeren. Een fractiegenoot zal dit thans van hem overnemen. Hy is echter geen onbekende in Ne derland als oud-voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgever en ais vlce-voorütter van de 6ER. Lucille Ball en Don Adams zijn onderscheiden met de Emmy Awards voor de televisie. Lucille werd bekroond voor de ,Jjucyshow". De actrice, die hpar vorige ,JEmmy" veertien jaar geleden ontving, zei: „Ik kan het niet geloven. Het w al zolang geleden. De laatste maal, dat ik won, dacht ik, dat het was omdat ik een baby had gekregen. Dat kind is nu veertien jaar oud". Don Adams kreeg de onder scheiding voor zijn „Oet Smartshow". HILVERSUM I KRO •20.00—20.40 uur: Concert door het Omroeporkest 21.35—22.00 uur: Concert door het Radio Plillharmonlsch Sextet 22.45—23.30 uur: De witte waaier, luisterspel Radioprogramma HERENAVOND HILVERSUM I (402 m.) KRO: 18.00 Lichte pianomuziek (gr.); 18.20 Uitzending WD; 18.30 Amusementsmuziek; 18.50 Ondernemend: nws 19.30 ConcUiepost'bus; 19.35 Mod. muziek (gr 19.45 Gesprek over gewijde muziek; 20.00^Mod. De°°witte rspel23.30 Stereo: amusements- HILVERSUM n (296 m.) AVRO: 18.00 Nws en actual.; 18.30 Licht orkest; 19.00 Muzlek- mozatek; 20.00 Nieuws; 20.05 Liedjesprogram ma; 20.35 Gevar. programma; 21.50 Jazz Spec- HILVERSUM II AVRO 20.3521.50 uur: Op de zomerteer, amusementsprogramma 22.55—23.55 uur: Uit het historisch archief, klassieke muziek NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort 20.05 uur: The Virginian. 21.15 uur: De droom, opera 22.00 uur: Tweede journaal 22.15 uur: Sluiting Televisie morgen NEDERLAND I AVRO 17.00 uur:' Kameleon, kinder programma 17.35 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00, 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00, 11.00, 13.00. 16.00. 18.00. 20.00, 22.30, 23.55 ANTENNE) VERONICA (192) - 2 Vioolmuziek; 18.45 Sport; 18.55 Koormuz. Britse „piraten" naar Nederland LONDEN (AP) Enkele Britse pira tenzenders, die worden bedreigd door de Britse justitie, wenden zich nu tot Nederl&nd voor hun proviandering en hun advertentieopbrengsten. „Radio Caroline", „Radio 227" en „Radio 355" deze beide resulteren onder „Radio Londen") hebben kantoren in Amster dam geopend met het oog op de nieu we Britse wet, die waarschijnlijk vol gende maand van kracht wordt. Bart Wijsmüller, directeur van de NV Redwijs een dochteronderneming van Wljsmüllers sleepdiensten in IJ- muiden heeft verklaard, dat zijn on derneming de Britse piratenzenders zal blijven bevoorraden, zolang men voor die leveranties betaalt. Hierdoor kunnen de piratenzenders niet tot over gave worden gedwongen door uithon gering als de Britse leveranciers niet meer mogen leveren. Denis Maitland directeur van Radio Londen is gisteren naar Engeland teruggekeerd na een kantoor te hebben geopend ln Nederland. Zijn station zal het echter alleen als leveringsbasis gebruiken. Anders ligt de zaak met „Radio 227" en „Radio 355". Beide zenders, die ge huisvest zijn aan boord van de „Lais sez Faire" worden geleid vanuit 'n bureau in Amsterdam, waar John Wil lis het oppercommando voert. Om „Radio 227" plaatsvervanger van geliquideerde „Radio Dolfijn" op poten te zetten, werd door „Radio Lon den" bereidwillig star-deejay Tony Windsor (Tee Dubbeljoe) afgestaan. On der zijn leiding worden thans verschil lende Nederlandse discjockeys opge leid. „Radio Caroline" is van zins het zelfde te doen en stuurde daarom de 36-jarige Zuidafrikaan Basil van Rens- burg naar Amsterdam om de kust te verkennen. Aan boord van het schip wordt gewerkt aan een tweede zender. De proefuitzendtngen met een Neder landstalig programma hoopt men vol gende maand te kunnen starten. KRO en VARA naar M.-Oosten HILVERSUM Vanmiddag om kwart voor twee zijn de radioreporters Jan Seholtens (KRO) en Plet Kort (VARA) met een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" van Schiphol naar het Midden-Oosten ver trokken. Een van belden zal trachten door te reizen naar Cairo, terwijl de ander In Israël zijn werkterrein gaat Totdat de Nederlandse radioverslagge ver in Carïo is gearriveerd zal Wolf gang Hauptman van de West-Deut- sche Rundfunk voor de Nederlandse luisteraars zijn bevindingen in Egypte en de hoofdstad Cairo meedelen. In Hilversum zal ten behoeve van deze radioreportages een permanente luis terpost worden ingericht. VANAVOND VIA NED. II De Virginian: Het fatale uur De komst van een groep -Poolse emi granten in de nederzetting Medicine Bow leverde voldoende stof op voor een nieuwe aflevering van de serie ..De Virginian", die de NTS onder de titel „Het fatale uur" dinsdag 6 Juni van 20.05 tot 21.15 uur op Nederland 2 uitzendt. Rechter Garth geeft Trampas de hachelijke opdracht om als buffer te fungeren tussen de emigranten en de rangers. Als er, omwille van een knap Pools meisje, een bloedbad dreigt te ontstaan, laat de Virginian zien wat hij waard is. Te meer omdat ook hij geraakt is door de charmes van de Ned. II, 20.05 uur. 0 Hoorspel; 21.26 Amusèments- 7.15 Stereo: Klass. gramm.; 7.30 Nieuws: 7.32 Radiokrant; 7.50 Lichte gramm.; 8.00 Nleuv luzlek; 8.30 Nieuws; 8.32 Infc /akantlegangers; 8.45 Stereo Gewijde muziek; 8.30 r mades voor vakantiegangi Griekse muziek; 9.00 Voor de zieker de hulsvrouw; 10.30 Morgendienst gramm.; 12.27 Mededelingen vo> VANAVOND VIA NED. II In 1962-1963 componeerde Ton de Leeuw ln opdracht van 't Holland Fes tival de opera „De droom", die tijdens "t Festival ln 1965 werd uitgevoerd. Van dit Nederlandse werk maakte Frans Boerlage een televisiebewerking, die de NTS vanavond van 21.15 uur tot 21.56 uur op Nederland 2 uitzendt. Het verhaal van de opera is gebaseerd op een oud-Aziatische vertelling. Een jonge man trekt de wereld in om macht te veroveren. Hij ontmoet een vrouw, de hem een slaapplaats aanbiedt. In een droom zal zijn toekomst geopen baard worden. Hij ziet ln zijn slaap zijn levensloop, waarin hij steeds machti ger wordt zonder dat hij echter in nerlijk gelukkiger wordt. Als hij wak ker wordt besluit hij terug te gaan en in zijn eigen omgeving werkelijke waarden en zichzelf te zoeken. Ton de Leeuw heeft dit verhaal ver teld in z.g. haiku's, drieregelige gedichten. De symbolentaal van deze gedichten leent zich bijzonder voor in terpretatie in moderne beelden. Daar om wordt dit sprookjesachtige ver haal herhaaldelijk doorbroken door flit sen van de hedendaagse tijd. De opera telt slechts drie rollen: de vrouw (Sophia van Santé), de man (Marco Bakker) en de dansende vrouw (Sonja van Beers). Aan „De droom" werken verder mee het Utrechts Stedelijk Orkest en het NCRV Vocaal Ensemble onder leiding van Bruno Maderpa. De choreografie en de kostuums zijn van Billy Wilson, het decor ls van Pe ter Gabrielse en voor de vertaling van de haiku's zorgde H. G. Henderson. De prpduktie berustte bij Fred Bosman en de regie bij de bewerker van de opera, Frans Boerlage. HILVERSUM ni (240 m. AVRO: 9.00 Nieuws en a mlnen; l2.00 Nleuws; 12.02 Nieuws en actual.; 13.05 Plaatjes en praatjes; 2 Platenprogramma Jeugdafdeling; actual.; 17.05 Rhythm and Blues; 17.35—18.00 Country en westernmuzlek. VERONICA (192) 6.00 Ook goelemorgen; 9.00 Muziek terwijl u werkt; 10.00 Koffietijd; 11.00 Kookpunt; 12.00 Muziek bij de lunch; 14.00 Cowboy muziek. 16.00 Woensdagmiddag- speciaal; 17.00 Teenager Muziek Express. BRUSSEL Ned. (324 m.) 12.00 Nieuws; 12.08 Liedjes; 12.40 Weerbericht en SOS-berlchten beursberichten; 13.20 Tafel Jazzmuziek, In dat veel verguisde etherbes tel van ons biykt, als het moet, toch een verre gaande coördinatie mogelijk te zyn. Gis teren moest dat in verband met de situatie in< het Midden-Oosten. VPRO, VARA en KRO verzorgden gezamenlijk een actualiteitenprogramma op „I" dat in onderdelen niet steeds even boeiend was, maar dat toch de veelheid aan in formatie bood die op deze dag gewenst Het programma op „11" bood door ver vroegde uitzending van de KRO-hoofd- film contrast voor de kijkers die liever niet met hun neus op vervelende feiten worden gedrukt. Na die hoofdfilm op „I" had het programma toen een luchtiger karakter werden die ac tualiteiten via het tweede net vortgezet. Doordat óók het NTS-joumaal met extra-uitzendingen actief was, bleven we goed geïnformeerd. In de VPRO-programma's „Omsingeld" en „Aaaahdèle" bracht regisseur Rob Touber een verdiende hommage aan het originele talent van AVRO- regisseur Bob Rooyens. Diens naam werd weliswaar niet genoemd, maar de bedoeling was duidelijk. Want alle re gie-effecten van Rol) wartn aan Bobs programma's ontleend. Zo'n nederig eer betoon doet deugd ln het t.v.-wereldje dat zoveel najjver pleegt te kennen. Rob Touber dient hiervoor geprezen! In „Aaaah dèle" was overigens wél sprake van veel reprises. Onder de lied jes waren nogal (niet zo héél oude) be kenden. De paar nieuwe dingen, onder meer een goed sketchje van Adèle Bloe- mendaal en Ton van Duinhoven, bleken de moeite waard. Vg. VANAVOND VIA NED{ I Tweede deel van Samenwerking jeugd-theater AMSTERDAM Drie theatergesel- schappen voor de jeugd, te weten to neelgroep Arena pantomimegezelsehap Carrousel en balletgroep Scapino zü»> overgegaan tot de oprichting van de „Vereniging van Nederlandse Theater geselschappen voor de Jeugd", afgekort VNTJ. Reeds enige jaren was er regelmatig contact tussen de drie gezelschappen, toen onder de naam „Gezamenlijk over leg der Jeugdtheatergezelschappen". De VNTJ ls aangesloten bij de Inter nationale Organisatie voor Jeugdthea ter. ASSITEJ. die ieder jaar een uit wisselingsvergadering houdt, en óm het jaar een congres organlaeert waar ver tegenwoordigers uit de gehele wereld elkaar ontmoeten om over de vorm en inhoud van theatervoorstellingen voor de jeugd met elkaar van gedachten te wisselen. Het bestuur van de VNTJ wordt ge vormd door drie afgevaardigden uit bestuur en leiding van ieder gezelschap alsmede een vertegenwoordiger van 't Internationaal Theater Instituut, Black New World Tijdens een verblijf in Nederland van de Amerikaanse dans- en muziekgroep „Black New World", maakte de VARA- televisie van dit gezelschap een tv-op- name, die in twee gedeelten wordt uitgezonden. Het eerste deel kwam vrijdag op het scherm, het tweede Het gezelschap, bestaande uit 15 zan gers, dansers en musici, voert middels zang, dans en muziek een schouwspel op dat de geschiedenis van de negers in Noord-Amerika verbeeldt. In een groot spektakel laat de groep de nog steeds onvoltooide opmars naar volledi ge vrijheid zien, van de jungle en de slavenschepen naar de vrijheidsmar sen van nu, van de kettinggangers naar de rosse buurten van New-Orle ans, van de spirituals naar de jazz. Hoogtepunt in deze eerste uitzending is een ballet op het thema van „Rainbow round my shoulder", één van de mooi ste liederen die door de kettinggangers tijdens hun slavenarbeid werden gezon- De schrijver van het commentaar bij Black New World is James Baldwin. Choreografie en reige: Donald McKay- le. Televisieregie: Nico Knapper. Ned. I 20.45 uur.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2