S)a Ceidóc SoiFtcmt ISRAËL REAGEERT KALM OP SPANNENDE DAGEN Paul Citroen is ridder geworden Terugkeer van Ben Goerion gevraagd ETHIEK EN STILERING Gezamenlijke oefening Ned. en Duits leger "V erkeers- doden PAGINA 2 DE DFJPSE COURANT DINSDAG 30 MEI 1967 Het heilig ongeduld in de politiek rEE nevenversch^nselen begeleiden het streven naar drastische veranderingen in Nederlands partij politieke bestel: ten eerste neemt 't aan tal zelfstandige werk- of gespreks groepen, die als motor van 'n vernieu wing willen functioneren van maand tot maand; ten tweede zijn de meeste van die Inspirerende werkgroepen vervuld van een heilig ongeduld. Wanneer de uitbreiding van het aantal los van andere opererende groepen doorgaat, krijgen de tegen standers van vernieuwing een prachtige kans om door pasBieve toepassing van ,.laat anderen zich verdelen en heers" uitelndeHJk toch aan het langste eind te trekken. Maar ook de haastige spoed van sommige „beelden"-stormers heeft zijn bezwaren. Alleen wie nu op korte ter mijn nieuwe parlementaire verkiezingen wil forceren, heeft er belang bij liever vandaag dan morgen van de tekentafel naar de bouwplaat over te stappen. ZO laten onder de inspirerende voor standers van de concentratie van de „chrlsteiyk-radloalen" een paar po litici merken, dat het werktempo in de confessionele partijen wat de ver- nleuwlngstendensen betreft, naar hun smaak te laag ligt. Voor het moment lijkt dat wel zo. maar we hebben de Indruk, dat binnen de grootste partijen toch nog wel in de loop van dit jaar een paar belangrijke beslissingen zullen moeten vallen. Zolang als niet vast staat, dat het wachten op die beslissingen een uit zichtloze zaak is, moet men het heilig ongeduld toch maar pogen in bedwang te houden. Want anders komt het gehele ver nieuwingsproces te staan in het teken van een chaotische verwarring, waarbij de staatsburger door de bomen van radicaal, radicaler, het meest radicaal het bos van de wezenlijke vernieuwing niet meer zien zal. WIJ dachten, dat hèt moment pas komen gaat, wanneer men zich direct gaat voorbereiden op de volgende regeringsperiode. Onderdeel daarvan vormt weer de discussie over onze kieswet en verkiezingspraktijken, zelfs zo'n belangrijk onderdeel, dat men risi co's krijgt met stappen, die helemaal los hiervan gezet worden. Bovendien maakt een programma met als basis een christelijk radicalisme pas dan kans by de vele nuchter den kende kiezers, wanneer het wat de kansen van zo'n programma betreft ook tevens realistisch is. Anders wordt het misschien niet meer dan de liefde van één nacht. En de kater, die daarop volgt, pleegt maar al te dikwijls van een ideaal weinig over te laten. Structuurproblemen NIEMAND zal beter weten dan leden der topleiding van het Nederlands Katholiek Vakverbond, dat de reorgani satie van 1961 het structureel probleem binnen de katholieke vakcentrale maar gedeelteiyk heeft opgelost. Over de op heffing der diocesane bonden moge dan ondanks de hier en daar toch wel schadeiyke gevolgen voor het vormings werk weinig getreurd zijn, het is bin nen de opvolger van de voormalige KAB blijven rommelen. De kritische kanttekeningen van voor zitter P. Brussel op het congres van de katholieke metaalbewerkersbond zijn hiervan een bewys. De heer Brussel viel het handhaven van de historische schei ding tussen handarbeiders en beambten aan, waarmee hy ln feite dus weer pleitte voor de overslag op bedrijfsbonden. De heer Brussel heeft gelijk, wanneer hij ln vele sectoren maatschappelijk geen dwingende redenen aanwezig ziet om ln de vakbeweging de „overall" en het „witte boord" van elkaar gescheiden te houden; sociaal is er .tegenwoordig nog maar wei nig verschil tussen de hoofdarbeiders en de goed-geschoolde handarbeiders; de na oorlogse loonpolitiek heeft hen ook eco nomisch dichter en dichter bij elkaar ge bracht. Het is dus geen vertekend beeld, wanneer de voorzitter van de katholieke metaalarbeiders schetst dat de werkne mers in de vakbeweging meer in hokjes worden Ingedeeld dan ln het bedrijf de praktijk dikwijls is. Sterker nog; men kan de vraag oppe ren, of de vakbewegingsstructuur de soli dariteit der werknemers in het bedrijf soms niet nadelig beïnvloedt. Getuige bij voorbeeld hier en daar de verwikkelingen die aan het tot stand komen van een ondernemingsraad gepaard gegaan zyn. Voor de radicale bedrlj fsbondstructuur koestert de heer Brussel ook geen onge temperde bewondering; terecht: want wanneer men daar de macht van het ge tal de vrije loop laat. kunnen er ontwik kelingen bevorderd worden, waarvan men later toch maar dan na door werk nemer en bedryf geleden schade weer terug moet komen. Toch ls de oproep van de metaalarbei dersvoorzitter om de nu bestaande struc tuur in de vakbeweging niet als eind station te beschouwen, een reële zaak. Want óf de bestaande structuren worden door de ontwikkeling binnen de bedrijven achterhaald, óf ze wekken spanningen op waarvoor men een uitlaat zal moeten In belde gevallen kan de goede oplossing vanuit de centrale der vakbeweging te laat komen. Nederlanders bij theatercongres in New-York DEN HAAG (ANP) Van 4 tot en met 11 juni zal te New-York het twaalfde tweejaarlijkse congres van het Interna tionaal Theater Instituut plaatshebben. Negen Nederlanders zullen dit congres of een gedeelte daarvan bijwonen. Dit zjjn: ir. Van den Bergh. stadsarchi tect van de gemeente Rotterdam; jhr. mr. P. de Brauw. voorzitter van de ver eniging van schouwburg- en concertge bouwdirecties ln Nederland, tevens voor zitter van het Nederlands centrum van het ITT; mr. J. van Gorkom, plaatsver vangend hoofd van de afdeling kunst zaken van de gemeente Rotterdam; drs. W. Hofman, directeur van de Rotterdam se Kunststichting; mr. P. Meerburg, theaterproducentdrs. W. Bos, weten schappelijk medewerker aan de universi teiten van Amsterdam en Leiden; Wlm Vesseur, theaterontwerper; Robert de Vlies, algemeen directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel en Max Wagencr, directeur van de Vereniging van Neder landse Toneelgezelschappen van het Nederlands centrum van het ITI. Zes van deze gedelegeerden zullen ook Mr. W. J. Geertsema, de burge meester van Wassenaar, reikte gisteravond in Pulehri Studio aan de kunstschilder Paul Citroen de versierselen behorende bij de Orde van Oranje-Nassaxi uit. Citroen woont namelijk in zijn gemeente, maar was, toen hij de dag vóór koninginnedag geridderd werd, niet thuis. De foto: het „plechtige" moment. Mevrouw Citroen kijkt belangstellend toe. (Van onze correspondent) TEL-AVIV Israël is op een oorlog met de omliggende Arabische landen voorbereid. Op rustige wijze verwerken de Israëliërs de spanning die reeds lan ger dan oen week het uiterste van hun zenuwen en zelfbeheersing vergt, lleel Israël vertrouwt op de kracht en doel treffendheid van tsahal, het Israëlische leger. Na het sluiten van de Golf van Akaba voor Israëlische schepen en sche pen die strategische goederen naar Israël vervoeren hebben de Israëliërs het gevoel „Black /Veir World Donald McKayles dansproduktie .Black New World" is anders dan an ders. Ook ditmaal uiteraard dansende, zingende en musicerende negers, maar geen Afrikaans ritueel, geen topless en geen opgedirkte folklore. Daarente gen wél religieuze bezieling, voorname stilering en een overmaat van plezier. Het zijn Amerikaanse negers, deels ont- kroesd, in welker sociale dramatisering alleen heel even In het begin Afrika als vertrekpunt wordt aangeduid. Het ge heel kent "niet de al dan niet geïmiteer de magische roes van vorige negergezel schappen en ook alle overbodige theater- opmaak is verdwenen. Waar het op het podium van het gisteren helaas zwak bezette Circus theater bont toegaa» ls dit niet het colo- ristisch brouhaha van de traditionele katoentjes, noch de choreografische lap pendeken van arbeids- en vruchtbaHr- heidsdunscn. In 'n non-stop-etmpo triom foren motorische plastiek en lichamelij ke versmelting van dans en muziek. Aanvankelijk sterk godsdienstig en so ciaal geëngageerd ondersteund door op vallend goede zang van Miriam Burton en George Tipton, culmineert dit neger- programma in de tweede helft in de scenes uit de walletjeswijk van New Or- Taferelen als «Ie jazz op het kerkhof en de striptease zouden elders gemak kelijk kunnen ontsporen, maar in deze door vele gospels gezuiverde podium sfeer plooit zich het gordijn der welvoeg lijkheid te rechter tijd om deze zonder twijfel mooie mensen. Jazz en blues ac centueren de felle vitaliteit van dit on vermoeide podiumvolkje, ten aanzien waarvan de theaterbezoekers zich heden avond qua publieke opkomst nog kunnen rehabiliteren. D-y dat president Nasser van Egypte met de openlijke steun van de Sovjet-Unie tot het uiterste wil gaan. Jarenlang hebben de Israëliërs de Arabische propaganda dat „de hele Arabische wereld zich op maakt om met Israël af te rekenen" 'over zich heen laten gaan. Nu het uur der oorlog nabij lijkt blij ven de Israëliërs kalm. Wel wordt er ge spannen naar ieder vliegtuig gekeken dat boven Tel-Avlv verschijnt, Gevreesd wordt, dot Tel-Avlv in geval van oorlog gebombardeerd zal worden. Zolang daar toe geen bevel is gegeven worden 's avonds de lichten niet gedoofd. De anders zo drukke boulevards in Tel-Avlv zijn nu 's avonds verlaten. Vrouwen met kinde ren en oude mannen beheersen het straatbeeld. Elders in het land liggen de mannen en vrouwen van het Israëlische leger onder een verzengende zon. Het verkeer is praktisch tot stilstand geko men. Er rijden byna geen bussen meer. Bij de bushaltes staan lange ryen. In Tel-Avlv en Jeruzalem worden school kinderen aan het werk gesteld voor het sorteren van de post, De ziekenhuizen zijn in staat van paraatheid gebracht. Duizenden toeristen hebben Israël ln korte tijd verlaten. Vele luchtvaartmaat schappijen hebben extra-vluchten inge legd om de grote stroom vrrtrekkenden te kunnen venverken. Vooral in Jeruza lem ls op betrekkeiyk grote schaal ge hamsterd. Daar leeft de herinnering aan de Israëlische bevrijdingsoorlog van 1948 nog heel sterk. Jeruzalem werd toen lange tyd van de buitenwereld afge- De Israëlische bevolking volgt uiterst gespannen de berichten die vanuit de hoofdsteden van de grote mogendheden Holland Festival DEN HAAG Dit jaar zal een nieuw onderwerp aan het Holland Festival worden toegevoegd: poetry-readlng. Ne derlandse dichters gaan hun verzen ln een Engelse vertaling voorlezen. Elf Nederlandse en Vlaamse dichters zul len aan deze manifestatie hun medewer king verlenen: Hans Andreus. Cees Bud- dingh. Jaap Harten, Dick Hillenius, Ed. Hoornlk, Pierre Kemp (wiens werk wordt voorgelezen door Fred, van Leeu wen), Adriaan Morriën, Ungues C. Per- nath. Sybren Polet, Bert Voeten en Rie- kus Wnskowsky, James Holmes zal de ze dichters presenteren. Hij ls tevens de vertaler van vele van de voor te le zen gedichten. Deze poëzieavond zal op 20 juni a.s. gegeven worden In de Klei ne Znal van het Concertgebuw onder de titel ..Poetry for now". Minister slaagt als notaris PARAMARIBO, (A N P De Suri naamse minister van Justitie en politie mr F. Manichand ls aan de rechtsehool te Paramaribo geslaagd voor het eindexamen in de notariële opleiding. binnenstromen en die van uur tot uur het beeld dat men zich hier van de situatie maakt veranderen. De Israëliërs hopen dat de Verenigde Staten zich op het beslissende moment volledig achter Israël zullen scharen. Bijzonder tekenend voor de situatie ls de roep om David Ben Goerion. Vele Israëliërs zeggen: „Stond David Ben Goerion nu maar aan het hoofd van onze regering, die ons in 1956 naar de overwinning tegen Egypte voerde". Holland Festival ook voor jeugd DEN HAAG In het komende Hol land Festival zal de Jeugd zoveel moge lijk bij de programma's worden betrok ken. Rij de officiële opening en sluiting zullen (alrijke jonge volwassenen wor den uilgenodigd. In de grote steden zijn diverse reductiemogelijkheden gescha pen, die de festlvulvoorstellingen voor jeugdige bezoekers bereikbaar maken, onder meer door het Cultureel Jeugdpas- poort. Van enkele manifestaties zijn in samenwerking met de stichting W1KOII speciale jeugdvoorstellingen georgani seerd. te weten een voorpremière van ..Prometheus" in de regie van Erik Vos op 1 juli in Amsterdam, gevolgd door een middagvoorstelling op 10 juli, voorts een matinee van Hamlet" in de opvoe ring van de Bristol Old Vic op 7 juli in Den Haag en 12 juli in Amsterdam. Een speciaal jeugd-Promenadeconcert zal op 27 juni in De Doelen worden ge geven door het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Edo de Waart. Uitgevoerd worden Gershwins „Rhapsody in blue" en fragmenten uit „West Side Story" van Leonard Bern stein. Als solisten werken aan dit eert mee de pianist Cicero, de sopraan Henny May, de alt llenrlëtte Klautz, de tenor Jacco van Renesse en de bariton Albrecht Klora. Verscheidene testivalvoorstellingen ap pelleren in het bijzonder tot de jeugd te weten het Amerikaanse negerballet van Alvin Ailey en de drie uitvoeringen van „Romeo en Julia" door het Ballet van de Twintigste Eeuw van Maurice Bé- jart in de Rotterdamse Doelen. Ook de talrijke programma's van het Nationale Ballet en het Nederlands Danstheater houden voor artistiek geïnteresseerde jonge volwassenen grote aantrekkings kracht in, evenals diverse toneelvoor stellingen, waaronder „Ubu Rol", „Thyestes", „Prometheus" en op te voeren door het Pools Theaterlaborato rium „Akropolla". Ouders die hun opgroeiende kinderen met opera ln kennis willen brengen, vinden hiertoe een Ideale gelegenheid in de voorstellingen door de Tsjechische Nationale Opera uit Praag van Janaceks sprookjesopera „Het sluwe vosje", waaraan onder meer door Scapino veel zijdige medewerking wordt verleend. De Internationale Filmweek Arnhem ln het kader van het Holland Festival (12 tot 19 juni) en de diverse jazzconcerten, waarvan de programma's nog worden aangekondigd, completeren het beeld van „jeugd en Holland Festival 1967"« deelnemen aan een congres over het onderwerp „The design of theatres", dat van 18 tot en met 25 juni te Montreal in Canada zal worden gehouden, en wel de heren Van den Bergh. Hofman. Meer burg, Vesseur, De Vries en Wagener. De deelnemers aan het ITI-congres te New- York zullen deel uitmaken van verschil lende internationale commissies; general committee, publications committee, com mittee on the professional training of the actor., en het world theatre day com mittee. De debatten, die op het huishou delijke gedeelte zullen volgen, handelen over het onderwerp „the theatre tomor row" en vallen in vier onderwerpen DIEPHOLZ (ANP) Vanochtend be gon in Nedersaksen ten zuiden van Bre men en Oldenburg onder de naam „Edeldraak" een gecombineerd Neder lands-Duitse legeroefening. waaraan 5.000 Nederlandse en 1.000 Duitse militai ren deelnemen. De oefening speelt zich af ln een gebied van 80 by 40 km waardoor de rivieren Hunte en Weser lopen. Aan materiaal zuilen 1300 wielvoertui gen worden ingezet, waaronder 300 pant servoertuigen zoals Duitse en Nederlandse tanks, verkenningsvoertuigen, gepantserde personeelsvoertuigen en als het weer mee werkt 80 straalvliegtuigen van de ge- alliëerde strijdkrachten voor Midden- Europa, alsmede tien lichte vliegtuigen. De oefening zal volgens de plannen woensdagmiddag omstreeks 16.00 17.00 uur haar hoogtepunt bereiken en dan worden beëindigd. Vooral de samenwerking tussen de grond- en luchtstrijdkrachten en luchtafweereenheden worden op de proef gesteld. Verder zal de verkeersleiding -controle beproefd worden. Het Duitse aandeel zal. behalve uit tankstrijdkrach ten, bestaan uit vlottenbouwers. Mr. v. d. Poel staatssecretaris van C.R.M. DEN HAAG (ANP) By KB van 29 mei 1667 is benoemd tot staatssecre taris van het fninisterie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk mr H, J. van de Poel, hoofddirecteur van het algemeen burgerlijk pensioenfonds te Den Haag. H.M, de koningin heeft de heer Van de Poel beëdigd. Mr. H. J. van de Poel werd op 23 ju li 1915 geboren te Middelburg. Hij volg de een middelbare opleiding op het Aloysiuscollege te Den Haag. In 1933 deed hij eindexamen hbs-b. Van 1934 tot 1955 was hij werkzaam bij de ge meente Den Haag, onder andere bij de gemeentelijke arbeidsbeurs en als hoofd van de afdeling Sociale Zaken van de gemeentesecretarie. Inmiddels deed de heer Van de Peol in 1947 het doctoraal .examen rechten aan de r.-k. universiteit te Nijmegen. In 1955 werd mr. Van de Poel secreta ris. later lid van de pensioenraad te vens secretaris en plaatsvervangend voorzitter van de buitengewone pensioen raad. Vanaf l januari 1965 bekleedde hij de functie van hoofddirecteur van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, tevens voorzitter van de buitengewone pensioenraad. Daarnaast was hij onder andere voorzitter van de sociale raad te Den Haag, bestuurslid van het Inter parochieel charitatief centrum en het landelijk sociaal-charitatief centrum. Hij is officier in de orde van Oranje-Nas- aau. llern werd als verdienste voor zijn werk voor de gemeente Den Haag de gouden penning van die gemeente uit gereikt. Eervol ontslag voor H. Bakker DEN HAAG By K B. van 1 augua- tus 1967 ia aan H. Bakker, directeur van 's Rljkabelastingen, hoofd van de direc tie der oomelnen van het mlnlaterle van Financiën, op ztjn verzoek, ln verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftyd, eervol ontslag uit 's Ryks- dlenat verleend, met dankbetuiging voor de belangryke aan den lande bewasen diensten. ANTENNE NEDERLAND I STER (Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur; Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort KRO 19.00 uur: Esti Mulatés, Hongaar- 19.10 uur: Batman ,t.v.-serie NTS 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Politiek gesproken, sa tirisch programma 21.00 uur: De wrekere. t.v.-serie HILVERSUM I 20.00—21.05 uur: Mis in f lel. t. klassieke 23.15—23.45 uur: Context, magazine 21.50 uur: Vanavond in Nieuws- 22.25 uur: Epiloog door W. de Graaff, pr. NTS 22.30 uur: Tweede journaal 22.35 uur: Olympia Tour, verslag 22.40 uur: Pauze TELEAC 23.00 uur: Kernfysica (33) 23.30 uur: Sluiting NFDERLAND II STER Rccliimeultzendingen om 20.01 n 22.05 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort HILVERSUM II AVRO 20.3521.50 uur: Op de zomert oer, amu sementsprogramma 22.55—23.55 uur: Finale concours solis ten en ensembles VPRO 20.05 uur: Hollywood en de ster ren oude films 20.30 uur: Michel Fontayne. Franse chansons 20.55 uur: Onaantastbaar, t.v.-6erle 81.40 uur: Wie is David Merrick, portret NTS 22.10 uur: Tweede journaal 22.25 uur: Sluiting Televisie morgen 1'C|3P;RLAND I VARA 17.00 uur: 10+, jeugdprogramma 17.35 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 7.30. 8.00. 8.30. 12.30, 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM II: 7.00. 8.00. 11.00, 13.00, 16.00. 18.00. 20.00, 22.3,0, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 ZONDAGAVOND A S. NTS-reportage van tournee Concertgeb. ork. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Op de tournee door de Verenigde Staten is het Concerge- bouworkest begeleid door een NTS- team, onder leiding van Jan Venema. De NTS-mensen maakten van deze reis van 130 musicerende Nederlanders een reportage, die zondagavond a.s. zal worden vertoond. In dit filmverslag ontmoet de kijker leden van het Concertgebouworkest, zo als ze van concertzaal naar concert zaal door de States reisden. Hij kan hun reacties op al dat reizen en trek ken zien en beluisteren, terwijl ook aandacht wordt besteed aan de pers kritieken en op „The American way of live". Daarnaast hebben de samenstel- vers van deze filmreportage getracht ook een beeld te geven van de Ameri kanen, die in Europese ogen al gauw vereenzelvigd worden met „Vietnam" en „discriminatie", maar die hard werken aan een grote „culturele lutie". Om dit te kunnen illustreren geeft de ze NTS-reportage beelden van de cam pus van de universiteit in North Caro line, van het „Avant gardetoneel" op Broadway, van de machtige Union, van het Cleveland Orchestre en van vele interessante gebeurtenissen, waar aan deze tournee van de muzikale am bassadeurs uit Amsterdam zo rijk was. Gezelschap voor dr. Kildare en Richard Kimble HILVERSUM Met ingang van zondagavond a.s. zal, telkens met tus senpozen van enkele weken tot medio september door de NTS een Canadese filmserie worden uitgezonden op het tweede net. Deze serie, die werd gemaakt door de Canadian Broadcasting Union, is ge titeld „Wojeck" en ontleent zijn naam aan de hoofdregisseur dr. Steve Wo- jeck.die zijn artsenparktijk in de ach terbuurten van Toronto begon. In zijn werk wordt de medicus, die tevens als politiearts optreedt, steeds geconfron teerd met schokkende sociale drama's zoals zelfmoord, vergeten bejaarden, prostitutie, gevolgen van LSD en an dere „dopes". Dokter Wojeck verricht zijn werk niet als een onaandoenlijke ambtenaar, maar is vervuld van het lot der onge- lukkigen, die hij opzoekt op hun eigen terrein: op straat, in hotels, ln zieken huizen en op de politiebureaus. Naast dr. Wojeck, gespeeld door de acteur John Vernon treden in deze filmserie regelmatig op Arnie Bateman (Ted Follows), van het parket van de offi cier, rechercheur Byron James (Carl Banas) en Marty (Patricia Collins) de echtgenote van Wojeck. Deze televisie reeks, waarvan elke aflevering in To ronto werd opgenomen, heeft in Cana da grote opgang gemaakt De eerste aflevering getiteld ..Dp dood van de Indiaan", die zondagavond om 20.56 uur op Nederland II wordt uit gezonden. kreeg op het internationale televisie festival van Monte Carlo de „Golden Nymph". terwijl ze in cana da zelf een zeer hoge onderscheiding ontving, de „Wlldemess-award". Miskoop van Brugse nuiseumvrienden? BRUSSEL (ANP) De vereniging van Vrienden der Brugse Musea heefl onlangs voor ruim 60.000 gulden drie schilderijen gekocht, waaronder een Ma donna met kind van Quinten Metsys, waarvan nu achteraf betwijfeld wordt of het echt Is. De restaurateur in Brugge, aan wiens zorgen de kunstwerken wer den toevertrouwd, heeft verklaard dat het paneel van Metsys een vervalsing is. De drie schilderstukken waren af komstig uit het bezit van de congregatie van het Engelse klooster te Brugge. Hel Piccolo Teatro dl Mllano. Italië'* meest vooraanstaande toneelgezel schap is twee dagen in ons land. Van avond treedt het op in Groningen, morgen ln de Rotterdamse Schouw burg met Goldoni's blijspel „De Knecht van twee meesters". Radioprogramma 18.20 Zendtijd politieke partijen, 18.30 Jonge artiesten (onderbreking voor verslag Olym piad Tour), 10.00 Nieuws en actual., 19.30 Verslag Olympiad Tour door Nederland, 19.40 ConcUlepostbus, 19.45 De zingende kerk, 20.00 {Class, gewijde muziek, 21.00 Lezing (geboor- tenregellng), 21.00 Klass. pianomuziek, 22.00 Kunst, 22.30 Nieuws, 22.45 Dag land!: klank beeld over België, 23.15 Context, 23.45 Gram., stereo, 24.00 Nieuws. HILVERSUM (298 m) AVRO: 18.00 Nws, actual., 18.30 Instrumentaal ensemble, 18.55 Paris vous parle, 19.00 Gevar. platenprogr., éÊUti 19.40 verslag Omlypla Tour), 0.05 Liedjespro progr., 21.50 Jazz Spectrum, 12.30 Nieuws, 12.40 Herv. kerkdienst, 13.00 Variant: actualiteiten, reportages en muziek, 13.30 Operafragmenten, 14.00 De wUde vaart, detective-hoorspel, jeugd, 17.00 Praatje, 17.15 Gram., 17.50 Lezing. HILVERSUM II (298 m) VARA: 7.00 Nws, ochtendgymn., 7.23 Uitgeslapen: gram. en reportages, (8.30 v. d. vrouw), 9.00 Gram., stereo, AVRO: 9.40 Schoolradio; VARA: 10.00 Gram., 10.50 Voor de kleuters, 11.00 Nieuws. 11.02 Filmrevue, 11.32 Mod. pianomuziek, 11.50 Gram., 13.22 Land- en tuinbouw, 12.30 Tango- rumba-orkest met zang, 13.00 r" VERONICA (192 m) - 18.00 Jukebox, 19.00 platen, 23.30—1.00 Hits a gogo. BRUSSEL Ned. (324 m) - 18.00 Nws, 18.03 Voor de soldaten, 18.32 Franse chansons, 18.45 Sportkroniek, 19.40 Lichte muziek, 20.00 Hand ln hand met Nederland, 20.30 Hoorspel, 21.09 muziek, 8.30 Nieuws. 8.32 Gram., 9.00 Voor dc zieken, 9.40 Voor de hulsvrouw, 10.30 Mor gendienst, 11.00 Gram., 12.27 Land- en tulnb., Actual., 13.25 Liedjes van overal, 13.50 Ge sproken portret, 14.05 Mod. liederen. 14.30 Klass. en mod. muziek, 15.00 v. d. Jeugd, 16.00 Nieuws. 16.02 Gram.. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Dansorkest. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) AVRO: 9.00 Nieuws, actual.. 9.05 AVRO- sollsten en -orkesten. 10.00 Nieuws, 10.02 Ar beidsvitaminen: verzoekpl. progr., 12.00 Nws, 12.02 Operettemuziek. 13.00 Nieuws, actual.. 13.05 Vrolijk platenprogr., 15.00 Nieuws, 15.02 Lichte muziek, 16.00 Nws, 16.02 Platenprogr. v. d. Jeugdafdeling. 17.00 Nws, 17.02 Actual., 17.05 Rhythm and blues, 17.36—18.00 Country- en westernmuzlek. VERONICA (192 m) 7.00 Ook goelemorgen, 9.00 Muziek terwijl u werkt, 10.00 Koffietijd, 11.00 Kookpunt, 12.00 Muziek bij de lunch. 14.00 Chlel Montagne zonder franje, 15.00 Woensdagmiddag speciaal, 16.00 Nashville Tennessee, 16.30 Tijd voor toppers, 17.00 Teenager Muziek Express. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 17.15 Tophits. Televisieavonden kunnen door bepaalde omstandigheden een onevenwichtig heid krygen die op de kykers een In druk van zwartgallige somberheid maakt. Dat gebeurde gisteren bij de VARA. Met als alternatief op „II" uit gerekend „De misantroop" kwait op „I" met een serie reportages die Molières stuk als contrast haast Iets blijmoedigs deed lijken. Want behalve de al een paar maal uit gestelde „Het peloton Anderson", een inderdaad voortreffeiyke reportage van de Franse cineast Pierre Schön- dörffer over de oorlog ln Vietnam, ren er gewone en extra-Achter het Nieuwsuitzendingen over de Birma- spoorweg, het „Geval Reydon" en de explosieve situatie in het Midden-Oos ten. Nu zijn er kijkers die na een dag wer ken zich by de t.v. ontspannen willen. Die kijken het is hun goed recht bij voorkeur naar een Franse klassie ker. al is die modern aangekleed. Die kijkers, toevallig het merendeel va kUkers, kregen gisteren oud en recent wereldleed In ongeremde mate op hun beldbuis en zij hebben er geen plezierige avond door gehad. Toevallig; maar de VARA had toch een beetje rekening moeten houden met die doorsnee-kyker. Want de laatste „Tel •uit je winst" werd afgeraffeld zodat het nauweiyks aardig was. Op dat vriendeiyke slot na waar Plet te Nuyl, ook namens u en ons, Theo Eerdmans en assistente Maud dank bracht wat 'ie in ve'e quizjaren presteerden. Aan „De jonge onderzoekers" werd een forum gewijd dat voor 95% van de kykers even oninteressant moet zijn ge weest als de overige Jonge onderzoe- kersuitzendingen in het afgelopen sei zoen. Vg. NCRV-tv toont filmportretteh van componisten HILVERSUM l)e NCRV-televisIe be gint met de uitzending van een serie fllmportretten van grote componisten. Achtereenvolgens zal de kijker kennis kunnen maken met werken van Tsjai- kovski. Prokovlev en Katsjatoerian, die steeds in nauwe relatie worden ge bracht met de levensgeschiedenissen van deze toondichters. In de eerste tv-uitzending zondagavond a.s. komt een aflevering over Tsjal- kovskl op het scherm. In de film zijn fragmenten opgenomen uit de opera's „Eugène Onegin" en „Schoppen vrouw". het ballet „Het Zwanen- meer" en van pianoconcerten en sym fonische werken van de componist, een keur van Russische musici, ope razangers en balletdansers zal deze bloemlezing uit het omvangrijke en veelsoortige oeuvre van Tsjaikovski verzorgen. Stefan Felsenthal spreekt het commentaar. In de seire „Russi sche musici", waarvan de NCRV za terdag 10 juni de derde aflevering ver toont, zal opnieuw de cellist Mitislav Rostropovitsj musiceren. Ditmaal ver tolkt hij de suite nr. 2 voor cello solo van Johann Sebastian Bach. (Vervolg van de voorpagina) De grootste aantallen kwamen voor in de maanden juli (38) en augustus (33), het laagste aantal in november (14), terwijl december, januari en fe bruari niet boven de 20 uitkomen. Een samenhang met bepaalde festiviteiten, die aan een seizoen gebonden zijn (car naval, jaarwisseling) blijkt niet. Wel mag volgens het CBS een verband wor den gelegd tussen de zomermaanden en de dorpskermissen in deze tijd van het jaar. In het algemeen trekt trouwens het ongevalsgebeuren gecombineerd met alcohol op het platteland de aandacht. Arasterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht tezamen registreerden 17 onge vallen met dodelijke afloop, tegenover 68 in Brabant en 42 in Limburg. Ver der heeft Noord-Holland er 33, Zuid-Hol land 25, Zeeland 7, Ovcrljsel 12, provin cie Utrecht 19 en Gelderland 34. Bra bant staat er ook in een ander opzicht slecht op: van alle ongevallen, waar bij een bromfietser onder alcoholin vloed verkeerde, vond 40 procent in Brabant plaats. Interessant is ook een andere verde ling: van de dodelijke ongevallen na alcoholgebruik vonden er 100 binnen de bebouwde kom plaats (daarvan 79 bij duisternis) en 184 buiten de bebouw de kom (daarvan 153 bij duisternis). Er waren derhalve 232 (van de 284) dodelijke ongevallen bij duisternis. Dit geeft aanleiding om een verdere ver deling naar tijdstip te bezien. Het blijkt, dat in 1965 „normaal" de dodelijke ongevallen voorkwamen tus sen 6 en 18 uur: in totaal 1432. Hiervan was in 35 gevallen sprake van alcohol gebruik. Tussen 18 en 24 uur kwamen 644 dodelijke ongevallen voor, waarvan 146 na alcoholgebruik. En tussen 24 en 6 uur, tenslotte, kwamen 214 dodelijke ongevallen voor, waarvan 103 na alco holgebruik. Een verdere verfijning leert dan nog, dat van de 284 dodelijke ongevallen na alcoholgebruik er zich 281 voordeden tussen vrijdagavond 18 uur cn maandagmorgen 6 uur met pieken in de nachten (41 vrijdagnacht, 69 za terdagnacht. 62 zondagnacht). Engelse „meester tegen afschaffing van de rotting HARROGATE (Reuter) De Engelse „bovenmeesters" zijn ln meerderheid te gen afschaffing van het beruchte stokje, dat zij indachtig het gezegde „wie niet horen wil moet maar voelen" meer of minder frequent op hun leerlingen laten neerdalen om het gezag te handhaven. Slechts twee van de vijfhonderd op een bijeenkomst verzamelde schoolhoofden hadden de moed zich tegen de ïyfstraf uit te spreken. „Kletsen, liegen, stelen en pornografisch gekrabbel verontrusten ons nog steeds en wat moeten we dan doen als vrlendeiyke woorden niet meer ba ten". vroeg een voorstander van de rotting.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2