%£cidóeSoil^a^ HermanWigbold:Nietik'maarderegertog -- I TELEVISIE VANAVOND „Ongewijde aarde55 voor rechtbank vertoond Duikbootorder precaire zaak dankzij ons openbaar geworden Strop van 2 miljard overdreven Marisprijzen in Haagse Salon VARA- en NCRV-t.v. naar Israël Met loep en pincet I AG1NA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 26 MEI 1967 De proef op de som is heel gewenst VANDAAG heeft staatssecretaris mr. J. Grosheide in Dordrecht de eerste diploma's aan leerlingen van een drie jarige mavo-school uitgereikt. Het be treft hier de „eerste lichting" van examinandi van ulo-scholen die aan het mavo-experiment hebben deelgenomen. De omzetting van het (m)ulo in het mavo binnen het raam van de mam moetwet heeft naast principiële en organisatorische kanten wel degelijk ook belangrijke onderwijskundige aspecten. De mavo-examenkandidaten hebben het laatste jaar zelf goeddeels hun vakken kunnen kiezen. Nederlands en één mo derne taal zijn verplicht; daarnaast moesten nog drie vakken gekozen wor den uit de volgende acht: twee andere moderne talen, geschiedenis (met staats inrichting), aardrijkskunde, wiskunde, biologie, natuur- en scheikunde, handels- In aantal is de groep examenvakken dus kleiner dan thans by het mulo examen; de bedoeling is dan verder dat de kwalitatieve kant van het examen zwaarder wordt, naarmate de kwanti teit verlicht is. reorganisatie van het voortgezet onder- wljs volgens de mammoetwet. We zouden kunnen zeggen, dat van daag een interessante som tot een uit komst is gebracht. Zou het nu niet by- zonder gewenst zyn, dat op initiatief van de onderwysautoriteiten nu ook nog eens de proef op deze som genomen gaat worden We bedoelen daar het volgende mee. De „eerste lichting" mavo-abituriënten betreft een betrekkeiyk kleine groep. Het zou Interessant en mogelijk ook wel belangrijk kunnen zyn, dat er nagegaan werd wat de jongens en meisjes uit deze groep met hun diploma gaan doen. De meesten van hen zullen wel een plaats in het bedrijfsleven of overheids diensten proberen te krijgen. Komt daar bij dan aan het licht dat de samenstel ling van hun „vakkenpakket" op een goede keuze berust? Wordt daarbij dan ook ervaren dat de kwaliteit van hun opleiding beter is geworden en dat die inkrimping van het aantal vakken de kwaliteit van" hun opleiding echt ten goede is gekomen? Van een dergeHjk onderzoek het moet zich natuurUjk over een redeiyke periode uitstrekken kan het grote nut zyn, dat men proefondervindeiyk leer lingen een goed advies kan geven om trent de voorkeur die by hun toekom stige werkgevers bestaat voor de samen stelling van de dosis kennis en vorming die ze in het laatste jaar van hun voort gezet onderwys op mavo-scholen ver werven. Dubbel spel HOE voos en dubbelzinnig is het spel van vele spelers in de wereldpolitiek! Er zyn mensen die hete tranen ver goten hebben, omdat V.N.-secretaris Oe Thant zo weinig medewerking kreeg bij zyn pogingen om voor Vietnam een vreedzame regeling te bereiken. Diezelfde bedroefden zetten nu hun stekels uit, wanneer anderen proberen Oe Thant de middelen en het gezag te laten behouden, die nodig kunnen zijn om de vrede ln het Midden-Oosten te redden. Israël is geen Vietnam. Maar het dub bele spel dat de Sovjet-Unie speelt, biyft hetzelfde. En heel wat kleinere staten spelen dat spelletje lustig mee! Matigende Russische invloed in Midden-Oosten HET voorstel van de Franse president Oharles de Gaulle, een vicrlanden- conferentie te houden om de vrede in het Midden-Oosten te herstellen, is ge baseerd op de realistische opvatting, dat het niet mogelijk is om zonder Rueland over vrede in dit gebied te praten. De Russische weigering om deel te nemen aan een dergelijke conferentie is van die leant al even realistisch: de Sovjet-Unie is te zeer gebonden aan de Arabische landen en de daar gevoerde politiek om zich boven de partijen te kunnen ver heffen. Bij alle afkeer van een gewapend conflict, zo vlak bij de landsgrenzen, kunnen de Sovjet* niet verder gaan dan de belofte een matigende invloed uit te oefenen, welke belofte zij trouwens aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Brown, gedaan hebben. De Russen zijn nu eenmaal uiterst voorzichtig met politieke stappen, die licht het verwijt uitlokken dat zij met de V.S. „onder één hoedje spelen". Amerika is, tezamen met Israël, ln de Arabische landen de gebeten hond. Met de V.S. aan één tafel zitten en gaan bedisselen over de zaken van het Mid den-Oosten zou de Arabische en aanver wante landen zeker niet welgevallig zijn. Bovendien spelen de Russen met het beloven van een „matigende Invloed", de V.A.R. ln de kaart. Want alle oor logszuchtige verklaringen ten epijt, is Nasser waarschijnlijk helemaal niet ge steld op een riskant gewapend conflict met Israël. De confrontatie van thans is min of meer uitgelokt door Syrië. Nu het toch eenmaal zover is, poogt de Egyptische leider zoveel mogelijk voor deel uit de zaak te halen. Dat is, dank zij de welwillende mede werking van Oe Thant, goeddeels gelukt. De VJT.-troepen zijn teruggetrokken en de V.AJt. beheerst weer de Straat van Tiran en de Golf van Akaba. Daarmee zijn Israël en zijn havenstad Ellat van de Rode Zee en de Indische Oceaan afgesloten. Dat is op zichzelf al conflict stof genoeg, omdat Israël zich hierbij moeilijk zal kunnen neerleggen. Alleen om die reden blijft de toestand explosief, hoewel de V.A.R. met deze belde voor delen voorlopig wel tevreden zal zijn. Hierop zal dan ook wel de matigende invloed van Rusland geconcentreerd zijn. Kort geding tegen Jef van der Heyden (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR Heeft Jef van der Hey den de 40-jarige in HJlvarenbeek ge boren Hoornse cineast met zijn film ..Ongewijde Aarde" aljn eigen finan ciële graf gegraven? Vandaag over een week 's-mlddags om half twee zal hij het weten. Dan tal de vice-president van de Alkmaarse rechtbank mr. J. Mar kus uitspraak doen In het kort geding dat door familieleden van de In het Bra bantse dorp Hllvarenbeek overleden pastoor dr. K. de Beer (57) was aan gespannen om een verbod van de film voor geheel Nederland te krijgen, ook In besloten kring. Waarom? ln de con text van de film waarin Ton Lenslnk en Shlreen Strookcr de hoofdrollen vertol ken, zijn opnamen gemonteerd van de begrafenis van de pastoor tonder dat de familieleden hierin waren gekend. Zij krijgen daardoor in deze amuse mentsfilm een rol toebedeeld die zij niet verdragen. Fragmenten, kwetsend voor de nabestaanden, die een onduldbare Lurelei Cabaret in Paviljoen Theater DEN HAAG Met ingang van 1 juni zal het Lureleicabaret met het pro gramma „Relderelderel" gedurende de ze gehele maand, behalve de maanda gen, optreden in het Paviljoen Theater te Scheveningen. Medewerkenden zijn .Tasperina de Jong, Marian Berk, Eric Herfst, Gerard Cox en Rogier van Ot- terloo, muzikale begeleiding. Adviezen culturele aangelegenheden DEN HAAG Van 6 tot en met 20 juni zal de zevende zitting van de ad viesraad voor culturele aangelegenhe den van het koninkrijk plaatsvinden. Deze zittingen worden bij toerbeurt in Nederland, Suriname en de Ned. Antil len gehouden. Voorzitter is dit jaar prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. De openingszitting is op dinsdag 8 juni ln de Trèveszaal aan het Haagse Binnen hof. De werkvergaderingen worden ge houden in het provisortum van de vrije universiteit te Amsterdam. De zittingen van de raad zullen wor den afgewisseld door excursies. Op dins dagavond 6 juni bieden de ministers Klompé en Veringa de leden van de raad een ontvangst aan in Hotel des Indes te Den Haag. inbreuk maken op het privé-leven van de familie De Beer tijdens hun droeve gang naar het kerkhof. Zo stelde het gister middag de raadsman van de eisters mr. G. V. van Spaendonck uit Tilburg. En om dit te benadrukken werd de film vertoond in het Alkmaarse Victoria thea ter, waar mr. Markus in aanwezigheid van de advocaten, eisers, maker en pu- bliciteitsmensen zijn oordeel over de pleitnota's aan de praktijk kon toetsen. Wie na afloop van de film zijn oor te luisteren legde kon bespeuren, dat de meningen over de eis nog al verdeeld waren. Wat Van der Heyden er zelf over dacht? „Het is moeilijk, je kan nooit weten of er een tussenoplossing gezocht wordt. Als ik ongelijk krijg, wordt het een financieel debflcle. Ik heb zelf hon derdvijftig duizend gulden ln de film zit ten", aldus de cineast, die bij een totaal vertoningsverbod maar twee kanten op kan: het hogerop zoeken of de begrafe nisfragmenten vervangen door andere, helemaal gespeeld door acteurs en figu ranten. Namens de familie traden als eisers op mevouw Mutsaerts- de Beer en de heer D. L. M. de Beer. welke laatste gistermiddag niet aanwezig was. In het kort releveerde mr. van Spaen donck nog even hoe men in actie was gekomen, nadat de filmcommissie een vertoningsverbod had uitgevaardigd en die bij herkeuring weer introk. Ook was hij van mening dat de uit spraak van de rechtbankpresident ln Breda, die aan de bioscoopexploitanten van Eindhoven- Tilburg en omgeving waar vele leden van de familie De Beer wonen vertoningsverbod oplegde, be tekenis had voor het hele land. Mr. P. S. de Winkel uit Hoorn, pleiter voor de cineast verschilde van mening met zijn collega over het vonnis van de Bredase rechtbank-president. Het betekende al leen dat de film niet in Tilburg en om geving gedraaid mocht worden, maar het hield niet in, dat dit voor heel Ne derland gold. Hij ging nog eens na. waar de film na de herkeuring nog ver toond was. zoals van 11 mei in het Leidsepiein theater te Amsterdam een hele week. Hij vroeg zich af of de her kenbaarheid in andere plaatsen een rol meespeelt of een hoofdelement vormt in de vertoning. De bezwaren tegen herken ning van familieleden verliezen in die plaatsen hun karakter, aldus de raads man. die vond, dat belangen van eisers voldoende gewaarborgd waren. Overi gens kon hij niet begrijpen, dat de ei sers zonder meer vertoning in Am sterdam hadden geaccepteerd. Zodra hij wist dat de film daar vertoond werd is hij onmiddellijk in beroep was gegaan. Mevr. Mussaerts verklaarde nog: „Er is geen tussenweg. Per se niet. Wij voe len ons ln deze film beledigd." Mr. Win kel kon het eens zijn als men voorstelt de film niet in Brabant te laten ver schijnen. Algeheel vertoningsverbod vond hij te ver gaan. Voordat mr. Mar kus de uitspraak op volgende week vrijdagmiddag bepaalde, merkte Jef van der Heyden nog op, dat het moei lijk was een begrafenis (Van onze omroepcorrespondent HILVERSUM Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van Wilton-Feyenoord-Bronswerk N.V., heelt ingenieur J. Woltjer verklaard, dat de order van drie duikboten voor Zuid-Afrika van de baan was en naar Frankrijk is gegaan. Woordelijk voegde hij daar aan toe: „Deze order is weg, dank zij mijnheer Wigbold". Herman Wigbold (42), hoofdredacteur van het VARA- actualitcilenprograrama „Achter het nieuws", haalde (STER-reclame- ultzendlngen om 18.55 19.56 en 20.16 uur. NTS: 18.-15 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws ln het kort zijn schouders op toen hem om commentaar op deze KRO: beschuldiging werd gevraagd. „Niet wij zijn verant- 19.00 uur: woordelijk voor deze beslissing, maar het kabinet-De tienerPr0Sr- Jong, dat zich zeer terecht onthield van een uitspraak Christus voor alleman over het verlenen van een uitvoervergunning voor bybelprogramma duikboten naar Zuid-Afrika. Dat de overheid zich zou NTS: laten leiden door de grote invloed van dit televisie- 20 programma, achtte Herman Wigbold complimenteus, KRO: r bezijden de waarheid. sloten deuren. Wq hebben de grootste moeite gehad, om dit nieuws te kunnen verifiëren, doch toen wy eenmaal zekerheid hadden, waren wy van mening, dat het Nederlandse volk niet onkundig mocht blijven van deze voor genomen leveranties". „Waarom is ingenieur Woltjer nu boos? Wy hebben vorig jaar december in onze rubriek volkomen open kaart gespeeld. Er kwamen toen vrijwel geen reacties op. Eerst tydens de NTS-uit- zendlng van het schakelprogramma „Verkiezingen '67" in februari van dit jaar, namen de ministers Biesheuvel en Klompé uitdrukkeiyk stelling tegen deze wapenleveranties onder de hui dige omstandigheden. Hy kon de ontstemming van de werf- directeuren en aandeelhouders best begrijpen. Maar de heren zijn zelf met de geheime onderhandelingen met Zuid-Afrika begonnen, hoewel er een V.N.-embargo ijestond, dat verbiedt De laarzen van De Gaulle alle soorten wapens („all arms") te Het Is bovendien leveren aan dit land, dat een apart heidspolitiek voert. Als de Nederlandse overheid zich niet aan zulke belang rijke afspraken houdt, dan ben je ner gens meer. Dat hadden de onderhande laars ook wel begrepen, daarom voer den zij hun besprekingen achter ge- DEN HAAG Op 21 juli worden in Pulchri Studio voor de elfde maal de Jacob Marisprijzen uitgereikt. Dit zal gebeuren bij de opening van de ten toonstelling „Haagse Salon" die van 22 juli tot en met 12 augustus wordt ge houden. Er zijn dit jaar drie hoofdprijzen, resp. voor schilder-, beeldhouw- en te kenkunst, elk groot 2000 gulden. Tevens zullen ln elke sector twee materiaal- prijzen van 750 gulden worden toege kend. Deze prijsbedragen zijn resp. 500 gulden en 250 gulden hoger dan in 1964, de laatste keer dat de grote prijzen werden toegekend. Iedere beeldende kunstenaar, ook nlet-beroepsmensen, uit Den Haag of omliggende gemeenten kan naar de prijzen meedingen door werk in te zen den voor de Haagse Salon. Prospectus sen hiervoor zijn verkrijgbaar bij de afd. kunstzaken van het stadhuis. Een tentoonstelllngsjury beslist over toela ting. De speciale jury, die adviseert over de toekenning van de prijzen, is als volgt samengesteld: mevr. drs. J. V. C. Hefting (voorzitster Jacob Maris- stichting), Dlck Elffers (kunstschilder- graficus, Amsterdam), Mathieu Fiche- roux (kunstschilder, Rotterdam), Jan van Heel (kunstschilder, Den Haag), Hannes Postma (kunstschilder, Haar lem), Aat Verhoog (lid Mari9stichting en kunstschilder-graficus, Den Haag) en André Volten (beeldhouwer, Amster dam). Er wordt dit jaar ook weer een prijs van 250 gulden toegekend door het Algemeen Haags Comité. Deze prijs is bestemd voor een niet-beroepskunste- naar aan te wijzen door een jury van kunstcritici. Bovendien heeft het Anjerfonds 's-Gra- venhage drie prijzen (250 gulden, 150 gulden en 100 gulden) beschikbaar ge steld voor tentoonstellingsbezoekers, die hebben deelgenomen aan 'n enquête. Deze prijzen dienen te worden bestemd voor aankopen van werken van op de Haagse Salon exposerende beroepskun stenaars. Voor de tentoonstelling geldt dit Jaar voor het eerst de rijksaankoop- regeling, waardoor particulieren bij aan kopen aanspraak kunnen maken op een rijkssubsidie van 25 procent. Kunst en kunstenaars In het Toneelmuseum, Herengracht 168 Amsterdam, wordt op 31 mei een tentoonstelling geopend van het werk van Nederlandse decor- en kostuum ontwerpers door henzelf naar hun eigen ideeën ingericht. Titel van de tentoonstelling: „Kijkspel". De Havenprijs voor Beeldende Kunste naars. uitgeschreven ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Scheepvaartvereniging Noord te Am sterdam, is in de categorie schilder werk (3.500 gulden) gewonnen door de heer H. Huig te Amsterdam. De prijs voor tekenkunst en aanverwan te technieken (1.500 gulden) gaat naar de heer O. J. Prinsen te Soest. Een eervolle vermelding kreeg de heer D. Zwier te Amsterdam. Een keuze uit de ingezonden werken is van 16 tot 30 Juni te zien in Museum Fodor te Amsterdam en in de pas sagehal van het Ver. Cargadoorskan toor aan de Coenhaven. Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven hebben gisteravond met enkele kennissen de voorstelling van de musical Anatevka in Theater Car ré te Amsterdam bijgewoond. Dirigent Bruno Maderna zal met ingang van september 1967 aan het Rotter dams Conservatorium als docent een cursus verzorgen onder de titel „De betrekkingen tussen de muziek ten tijde van de renaissance en humanis me enerzijds en de hedendaagse mu ziek anderzijds" De fa. Vun Marie en Bignell, Lange Voorhout 58, Den Haag, houdt op dins dag 6 juni en volgende dagen een vel ling van kunstvoorwerpen, schilderijen, goud- en zilverwerken, munten en penningen e.d. De catalogus vermeldt de namen van o.m. Van Dongen, Gabriel, d'Hondecoeter, Hoppenbrou wers, I. Israels, J. Israels, de Koek- koeks, Lelckert, Mauve, Rochussen, Van Strij, Wouwerman en Roelofs. Aart Smlnk geeft op dinsdag 30 mei in de Haagse Houtrustkerk een orgel concert met medewerking van de alt Marianne Dieleman. Het programma bevat onder meer werken van Schütz, Bach, Andrlessen en Reger» staand feit, dat Indien deze order doorgegaan, ons land in geheel Afrika zijn handelsbelangen zou hebben ge schaad. Dat generaal De Gaulle alle afspraken aan zyn grote laarzen lapt, zijn we zo langzamerhand wel gewend. Maar daarom behoeven wy hem nog niet op die verkeerde weg te volgen, zelfs niet al zou daardoor de werke loosheid Iets toenemen. Het is prin cipieel onjuist concerns geheime over eenkomsten te laten sluiten, die de overheid voor voldongen feiten plaatst". Dat de werkgelegenheid by de scheeps werf er nadelig door wordt beïnvloed, trok de heer Wigbold ernstig ln twijfel. VANAVOND VIA NED. II Immers, direct na ir. Woltjer sprak op de 20.20 uur: Rue Brique, amusementspro gr. 21.05 uur: Bonanza, tv-serie 21.55 uur: Brandpunt, actualiteitenrubriek NTS: 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Olympla Tour, verslag 22.55 uur: Sluiting NEDERLAND II STER-reclame- uitzendlngen om 20.01 en 22.10 uur) 20.05 uur: Vjoew, jongerenprl 20.35 uur: Televlzler, actuali teitenrubriek 21.00 uur: Nederlandse dam kampioenschappen Amateurs 1967 NTS: 22.15 uur: Tweede journaal TELEAC: 22.30 uur: Kernfysica (32) 23.00 uur: Sluiting Televisie morgen en 15.57 uur) NTS: 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.84 uur: Weekjournaal voor gehoorgestoorden NCRV: 16.00 uur: Onder de loep, progr. v. postzegelverz. 16.20 uur: Rodeon, muzikaal w edstry dprogramma 16.55 nur: Improvisatie, amuse mentsprogramma 17.25 uur: Het koerhuis van papa Wirrewarre, poppen- programma HILVERSUM NRU: 20.00—22.05 uur: Grenspost, vakantie- programma 23.0023.20 uur: De Rode Robin Hood, klankbeeld 23.2023.55 uur: Radiorama, mini- magazine 21.0022.20 uur: Stereoconcert door Radio Kamerorkest 22.55—23.55 nur: Zaal-club-cabaret, weékenduitje RADIONIEUWSDIENST Radionieuwsdienst 7.00, 7.30, 8.00, 8.3 12.30, 19.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM m: Elk heel uur v.a. 9.00 Radioprogramma gewijde muziek, 19.0( mers, direct na ir. woitjer sprax op -jr Kampioenschap openlijk j d"esl' dansen r. J. J. Oyevaar, die openlijk verklaarde, dat de cijfers taten in het eerste kwartaal van dit jaar, aanleiding gaven om de toekomst t T I met vertrouwen tegemoet te zien. lYUllll T I iPlflPTI En de mededeling, dat Nederland een UUllLll l l/OfWU/f order van twee miljard door de neus zou zyn geboord, noemde de heer Wigbold volstrekt onjuist. Nieuws, 19.10 Radiokrant" 19.30 Lezing: NRU: 20.00 Infor maties voor en over vakantiegangers. 22.05 Parlementair weekoverzicht. 22.25 Humanis tisch Verbond, 22.30 Nieuws, 22.40 Volks muziek uit Joego-Slavië, 23.00 De rode Robin Hood, klankbeeld, 23.20 Radiorama, 23.55 Nws. HILVERSUM H (298 m) VPRO: 18.00 Nws, 18.15 Amerika ln termijnen, lezing, 18.20 Zend tijd politieke partijen. 18." 22.55 Licht amusements- i 18.00 Jukebox, 19.00 Risico „Het gaat hier om een order van drie duikboten a raison van 150 miljoen gulden per stuk. Deze strop is'voor elke directeur van een scheepswerf moeilijk te verteren, maar hij dient dit risico te accepteren voor hij met be sprekingen begint, die het daglicht van de openbaarheid niet kunnen velen". Sandie Shaw op beatfestival (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De winnares van he Eurovisie Songfestival, Sandie Shaw - momenteel op de derde plaats van d hitparade met „Puppet on a string" zal haar medewerking verlenen aan grootse beatevenement, dat op zaterdag 3 juni ln de Rotterdamse Energiehallen wordt georganiseerd. Aanvankelijk was het onmogeiyk, dat deze peperdure artieste zou komen, dat verplichtingen in Londen haar bezig hielden. De organisatoren van het festi val konden haar echter vrij kopen, het geen na enige aarzeling werd besloten. Naast Sandie Shaw zullen „The Spencer Davis Group" (nieuwe bezetting), „Th( Small Faces", Whistling Jack Smith er „Vin Cardinal and the Queens" een op treden maken. Wellicht zullen ook „The Who" stijgende op onze hitparade met „Pictures of Lily" acte de présence geven. Als Nederlandse topgroepen tre den voor de schynwerpers: Golden Ear rings, Motions, Q65, Outsiders, Sandie Coast, Tee-Set, Haigs, Shoes, Hu and the Hilltops. Ned .Dans Theater mocht niet met band optreden LONDEN (AP) Het Nederlands Dans Theater Is door een geschil met de Britse vakbond van musici gedwon gen af te «ien van het voornemen de reeks voorstellingen in Londen met 14 dagen te verlengen. Morgenavond wordt nu de slotvoorstelling gegeven In het Sadler's Wells Theater. De vakbond heeft er zijn veto over uitgesproken dat de groep in de ver- volgvoorstellingen in het Phoenix Thea ter gebruik zou woTden gemaakt van op banden vastgelegde muziek. De eerste voorstellingen zijn gegeven in het eigen theater van Sadler's Wells, dat een orkest van 54 man in dienst heeft. De orkestbak van Phoenix biedt slechts plaats aan 16 muclci, maar voor het NDT-programma is een volledig orkest nodig. Een woordvoerder van Sadler's Weils, die als impresario optreedt, zei het besluit waardoor het populaire op treden van het balletgezelschap niet met twee weken kon worden verlengd jam- Kunstdiefstal in Duitsland ERLANGEN (AP) Negen kunstwer ken, waaronder een Picasso, een Braque en een Chagall zijn gestolen van een tentoonstelling in het Westduitse Erlan gen. De waarde van de werken wordt geschat op 70.000 tot 100.000 Mark. De dieven hadden gewacht op het aflossen van de bewakers, klommen een raam binnen en haalden de werken weg. Van Picasso werd een litho „de schilder", van Braque een hoqsnede ,,De vogel", van Chagall een litho „Stilleven" mee genomen, evenals een ets „Het oordeel van Parijs" van Salvodore Dali. I Jazz-rondt Gram., 19.30 Lezen en schrijven, 20.00 Nws. 20.05 Chansons, 20.45 Gesprek; VARA: 21.00 Klass. en mod. muziek, 22."" De AVRO-televisie brengt vanavond een reportage vanuit de Stadsgehoor- j0ost mag" het"weten: Hits, 20.00 NashvlUi zaal te Leiden, waar de Nederlandse Tennessee, 21.00 Spaans progr., 21.30 Morgen danskampioenschappen amateurs 1967 gevarieerde ^Srilk)men in ballroom- en Latijnsamerikaanse BRUSSEL Ned. (324 m) 18.00 NL dansen worden gehouden. Voor de soldaten, 18.45 Spc Als voorwedstrijd vindt een internatio nale team-match plaats tussen de zes AVRO-Danstestfinalisten-paren en de zaterdag zes beste nieuwelingen-paren van HILVERSUM i (402 m) KRO: 7.00 Nws, Groot-Brittanni'. Het zijn voor Neder- 7.15 Gram-, 7.30 Nieuws, 7.32 Gewijde muziek, land de paren Bijster-van der Brink uit ^fnrtü*'.»n'tui Utrecht, Van Iperen-Botteweg uit De fam. Van Buui Utrecht, Nusteen-Van Veen uit Den Haag, Crama-De Kody uit Leiden, Bosch-Vossen uit Utrecht en De Jong- Van der Meys uit Den Haag en voor Groot-Brittannië de paren Stevenson- Hayes en Grand-Rose uit Schotland, Goodman-Kingston en mr. en mrs. Taylor uit Engeland en mr. en mrs. Owens en Roberts-Dowling uit Wales. De organisatie van deze wedstrijd Is ln handen van de NADC (Nederlandse Wedstrijdorganisatie). De produktie en presentatie berusten bij Albert van Lingen en voor de regie zorgt Anneke Hoog Antink. Ned. II. 21.00 uur. Missie en zending, 13.00 Verzoekpl. i tieners (tussen 17.00-17.45 onder breking voor reportage Olympla's tour). HILVERSUM H (298 m) VARA: 7.00 Nws ochtendgymn., 7.23 Gram., 7.55 Voor de kin deren. 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 8.50 Wegwijs Ups voor trips en vakanUes. 9.40 Schoolkoren 10.00 Gevarieerd progr., 12.15 Lezing, 12.21 Land- en tulnb., 12.30 Actueel sportnieuws 13.00 Nieuws, 13.15 Gram. voor de teenagers 15.15 Voor de twintigers, 14.55 Radio Jazs Magazine, 15.30 Ritmisch klankbeeld: De zee NRU: 15.55 Europ. kampioenschap tumer voor dames (Amsterdam), reportageVARA 16.00 Nieuws. 16.02 Oosteuropese kroniek, 16.2! Gram., 17.05 Licht Instrumentaal kwartet er zang, 17.30 Radloweekjournaal. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV: 7.00 Nieuws, 9.02 Klass. gram., 10.01 Nieuws, 10.02 Operafragmenten, 11.00 Nieuws Gram., 11.30 Leger des 14.30 Dansorkest, 15.00 nuzlek^lJOO^Nleuws, 13.02" Tie- Nws. 14.02 Rhythm i 15.02 Moder 15.30 Lichte muziei 17.00 Nieuws, 17.02—18.00 Sportshow. VERONICA (192 m) 7.00 Schoon schip met C. en W.-hlts, Hollandse nieuwe. Kookpunt, 11.00 Schip schoon. 12.00 Hits a gogo, 12.45 Teenager Muziek Express, 13.45 Party, 14.00 Nederl. Top 40, 16.00 Tips voor de top, 17.00 Favorieten Express 17.45 The Teenbeatclub. BRUSSEL Nederl. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muziek. 12,45 PUnomuzle" Gevar. progr., 17.35 Lichte muziek. Barend Barendse B maakte noodlanding ANTENNE TERUGBLIK Is Lodewijk de Boer de grote toneel schrijver in aanleg die sommigen in hem zien of mondt z\jn werk toch te veel uit in een al te duidelijk en te ge makkelijk navolgen van de „gootsteen- stukken", die in Engeland aan de lo pende band geschreven worden, ener zijds en het absurdistische toneel ander zijds? Na „De sprakelazen". geschreven in opdracht van VARA-t.v. en gisteren op het scherm gebracht, weten we het nog niet. Er liepen een paar Pintermannetjes ln rond; er waren absurdistisohe kenmer ken; er was wat vrij brutale erotiek en het „realistische" grove woordgebruik dat tegenwoordig opgeld pleegt te doen. Er waren óók een paar bijzonder knap pe dramatische effecten, zowel ln struc tuur als in dialoog. WaaTby we een beetje in het ongewisse bleven of die effecten van Lodewijk de Boer of van regisseur John v. d. Rert afkomstig Want we kregen de indruk dat dit stuk ook heel wat gewoner en begrijpelijker benaderd had kunnen worden. Dat de personen erin niet per se dat wezens- leemde moesten krijgen als hier ver toond werd. Zoals 't gespeeld werd was 't géén aangenaam stuk; wèl een goede regieprestatie. Zodat de regisseur mis schien. meer scheppend dan herschep pend.. zichzelf een belangrijker rol toe bedeelde dan de auteur. De bezetting: voortreffelijk met Henk van Ulsen. Herman Lutgerink. Wim Kouwenhoven en Wil Ike van Ammel- rooy. De laatste vooral, omdat ze van haar hoofdrol zonder één sylabe tekst iets heel moois en bij alle bruutheid ook iets heel zuivers maakte Vg- BRUINISSE 26 mei (ANP) Donder dagavond heeft een helikopter van het vliegveld Zestienhoven een noodlan ding gemaakt op de Grevelingendam, vlakbij het restaurant. Aan boord be vonden zich Barend Barendse, sport- commentator en een cameraman van de NTS uit Bussum. De heer Barendse die met de wielerronde door Neder land meereed, had bij Zierikzee de toer verlaten en was op het vliegveld Haamstede door een helikopter opge haald. Toen de piloot hoorde dat zijn motor onregelmatig liep, vond hij het beter zijn toestel aan de grond te zet ten. Een mechanicien van general aviations, de maatschappij die de he- likoptervluchten organiseert, heeft van nacht de motor nagezien en het toe stel zal vandaag weer naar zijn thuis haven terugkeren. De heer Barendse is met een reclamewagen uit de toer naar huis gereden. Expositie onderzoekers AMSTERDAM (ANP) Als sluitstuk van de VARA-televisiewedstrijd „De jonge onderzoekers", de eerste Neder landse wedstrijd in wetenschap voor jongeren tussen 16 en 21 jaar, is gis teren in het Nederlands Instituut voor Nijverheid en Techniek in Amsterdam een tentoonstelling geopend waarop de werkstukken van ongeveer de helft van de 40 Inzenders zijn te zien. Doel van de expositie, die een maand zal duren, is vooral de schooljeugd in de gelegenheid te stellen de werkstuk ken nog eens rustig te bekijken en mogelijk inspiratie op te doen voor een tweede wedstrijd waartoe de VARA inmiddels heeft besloten, ln een directe tv-uitzending, die op 29 mei vanuit de tentoonstellingszaal in het instituut zal worden gereayeerd. zullen alle bijzonderheden ovecde nieu we wedstrijd van „De Jonge onderzoe kers" worden bekendgemaakt. In deze uitzending zullen voorts onderwijsdes kundigen zich bezig houden met de vraag welke plaats de wedstrijd in we tenschap in het Nederlands onderwijs zou kunnen krijgen. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Twee televisieteams zijn momenteel op weg naar Israël, om daar enige filmreportages te ma ken van de oorlogsdreiging ln het mld- Donderdagochtend vertrokken Henk v. d. Berg en Henk Mochel, redacteuren van het NCRV-actualiteitenprogramma „Attentie" per vliegtuig van de Is raëlische luchtvaartmaatschappij „El Al" naar Tel Aviv. Daar zal een Is raëlisch filmer hen terzijde staan. Een van beide NCRV-ers keert morgenoch tend weer in ons land terug en de NCRV hoopt het filmmateriaal dezelf de avond nog in „Attentie" te kunnen vertonen. Of het resultaat na een dag filmen erg indrukwekkend zal zijn, wordt in omroepkringen betwijfeld. In zo korte spanne tijds kan men geen goede journalistieke follow-up geven. De NCRV, die aanvankelijk van haar voornemen, om een team naar het midden-oosten te zenden, afzag, is wel wat laat op haar besluit teruggekomen. De VARA-medewerkers van „Achter het nieuws", de heren Will van der Smagt, Hans Kloek en filmer Frans Verhey, werkten op het moment, dat ze uit Hilversum opdracht kregen naar Israël door te reizen, in Napels, waar zij opnamen maakten van pater Borelli, de bekende stichter van de „jeugdstad", waarin hij de Napoli- taanse asfaltjeugd een nuttige vrije tijdsbesteding biedt. De heer Wigbold vertelde ons, dat het VARA-team in Israël voor vijf uit zendingen filmmateriaal moet leveren. De mogelijkheid bestaat natuurlijk dat beide partijen niet tot daden zul len overgaan. In dat geval keren de tv-mensen zo snel mogelijk terug, want de krappe financiën laten niet toe, om de reporters voor kortere of langere tijd in dit land, waar de toe stand nog altijd gespannen is, te laten bivakkeren. Ter ondersteuning ran diverse instellingenwerkzaam op sociaal en cultureel gebied in de Nederlandse Antillen, zal de postadministratie aldaar van Jj juli tot en met 4 oktober 1967 een serie van vier bijzondere zegels met toeslag in omloop brengen. Deze zegels, die ontivorpen zijn door Oscar Ravélo Nadal uit Willemstad hebben de volgende waarden en kleuren: 6 plus S cent, blauw en zwart; 10 plus 5 cent, roze en zwart; 20 plus 10 cent, paars; 26 plus 11 cent, donkerblauw. Op alle zegels komt dezelfde afbeelding voor, namelijk twee vrouwenhoofden, die door twee handen worden ondersteund. De prijs van de serie in Nederland is f 1,80,

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2