Warenhuis vol rook en vlammen DE LUNCHBEL BLEEF MAAR RINKELEN. NIEMAND VERMOEDDE: BRANDALARM Johnson moet vechten voor 1968 MENSEN SPRONGEN VIERHOOG RAAM UIT Brandweercommandant LEIDEN VOLDOENDE VEILIG VOOR BRAND Ramp nieuw preventie argument Nog geen spoor in moord Eist Ook strijd onder republikeinen DINSDAG 23 MEI 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BRUSSEL Zoals iedere doodgewone middag maakte de ochtendploeg van personeel van Innovation maandag middag om 13.35 uur aanstalten om het werk neer te leggen. De bel rinkelde en dat betekende etenstijd, zo dachten de meesten uit gewoonte. De bel bleef echter rinkelen en velen riepen elkaar toe, dat er wat aan haperde. Zij ver- Terwijl de brandweermensen vochten tegen do brandende gevels, die ieder ogenblik dreigden in te storten, begon de directie van het warenhuis het personeel samen te brengen in het Rogiercentrum dat in enkele ogenblikken tijds op een vluchtelingenkamp leek. Koks, in witte keukenkledij, verkoopstertjes in rok en blouse, arbeiders in overall, ook familie leden, die van de ramp hadden gehoord, buiten adem en nerveus voor de liften stonden en maar vragen stelden: heb je Josephine gezien? Waar was Marcel, toen het begon Heeft Charles zich kun nen redden? Sommige antwoorden wa ren bevestigend, andere negatief, of er kwam helemaal geen antwoord. Een reeds bejaarde man, die moeilijk kon ademen en met een zakdoek het zweet van zijn hoofd wegveegde, zei: „Ik zat in de self-service. Het hele warenhuis was met rook gevuld. Vlammen sloegen er wild uit. Langs de diensttrap duwden we elkaar naar beneden. Eruit, we stik ten haast. Ik kwam buiten en wilde weer gisten zich. Het was de brandschel. Daarvan werd het personeel zich pas goed bewust, toen uit alle hoeken en op alle verdiepingen van het grote waren huis dichte rook opsteeg. Meters hoge vlammen werden al spoedig zichtbaar. Er ontstond een onbeschrijfelijke pa niek onder het personeel en aanwezige klanten, ledereen stormde naar de verslaggevers trappen en de liften. Zwarte rook, die de adem afsneed, vulde de lokalen en trok over de koopwaar die op de ver schillende toonbanken onder spots lag uitgestald. In de drukke Nieuwstraat bemerkte men inmiddels het onheil ook al. Een immense zwarte rookkolom steeg boven de daken uit en werd door de fel waaiende wind in de richting van het Rogierplein gedreven en maakte de bovenste verdiepingen van de Rogier- gebouw onzichtbaar. In de verte klon ken de huilende sirenes van brandweer en ziekenwagens, die met blauwe en oranje zwaailichten naar het brandend warenhuis raasden. Het verkeer viel lam. Honderden mensen liepen naar de Nieuwstraat. van de brand liet de brandweer een na bijgelegen warenhuis, Au Bon Marché. geheel ontruimen. Ook werd een aantal winkels In de Nieuwstraat gesloten en werden bewoners uit de omliggende stra ten geëvacueerd. Een herschroefvliegtuig van het leger werd ingeschakeld om bo ven de plaats van de ramp aanwijzingen te geven aan politie en brandweer. Na verloop van ongeveer drie uur zag het er naar uit dat ™en d« brand ter begon te worden. Toen stortte ter een zijgevel in. en sloeg het over naai een zijdefabriek die snel in vlammen opging. Om elf uur gisteren avond kwam eindelijk de mededeling dat de brandweer het vuur meester was. De branweer en politie waren ernstig in hun werk belemmerd door grote groepen nieuwsgierigen, die de toch al nauwe en drukke straten van het centrum vol komen afsloten. De rijkswacht moest te hulp werden geroepen om ruimte te scheppen voor de af en aan rijdende zie kenwagens, naar binnen om anderen eruit te helpen. Maar de directeur greep me bij de arm. Blijf eruit, zei hij. Er is niets meer aan te doen". Een huilende vrouw, met in haar be- (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Een verschrikkelijke ramp. In mijn carrière hoop ik geen catastrofe van dergelijke omvang mee te maken", zo verzekerde ons hedenmorgen comman dant S. W. Hagendoorn in de Leidse brandweerkazerne, waar de Brusselse brand verzelfsprekend het onderwerp van gesprek is. „Naar mijn mening", al dus de heer Hagendoorn, „moet zo'n brand beslist voorkomen kunnen worden. Al jaren lang, het bedrijfsleven weet er van mee te praten, proberén we dit soort dingen te voorkomen door streng toe te zien op de brandveiligheid in grote en kleine gebouwen". In de Leidse fabrieken en warenhuizen wordt op het ogenblik naar de mening van de heer Hagendoorn voldaan aan op timale eisen van brandveiligheid, „Maar", voegt hij er aan toe. „het is noodzakelijk, dat we er op blijven hameren. Wordt er ergens iets verbouwd met verbouwin gen en uitbreidingen moet je helemaal uitkijken of nieuw gebouwd dan zien wij nauwlettend toe In dit verband zijn wij bijzonder gelukkig met de goede sa menwerking tussen de brandweer, bouw- politle en liet bureau openbare werken. Gaat er in Leiden iets gebouwd worden dan krijgen wij al direct de tekeningen in handen, zodat wij kunnen nagaan of er bij rampen op de eerste plaats voldoen de vluchtmogelijkheden voor de mensen zijn en of de inrichting van het betref fende pand zich leent voor een effectieve brandbestrijding". De heer Hagendoorn voert aan. dat het publiek, het personeel en de bedrijfslei ding ook veel ln de hand heeft. „Een pand kan ln onze ogen nog zo goed zijn. het kan toch misgaan, als het publiek en het personeel van een bedrijf of zaak gekke dingen uithalen. Een truitje was sen in wasbenzine bijvoorbeeld, een zaak vol stouwen dat het publiek niet be hoorlijk wegkanje maakt de gekste dingen mee Met de Brusselse ramo heb ben we er helaas weer een argument bij gekregen voor ons preventieve werk". Premies vervijfvoudigd De brand verzekeringspremies voor wa renhuizen zijn in Nederland gedurende de laatste jaren opgeschioefd tot het vijf voudige. Voor een flink warenhuis is de minimum premie een gulden 75 per dui zend gulden en vooi de Inventaris f 2 50 l»er duizend gulden Gezien hel feit dat een warenliuispand al gauw enkele mil joenen heeft gekost of waard is. l.unnen «Ir verzekeringspremies oplopen tot grote bedragen. Die worden dan nog verhoogd mei de uremies voor de Inventaris, waar van de waarde doorgaans ook alleen Is uil te drukken in cijfers met veel nullen De meeste warenhuizen, zo vernemen wij uit verzekeringen, laten het niet bij een brandverzekering alleen. Zij wensen zich ook veilig te stellen tegen bedrijfsschade. Hierin zijn begrepen de lonen voor het personeel, de rente van eventuele leningen, en de aflossing van hypotheken, kosten, die ook na de brand gewoon doorgaan Het is in het verzekeringswezen gebrui kelijk het risico bij een warenhuisverzeke ring en ook bij andere grote verzekerin gen te verdelen over een aantal assura deuren. Ieder neemt een deel van het risico voor zijn rekening en ontvangt daarvoor een evenredige premie In het buitenland, zo vernemen wij, bestaat er bij de assu radeuren weinig animo voor verzekering van warenhuizen. Dit heeft tot gevolg ge had. dat buitenlandse warenhuizen via tussenpersonen bij Nederlandse maat schappijen aanklopten voor een verzeke ring. Hiermede, aldus werd ons verteld, wil niet gezegd zijn. dat de Nederlandse assuradeuren het risoco van brand in een warenhuis graag voor hun rekening ne men: zij zien er een sociale taak en ver plichting in Ook Nederland Sinds de oorlog heeft ook Nederland grote warenhuisbranden gekend. Mees tentijds woedde het vuur in de nacht of vroege ochtend, zodat nooit persoonlijke ongelukken te betreuren zijn geweest. Vooral V D heeft van de rode. haan te lijden gehad. September 1961: brand in de centrale goederenopslagplaats Amsterdam. November 1961: warenhuis Breda. Maart 1963: magazijn Leiden en warenhuis Leeuwarden. September 1963: warenhuis Amsterdam. November 1964: gasontploffing warenhuis Bergen op Zoom. December 1964: V D Heerlen in vlammen. Augustus 1965: warenhuis Tilburg. De meest spectacu laire warenhuisbrand in de Nederlandse geschiedenis trof C A Amsterdam, waar in februari 1963 het kolossale ge bouw aan het Damrak totaal werd ver vende hand een glas whiskey, stond troostel<x>6 naar het heen-enweer-geloop in de gangen te kijken. „Het was af* schuwelijk", vertelde zij. „Mijn vriendin, een moeder van drie kinderen, sprong door de stukgeslagen vensters uit de der de verdieping op de binnenplaats. Zij viel dood neer. „Ja", zei de bejaarde man, „ik heb er op de binnenplaats verschillenden naar beneden zien springen. Wij riepen hen toe het niet te doen. Het is toch maar rook riepen we". Zij wisten toen waar schijnlijk niet, dat het gehele warenhuis binnenin reeds een laaiende vlammenzee was, waai-uit iedereen die nog kon, zich wilde bevrijden. De ondraaglijke hitte deed sommige mensen onmiddellijk door de ramen springen. Ze sloegen allen te pletter op straat. In die angstige stemming werd lang zaam begonnen met het afroepen van de namen oer aanwezigen. Zij, die zich heel huids hadden kunnen redden, mochten naar huis. „Keer maar terug naar huis in alle kalmte, via radio houden wy u verder op de hoogte", klonk de stem van een directielid. „Degenen, die geen geld meer hebben, komen hier langs". Veel aandacht werd er aan die woorden niet geschonken. Ongeveer duizend mennen waren in 't pand toen omstreeks een uur de brand uitbrak die in een angstwekkend snel tempo alle vijf verdiepingen In liehter- laaie zette. Terwijl brandweer en |H>litie de grootste moeite hadden in de drukke nauwe straten rond het warenhuis de reddingsladders op te stellen, vochten de mensen binnen zich een uitweg, belem merd door «-en hel van vlammen en een allesverstikkende rook. Velen slaagden erin de uitgangen te bereiken, anderen konden met geïmproviseerde reddings ladders via panden aan de achterzijde uit de ramen van hoger gelegen verdiepin gen worden gered. Velen hebben hun le ven te danken aan enkele brandweer lieden rn politiemannen die met gevaar voor eigen leven langs de gevel van het pand naar boven klommen, ramen insloe gen en mensen naar buiten trokken. Maar velen kwamen ook om, vechtend voor ramen die niet opengingen, of be vangen door de rook en gevangen In de De eerste slachtoffers die geborgen konden worden, waren mensen die in doodsangst uit ramen van hoger gelegen verdiepingen waren gesprongen, terwijl beneden de redders machteloos moesten toezien. Een geestelijke vertelde dat hij had geprobeerd tot de mensen In nood door te dringen, maar dat hy niet i had kunnen doen dan de slachtoffers die zich voor de ramen verdrongen va een afstand de absolutie te geven. Ontploffingen De brand moet zqn ontstaan in opslagplaats op de eerste verdieping bij de kinderafdeling, zo heeft een vai directeuren verklaard. Een verkoopsier meende echter dat op'de kampeerafde- ling een fles butagas was ontploft. Aar het begii' van de brand zijn in ieder ge val verscheidene ontploffingen gehoord. De verkoopster vertelde dat daaraan niet al te veel aandacht is besteed, omdat men dacht dat anti-Amerikaanse demonstran ten voetzoekers gooiden uit protest te gen de Amerikaanse weken die ln het warenhuis gehouden werden. Anderen verklaarden dat geen brand alarm was gegeven. Wel was er t maal een bel overgegaan, doch men gedacht aan kortsluiting. Anderen spra ken hun verbazing uit over het fa! van het beveiligingssysteem, terwijl c langs nog een brandje in het warenhuis snel was gesignaleerd en geblust. Wegens het gevaar voor uitbreiding DEN HAAG (ANP) De politie is er nog steeds niet in geslaagd de moorde naar of moordenaars op te sporen van de 87-jarige G. van Piggelen uit Eist, die zondag 2 april omstreeks het mid daguur door buren levenloos in zijn wo ning werd aangetroffen. Zij benen wa ren gebonden met een rode plastic tuin slang. Het is de dader(s) vermoedelijk om het geld te doen geweest van de heer Van Piggelen, althans politie en justitie menen te mogen aannemen, dat een portemonnee met inhoud is verdwe nen. Een blikken sigarendoosje met on geveer tweeduizend gulden, dat de in een van zijn zakken bij zich droeg, werd echter over het hoofd gezien. Ook vond de politie nog twee van deze siga- rendoosjes met in totaal ongeveer 3500 gulden, die de oude man bewaarde in een oude kist onder zijn bed. isideni WASHINGTON Steeds wanner verkiezing voor de deur staat, vindt men in de Ame rikaanse pers talloze speculaties over wie dc strijd zal winnen. Reeds thans kan men veel beschouwingen tegenkomen over de verkiezingsstrijd van volgend dat president Roosevelt wind 1 als ge» Uw oorrespondent is van mening, dal president John son herkozen zal worden Niet alleen omdat hij mis schien dr meesr ervaren politieke manipulator Ui Washington DC. is. «naar ook omdat hij voldoende ambitieus geacht mag worden, dal InJ over lijken zul gaan teneinde zijn politieke doelstellingen te bereiken Velen zijn het niet eens met deze analyse In liet republikeinse kamp gaan meer en meer stem men op om Nelson Rockefeller kandidaat voor het presidentschap te maken. Richard Nixon Is bijzondr: actief, maar zoals commentator James Res ton het onlangs stelde, „Nixoo vertelt ons al tien jaar niets nieuws". Met andere woorden: Nixon zal met een aantal nieuwe politieke stellingen moeten komen wil hij voldoende aanhang verwerven. Momenteel reist hij in Zuid-Amerika, na «en iel* doo* £vuop» «o AMI. Rockefeller daarentegen zou daarom ln republikeinse kringen een kan6 maken, omdat hij ook aanvaard baar zou zijn voor de liberale fractie van de demo craten. die scherp gekant zijn tegen Johnsons oorlog voering in Azië Zelf zegt Nelson Rockefeller, dat hij voldoende problemen in de staat New-York heeft op te lossen, om ook nog zijn gedachten over het moge hjke presidentschap te laten gaan. Een andere onplezierige factor voor LBJ Is de kan didaatstelling van zijn partijgenoot, oud-gouverneur Wallace van Alabama, die bezig is de rechter en con servatieve vleugel van de democraten om zich heen te verzamelen. Hij kon volgens de wet niet voor een vierde termyn als gouverneur worden aangesteld. Hij onderving deze moeilijkheid door zyn vrouw. Laureen Wallace, verkiesbaar te stellen, die prompt door de Inwoners van Alabama iwaar nog lang niet alle ne gers het stemrecht hebben verkregen i gekozen werd George adviseert zijn vrouw Laureen bij het besturen van da staat, maar hr chijnfc aijn ambities Inmiddels om bal .Wttta tttU »- rigpd Is batfeaa, «n*e m- ls veikiezings- tournees door het noorden van de VS en werd tijdens een bezoek aan Dartmouth College in de staat New- Hampshire letterlijk door de studenten weggefloten en wegged emo 11 st ree rd. Ook de republikeinse partij is innerlijk sterk verdeeld over Johnsons beleid ln Vietnam. Onder aanvoering van de bejaarde senator Dirksen uit Illinois, heeft de meerderheid van republikeinse volksvertegenwoordi gers vooralsnog het standpunt ingenomen, dat de re publikeinen een loyale oppositie moeten voeren en ln lijd van oorlog achter de president Maar de V S. hebben nimmer in Azië de oorlog ver klaard. Het congres heeft de Vietnamese oorlog nlra mer bekrachtigd, dus Juridisch gesproken zijn de V.S. niet in oorlog. Dit brengt een aantal republikeinen ertoe «appositie aan te tekenen, zoals de jongere tor Percv uit Illinois, die een standpunt inneflC dicht ligt bij dat vau senator Robei Kennedy craat) en oiidertumdelingen met Hanoi en de kong voorstaat. Ook republikeinse senatoren als uit Vermout en Hartfleld uit Oregon neigen naar de linkervleugel van de republikeinse partij, di Nelson Rockefeller zelf. De heer Nlxon gouverneur van California, Hollywood.-» acteur Ronald Keugan. benaderen meer het voormalige standpunt van de republikeinse kandidaat Barry Goldwater. Wat ook de uitkomst van de verkiezingen in 1968 mag zijn, vele politieke waarnemer* menen dat president John son, indien er geen Oplossing Icomt in de tussentijd, de verkiezingen aal verllenen, zoals Harry Truman var lour van generaal Elsenhower. Koning Boudewijn kaam vroeg in de avond naar de plaats van bet onheil alch op de boogU te etHlen van de omvang van leed en schade.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5