250 Nederlandse worden in Leiden huisartsen voorgelicht LEZINGEN DOOR DESKUNDIGE AVANT-GARDE Wernink 11% dividend LEIDS JAARBOEKJE 1967 GEEFT WEER ELCK WAT (HISTORISCH) WILS Dividendvoorstel Leidsclie Wolspinnerij Truus Hennipman in nationaal damesteam Wilt u iets weten DE LEIDSE FOTO-AMATEURS SLOTEN SEIZOEN AF LOSLOPEND VARKEN BRENGT VEEHOUDER IN MOEILIJKHEDEN SURREALIST KRISTIANS TONNY exposeert bij Walenkamp PUNT PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT DINSDAG 23 MEI 19' BOERHAVE CURSUS OVER HUISARTS EN GEBOORTEREGELING99 Op 25, 26 en 27 mei a.s. wordt in het kader van de door de Leidse universiteit georganiseerde Boerhaavecursussen voor voortgezet me disch onderwijs in Leiden een cursus, gewijd aan het onderwerp "Huisarts en geboorteregeling" gegeven. Voor deze cursus hebben ca. 250 huisartsen uit heel Nederland zich ingeschreven, vergezeld van enkele Vlaamse collega's. De cursus zal dat in tegenstelling tot de meeste andere Boerhaave-cursussen een specifiek Nederlands karakter hebben, hetgeen de aard van het onderwerp eist. De sprekers, allen Nederlanders, zullen de somatische, psychische, maatschappelijke en ethische aspecten van de geboorteregeling belichten, terwijl ander zijds problemen als geboortebevordering en abortus niet uit de weg gegaan zullen worden. deze Boerhaave-cursus zich inge spannen heeft de deskundige "avant-garde" op het gebied van de geboorteregeling naar Leiden te krijgen. Daaronder zijn dr. Th. Beemer, moraal-theoloog uit Nij megen, dr. L. I. Swaab, lector in van de mens en de gynaecologische de biologie van de voortplanting endocrinologie, dr. C. B. J. Trim bos, zenuwarts en directeur van het R.K. Bureau voor de Geeste lijke Volksgezondheid te Utrecht, de socioloog drs. C. E. Vervoort, maar ook huisartsen, zoals dokter F. P. Wibaut uit Amsterdam. Dit jaar bestaat de Boerhaave-cursus- sen-commissie 10 jaar. Ze zijn ont staan uit het inzicht, dat er een drin gende behoefte bestaat aan post-aca- demiaal onderwijs enerzijds, maar an derzijds om 't instituut "universiteit", haar wetenschappelijke verworvenhe den en outillage niet alleen ter be schikking te stellen aan beginnelingen maar ook aan afgestudeerden. Het is gebleken, dat de meesten van de huis artsen tijdens hun studietijd niet ge confronteerd werden met de verschil lende problemen, die met de geboorte regeling samenhangen. Pas nu wor den er, althans bij de Leidse medische faculteit, maatregelen genomen, die een gedegen en adequate confron tatie met de geboorteregeling door de medisch student tijdens zijn opleiding zullen garanderen. Post-acadeiniaal onderwijs Nog maar enkele jaren geleden ge tuigde het niet van goede smaak in het openbaar te spreken over onderwerpen als "geboorterege ling" en "gezinsvorming". Daar is thans dusdanig verandering in ge komen, dat niet alleen het parle ment zich bezighoudt met de con traceptivum, maar ook de discus sies voor t.v., radio en in de pers geven weer hoezeer de instelling en de benadering van de maat schappelijke vraagstukken, waar voor men zich bij geboorteregeling geplaatst zien, veranderd zijn. Het is echter niet van vandaag of gisteren, dat de huisarts zich gecon fronteerd ziet met de uitgebreide pro blematiek van de geboorteregeling en als zodanig dringt de vraag zich op of de Boerhaave-cursus aan dit onder werp gewijd, niet op een actueler tijdstip plaats had kunnen vinden. De leiding van deze Boerhaave-cur sus, bestaande uit prof. dr. J. Bas- tiaans, hoogleraar in de psychiatrie, prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar in de hygiëne en de sociale genees kunde en prof. dr. A. Sikkel, meent echter, dat thans het ogenblik is aan gebroken, waarop men de huisartsen niet alleen kan inlichten over de zui- ver-medische facetten van de contra ceptivum, maar dank zij een multi disciplinaire aanpak van het onder werp, de belichting van de vele fa cetten, die onverbrekelijk samen han gen met de geboorteregeling, de huis arts die informatie te geven, die nood zakelijk is voor de verantwoorde ver vulling van zijn centrale taak in de gezondheidszorg. ZOETERWOUDE H.R.- BRAND IN LEGE BOERDERIJ In de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half 4 werd brand ontdekt in 'n leegstaande boerderij op de hoek Vijf Meilaan-Nassaulaan. Vermoed wordt, dat kinderen hier overdag met vuur hadden gespeeld. De Leidse brandweer kon niet voor komen. dat een bijgebouw van de boerderij uitbrandde. De nablussing vergde nogal wat tijd. Er is nu een afrastering om de boer derij geplaatst. ZOETERWOUDE Geboren; Rosalia M. G., dr. v. J. C. Hockx en van L. M. A. van der Klugt; Johannes R., zn. v. L. van den Berg en en G. G. Vonk; Johannes C. M., zn. van C. P. M. Bensdorp en C. M. A. v. Nlerop, Martinus H. J.. zv. M. J. Vonk en J. M. A. Zandbergen, René L. M., zv. H. C. M. Pielanen en W. A. M. van Dusseldorp, Johannes H„ zv. J. H. Versteegen en W. M, C. Verhagen, Maria W., dv. J. Smallenbroek en M. VV. Filippo. Ondertrouwd: Th. B. Tolboom uit Woerden, 22 jr en M. A. Schoonderwoerd 19 jr., G. E. M. Bennis, 25 jr te Leld- schendam en M. P. E. Loomans. 19 jr. Getrouwd: B. VV. van der Haven en J. M. A. Haagen, P. L. van Paassen en P. J. C. Borst. B. M. van der Holst en E. M. van Leeuwen, J. B. Glasbergen j 247.000.-; dotatie voorziening en T. A. M. Koot; G. A. J. van Veen en pensioenen 425.000 - en dotatie diver- E. Burgerjon; J. P. C. Boonekamp en se belangen: 100.000.- Van de netto- J. Freeke, J. C. Th. Turk en P. Distel- j winst zal bovendien nog naar de sta- velt. tutaire reserve worden overgeboekt Overleden: Berijn, T., 74 jr., w.v. A.38.840,13, een bedrag dat gelijk is J. van Vliet. aan dat van de tantièmes. Verschenen is het jaarverslag 196G van VVernink's Beton en Aanneming Maatschappij n.v.. te Leiden. Commis sarissen stellen daarin voor over te gaan tot het uitkeren van een dividend van 11 percent en 't restant (ƒ3.463,76) als onverdeeld divident over te boe ken naar het jaar 1967. De algemene vergadering van aandeelhouders der maatschappij is bepaald op 30 mei a.s. De directie noemt de resultaten over het jaar 1966 bevredigend. Het voor gestelde divident ad 11 kan worden uitgekeerd na 'n dotatie van 100.000.- aan de reserve voor diverse belangen. De totale omzet van Wernink's Beton en Aannem. Mij. n.v. steeg met circa 3'/i De bezetting van het bouwbe drijf was nagenoeg gelijk aan die van 1965. Deze afdeling behaalde een be vredigend resultaat. Bij het fabrieks- bedrijf werd het verwachte resultaat niet gehaald. De verkoop bleef bij de produktie ten achter en door stagnatie bij de afroep van geplaatste orders namen de voorraden belangrijk toe. Bij het natuursteenbedrijf V.O.N.K. steeg de omzet, echter met een gelijk resultaat als in 1965. Door de afdeling tennisvloeren en sportvelden werd het hoogste aantal tennisvloeren sinds de oprichting op geleverd. De bouw van sportbanen en atletiekvelden liep terug, doch als ge heel was het resultaat redelijk. De bouwmaterialenhandel vertoont een omzetstijging, doch die leidde nog niet tot resultaatverbetering. In de loop van '66 werd de produktie van schelp kalk stopgezet in verband met een voortdurende teruggang van 't rende- De netto-winst in het verslagjaar bedroeg 408.814.28 (v.j. 406.261.43). Dit bedrag werd bereikt na afschrij vingen: 934.572,05; belastingreserve: wereldberoemde cursussen Verschenen is het Leidse Jaarboekje 1967; officieel: „Jaarboekje voor ge schiedenis en oudheidkunde van Lei den en omstreken 1967", uitgegeven door de vereniging „Oud Leiden" en als zovele van zijn voorgangers voor treffelijk gedrukt bij A. W. Sythoff n.v. Behalve de gebruikelijke rubrieken als verenigingsnieuws en een uitgebreide kroniek, bepaalt zich dit boekje in tegenstelling tot dat van 1966 niet tot een enkele thema, doch biedt weer een keur van historische wetens waardigheden van differente aard. Zo schreef H. J. Witkam een bij drage over Lean Gillot (een Leids ingenieur) en diens relaties met Des cartes. Dr. P. C. Boeren leverde een artikel over een reis in 1704 van Boer- haave met zijn vrouw naar Parijs. E. Pelinck geeft een gedetailleerd over zicht van de functionarissen, belast met de zorg over de stadsbouwwerken te Leiden (1575-1818). „De krijthoeve te Leiden" is een onderwerp, dat drs. J. Heniger onder de loep neemt en dr. W. C. S. van Benthem Jutting schreef „Vorstelijk bezoek te Leiden in 1623?" De figuur van Robert Fruin en diens fonds voor studiereizen is het onder werp, dat prof. dr. W. den Boer aan De raad van beheer der Leidsche Wol spinnerij n.v. deelt mee, dat de vergade ring van de raad van commissarissen heeft besloten aan de komende jaarlijk se vergadering van aandeelhouders voor te stellen het dividend over het boekjaar 1966/67 te bepalen op 20%. Hierdoor zal een slotuitkerlng van 14% mogelijk zijn, waarvan 4% naar keuze in contanten of in gewone aandelen. De jaarvergadering zal worden gehouden op 29 Juni. (over het voorafgaande boekjaar werd uit sluitend 20% ln contanten gedeclareerd). De raad van beheer der Leidse Wol spinnerij n.v. deelt tevens mede, dat de jaarlijkse vergadering van aandeelhou ders zal worden gehouden op woensdag 28 juni en niet, zoals aanvankelijk door de raad gemeld, op donderdag 29 juni. Hoe de duiven vlogen De postduivenvereniging „De oude Blauwband" hield een wedvlucht vanaf Neufiles (194 km) met 155 duiven. Ge lost 8 uur, aankomst eerste prijsduif 10- 09 met een snelheid van 1496 meter per minuut: laatste prijsduif aankomst 10-18 met 1411 meter per minuut. In deze strijd is M. de Vreugd le hokkampioen geworden! De uitslag was als volgt: W. A. Schoone 1. 23; G. Jansen 2, 4. 7, 19 en 20; G. 't Hort 3; B. van Reenen 5, 25 en 29: G. de Bruin 6. 28 en 31; D. Witte- man 9; M. de Vreugd 10, 11, 13. 16, 17, 18, 19, 23 en 24 (de duiven zaten op de baas te wachten!) N. de Kruijper 12 en 27; G. Doeswijk 14 en 26; J. Faas 15; B. Roodenburg 20; J. de Borst 21; M. een beschouwing onderwerpt en J. J. M. Groffie geeft verslag van een feest rede van J. H. v. d. Palm. Over „Samen doen", samenwerking tussen Leiden en omliggende gemeenten, scheef dr. J. P. Duyveman. Enkele artikelen over Rijnland ko men eveneens in het Jaarboek 1967 voor, n.l. „Rijnlands wapen, een erfenis van koning Willem?" van de hand van J. B. W. Hollestelle en „Heidens (zi geuners) in Rijnland", gevloeid uit de pen van dr. O. van Kuppen. De gedaanteverwisselingen van het huis Tol worden uit de doeken gedaan door D. van Tol en G. M. Zoetemelk heeft het over „Van Kerkpad tot auto weg - Rijpwetering-Hoogmade". C. J. Bardet tenslotte geeft een 28ste ver volg van de veranderingen in 't stads beeld gedurende de jaren 1964 t/m 1966 en een vijfde vervolg van monu menten uit de omgeving van Leiden. Zo biedt het Leidse Jaarboekje weer veel belangwekkends voor hen, die zich interesseren voor de oude en re cente historie van Leiden en omgeving voor het huidige wei en wee. Het boekje is wederom verlucht met een aantal zeer goede illustraties. Wpr. Voor de centrale training voor ons nationale dames-estafette-team dat zal uitkomen op 16 juli te Rome voor de Europa-cup en de landenwedstrijden met Frankrijk en Roemenië op resp. 6 en 20 aug. zijn uitgenodigd: Truus Hennipman (Bataven, Lelden), Lidy Makklnje-Vonk, Martha Klaassen-Bos, Wilma v. d. Berg, Ciska Jansen, Corry Bakker, Mieke Sterk, Mirna Jansen. Eerste training 26 mei a.s. .te Amsterdam o.l.v. Wil Westphal. LEIDEN Jubieumreceptie van de heer J. M. Poodt De heer J. M. Poodt zal bij gelegen heid van zijn 40-jarig jubileum bij het onderwijs vrijdagmiddag van 14.30 16.00 uur een receptie houden in de St.- Josephschool aan de Oppenheimstraat, de heer Poodt thans hoofd is. Co-op schilder- en tekenwedstrijd „Ons Nederland, uw Nederland" De CO-OP wil de vele zondagsschil ders in Nederland graag in de gelegen heid te stellen met hun werk te voorschijn te komen. Daartoe wordt een schilder- en tekenwedstrijd voor amateurs georgani seerd, die als motto heeft: "Ons Neder land, uw Nederland". De eigen expressie van de inzenders van bomen, bossen en heide, van huizen, stranden en straatlafreeltjes, kortom van het eigen land zal allereerst per provin cie worden beoordeeld. De vijfentwintig veertig beste werken per provincie zullen daarna in een aantal provincieste den worden geëxposeerd, terwijl de vijf beste inzendingen van elke provincie zullen meedingen in een landelijke "fina le"; ook deze vijfentwintig beste werk stukken zullen in enkel plaatsen wor den tentoongesteld. Voor de uitwerking van deze wedstrijd- die in de eerste week van mei van start is gegaan en die wordt afgesloten op 2 oktober a.s. - is de medewerking verkregen van dr. Louis Gans, bekend kunstpromotor en o.a. ar tistiek adviseur in Europa voor UNICEF, die zich tevens bereid heeft verklaard het voorzitterschap van de jury op zich te nemen. Van de jury maken verder deel uit: Jan Eykelboom (kunstcriticus). Metten Koornstra (schilder en graficus), Mies Bouman en André Kloos (zondags schilder). De prijswinnaars per provin cie zullen medio novefnber worden be kend gemaakt, waarna de exposities zul len worden gehouden. De bekendmaking van de landelijke prijswinnaars zal plaatsvinden vóór het eind van de maand november. Belangstellenden kunnen in lichtingen en wedstrijdformulieren ver krijgen by de CO-OP winkels in ons land, bij tientallen VVV-kantoren en bij "CO-OP Nederland", Postbus 6008 te Rotterdam. Per provincie zullen vijftien prijzen (in de vorm van schilder- en te kenmateriaal) beschikbaar worden ge steld. De vijf beste Inzendingen over het gehele land zullen worden beloond met: 1 een geheel verzorgde 14-daagse vlieg reis naar de Verenigde Staten en Cana da, 2 een geheel verzorgde 14-daagse vlieg reis naar Griekenland, 3, 4 en 5 een schildercursus van Famous Artists Schools, een geheel verzorgde 8-daagse vliegreis naar Wenen en een geheel verzorgde 8-daagse vliegreis naar Parijs. Bovendien zullen een vtfftal schilders kisten ter beschikking worden gesteld als aanmoedigingsprijzen. RUNSBURG PAARDENMARKT Donderdag 25 mei wordt te Rijnsburg de traditionele paardenmarkt gehouden. Het comité tot instandhouding van de paardenmarkt heeft 5,- beschikbaar gesteld voor elk aangevoerd handels- (ADVERTENTIE) NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT Routebeschrijving Route Sassen- heim-St. Oedenrode. St. Oedenrode - Maastricht; Maastricht - Stokkum - Sassenheim. Antwoord Sassenheim, Leiden, Hazerswoude - dorp, Boskoop, Wad- dinxveen, Gouda, Haastrecht, Schoon hoven, Gorinchem, Woudrichem, Heus- den, Vlijmen. Den Bosch, Schijndel, St. Oedenrode (ca. 130 km). St. Oedenrode, Son, Nuenen, Geldrop Heeze, Leemde, Weert, Stamproij, Maaseik, Bom, Sittard, Beek, Maas tricht (ca. 155 km). Maastricht, Sittard, Susteren, Wes- sem, Nederweert, Asten, Helmond, Ge- mert, Boekei, Zeeland, Grave, Nijme gen, Pannerden, Stokkum (ca. 170 km). Stokkum, Arnhem, Veenendaal, Drie bergen, Utrecht, Bodegraven, Leiden, Sassenheim (ca. 140 km). Antwoord Bodegraven, Utrecht, Driebergen, Ede, Hoenderlo, Loenen, Eerbeek (ca. 100 km). Verschenen Len Giovannitti/Fred Freed: „De Bom moet barsten". Uitg. Ned. Boekhuis, Tilburg. F. van de Poel S.J.: „Aan zijn tafel", modem kinder - kerkboekje. Uitg. Katechetisch Centrum Canisianum bij uitgeverij Helmond. José de Ceulaer: Te gast bij Neder landse auteurs. Uitg. Nygh en Van Ditmar, Den Haag/Rotterdam. Ook deze avond vond, zoals gebrui kelijk, plaats in de bovenzaal van Restaurant „De Doelen". Deze laatste avond was een waardige afsluiting van een zeer vruchtbaar L.A.F.V.-seizoen. Twee sprekers uit eigen kring gaven wel zeer bijzondere en niet alledaagse staaltjes van hun fotografisch kunnen weg. Dr. J. Versteeg, als eerste, liet voor de pauze een serie „gewone" dia's zien van een wel met historie door drenkt land: De Libanon. Oude hoog tepunten (Baal Beek, de Ceders) wis selden af met beelden van de tegen woordige ontwikkeling. Bedouinen en geiten als contrast tegen nieuwe ge bouwen en moderne vervoersmiddelen. Als tweede spreker hield de heer G. v. d. Berg voor de pauze nog een korte inleiding over experimentele fotografie, welke niet alleen aanslui ting gaf aan wat hij in dit opzicht had te vertonen, maar evenzeer in vele opzichten het werk van zijn team genoot-spreker Versteeg, betrof. De tijd na de pauze vormde dus de hoofd schotel welke beide heren ons te pre senteren hadden. Hedendaagse speelsheid Waar Van den berg in zijn werk gestalte zoekt voor gedichten, muziek en vele andere interessante zaken en deze ideeën in grote verscheidenheid weet te brengen, gesteund vaak door prachtige muziek, blijkt toch ook de „hedendaagse speelsheid", waar toch een serieuze achtergrond wordt ge vormd, voor hem geen bezwaar te zijn gezien zijn presentatie vah een serie abstracte dia's welke muzikaal omlijst werden door de „Chopin - Bossa Nova". Deze muziek overigens werd gespeeld door de weergaloze pianist Eugen Cicero. Tenslotte vormde de serie abstracte en surrealistische dia's van de heer Versteeg een grandioze afsluiting van de avond. Bij Versteegs abstracten klonk het eenvoudige en prettige ritme, dat Charly Kunz er zacht op de ach tergrond bij leverde tot in de dia's toe. De grote fotografische veelzijdigheid van Versteeg werd de beschouwer nog maals gedemonstreerd aan de hand van een grote collectie zwart-wit-foto's die in het zaaltje waren opgehangen. Aan het einde van de avond gaf dr. Versteeg ditmaal weer „gewoon" voorzitter, een slottoespraakje, waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, dat de L.A.F.V. zo'n springlevende vereni ging is, zoals het afgelopen zeer ge varieerde seizoen liet zien. Met grote verwachtingen ziet hij dan ook het in september weer beginnende nieuwe seizoen tegemoet. Aan het einde van zijn speechje maakte hij het veelbe lovende programma voor het komende seizoen bekend. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER De in 1907 te Amsterdam geboren doch in allerlei omstandigheden, zonder dat in Parijs wonende kunstennar Kris- zij zijn gedeformeerd of gekoppeld aan tians Tonny exposeert tot en met 2 juni bizarre nevenvormen. Hij legt de samen- per minuut, laatste prijsduif aankomst a.s. een aantal surrealistisch getinte leving bloot in al haar naaktheid of no- io,17 met 1389 meter per minuut. De uit- tekeningen uit de Haagse collectie Ben- teert daarbij - en daardoor - op indrin- s]ag was: Aad van Diest 1, 2. 8. 9; H. v. newitz in Galerie Walenkamp aan de gende het boe of het waarom, daarbij 't Resteren en Zoon 4, 7, 12, 22 en 25; H. Nieuwsteeg. antwoord dikwijls aan de beschouwer Van Diest 5 en 24; J. Mol 10, 15, 21 en In zijn prille jeugd reeds gold Kristi-1 overlatend. 30; Jac. van Es 11, 18 "j ans als een wonderkind. In 1913, dus op Dat maakt het werk voor 6-jarige leeftijd, met zijn ouders naar te boeiender, omdat de ernstige „Dank U wel heren" zei een voor de balie staande 42-jarige veehouder uit verkeer opleverde. Dat het voorafgaand torhout. Hij had dan ook wel reden om dankbaar te zijn, want even te voren alcoholgebruik in deze zeker een rol hoorde hij conform de els een ontslag van rechtsvervolging uitspreken. De vee- had gespeeld stond bij hem vast, temeer houder stond terecht, omdat h(j ln de avond van de 14e april jl. op de openbare daar proefondervindelijk werd bewezen, De postduivenvereniging ,,De Lucht-weg één van zyn varkens had laten „loslopen", hetgeen voor het verkeer een bat 2 glazen bier al een belangrijke in- klievers" hield een wedvlucht vanaf niet denkbeeldige gevaarzetting vormdi Tons (356 km) met 151 vogels. Gelost „ik weet niet hoe dat beest uit de wei op de weg is kunnen komen, want de om 6 uur, aankomst eerste prijsduif 10 afrastering rond m'n wel met schrikdraad en al was perfect in orde", aldus ver snelheid van 1485 meter daelites verweer. Daar een politioneel onderzoek, dat nog dezelfde avond plaats oud, inderdaad had uitgewezen, dat de afrastering volkomen Intact was en de vijze waarop het varken zijn „uitstapje" had kunnen bewerkstelligen, volkomen uiverklaarbuar bleek, kwam het rechtscollege tot vermelde uitspraak, die de reehouder uiteraard dankbaar stemde. des Ruiten 13. 17, 28, 31; J. van der Hulst irne-ji4; p a. opdam 16; J. Duivenvoorden Parijs" verhuisd, had hij" tien jaar later mer gedwongen wordt zich in vele vra-, 19 en 27; Th. van der Ploeg 23 en 29; C. jatïiij" daar reeds een expositie. Toen hij 18 gen, die het werk opwerpt, te verdiepen. Koot 26. De vogels kwamen ondanks 7,Je jaI was nam hij met werk deel aan de eerste Daarbij is het van een technische vaar- de „staartwlnd" onregelmatig af. veel surrealistische tentoonstelling In Parijs, cligheld en knapheid, zonder nuchter te vogels „doorgeslagen". H. 't Hart was de samen met o.a. Picasso. worden. Het lijnenspel is ragfijn, maar eerste kampioen vitessen in dit seizoen. Door zijn reeds langjarige verblijf In trefzeker, tot in de kleinste details wel- Aad van Diest werd 2e kampioen Parijs is zijn werk by de brede massa overwogen. Het stoot nergens af, inte- in Nederland weinig bekend. Dat neemt gendeel. het Is uitermate boelend van D„L„^.,Jrt niet weg. dat een aantal belangrijke Ne- technisch en artistiek kunnen. KOOIlCie II I III 8 derlandse musea werk van hem in de collcties hebben opgenomen, zoals het r\e collectie, die thans bij Walenkamp Rjjks- en het Stedelijk Museum te Am- U is te zien, omvat slechts sterdam en 't Haagse Gemeentemuseum, prenten. Persoonlijk kwamen wy daarbij sterk onder de indruk van prenten als De filmcommissie voor het Studium „Afscheid van Mexico", „De verloren Generale organiseert hedenavond in de De spelers", „De genezende bron" j filmzaal „De luchtgeest" en „Mexicaans land schap". Afwisselend scherp ontledend, mededogend of slechts noterend. Maar dat laatste dan toch ln die zin dat achter elke notitie een vraag schuilt waarop het antwoord dlkwyis moet worden ge vonden. W. PRINS. in Academiegebou tv Hoewel deze kunstenaar tot de realisten moet worden gerekend, vindt men dat facet van de kunst In zyn werk tenrnjnste zoals dit by Walen kamp wordt getoond ln vry matige vorm. Daarby meer episodisch en met veelal de weergave van de normale men- seiyke figuur. Het surrealisme vinden v hoofdzakeiyk in de opbouw van de pren ten. die „druk be\ <kt" zyn met mensjes het Academiegebouw programma van drie op festivals be kroonde films, t.w.: "Interpretations" 1 J. Brzozowskl (Kunstprijs Bergamo 1965); "Mammazs" van R. Polanskl (Grand Prix Tour 1962); "The Passen ger" van A. Munk (Prijs Intern. Film kritiek Cannes 1964); de toegang ls gratis; aanvang 20.00 uur. ■11 28-jarige barkeeper uit Leiden de nodige eerste hulp verleende, ver- :l gisteren voor de Leidse kanton- 1 klaarde, dat verdachte zyns inziens ab- •hter, mr. W. de Koning, terecht om- i soluut niet stomdronken was. „Hij liep i zyn auto ln de nacht van de even met my mee en zyn gang was myns •1 jl. het verkeer op Rijksweg inziens normaal", verklaarde hij zich 4 onder Sassenheim in gevaar had ge- nader. Een van verdachtes werkgevers bracht. Hij raakte namelijk plotseling getuigde vervolgens nog, dat hij zich ln een slip en vloog vervolgens tegen een niet kon indenken, dat verdachte na slui- vangrail op. tingatljd Verdachtes passagier, die destyds dranken had gebruikt, naast hem in de auto zat en als eerste getuige naar voren kwam, legde een Verdachte zelf gaf toe. dat hy nogal bezwarende verklaring af. hij zich huiswaarts begaf twee glazen „Ik zag", zo zei deze getuige onder meer, dat hy met grote snelheid recht op de peilers van een viaduct afreed en gaf toen een ruk aan het stuur waar door wij tegen een vangrail opvlogen. Als lk dat niet gedaan had zouden de gevolgen mogelijk zeer ernstig zyn ge weest. In feit was verdachte te dronken om een auto te besturen". Niet stomdronken. De twpede getuige, die deatyds ge noemde en gewonde getulge-passagler vloed op het reactievermogen automobilisten uitoefenden. Met ver wijzing naar het feit, dat er jaarlijks ruim 15000 ongevallen op de weg plaats vinden als gevolg van het gebruik van alcohol, vroeg hij zich af, waarom toch steeds weer zo'n groot aantal automo bilisten de slogan „Geen alcohol by snel verkeer" negeren en aldoende een groot gevaar op de weg betekenen. Gezien de ernst van het feit in de on derhavige zaak. eiste hy zowel een geld boete van 200,- subs 40 dagen als de voorwaardelijke intrekking van ver dachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Verdachtes raadsman achtte het even- ak alcoholhoudende min wettig en overtuigend bewezen, dat zyn cliënt abnormaal hard had gereden en ook „minderbekwaam" was geweest zyn auto te besturen. Op grond van een en ander achtte hy vrijspraak dan ook de enige juiste conclus>. LEIDSE BIOSCOPl De films in de week van 18-24 zijn door de KFC als volgt gekc Camera: Bittere rijst (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uu Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9.15 Lido: Triple Cross (14 j.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en Luxor: Striptease, het meisje Ar (str. volw.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Studio: Operation Golden Car (1 (Prolongatie) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uu Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 Trianon Irma la Douce (str. v prol. Aanvangstyden: dag. 14.00 ui 20.00 u.; zondag 14.00, 17.00 en 20.0 Rex: Programma door KFC ontra „Ik zou niet graag zien, dat U 01 uren maakt. Neemt U toch de rest het werk mee naar huis!" KORRELTJE Als je naar de dingen gaat verlan die je niet hebt, wordt je vaak onge kig. MARKTBERICHTEN LISSE, 22 mei, Groene boUen pen per bed van 3 R.R.: Triumph tul Pax 50; Prominence 62; Aureola Red Giant 48; Dreaming Maid 55; P 52; Mendel tulpen: Atleet 45 White 40; Beauty of Volendam 55; Darwin Pink Supreme 50; Hyacinthen: De Blauw 85; Carnegie 150; Pink Pearl Crocussen: Jeanne d'Arc 60; King of Striped 65; Palas 63; Iris H. C. Vliet 30. Bloemen Perkplanten: Afric; 0,10-0,16; Gazania 0.24-0,25; Witte J grieten 0,25-0,26; Lobeli/. 0,16-0,17; rea 1.00-1,10; Violen 2,00-2,45; Potpj ten: Amaryllis 1.00-1.40: Azalea 2.95; Bromelia 1.155-1.75; Thunbei 0.50-0.65; Diversen: Allium 0.07- Anemonen 0,21-0,37; Anjers 0,18- Camassia 0,12-0,18; Chrysanten II 1.70; Duizendschonen 0.90-1,35; Frei 0,85-0,95; Gerbera 0,12-0,21; Gerani 0,60-0,70; Iris 0,80-1,30; Ixia 0,50-( Margrieten 0,75-1,05; Nanus Spitfire -1,80; Violieren 0,10-0,1?. RIJNSBURG, 22 mei - Bloemen zen: Baccara 30-52, Cafol 10-13, An! rium 25-85, Gerbera 13-42, Colvilly 1( Violieren 8-20, Am. Anjers: Tange: 20-30, Dusty 10-18, Arthur 9-17, V Sim, 10-16, "g. J. Sim 9-16, Crowly 8-15, Rode Sim 8-14, Rose Sim Irissen 8-11, alles per stuk. Witte Margrieten 200-330 per 100. Ct santen: Indian Polis 300-350, Tokio 320, Lyona 200-250. Freesia's: V Swan 200-260, Snow Queen 225 Golden Yellow 85-125, Pimpernel 100, Stockholm 75-105, Duizendsch 50-105, alles per bos. R'VEEN, 22 mei. Bloemen. Anjers Sim Rose 2130, Sim Rood 1 24, Sim Wit 16—22, Sim Arthur 22- Princess Ann 19, Farah Diba 2 rance 1724, Rozen Garnette 1 11—20, Nordia 11—12, Coral Prin 2428, Sonora 1618, Zorina 16- Baccara 4352, Carla 3742, Tra ion 18—24, Bregma 17—20, Elsbeth Pioenrozen 1315, Lelies Branden 4252, Gerbera 2830, Ornithoga. 17, Violieren 1014, Papavers 913 st. Trosanjers 2.20—2.55, Troschrys then Delight 2.052.35, Colvilleis 3 fire 1.85—2.35, Robinette 1.95— Nymph 2.35—3.65, The Bryde 1.2 1.40, Rose Marie 1.451.60, Ama: Mady 2.70, Irissen Yellow Queen 60- van Vliet 6090, Imperator 1.10—1 prof. Blaauw 2.25, Wedgewood 651 Margrieten 2832, Anemonen 13- Lathyrus 2057, Campanula 95— Duizendschoon 2260, Ixia's 70- Bruidsanjers 1226, Pyrethrum 1.65, Freesia's 601.10, Brodea 1.90 per bos. BODEGRAVEN. 23 mei, Kaas Aanvoer 18 partijen. Prijzen: le 1 3.053.35; extra kwal. 3.45. Hanc bier had gedronken. Hij was hiervan ab soluut niet dronken geworden. Ook be streed hij het feit. dat hy 120 km/u had gereden. Dat hy recht op de peilers van het viaduct zou zyn afgereden, ontkende hy eveneens met klem. De officier, mr. J. A. J. v. d. Bruggen, zei in zyn requisitoir onder meer, dat hij de ingreep van verdachtes passagier niet van essentieel belang vond. Wel het feit, dat verdachte zonder aanwysbare reden in een slip raakte en dus een niet denk beeldig gevaar voor het overige weg- Na enig ré- en dupliek, wees de kan tonrechter direct vonnis. Hij achtte het ten laste gelegde feit t.w. het ln gevaar brengen van het verkeer wettig en over tuigend bewezen. Daar ook hij van me ning was, dat het biervraagstuk hier een belangryke rol had gespeeld en ver dachte in dit opzicht biyk had gegeven van een gebrek aan verantwoordeiyk- heidsgevoel vond hy een gevoelige cor rectie noodzakelijk. Zyn vonnis luidde clan ook zowel een geldboete van j subs 20 dagen als de onvoorwaardelt intrekking van verdachtes rijbevocj held voor de tijd van drie maanden. TWEE GLAZEN BIER STUNTRIT Een 18-jarige scheepstimmerman Uijnsburg moest zich verantwoorden c dat hij op 5 december jl. per bromfi in zyn woonplaats een ware had ondernomen. Onbekend met het I dat twee Rykspolitiemanncn achter hem aanreden, was de jongen nl. niet een snelheid van circa 50 kn door een reeks van Rynsburgsc stra gestoven en had tjjdens deze „dollen rit" 0.111. diverse bochten „afgesned' en geen richtingen aangegeven. De feiten stonden vast en vei had dan ook niets tot zijn verdedig) aan te voeren. „Verdachte heeft de op bare weg als stunt- en racebaan bruikt en het overige verkeer op r dan ergerlijke wijze in een niet denkfc dig gevaar gebracht", zei de officier c in zyn requisitoir, dat tevens de eis 1 een geldboete van 75.- subs 15 da? en een voorwaardelyke ontzegging 1 het besturen van een motorvoert (w.o. een bromfiets) voor de tyd maanden bevatte. De kantonrechter was tot de cond sie gekomen, dat verdachte per brc fiets een ernstig gevaar op de weg I tekende en hiervan dus enige tijd ven» derd diende te worden. Hij vonniste c ook met een geldboete van 25,- suk dag en een onvoorwaardeiyke ontr' ging van het besturen van eei voertuig voor de tijd van 6 maanden.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 4