THIJMGENOOTSCHAP Luchtaanval vlak bij centrum Hanoi Korps hogere ambtenaren nog voor uitbreiding vatbaar op zoek naar ethiek van bevolkingsregeling Deskundigen aan het woord „INVAL IN ZONE WAS NOODZAAK' Textieldief zat goed in kleren Soetendorp uit Vietnamcomité Vuurgevecht tussen Indiërs en Pakistani Oh Teach-in over verhuur van zomerhuisjes Nog geen maatregelen T ele vizier-A Y RO-bode DE LETOSE COURANT Van een onzer verslaggevers) OEN HAAG ..Alleen in een samenspraak tus sen de verschillende wetenschappen en de ver schillende visies op mens en wereld kan een ethiek van dc Nederlandse bevolkingspolitiek naar voren komen, die werkelijk terzake doet". Aldus de Limburgse moraaltheoloog, dr. F. J. Heggen, op de vandaag in Den Haag gehouden algemene vergadering van het Thijmgenootschap. de vereniging tot bevordering van de beoefening j der wetenschap onder de katholiek in Neder land. Thema van de besprekingen was de bevol kingspolitiek in ons land. De ochtenduren waren I gewijd aan een gedachtenwissellng over een I vijftal prae-advlezen, die door deskundigen op ling thans voornamelijk draait om de pil. „Wil men via de pil een geboortenstop bewerken, dan zou dit betekenen dat de vrouw in kwestie 15 tot 20 jaren de pil moet gebruiken. Menig arts zal hiertegen bedenking koesteren en de medische verantwoording voor deze ingreep niet durven dragen. De huidige pil is derhalve wel geschikt te scheppen voor abortus provocatus op medisch- therapeutische indicatie. Gerien de grote omvang van de illegale abortus provocatus (naar schat ting 60.000 tot 70.000 per jaar) is 't dringend ge wenst, de vraag onder ogen te zien, of niet ook de abortus provocatus op sociale indicatie zou moeten worden gelegaliseerd" De samenstellers chillende :eld. Drs. J. Godefroy, demograaf, kwam tot de con clusie, dat na verloop van een generatie de ste delijke ruimte met ongeveer 75 procent zal toe nemen. Dr. J. A. J. Huiskes, vrouwenarts, ging in een prae-advies nader in op de medische as pecten van het vraagstuk. Daarin werd ge steld, dat medisch gezien een bewuste geboor- tenregcling thans niet alleen regel is maar ook noodzaak en plicht. Nodig is de uitwerking van een eigentijdse christelijke seksuele ethiek, her ziening van de wegen waarlangs de verschil lende middelen tot geboortenregeling beschik baar worden gesteld en goede voorlichting op dit terrein via pers, radio en televisie. Dr. Huiskes meent, dat de gehele geboortenrege- voor geboortenspreiding maar niet voor een ge boortenstop", aldus dr. Huiskes. In hun prae-advies over beleidsaspecten van een bevolkingspolitiek stelden mr. Th. van Lier, lid van de Tweede Kamer, en mr. J. Witsen, di recteur van de Rijks Planologische Dienst, maat regelen voor met het oog op de beheersing van de bevolkingsaanwas en op de spreiding van de bevolking. Over de abortus provocatus zeiden zij: „Het lijkt noodzakelijk wettelijke mogelijkheden van het prae-advies zijn van oordeel, dat de kin derbijslag geen geboortenbevorderende invloed heeft. Zelfs indien dit zo zou zijn. dan nog zou het hun onjuist voorkomen, deze bijslagen om be volkingspolitieke redenen te beperken of af te schaffen. De psychologische aspecten van het vraagstuk weiden behandeld in het prae-advies van dr. J. J. C. Marlet, zenuwarts. Hij pleit voor een goed georganiseerde voorlichting op seksueel gebied „Met betrekking tot gezinsplanning Is het zaak. de echtparen ervan te doordringen, dat de moge lijkheid tot geboortenregeling gegeven is in de omstandigheid, dat de natuur ten deze door de mens in regie kan, mag en moet worden genomen zoals de natuur op andere gebieden door ons wordt geregistreerd". Marlet wees ook op het ge vaar van klakkeloos gebruik van antlconseptiva dit is volgens hem niet zozeer gelegen in de ont volking van ons land als wel in de demoralisering. „De situatie in Zweden is geen aantrekkelijk perspectief voor Nederland". en leefbaarder worden gemaakt. „Ook al is het huwelijk de enige gerealiseerde relatie, waarin de ■teksualltelt wordt uitgevierd, het Is niet de enige formule voor volwaardig mens sljn". Dr. A. J. M. van Tienen, socioloog, liet in zijn prae-advies zien, dat de sociale onze samenleving zich met het I bevolklhg geleidelijk wijzigt. Hij gaf toe, dat een duidelijke blauwdruk van de structuur der toe komst ontbreekt. „Vanuit allerlei facetten en langs allerlei wegen groeien nieuwe structuren of flarden van structuren, zonder dat men kan spreken van een centraal welzijnsbeleid." De ouderwetse onderwijzeres en de hippe leerlinge. Zo zou je beide modellen op de foto kunnen omschrijven. Dit opvallende contrast was te zien tijdens de show van de Engelse ontwerpster Margot Shakespeare in Londen. Links Matron Look", getoond door Joan Baron. Het is een zwarte, wollen japon met brede ceintuur; het kraagje en de manchetten zijn van witte taf. Rechts Jan Buesst met een fleurige mini-japon, die zowel in de kleuren lichtblauw met rood, als in roze met oranje verkrijgbaar is. I SAIGON, (AP-Reuter-AFP) Na Ik inval In de zogenaamde neutrale zo- I* tussen Noord- en Zuid-Vietnam heb- len de Amerikanen en de Zuidvietname- Hn de oorlog ln Vietnam verder ver- icherpt door een luchtaanval te onder nemen op een krachtcentrale vlak hy het centrum van Hanoi. Volgens de Amerikanen zouden daarby vier Migs zyn neergeschoten. Volgens berichten van Noordvtetnamese zyde verloren de .Amerikanen zelf negen vliegtuigen (Amerika meldt vyf jachtbommenwer pers). De centrale waarop de aanval jericht was, levert twintig procent van de energievoorziening in Noord-Vlet- i. Volgens het Russische persbureau Tass werden bij de aanval twintig wo ningen verwoest en kwamen de inzit tenden van de neergehaalde Amerikaan- vliegtuigen aan parachutes ln de tfraten van Hanoi terecht. Het is voor eerst dat een aanval is gedaan op doel dat zo dicht (1,7 km) bij het centrum van Hanoi ligt. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft meegedeeld, dat de aanval op de gedemilitariseerde ,e een zuiver defensieve maatregel is geen invasie betekent in het gebied Noord-Vietnam. De zone werd onder het akkoord van Genève in 1954 ingesteld. Vorig Jaar juni begonnen de Amerikanen de zone te bombarderen met hun B-52-bommenwerpers. Aan het binnenvallen van de zone zijn zeer hevige gevechten voorafgegaan. Aan belde zijden werden zware verliezen geleden bij de strijd om enkele strategische heuvels ten zuiden van de zone. De Amerikaanse inlichtingendienst beschikte over gegevens, dat 40.000 Noordvietnamese troepen in de buffer zone gereed werden gehouden voor een massaal offensief tegen de Amerikaanse en Zuidvietnamese stellingen. Ten zuiden van de zone waren tenminste twee Noordvietnamese regimenten ge legerd. De actie werd donderdag ingezet met een beschieting van het zuideiyke deel van de zone. Daarna rukten Ameri kaanse en Zuidvietnamese troepen binnen, terwijl Amerikaanse mariniers 'n landing uitvoerden. Bij de gevechten zouden 136 Noordvietnamezen gedood en 84 gevangen zijn genomen. AMSTERDAM, (ANP) Twee jaar gevangenisstraf met aftrek van 't voor arrest heeft de officier van justitie by de Amsterdamse rechtbank geëist tegen de 35-jarige glazenwasser D. J. W. uit de hoofdstad voor drie grote textieldief- stallen b(j zaken in de westelijke tuin steden. Tot het gestolene behoorden o.a. 208 herenpantalons, 87 kostuums, 20 mantelpakjes, 28 mantels. Volgens een opgave van de firma's bedroeg de geza menlijke waarde van de gestolen textlel- goederen 24.600 gulden. Volgens W. had hij in een geval minder gestolen dan de firma had opgegeven. Verdachte was geen onbekende voor de rechtbank want deze had hem vorig jaar januari wegens rultentikkery bij juweliers tot een jaar met aftrek ver oordeeld. Daarvan had W. drie maanden gratie gekregen bij het huwelijk van prinses Beatrix. De rechtbank doet op 2 juni uitspraak. AMSTERDAM, (ANP) De rabbfln van de liberaal-joodse gemeente in Am sterdam, dr. J. Soetendorp, heeft zich teruggetrokken uit het Vietnamcomité, dat voor vandaag een grote stille demon stratieve tocht door de hoofdstad heeft georganiseerd. Rabbijn Soetendorp zou in de optocht meelopen en een der spre kers zijn op de slotbijeenkomst in de oude RAI. Het motief voor zijn terug trekking js geweest het advies van de secretaris-generaal der Verenigde Na ties. Oe Thant, om de V.N.-vredesmacht uit het grensgebied tussen Israël en Egypte terug te trekken. Kroonprins Carl-Gustav vim Zweden is na een 170 dagen durende trip rond de wereld met het opleidings schip Alvsnabben in opleiding ge gaan bij de Marinebasis op Onloe bij Stockholm om zich te oriënteren. Amphilex Gisteren heeft de 50.000- ste bezoeker de controle by de postze geltentoonstelling Amphilex ln de RAI in Amsterdam gepasseerd. Het was de heer R. Bartelings uit Rotterdam, die vergezeld was van zijn echtgenote. Voor beiden een album en tien series Amphi- lexpostzegels. Eerste frambozen Op de fruitvei ling in Kapelle-Biezelinge zijn gisteren de eerste frambozen van dit seizoen aangevoerd. Het waren nog maar enke le doosjes, afkomstig uit een kas. Ze werden verkocht voor 2,58 gulden per doosje van 200 gram. Het vorig jaar kwamen de eerste kasframbozen in Ka- pelle op 27 mei op de veiling. Bij de vrachtloods op het opgespoord. Met behulp t orde te scheppen in de en euwe Schiphol staan tientallen expediteurs te wachten totdat hun vracht eindelijk is i 25 werkstudenten en administratief personeel van de K.L.M. tracht men op het ogenblik me chaos in de vrachtloods, die is ontstaan als gevolg van een storing ia het mechanische opbergsysteem. Onderlaag ivordt veel kleiner i l'an een onzer verslaggevers DEN HAAG Prof mr. N. E. H. van Esveld, hoogleraar In het arbeidsrecht, heeft de 50-jarige centrale van hogere ambtenaren In een jubileumrede drie gul den regels meegegeven, die overigens voor alle vakorganisaties gelden: besef dat een vakorganisatie slechts middel en geen doel 1»; besef dat het belang van de georganl- •wrden afgeleid is van dat van land en onderneming; vecht eerlijk, desnoods fel, maat laat steeds doorklinken, dat de le den bij de strijd om betere arbeidsvoor waarden oog moeten houden voor wat zty eeeds hebben. Prof. Van Esveld, gistermiddag spre kend in het Scheveningsc Kurhaus- paviljoen, zei dat in het verleden slechts weinig hogere functionarissen bestonden. De industriële explosie breidde het korps echter enorm uit, ook de overheid kreeg behoefte aan meer personeel omdat de overheidstaken zich uitbreidden Deze laag maakt thans bij de overheid rulni 5 en bij het bedrijfsleven 3.5 procent van het totale personeelsbestand uit. Naar de mening van prof. Van Esveld zal de laag van hogere functionarissen zich nog verbreden. Heeft thans nog vrijwel over al de opbouw van het personeelsbestand de vorm van een piramide, door automa tisering en speurwerk zal een radijsvor- mige structuur ontstaan: een smalle on derlaag, een breed centrum en vervol gens een kleine top. Over het feit, dat die onderlaag veel kleiner wordt, maakt de heer Van Esveld zich niet zo bezorgd. Een groot aantal werknemers zal kun nen opklimmen tot de midden- en hogere functies, verdere arbeidstijdver korting vangt ook veel op en doordat er meer vrije tyd komt zullen de dienst verlenende sectoren aanzienlijk moeten uitbreiden en dus vele elders ontslagenen kunnen opvangen. Onvoldoende begrip Waar de hogere functies een eigen karakter hebben, zo vervolgde prof. Van Esveld, bestaat ook de noodzaak van een eigen organisatie die op specifieke belangen let. Die noodzaak is er dom weg ook, omdat andere geledingen even eens een eigen organisatie hebben. De specifieke organisatie is te meer nood zakelijk, naarmate onvoldoende begrip bestaat voor de bijzondere eisen, die aan hogere functionarissen worden gesteld qua kennis, bezieling en leiding. Die or ganisatie heeft taken op het gebied van opleiding en scholing, voorlichting over de betekenis der hogere functionarissen en strijd voor rechtvaardige beloning. Die beloning ls nodig om te voorkomen, dat hoger gekwaliflceerden naar het bui tenland vertrekken, wat prof. Van Esveld brain drain" noemde. „Wij leiden op, dat we groen zien en dan gaan ze naar Amerika", verzuchtte hy. ln verband met de iit de gulden regels verpakte opmerking, dat bfl de strijd om betere arbeidsvoorwaarden ook gelet moet worden op wat reeds verworven werd, merkte prof. Van Esveld op, dat men anders oorzaak is van een tekort aan welzij na beleving. „We moeten leren leven met de welvaart. We willen alles, maar wensen de consequenties niet". Verbetering outillage Namens de regering bood staatssecre taris Van Veen van Binnenlandse Zaken voor het eerst ln het openbaar op tredend gelukwensen aan. H|J kreeg, als de nieuwe bewindsman voor ambte narenzaken, het geschiedenisboek vao de centrale voor hogere ambtenaren. Voorzitter Groenendaal van het ju bileumcomité bood namens de aange sloten organisaties een bedrag aan ter verbetering van de outillage van de cen trale. Na de jubileumbijeenkomst recipi eerde het hoofdbestuur ln het Kurhaus. Tot de aanwezigen behoorde erelid G. de Noo (86), die de oprichting nog mee maakte en deel heeft uitgemaakt van het eerste hoofdbestuur. Wapenstilstand gesloten NEW DELHI (AP) Indiase en Pakis taanse troepen hebben over de grens ln de omstreden staat Kasjmir schoten ge wisseld. Beide part (jen deelden in eigen communiques mee, dat gewapende troe pen van de ander hun grondgebied waren binnengedrongen In New Delhi verklaarde de regering dat het vuren gestaakt was en een bijeen komst tussen de militaire commandanten van de Indiase en Pakistaanse Bedoren geregeld was om het incident te bespre ken. In Rawalpindi werd meegedeeld dat een wapenstilstand werd gesloten. Volgens de Pakistaanse versie openden Indiase troepen het vuur op de Pakistaan se grenspolitie. New Delhi deelde later mee dat Pakistaanse troepen een pa - trouille van de Indiase politie 16 km be zuiden Akhnoer, ln het zuidwesten van Kasjmir, onder schot namen. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie aei dat de Indiërs het vuur beantwoordden en toen de Pakistani mortiervuur inzetten „betaalden wij ze met geiyke munt". Geen van "belde partyen maakte mel- ADVERTENTIE) Wie wil er nog een fijne vakantie bespreken Eltours (het „kleine" reisbureau met de grote service) heeft nog een aantal piek fijne vakantiereizen in petto voor U. Ja, zelfs in het hoogseizoen ia er nog keus. Maar de late beslisser» van dit Jaar moeten er dan nu wel vlug bij zijn, want óók Eltours raakt uitverkocht. Wij hebben gelukkig nog wat achter de hand weten te houden: Voor nieuwe klanten; die hebben wij nog zo graag en daarom geven wij ook nog zo'n uitge breide service ln vakantiereizen. Komt U maar even langs in onze (kleine) kiosk; wij vertellen U er graag alles over. ours Dr. M. Holtrop onderscheiden DEIN HAAG (ANP) De oud-presi dent van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft uit handen van de voorzitter van de Sociaal-Economische Raad, dra. J. W. de Poua, by zyn heen gaan als kroonlid van die rang de zilve ren legpenning van het bedrijfsleven ont vangen. ding vaat gewonden. De streek waar het Incident gebeurde bij SiaLkot ls het gebied waar de belde landen een van de heftigste tankslagen van de oorlog van drie weken ln 1965 uitvochten. (ADVERTENTIE) POEDER-CREME-OLIE-ZEEP (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJK De Noordwflker* en ook sommige KatwUkers hebben gisteravond op een teach-in de kans ge kregen te zeggen wat i() meenden van de kanselboodschap van 30 april J.I., waarin de geestelijkheid van Noordwyk aan Zee kritiek uitoefende op al dan niet ver meende wantoestanden rond de verhuur van zomerhuisjes of woningen. Er waren drie inleiders: dominee D. j Keuning, de heer G. Crama, voorzitter van de Vereniging van Villa's, Huizen en Kamerverhuurders en het gemeente- I raadslid C. Benschop. De Noord wijk se artsen waren ook uitgenodigd, vanwege i de medische aspecten aan deze zaak (volgens de kanselbrief zouden na het zomerseizoen de wachtkamers van de psychiaters vol zitten met overspannen Noordwijkse huisvrouwen en mannen, l dolgedraaid door dc toeristenkaravaan, voor wie zij zich ln het zweet hebben ge werkt, tijdelijk wonend in nederige berghokken omdat zy hun huizen voor goed geld aan toeristen hebben verhuurd) Maar de artsen lieten gisteravond ver stek gaan. Deminee Keuning: de Kerken zijn niet tegen de verhuur van huizen, ook niet tegen geld verdienen. Ik ben wel wijzer, ik heb er zelf de baten van. Maar er zijn grenzen. De kinderen mogen niet de dupe worden van overbezette ouders, de prijzen niogen niet te hoog zijn. De heer Crama: Mijn grote bezwaar is, dat er in de kanselbrief alleen op Noord- wijk is gewezen en speciaal misschien onbewust op situaties bij particuliere verhuurders. De prijzen in Noord wijk zijn zeker niet hoger dan elders. Raadslid Benschop: Er doen zich wel degelijk excessen voor. De kanselbrief is niet voor niets gekomen. Er wordt te veel uitgegaan van het winstmotief in plaats van het dienstmotlef. Na een voor velen zesdaagse en -nachtse werkweek be horen de zaken en winkels op zondag gesloten te zijn. De huisvesting van het hotelpersoneel is vaak slecht. Mr. J. v. d. Plas, voorzitter Katwijkse VVV.: Dat er in deze streek te hoge prijzen worden gevraagd is niet Juist, dat moeten de Kerken terugnemen Toerisme is geen kwaad, maar in veel opzichten Stem uit de zaal: Een arbeider die zijn huis aan toeristen verhuurt kan zijn kin deren daardoor tenminste een hogere studie laten volgen. Stem uit het onderwijs: De studieresul taten van de kinderen lopen in het zomerseizoen terug. Minister Klompé tvacht af (Van onze parlementaire redactie) DEN 1IAAG Minister Klompe (C.R.M.) heeft de protesten van N.T.8. en N.R.U. en van de directies van een aan tal familiebladen (Panorama, Kevu en De Spiegel) tegen het karakter van de nieuwe Televisier-AVRO-bode voorlopig nog even na&at zich neergelegd. De mi nister wil eerst even aanzien In welke richting sich de Televizier-AVRO-bode ln de komende weken verder zal ontwik kelen, alvorens zU eventueel noodzake- HJke maatregelen neemt. De gerezen protesten richten zich hier tegen, dat de Televizier-AVRO-bode blij kens het eerst verschenen nummer het karakter zou vertonen van een familie blad. In de statuten van N.R.U. en N.T.S. is uitdrukkelijk bepaald, dat omroep bladen niet het karakter van een familie blad mogen aannemen. Ook in de nieuwe omroepwet staat een dergelijke bepaling. In het verleden werd deze gedragslijn door de omroepen en de familiebladen reeds gevolgd. Alleen „Televtzier" ont trok zich eraan, hetgeen tot veelvuldige processen leidde over de herkomst van de programma gegevens van de omroepen, die in „Televtzier" stonden afgedrukt. De aanvaarding van de nieuwe omroepwet, welke aan deze praktijken een eind zou maken, was mede aanleiding voor de vorming van de combinatie A.V.R.O.- Tele vizier. Het eerste programmablad van deze nieuwe combinatie vertoont echter nog duidelijk tekenen van een familieblad, met verhalen en reportages die buiten het kader van een omroepblad Van de zijde van de AV.R.O. wordt verzekerd dat men zich aan de voor schriften terzake wil houden, maar dat men anderzijds enige tijd nodig heeft om met de nieuwe A.V.R.O.-Televlzierbode ingespeeld te raken. Men hoopt binnen kort de juiste formule gevonden te heb ben. waarmee aan de geldende voorwaar den zal worden voldaan. Minister Klompé wil dit kennelijk even afwachten. Daar- °m ™ecrnt voorshands geen maat- Dr. Berghuis moet rusten UTRECHT (ANP) De voorzitter van het centrual comité van de AR, dr. W. P. Berghuis, zal zich op me disch advies gedurende enige tijd In zijn werkzaamheden moeten beperken. Op grond daarvan zal de heer Berg huis zich tot september aanstaande van inspanning vergende politieke arbeid onthouden. De taak van voorzitter van het centraal comité zal worden waar genomen door de twee andere leden van het presidium, de heren mr. A. B. Roosjen en dr. A. Veerman, terwijl als wnd,-voorzitter van de AR Eerste Ka merfractie zal optreden de heer H. Algra. Paus gaat wonen in Lateranen VATICAANSTAD (DPA) Volgen» kringen van de Romeinse curie ls Paus Paulus van plan voortaan van tyd tot tyd bulten het Vatlcaan te gaan wonen en wel ln het paleis van Lateranen, vyf kilometer van Vaticaanstad. De Paus wil daarmee sterker dan tot dusver aan geven, dat hy ook bisschop van Rome ls. Een Vaticaanse woordvoerder verklaarde vandaag dat in het gerestaureerde paleis ook verbiyven voor de Paus zijn Inge richt. Hy zal daar nauwere contacten met zyn bisdom hebben, zo voegde hij eraan toe.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5