DEVON EN CORNWALL ém A mm INN IS .IN" HOE KOMT MEN IN ZUIDWEST ENGELAND? JOHN HASSELL: ZATERDAG 20 MEI 1967 TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER 1Ï7TB gaat er mee naar Enge- land varen? Engeland, dat voor de doorsnee reislustige Ne derlander nog steeds een gesloten boek is. Engeland, dat door een hardnekkig, in de lage landen wijd verbreid misverstand, nog steeds vereenzelvigd wordt met mist, re gen, lauw bier, bolhoeden en een eetcultuur, die zelfs een betonnen maagput spontaan zou laten stei geren. Londen ligt hemelsbreed nog geen tweehonderd kilometer van Amsterdam, maar de vakan tiegangers, die de steven van hun vrije tijd naar deze stad wenden, kan men nog steeds tellen op de vingers van één zere hand. Liever hangt men twee dagen in een ko kendhete treincoupé, liever jak kert men dag en nacht over ein deloze autosnelwegen om het ver meende paradijs achter de verre horizon te kunnen enteren. Spanje Joego-Slavië, Marokko, Grieken land en Egypte, dat zijn de koek je». die de Nederlander met zijn zelf,.reizend" bakmeel maakt; En geland daarentegen ligt hem even zwaar op de maag als de zwartge- teerde plumpudding, waar Old Britannia op Kerstmis collectief de echte en valse gebitten op breekt. GELOOF ons: de mensen, die Engeland consequent links la ten liggen, boren zich daarmee 'n grandioos vakantieparadys door de neus. Dat is dan niet de me ning van een dwarsliggende an glofiel, maar van een Nedeflander die ook met een ransel vol voor oordelen de sprong over het Ka naal maakte. Tot zijn stomme ver bazing vond hij achter de legen darische krijtrotsen van Dover 'n land met onbegrensde mogelijkhe den. En rust. En hoffelijkheid. En zon. Waarachtig, zelfs dat. Misschien kan dit zwart-wit por tret van Zuid-Engeland uw ijzig oordeel over de aspirant EEG'er nog bijtijds ontdooien. Achteraf zult u er geen spijt van hebben, dat u zich onder het Britse bol hoedje hebt laten vangen. EEN KWESTIE VAN GELIJK OVERSTEKEN Wie zijn vakantie uitsluitend markeert aan de hand van folders, brochures en vrijblijvende Indianenkreten van reisbureaus („komt dat zien, boeren, burgers en buitenlui"), kan in Zuid-Engeland van een kouwe, zure kermis thuis komen. Men leest bijvoorbeeld, dat Brighton een glanzende parel is aan een goudgele kust. Nou vergeet dat maar gelijk, want de confrontatie met deze vuilnisbak van Londen, kan alleen uw heimwee naar Katwijk en Schevenlngen maar vergroten. Het smalle strand is in de zomermaanden ver zamelplaats voor honderdduizenden Engelsen, die de mil joenenstad Londen de bleke rug toekeren en tussen de krijsende kinderen, transistorradio's en langharige Mods en Rockers (een kleurige variant op de vaderlandse nozem) regelrecht op een psychiatrische behandeling aansturen. Een andere keus hebben deze „kortparkeerders" echter niet: het Is voor hen een kwestie van kiezen of delen ln het twij felachtig vertier op één van Brlghtons wrakke, houten Een pak van hetzelfde verschoten laken hebben de naburige badplaatsen East bourne, Newhaven en Hove: 'n rommeli ge boulevard, veel eerbiedwaardige, door de poreuze knieën zakkende hotels en stranden, die met pijn, moeite en En gelse koppigheid op de zee veroverd zijn. De fotografen, die de folders van deze vakantiecentra verrasten met fraaie doorkijkjes en somptueuze ver gezichten, mag men dan ook een uit gesproken aanleg voor illusionisme niet ontzeggen. De Nederlander, die vanuit Dover aan zijn zwerftocht door Zuid-Engeland be gint, doet er dap ook goed aan de kust te mijden en zich dwars door het klok huis van Sussex te eten. Het loon voor deze weinig voor de hand liggende daad, krijgt h(j onmiddellijk uitgekeerd in overweldigend landschapsschoon, stille, romantische wegen, stokoude ste den en middeleeuwse kathedralen. Na tien kilometer bemerkt u, dat het links rijden (een opgaaf, waar u thuis geweldig tegenaan gehijgd hebt) nau- ■fS!' 30* 40», Burchten beheersen de grillige kustlijn van Cornwall, die bezaaid is met tol voor kort spierwitte stranden. De olie 1 de Torrey Canyon heeft daar verandering in gebracht, maar met man en macht probeert men de luisterrijke toestand vroeger weer voor de zomer te herstellen. met de eigen auto weiijks problemen oplevert. Dat ligt dan voor tien procent aan uw eigen aanpassingsvermogen en voor negen tig procent aan het welwillend mede leven van de Engelse automobilist, die bij het ontwaren van een buitenlands nummerbord meteen de gretige hulp vaardigheid van een heilsoldaat demon streert. Probeer het maar: als u zich in alle bochten wringt om het tegemoet komend verkeer in perspectief te krij gen, wordt het portierraam van de wa gen vóór u al omlaaggedraaid en komt een harige arm als een pompzwengel naar buiten. Maakt ie mooie concentri sche cirkels, dan kunt u veilig doorsto men, wijst hjj naar beneden, dan kunt u beter plaats rust maken, tenzij u zich de sensatie van een frontale botsing niet wenst te laten ontgaan. Fraai reisdoel Laat u ook vooral het gedempt genoe gen van het Britse publeven niet ont gaan. Passeert u onderweg zo'n sche merige tapperij, dan kunt u dat fraaie Torquay, parel aan de Engelse Riviera, Is door zijn beschutte ligging op en tussen zeven heuvels gezegend met een voor Engeland opmerkelijk mild klimaat, waar zelfs palmen gedijen. reisd'oel, honderd kilometer verderop, wel vergeten. Gewoon rustig aanschui ven en meedrinken, dat is de enige op lossing. De tandeloze man naast u ver telt de laatste roddels uit het dorp; als u daarna onthult, dat u uit Nederland komt, klapt het gezelschap drinkebroers in de eeltige handen en is het unaniem van mening, dat je dat niet aan u kunt horen. Knik welwillend, maar trap er niet in. In feite bent u al lang met uw gronderig accent door hun mand ge vallen, maar ze willen u gewoon niet voor de knop stoten. Merkt er echter iemand op, dat Brussel de hoofdstad van uw land is, kom dan onmiddellijk in het geweer. Er z(jn grenzen. Maak wat losse notities bij Engeland* toetre ding tot de EEG of snij het probleem Gibraltar aan. In het Gemenebest is vriendelijkheid beat, maar chauvinisme nu eenmaal beter. En wat de reis betreft: als u werkelijk het onderste* uit de vakantiekan wilt drinken, dan moet u beslist westwaarts. Langs Southampton en dan via Dor chester, Bridport, Axminster en Exeter naar het onder sagen en legenden ge- buJct gaande Devon. Favoriete stand plaats Is onbetwist Torquay, één van de fraaiste badplaatsen in Europa. Door zijn beschutte ligging op en tussen ze ven heuvels aan de kust van Torbay, is Torquay gezegend met een mild kli maat, waarin zelfs palmen gedijen. De folderschrijver grijpt op dat moment alweer naar zijn trompet en blaast de bekende wijs: „Torqnay kan men in alle opzichten vergelijken met de bad plaatsen aan de Middellandse Zee". Ak koord, als je de regelmatig terugkeren de regen over het kletsnatte hoofd ziet, is het ook wel zo. De vijftien kilometer lange kustlijn van Torquay is opgebouwd uit inhammen, rotspartijen en heuvels en daartussen liggen de acht oases van de badplaats: kleine, dolromantische stranden met een moderne accommodatie. Het vakantiepakket, dat deze badplaats aanbiedt, is ongelooflijk: men kan er vissen, zeilen, paardrijden, bowlen, gol fen, tennissen. Er zijn een aquarium, een miniatuurdorp, 'n paardenrenbaan, schouwburg en bioscopen. Daarnaast is Torquay logisch uitgangspunt voor een zwerftocht door Devon: één van de mooi ste gedeelten van Engeland. Hier vindt men historische nederzettingen met schilderachtige namen: Stoke Gabriel. Lustleigh, Widecombe en Buckland-in- the-Moor: stenen molshopen in een ein deloos hei- en moeraslandschap. Ruige rotsen springen plotseling uit de val- British Travel Association, Nieuwe Spiegelstraat 68, Amsterdam, tel. 020-234004 Een gastheer uit duizenden Engelse hoteldirecteuren John K. Hasselt, rijzige, ietwat kalende telg uit een roemrijk Brits horecageslacht. Met vrouw en twee zoons leidt hij in Torquay het San Remo en het Kistor-hotel en de unieke wijze, waarop hij dit doet. heeft hem sinds 1946 een aanhang van verwende globetrotters bezorgd. In zijn schemerig kantoor, waar hij zijn gifgroene sokken niet onder stoelen of banken steekt, zegt hij glimlachend: „Natuurlijk weet ik. dat de Engelse keuken op het continent ln een kwade reuk staat, maar naar mijn smaak is het verwijt, dat niet helemaal meer opgaat. Ik geef overigens graag toe, dat vele Engelsen merkwaardige opvattingen heb ben ovr de eisen, waaraan een maaltijd moet vol doen. Soms krijg je zelfs het idee, dat ze het eten als een soort lijfstraf beschouwen. In de hotel- en restaurantsector is echter een nieuwe generatie naar voren gekomen, die de eeuwige groene banen en het suf gebraden, draderige vlees hebben vervangen door spijzen, die met meer fantasie, raf finement en vakmanschap bereid worden. Ze hebben een Europese keuken geïntroduceerd, waarin het goede der aarde met Engelse degelijkheid bereid wordt. Ik geloof, dat het een gelukkige combinatie is. Afgezien van de keuken stond de Engelse hotellerie trouwens al op internationaail peil: de Britse bedden zijn we reldberoemd en al6 je in een doorsnee Engels hotel de warmwaterkraan open doet. komt er ook onmiddellijk warm water uit. Dat nxwt u eens ln Frankrijk pro- John HasseH, die zijn opleiding kreeg ln het Dolder Via de ferrydienst Oostende-Dover een even snelle als pryzige ver binding, die in de zomermaanden vele malen per dag onderhouden wordt door moderne „rijd op rfld af-schepen. Plaatsbespreken Is 'n dwingende noodzaak, want anders mist men de boot gegarandeerd. De reis duurt ruim drie uur en als het daarna even tegen zit houdt de douane ln Dover u even lang vast. Dover-Torquay Is een afstand van 260 kilometer, maar denk vooral niet dat u deze reis in één dag kunt maken. De wegen ln Zuid- Engeland z(jn smal en bochtig en de gemiddelde snelheid komt niet ver boven de 50 kilometer per uur uit. Het la daarom raadzaam een pleisterplaats halverwege te zoe ken: kathedraalstad Winchester (met het voortreffeHJke Wessex- hotel) of Southampton. per trein vanuit Londen Er ls een geregelde treindienst op Torquay van de Western Region van de Britse Spoorwegen: non stop van Paddington-Statlon naar de zuidwestkust. Onder meer rijdt zomers de beroemde „Torbay-eoo- prease" met luxerijtuigen en res tauratiewagen. Men kan in het ao- merselzoen ook per luxe-expresse bus van Londen naar Torquay per vliegtuig Dat is Dartmore: stenen molshopen In een eindeloos hel- en moeraslandschap. Ruige rotsen springen plotseling uit de valleien, wlldstromende rivieren slingeren zich door steenrode kloven. Van London Airport wordt een re gelmatige dienst onderhouden naar het vliegveld Honiton Clyst by Exeter. Per bus of trein kan men vandaar verder reizen naar de kust. Dit is ook hot wereldberoemde gebied van de Dartmoor-ponys, hondsbrutale xriervoeters, die rondom de al even wereldberoemde gevangenis hun prai ries hebben. Fotografen en filmers lo pen ze spontaan onder de voet en als een automobilist vergeet zijn portier raam te sluiten, dan hozen te binnen de kortste keren het gehele comparti ment leeg. Geen kopie Devon en het nog oostelijker gelegen Cornwall (onlangs op onplezierige w(jze in het wereldnieuws gekomen door de ramp mot de olietanker Torrey Ca nyon) zijn streken, die de Nederlandse vakantieganger niet teleurstellen. Ze zijn namelijk volkomen anders dan de vlakkë polders in het lieve vaderland: wat kan de reiziger, op zoek naar de horizon, zich beter wensen? Zuidwest-Engeland zal hem echter niet teleurstellen: net Britse Imperium geeft hem hier in wide-screen en technicolor een overdonderende sight-seeing door een landschap, waarin roemryk verle den en romantisch heden onder één noemer zyn gebracht. Dat is een vol zin, waar u in uw hotelkamer over na kunt denken, als het tegen de verwach ting van de folders in toch regent ln Torquay, de koningin van de Engelse Riviera. ALS u toch in de buurt van Totnes bent, dan moet u beslist een be zoek brengen aan de Cott lnn te Dar- tington, de op één na oudste herberg van Engeland. Onder dezelfde door rookte balken, waar u van de whiskey proeft, hebben ln de vorige eeuwen mannen gestaan met klinkende namen: Koning Edward de Tweede, Marlowe, Willem van Oranje en Daniel Defoe. De Cott Inn, die ln 1320 werd geopend, viert, bij leven en welzijn, zijn 650ste verjaardag over drie Jaar. „Het zal in Devon een dreun geven", zeggen de stamgasten, die de kleine bars en eet zalen tot het fatale sluitingsuur als hun speelruimte beschouwen. Tip voor de fijnproever: het eten In de Cott lnn is excellent en niet te duur, de wijn kelder is verbijsterend uitgebreid en i van een goede, EVON en Cornwall hebben de vrije IJ beschikking over een groot aantal middeleeuwse bouwwerken, die mot liefde gekoesterd worden. Om er enige te noemen: Tot nes Castle, Restormel Castle. Launceston CastlePendennis en Sint Mawes Castle en Chysauster, het oudste dorp uon Engeland, dat bi) opgravingen is blootgelegd. ALS u een ware kaaeliefhebber bent, vraag dan ln Engeland eens naar stllton, die de „koning der kaxen" ge noemd wordt. Het ls een romig, blauw dooraderd kaaaje. dat vaag doet den ken aan de Franse roquefort en de Italiaanse gorgonzoln. De smaak ia mild en pittig tegelijk: als met elke Brit kun Je er dus alle kanten mee uit. A LS u per frein reist, informeer dan eens naar de speciale voordeelbil jetten. British Rail zit er vol van: Oo as you please-tickets en circular tour tickets en midweek return tickets en excursions tickets. Soms scheelt het u de helft in prijs. Altijd het proberen Grand Hotel in Zürich, in het Suvretta-hotel in Sankt Moritz en het Bristolhotel in Wenen (en daartussen door ook nog zes jaar als artillerie-officier in het Verre Oosten diende», heeft li\ zijn twee middenklasse hotels van meet af aan gemikt op het huiselijk kom fort. „Als gasten nummers worden", zegt hij, „is voor hen de aardigheid eraf. Mijn guslen moeten in mijn huis dezelfde dingen kunnen doen ais ze thuis gewend zijn. Daarnaast, verwachten ze terecht een optimale service. Elke week organiseer ik bijvoorbeeld een picknick op de heide van Dartmoor. Per bus of eigen auto's trekken de gasten dan langs een vastgestelde route door het landschap en tegen het middaguur krijgen ze midden op de hei een Breugheliaanse maal tijd opgediend. Koude kip. lamsooteietten, salades, koffie, noem maar op. Het is elke week weer voor mijn vrouw en mij een feest om cieze tocht te organiseren" In onberispelijk rokkostuum verschijnt John Hassell ook tweemaal per week, op woensdag- en zaterdag avond. op de parketvloer van hotel San Remo om één van zijn gasten voor de eerste dans uit te nodigen Even later zwiert hij met een oude, brekelijke lady langs de tafels. Wat Hassell doet ls weer eens wei- gedaan. Kille aanpak Hij geeft het zelf toe: „Als je de hele dag bezag bent om het je gasten naar de zin te maken, dan ordt je nooit rijk- dot wilt. moet Je een hotelfaforiek beginnen met computers en een hoteldirecteur, die je nooit ziet. Br zijn mensen, dde van die kille, zakelijke aanpak houden. Ze zeggen: het ls de beste waarborg voor privacy. Dot kan best zijn, maar naar mijn smaak is de sfeer in een gevangenis dan toch nog har telijker. Daar kijken ze tenminste nog een6 naar je om. Be wil eerlijk bekennen, dat mij de ouderwetse, degelijke hoffelijkheid beter ligt. Laten ze dan maar achter mijn rug beweren, dat lk een slaaf van mijn werk ben. Dan zag fk: „Akkoord, Jullie hebben gelijk. Maar als je nou geen andere meester wenst?".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13