Sneller naar het zuiden door nieuwe Beneluxtunnel SeficicbeSoivïCMit Adviesraad Leiden geïnstalleerd NTS doet veel sport in haar programma IN HET LAND DER LEVENDEN VLASVELD Intercontinentaal t.v.-programma op 25 juni kost twintig miljoen .JiNA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 19 MEI 1967 Nederland en de Grieken PREMIER DE JONG en/of minister Luns hebben wel diplomatiek, maar zelfs voor een half-verstaander duidelijk, laten blijken, dat ze niets voelen voor overyide stappen tegen het nieuwe regime in Griekenland. Natuurlijk is de Nederlandse regering niet gelukkig met het militaire optreden in een politieke zaak. Maar - terecht voelt ze er weinig voor om zelf of vla een eigen initiatief met anderen banden door te snijden, die Griekenland aan de Westeuropese en de Atlantische gemeenschap binden. De van P.S.P.-zjjde gestelde vraag of het kabinet niet moet weigeren tot erkenning van het nieuwe regime over te gaan, wórdt behendig ontweken door de opmerking, dat Den Haag in deze passief kan blijven, omdat bij het optreden van een nieuw kabinet (de koning is in Athene gebleven wat hij was!) de erkenning van een nieuwe Griekse regering niet aan de orde Is. Minder diplomatiek, dus meer duidelijk is het antwoord op vragen van oppositieleider drs. Den Uyl: het Nederlandse kabinet betreurt de militaire staatsgreep, mede omdat die strijdt met de geest van het Europees verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Maar de regering ■luit uiteindelijke terugkeer naar een grondwettelijk en parlementair regime in Athene niet uit, reden waarom de Nederlandse overheid er niet voor voelt de Griekse kwestie in Straatsburg of in de N.A.V.O.-raad aan de orde te stellen. Om gelijke redenen krijgt de socialistische oud-staatssecretaris Van der Stoel te horen (van minister Luns) dat Nederland niet voelt voor opschorting van hulp via N.A.V.O. of E.E.G. aan Griekenland. Mr. Luns ziet geen termen aanwezig om zich aan een verdragsverplichting ten opzichte van Griekenland te onttrekken. VOORALSNOG zijn we het met deze beleidslijn van het kabinet-De Jong eens, ongeacht begrijpelijke bezwaren tegen interventie van het militaire apparaat in het politiek bestel. Omdat in Athene een van de politieke kwesties was of het land een linkse dan wel een rechtse koers zou gaan varen, is het begrijpelijk, dat Nederlands linkse groeperingen zich roeren tegen een omwenteling waar de kracht vooral tegen de links-politieke groepen in Griekenland gericht is. Maar het blijft gevaarlijk zich dan onder alle omstandigheden door solidari- teitsoverwegingen te laten meeslepen. Het bestaand parlementaire stelsel in Griekenland werkte niet fraai en onder het mom van „democratie" werd in Athene weer het traditionele Griekse spel van politieke kongsies gespeeld. Dat is op zichzelf nog geen aan leiding tot een militaire staatsgreep, maar een niet zo gemakkelijk te beant woorden vraag is, of Tiet afgezette re gime en de daartegen gevoerde linkse oppositie veel met „democratie" en „volkswil" te maken hadden. Bovendien zit de N.A.V.O. en de E.E.G. met het belangrijke, maar las tige precedent van De Gaulle en zijn machtsovername in Frankrijk. De facto hebben vele principiële tegenstanders van het gaullisme zich met de nieuwe toestand in Parijs verzoend, omdat het In de veertiger en vijftiger jaren in Frankrijk politiek 'n notoire chaos was. IS de afstand tussen coup-de-Parls en coup-de-Athene werkelijk zo groot? Wij vinden, dat menigeen, die nu steen en been klaagt en van Nederland maatregelen als voorbeeld voor andere landen eist, bij andere soortgelijke ge vallen verstoppertje Bpelen. Opportunisme noemt men dat met een niet zo vriendelijk woord. Anders, maar ook fout i is, dat zij in veel gevallen zelf de dienst wenste uit te maken en de Jonge ren alleen gebruikte om contributie op te halen en op de partijlijsten te stemmen. Blijkens de gang van zaken in de kring Amsterdam doen de Jongeren het daar anders, maar ook fout. De progressieve groep van de heer Jurgens heeft niet onder stoelen of banken gestoken, dat ze bereid was de wacht over te nemen van de vorige bestuursgroep die gefaald zou hebben. Zoiets mag, kan en moet soms gebeu ren., maar het bedenkelijke is dat de heer Jurgens zelf, nu kringvoorzitter geworden, als voorwaarde ging 6tellen dat in feite het bestuur verder uit zijn kandidaten zou moeten bestaan. Een bedenkelijk staaltje regentenmentaliteit uit de hoek waar men juist zo tegen het regentendom is. Een persoonlijke blunder van de heer Jurgens was, dat hij nog probeerde tw oudere, buiten zijn groep, gekozen t stuursleden tot aftreden te bewegen. Op die manier wordt de kloof tussen oud en jong in de politiek vanuit de kant van d< jongeren breder en vooral dieper ge maakt. Met de K.V.P. was het de laatste jaren in de hoofdstad niet fraai gesteld. Twijfel moet geuit worden of het beter zal gaan wanneer de heer Jurgens als nieuwe zltter vanuit een soort clanvorming gaat opereren. Wapengekletter in Midden-Oosten ONRUST in het Midden-Oosten is een geregeld terugkerend verschijnsel, waarvan het thema nagenoeg altijd het zelfde is: de controverse Israël-de Ara bische landen. Israël ls voor de Israëliërs het oude beloofde land; voor de Arabi sche landen Is Palestina onvervreembare Arabische grond, waarop indringers zich, zij het onder auspiciën van de V.N., gevestigd hebben. Aanleiding tot de on rust van thans zijn de incidenten die zich ruimschoots voordoen langs de Syrisch- Israëlische grens. Er doen zich daar schietpartijen en overvallen voor, die tegenacties uitlokken. Egypte ls daar nu, uit hoofde van een verdrag van weder zijdse bijstand met Syrië, zwaar tegen aan gaan leunen, heeft het grensgebied met Israël met militairen bevolkt en de hinderlijke pottekijkers, het V.N.-leger, uitgenodigd in te rukken. Ook de andere Arabische landen zijn met machtsvertoon begonnen, hetgeen gepaard gaat met gespierde uitspraken, die waarschijnlijk omgekeerd evenredig zijn met hun dadendrang. Want zowel Egypte als de andere landen houden een nadrukelijke slag om de arm: ze zullen zich pas op Israël storten, zodra dit land tot aggressie over zal gaan. Het begrip aggressie is een passe-partout, waarmee iedere aqtle goedgepraat kan WOflöfc Zoudèir de Arabische landen zich pet se op Israël willen storten, dan ls het motief aggressie snel gevonden. President Nasser van de VAR heeft trouwens bij meer dan een gelegenheid laten door schemeren, dat hij de strijd aanbindt, zodra de tijd daartoe gekomen ls. Dat wil zeggen: zonder risico van een neder laag. Dat ogenblik is vooralsnog niet gekomen. Het heeft er dan ook alles van weg dat het militaire vertoon in de Arabische landen wapengekletter zonder meer is. Israël is voorlopig een te geduchte tegen stander om zonder meer op het lijf te vallen. Bovendien heeft Nasser zijn elite troepen, of althans een deel daarvan ir Jemen aan het werk. Dat alles neeml niet weg, dat het kruitvat aardig gevuld is. Een toevallige vonk kan een flinke explosie teweeg brengen. En dat is be paald niet iets waarop de wereld zit te wachten. LEIDEN (ANP) In het filosofisch instituut van de Leidse universiteit heeft de heer M. de Haan, voorzitter van het dagelijks bestuur van de aca demische radio-omroep (ACRO), de plaatselijke adviesraad Lelden van de ze omroeporganisatie geïnstalleerd. Deze tweede plaatselijke adviesraad Amsterdam genoot enige tijd gele den als stad van oprichting van de ACRO de primeur wordt voorgeze ten door prof. mr. dr. C. van Deursen, hoogleraar in de wijsbegeerte on be staat voorts uit mej. dr. C. Habraken, wetenschappelijk hoofdambtenaar bij het chemiecomplex dr. J. van Rood, lector in de immuno-haematologle, de heren H. Reinhardt, hoofd van het bu reau pers en voorlichting, H. Roeters van Lennep, assessor voorlichting van het praesidium facultatum,en F. van der Reijt. In zijn openingstoespraak zei de heer De Haan onder meer, dat na Amster dam en Leiden, op korte termijn nu ook adviesraden tot stand zullen ko men in Nijmegen, Utrecht en Gronin gen. De ACRO ondervindt hierbij veel medewerking van senaten, wetenschap pelijke staven en studentenorganisaties. De heer De Haan pleitte voor uitbrei ding van de lokale en regionale zend mogelijkheden in ons land. Ten slotte uitte hij kritiek op het feit, dat nu, twee jaar nadat de ACRO een zendaanvrage bij de minister van Cultuur had In gediend, nog steeds geen beslissing is bekendgemaakt. HILVERSUM In de komende zomer maanden zal de NTS aandacht beste den aan een groot aantal sportevene menten, waarvan de belangrijkste zijn: Olympia's Tour door Nederland van 24 tot 30 mei, waarvan dagelijks korte filmreportages worden uitgezonden; de Europese turnkampioenschappen dames in de RAI te Amsterdam, van op 28 mei een uitgebreide reporta ge wordt gegeven en waarvoor grote Eurovisiebelangstelling bestaat; de autoraces om de Grand Prix var Zandvoort op 4 Juni; de honkbalwed strijd Nederland—Italië in Haarlem, waarvan op 10 Juni een gedeelte wordt uitgezonden; de Grand Prix-autoraces op het circuit van Francorchamps op 18 juni; de atletiekwedstrijden om de Europa Cup in Kopenhagen op 25 juni; de TT-races in Assen op 25 juni, waar van 's avonds een filmreportage wordt gegeven; de Tour de France van 30 ju ni tot en met 23 juli, waarvan dagelijks rechtstreekse reportages en samenvat tingen worden uitgezonden; de interna tionale zwemwedstrijden in het zwem bad Den Hommel te Utrecht op 2 juni; de internationale tenniskampioenschap pen op Wimbledon, met name de fina les op 7 en 8 juli; de halve finales van de atletiekwedstrijden om de Europa Cup in Erfurt op 23 Juli; de zwemwed strijden Nederland—Hongarije op 23 juli in Oldenzaal; de Nederlandse zwemkampioen8chappen in Groningen op 6 aug.; de wereldkampioenschap pen wielrennen, waarvan de baanwed- strijden van 23 tot 29 augustus in het Olympisch Stadion in Amsterdam wor den verreden en de wegwedstrijden van 31 augustus tot en met 3 septem ber in Heerlen; de finales van de at letiekwedstrijden om de Europa Cup in Kiev van 15 tot 17 september. (Van een onzer redacteuren) Een met groot gevoel geschre ven tekst, die gedragen wordt door verstandelijke overwe gingen, begeleidt het fotoboek „In het land der levenden", dat fraai verzorgd als ge schenk is uitgegeven door de 75 Jaar bestaande Vereniging tot opvoeding en verpleging van geesteszwakke kinderen. Ue tekst is van de hand van de Ililversumse journalist Jan Fillus, die met argumenten oe harmonie Harmonie tussen tekst en foto's in gedenkboek over zwakzinnigen werkte in plaats van r stant op de loer liggend delgden, dat weliswaar a: grypt, maar zo gemakkelijk goedkoop wordt. De foto's van Ad Windig to nen dezelfde positieve benade ring van het gegeven: geeste tekst viste niet geschikt de zoek van dit menselijk ver schijnsel en de begeleiding van de zwakzinnigen goed op gang gekomen. Met de methode van arbeldstherapie heeft men wonderen kunnen bereiken. Teams van deskundigen blij ven zoeken. Intussen blijft de vraag: is het wel verantwoord als de ouders hun kinderen weg doen? Wordt het kind daarmee niet het belangrijk ste ontnomen: de ouderliefde, de nestwarmte? Misschien wel, lang niet altijd, want de foto komt uit elke zin naar oudere veel troost te geven. - - voren. Er iets aan toe te voe- Een Veluwse dorpsdominee, situatie van de geestelijk ge- gen is overbodig. Citaten mo- die ze tegenkwam in varkens- handicapte in de vrije maat- gen dit aantonen: „De mid- stallen, waarin ze door hun is bes deleeuwen wisten het: de familie geiyk met de dieren n,Jaen- vakzinnigen zijn door de dui- werden gevoed, heeft als een vel bezeten. *7ie zo'n jongen echte doorzetter minder dan Bewijzen we de zwakzinnigen of meisje schopte, gaf eigen- een eeuw geleden ze. uit hun .-en dienst met deze zorg? lijk gehandicapten, die In hun lijk de duivel een trap. En, verstoten positie gehaald. Hij Kunnen ze niet beter hun eigen wereld een plaats heb- merkwaardig, hij trapte nooit vond medestanders, maar er getatlef bestaan lelden? Jan ben in onze maatschappij, terug. En wie ze liet hongeren was veel moed en overtui- Fllius schrijft: „Ze zullen het Elke foto legt welhaast spre- wel, laten we eerlijk wezen, gtngskracht voor nodig om de u niet kunnen zeggen. Maar kend getuigenis af van het ge- wie heeft er nu graag de dui- thans levende Ideeën en op- let eens goed op ze. Kjjk eens luk, dat deze mensen in een vel in de KOst? Religieuze ro- vnttlngen gevestigd te krijgen, aandachtig haar de foto's in geheel eigem _wQze belevéti. Ge- mantidi ivaa onze eigen eeuw Ook nadien heeft men. de zaak dit boek. Zij leven begrensd, geheel legen wijze beleven. Ge- hebben soms het precies te- soms verkeerd aangepakt. Het maar ze hebben voldoening luk zowel in de betekenis van genovergestelde standpunt ge- was en ls eigenlijk nog een over wat ze kunnen, oogsten plezier in wat het leven aan kozen: niet Gods stiefkinde- tasten naar de juiste aanpak waardering en verdienen dik- genoegens biedt; geluk ook ren, maar Gods troetelkinde- van opleiding en opvoeding, wyls hun eigen geld. Kortom, dat gelegen is in de vreugde ren. Geen duiveltjes in men- zo vaak met ontnuchterende zjj zjjn niet afgeschreven, van eigen activiteit en presta- sengedaante, maar engeltjes, tegenslag en dikwgls ook met maar vertoeven In het land ties, hoe bescheiden ook in zij het voorlopig nog zonder succes." der levenden". Vandaar d« onze ogen. vleugels. Toch was zelfs deze Pas na de oorlog is het onder- welgekozen titel van dit boek. (Van een onzer verslaggevers) VLAAKDLNGEN „Tyd is geld", staat op de folder van de N.V. Benelux tunnel. In de spitsuren zal de Benelux tunnel tussen Vlaardlngen en Pernis die maandag 5 juni door de koningin wordt geopend, ongeveer de helft van de tjjd vergen die nu de Maastunnel eist. Voor deze tijdwinst zal de automo bilist moeten betalen: 1,voor een personenwagen, een rijksdaalder voor grote personenwagens, vrachtwagens en combinaties met meer dan twee as- Die tol, die overigens zo spoedig moge lijk en vermoedelijk binnen tien jaar zal worden afgelast, is voor de N.V. Beneluxtunnel noodzakelijk geweest om de tunnel met bijkomende werken ver- ADVERTENTIE) RIJSCHOOL i'I i'iïlB VOOR ALLE RIJBEWIJZEN ROOSEVELTSTRAAT 13-15 LEIDEN TEL. 30704 (ADVERTENTIE) VRIJDAG 19 MEI 1967 579ste STAATSLOTERIJ TWEEDE KLASSE f. 10 zijn gevallen f. 50 zijn gevallen f. 100 zijn gevallen f. 200 zijn gevallen f. 400 zijn gevallen f. 1000 zijn gevallen Een prijs van f. 2000 Een prijs van f. 2000 Een prijs van f. 2000 Een prijs van f. 2000 Een prijs van f. 2000 Een prijs van f.5000 Da prijs van f. 25000 op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: op nummers eindigende op: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: is gevallen op het nummer: Is gevallen op het nummer: la gevallen op het nummer: la gevallen op het nummer: la gevallen op het nummer: 673 3956 001297 097798 083003 029967 029942 052120 044006 sneld uit te voeren. Het heeft de N.V. een bedrag van rond de 120 miljoen gulden gekost. De rest, een even groot bedrag is opgebracht door Rijkswater staat. Over maximaal 15 jaar wordt de tunnel door het rijk overgenomen. De tunnel heeft een capaciteit van 60.000 voertuigen per etmaal. Is dit aantal bereikt, dan hoopt men de Blan kenbergtunnel bij Maassluis gereed te hebben. De Beneluxtunnel kan boven dien worden uitgebreid met een nieuwe buis, terwijl by Schiedam een spoortun nel is gepland. De toegangswegen naar öe Benelux tunnel worden in de eerate plaats ge vormd door de westeiyke randweg van de ruit rond Rotterdam. De westelijke randweg vormt tevens een onderdeel van de zoomweg, die is geprojecteerd van het verkeersplein Ypenburg by Den Haag via SchipluidenPernisNie- mansdorpBergen op Zoom naar Ant werpen. Na het gereedkomen van deze verkeersader zal de tunnel een belang rijke functie vervullen ln het interloka le en Internationale verkeer. Voorlopig dient de tunnel in hoofdzaak voor het lokale en interlokale oeverveïkeer in het Waterweggebied. GeLyktydig met de Beneluxtunnel en de westelijke randweg rond Rotterdam waarvan de tunnel een onderdeel vormt, zullen aan de noordelijke oever twee delen gereed komen van rijksweg 20 (RotterdamWestland), waarop de tunnel aansluiting geeft. Vanuit Den Haag is het zodoende mogelijk In plaats van langs rijksweg 18 ooi: via de West- landroute de Beneluxtunnel en Pernis te bereiken. Ryksweg 20 zal over een jaar geheel gereed zijn. Op de zuidelijke oever komt een verkeersplein in vier geld. Tevoren staat aangegeven welke straat men zal moeten kiezen. Heel de afwerking en administratie is sterk ver eenvoudigd: men stopt voor een rood licht, men werpt het muntstuk in automaat met brede opvangmand die de munt controleert op juistheid, binnen enkele seconden rijdt men als het sein op groen springt. Op deze manier kunnen per straat 600 auto's per uur worden afgewerkt, d.w.z. 3000 in belde richtingen. De tariefklassen van een gulden ei rijksdaalder vormen een eenvoudig crl- terium. Behalve de voertuigen met meer dan twee assen moeten ook alle voer tuigen met twee assen en een wielbasis groter dan 3,20 m een rijksdaalder be talen. Door middel van drempels is een eenvoudige controle mogelijk. De wiel basis staat overigens in het kenteken- bewys van de auto. NEDERLAND I (STER- reclameuitzendingen om 1855, 19.56 en 20.16 uur) NTS: 18.45 uur Pi po de clown. 18.50 uur Nieuws in het kort. NCRV: 19.00 uur Paulus van Tarsus, 19.30 uur Nashville-show NTS: 20.00 uur Journaal. NCRV: 20.20 uur Lucy Ball Show 20.45 uur Toonshoogte, parodis tisch feestconcert door het Rotterdams Phil - harmonisch Orkest. Gastdirigent: Toon Hermans. 21.55 uur Attentie, actualiteiten rubriek. 22.40 uur Dagsluiting door dr. O. Jager. HILVERSUM I NRU: 0.00—22.05 uur Grenspost, vakantie- programma. NTS: 22.45 uur Tweede journaal. 22.50 uur Sluiting. NEDERLAND II (8TER- reclameultzendingen on 20.01 en 22.10 uur). NTS: 20.00 uur Nieuws in het kort. VPRO: 20.05 uur Russisch circus. 20.30 uur Een mens is maar e 20.55 uur Onaantastbaar, tv-serie, 21.40 uur Politiek bekeken. NTS: 22.15 uur Tweede journaal. TELEAC: 22.30 uur Kernfysica (31) 23.00 uur Sluiting. VPRO: 20.05—20.45 uur De Japanse vissers, hoorspel. VARA: 21.0022.30 uur Radio Philharmorü6ch Orkest. Televisie morgen NEDERLAND I rcclameultzendlngcn om 15.31 en 15.57 uur). NTS: 15.30 uur Nieuws in het kort. 15.34 uur Weekjournaal voor gehoorgestoorden AVRO: 16.00 uur The Monkees, tv-serie. 16.25 uur Dennis the menace, tv-serie. 16.50 uur Kiekkast, Jeugd programma. 17.30 uur Sluiting. NEDERLAND II NT8: 14.30 uur Cup-final, (Engelse beker), rechtstreekse voetbalreportage 16.45 uur Sluiting. 22.55—23.55 uur Prettig weekend, platenprogramma. RADIONIEUW8DIENST HILVERSUM I: 7. 7.30. 8, 8.30, 12.30, 19, 22.30 en 23.55 uur. HILVERSUM II: 7, 8, 11. 13, 16 18, 20 22.30 en 23.55 uur. HILVERSUM UI: Elk heel uur vanaf 9 uur. Radioprogramma inform. voor tlene HILVERSUM II (298 m) - VARA: 7.00 Nw en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied, 7.23 Gram muz. VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 9.00 Nwi 8.10 Gram.muz. (8.30—8.35 Van de voorpag 8.50—9.00 Wegwijs, vak. tips), 9.40 Stereo gram.muz. 10.00 Z.O. 135: gev. pro Verb., kort commentaar, 22.30 (n.oo Nieuws). 12.15 Voor nu en later, 12.27 Nieuws, 22.40 Volksmuz. 23.00 Radio kamerork. Meded. v. land- en tuinbouw, 12.30 Act. sport- klass. en mod. muz. 23.55—24.00 Nieuws. nieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-varla, 13 15 HILVERSUM II <298 mj VPRO: 18.00 Nws, Tljd Voor tlenagers (gr.), 14.15 Uitlaat, progr. twintigers, 14.55 Radio Jazz^Mag. 15.40 Vra- ;ft, heeft de toekomst, 16.15 Operu- 18.30 Jazz-rondo, 19.00 Gra termijnen, 18.20 DeZ Japar""U"^" genvuur' kerk. VARA: 21.00 Stereo Fllharm. ork.: klnss. en mo 22.55 Platenprogr. 23:55—24.00 Nieuws 17.H :h orgelspel: Radio i7 3o Radloweekjourr. 22.30 Nws, HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) - NCRV. J „0 Nieuws; 9.02 Klassiek ochtend concert (opn.); 10.02 Operamuziek: 11.02 Hil 20.00 Nashville Spaans progr., 21.30 Morgen muziek; 12.02 Variant: report los, daarna zteic. 13'02 piatenshow voor tl blers; 15.02 Modern Amerik; Licht. - Is het zaterdag, 22.30 Alle tot 1.00 gevarieerde muziek. BRUSSEL (324 m) 18.00 Nieuws de soldaten, 18.28 Paardesportultsl. 18.45 Sport, 1 ber. 30C™P8 reportagi inmuzlek. jj Op de hele uren nieuwsbei VERONICA (192 m) Nieuws, S.li .-hits, Hollandse nieuwe. Kookpunt 11.00 Schip schoon, 12.00 Hits a gogo. 12 4: Nws, Teenager Muziek Express, 13,45 Party, 14 m Meditatie, 7.15 Planörec. mod. muz. 7.30 Nederl. Top 40. 16.00 Tips voor de top, 17.01 .32 Gewijde muz. 7.55 Overweging. 8 00 Favorieten Express 17.45 The Teenbeatclub Djlnn. gev. progr. (8.30—8.32 BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws; 12 0: Marktber. 12.27 Meded. t.b.v. Amusementsmuziek. 12.40 Weerbericht er land- en tuinbouw, 12.30 Nieuws, 12.40 Over- SOS-berlchten voor schippers; 12.45 Zweedsr heldsvoorllchtlng. 12.50 Zonder grenzen: muziek; 13.15 Radiomatinee: 17.00 Nieuws en 13iM vliegende schlj- mededelingen; 17.10 Voor veilig verkeer; 17.3! Dansmuziek. indruk dat het met een wat subtielere aanpak in dezelfde bezetting best een leuk geval had kunnen worden. We zijn wèl bljj dat de KRO voor de uitzending tekende. Van een andere zijde zou deze opvoering wellicht reacties van „beledig den" hebben opgeroepen. Maar de KRO is wat dit betreft onverdacht. Vg. Hugh Leonards ,,'n Spel zonder woor den", gisteravond door de KRO op het scherm gebracht, heefti in de oorspron kelijke Engelse versie een prijs winnend succes gehad. Dat is opmer kelijk voor een stuk met de ingebouwde handicap van ongeloofwaardigheid. Het gaat immers over trappisten die, zoals men weet, niet mogen spreken, kranten lezen, bier drinken, wedden en die zich nog van vele andere zaken dienen te onthouden. Het ongeloofwaardige zat hem in het feit dat de trappistenkarak ters in dit spel zich aan die zwijgplicht nauwgezet hielden zonder zich om al die andere dingen te bekommeren. Dat gaf een nogal grotesk effect dat nog werd aangedikt door het feit dat regis seur Paul Pouwels de drie onderhavige monniken voorstelde als een soort ge vaarloze idioten die gezakt waren voor een mimecursus maar toch niet van op houden wisten. In hoeverre de mede werkende acteurs aan deze indruk mede schuldig waren moet oii6 ontgaan. Coen Flink en Paul Deen maakten heel ko mische stomme-fllm-mannetjes, maar dat leek ons niet de intentie van Hugh Leonard. Jewtoesjenko was in Fatima PARIJS (AP) De Russische dich ter Jevgeny Jevtoesjenko is gisteren in Parijs aangekomen uit Portugal, waar hij de bedevaart naar Fatima van Paus Paulus VI heeft bijgewoond. Hij ver klaarde diep onder de indruk van de gebeurtenis te zijn. „Mijn indruk laat zich niet in een paar woorden samenvatten", verklaar de hij op het vliegveld. „Ik zal de over weldigende uitdrukking op de gezichten van de pelgrims nooit vergeten. Zij zochten in de hemel een verwachting, die voor hen op aarde niet bestaat". „Voor mij is deze verwachting echter op de aarde aanwezig, omdat ieder mens hem in zichzelf bergt". Jevtoesjenko keert zondag naar Mos kou terug. Unieke persconferentie via satellieten Tienduizend technici en De tunnel zelf ls voorzien van alle snuf- jes, die de laatste jaren ln nieuwe tun- O/l/l yy» 1VI Q nels konden worden getest. Een uitste- ULl 11 1 \A> O getest, kend werkend lichtwereld rooster aluminium vergemakkelijkt de over gang van licht naar donker. De tunnel is voorts voorzien van een radarsnel heidscontrole, die reageert op te lang zame weggebruikers (hoewel er geen voorgeschreven minimumsnelheid voor de tunnel is vastgesteld kunnen gevaar- ïyk langzaam rijdende voertuigen tot hogere snelheid worden gemaand), ver. der televisiekykers voor de regeling van de verkeersstroom, een akoestisch pla fond, een aanjaagventilatiesysteem, wandensproeiers. een geluidsinstallatie, en buiten de opritten met kruipstrook voor het zware verkeer (de hellingen *yn 4,5 procent) nog garages voor ■leepkosten in de tunnel bedragen 30 Aan de zuidelyke oever is de tol inge richt. In beide richtingen bestaat de tol uit vyf straten, waarvan er drie auto matisch werken en twee met .wissel- respondent) raumd op 5 miljoen dollar oi'wcl 150.000 gulden per minuut. Achttien landen, in Amerika, Australië, Azië en Europa zullen rechtstreekse reportages van ge middeld drie minuten leveren. KEULEN In het Rundfunkhaus de WDR in Keulen is gistei voor de Duitse, Belgische en landse journalisten een wel he« wone persconferentie gehouden. Vla Amerikaanse en Russische satellieten spraken zij met de BBC-producer Aubrey Singer, die op het perscentrum van de Expo in Montreal een toelich ting gaf op een uniek intercontinentaal televisieprogramma, dat zondag 25 ju ni aanstaande van 20 tot 22 uur in al le vijf werelddelen zal worden uitge zonden. Deze uitzending, die als titel draagt „Onze Wereld", is een zeer uit gebreid schakelprogramma. Er zullen over de gehele wereld circa 10.000 technici en 300 televisiecamera's voor ln actie komen. De totale kosten van deze werelduitzending worden $e- De uitzending begint met het schreien van pasgeboren baby's in Hokkaido, Warschau, Mexico-City, Samarkand en Montreal. Het eerste onderdeel, „De wereld van nu", laat aan het begin en einde een beeld van de aarde vanuit een kunstmaan zien. Op de vraag, of niddag j de Sovjet-Unie de start van een satel- Neder- liet zal tonen, antwoordde de vertegen- onge- woordiger van de Russische t.v. dat hierover wordt gedacht. In het tweede deel „De hongerende wereld", brengen de camera's een bezoek aan een boer derij ln het Amerikaanse Wisconsin, 'n kreefteniokkerij in Japan en boerderij en in Hongarije en Australië. De „Overbewolkte wereld" wordt getoond uit een helikopter boven New-York en de wereldtentoonstelling in Montreal. Daarna volgt een overzicht van ver scheidene takken van sport in .Lichaamsvaardigheid". Op het ge bied van kunst, theater en film toont de- WeBtduitse omroep een scene uit de opera „Lohengrin", terwijl deze in Bayreuth wordt opgevoerd. Dit gedeel te wordt door de „Beatles" afgesloten. „Onze wereld" eindigt met een blik op de „Wereld van morgen" in Kaap Kennedy en het Russische ruimte vaartcentrum. Via de Early Bird waren de journalis ten.In alle delen van de wereld gis termiddag verbonden met Montreal waar Aubrey Singer in het perscentrum van de Expo de verschillende vragen beantwoordde. Uit Parijs, Londen, Ko penhagen, Keulen, Rome en Moskou werden in de moderne talen en in het Russisch de talloze vragen op de En gelsman afgevuurd. Dit gebeurde met een rust en een vanzelfsprekendheid alsof het hier een uitzending uit Hilver sum gold. In Montreal vertelde men nog dat politiek en reclame in dit pro gramma verboden zijn. Een reclamespot van een minuut voor de gehele wereld zou overigens min stens 160.000 gulden hebben gekost. De voorbereiding van deze „globevisie"- uitzending vergde 18 maanden: in april kwam men met het draaiboek dat tot op de seconde nauwkeurig is sa mengesteld gereed. Deze wereldhappe ning, waarin zelfs de Beatles en Lohen grin niet ontbreken, betekent een nieu we mijlpaal in de stormachtige ontwik keling van het massamedium televisie.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2