voor vakantie met 'n tuitmondje HET WONDERLIJKE JOEGO-SLAVIE OM DE HOEK Servie - land om te ontdekken - heeft geen kust maar toch stranden 11T1E inlichtingen wil hebben over een aanstaande vakantie im Joego-Slavië moet wel even ultldjken bij het betreden van het Nationaal Joego-Slavisch Ver keersbureau aan de Plaats 11a im Den Haag. Men moet wel de trap op, anders loopt men een vlotte kans in een weliswaar aantrekke lijk maar niet op het toerisme in Joego-Slavië ingesteld etablisse ment terecht te komen. Dus de trap op en men wordt met open armen ontvangen. Inderdaad met open armen, want de directeur van het Verkeersbureau, de heer Milivoj Pavela, heeft een zwak voor Nederland en zijn Inwoners. Hij heeft afin enthousiasme over gebracht od het personeel en u kunt ervan verzekerd zijn tot en met te worden geholpen. DAT zal ook wel nodig zijn als u niet alleen een fervente zon- zoeker bent maar in uw vakantie ook nog iets zult willen opsteken. Als u zich in een „andere wereld" wilt begeven en u zat wilt kijken aan andere levensgewoonten, an dere landschappen, andere men sen. Dat kunt u als u het zo lang zamerhand overbekende Slovenië en Kroatië overslaat. Natuurlijk, die kust blijft een aaneenschake ling van alle mogelijke bouwstij len en een Ideaal oord om van zon en water het volle pond te verkrijgen. Maar daarover gaat het vandaag niet. We zoeken het verderop, in het uiterste oosten van dat gebenedijde land. In Ser- ZATERDAG 13 MEI 1987 TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER TOERISTISCHE SCHIJNWERPER Geklemd tussen Albanië, Griekenland en Bulgarije ligt de „uitloper" van Joego-Slavië, de republiek Macedonië. Het ligt in feite „om de hoek" en er moet een forse om weg langs het ontoegankelijke Albanië worden gemaakt als men gebruik wil maken van de kustautoweg, die van Triëst tot de Albanese grens loopt en een goed wegdek garandeert. Wacht u even met te stellen dat het dan toch te ver is. Het zuidelijk deel van Servië mag dan al sterk de „Oosterse" kant opgaan. Macedonië is het. Het is het deel van Joego-Slavië dat de toerist op een klein stuk, gemeten naar het land, een onvermoede wereld doet instappen. Een wereld van de grootse meren van de Balkan de meren van Ohrid, Prespa en Djoran een wereld van kleuren aan de muren van de kloosters, een wereld van folklore, muziek en dans, van oriëntaalse steden. De Macedoniërs zelf, zijn verrukt van hun land en hebben voor zichzelf en voor de toerist deze route ontworpen, waarlangs men de gehele scala van mogelijk heden, bezittingen en schoonheid van de republiek ont moet en ondergaat: Skopje - Tetovo - Gostivar - Meer van Mavrovo - klooster van St-Jean Bigorski - Struga - Ohrid - Resen met het meer van Prespa - Bitola - Prilep - Stobi - Titov Veles - Skopje. Een rondrit door een andere wereld. wordt nog de kleurrijke klederdracht gedragen. vië en Macedonië, een wereld die alles biedt wat de verwende toe rist wenst. Dit is het enige land waar naast het katholicisme de islam en de orthodoxie huurlieden zijn. Deze twee republieken van de zes die tezamen de Socialisti sche Federatieve Republiek Joego- Slavië vormen zijn een schat kamer van oude cultuurrijkdom - HET zijn twee waarlijk interes sante delen van het land, dat een stormachtige ontwikkeling op toeristisch gebied heeft doorge maakt. Binnen tien jaar werd het een favoriet vakantieland. Er is wel eens gezegd (en wellicht nog meer gedacht) dat de trek naar Joego-Slavië afnam na de hausse van enige jaren geleden. Niets Is minder waar. Vorig jaar gingen zesentachtig procent meer Belgen naar Joego-Slavië dan in 1965. Ook over. onze zuiderburen „regeert" Milivoj Pavela, die de gehele Benelux bestrijkt. Er kwa men meer Fransen, meer Oosten rijkers, meer Amerikanen. Maar zij streken toch in hoofdzaak neer aan de formidabele kust strook. Servië, met zeveneneen half miljoen van de in totaal achttieneneenhalf miljoen inwo ners en Macedonië met nog geen* anderhalf miljoen inwoners, zijn eigenlijk voor de fijnproevers die hun vakantie met een tuitmondje genieten. Men herinnert zich de beving, die Skopje heeft getroffen. De hoofdstad van Macedonië is er nog niet overheen. Maar het gevolg is wel geweest, dat van het oude Skopje nog meer is verdwenen en rijzige, beton nen gebouwen ervoor in de plaats zijn gekomen. De stad, die lange tijd in een overgangsperiode van oud naar nieuw leefde, is al bijna niet meer oud, op de zigeunerwijk na. En de histori sche monumenten, waaronder ook de moskeeën moeten gerangschikt wor den. Het is in het hoogseizoen moeilijk onderdak te krijgen indien men al thans niet tijdig heeft gereserveerd. Maar vanuit elke bovengenoemde plaats kan de tocht worden onderno men. Bijvoorbeeld vanaf het meer van Mavrovo waar men twee vlïègen in een klap vangt: het meer om zich te verpozen en het nabijgelegen klooster van St.-Jean Bigorski. Tweeling Dan heeft men al een indrukwekkend inzicht gekregen in Macedonië maar het summum komt nog: Struga, bijna tegen de Albanese grens gevleid en als een „tweeling" dicht bij Ohrid gelegen. Niet voor niets draagt Struga de bij naam „het kleine Venetië" en Ohrid is met Dubrovnik de schoonste stad van Joego-Slavië. De lof van Dubrovnik ls op deze pagina's In het verleden reeds bezongen. Ohrid doet er niet voor onder. De stad spiegelt zich in het blauw van het meer, de flora en fauna zijn overweldigend, de straatjes en hul zen schijnen lukraak gebouwd te zijn en vormen een geheel, zo schilderach tig dat een kunstenaar naar penseel en linnen grijpt om die schijnbare chaos te vereeuwigen. Ikonenweelde En weer zijn er de fresco's: in de oude kerk van de H. Sofia, in die van de H. Kliment waar men een ikonenweelde koestert die verbijstert, en iin verschei dene andere kerken. Ohrid is geen stad die men moet bezoeken. Men moet de stad ondergaan, zich onderdompe len in een leven dat het onze niet is. Hoewel men soms met verbazing de tonen van een jazztrompet zal horen want Ohrid, aangeraakt door de hand van het toerisme, ontwikkelde zich tot een gezocht toeristenoord. En dan moe ten er moderne hotels komen, er moet „westers" gedanst kunnen worden op westerse muziek. Maar de zoeker hoeft geen halsbrekende toeren te ver richten om het oosterse Ohrid te ont dekken. Vaals van Joego-Slavië Een bijzonder stukje water is het meer van Prespa, waarvan het grootste deel tot Joego-Slavië behoort en kleinere parten tot Griekenland en Albanië. Het is Vaals van Joego-Slavië, het drie landenpunt. Rondom liggen de stadjes Otesevo, Asamati en Pretor alle voorzien van een camping die men ln Macedonië overigens niet bij tientallen zal vinden maar wel bij de „erkende toeristenoorden" die een aangenaam verblijf garanderen. Het heerlijke kli maat zorgt voor een overvloed aan fruit, vooral appels en peren. En het meer zit vol vis. Dus ook weer: de hen gel meenemen. Via Bitola, Prilep, Stobi, Titov Veles bereikt men weer Skopje en dan kan met met recht en reden zeggen dat ge hele wonderlijke land te hebben ge zien. Natuurlijk, er zijn in Macedonië nog vele plaatsen, vele stadjes, vele dorpen. Maar het is, in welke vakantie ook, beter een klein deel Intensief te „doen" dan een groot deel oppervlak kig, zodat men in feite niet meer weet wat men gezien heeft. REIS, HENGEL, AUTO Nationaal Joego-Slavisch Verkeersbureau voor de Benelux, Plaats 11a, Den Haag, tel. 11.68.92. Aan zon is aan het meer van Ohrid geen gebrek. De netten kunnen er snel drogende reparaties worden verricht onder het uitwisselen van de laatste nieuwtjes. Wie de reis naar Servië en/of Macedo nië niet per auto maakt maar het vliegtuig prefereert, kan met de bin nenlandse lijnen niet duur maar meestal nel druk de volgende plaatsen bereiken: Skopje, Ohrid. De JAT vliegt u naar Beograd en van daar reist men verder. Per trein ls het ook te doen, maar dan wordt het zeer vermoeiend en langdurig. Per au to rijdt men vla Ljubljana, Zagreb, Beograd, Nis naar Skopje en vorder naar de Griekse grens over een van de voornaamste hoofdvcrkccrswegcn van Joego-Slavië. Als de hengel meegaat, moet men een vergunning hebben om te vissen. Deze vergunning wordt afgegeven door de „hengelaarsbond", door het gemeente bestuur en in sommige gevallen door de hoteldirectie. In diverse steden maakt het „rent a car" opgang. Men heeft meestal do keus tussen Flat 750, VW 1200 en 1300. Morris 1100, Opeis, Mercedes. Men moet een cautie storten die varieert van 300 tot 675 nieuwe dinar, wat overeenkomt met 24 tot 53 dollar. De huurprijzen variëren naargelang de au- to, die men wensC" van 3 lót 0 dollar per dag, Indien men een auto huurt van een tot zes dagen. De prijzen zijn 2.80 tot 5.80 dollar voor een huurpcrio- de van zeven tot dertig dugen. Daar boven wordt de prijs 2.GO tot 5.60 dol lar per dug. Het ls goedkoop een VVV- combi voor acht personen oï een Mor ris Minibus voor tien personen te hu ren. Zij vallen in de laagste huurklas- se. BIJ de huurprijs komt nog eens een kilomcterprljs, die varieert vun 0.07 tot 0.10 dollar. Het minimum Is hon derd kilometer per dag. De bestuurder moet ten minste eenentwintig Jaar zijn. Dat Belgrado behalve van Servië ook de hoofdstad van Joego-Slavië is, wil men misschien wel vergeten. Niet om dat het een oninteressante stad is, maar omdat men in zijn vakantie wel iets anders wil dan een stad met- bijna een miljoen inwoners. Maar Belgrado ls wel een plek om te beginnen aan een onvergetelijke zwerftocht door een land dat ongekende mogelijkheden biedt. Bij aankomst in Beograd heeft men al een dikke achttienhonderd kilo meter achter de rug. Des te beter want dan ziet men niet zo op tegen nog eens enige honderden kilometers. En die moet men toch wel afleggen om Servië te kunnen ontdekken. Er zijn diverse manieren om een tocht te maken. Men kan de Donau, de Sava en de Tisa de grootste en best be vaarbare rivieren volgen en de ogen uitkijken naar al dat „vreemde". Men kan trachten te „liften" met een boot. Langs de oevers zal men ervaren dat de geschiedenisboeken geen woord te veel hebben gezegd over de „eeu wigdurende strijd tussen Turken en Serviërs". Helaas zijn tijdens die Turkse overheersing veel artistieke rijkdommen verwoest. De tweede we reldoorlog deed er nog eens een schep je bovenop maar niettemin zijn er, vooral door een intensieve restauratie, nog voldoende schoonheden overgeble ven om de reis naar Servië lonend te maken. Kust is er vanzelfsprekend niet. Wel meren waarvan het Palicmeer bij Su- botica het bekendst is. Voorts zijn er kunstmatige meren, zoals het Vlasina- meer in het zuiden van Servië, het Zvornikmeer aan de Drina, het Ko- kin Brodmeer aan de rivier Uvac en nog enige. Onderweg is er dus voldoen de gelegenheid een „stuk water" te pakken en dat zal geen overbodige lu xe zijn want zowel Servië als Macedo nië kennen hete zomers. Bovendien zult u het (niet onbelangrij ke) restant van de fresco's wellicht willen bewonderen. Als u naar de val lei van de Ibarrivier gaat, zult u de mooiste exemplaren ontdekken in de Het ia goed, rustig en succesvol vissen in de Joego-Slavische Donau. Hij heeft hengel kennelijk niet genoeg. kloosters van Sopocani Studenlca. Ljubo- stlnja en Zlca. In de provincies Kosovo en Metohija herbergen de kloosters in Pec, Ljevlska, Gracanlca en Decani fraaie fresco's en in West-Servië pron ken de kloosters van Mileseva, Arilje, de witte kerk van Karan en Raoa met prachtige exemplaren. GIBRALTAR VAN DONAU Oude vestingen markeren de route, te beginnen bij Beograd op de Kalemeg- danheuvel en verder bij Novi Sad, wel ke vesting het Gibraltar van de Donau wordt genoemd, by Smederova en Golu- bac. Toeristen met Interesse voor ar cheologie zullen kunnen genieten by Bel grado (Vlnca), Caricin Grad bij Les- kovac, Brzi Brod bij Nis en Gamzlgrad bij Zajecar. Dat zijn moeilijke namen, onbekend ook voor zeer velen en dat duidt er al op dat Servië een vakantiestreek is die nog geen gemeengoed is geworden. Plaatsen als Lovran, Opatija, Du brovnik, Crikvenica en dergelijke doet men na de vlucht die Joego-Slavië als toeristenland heeft genomen al af met een hoofdknik alsof men het over Zand- voort en Bergen aan Zee heeft. De wegen in Servië zijn niet alle even best. Aan de wegaanduiding kan ook wel eens iets ontbreken. Maar al die donkerkijkende, dikwijls met respecta bele snorren getooide Serviërs lijken somberder dan ze zijn. En zij zullen u ongetwijfeld altijd op weg helpen. Als ze u kunnen verstaan want de een voudige Serviër zal Frans noch Duits verstaan. Frans is echter bij de meer ontwikkelden in Servië en Macedonië een „must", terwijl u zich wellicht het best verstaanbaar kan maken bij kin deren, die een sterk gevoel voor En gels hebben, dat dan ook op vele scho len wordt onderwezen. Maar op een min of meer avontuurlijke vakantie ontdekkingstocht maakt een probleem pje meer, ln dit geval de taal, niet OVERAL STRAND Ontdekkingen: ln Avala, een geliefd oord waarheen de inwoners van Beo grad trekken. Daar staat het monu ment van de onbekende soldaat, een schepping van de befaamde JoJgo-Sla- vische kunstenaar Mestrovic. De bos sen zullen u waarschijnlijk nog meer aantrekken. Smederevo aan de Donau en slechts vijftig kilometer van Beo grad verwijderd, wil de toerist kennis laten maken met de enorme vesting uit 1430, die tot de grootste van Euro pa behoort en de inwoners zullen u met genoegen de weg wijzen naar het rivierstrand dat op een eiland in de Donau is geprojecteerd. Trouwens, er zijn maar weinig steden van enige importantie die niet gezorgd hebben voor een strand. Pozarevac heeft er ook een, dat de schone noam Morava Lagoon draagt, en in Golubac ontbreekt het zandstrand evenmin. Een van de mooiste stranden aan de Do nau ligt in Donji Milanovac, dat tevens beroemd is om zijn kaviaar, zoals Ne- gotin een grote naam heeft op het ge bied van wijn, de befaamde Krajlna. Al die plaatsen liggen ln de buurt van Beograd en zyn per bus of trein te be reiken. Dit voor hen die toch maar besluiten de (bijna) miljoenenstad Beo grad als pleisterplaats te kiezen. De hengel moet dan wel worden meege nomen want het ls in de omgeving best vissen. PITTORESK U zoekt misschien naar een bijzonde re stad. Richt dan de schreden van Beograd naar Novi Sad en dertien ki lometer voor deze stad bent u in Sremski Karlovci, waar de wijngaar den in veelheid wedijveren met de stranden aan de Donau. Daar zult u fraaie oude bouwwerken vinden, de schilderingen ln de kathedraal, de „rijke" kerken en dat alles in een stad, die de omschrijving pittoresk BUITENBEENTJE VAN ZES REPUBLIEKEN HEEFT ZELFS EEN WOESTIJN met ere kun dragen. Dan bent u ook vlakbij Novi Sad voor het geval u in teresse hebt 1" het bijwonen van een operavoorstelling of het bezoeken van een van de (vele) musea. Ook hier dient men de kerken niet over te slaan. En passant kan men de ge neeskrachtlge bronnen bezoeken en trachten daar verlichting te vinden voor reumatiek, spierpijnen en derge lijke, indien u dauraon helaas mocht lijden. Het bronwater wordt overigens ln flessen verkocht en is een export artikel. En een flesje kan nooit kwaad Het kan ook gedronken worden bij een bezoek aan het visserseiland Ribursko Ostrvo, dat een uitstekend vlsrestau rant heeft. Servië, de grootste republiek van hel zestal, ls natuurlijk niet in kort bestek geheel tc omvatten. Het gaat slecht om de indruk. Wat u er kunt vinden. Men kan er de vakantie meer „Inhoud" ge ven, dan wordt bereikt met louter Hoewel dot voor velen, en zeker niet ten onrechte, Je van het van een vakantie is. Om met nog enige kleine voorbeelden te bewijzen dat Servië inderdaad een „buitenbeentje" is: Dellblatska Pesca- ral de enige „woestijn" ln Europa, dertigduizend hectaren groot; Vrsac met onder andere het Roemeense theutcr en wijnfeesten ln september; Bcla Crkva met het bloemencurnaval In het begin van juni; Apatln met in Juni en juli „het feest van de vis sers"; de acht kloosters In de omge ving van Ovcar Banju; Tltovo Uzice, een van de ouste Servische steden; Taru en Dlvcibare voor een rustige rc- laxvakantie; Kraljevo met het Zlca- klooster uit de dertiende eeuw; Stude nlca met het belangrijkste klooster van Servië met de fraaiste fresco's; Kopaonik met de hoogste bergen la Servië, voor liefhebbers van een berf^ vakantie; Novi -Pazar met de uit de zestiende eeuw stammende Altum Alemmoskee cn de Turkse herberg uit de achttiende eeuw; Pristine met een moskee uit de vijftiende eeuw; de „0O6 terse" stad Pee; het bijzonder aantrekkelijke Prlzren met de beroem de goud- cn zilversmeden en de mos- Men zou kunnen zeggen: uitzoeken maar, er ls voor leder wat bij. En dut thans ook nog zonder visum, dat ter gelegenheid van het toeristisch Jaar 1967 ls afgeschaft.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 13