LIGA Kabinet stelde Yan Hall ultimatum: u neemt ontslag, of wij dragen u voor „HET WAS EEN PRETTIG GESPREK'' „Dit is on rechtvaardig Mohammedaan als Indiase president Derdegraadsverhoor van Frans van Hasselt „Niet alleen regenten en nietsnutten' KENNEDYRONDE: TOT ZONDAG DE NOG TIJD l?f WOENSDAG 10 MEI 1967 - DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van i verslaggevers) DEN HAAG „Het was een prettig gesprek", zei Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall gistermiddag tegen journalisten na het onder houd met premier De Jong en de ministers Beer- In een officiële verklaring aan de minister van Binnenlandse Zaken zegt mr. Van Hall: „Het is het kabinet be kend. dat ik van plan was mijn taak in het najaar neer te leggen. Ik meep er recht op te hebben, dat ik dit besluit zou nemen wanneer openbaar wat worden (na publikatie van de rapporten van de commissie-Enschede over de on geregeldheden vorig jaar in de hoofd stad red.) op welke wijze ik mijn ambt als burgemeester heb vervuld. Het kabinet wil mij dit recht niet laten, het geen ik onrechtvaardig acht", aldus de burgemeester. Als tweede reden vooi zijn weigering om zelf niet terstond ont slag te vragen, noemt mr. Van Hall het feit, dat het college van wethouders Amsterdam gistermorgen in een .spreking met minister Beernink duide lijk heeft gesteld „het niet in het belang van Amsterdam te achten, indien de burgemeester zo rauwelings ontslag worden verleend". Tot de ingangsdatum van zijn ontslag zal burgemeester Van Hall in functie blijven. Het was vanmorgen in Den Haag nog niet bekend wanneer het ontslag zal ingaan, maar aangenomen mag worden, dat dit op korte termijn zal geschieden. In Den Haag zijn de speculaties trent de opvolging van burgemeester Van Hall reeds in volle gang. Naast de namen, die wjj gisteren reeds meldden van burgemeester J. Berger van ningen, oud-P.v.d.A.-fractieleider Burger en de oud-ministers Samkalden en Vrolijk, zijn daar al weer bijgekomen die van oud-minister Vondeling, burge meester I. Baart van Zaandam en de commissaris van de koningin in Noord- Holland mr. Kranenburg. Commentaren Commentaren op het ontslag van Van Hall zijn niet uitgebleven. Naast de felle reactie van P.v.d.A.-fractielei- der drs Den Uyl, die „geschokt" is door het optreden van het kabinet staat die van KVP-fractieleider Schmelzer, die zegt vertrouwen te hebben, dat het ka binet voor deze zware beslissing goede en doorslaggevende gronden heeft ge had. „De beslissing van de regering doet natuurlijk niets af aan de verdien sten die deze burgemeester zich op tal van beleidsterreinen in vele jaren ver worven heeft", aldus drs. Schmelzer. De afdeling Amsterdam van de VVD meent, dat bij de keuze van een op volger in de eerste plaats gelet moet worden op bestuurscapaciteiten, zeker in de toestand, waarin de hoofdstad thans is geraakt. De V.V.D. vindt, dat men er niet bij voorbaat van uit moet gaan, dat er weer een socialist moet terugkeren. Het bestuur van de afdeling Amster dam van D '66 heeft de minister van Binnenlandse Zaken per brief gevraagd in zijn overwegingen omtrent de voor dracht van de nieuwe burgemeester de mening van de door Amsterdamse bur gers gekozen gemeenteraad te betrek ken. Het bestuur hoopt, dat de minister dit college op enigerlei wijze in staat wil stellen zijn voorkeur kenbaar te maken. „Tevens menen wij", aldus de brief, „dat een der belangrijkste kwaliteiten mnk (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie). Een prettig gesprek, maar op dat moment liep Mr. Van Hall reeds met het „doodvonnis" op zak. In het tweeëneenhalf uur durend onder houd tevoren had premier De Jong namens het kabinet het ultimatum gesteld: U vraagt vandaag nog aan de koningin op korte termijn ontslag, zo niet, dan dragen wij u voor voor ontslag. Het onvermijdelijke gebeurde. Burgemeester Van Hall gaat nu dus gedwongen heen. Hij zelf heeft later op de middag deze gang van zaken „on rechtvaardig" genoemd. Jongetje verdronken. Het 2% jaar oude zoontje van de familie Oostwaard uit Kockengen is gisteren spelenderwijs te water geraakt en verdronken. 70-jarige dr. Zaklr Husain. e tot president van India is gekozen, Is de eerste moham medaan die president wordt van dit voornamelijk hindoesitische land. Toen de stemmen geteld waren in 't imposante ronde parlementsge bouw te New Delhi bleek Husaln In totaal 471.244 stemmen te hebben ver zameld, en zijn tegenstander Koka Subbao Rao, gewezen hoge rechter, 363.917 stemmen. Husain, die de afgelopen vijf jaar als vici-president optrad, was kandidaat gesteld door de regerende congres partij en was de persoonlijke keuze van premier Indira Gendhi. Mevrouw Gandhi legde haar partijgenoten die bezwaar maakten tegen 'n mohamm daanse kandidaat het zwijgen op. Subba Rao trad af als hoge rechter toen de oppositiepartijen hem kandi daat stelden. Hij zou zijn functie in juli toch hebben moeten neerleggen het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De nieuwe president wordt zaterdag beëdigd in een plechtigheid met veel pracht en praal, die zal eindigen met het vertrek van de scheidende presi dent Sarvepalli Radhakrishnan naar zijn huis in Madras in een speciaal versierde trein. Allj leden van het parlement en van de verschillende staatsparlementen stemmen betekende 'n groot succes voor mevr. Gandhi en de congreapar- tij. Husain begaf zich pas op zijn 65e in de politiek. Hij houdt van tulnlere verzamelt moderne kunst, en heeft 'n verzameling van 1.500 fossielen en ste- brachten vorige week zaterdag hun stem uit. De verzegelde stembussen werden per vliegtuig naar Nbw Delhi gebracht en vanmorgen geopend voor de telling. V. G. Girit, gouverneur van de zuidelijke staat Mysore, werd za terdag tot vice-president gekozen in een stemming waaraan slechts de parlementsleden deelnamen. Glrit is hindoe en kandidaat van de congres partij. Husains overwinning met 107.273 nen. Zelfs als vice-president placht hij voor hij naar zijn werk ging iedere morgen een uurtje in de tuin te wer ken. In zijn kantoor staun altijd verse bloemen, vooral zijn Uevellngsbloe- Husain schrijft in zijn vrije tijd onder pseudoniem kinderboeken. Een verza meling van 50 verhalen is uitgege ven, evenals twee drukken van zijn herziene vertaling in het urdu van „Plato's Republiek". die een te benoemen burgemeester, vooral onder de huidige omstandighe den, dient te bezitten, zal moeten zijn de mogelijkheid door een persoonlek be leid een positieve verbetering te be werkstelligen in de relatie tussen de burgers onderling en tussen de burgerij en de overheid". De beide rapporten van de commissie- Enschede zullen volgende week worden gepubliceerd. Op basis daarvan zal in de Tweede Kamer een uitgebreid debat over alle Amsterdamse gebeurtenissen Na het bekend worden van het ontslag van burgemeester Van Hall werd door een patrouillewagen van de hoofdstedelijke politie postgevat bij de ambtswoning van de burge meester op de Herengracht. Er gebeurde overigens niets. plaatshebben. Het beleid van burge meester Van Hall en van diens eerder ontslagen hoofdcommissaris van politie H. v. d. Molen zullen in dit debat centrale plaats innemen. UITGEWEZEN JOURNALIST OP SCHIPHOL AMSTERDAM Een goedbedoelde brief van twee dames, die de componist Theodorakis uit de handen van zijn viji den uilden houden, is de Nederlandse journalist Frans van Hasselt noodlottig geworden. Dit vertelde hij gisteravond Schiphol na aankomst me een vliegtuig van de Griekse Olympic Airways, dat hen naar Holland droeg, toen de Griekse rege ring hem uitwees. „De dames dachten, dat ik wist, waar Theodorakis was en dat ik wat voor hem zou kunnen doen. Z(j schre ven in een lyrische trant met allerlei dich terlijke uitdrukkingen. Die zagen de Griekse autoriteiten aan voor berichten in code. In hun ogen werd ik daardoor een soort geheime agent, op wie z(j dreigden derdegraadsverhoor te zullen toepas- Hasselt verlaat met rijn moeder BoMpKoL aankomst met een vliegtuig, dat over tijd was, en die loitér In een ruime kring om hem heen ^aiten geschaard in de pers kamer van het nieuwe Soliiphol. Bij zijn arrestatie hoorde hij, dat hij qp de zwarte 'lijst stond van de geheime Inlichtingen- dlensit. Hij heeft daar eigenlijk geen ver klaring voor. Of toah welVroeger schreef hij eens tegen Karamaaills en ook in an dere opzichten Met hij wel eens kritiek los op de regeringsoutariteitem. Hij heeft noodt beseft, dat hem dat zo zwaar aange rekend zou worden, want als minnaar van Griekenland bleef hij altijd zeer gematigd in zijn kritiek en bovendien vrijwel steeds uitermate lovend in zijn beoordeling van het land op zich. Het Is ongetwijfeld waar. dat hij met zijn lichtelijke lyrische be schrijvingen van Griekse situaties heel wat lezers de weg naar Griekenland heeft gewezen. Hij heeft het toerisme naar dit land en daarmee de economie van dit land een dienst bewezen. In de politiek, zo heeft hij nu ervaren, leggen dergelijke weinig gewicht ni de waarmee hij even van zijn stuk gebracht, maar zijn min of meer la conieke aard had hem over de schrik heen geholpen. Men zei hem zijn baardharen stuk voor stuk te zullen uittrekken, maar meer dan twee oorvijgen („een zachte en een harde") kreeg hij niet. Twee etmalen lang duurde het totale verhoor, waarbij hij van tijd tot tijd werd teruggebracht naar zijn ceL „Bij mijn weten", zo vertelt Van Hasselt, ..kent de Griekse geheime politie geen martelsystemen. Wel waren mij verhalen ter ore gekomen van klap pen. die bij sommige verhoren waren uit gedeeld. Erg bang ben ik dan ook niet ge weest Het gekke was, dot de heren niet in mijn onschuld geloofden, omdat zij de brieven zo verdacht vonden. Zij dachten, dat ik onschuld speelde, terwijl ik in wer kelijkheid volkomen onschuldig was. Dat moet tenslotte tot de heren doorgedron gen zijn". Van Hasselt heeft pertinent geweigerd de namen van zijn vrienden te noemen. Hij heeft ze met allerlei politieke opvat tingen en begreep, dat zij als zonder meer links zouden worden beschouwd, zodra hij him namen zou noemen. Zelfs hiervoor schenen zijn ondervragers uiteindelijk enig begrip te kunnen opbrengen, al gaf deze weigering wel scherpe kanten aan het verhoor. Desgevraagd zed Van Hasselt ook nog weinig vertrouwen te hebben in de figuur van de vorst Koning Paul heeft uit zelf behoud te lang vastgehouden aun de heer sende groep. Daarmee heeft hij een groot stuk populariteit verspeeld. Ook al pro beert hij zijn schade nu in te halen, hij heeft zijn kans gemist Op het vliegveld werd de heer Van Has selt afgehaald door zfjn moeder en zijn zuster. Hij dijkt niet erg onder de indruk van zijn politiële ervaringen. Vervelender vindt hij, dat hij voorlopig Griekenland niet meer in mag. Dat zit hem als Helle nofiel zeer dwun. Werkgeversverbonden fusioneren DEN HAAG (A.N.P.). In de I vergadering van het algemeen bestuur van het Verbond van Nederlandse Werkgevers la meegedeeld, dat de hoofdlijnen van een fusie tussen dit verbond en het Centraal Sociaal Werkgeversverbond op 14 Juni zullen worden besproken In een gezamenlijke, besloten ledenvergadering van belde verbonden. Gehoopt wordt, aldus een mededeling van 't V.N.W., in de daarop volgende maanden tot besluiten te komen In de geledingen van de twee vertonden. Anti-raket werkt met x-stralen WASHINGTON (Reuter) X-stralen die door een thermo-nuclealre explosie op grote hoogt eworden veroorzaakt, vormen 'n zeer belangrijk element van het Nike X-raketsysteem zoals dat door de Verenigde Staten tegen een aanval door kernraketten wordt ontwikkeld. Het systeem is gebaseerd op het prin cipe dat door een kernexplosie op grote hoogte veel energie vrijkomt in de vorm van x-stralen. Hierdoor ontstaat een golf van energie die elk vast voorwerp op haar weg, zoals een kernkop, vernietigt. Uit de verklaring kan worden opgemaakt dat een vijandelijke kernkop niet be hoeft te- wapd en («geraakt. De Ifeftrnlen zouden een, grote vernietingendi-. wer king hebben, mogelijk met een straal (ADVERTENTIE) echt moederdaggeschenk Toename aantal faillissementen DEN HAAG (ANP) Volgens voor lopige cijfers van het CBS werden in 't eerste kwartaal van dit jaar 619 faillisse menten uitgesproken tegen 444 in het eerste kwartaal 1966 (toename 39 pet). De bouwnijverheid vertoonde een stij ging van 93 tot 122 en de overige nijver heid en ambacht van 86 tot 146. Handel en bank- en verzekeringswezen teza men gaven een toeneming te zien van 114 tot 167. De meeste faillissementen werden uitgesproken in Zuid-Holland, 112 (81), Noord-Brabagt 89 (67), Lim burg 84 (59) en Gelderland 67 (52). In Den Haag werden 25 faillissementen uit gesproken tegen 22 een jaar tevoren. Mr. Romke de Waard: UTRECHT (ANP) „Ik zou iedereen de raad willen geien niet te snel. te malr en te gevoelsmatig te oordelen. Laten we vooral oppassen voor een generalise ring. Niet iedereen, die met het gezag te maken heeft, oordeelt vanuit een regen tenmentaliteit en niet alle langharige zijn nietsnutten". Dit zei mr. Romke de Waard, politierechter in Amsterdam, in Utrecht, waar hij sprak op een bijeenkomst in het kader van de lezingenreeks van het criminologisch instituut van de rijks universiteit in Utrecht. De hoofdstede lijke magistraat doelde met zijn uit spraak op de botsingen tussen politie en al dan niet betogende Jongelui en ouderen. H(j pleitte voor een weten schappelijke, vooral niet politieke be handeling van de vraag waarom er gea geerd wordt tegen het gezag. Voorts ls hij voorstander van een doeltreffende coördinatie van alles en iedereen die met de handhaving van het gezag iets uitstaande heeft. Naar zijn oordeel heeft het de laatste tijd wel eens aan een consequent beleid ontbroken. Mr. De Waard pleitte verder voor het besteden van meer aandacht aan het vraagstuk van de straftoemeting. Een probleem, dat hij met een onontgonnen gebied vergeleek. Men zal volgens hem naar gelijke normen en richtlijnen moe ten streven. Mr. De Waard constateerde, dat het publiek maar al te vaak ge neigd is om te emotioneel te reageren iOft gabeurteniasqp. <Jle met de handv having van'de openbare orde hebben te maken. Hij legde er de nadruk op, dat het handhaven van gezag en openbare orde zo elastisch mogelijk moet ge beuren. Anderzijds meende hij, dat van de stelselmatige ondermijning van het gezag van de politie een gevaarlijke sub- sociale werking uitgaat. KLACHT TEGEN POLITIE Arrestant met sleutelbos in gezicht geslagen (Van onze correspondent) MAASTRICHT De Maastrichtse po litierechter heeft gisteren snel recht ge daan tegen drie Duitse jongemannen uit Keulen en hen conform de eis ver oordeeld tot zes weken gevangenisstraf. Zij waren in de nacht van de derde mei het magazijn van de Grand Bazar te Maastricht binnengedrongen en daar na door de politie op heterdaad betrapt bij het stelen van elektrische scheerap- paraten. De nachtwaker In het maga zijn had hen ontdenkt en de politie ge alarmeerd. Bij de behandeling van de zaak ver wekte de verdediger van een der jonge mannen. mr. G. West err rouwen van Meeteren enige sensatie door te verkla ren dat zijn cliënt door de Maastricht se gemeentepolitie zou zijn mishandeld. Op zijn vragen verklaarde de verdachte dat hij in de cel op het politiebu reau te Maastricht door een celbewaker met een zware sleutelbos in het gezicht en in de lendenen geslagen was. De of ficier van justitie gaf hierio de raads man in overweging een klacht in te die nen. De raadsman deelde na afloop van de rechtszitting mee, dat hij de raad van de officier zou opvolgen en een klacht zou Indienen. (ADVERTENTIE) Liga-kindjes kunnen een stootje verdragen, s Met Liga zijn ze verzekerd van een schat aan gezondheidsnutriënten. Liga! Voor ont wikkeling van beenderstelsel en tanden, weerstandskracht, groei en bloei... de veelzijdige voeding voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN Overleg met regeringen GENEVE Reuter/AFP) De secre taris-generaal van de GATT. E. Wynd- ham White, heeft in een verklaring afloop van een bijeenkomst van de be langrijkste landen die aan de Kennedy- ronde deelnemen, waarin het vastlopen de onderhandelingen werd toege geven. gezegd. dat besloten Is de onder handelingen op te geven, tenzij zondag een akkoord is bereikt. Naar hij zei. zijn alle voorname landen st er over eens, dat de onderhandelin gen niet nog tot na deze datum worden verlengd. Naar Wyndham white eerder zei ble ken afgevaardigden van enige landen voor alles eerst laatste overleg te willen Ter gelegenheid i de Nederlandse week heeft prins Bern hard gisteren een bezoek nan Zurich gebracht. De prins i links naar rechts de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Spühler, en de president O. van Riemsdijk. i de Nederlandss Kamer van Koophandel in ZQrich plegen met hun regeringen teneinde nieuwe instructies trachten te krijgen voor „een laatste poging" de impasse te doorbreken. „Hoewel er grote moeilijkheden moeten worden overwonnen, bleken alle afge vaardigden van oordeel, dat op basis van een laatste ronde van overleg mr< hun regeringen een verdere poging tot Inten sief onderhandelen daarna, de mogelijk heid blijft bestaan, dat op 14 mei over eenstemming la bereikt", zo sei Wyndham White. Een Amerikaanse woordvoerder deelde later mee. dat de Verenigde Staten zich niet zullen terugtrekken uit de onder handelingen en dat hun afgevaardigden. W. Roth en W. M Blumenth&l ln Oenfve zullen blijven. Volgens het Franse persbureau AFP heeft de voornaamste onderhundelaar van de EEG Jean Rey, bij zijn vertrek per vliegtuig van Geneve naar Brussel voor een bespreking van de situatie met de EEG-oommlssle verklaard, dat „er alle reden ls om aan te nemen, dat er ln de drie dagen tot zondag tussen de belang rijkste deelnemers aan de onderhande lingen In belangrijke mate overeenstem ming kan worden bereikt". Waarnemers ln Brussel achten het niet waarschijnlijk dat Rey een mandaat zal krijgen om nieuwe, belangrijke concessies Nederlanders in buitenland Geen weduwen- en wezenpensioen DEN HAAG (ANP) Nederlandera, n le ln het buitenland werkzaam zijn kun- nen wel AOW-premle doch geen AWW- I premie betalen. Eventuele weduwen en I wezen van deze Nederlander* komen der halve niet ln aanmerking voor een we- duwen- en wezenpensioen krachtens de AWW. maar zijn aangewezen op even tuele uitkeringen krachtens de AOW. Minister Roolvink van Sociale Zaken en I Volksgezondheid deelt dit mee ln ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Til onus (CHU). De minister zegt bereid te zijn te onder zoeken of het mogelijk ls een redelijke oplossing voor een vrijwillige voortzet ting van de premiebetaling, te vinden. A F.C.E.N.T.-kamp Het kamp te Bruna- sum waar het hoofdkwartier van AFCENT is gevestigd, heeft bij ministeriële be schikking de naam „Hendrik van Nassau- Ouwerkerk Kamp" gekregen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5