„Willem de Zwijgerroute" kan half jaar eerder gereed zijn Geboortetaart voor Prinses Beatrix Khartoums laatste uren Door snelle afbouw van brug over de Trekvaart MEDISCHE DIENSTEN VRIJDAG 28 APRIL 1867 alld editiej DE LEIDSE COURANT GESCHENK VAN HET BEDRIJFSSCHAP BANKETBAKKERIJ Ter gelegenheid van de geboorte van de prinselijke baby op Dra- kenstein heeft het Bedrijfsschap voor de Banketbakkerij door de Bisschoppelijke Nijverheidsschool (B.N.S.) te Voorhout een grote taart laten vervaardigen. Vandaag is het zoete pronkstuk in het kas teeltje aan de Lage Vuurse aan de gelukkige moeder aangeboden. De taart is vervaardigd door de leraren G. de Jong, G. Steenman, J. van Stein en K. van Geel. Laatst genoemde is gespecialiseerd in de siervakken en van hem is ook het ontwerp. De onderbouw bestaat uit vier harten van quadrillebeslag (zacht cakebeslag waarin amandelspijs is verwerkt), die bezet zijn met aman delen en daarna gebrikoteerd. Er Zoet kunstwerk van leraren en leerlingen B.N.S. te Voorhout omheen zijn een groot aantal oran jekleurige petit-fours gerangschikt, gemaakt van Curagao-crème met 'n garnituur van oranjesnippers. De bovenbouw bestaat uit een model van kasteel Drakenstein in marse pein en chocolade. De er omheen gerangsdhiSte bon bons zijn van zeer exclusieve kwa liteit. De buitenste cirkel met een hazelnoot-interieur, de middelste rij in een samenstelling waarin veel amandelen zijn verwerkt en de derde cirkel tenslotte (groen ge- stanioleerd, het gras voorstellende) is vervaardigd van een zeer aparte canaehe-vulling. Dank zij de medewerking van de technische leraren van de B.N.S. kon de entourage voor de taart ge makkelijk worden vervaardigd. De hartvormen en de vorm van het kasteeldak b.v. moesten speciaal voor deze geboortetaart worden ge maakt. De omslachtige, tijdrovende en weinig overzichte lijke Singelroutè door Leiden, waarvan het door-t gaand verkeer tot heden gebruik moet maken om de stad van oost naar west of omgekeerd te 'ne men", zal reeds begin volgend jaar vervangen kun nen worden door de "Willem de Zwijger-verbin ding". Bijna eert half jaar eerder dan aanvankelijk was gepland zal de Leidse binnenstad in niet ge ringe mate ontlast worden en zal de weggebruikers veel ergernis, oponthoud en moeizaam wringen bespaard worden. Dit als gevolg van het feit, dat door het bijzonder milde weer in de afgelopen winter practisch ongestoord verder gebouwd kon worden aan de brug over de Haarlemmertrekvaart. ADVERTENTIE Kom morgen nog de luna-terra stalen meubelen bewonderen. Doktersdiensten - Leiden- Voor alle arisen die de weekenddiensten waarne men, telefoon 22222 bellen. Tot zater dag 12 uur eigen huisarts raadplegen. Apotheken - Leiden; Doeza-apotheek Doezaatraat 31, tel. 21313. Op zaterdag 29 april is in Leiden, voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8-12 bovendien geopend Centraal Apotheek, Breestraat 74, tel. 20552. Apotheek Voorschoten is op zondag 30 april gesloten van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 22 uur. Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeeste Apotheek zijn de gehele dag geopend. In verband met de viering van Konlgin- nedag op 1 mei, zijn de Leidse Apothe ken gesloten. De dienst wordt waarge nomen door de Doeza-apotheek. Apotheek Voorschoten is op 1 mei ge sloten van 's morgens 8 uur tot des Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse apo- [tlitek zijn geopend. geldt ook voor 4 mei Hemelvaarts dag. Alkemade en Leimulden - dkt. J. H. d. Werf, Koppoellaan 1, Rijpwetering '1. 01712—202 en dkt. H. C. Glans- L ek, Peeklaan 22, Oude Wetering, tel. 01713—511. Alphen aan den Rijn - zaterdag: dkt. H. Veenendaal, Rembrandtlaan 31, 2072; zondag: Apotheek Allart, Raadhuisstraat 206; tot 13 u. (1.00), luarna Apotheek Somberg, Wilhelmina- oan 67. Zondag: dkt. P. Stehouwer, Anna van Burenlaan 5, tel. 2170. Bodegraven - dkt. C. van Beek, Vij- •rlaan, tel. 2268 en zr. A. Bos. Voshol- itraat 2 te Zwarhmerdam, tel. 2566. Apotheek Bodegraven. Dierenarts: G. 'ofland, Vijverlaan. tel. 3798. Boskoop - dkt. De Wilde, tel. 2740, Ijkverpleging zr. Beks, tel. 2141. Hillegom - dkt. Van der Kaaden, loofdstraat 14, tel. 5114. Tandarts A. de Wilde, Weeresteinstraat 27, tel. 02520 6219. Apotheek Vierkant 223, Lise. Katwijk aan den Rijn - dkt. H. M. Hueting, tel. 2102. Apotheek Princestr. tel. 2755. Katwijk aan Zee - dkt. J. C. J. Lod der, tel. 4600. Koudekerk aan den Rijn - zr. Van der Leer, B. G. Cortslaan 34, Leiderdorp tel. 01710—23109. Ook voor Koudekerk, Hazerswoude (RD), Leiderdorp en Zoe- terwoude HRDBij ongevallen aan de Rijndijk, bellen 01714—278. Langeraar, Nieuwveen en Woubrugge dkt. J. Nooter uit Woubrugge, tel. 01729104 en zr. Verhaar uit Lange raar, tel. 01722—345 b.g.g. 02967—236. Leiderdorp dkt. M. P. Hennink, Mauritssingel 166, Leiderdorp tel. 33686 Leidsohendani - dkt. S. P. Perquin, Venestraat 24, tel. 3510,' tanaarts alleen spoedgevallen tel. 070-543035, wijkdienst Wlt-Gele Kruis W. Pijperlaan 49, tel. 4161. Ziekenauto bij rijkspolitie, tel. 3923 Lisse - Apotheek en tandarts ónder Hillegom. dkt. A. J. Duymaer van Twist Heereweg 295, tel. 3453. Nieuwkoop en Noorden - dkt. M. San ders, Nieuwkoop, tel. 01725555. Noordwijk - dkt. J. Mulder, Nieuwe Zeeweg 69, tel. 2230. Groene Kruis en Wit-Gele Kruis: gemeensch. wijkgebouw Van Panhuystraat, tel. 2907 resp. 2338. Apotheken: Duinrand Apotheek, Nieuwe Zeeweg 1, (zaterdag van 8 tot 6 uur en zondag van 12-1 en van 5-6 uur nam. Noordwükerhout - dkt. H. G. de Groof Duindoornstraat 1, telef. 025332010 Zilk: A. G.T. van der Lugt, Hoogduin- weg 20, tel. 02520—5707. Tandarts: zie Hillegom. Wijkverpleging: Wit Gele Kruis, Rusthof 1, tel. 2468. Oegstgeest - dkt. E. W. F. v. Walch- ren, Oranjelaan 299, tel. 52130. Wit- Gele Kruis zr. Warmenhoven, tel. 51188, b.g.g. 22222. Rynsburg - zie Katwijk-Rijn. Sassenhelm - dkt. G. L. v. Raay, Gouverneurlaan 40, tel. 7777. Voorhout en Warmond - dkt. A. W Bots, Prof. Aalberselaan 2, tel. 02532 7393. Voorschoten - dkt. A. M. Kostense Voorstraat 23, tel. 2493. Tandarts: E. A Gastelaars, Schoolstraat 60 (melden om 9.30 uur), Apotheek; Voorschotense Apotheek, Leidseweg 66, tel. 2525. za. Doeza-apotheek, Doezastraat 31 Leiden, tel. 21313. Wijkverpleging; Gezondheids centrum, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Zwammcrdam - dkt. P. K. v.d. Ent Braat, arts te Aarlanderveen, tel. 01725 (ADVERTENTIE) Drie nylon-mousse DAMESSLIPS in 3 verschillende hip-kleu ren, geel, oranje en groen, verpakt in een plastic zakje. Per 3 stuks 4.95 Het gevolg is, dat deze brug nu niet in het eerste kwartaal van het volgend jaar, maar nog eind dit jaar opgeleverd kan worden. De voorspoedige snelle afbouw van de brug over de Haarlemmertrekvaart de landhoofden zijn reeds gereed, terwijl op het ogenblik met man en macht gewerkt wordt aan het monteren van de bekisting voor de vaste overspanning is er ook de oorzaak van, dat het Leidse gemeentebestuur veel vroeger dan gepland maatregelen moet gaan nemen om de brug vanaf het moment van gereed komen die functie te geven waarvoor zij werd ontworpen: een schakel te zijq in het oost-west tracee buiten de binnenstad om. Aanbesteding van drie wegen in voorbereiding Die maatregelen zijn: het aan besteden van de oprit naar de Zjjl- brug, die vanaf de Willem de Zw(J- gerlaan aansluiting geeft op de pro vinciale weg 5 en de in aanleg zjjnde belangrijke Leiderdorpse verkeers ader, de Engelendael. In dezelfde aanbesteding willen b. en \v. van Lel den ook de doortrekking van de Wil lem de Zwygerlaan naar de brug over do Haarlemmertrekvaart aan de orde stellen. Naar ons werd medegedeeld zal deze aanbesteding zeer binnen kort gehouden worden. De brug over de Haarlemmertrek- vaart, de Zwijgerbrug, zal echter pas goed "renderen" als ook aan de kant van het Schuttersveld de nodige aansluitingen tot stand komen. Ook daarmee heeft de gemeente reke ning gehouden, want direct na de bouwvakvakantie zal de aanleg van de weg door de Kikkerpolder, die in Oegstgeest aansluiting geeft op de Hofdjjck, aanbesteed worden. Voor de weg door de Kikkerpolder zijn ech ter reeds de nodige voorzieningen ge troffen, zodat de aanleg geen al te lange tijd zal vergen. De brug over de Poelwetering kwam onlangs ge reed, terwijl ook het tracee reeds Is uitgezet en een zandbedding is aan gebracht. Niet alleen voor het kust- verkeer is de schakel Zwijgerbrug- Hofdijck van belang. De weg zal ook een betere toegangsmogelijkheid scheppen voor het sportcomplex in de Kikkerpolder, waarvan de hoofdin gang nu zal komen te liggen aan de zijde van het bos van Oud-Poelgeest. Tot heden zijn de velden van UVS en Docos per auto slechts te berei ken over een smal paadje, maar de ontworpen 4-baansweg, welke tussen de randen van het bos van Oud- Poelgeest en het Heempark en de sportcomplexen doorloopt, zal op de middagen, dat er iets te doen is in de Kikkerpolder vlot de stroom auto mobilisten kunnen verwerken. AFTAKKING MORSKWARTIER Van de provinciale weg 5 en de Leiderdorpse Engelendael naar Oegst geest, het is slechts één tak van de verbinding met de kust. Vanaf de op het Schuttersveld geprojecteerde kruising bjj de Haarlemmertrekvaart, waar de weg door de Kikkerpolder begint, moet ook nog een weg gaan lopen, die aansluiting geeft op het Stationsplein. Het ligt In de bedoe ling, dat het ooilege van b. en w. binnenkort met een voorstel In de raad komen met betrekking tot dit stukje weg, dat de schakel moet vor men tussen de te reconstrueren "stui ver" van het Stationsplein en liet knooppunt l»ü de Zwijgerbrug. Tegelijk met de reconstructie van het verkeersplein voor het Rijns- burgerviaduct komt ook de vernieu wing aan de orde van het Stations plein. Dat is wel hierom zo belang rijk, omdat men via het Stationsplein, het viaduct bij het Legermuseum en de nog aan te leggen weg door het Morskwartier een goede aansluiting tot stand wil brengen met de nieu weg 4. Over de aanleg van de weg door het Morskwartier zijn b. en w. ook optimistisch, nu er schot begint te komen in de procedure ter onteige ning van de z.g.n. Bokhoratgronden. Het belangrijkste op het ogenblik is echter, dat de verbinding tot "Oegst geest op korte termijn gereed gaat komen door het voltooien van twee bruggen. Met de aanleg van de we gen en het bouwen van de bruggeD heeft Leiden de afgelopen Jaren diep ln de schatkist moeten putten. ZIJLBRUG Allereerst de beweegbare provin ciale Zijlbrug, waarop behalve pro vinciale weg 15 Veenstreek) ook de dit najaar gereedkomende Leider- dorpse Engelendael aansluit. Deze in 1954 bij Ged. Staten bepleitte brug- bouw heeft Leiden (raadsbesluit 21 dec. 1964) een bedrag van 1.400.000 gekost, afgezien van de jaarl(jks door Leiden te dragen kosten voor onder houd en bediening. Behalve de hier gewenste bijdrage van de gemeente Leiden, bracht de gemeente Leider dorp 600.000 op, terwijl de provin cie 25% van de stichtingskosten voor haar rekening nam. Deze Zijlbrug, die aan weers zijden van de 12 m. brede rijbaan afscheidingsstroken (0,5 m.), fiets- (3 m.) en voetpaden (2 m.) heeft, ls een belangrijke aanwinst ln het we gennet van de agglomeratie. Met haar vier overspanningen en nlet-gelljk- vloerse aansluitingen vormt zij een praktisch kunstwerk. ZWIJGERBRUG De Willem de Zwijgerbrug ls de zeer brede (40 m.) maar ranke ge- wapend-betoncunstructie, die de scha kel is tussen de toekomstige weg over het Schuttersveld en de Wil lem de Zwijgerlaan. In oktober '64 voteerde de raad 1.400.000 voor da bouw van de brug en van de aan sluitende wegen. Deze voste brug heeft een doorvaarthoogte van 2.55 tot 1.95 meter. Aan weerszijden van de middenberm (12 tot 9 meter) heeft zij rijbanen van 7 m.. afschei dingen (1 m.) en fiets- (3 m.) en voetpaden (3 m.). Extra maatregelen werden geno men voor een onderdoorgang voor fietsers en voetgangers aan de Haar- lemmerwegzljcio, die in verband met het vr{J lage brugniveau iets beneden het waterpeil van de Trekvaart komt te liggen. De oostelijke oprit bestaat voor een gedeelte uit een "ontlaa- tingsvloer", een betonnen vloer op palen, waaronder zeer belangrijke lei dingen van de SLF liggen. KIKKERPOLDER Nog deze zomer hoopt men een be gin te maken, zoals hierover reeds werd geschreven, met de aanleg van de langverwachte weg door de Kik kerpolder. Deze zal het Schuttersveld vla het Maredljkviaduct direct ver binden met de Warmonderweg tegen over de HofdIJck in Oegstgeest. Inge bruikneming hiervan zal een belang rijke ontlasting voor de Rijnsburger- weg betekenen. Het krediet voor de ze weg, stelde de raad ln oktober '63 beschikbaar. Het bestond uit 70- dulzend voor de inmiddels gereed gekomen 32 m. brede Herderabrug over de Poelwetering: de "rest" van 1.437.000 was voor de weg bestemd. SCHUTTERSVELD De hiervóór genoemde werken zijn alle onderdelen van uitgevoerde of ln uitvoering zijnde projecten. Daar voor ls dus al gold beschikbaar. Dat geldt niet voor het bijzonder belang rijke verbindingsstuk op hot Schut tersveld. Hier moet namelijk de Rljns- burgerrotonde worden gereconstru eerd, een rioleringssysteem aangelegd en een brede weg naar de Willem de Zwijgerbrug worden gebouwd met een aansluiting voor de Kikkerpolderweg. Gedwongen door het vrij plotse ling gebleken tijdgebrek werkt Ge meentewerken koortachtig om de be staande plannen hiervoor op de korst mogelijke termijn rijp te maken voor behandeling ln b. en w. en ln de ge meenteraad. De laatste fase, die zich op het Schuttersveld gaat afspelen, moet enige miljoenen!kosten, Dit snol "rond" te krijgen, het verkrijgen van de goedkeuringen op dit belangrijke stuk gemeentelijke financiering, zal het grootste en belangrijkste pro bleem van de onmlddelijke tokomat worden. Het in niet overdreven te zeggen dat Lelden een belangrijke gebeurte nis tegemoet gaat. Een mlljoenenpro- ject van twee vitale verkeerswegen met drie kostbare bruggen In het di recte belang van Lelden, Leiderdorp en Oegstgeest nadert na lange jaren van soms moeizame voorbereiding zijn letterlijke ontknoping. HISTORISCH HELDENFEIT MAGISTRAAL VERFILMD TRIANON Charles George Gordon, Engels generaal tijdens de koloniale oorlogen in Noord-Afrika in de tachtiger jaren, werd in 1881 door de Der wisjen in het Egyptische Khartoum vermoord. In de gedachtenis van de Britten leeft hij voort ais een held, die stierf voor de Engelse vlag op een moment, waarop de regering hem aan zijn lot overUet, door hem geen ver sterkingen te sturen. Zijn tragische dood bracht vele tongen in beroering. Nu is zijn geschiedenis vastgelegd op het witte doek, en wel bijzonder succesvol en suggestief. Charlton Heston bracht de Britse held grandioos weer tot leven. Zozeer werd trouwens het bioscooppubliek geboeid door zijn spel, dat toen dc geboorte van het prinsje door een suppoost werd rondverteld, niet het minste rumoer ontstond. Dat bewaarden dc toeschouwers voor buiten, waar de feestvreugde ongekende vormen aannam. gewonden verzorgt. Mick Phin weet in deze vesting door te dringen na de wachten op listige wijze overmees terd te hebben. Samen weten zij te ontsnappen en zich weer bij de an deren te voegen, Een moeilijke terug tocht volgt door de woesternij, die niet door iedereen tot een goed einde wordt gebracht. KFC keurde 14 jaar en ouderen. Khartoum, ingesloten door vijandige nomaden, dreigt te worden verplet terd door de vijanden. In de stad leven ruim dertigduizend Soedanezen, Egyp. tenaren en een klein aantal Europea nen. Prime-minister Gladstone besluit zijn laatste troef uit te spelen tegen zijn verre vijanden. Hij stuurt generaal Gordon, een rot in het koloniale vak. Gordon brengt de stad in staat van verdediging en vraagt de regering om steun. Gladstone weigert. Het publiek wordt onrustig en Gladstone stuurt voor de vorm enkele detachementen naar Egypte, die evenwel niet opruk ken naar Khartoum. Men acht het te gevaarlijk. Dan valt de Mahdi aan en Gordon sneuvelt, aan zijn lot overge laten in een verre voorpost van hét Britse rijk. De hulp komt twee dagen te laat (Toegang 14 jaar) COMMANDOS VALLEN AAN REX Deze film is gebaseerd op de oorlog in Vietnam. De bezoeker krijgt, voor zover hij die al niet heeft, een indruk van deze schier hopeloze strijd tussen de Amerikanen en de Victcong. Een oorlog, waarbij de Victcong o.m. nog te werk gaat met de boog en de vergiftigde pijlen. Het is het verhaal van majoor Greg Donehue van de Amerikaanse marine, die zich vrijwillig meldt voor deze oorlog. Hij hoopt nl. op deze wijze er achter te komen waar zijn broer Gary wordt vastgehouden. Hij krijgt toe stemming van de generaal om samen met een van de sergeanten zijn broer op te sporen. Een bevriende pater, Jacques Bourget, die hy in een nabij gelegen nederzetting ontmoet is bereid mee te gaan, evenals Mickey Phin, het hulpje van de pater, die zal fungeren als gids. Gary wordt gevangen ge houden in een vesting, waar hij de DRIEDUBBELE MINNARES van acteurstalent ontbloot, de geïnte resseerde bioscoopbezoeker te bieden heeft. Voor haar is het waarlijk geen grote opgave om drie mannen tegelijk het hoofd op hol te brengen. Het ver haal zelf is niet opmerkelijk, maar de vlotte wijze waarop het eigenzin nige meisje Spaak haar plannen vol voert met alle spanningen die daarbij optreden maakt deze Italiaanse rol prent, die van de nodige vrolijkheid voorzien is, tot een romantiek waarbij het aangenaam verpozen is. Toegang achttien jaar. BRON DER WELLUST LUXOR "Bron der Wellust" is de zeer commerciële titel van de film die deze week in Luxor vertoond wordt. Het is een wat onnozele geschiedenis, welke zich afspeelt in een klein Duits (Beiers) dorpje. Het gemeentebestuur van het plaatsje Jonkborn heeft een geldtekort cn probeert door de vreem delingen-industrie te gaan bevorderen, dit tekort op te heffen. Een reclame deskundige gaat nu Jonkhorn "ver- LEIDSE BIOSCOPEN kopen" zoals dat heet. Het enige dat Jonkborn eigenlijk bezit is een soort bron of beter een klein watervalletje. Volgens een oude lqgende zou deze waterval aan vrouwen schoonheid en aan mannen kracht schenken. Er wordt een pikante affiche ontworpen, die op het Ministerie niet goedgekeurd wordt en de eerder toegezegde subsi die wordt niet verstrekt. De Minister stuurt nu een ambtenaar, een zekere Knobbe, naar het dorpje toe om de situatie ter plaatse te bekijken voor het uitbrengen van een advies. Het ad vies valt nu gunstig uit en Jonkborn krijgt subsidie. Dc bron wordt Staats eigendom en de plaats wordt officieel erkend als Kurort. Met dit magere gegeven is een bloedarme film ge maakt. Het is een film gewordun van Duitse meisjes met lah'gs vlechten, wat sentimentele jonge, frisse Ger manen en oudere bierdrinkende he ren. Dit gezelschap gaat dan nog ge kleed in een soort folkloristisch kos tuum. De opnamen van de natuur zijn goed. De hoofdrollen worden gespeeld door Jiirgen Baumler en Helga Mario. Volgens de KFC een verhual voor strikt volwassenen. PROLONGATIES LIDO Prolongaties van het lachsuc ces "Samen uit. samen thuis". Twee' Parijzenaars (Bourvil en Louis de Funès) redden drie Engelse piloten uit handen van de Duitsers. De piloten worden aangevoerd door de Engelse droogkomiek Terry Thomas. Moet U beslist een avond voor vrijhouden, (alle leeftijden) STUDIO "Darling", een vele malen bekroonde film, waarin Julie Chris tie de rol van het succesvolle moderne meisje vertolkt, dat in haar bestaan genoegens die er te behalen zijn toe geworpen krijgt, maar het ware geluk niet weet te bemachtigen. Bijzonder eigentijds, (volw.)

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3