TROPENMUSEUM TOONT DE MENS JpfÉP hop, hop, hop, hangt de socialisten op TEEN de leidse courant "l f- 'W i 1 FiE J fë/ J TOT I 3 7it by de Lobivrouwen Precolumbiaa, Jonge Mnnuka-Indiaan met kleurige entourage in Colombia. Ki cup q^KPNMSN IN JARFN 1885 87 „Het is elf uur. Niets teekent op het plein onraad. Slechts ter rechterzijde staat nog wat volk. Plotseling in de richting van de Houtkoperstraat galmt het „Hop, hop, hop, hangt de socia listen op", en onder de kleuren van Neerlands banier nadert een hoop volk, vrouwen, meiden, kinderen. Een heer met een hoo- gen hoed op en een bruine demi- saison aan, verbreekt het cordon en marcheert over het plein op het huis van Penning aan. De deelnemers begroetten de agen ten van politie en trokken ver derHet volk dringt meer naar voren; daar vliegt iets schitterends door de lucht; het projectiel komt recht op ons aanachter ons zien wij een glasruit van het koffiehuis ver brijzelen. Dit was het sein tot den aanval, meerdere steenen volgen Plotseling openen zich de deuren van het koffiehuis. Een, twee, drie, zes, acht schoten vallen uit het huis Het tooneel te beschrijven dat wij toen zagen, is zeer moeilijk Twee recher- cheur§ haddtn gepoogd naar binnen te dringen, door drie agenten gevolgd, maar werden teruggeslagen Het volk wierp zich woedend op het gebouw, de deuren werden verbrijzeld. Ie agenten sloegen met den sabel, opge drongen en geholpen door de menig te, op de socialisten, die zich wanho pig verdedigden. Kreten: moord! moord! slaat ze dood. slaat ze dood' worden geslaakt. Eindelijk moeten de socialisten den strijd opgeven Zij trachten te vluch ten. irvar wordrti geranseld, ook de vrouwen: velen wc'en echter te ont snappen Dit is Amsterdam 1887 Het volk Is oranje, de vijand is rood. Het iocia- listisch weekblad" van die dagen ..Recht voor Allen" citeert op 26 fe bruari, „om der onpartijdigheids wil le", het verslag van de botsingen uit de Amsterdammer, Dagblad van Nederland. Maar gaat zelf na het ci taat verder: „Ziedaar 'n vierdaagsch feest ter eere van Oranje! Ziedaar Amsterdam, vier achtereenvolgende dagen ten prooi aan den plunder- en moordzucht van een troep Oranje- vrienden. die: men met vijfentwintig politieagenten gemakkelijk had kun nen doen uiteengaan!" revolutie Er hangt iets van revolutie in de lucht op zijn minst is er aan alle zijden onzekerheid. Ook nu la het Koning Gorilla, een ontwerp Amsterdams klimaat extra-gevoelig voor zulk soort depressies. Hiermee doelt prof. dr. Fr. de Jong Edz op het midden van de jaren tachtig in de vorige eeuw, in zijn voorwoord op de bundel „Hop, hop, hop, hangt de socialisten op!" In deze, blijkens de ondertitel „documentaire over het opkomend socialisme in de jaren tach tig" heeft Leonard de Vries een greep gedaan uit de jaargangen 1885-1887 van het blad, dat Ferdinand Domela Nieuwenhuis sedert 1879 uitgaf on der de naam „Recht voor Allen". Die twee jaargangen vormen de neer slag van de top in de nieuwe strijdbare periode van het Neder lands socialisme, wanneer, aldus de hoofd sloeg tijdens de Jongste onlus ten te Amsterdam, is acht jaar. De Utrcchtsche studenten, die een vrouw mishandelden, waarop de dood volg de, kregen behalve een bemoedigend woord van den voorzitter,.veertien dagen. Er bestaat rcüht in Neder land 1 Gelijk recht vooriullen! Dergelijke geluiden, die ons anno 1967 soms niet eens zo vreemd In de oren klinken, levert het blad legio. KONING Zo wordt, weliswaar in de gezwollen en pathetische toon, die in die dagen werd aangeslagen, bladzijde na blad zijde in Recht voor Allen gevuld met diepe verontwaardiging over ge leden onrecht, met aanklachten tegen de politie, de overheid, de koning, de kapitalisten. Tegen de koning. In het pamflet, op grond waarvan Bartholomeus van Ommeren tot een jaar gevangenis straf werd veroordeeld, stond onder „Buitengewoon staatsblad van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Wij Willem de Laatste bij de gratie Gods Koning enzoverwegende dat wij, ons einde voelende naderen, zooveel mogelijk wenschen goed te maken alle ongerechtigheden, kuipe rijen en knoeierijen, door ons of in on zen naam bedreven, geduld of besten digd, ten einde zoo mogelijk onze zondige ziele hiernamaals t': redden uit de klauwen des satans. Hebben goedgevonden en verstaan: 1. Met het oog op de diepe ellende, waarin het volk is gedompeld afstand te doen van ons jaarlijks traktement van 600.000 gulden zoomede van de inkomsten uit de Domeinen en van al wat verder uit het zweet en bloed der arbeiders afdruppelde op ons en onzen bedorven hofhoudingMet een diep gevoel van schaamte dank te brengen aan het lieve Nederland- sche volk, dat zoo geduldig en lank moedig ons met onze familie en ver deren nasleep heeft gevoed en onder houden. Karlsbad, den 23 mei 1885, Willem". FELLE KRITIEK I»e kritiek op des konings handel cn wandel, op dc monarchie in het alge meen, is fel in die dagen, feller dan wij in onze tijd uit republikeinse ke- kum „waarschuwing vooraf", de economi sche crisis velen verdoemt tot dc sfeer van de honger. Het zijn jaren van zwart-wittekenlngen: er werd-fel partij gekozen: hier stond al wat rood was, daar al wat oranje in hc hart droeg of althans op de revers Hier het spreekwoordelijke handjevol „oproerige elementen", daar de „Oranjebourgeoisie". Er wordt gretig kleur bekend Vooral in Amsterdam. klacht „Recht voor Allen" op 27 november AMSTERDAM De mens, waar ook ter wereld, blijkt er behoefte aan te hebben, iets toe te voegen aan het natuurlijke gegeven van zijn lichaam. Hij hult het in kleding en behangt het met sieraden. Hij beschildert dc onbedekte lichaams- delen ofwgl. hij tatoeëert ze. Zelfs worden nöoïa en voeten geheel vervormd om gewenste effecten te verkrijgen. Dit feit, dat in alle cultuurpatronen, bij alle klimato logische omstandigheden, onder welk sociologisch regime ook, waarneembaar is, heeft de inspira tie geleverd voor de grote zomer- tentoonstelling, waarmee het Tro peninstituut te Amsterdam het seizoen 1967 tot een leerzaam suc ces hoopt te maken. De expositie heet toepasselijk „Van Top tot Teen" en tracht de vraag te beantwoorden: wat is de noodzaak, die de mens ertoe drijft, pijnlijke behande lingen te ondergaan bij kleur- of lit tekentatoeage en zoveel tijd te beste den aan zijn opmaak. In de eerste plaats aldus een van de conclusies omdat hij zich moet beschermen tegen zijn natuurlijke om geving. Zijn kale, grotendeels onbe schermde huid vormt geen natuur lijke afweer tegen koude, sneeuw en ijs. Van het dier neemt hij dan ook het bont over om een isolatielaag te scheppen. In het hete, droge klimaat daaren tegen, zoals dat bijvoorbeeld ln de woestijngebieden heerst, hult hij zich ln wijde, loshangende kleding, waar tussen zich isolatielagen van lucht vormen tegen de hitte. Het vochtige, warme klimaat van de tropische regen- gebieden op zijn beurt vereist maxi male uitwasemingsmogelijkheden voor het lichaam, zodat de mens d&Ar zich zo weinig mogelijk kleedt. Daarbij blijft het niet. Behalve het klimaat be dreigen ook distels, doornen, scherpe stenen, heet woestijnzand en ijzige sneeuw, slaande takken en puntige boomstronken het menselijk lichaam met zijn dunne cn kwetsbare huid. Schoeisel biedt hiertegen enige be scherming en kan daarnaast nog het gaan ln mul zand en over modderig terrein vergemakkelijken. Bedekken Is dat alles? Nee, zegt de expositie in het Tropenmuseum. De mens wil ook nog bedekken, wat anderen niet mogen zien. Hij wil zichzelf aantrekkelijk maken. Hij wil iets over zichzelf ver tellen. Het uiterlijk blijkt dikwijls een herkenningsteken te zijn, zowel voor groepsgenoten als voor buitenstaan ders. Binnen dit algemene patroon treden weer variaties op als gevolg van persoonlijke smaak, rijkdom en sociale status. Zo kleden mannen cn vrouwen zich niet gelijk. Verschil in leeftijd wordt onderschelden naar kleuren, model van kleding en tooi. De gehuwde staat maakt men dikwijls kenbaar door bepaalde sieraden, een aparte hoofd- sier of speciale kleding te dragen. Religie plaatst de gelovige weer in een eigen groep, die zich nuar kleding en versiering dikwijls onderscheidt denk aan de Houtane en de uniformen van het Leger des Heils. om by huls te biyven. Extra zorg Dan zyn. er nog de gelegenheden bin nen het leven van de individuele mens, binnen zijn eigen gemeenschap, die van groot emotioneel belang zyn. Hy kleedt cn tooit zich dan met extra-zorg en met een speciale bedoeling. In deze categorie vallen allerlei inwydings- plechtlgheden, huweiyken, begrafenis sen en andere ceremoniën, maar by- voorbceld ook de oorlog. Het gaat er daarbij steeds om, de situatie, waarin men zich bevindt, duldeltyk kenbaar te maken en het Individu of de groep, die het middelpunt vormen, te onder scheiden van degenen, die er niet by betrokken zyn. Dit was vroeger zo, dit is niet anders geworden, al is ln het moderne cultuurpatroon een streven merkbaar naar eigen Btyien, woarby tradities en nieuwe Inzichten bydragen tot een evenwicht, dat er eerst niet was. Zo leidt de expositie in het Tropenmuseum uitelndeiyk tot de con clusie, dat er meer uitdrukking komt van het besef van eigenwaarde, naar mate de wereld sneller verandert. Advertentiën. C. Schooneuberg, te «nwrtru.fijne bcjinselen biedt zich minzaam aaii bij zijn geestverwanten en alle but'ycrs, voor.het bezorgen van BROOD, om zoo doende in zijn onderhoud te voorzien. Een advertentie in „Recht voor Allen" van 'n werkloze. En werkloos waarom Onder de kop „De Koning Komt" vermeldt Recht voor Allen het jaar lijks bezoek van de koning aan de hoofdstad: ..Wij zullen dus weder getuige kun nen zijn van de malle vertooning, ge naamd de aankomst van Z.M. aan het afgezette station en de verschij ning van Z.M. met vrouw („die niet eens kan zien of er op den Dam men- schen dan wel schapen staan") en dochtertje op het balkon van 't pa leis op den Dam". De sociale noodwerkloosheid, honger, onrecht wordt in deze bloemlezing in alle tragiek, maar ook met alle mogelijke sentimentele passie aan het daglicht gebracht. Daar zijn berich ten als> ,.Te 's-Gravenhage heeft zich deze week een schoenmaker opgehan gen, omdat hij geen werk had en zich schaamde om altijd te leven door het werk van zijn vrouw". Daar zijn de lang uitgesponnen verhalen over ,,eene arme weduwe, wier van kou de bibberende kinderen, huilend van den honger om de wastobbe hangen" Daar zijn de om recht schreeuwende artikelen, bijvoorbeeld toen 'n nieuw ontwerp grondwet bekend werd ..Recht voor Allen" reageert hierop cn wijst op de wijziging in de kies wet (tot dan toe was het censuskies recht ln zwang red.) Het blad citeert '6 bewuste nieuwe, grondwetsartikel: „De bedoelde wet bepaalt 't vereisch- te minimum van jaarlljksche huur waarde (als voorwaarde voor man nen om stemrecht tc krijgen) ln geene gemeente lager dan op 50 gul den voor de ongestoffeerde woning". „Weet ge wat dat zeggen wil?" ver volgt Recht voor Allen. „Dat alle ar beiders. op hoogstens zeer enkele uit zonderingen na. buitengesloten zijn vari bet kiesrecht". De socialisten in de tachtiger jaren waren zich wel bewust van de vijand schap. die zij in de „andersdenkende" regionen van de maatschappij oprie pen. Zo publiceert Recht voor Allen een aantal tips hoe de socialist zich dient tc gedragen: ..Elk socialist moet zich bewust zijn, dat hij om ringd is door vijandenSchrijft een socialist aan een partijgenoot, dan moet hij den brief nooit richten aan het eigenlijke adres dat wil zeggen: zijn brief gesloten insluiten aan een ander adres". De socialistische pers van die dagen schroomt niet op alle wonde plekken de vinger te leggen, al wordt het schandaalnieuws wel direct ten eigen bate gebruikt. Zo wordt het Interna tionale zedenschandaal, dat de Britse Pall Mall Gazette wereldkundig maakte, breed uitgesponnen. Het be trof een grootscheepse handel in blan ke slavinnen ten vermake van een, naar de toenmalige pers wilde, groot deel van de Engelse aristocratie. Uit het verslag van een rechtzitting citeert Recht voor Allen de (kapita listische) Pall Mali: „Kinderen van 19 tot 13 jaar worden geleverd voor 8 10 P. St. (96 k 120 gulden) en een maal zoover gebracht zijn ze in den regel verloren, daar voor haar geen andere weg openstaat dan die der prostitutie. Ziet hier een paar feiten. Wie zwak Is van zenuwen sla ze over Een heel rijke klant was uitgeput door zijn uitspattingen. HIJ verlangde alleen heel jonge meisjes, maar hij kon ze niet meester worden. Daartoe nam hij een heele sterke vrouw die hem hielp ofwel men bond het meis je aan de vier hoeken van het ledi kant vast, aan eiken hoek een been of een arm". Dit was gebrulkeiyk In Half-moonstreet en in het huis van Anna Rosenberg te Liverpool ..Meis jes die tegenstribbelen worden be dwelmd, zoodat ze niet weten wat er met haar gebeurt en dan kunnen de rijken ermede doen wat zij willen" En na nog veel meer Londcnse Inti miteiten vervolgt Recht voor Allen „Onze veroordeeling der rijken Is hard, niet waar? Maar is hel lot van dc kinderen der armen niet onuit sprekelijk veel harder? Is er (Nn struf denkbaar groot genoeg om de rijkaards tc straffen voor hun ellen dig bestuun? Afschuw, driemaal af schuw over dezulken!" Als een complete chronique scanda- leuse verschijnt dan regelmatig meer hierover In de kolommen van Recht voor Allen. GORILLA Het boek „Hop, hop, hop, hangt de socialisten op!" vormt een ongemeen boelende brok historie, eigenhandig opgetekend door degenen die dit stuk- Je geschiedenis voor een groot deel zelf gemaakt hebben. Veel moet hier onvermeld blijven, zoals het paling oproer, en de deining rond de gevan genneming van de grote leider ln die jaren, Ferdinand Domela Nieuwen huis. Een veelgelezen feuilleton" (n Recht voor Allen waren ongetwijfeld de verhalen van S.E.W. Roorda van Bysinga over het particuliere teven van de vorst. De neerslag van hele halve en onwaarheden, Is later ge bundeld tot het verhaal van koning Gorilla, dal Leonard de Vrl'es ook in zijn boek heeft opgenomen. „Voor al zijn wandaden zocht hij (koning Gorilla) vergetelheid In den drank en verliederlijkte daardoor zo danig dat een zeker koopman hem „den grootsten ploert!" noemde van zijn rijk Zijn geheelc leven won dan ook Inderdaad niets dan aaneenscha keling van misdaad en ploerterij Dan volgt het ene schandaal na het andere over zijn optreden tegenover generaals, ministers, personeel. En dan: „Behalve aan Bacchus was zijn dierbaar Gorlllalevcn voor de andere helft aan den dienst van Ve nus gewijd. Vooral ln het buitenland zwijnde hij zoo liederlijk dat zelfs de meeste vorsten van Europa verme den Gorilla op hunne reizen te ont moeten. En dat wil wat zeggen, want die hoeren hebben al zeer weinig recht den neus op te trekken over an deren En ook hierop volgen et telijke wilde taferelen uit het leven van koning Gorilla. Het verhaal van koning Gorilla werd op het feest ter ere van 's konings zeventigste verjaardag In 100.000 exemplaren gedrukt en verkocht. „Dat de oranJeaanhanRers", zo scgt prof. De Jong Edz In zyn voorwoord, „dichter tot het socialisme zijn geko men door deze handelwijze kun wel moeilijk beweerd worden dut de anti-roden er een wapen mee Ln han den kregen, Is ongetwijfeld waar. Enerzijds groeide dc verachting voor Domela, anderzijds de verering". „Hop, hop, hop, hangt de socialisten op". Ui tg. Polak en Van Gennep. Amsterdam.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 19