De wereld °P papier SCHIPHOL 67toekomst al begonnen „NACHTWACHT DER CARTOGRAFIE IN AMSTERDAMSE WAAGGEBOUW PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De grootste atlas voor algemeen gebruik ter wereld is momenteel de vijf delen dikke Tim es-atlas. Dat is een peuleschil vergeleken bij wat de Gouden-eeuwse Amsterdammers op cartografisch gebied gepres teerd hebben. Ondernemende uit gevers-drukkers als Blaeu en Hondius deden vijftalige atlassen het licht zien die, vaak meer dan tien delen groot, indrukwekkende monumenten waren, niet alleen van wetenschap maar ook van kunstzin. Hun werk, dat tot in onze tijd niet meer overtroffen is. vormt het onderwerp van een bijzonder attractieve tentoonstel ling. die tot half juli in de Am sterdamse Waag te zien zal zijn «i die toepasselijk „De wereld op papier" getiteld is.- Lang voordat de mens kon schrijven tekende hij kaarten. Reeds in voorhis torische tijden en bij primitieve natuur- ^?ike" bestond de behoefte, de ruimte- Iijke ligging van de objecten uit de ge- dachtenwereld op J0 juis, m0°e. hjke wijze op papier te verbeelden, j Helaas zijn er maar weinig exempla ren van deze oeroude cartografische kunstwerken overgebleven. Een blad papier, dat aan licht, lucht en vocht is blootgesteld, heeft nu eenmaal geen lang leven. Meer kans om de eeuwen te trotseren hebben boeken en uiter aard voorwerpen van metaal en steen Toch weten we, dat kaarten vroeger grote oplagen gedrukt moeten zijn -i de interesse van de mens in de af beelding van zijn wereld, zijn land. zijn stad te bevredigen. De drukpers was nauwelijks uitgevonden, of de uit gevers gingen beseffen, dat dergelijke afbeeldingen een winstgevend artikel vormden. Vanaf de jaren rond 1500 zijn er dan ook, eerst in Italië, later in Frankrijk en Duitsland allerlei kaarten gedrukt, grote wandkaarten zowel als kleine blaadjes, meestal los en soms als illustraties in een boek. De gè- woonte, om de kaarten, alle op hetzelf de formaat, tot een atlas samen te voe gen, werd echter pas in 1570 geboren. Het interessante daarbij is. dat deze vorm voor het eerst in de Nederlanden werd toegepast. In Antwerpen kwam de oudste wereldatlas van de pers en in Amsterdam bereikte, zoals gezegd, de atlasproduktie in de 17e eeuw een ongekend topphnt van perfectie en kwa liteit. Aardglobe van de Nederlandse ontdekkingsreizen naar het noorden, naar Oost-Indië, naar Afrika en naar Amerika. Van al deze reizen verschenen, zo heet moge lijk van de naald, opwindende beschrij vingen met kaarten en prenten, die ter stond vertaald werden in het Latijn (toen nog de internationale taal, ook voor de handel) en in de moderne ta len. De cartografen haastten zich, de nieuwe gegevens te verwerken in hun globes, kaarten en atlassen. Ook de oorlog tegen Spanje prikkelde de activiteiten der cartografen. In de moderne legers van de prinsen Maurits en Frederik Hendrik, die golden als in ternationale oefenscholen voor inge nieurs. waren kaartenmakers onont beerlijk. Behalve de officiële kaarten waren er echter ook andere 'n soort getekende kranten om het publiek van het laatste nieuws te voorzien. Van alle belegeringen en veldslagen wer den inderhaast grote kaarten met be schrijvingen vervaardigd, dikwijls in verschillende talen. Onbetwiste mees ter op dit gebied was de Arasterdam- se graveur Claes Jansz Visscher een even bekwaam journalist als kunste- Adriaan Veen. pen Rijnland, Delfland en Schleland in opdracht van de overheid vervaardigd door Floris Balthasar van Berckenro- de, oen legercartograaf, die door het twaalfjarig bestand zonder werk zat. De resultaten van deze officiële op- Uitbundige rijkdom Wat de Amsterdamse uitgevers, voort gedreven door opgenoemde stimulan- ten op de markt brachten, was van 'n uitbundige rijkdom en verscheidenheid. Daar zijn in de eerste plaats de grote landatlassen, imponerend door hun for maat en het aantal van hun folianten. Steevast openen zij met een plaat-ti tel vol mythologische figuren, een wijds gezette typografische titel, ge volgd door hoogdravende opdrachten en lofdichten in verschillende talen en daarna een weelde van kaarten, zorg vuldig gegraveerd, gevat ln barokke cartouches, met in de hoeken opdrach ten en wapens. Opgesierd met spreken de afbeeldingen van mensen en dieren en in de zeeën speelse dolfijnen en wal vissen bekoorden deze kaarten het oog door de fraaie compositie en de sier lijke kalligrafie der inschriften. Dit al les werd dikwijls kunstig met de hand gekleurd en soms met goud gehoogd door bekwame „kaartafzetters". Men herkent deze atlassen aan hun stevige perkamenten banden met een verguld cartouche op het midden van de plat ten en rode titelschildjes op de geribde ruggen. In enkele gevallen gaf een rijke verzamelaar de Amsterdamse boekbinder Albertus Magnus opdracht, de atlas te kleden in kostelijk rood ma rokijn, versierd met 'n kunstig des sin van kleine gouden stempels. De at las in die dagen was natuurlijk de ..Grooten atlas oft werelt-beschrljving" Blaeu, die in 1662 begon te verschijnen. Het is het grootste en schoonste, ooit op dit gebied gedaan. De Staten Ge neraal boden het twaalf delen dikke meesterwerk, gebonden In fluweel of goudbrokaat, aan vorstelijke bezoekers aan. Dan nog waren sommige liefheb bers niet tevreden met wat de uitge vers boden. Ze gingen de Blaeu-atlas aanvullen met extra-kaarten, tekenin gen en prenten. Een legendarische naam verwierf zich, zo doende, de Amsterdamse advocaat Mr. Laurens van der Hem. Van der Hematlas Deze kunstzinnige koopmanszoon was een van dc rijkste patriciërs uit dc rijk6te periode van onze vaderlandse historie. Uit het kohier van de 200ste penning van 1674 blijkt, dat hij aange slagen werd voor 1055 gulden. Een gi gantisch bedrag voor die dagen. Zijn welstand stelde hem in staat, kunste naars naar vreemde landen te zenden om topografische tekeningen te maken geheime kaarten van de Oost-Indische Compagnie uit een archief, dat voor anderen hermetische gesloten was, mocht coplëren. Zo bracht hij in een periode van 35 jaar 2115 kaarten, teke ningen, aquarellen, prenten e nhand- sc-hriften bijeen, die hij bezig was, In uniforme perkamenten banden bijeen te binden, toen de dood hem overviel. Het Is een genot om ze door te blade ren, want Van der Hem had voor het Inkleuren der kaarten Meester Dirk Jansz. van Santen, een van de be roemdste „enlumineurs" van zijn tijd in dienst genomen. Met hoge kosten werden de beste verven, stof- en blad goud aangeschaft en het heeft zeker twintig jaar geduurd, voordat al dit kleurwerk voltooid was. Na de dood van het echtpaar Van der Hem ging Snelle opbloei De snelle opbloei van de Amsterdamse cartografie is vooral te danken ge- 5t aan drie impulsen, die het werk de kaartenmakers in nieuwe banen dreven en hun de eerste plaats in Euro- de toenmalige wereld bezorg den. De grootste stoot kwam uiteraard iilM^ De derde impuls tenslotte kwam van de binnenlandse waterstaatkundige toe stand. De nieuwe inpolderingen en be dijkingen en de daaruit voortvloeiende ingewikkelde eigendomsverhoudingen vereisten een nauwkeurige kartering. Zo werden bij voorbeeld de bekende kaarten van de Hoogheemraadschap- Het Japanse Osakaafgebeeld in de Van der Hematlt MNM de atlas over op de ongehuwde doch ter Agatha. Hoewel met name de Oost- Indische Compagnie voor zeer veel geld de geheime kaarten uit zijn ar chief terug wilde kopen, weigerde ze iedere transactie. Pas toen het ge slacht uitstierf, kwam deze „Nacht wacht der cartografie" in veiling. Prins Eugenius van Savoyc kocht hem voor 22.000 gulden, een half miljoen, naar huidige maatstaven gerekend. Later ging het kostbare werk over naar de Weense Hofbibltotheek, waar het nog berust. Het bijzondere van de expositie, die thans in de Amsterdam se Waag wordt gehouden, is onder meer, dat voor het eerst na 237 jaar weer een gedeelte van deze unieke atlas in Nederland terug is. ,,De we reld op Papier" toont namelijk twee bunden. waarvan de ene kaarten uit het geheime archief van de Oost-Indi sche Compagnie bevat, zoals gezegd een zeer intrigerend onderdeel van Van der Hems kostbare nalatenschap Traditie niet dood In de Amsterdamse kaarten en atlas sen uit de zeventiende eeuw, zoals die nu in dc Waug liggen geëtaleerd (de grootste collectie, ooit bijeen gebracht) weerspiegelen zich ullc aspecten van wat een kleine gemeenschap aan cul tuur wist op te brengen. Wetenschap, techniek, kunstnijverheid, onderne mingslust. het komt allemaal in het uitgestalde materiaal tot uitdrukking Juist in deze tijd, nu het verstrekken en verkrijgen van allerhande kaarten- materlaal zo geruisloos eu vanzelfspre kend gaat (de benzinepompkaartó) is het Roed, eens terug te kijken op de eeuwenoude fracties van de cartogra fie. Waarbij aangetekend moet wor den, dat die traditie verre van dood is. want nog altijd wordt een kaart met de hand gemaakt, al zijn de kleu ren dan niet meer met het penseel op ieder exemplaar geschilderd en al heeft de Amsterdamse uitgeverij op het ogenblik niet meer. zoals eens, het wereldmonopolie van de atlassen- produktie. (Van onze luchtvaartmedewerker kirgen opent koningin Juliana een juwlcundige schepping die je, als je 1n ronddoolt, het gevoel geeft dat lok ln Nederland) de toekomst inder- tad al begonnen Is. Het nieuwe Schip- Hl is een van 's werelds modernste chthavens. Toch is de luchthaven- rectie er zich van bewust, dat de chtvaart zo ongedacht snel groeit men. eerder dan aanvankelijk was dacht, at weer de handen uit de mou- zal moeten steken om de uitbrei- ogen ter hand te nemen. De moge- kheden daartoe zijn echter volop nwesig. nieuw* areaal ls ontworpen op ren de verwachtingen voor het 1075: de afhandeling van vier ljoen passagiers en 80.000 bewegin- passagiersvliegtuigen per ir. Er is ook gedacht aan de on- orstelbaar grote aantallen mensen s en wegbrengers) die de mil- nen passagiers zullen meebren- Het nieuwe Schiphol illustreert overduidelijke wijze dat het lucht voer in snel tempo massavervoer het worden is. Het areaal is ook gebouwd dat de passagiers op ei- gelegenheid de weg zullen moeten Jen door de gebouwen. De „lay- ft'' deervan is dan ook eenvoudig, belangrijk* rol in het ontwerpen van de luchthaven heeft gespeeld de gedachte dat de passagier, na zich eenmaal aan de zorgen van de lucht haven te hebben toevertrouwd, recht beeft op een maximum aan bescher ming, bescherming tegen het lawaai van de straalmotoren, prikkelende keroslnedampen. stuwstroom van mo toren en ook tegen doodgewone regen en kou. Daarom is de passagier van af 't moment dat hij uit de taxi of bus stapt totdat hij in het vliegtuig gaat zitten en van de stewardess zijn krant krijgt aangereikt, „onder de pannen" Van de geweldige van roltrottoirs voorziene pieren stapt de passagier door gesloten en goed verlichte Avio- bruggen het vliegtuig in. In principe kan men vanuit zijn eigen huiskamer naar New-York, Rome, Van huiskamer naar Rome of Lagos zonder buiten te komen Hei pierenstelsel. .onden of Cairo reizen zonder ook maar één moment aan de buitenlucht te zijn „blootgesteld". Vrijwel nergens kruisen de vertrek kende passagiers de weg die gevolgd wordt door hen die juist zijn aangeko- Aldus uitgekiend opgezet, heeft het areaal zoals "t nu in bedrijf komt 'n capaciteit van 2200 passagiers per uur! t Stelsel van pieren en opstel- plaatsen voor vliegtuigen is berekend op 33 vliegtuigbewegingen per uur. Per kwartier kunnen bijna 2000 colli bagage worden afgehandeld, inbegre pen de douanecontrole. De centrale passagierswachtkamer biedt aan 1000 man plaats. De afhandeling van ba- Rage en passagiers vindt plaats op 2 niveaus. De aankomende reizigers worden opgevangen op de begane grond, de vertrekkenden op de eerste ei-dieping. Vanwege dit laatste I* de ♦oegengsweg tot 't stationsgebouw op betselfd* niveau ««bracht met een voorrijlengte van 120 meter. Dagjesmensen die in nog steeds gro ter getale naar Schiphol komen om naar de vliegtuigen en de drukte te kijken kunnen over de daken van de Schiphol is al vanaf zijn bestaan een zeer belangrijk knooppunt in het in ternationaal luchtverkeer en de ont wikkeling van Schiphol geeft een ge trouwe afspiegeling van de ontwikke ling van de Internationale luchtvaart in 't algemeen. In 1917 streek de pril le Militaire Luchtvaart neer op dit hoekje van de in 1825 drooggemalen Haarlemmermeer: eens berucht on der schippers als acheepskerkhof fSchipshol. later Schiphol). In 1919 richtte Albert Plesman de KLM op ra vestigde rich met zijn kleine bedrijf op Schiphol, ln 1920 ward de aerate luchtlijn geopend: op Londen, 't Aan tal passagiers dat in dat Jaar via Schiphol reisde bedroeg 440. In 1926 nam de gemeente Amsterdam de ex ploitatie over (in 1958 werd Schiphol een NV met Amsterdam, de staat en llotUrdam als participanten i en begon de uitbreiding van de luchthaven op voor die tijd grootscheepse wijze aan te pakken. Schiphol was de tweede luchthaven in Europa die verharde startbanen kreeg. Dat was In de der tiger jaren toen Schiphol een geweldi ge bloei beleefde met 80 vliegtuigbe wegingen per dag (vergelijk: Tegen 1975 33 bewegingen per uur) N» de oorlog bleek pas goed hoe on misbaar het vliegtuig geworden was ln het internationale verkeer. In de eenwie drie naoorlogse jaren handelde Schiphol evenveel passagiers af ale m uphols lagrntirle batienstelsrl trojreteerd op een luchtfoto fan Amsterdam. Foto: K.L.M. Aerooarto. de eerste 20 Jaren van zijn bestaan namelijk 1 miljoen. Thans loopt hel aantal passagiers dat per jaar langs Schiphol komt, al tussen de 2,5 en 3 Schiphol ls verbonden met rond 120 steden in meer dan 70 landen. Van de Fluropese luchthavens komt het na Londen, Parijs <2 luchthavens) en Frankfort op de vierde plaats voor wat betreft het goederenvervoer. Op de lijst van passagierabewegtngen per jaar bereikt Schiphol de achtste plaats op de lijst ven 40 Europeee luchtha-

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9