HET VEILIGE HUIS ZIT VOL DODELIJK GEVAAR Studenten leggen wensen op tafel Veel Duitsers in Drakensteyndefilé In kleinste hoekjes zweeft het doodskopje met gekruiste botten Pastoraal concilie Voorstellen zeer radicaal Gehandicapte kind vroeg opgevangen '"fiiitiimi' Apothekers richten zich op feest tot publiek Enrico Dante overleden OMSTREDEN KARDINAAL AFGETREDEN Wijziging van belofte in gemengd huwelijk Voorzitter CDU legt functie neer ,,De ondergang'1 in Engeland en VS MAANDAG 24 APRIL 1967 DE LEIDSE COURANT (Van een oneer verslaggevers) Het veilige huis, dat ouders hun kinderen bieden, zit soms vol dodelijk gevaar, vooral voor de kruipers en de klimmers. Men zou niet langer met een geluk zalige glimlach en gekruiste armen op zijn stoel blijven zitten als men het doodskopje met de gekruiste botten zich zou voorstellen op elk plekje, waar be reikbaar voor kinderen giftige stoffen staan. De pillen in het potje op het nacht kastje, de cosmetica op de toilettafel, het arsenaal aan huishoudelijke vochten in het gootsteenkastje, de technische vetten en oliën voor de auto van pa onder aan de trap of in het schuurtje, dit alles zoekt en vindt het kind zodra het uit de box is. Voelhorentjes schijnen het de weg erheen te wijzdVi. En het eet en drinkt ervan alsof het aanzit aan een verzorgd dineetje. Voelhorens wijzen kind de weg naar giftige stoffen Als uw kinderen een uitzondering vormen op de regelmaat, waarmee ontstelde moeders naar art sen en poliklinieken lopen, dan moet u wel be seffen aan het hoofd te staan van een gelukkig gezin. En geluk duurt geen leven lang. Een on geluk schuilt in het kleinste hoekje van het huis, precies dat aan het oog onttrokken hoekje, waai de spulletjes worden opgetast, die hoognodig zijn, maar niet de hele dag in het oog moeten vMlen. Er bestaan vele van die onaanzienlijke hoekjes. Vooral daardoor is te verklaren, dat jaarlijks der tig kleuters sterven door vergiftiging. In het kin derziekenhuis van een van onze grote steden ko men jaarlijks 15 peuters, die voor langere duur moeten worden opgenomen na het snoepen of drinken van vergif. Dit zijn de ernstige geval len, want per dag wordt er in ons land 18 maal alarm geslagen om in te grijpen bij kinderen, die „iets verdachts" naar binnen hebben gekregen. In meer dan driekwart van deze gevallen gaat het om kleuters beneden de vijf jaar. Het medicijnkastje is een bekende weelde in vele huizen. Daar komen de pleisters uit als druppel tjes bloed uit een geschonden kinderknietje wel len. Daar gaan na de behandeling de pleisters ook weer in. Het kind weet waat het moet wezen als het pijn heeft. Maar de zenuwtabletten van pa, die bij het ontbijt ingenomen moeten worden, staan tussen de pindakaas en de jam in, omdat pa ze anders zou vergeten in te nemen. Om de zelfde reden heeft moe haar laxeermiddelen tus sen de theekopjes op het dressoir staan. Pa zowel als ma nemen hun medicijn in, waar de kinderen bij zijn en vertellen er bijna ter verontschuldi ging tegenover hun kinderen bij, dat het is om ge zond te worden. Ook zonder deze foutieve voor beelden zou het kind deze medicinale spulletjes eten en drinken als het ze te pakken kreeg, maar buiten dat kan het kind er geen weet van hebben, dajt de gezondheid1 voor de volwassenen iin hetzelf-j de flesje schuilt als de ziekte voor het kind. heel wat leergeld heeft gekost. De historie kent hier nare voorvallen van. Een moeder haalt voor de bevalling Lysoform in huis, zet het restant weg in een limonadefles, waaruit hetzelfde kind jaren later een verfrissing drinkt. Een andere moeder diende haar peuter met pijn in het buikje een laxeermiddel toe, dat zij zelf jaren geleden voor geschreven had gekregen. Meestal overleven kin deren een dergelijke aanslag op hun tere interne gesteldheid, maar het ontbreken van de wijsheid in huis vergt vaak veel dokterskunst en vliegwerk omdat het in alle gevallen zaak is er zo spoedig mogelijk bij te zijn. Wie geen kinderen in huis heeft, kan daarom niet de zorgeloosheid laten varen. Komt er nooit een buurkind even langs, een neefje of een nichtje? Weet u zeker, dat kinderhanden niet zullen graai en in 'n voor de vuilnisman klaargezette doos met oude flessen, waarin nog restanten pillen en drankjes? Spoel deze weg door gootsteen of toi let en zet alleen de lege flesjes buiten. Spring niet liehtzinnig om met de inhouden van flesjes. De etiket u zittci r niet s op. De apothekers die vanwege de viering van 't 125- jarig bestaan van hun organisatie de aandacht van de burgerij gaan vragen voor dit soort geva ren, zijn ook geneigd de hand in eigen boezem te steken. Zij huiveren bij het horen van het ver haal van de drie boerenjongens, die een besteld geneesmiddel voor een paard moesten halen bij een dierenapotheek. Zij kregen een stevige punt zak van het spul mee. Het zouden geen echte jon gens geweest zijn als ze er niet even aan geroken hadden. Zowaar, het rook en smaakte naar drop. Lik voor lik kregen ze steeds grotere hoeveelhe den naar binnen. Pas toen ze in het ziekenhuis lagen, beseften ze, dat ze hun snoeplust hadden uitgevierd met een paardemiddel. Deze paardemedicijn had nooit meegegeven mo gen worden in een puntzak, gelijk suiker. Maar zelfs de wetgever, die voor het betrekken van sterke drank en rokerij de leeftijd van zestien jaar aanhoudt, laat klakkeloos kinderen tot de apotheker toe. Met hetzelfde gemak geven som mige fabrikanten lekkere smaakjes aan kinder geneesmiddelen, zodat de kinderen ze als lekker nijen gaan beschouwen en er licht te veel van naar binnen werken. Er is niets op tegen om de nare smaak van een kindergeneesmiddel weg te werken, maar verder dan neutralisering hoeft men niet te gaan. In Engeland gebruiken de apothe kers verschillende vormen van flesjes om aan te duiden of men met gevaarlijke of minder gevaar lijke medicijnen te maken heeft en of de ze be stemd zijn voor inwendig of uitwendig gebruik. Dit is ook handig voor in het donker. Gootsteenkastje Een bron van groot kwaad schuilt In veel huil in 't gootsteenkastje, waar men tientallen stof van giftige aard bijeen treft, 't Kind. dat eenm is gaan kruipen of klimmen, vindt geleid di zijn intutïic hier een kwaadaardige collectie a tasters van leven en gezondheid: bleekwater. soi wasmiddelen, ammonia, zoutzuur, petroleum. b< zinc, vlekkenwater, insecticiden, desinfeeterin middelen, wassen en poetsmiddelen. Dit hi alleen hoog op een plunk, maar ook nog slot en grendel. Kinderen laten zich door niets afschrikken, niet door stank of vieze smaak. Het zijn alles-eters en alles-drinkers. Zij eten uit een bloempot de aarde, die juist bemest is. De gemeenste vergiften tegen plantenluis krijgen ze feilloos uit spuitbussen, waar juist deskundigen met de allergrootste voor- t nicl ammonia WAT KINDEREN GRIJPEN... sektenbestrljdlng! zichtigheid mee omspringen. Zet gevaarlijke spul na gebruik niet even weg of loop met achter lating ervan niet naar de bal of telefoon. Het kind heeft het te pakken voor u het weet. Het kind zo leert de historie drinkt zelfs het rei nigingsmiddel uit de wc-pot. Niets is veilig voor ze. Wees vooral voorzichtig met dit soort stoffen als de verpakking een aantrekkelijke kleur heeft. Daar zijn kinderen zeer gevoelig voor. Toen een moeder even niet keek, stapte een kind in een teil met bleekwater. En wat in flesjes en potjes huid en schoonheid dient, ondermijnt eveneens in veel gevallen de ge zondheid van het kind. Een sierlijke verzameling op de toilettafel mag oog en zelfverzekerdheid strelen met kinderen in huis moet 't achter slot en grendel. Laat het kind ook niet vrijelijk gras duinen in het tasje van vriendin of kennis, want met feilloze zekerheid diept het kind daaruit het flesje op, waarvan de inhoud niet goed voor hem is. Tegen de tierigheid en de eetlust van een kind, op zich gezonde eigenschappen, staat men mach teloos, tenzij men voorzorgen treft. Is een kind eenmaal de vijf eerste levensjaren gepasseerd, dan wordt het wat voorzichtiger. Oudere kinderen kijken wel even uit «voor ze eten en drinken. Maar doe geen zoutzuur in een sinasflesje, want een stiekum achterovergeslagen slok kan in alle schie lijkheid verrecht de ernstigste gevolgen hebben. Blijken uw voorzorgen te hebben gefaald of uw argeloosheid te zijn gewroken, laat dan het kind onmiddellijk een glas water drinken en breng het tot braken door het uw vinger In de keel te ste ken. Dan ijlings naar de polikliniek, dokter of apo theek met medeneming van restant of verpak king van de kwalijke stof. zodat ze in het zieken huis weten, wat en hoeveel het kind naar binnen heeft gekregen. Van een onzer redacteuren UTRECHT Het nationaal comité van het studentenberuud van het pastoraal concilie heeft een serie conclusies gepubli ceerd. die zU» voortgekomen uit het zg. „studentenconcllle", waaraan gespreks groepen van verschillende universiteiten hebben deelgenomen. Deze conclusies zullen op 29 april a.s. op de slotvergade ring In stemming word engebracht. Deze vergadering wordt gehouden In de aula van de gemeentelijke universiteit van Over de kerk zeggen de studenten, dat het institutionele karakter sterk moet worden teruggedrongen. De kerk ls te wel- nig leefgemeenschap, teveel een formelo organisatie De pne.-ter moet In de eerste plaats liturg zij", df bisschop een teken vun de verbondenheid met de universele kerk. De celibaatsverplichting voor pries ters moet worden afgeschaft. De bisschop moet worden ontlast van ulle administra tieve rompslomp zodat hij persoonlijk con tact met de gelovigen kan onderhouden. De studenten leggen er de nadruk op. dat dogmatische kwesties en kerkelijke structuren hen weinig Interesseren: hun Interesse gaat uit naur algemeen levens beschouwelijke problemen Volgens velen heeft het dogma geen algemene, absolute. I voor alle tijden geldende geldigheid Zy waarschuwen tegen blnnenkerkelijkf strijd over de interpretatie vun dogma's en Kerkelijke wetten De modieuze belang - I stelling daarvoor zal omslaun ln overver zadiging en volk «men wegvallen viu) alle OKONINGEN (ANP) Bij hel ge- hundlcapte kind is het noodzukelijk alle ten achter gebleven resterende en nog te stimuleren mogelijkheden te active ren om nog een zo groot mogelijke aan passing en harmonie in de ontwikkeling te bereiken, waardoor nog zo redelijk mogelijke aanpassing aan het normale leven tot stand gebracht kan worden. Het is daarom noodzakelijk intensief samen te werken. Daarbij wordt spe ciaal gedacht aan vaste begeleidende teams, waarin medici, psychologen, pe dagogen, maatschappelijk werksters en gespecialiseerde therapeuten naast hun diagnotiserende taak een voortdurende aandeel houden In de opvoeding. Dit stelde mej. prof. dr. W. J. Bla dergroen. hoogleraar in de opvoedkun de van het afwijkende kind te Gronin gen in een rede over het spastisch ge handicapte kind in gezin en samenle ving op de in Groningen gehouden al gemene vergadering van de bond ter bevordering van de belangen van do spastic!. Elk onderwijs moet aansluiten bij de ontwikkelingsdiagnose van het kind. We moeten daaraan onze leer middelen, oefen- en speelmiddclen aan passen. Van medische zijde werd de nadru^L^gclf«cL vrc^^^imgglijk diagnose liefst* binnen de "drie motorische en zinwngelijke behandeling. Het gaat erom, dat handicaps en hun invloed op de ontwikkeling van begin af aan in kaart moeten worden ge bracht en gehouden door op regelmati ge tijden na behandeling heronderzoek te laten plaatsvinden. De behandeling moet vroeg beginnen en volgens het ont wikkelingsplan geschieden. In de eerste levensjaren dienen vooral de ouders in deze behandeling ingeschakeld te wor den. (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Kon. Ned. Maat schappij ter Bevordering van de Phar- macie. die vandaag het 125-jarlg bestaan viert in het RAI-gebouw, richt zich bij deze gelegenheid lot het grote publick. De feiten tonen aan. dat velen te weinig verdacht zyn op de gevaarlyke werking van geneesmiddelen, dit vooral ln ver band met misbruik door kinderen Dit geldt trouwens ook voor andere giltigc stoffen in huis. Onder het publiek wordt een vouwblad verspreid, dat een ernstige waarschuwing inhoudt en aangeeft hoe le handelen. Dc geestelijke vader van dit initiatief is dc Leidsc hoogleraar prof dr. E. M. Cohen, die ln een vandaag ge houden toespraak de harde noodzaak van dit stuk preventieve gezondheidszorg illustreerde. Minister B. Rooi vink van Sociale Za ken en Volksgezondheid, die het jubileum met een toespraak cachet gaf. wees np de belangrijke beslissingen, die te krach ten staan en die betrekking hebben op de uitoefening van de artsenybereid- kunst. Daar is ten eerste de wet op de geneesmiddelenvoorziening, de EEG-nt- spraken en de verschuiving naar de pro- duktie in het groot. De minister bezag dit alles met vertrouwen, omdat de voor uitziende blik van de apothekers onder meer tot uitdrukking komt in de beteke nis. die wordt gehecht aan internationale contacten. Voorzitter dr. J. H. M Winters uit Delft ging in op de geschiedenis en op de plaats en de taak in de toekomst van de apothekers. De organisatie kwam tot stand op ini tiatief van de bekende Amsterdamse me dicus dr. S. Sarphati. In het eerste jaar steeg het ledental reeds van 37 Lot 82. Thans telt de maatschappij 1315 leden, verdeeld over 15 departementen. De Nederlandse apothekers houden zich vooral de bijzondere functie voor ogen. die zij vervullen op het zo belangrijke terrein der volksgezondheid. Vandaar dat de sinds 1947 koninklijke maat schappij onder meer bij herhaling waar schuwt tegen het huidige overmatige ge bruik van geneesmiddelen. In ons land worden thans circa 200.000 recepten per dag afgeleverd, dat ls meer dan 50 mil- Wen per jaar Niet weinig trots 1* de jubilerende maatschappy op haar. in 1955 opgerichte laboratorium der Nederlandse apotheker*. Dit laboratorium ia in Utrecht gevestigd. Weekenddrukte viel mee F am. Van Dijk bood plaatje aan LAGE VUURSCHE (ANP) De drukte sc-he viel in het weekeinde nogal mee hoewel hel kasteel Drakensteyn voor ve len een trekpleister bleef. De politie van Baurn had op de we- Met de zwervende heer Bouwmeester verschenen gisteren voor de hekken t-an Drakensteyn ook twee jongens uit Ermelo, op een extra-hoge fiets compleet met ooievaar en baby. De echte ooievaar laat overigens nog op eich wachten. zonnetje was doorgebroken meldden de eerste autotoeristen zich. Er waren dit maal veel Duitsers b|j, die na een bezoek aan de bollenvelden, via Lage Vuursche naar hun land terug keerden. Het meeste verkeer werd tus sen half drie en half ver verwerkt. Vooral b|j de kruispunten ontstonden opstoppingen. De Baarnse politie heeft de indruk dat veel zondagrijders het gebruikelijke ritje naar paleis Soest- dijk na een plotselinge weersverbeterlng dit maal hebben uitgebreid met een tochtje naar Drakensteyn. Overigens bleef de drukte aanzienlijk beneden die van vertien dagen geleden en vorige week, Men heeft In Lage Vuursche de indruk dat de belangstelling voor het ge beuren rondom Drakensteyn een beetje is geluwd, vooral nu de blijde gebeurtenis /.o lang op zich laat wachten. Op de ter-1 raajes in Lage Vuursche was het ook j gisteren vrij rustig. In tegenstelling tot andere dagen niet een beetje zon. De be- I langstelling ging vooral uit naar het perscentrum in de legertent en andere tijdelijke „opstallen". Prinses Beatrix en prins Claus waren gistermiddag op theevisite in het ouder- lijke paleis. Zaterdag bleef het prinselijk paar thuis. De zingende familie Van Dijk uit Am sterdam (zeven kinderen van 8 tot en met 15 jaar) was gistermorgen al heel. vroeg voor de poorten van Drakensteyn j om haar plaatje: „Wat brengt de ooievaar op Drakensteyn" aan te bieden. Het lied-1 je werd nog gezongen ook, maar het i auditorium van de Nederlandse „familie i Trapp" bleef op deze druilerige ochtend I beperkt tot enkele fotografen en de schildwacht voor het kasteel. Aan de kerk kenmen de studenten een belangrijke taak toe ln de strijd tegen de oorlog Zij heeft hier een taak van ver- Kondiging. Het ls aan de christenen zlef. verdere stappen te ondernemen zoals dienstweigering of het afwijzen van de defenslebegrot l ng. Ook op het terrein van huwelijk e*i sexual!teil doen de studenten vr|J rigou reuze uitspraken Volgens velen moet de sexuallteit worden losgekopcld van de pro creatie. Het burgerlijk huwelijk zou door de kerk moeten worden erkend. Ook de echtscheiding zou door de kerk gebillijkt moeten worden. Zeer veel aandacht besteden de studen ten aan het onderwerp missie en ontwik kelingshulp. Missionarissen zouden moe ten erkend worden als volwaardige ont wikkelingshelpers. De verschijningsvorm van de Nederlandse kerkprovincie zou drastisch versoberd moeten worden. De studenten pleiten voor de adoptie van Jonge kerken door een Nederlands bisdom en voor een zo groot mogelijke samenwer king van missionerende orden en congre gaties. De m on.n moet om de drie Saar verlof krijgen en vrij zijn om te (Van onze correspondent VATICAANSTAD Op 83-Jsrige leef tijd Is te Rome overleden kurdlnaal En rico Dante, de man die onder vijf Pau sen uls ceremoniemeester heeft gediend. HIJ kende alle kneepjes van het Vali- irgde dut de plechtigheden keurig verliepen. HIJ wus. zo zei men in Rome schertsend de enige man die de Paus ren opdracht Altijd stond hij bij openbare gods- Paus om hem met een enkel gebaar te beduiden wat hij moest doen: gaan zit ten, opstaan, knielen, naar links gaan of naar rechts ,.Als Dunte je aankijkt", zei een prelaat eens, ..kun je er zeker van zijn, dat er iets mis Is. Maar als je naar Dante kijkt, kun Je nooit iets ver keerd doen". Paus Johannes werd eens door een niet-Italinnnsc priester ge vraagd. of hij in zijn land een bepaalde ritueel mocht gebruiken". ,,Dat zullen we Dante moeten vragen", antwoordde Paus. Vijftig jaar lang Is Dunte pauselijk ce remoniemeester geweest, vanaf zijn der tigste tot zijn tachtigste. Dut hij zoals ie der op de televisie heeft kunnen zien. al tijd een kwieke indruk mankte, kan mis schien verklaard worden uit het feit, dal hij ieder Jaur enkel dagen zoek bracht met het beklimmen vun de Dolomieten. Tot zijnzescnzcvcntlgste wel Ie ver- De Amsterdamse familie Van Dak in een vrolijke stem mini, mor de ran Drakensteyn. Dat past rmaal bij het liedje ..Wat bi ragt ooievaar op Drakensteyn". dat e zingende familie op de plaat mplaar aan het prinselijk paar is aangeboden. GEZAMENLIJKE PASTORAAL HILVERSUM (ANP) lil een zater dag gehouden bijeenkomst van het dage lijks bestuur van de CDU ln het Hof van Holland te Hilversum hebben de voorzit ter J. J. M Smits te Waalwijk, de alge meen-secretaris mr. W van Es te Waal wijk en de perechef J. W Hekman zich uit het bestuur teruggetrokken Zij zullen echter wel lid van de CDU blijven. Naar de heer Ekman desgevraagd mee deelde ls de oorzaak van het neerleggen der bestuursfuncties te vinden ln ..het gebrek aan eensgezindheid binnen het bestuur. BREDA (KNP) Een gespreksgroep van priesters en predikanten in Zeeuws- Vlaanderen is lot een gezamenlijke pas toraal gekomen ten aanzien van gi-mengd gehuwden en heeft deze In een richtlijn neergelegd. Hun beraad, dat overigens geen officieel karakater heeft, heeft ge leid tot enkele conclusies, die vaak ook elders in ons land reeds praktijk zijn ge- De priesters en dominees van de ge spreksgroep zijn blijkens een publikatie in het Bredase bisdotansblad „Onderweg" erover eens. dat de gemengd huwenden met mildheid moeten worden benaderd. Dit betekent echter niet dat een pastoor of dominee geen uiting zou kunnen ge ven aan z()n bezorgdheid. Dese is op haar plaats, want al gaat het er niet om 's zondags de kerken vol te houden, de vraag blijft hoe Jonge mensen te helpen om vol te houden wat zij zelf graag wil len: namelijk bij de Kerk te horen. Als men de eigen Kerk ernstig neemt, zo zeggen zij verder, dan moet die ernst blijken uit tie waurdering van de eigen en de andere Kerk als een manifestatie van Christus" gemeente. Als dit gezien wordt, is een kerkelijk gemengd huwelijk niet zó gemengd meer. Dan moeten de Kerken, waar zfj een belemmering inhou den voor gemengde huwelijken, deze wegnemen. Maar deze mentaliteit is nog geen gemeengoed. De pastores moeten helpen deze tot stand te brengen. Het gaat ook niet aan om alleen oog te heb ben voor de moeilijkheden van een ker kelijk gemengd huwelijk en de waarde er van namelijk de wederzijdse liefde niet te zien. Uitvoerig is het beraad van dominees en pastoors ingegaan op de kwestie van de opvoeding der kinderen. Zij achten In verband hiermee een apart pastoraat ter zake van de gemengde huwelijken nodig. I Zeer recent ls de kritiek op bereidingen van het internationale eu- hnri.siische congres, dat volgend Jaar ln Columbia wordt gehouden. Men verweer hem pompeuze voorbereidingen. Het geld i -ocuile verbeteringen, aldus de kritiek. dominees tot een aparte conclusie geko men. Daarin zeggen zij: „Als de nlet- kathollcke party h(j de huwelijkssluiting voor de Katholieke Kerk de belofte heeft gedaan, dat liU of zij de kinderen katho liek zal opvoeden cn daarbij In gewetens- nood komt, dun behoort het tot de goede oecumenische praktijk om de betrokke- j nen te wijzen op de mogelijkheid om van de bisschop wijziging van de beloften Ie bekomen". AMSTERDAM (ANP. Van prof dr. J. Pressers werk „Ondergang, dr vervol ging en verdelging van het Nederlandse Jodendom 1940-1945" zal In dr loop vun dit Jaar een Engelse en ren Amerikaanse uitgave verschijnen, de Engelse bij Souvenir Pres* te Londen, de Amerikaan se bij E. P. Dutton te New-York ln Vlaanderen weerstand tegen nieuwe spelling BRUSSEL (ANP) - De Kontnklij. Vlaamse Academie voor Wetenschap. Letteren en Schone Kunsten acht de voorgestelde nieuwe spelling voor bas taardwoorden In het Nederlands onaan vaardbaar. De afdeling Letteren van de Academie heeft een verklaring uitgege ven, waarin wordt ge/egd dnt de rege ling die de Belgisch-Nederlandse spel lingscommissie heeft voorgesteld veel verder gaat dan nodig ls om een einde te maken aan de heersende verwarring op dit gebied en die verwarring nog maar groter zul maken. Zij heeft der halve een verzoek sun de Belgische re- gering gericht om geen besluiten le ne men zonder vooroverleg met de bevoeg de academiën.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5