TOEKOMST VAN LATIJNS AMERIKA VERDER NAAR LINKS ra éééAJ KERK MOET ZICH ONTDOEN VAN RIJKEN Psg i Van onze correspondent, drs. A. van Nijkerk) CARACAS De laatste pauselijke encycliek Populo- ram Progressio 1b In LattJns- Amerlka in bet algemeen ontvangen met groot enthou siasme. Maar ook de zoge naamde „gemengde gevoe lens" zijn niet helemaal af wezig, vooral onder het con servatieve bevolkingsdeel en de bezittende klassen. Vrij wel alle grote kranten ci teerden de laatste weken uitvoerig uit het pauselijke schrijven en vele dagbladen kwamen zelfs met de volle dige tekst uit. Ook al heeft de encycliek uiteraard slechts een morele waarde, toch ziet men hem in Zuld-Amerlka als een duidelijk politiek do cument, dat getrouw de so ciale onrust van de derde wereld weergeeft en dat zelfs met een pauselijk gezag een groot aantal klachten en standpunten bekrachtigt die de Zoidamerikanen In tal loze Internationale conferen ties reeds eerder te berde hebben gebracht. I! zaterdag li april: 1mt ndustrie. Sinds de dagen straat. Dure Amerikaanse De scherpe toon waarmee Paulus VI zfcflfuftFaat over het „egoïsme" van de ontwikkelde landen en de ..hebzucht" van de Zuidamerikaanse „oligarchie" wordt politiek geinterpreteeigl als een flinke ruggesteun voor de partijen van centrum en centrum-links. Deze partij en hebben in dit onderontwikkelde ge bied, waar de rijkdom of de armoe de? uitermate slecht verdeeld is. van de sociale rechtvaardigheid al ja renlang hun banier gemaakt. En in het bijzonder de christen-democratische partijen, die hier wat linkser staan dan hun collega's in Europa, voelen de brief van Paulus VI als een aanmoediging als een soort „nihil obstat" voor de linkse koers die zij de laatste jaren aan 't varen zijn. De christen-democra tische president Frei van Chili was dan ook een van de eersten, die Paulus VI telegrafisch gelukwenste met de revolu tionaire openhartigheid, waarvan hij in Populorum Progressio blijk geeft. De Paus spreekt hierin van de „uit wassen van 'n ongebreideld kapitalis me, van de „economische dictatuur" waarin de vrije concurrentie in de on derontwikkelde landen gemakkelijk verkeert, van de misbruiken die de particuliere eigendom in deze gebieden in de hand werkt, van de noodzaak van de overheidsinterventie, van de ,,ka- pitaalvlucht" van de welgestelden. van de handelsbetrekkingen die voor de 3de wereld steeds ongunstiger wor den. etc. Allemaal termen die hier in Latijns-Amerika de laatste jaren ge meengoed zijn geworden en die vooral in de programma's van de christen-de mocratische en uiteraard nog ster ker in die van de „socialistische" partijen terug te vinden zijn. Het is daarbij de ironie dat het pause lijk schrijven hier werd gepubliceerd op dezelfde dag waarop „Wall Street Journal" de Paus van 'n „opgewarmd marxisme" beschuldigde. Wall Street heeft in Latijns-Amerika inderdaad een aantal belangen en kapitalen te verde digen en maakt zich ernstig zorgen over de toenemende revolutionaire stro mingen in dit gebied. Deze stromingen sturen aan op 'n estatisme, dat 't parti culiere eigendom inderdaad in gevaar kan brenRen. Volgens de Wall Street Journal die voor de Zuidamerikanen 't symbool is van het Amerikaanse kapi talisme. begaat Paulus VI een funda mentele vergissing: „De onderontwik kelde landen hebben niet te lijden van een teveel, doch veeleer van een tekort aan kapitalisme". Alleen al het woord „kapitalisme" is hier zo impopulair en verguisd dat de meeste Zuidamerikaanse persmedia met 'n soort meewarige glimlach op de uitbarsting van Wall Street reageerden De „woordvoerder van het Amerikaan se grootkapitaal" wordt er bovendien van beschuldigd zich zelf 'n slechte dienst te bewijzen. De Venezolaanse re geringskrant „La Republics", zei daar over „Door op deze wijze elke socia liserende beweging in Latijns-Ameri ka maar meteen voor marxistisch uit te maken, verheft Wall Street de bijna vergeten figuur van Marx tot op het voetstuk van de vicaris van Christus op aarde. Voorwaar een gratis propa ganda die de Latijnse maxisten mei graagte In ontvangst zullen nemen... De Latijns-Amerikaanse Kerk bevindt zich de laatste jaren in een verrassend vernieuwingsproces. Zij was daar vol gens velen ook hard aan toe. nadat zij eeuwenlang te midden van de groeien de sociale nood in één lijn heeft ge staan met het rijke bevolkingsdeel, de elite en de conservatieve partijen. Voor een deel 1 heeft plaatsgevonden ..Rerum Nova rum" kwam in Latijns-Ame'rfka aan. nadat zij in Europa al bijna verjaard was. „Mater et Magistra" en Pacem in Terris" zetten de Latijns-Amerikaan se Kerk pas goed in beweging. Vooral de jongere clerus, die althans voor een deel in Europa en de Verenigde Sta ten is opgeleid, komt terug met ge zichtspunten. die vaak tegen die van de gevestigde hiërarchie indruisen. Deze nieuwe generatie begint de Kerk in 'n andere, meer sociale riëhting te stu wen om haar in de pas te doen komen met de nieuwe sociale en politieke ont wikkelingen op het continent, De re volutie van Fidel Castro in 1958 werkt als een soort noodsignaal, waarop te lezen staat dat de sociale omwenteling Ook de stem van een aantal moderne katholieke intellectuelen uit Europa begint hier in de tropen door te drin gen. Het zijn vooral Jacques Maritain Emmanuel Mounier. Léon Bloy. lgna- ce Leppe en ook Van der Meer de Walcheren, die middels hun vertaalde werken in contact komen met groe pen van de jonge Latijns-Amerikaanse intelligentsia. Deze groepen beginnen zich, tegenover de opmars van 't com munisme, steeds sterker te organise ren. in de progressieve 'christen-demo cratische partijen, die zij „als enig al ternatief voor het castrismc" presen- Contrasten Sinds 1950 is de economische ontwhkke- ling in dit gebied ernstig blijven ste ken. terwijl in dezelfde periode de be volkingsexplosie ongehoorde proporties aanneemt. En de weinige ontwikkeling, die er is. wordt door een klein bevol kingsdeel geconsumeerd en komt de massa's, die voor een groot deel wer keloos zijn. maar nauwelijks ten goe de. In de contrasten tussen arm en rijk voeden zich de extremistische en sterk-socialistische bewegingen. De Kerk is zich van deze noodtoestand de laatste jaren zeer wel bewust gewor- .oieeo.» VJ btiwriend is, heel! zijn «roetende protVAen laten ^hóren tegen het heer sende sociale onrecht en heeft dienten gevolge de eretitel van de „rode bis schop van Brazilië" gekregen. Zelfs zijn er sinds kort gevallen gesigna leerd van jonge priesters, die in hun verzet tegen de geprivilegieerde klas sen zover gegaan zijn, dat zij de zijde van 't linkse extremisme en de guer rilla hebben gekozen Nog kort gele den is er in de Colombiaanse Kerk waarschijnlijk de meest behoudzuchti ge van heel Zuid-Amerlka een ern stige verdeeldheid opgetreden, waarbij de intussen beroemd geworden pater Camlllo Torres het habijt voor de battle-dress verwisselde, teneinde zich in 't Colombiaanse binnenland bij de guerrilla te kunnen voegen. Een jaar na zijn dood nu enkele weken geleden lieten verscheidene katholie ke jongerengroepen bijzondere missen voor zijn nagedachtenis lezen.In Chili en Peru is de Kerk begonnen 'n groot deel van haar grootgrondbezittingen on der de plattelandsbevolking te verde- Veel linkser In Mexico zetelt een centrum dat geleld seer radicale monsel heeft een jarenlange vatle gewijd aan de LatljnB-Amerlki kelljk studle- rdt door de iir lllich. Hij dale •eldoorlog ng Is conclusie dal de Kerk zich in dit gebied veel linkser moet gaan opstellen, wil zij niet elke controle op wat er op handen is, gaan verliezen. Hij is van mening, dal de katholieken tot een dialoog met de marxisten moe ten komen, of liever: dat er een groot front moet worden gevormd van al die niet allei hultei maar ook van binnen van goede wil zijn", en die bereid zijn voor een diep gaande maatschappelijke hervorming Mgr. Illtch en zijn medewerkers tonen zich ook zeer kritisch tegenover de apostolische hulp geld en mensen die de Kerk van de Verenigde Sta- tam aan LaUjna-vAmerika verleent. Te gelijk met de dollars krijgt de Latijn se Kerk een cultuurmodel» een „way of life" en zelfs een politieke kleur op gedrongen, die haar van de massa s vervreemden, aldus mgr. Ullch. „Als deze hulp bedoeld is als een pleister op de wonde, die bij de sociaal-ont erfden alleen maar even de pijn weg neemt en niet de ziekte, dan is het i het f r te lal ken. Dan komt er misschien aan het sociale onrecht een eind. Het gaat uit eindelijk om het lot van de mussu's. Het heelt geen zin om geld te blijven sturen, alleen omdat de bemanning de reddingsgordels niet durft uit te gooi en". Het zinkende schip is uiteraard de Kerk en de bemanning Is de con servatieve geestelijkheid van Latijns- en Noord-Amerika Mgr. lllich Is met zijn groep tot op heden een roepende ln de woestijn Maar liet is toch tekenend dat de laat ste Latijns-Amerikaanse bisschops raad met een stellingname kwam, die hoewel aanzienlijk voorzichtiger, toch ook een noodkreet liet horen. De pauselijke encycliek voorziet voor de onderontwikkelde wereld, waarvan Latijns-Amerika deel uitmaakt, een dramatische toekomst. En het stemt vele waarnemers hier tot grote vol doening dat Paulus VI tn zijn brief enkele personen citeert Joseph Le- bret en monseigneur Larrain die met hun Ideeën over de economische ontwikkeling een zeer grote invloed op de Zuidamerikaanse intellectuelen hebben uitgeoefend. In politieke kringen heerst hier de overtuiging dat met de verklarin gen van Paulus VI „het economische liberalisme voor goed begraven is". De voorzitter van de christen-demo cratische organisatie van Latljns-Ame- rika, Rafaël Caldera, had al veel eer der de groeiende kloof tusqen have's" en „have not's" aan de kaak gesteld en hij resumeerde zijn indrukken als volgt: „Was Leo XIII met zijn „Re- rum Novarum" de Paus van de arbei ders. dan is Paulus VI met „Populo rum Progressio" de Paus van de on derontwikkelde volkeren" ,i» »»t .it kleine dorpskerk ln Peru, rechts een hypermoderne wijk In Caracas, de hoofdstad

Leidse Courant | 1967 | | pagina 9