ZIJSPRONGEN LANGS HET GARDAMEER Ifmle CARABINIERI EN WIJNBOEREN SCHIETEN OP HET ONWEER ZATERDAG 22 APRIL 196T TOERISTISCHE SCHIJNWERPER TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER - TOERISTISCHE SCHIJNWERPER IIOHJVBEL duizenden Neder- landse vakantiegangers zul len ln de loop der jaren het Gardameer al met een bezoek hebben vereerd? En Hoeveel zullen er dit Jaar weer heen trekken? Het Gardameer ls Im mers een onverwoestbare trek pleister voor de vakantievlerder. En toch, ondanks het feit dat Italië zo groot is dat er met evenveel gemak een ander deel kan worden genomen, is dat Gardameer het onderwerp van deze wekelijkse toeristische schijnwerper. Rondom het water oppervlak van 370 vlerkante kilo meters liggen talloze kostelijke dorpjes, waarvan het een meer bekend zal zijn dan het andere. Tweehonderd kilometer weg on geveer leidt om het meer, dat het schoonste van Italië is. BENACUS, het gezegende meer, noemden de Romeinen het Gardameer. Zij ontdekten al het zeldzame klimaat met een milde, gemiddelde jaartemperatuur van dertien graden. De Dolomieten in het noorden beschermen de waterspiegel tegen de ruige, koude noordenwinden van het Alpenmassief. Zuidelijk uitbun dig zijn rondom het gehele meer de flora en fauna. Men kan er kiezen tussen de drukke toeris tenoorden met het mondaine vermaak en de stille vissersdor pen waar alles nog volop Ita liaans is en de hand van de toeristenindustrie nog niet zwaar drukt. zijn de moeite waard Een tocht rondom het Gardameer is als een ontdekkingsreis in het ge bied van de wijnstok en de olijf bomen, de stralend-bloeiende ole anders, de donkergroene cypressen, de sinaasapelen en citroenen - voor luttele lires op houten schragen uit gestald overal langs de weg - van de laurierbomen en ceders, van agaven en majestueuze palmen, van de burchten van het beroemde ge slacht Scaligeri; de schoonheid van al die pittoreske plaatsjes. Als u het Gardameer tot plaats van uw vakantie gekozen hebt, ga dan als het enigszins mogelijk is niet in juli of de eerste helft van augustus. Het pril le voorjaar is ideaal, de vroege zomer of het najaar. Ook in oktober noodt het water nog tot een koele duik. Van maart tot juni, in september en okto ber bent u zeker van een plaats op een van de vele, uitstekende geoutil leerde campings of in een van de vele voortreffelijke hotels Van begin juli tot medio augustus ls het Gardameer vol, bomvol. Op vele plaat sen, vooral vlak langs het meer, ls de agrariër teruggedrongen door de toe- VELEN zullen hun vakantiedoel al hebben gekozen. Vele an deren zullen nog moeten kiezen. Dan kan het Gardameer uit komst brengen. Ook voor hen die het een avontuur blijven vin den om op goed geluk naar het zuiden te trekken en „dan maar te zien waar het schip strandt". In een dag kan men het Garda meer indien men althans over eigen vervoer beschikt om rijden. Niet om impressies op te doen want dan zult u nog eens de trip moeten maken om ten slotte bij een derde keer enigs zins op de hoogte te geraken van de veelheid aan schoons en liefe lijks dat het meer te bieden heeft. Maar u kunt wel in een dag zo veel zien en ontdekken, dat u zegt: „En hier blijven we", hetzij in een hotel, een hotelletje, een pension of een camping. Want dat alles is in ruime mate aanwezig rondom het meer, dat weliswaar concurrentie heeft ge kregen van kleine meren als het Ortameer en het Lago D'Iseo maar het aureool van „schoonste van Italië" nooit heeft moeten prjjsgeven en dat ook nimmer zal moeten doen. rist. Grote, moderne hotels zijn verre zen. Grote campings ook, veelal met uitstekende accommodatie. Eén daar van is camping Ideal in Lazise. Diret- tore signor Felici, die al enige Jaren te maken heeft met Nederlanders van diverse pluimage, heeft vlak bij de camping een restaurant laten bouwen dat naast uitstekende Italiaanse scho tels ook degelijke Nederlandse kost verschaft. Niet iedereen is het Immers gegeven zich in het buitenland on middellijk aan het menu aan te pas sen. Voor kinderen vooral is het wel eens onwennig. Een uitstekend mid del, dat de overgang van onze boter naar de menu's met olijfolie beslist zal vergemakkelijken is een snee droog brood. Zou men niettemin pure frites willen, dan kan men dus in Lazise te recht. Specialiteiten Maar men moet zich toch tenminste de moeite getroosten met de Italiaan se keuken vertrouwd te raken. En wellicht lukt dit nergens beter dan aan het Gardameer, omdat uitstekende cuisiniers, meesters in hun vak, rond om het meer zowel de specialiteiten brengen van het noordelijk gelegen Trentino, van het oostelijke Veneto, van het zuidelijk van het meer gele-> gen Lombardia en van Plemonte, wes telijk van Milaan. In ieder gehucht rondom het meer kan men vragen naar trote, forellen. In de restaurants kan men hiervoor al te recht voor prijzen vanaf 700 lires, 4,20 gulden dus, fooi niet inbegrepen. Of probeer zelf op uw primus verse sardines in olijfolie te bakken. Houdt u niet van vis, vraag dan eens naar „cacciagione allo spiedo" wild aan het Spit, een specialiteit van Trentino. Of naar „risl e bisl", een Venetiaanse dikke soep van rijst, verse erwten, bo ter, uien, selderie, spek en ham. Een garnalen- en inktvisgerecht 6treelt ove rigens ook de tong. Dat alles natuur lijk begoten met een van de voortref felijke goedkope wijnen. Paddestoel Wie van Lazise ln de richting van Peschiera gaat. ontwaart na nauwelijks twee kilometer een paddestoelachtig huisje, het onderste gedeelte in de vorm van een grote ton. Rust daar <*en wijle in de schaduw. En nergens anders, midden in de streek waar een weelde van druiven rijpt, kunt u een verkwik kender Bardollno drinken. Ziet u niet op tegen een wat steviger wandeling, richt dan uw schreden wat verder zuidwaarts, vijf kilometer. Daar ligt Pesohiera De Venetiaanse en Oostenrijkse murengordel. omringd door een vestinggracht, 'is nog intact. Met Verona, Mantua en Legnano was Peschiera in de vorige eeuw een van de sleutelstelllngen van de Oostenrijkse vestingvierhoek. Het is een zeer oude vestingstad. Getuigend van roemruch te glorie uit ver vervlogen jaren liggen ln de haven nog prachtige, zeer goed onderhouden galjoenen. Maar zij zijn niet echt. Een filmmaatschappij had deze schepen nodig en heeft ze maar in Peschiera laten liggen. Operasterren Van Peschiera terug naar het noorden, naar Lazise. ook al lokt het zuidelijke schiereiland Sirmlone van zeer nabij. Zoals een klassiek epicurist echter een laatste lekker hapje als een streling voor de tong blijft beshoouwen. zo be waren wij Sirmlone. Het toeristisch centrum Lazise krioelt, evenals Malcéstne en Rlva, op markt dagen van de buitenlanders. Ga dan even. ln de schaduw der bomen, aan het haventje zitten. Er zullen spoedig twee bejaarde dames met gitaar en mandoline vërsohijnen. Met de gran- dezze van vermaarde operasterren be zingen zj] de lof van het Italiaanse land of wagen zfl zich aan een duet uit een Bezoek na zo"n ristorante ook eens een „caffé" waar de plaatselijke bevol king het nieuws uitwisselt. U bent nau welijks de prachtige stadspoort van La zlse gepasseerd, of daar ls al zo'n echt dorpscafé. De plaatselijke politie in een hagelwit uniform, veel gouden tressen en rinkelende ridderordes en onderscheidingen, waarvoor hij bijna borst te kort komt en waarnaar een Nederlandse generaal wellicht met enige jaloezie zal kijken, pleegt er een paar keer per dag binnen te komen om zijn min of meer permanente dorst te les sen. In de witte wijn laat hij een, wat we zouden kunnen noemen „rode pom- merance" doen. Dat is dan zijn „americano". En met de zwier van een miljonair zal hij u laten delen ln de vreugde, die hij uit zijn „americano" put. Fresco's Nog even een blik in de romaanse San Nicolokerk en het Dogaina Veneta <*n verder noordwaarts, naar Bardollno. Robijnrood flonkert er de gelijknamige pittige wijn. Dit prehistorische Romein se stadje ligt in de schaduw van de Monte Baldo en heeft enige zeer be langrijke monumenten uit de middel eeuwen. zoals het Romaanse San Severokerkje met crypte en frescos, en fraaie parken. Waar de bergen een vlakke plaats aan de baaien overlieten, ontstonden stad jes. Het oude Garda ls er een van. Het was al ln de tijd van de Romei nen een centrum van betekenis. Door Karei de Grote is Garda tot graaf schap verheven. Het meer, dat sinds die tijd Lago dl Garda heet. stond lange tijd onder jurisdictie van dit graafschap Garda. Dichtbij ligt de baai van San Vigilio, bijzonder mooi en de met beelden versierde tuin van de Villa Guarienti 400 jaar oud is een pronkstuk. Torri del Benaco was lang de hoofd plaats van de oostelijke oever van het Gardameer. Zachtwuivende palmen en uitgestrekte olijfgaarden omringen het ommuurde stadje, waar het in de 14e eeuw door de Scaligeri herbouwde ka steel bewaard is gebleven. Er zijn unie ke mogelijkheden voor uitstapjes, zo als naar het 300 meter hoog gelegen Albisanda en naar San Zeno di Mon- tagna, op 600 meter. Rustiek Vla Brenzone, gedeeltelijk liggend op de hellingen van de Monte Baldo, en andere rustieke dorpjes als Assenza, Magugnano en Marniga, komt men in Malcesine. Van betoverende schoonheid ls het pa norama dat zich ontrolt als u zich met de kabelbaan tot 1750 meter hoogte laat voeren, de Monte Baldo op. Van Malcesine verder noordwaarts Nederland kent weinig zomerse dagen. Het gebied rond het Gardameer des te meer. Maar het kent ook de (weinige) dagen, dat het blauw van de hemel heeft plaatsgemaakt voor angstaanjagend grijsgroen, waarin diepzwarte wolken Vbortjagen over het grimmig bergmassief aan de horizon. De andere zo rimpelloze spiegel van het „grootste wonder der schepping",- zoals Goethe het meer noemde, is ln be roering gekomen. Bronsgroen wier heeft zich losgemaakt uit de diepte van het water en klotet op de deining van de golven tegen de met kiezelstenen bezaaide oever Er knettert een enorme slag over het water. Plotseling wervelen uit de velden rondom vuurpijlen omhoog. In hun spoor laten zij een kleine, cirkelende kolom na. Op een paar honderd meter boven de grond klappen de vuurzuilen met een knal. die het geweld van de donder overtreft, uit elkaar. Voor de bevolking ls dit een geruststellend teken: men weet dat carabinieri en wijnboeren paraat zijn! Met die raketten RUSTIGER MOGELIJKHEDEN BUITEN KRANS VAN PLAATSEN over de autoweg, die langs het gehele meer slingert en door de tunnels na dert men Torbole. aan de voet van de Dolomieten, een drukbezochte plaats die op het programma van vele reis bureaus staat, evenals Rlva. Zijsprongen Op weg naar het zuiden twee zijspron gen. Twee kUometer ten zuiden van Rlva bereikt men via Molina di Ledro het Ledromeer. een prachtig bergmeer- tje aan alle kanten door bergen om kranst. De vrlendelilke dorpjes Mezzo- lago di Ledro en Pieve dl Ladro zijn nog maar nauwelijks door toeristen ontdekt. Aan de oevers van het meertje zijn unieke kampeermogelijkheden. Maar het water is een stuk koeler dan dat van het Gardameer Het meertje ligt op nog geen vijftien kilometer van Garda en is bereikbaar over een goede autoweg. Opnieuw zuidwaarts langs de autostra da. iets meer dan twee kilometer liggen in het bergmassief twee tunnels naast elkaar: de rechtse betekent het directe vervolg van de autostrada rondom het Gardameer de weg naar Limone. Boven de linkse tunnel staat aangegeven Pre- gaslna. De goed berijdbare, maar smal le weg. slingert langs de oevers van het meer omhoog. Niet zelden zjjn de stij gingspercentages hoger dan twintig. Maar er is bijna geen verkeer. Met de regelmaat van een klok volgen de haar speldbochten elkaar op. Nog onverwacht arriveert men in het allervriendelijkste Pregasina; niet meer dan enige nede rige huizen, een kerkje, een klein kerk hof met slechts enkele tientallen mar meren gedenkstenen en een restaurant. Vanuit de ruime serre van dit restau rant waar de forel ln diverse variaties wordt opgediend, hebt u 'n onvergete lijk uitzicht op 't meer en op de Monte Baldo. Achter het kerkhof langs loopt een smal paadje door de wellanden naar 'n wat vooruit gelegen heuveltop. Ook hier een uniek ultaicht op het meer en het drukke gedoe ,ver weg. Rondom de majestueuze stilte van een even grootse natuur Er ls geen andere weg terug want de heuveltop ls het eind van Pregasina. Uit dit oord van stlHe voert de weg naar Limone met de sinaasappel- en citroengaarden, terrasgewtjs aangelegd en de vele olijfbomen. Voor een wande ling door de bochtige schilderachtige straatjes moet even tijd worden vrijge maakt. Verderop liggen Gargnano met de dertiende-eeuwse San Franclscokerk en de oude kloosterhof. Bogllaco. en Gar- done. het centrum van de westelijke oever. Het is een pure toeristenplaats, met zeer goed komfort in hotels en pensions, maar ook met uitstekend geoutilleerde kampeerterreinen. Aan de diepe baal van Salo ligt de plaats, waarnaar de baal ls genoemd. Nog herinnert veel aan de tijd, dat het, ln de veertiende eeuw, „hoofd plaats van het schone vaderland" werd, waarmee dan de Garda-oever aan de zijde van Brescia is bedoeld. Niet kamperen Salo is een van de zeer weinige plaat sen, waar men, ingevolge een gemeen teverordening, niet kan kamperen. Geen nood: Portese ligt vlakbij en daar heeft men bU Villa Portesina een uitstekend kampeerterrein. Ook kan men van hier de richting Inslaan van Monlga del Garda, waar het op de camping San Michele prettig toeven is. Tegenover Moniga als overal een souvenirwinkeltje en een wijnhuls ziet men de punt van het schiereiland Sirmlone, een fleurige, kleurrijke guir lande, die van het zuiden uit ln het Vla Desenzano bereikt men Sirmlone. een zeer fraaie maar vry dure stad. Maar alles ligt In fedte zo dicht bijeen dat men voor goedkoper verblijf Peschiera kan kiezen. Ook dan ls men vlak bij het Nertalsteden, dat geen Gardameerbezoeker mag overslaan: Verona, Brescia, Trento en Mantua. Slechts de onverbeterlijke twijfelaar van huls uit zal na de rondtocht nog niet gekozen hebben proberen zij het onweer uit elkaar te schieten Urenlang kan het onweer tussen de bergen en het meer blijven hangen De striemende hagelbuien die zich dan ontlasten, zijn eigenlijk geen hagelbuien meer. Het ls satanisch geweld, waarin brokjes Ijs de velden geselen en de gewassen en de nog kleine druiven, die hangen te rijpen aan de groene wingerds. Daarom vooral wordt met raketten op dit wolken dek geschoten. De oogst moet gered worden. Het dorre, kurkdroge land zuigt als een spons de over vloedige watermassa's op. Luttele ogenblikken nadat d. elementen tot bedaren zijn gekomen, priemt al een eerste wazige zonnestraal door het wolkendek. Het meer blljfi nog geruime tijd ln beroering. De donkergroene kleur, anders alleen kenmerkend voor het noorden van het 52 kilometer lange meer, ls verder naar het zuiden doorgedrongen en heeft het azuurblauw verdrongen Die eerste schuchtere zonnestraal wordt verdrongen door een bundel uitbundig zonlicht. En weldra ls het meer weer zoals het er de meeste dagen van het Jaar ligt: rimpelloos. Super autosnelwegen zijn miljarden lires dubbel en dwars waard Italië beschikt over een vaa do speo- taculairste en snelstgroelende netwer ken van autosnelwegen van Europa, la het begin van dit Jaar waren 1.497 kilo meters „autostrada" In gebruik, 2.940 kilometer in aanbouw or op papier go- reed en 207 kilometer oude wegen wer den veranderd In autosnelwegen. Het hoogtepunt In de bouw van bet snelwe- gennet werd In oktober 1904 bereikt met de openstelling van de 75S kilome ter lange „autostrade del aole" van Mi laan naar Napela. In het traject Bologna-Florence zijn met groots opgezette overspanningen de moeilijkheden van het passeren van de Apennijnen opgevangen. Op de autosnelweg bestaat geen maxi mumsnelheid en het meeste verkeer beweegt zich voort met een snelheid van gemiddeld 100 km. per uur of sneller. Maar zelfs de snelheldmlnnende Italia nen keken wel even op toen de coureur Ludovlco Scarftottl met een Ferrari van Madena naar Napels was gereden met een gemiddelde snelheid van 231 Op de „autostrada del sole" vindt de automobilist alles wat hij nodig heeft, van benzinestations tot motels. Het be rijden van de weg is echter niet goed koop voor de afstand Milaan-Napela moet voor de gemiddelde Europese pas- sagfersauto 4.600 lire worden betaald. De aanleg van de autosnelweg kostte dan ook 330 miljoen Ure per kilome ter. Men verwacht dat het gehele pro ject. als het ln 1970 voltooid ls. ongeveer 1-029 miljard lire zal hebben gekost. Het grootste deel van het super-snelwe- gennet wordt gebouwd en geëxploiteerd door een dochtermaatschappij van de bouwmaatschappij Iri, waarin de staat grote belangen heeft. Na dertig Jaar wordt het snelwegennet staatseigen dom. Stukje tolvrij Van verscheidene zijden Ls kritiek geleverd op het snelwegenproject ais zijnde te ambitieus voor een land dat nog behoefte heeft aan scholen en ziekenhuizen. De regering verdedigt haar programma echter met het argu ment dat door verbeterde verbindingen de economie wordt bevorderd. Reeds nu overtreft het verkeer op de super-nelwe gen de oorspronkelijke ra mingen met 150 procent en overal langa het wegennet rijzen nieuwe fabrieken uit de grond. De snelweg van Napels naar Reggio Calabria zal ln tegenstel ling tot de rest van het snelwegennet tolvrij zijn. overeenkomstig de rege- mische onderontwikkelde zuiden van Italië Hoewel de bouw van hst wegennet zich over het algemeen zonder moeilijkhe den heeft voltrokken, hebben zich meer dan eens onprettige verrassingen voor gedaan. Zo werd de bouw van het stuk Florence-Rome maanden opgehouden "rndat burgemeesters en leden van de Kamers van Koophandel In Rome de voor hen voordeligste route van de snel weg bepleitten zo dicht mogelijk langs eigen woonplaats. De aanleg van het 33 km. lange stuk weg van Fornovo naar Pont re mol 1 door de Noordl tal laan* Apennijnen was op 8 miljard lire begroot maar bleek het dubbele te kosten. Veel lof De autostrada's oogstten echter veel lof. Niet ln het minst van de honderd duizenden toeristen die de weg jaarlijks gebruiken om met een comfortabele snelheid en zonder onovcrzlchteUjke verkeerssituaties naar hun vakanUedoel te snellen.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 15