VANDAAG BEGINT IN MONTREUX DE STRIJD OM TELEVISIEROZEN VANAVOND VIA NED .1 Drama Rinus van der Lubbe: Een brandende kwestie... VLASVELD Kleurenprogramma's worden belangrijker Voorspellingen zijn zinloos 6.75 PAGINA 2 DB LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 APRIL 1967 Verklaring met zwakke en met sterke kanten OS van het parlement hebben de grote vakcentrales hun oordeel gegeven over de regeringsverklaring. Het hele kabinet zal geweten hebben, dat het geen uitspraak in majeur zou worden. Wie het ergste vreesde, moet naar onze mening erkennen, dat de verkla ring van de vakbeweging over het ge plande regeringsbeleid nog al meevalt. De goede bedoelingen worden ln ruime mate toegegeven en dat Is dan ln elk geval nog wel iets anders dan de radi cale koers ln conservatieve richting die sommige Kamerleden de heer De Jong en zijn kabinet verweten hebben. Natuurlijk keert de vakbeweging zich tegen het streven om de begrotings tekorten drastisch te verminderen en om tot elke prfls een verder afglijden in inflatoire richting te voorkomen Ook wij vinden niet dat een regerings beleid pas goed is, wanneer de in komsten en uitgaven elkaar precies dek- Maar een zwakke kant in de vak bewegingsverklaring vinden we, dat nog al gemakkelijk geoordeeld wordt over een begrotingstekort dat over een aantal reeds voorgenomen bezuinigin gen, het bedrag van drie miljard gulden zal gaan bedragen, We vrezen dat de vakbeweging, wan neer zij in het belang van de werk gelegenheid op korte termijn het nemen van wat meer risico's bepleit, de werk gelegenheid op langere termijn tegen wil en dank een beetje te veel aan het geluk wil overlaten. IN het belang van de werkgelegenheid op kortere termijn vraagt de vakbe weging terecht stimuleringsmaat regelen van de overheid. De bouwnijver heid en het wegenplan worden hierbij al» voorbeelden genoemd. Op hetzelfde vlak liggen de bijstands maatregelen die gevraagd worden voor nationale gebieden en bedrijfstak ken waar de welvaart snel in afwaartse richting glijdt: ^le textielindustrie in de eerste plaats en verder meer in het algemeen de industrialisatie van de Ne derlandse ontwikkelingsgebieden. Tegelijkertijd breekt de vakbeweging evenwel ook een lans voor forsere hulp aan de ontwikkelingslanden buiten Europa. De bedragen die hiervoor ln de regeringsverklaring worden ge noemd, vindt de vakbeweging „volstrekt onvoldoende". Volgens de J-adlcale, evangelische, politiek waarvoor tijdens de verkiezings campagne verschillende politieke par tijen op de bres geklommen zijn, is dat inderdaad onvoldoende. Maar wie rekent wat de vakbeweging zo by elkaar dan nog voor extra-uitgaven wenst, kan niet langs de vraag heen gaan, hoe daar dan geld voor gevonden moet worden zonder van het begrotingstekort inder daad een gevaarlijk gat te maken. Dan moet er dus of wel bezuinigd worden op andere posten, waarbij ver moedelijk alleen bezuinigingen op de fensie de goedkeuring van de vakbewe ging kunnen wegdragen, of er moet een belastingverzwaring komen. Van de objecten die dan. voorgesteld zouden kunnen worden, kan men vaststellen dat ze óf de werkgelegenheid bedreigen, óf in nominale gulden niet zo heel veel zullen opbrengen óf door de vakbewe ging uit sociale overwegingen afgewe zen worden. STERKER vinden we de verklaring der vakcentrales daar waar de regering verweten wordt, dat over de mogelijk heden om ook de werknemers te be wegen tot een aandeel in de investerin gen te weinig gezegd wordt Inderdaad kan wil men effect soorteren de kabinetspolitiek moeilijk beperkt blijven tot het stimuleren van de reeds bestaande bezitsvormingsmogelijkheden. Wellicht kan men hopen, dat door de modernisering van de ondernemings structuur ook voor dit vraagstuk een oplossing gevonden gaat worden, maar die oplossing kan dan gelet op het so ciaal-economische klimaat van dit mo ment, net te laat, dus helemaal te laat komen. Door deze lacune kan de kabinets politiek ten opzichte van de vakbewe ging kwetsbaar blijven. En dit in dub bele mate wanneer de voorzichtigheid inzake de loonpolitiek nog geruime tfld gehandhaafd zou moeten blijven. Machtsverschuiving in Griekenland IN de wieg van de Europese democratie, Griekenland gaat het niet goed met de democratie. Dit heeft ongetwijfeld iets te maken met de uiterst kritische visie, die de gemiddelde Griek doorgaans heeft op de leidende politici; het heeft vooral ook veel te maken met de on zalige en diepe tegenstellingen tussen links en rechts, die hun wortels hebben ln de grimmige burgerkrijg, die van 1945 tot en met 1949 in het land gewoed heeft. De Lambrakis-affaire en de Asplda-zaak zijn er symptomen van. Links en rechts staan uiterst scherp tegenover elkaar. Links, met uitzon dering van de communisten dan, de democraten met republikeinse opvat tingen, die evenwel een zuiver consti tutionele monarchie willen aanvaarden en rechts de behoudende communisten vrezende groeperingen, een groot deel van het leger en het koningshuis. Uit deze laatste groeperingen stamt de maatregel, die nu de volledige macht aan leger en koning gebracht heeft. Op het ogenblik blijft het een open vraag of het initiatief genomen is door de koning of door het leger. Eenmaal heeft koning Konstantijn het initiatief ge nomen; hoe groot de pressie van de legerleiding is geweest, valt, op dit tenminste, niet te zeggen. In ieder geval is de samenwerking tussen koningshuis en leger altijd treffelijk geweest. De koning, dat geldt zowel voor Konstantijn als diens voor ganger Paul, heeft het leger altijd min of meer als een privéaangelegenhetd beschouwd, waarbij koning Paul altijd iets meer bezonnenheid aan de dag leg de dan Konstantijn tot dusverre getoond heeft. Veel Grieken menen de invloed te ontwaren van koningin-moeder Frede- rika, die niet ln alle lagen van de be volking even populair is. Het is moeilijk te zeggen wat er nu verder gaat gebeuren. De macht bérust nu, zoals gezegd, bij koning en 1< Als motief is genoemd dat men de kiezingen, die voor 28 mei zijn vast gesteld, ordelijk wil laten verlopen. Het is mogelijk, dat dit de enige aanleiding tot de machtsverschuiving is; het is ook niet uitgesloten, dat een als tijdelijk be doelde toestand voor onbepaalde tijd ge prolongeerd wordt. In Museum Fodor, Keizersgracht Amsterdam, wordt van 27 april tot en met 11 juni een tentoonstelling ge houden van werk van Frieda Hunzi- ker. 55 (Van een onzer vertlaggevers In een iets gewijzigde en wat toegespitste vorm en bovendien onder een andere titel is dezer dagen de tweede druk verschenen van Jef Lasts en Harry Wildes „Kruisgang der Jeugd". Het heet nu: „Rinus van der Lubbe, Ooodstraf voor een Provo". De nieuwe uitgave komt stellig niet ongelegen. „Kruisgang der Jeugd", waarmee Jef Last en Harry Wilde het met Bruin- en Roodbroeken eenzijdig ingelichte publiek een helderder kijk op Marinus van der Lubbe wilden geven, verscheen slechts korte tijd voor de Duitse inval in Nederland. Het boek was eigenlijk nog nauwelijks „droog" of de Duitsers vielen ons land vinnen en een van de eerste dingen waar zij zich mee bezig hielden was het tegen gaan van een verdere verspreiding van het boekwerk. Hetgeen niet zo verwonderlijk was. Want Jef Last en Harry Wilde kwamen in hun werk, dat enkele jaren van vooronderzoek en studie vergde tot geen andere con clusie dan dat Rinus van der Lubbe, de halfblinde Leidse metselaar, die in februari 1933 de Rijksdag te Berlijn in brand stak en bijna een jaar later te Leipzig werd ont hoofd, tot zijn daad geprovoceerd werd door een nazi. Pleitbezorger Jef Last na afloop in forum De brand had grote gevolgen. Maar van een geheel andere aard dan Van der Lubbe ooit had kunnen denken. Zijn daad was voor het proletariaat niet het sein om in opstand te komen tegen het opdringende nationaal-socialisme, maar Hitier zag in de rokende puinhoop een uitstekend middel zijn felste vijanden, de Duitse Communisten, de genadeslag toe te brengen. Waar lag de waarheid omtrent Marinus van der Lubbe? Het geruchtmakende proces te Leipzig kon de oplossing niet brengen. Vrijwel een ieder was er van overtuigd, dat het pro ces van a tot z geregisseerd was, dat de uitslag al voor de aanvang bekend was, maar Rinus, een versufte (en ook verdoofde?) beklaagde bleef zwijgen. Nazi's en communisten gaven na de brand in het Rijksdaggebouw elkaar royaal de schuld in bruin- en roodbroe ken. Voor de nazi's was de Leidse met selaar een communistische provocateur; voor de communisten was Rinus de ver rader, de schandknaap bovendien van SA-lelder Ernst Röhm. Verklaring gezocht Jef Last en zijn Duitse vriend Harry Wilde zijn in feite de eersten geweest, die gepoogd hebben Rinus als mens te doorgronden teneinde de verklaring te vinden voor zijn rampzalige en waan zinnige laatste daad. Jef Last beoogde met ztjn boek en zijn onderzoek tevens Rinus te zuiveren van de blaam, die met politieke bijbedoelingen van weers zijden op zijn karakter was geworpen. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat de Leidse metselaar vor Last een symbool van de idealistische Jeugd in de crisisjaren op afschuwelijke wijze (ADVERTENTIE) RIJSCHOOL Bli'IJIl'/IWilB VOOR ALLE RIJBEWIJZEN slachtoffer was geworden van zowel het nazisme als de innerlijke verdeelde arbeidersklasse. Jef Last besluit met de hypothese, dat Van der Lubbe tot de brandstichting geprovoceerd werd door een nazi, wiens communistische broer bij Katwijk van de verdrinkingsdood werd gered. Sterk aangevochten De hypothese van Jef Last In zyn ge romantiseerde analyse van Van der Lubbe is In later jaren sterk aange- voch. Onder meer door de Duitse schrij ver Tobias, die in een nuchtere beschou wing van de feiten stelt, dat Van der Lubbe geheel zelfstandig tot zfjn daad was gekomen. Een daad warmee Hitier weliswaar enorm ln de kaart werd ge speeld. Vor Jef Last Is deze theorie „te dol om los te lopen", zoals hij zegt in zijn voor- word. Hij verwijt Tobias bovendien, dat hij feiten onder de tafel heeft gehou den, die niet al te best pasten in zijn theorie. Bij het onderzoek na de brand werden in de Rijksdag sporen van vloei bare brandstoffen gevonden o.m. zelfontstekende brandmiddelen als fos- forpreparaten met zuurstof die kun nen wijzen op een van tevoren zorg vuldig „geprepareerde" Rijksdagbrand; Last wijst ook op de opmerkelijk snelle arrestaties 3000 bevelen tot arresta tie zouden al gereed gelegen hebben voordat Rinus door het raam van de Rijksdag naar binnen klom en het moet gezegd, dat de Amsterdamse let terkundige sinds de dagen waarin zfjn hypothese voor het eerst in drukvorm werd uitgegeven, van vele zijden steun heeft gekregen. De mededelingen van Glsevius en H. Schneider bevestigen in grote trekken do theorie van Jes Last en Harry Wilde. Sinds kort bevindt zich in het gezelschap van degenen, die Van der Lubbe de misleide dader noe men, ook dr. Edouard Calic, de Franse Jurist-journalist, die sedert de oorlog als een bezetene gezocht en gespeurd heeft naar de ware daders vande Rijksdagbrand. Revisie mogelijk De tweede druk van de verkorte „Kruis gang der Jeugd" nu „Doodstraf voor een Provo" geheten komt ook op een goed ogenblik, omdat de laatste maan den Marinus van der Lubbe weer sterk in de belangstelling is komen te staan ln verband met. de revisiemogeiykheden van het vonnis en het proces. Mr. Ben- no Stomps, die In 1933 door het Van der Lubbecomité naar Lelpzich werd gestuurd om de verdediging op zich te nemen, maar onVerrlchterzake moest terugkeren, hoopt dit jaar nog naar Duitsland te reizen om een gerechte lijke rehabilitatie te verkrijgen. ADVERTENTIE NEDERLAND I STER: (reclameultzendlngen o 18.55, 19.56 en 20.16 uu NTS: 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.00 uur: Twien, tienerprogr. NTS: 20.00 uur: Journaal NCRV: 20.20 uur: Attentie, actualiteiten rubriek 20.45 uur: De Lucy Show, 21.10 uur: Een brandende kwestie, t.v.-spel 22.10 uur: Discussie juist uitgezonden NTS: 23.10 uur: het s Tweede Journaal 23.15 uur: Sluiting NEDERLAND II STER: reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS: 20.00 uur: Nieuws ln het kort VARA: 20.05 uur: Coronationstreet, 20.55 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 21.20 uur: Mies-en-scène, amu sementsprogramma 22.05 uur: Uitgereken, program ma voor consumenten NTS: 22.15 uur: Tweede journaal TELE AC: 23.30 uur: Kernfysica (27) T.V. morgen NEDERLAND I STER: (reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uur) NTS: 15.30 uur: Nieuws ln het kort 15.34 uur: Week journaal voor gehoorgestoorden AVRO: 16.00 uur: The Monkees, t.v.-serie 16.25 uur: Denis the menace, 16.50 uur: Rikkie en Slingertje, poppenspel 17.05 uur: Vrouwtje Bezemsteel, kinderprogramma 17.30 uur: Sluiting HILVERSUM VARA: 21.00—-22.30 uur: Concert door het Radio Kamerorkest 22.55—23.55 uur: Prettig weekend, platenprogramma HILVERSUM II NRU: 20.00—21.00 uur: Stereo-reis door toperetteland Radionieuwsdienst HILVERSUM It 7.00. 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.80, 19.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VPRO: 18.00 NWS, 18-15 Lezing. 18.20 Pianospel, 18.30 ïzlek. 20.45 Ge- ctuaL a.SS Gram muziek, 23.55* Nws. HILVERSUM II (298 m) KRO: 18.20 Uit zending van D '66. Spreekster: mej. A. Goud- ïuwenoude culturen - moderne sta ten, door Tom Hoogland. NRUx 20.00 Stereo: Operettemuziek (gr). 21.00 Klare taal, lezing. - -5 Volksmuziek. 21.35 I - Lubbe, de vurige wens van mr. Stomps, die in zijn jarenlange advicatenpraktyk steeds de wezenloze in zijn cel is blij ven zien. hem met een simpel „neen" afwees als verdediger en door zijn wei gering in feite koos voor zelfmoord. Rehabilitatie voor Van der Lubbe Mr. Stomps protesteerde direct bij de NCRV toen hij vernam, dat men voor nemens was de Duitse documentaire, gebaseerd op het boek van Tobias, op het beeldscherm te brengen. Met op de achtergrond het dreigement van een kort geding kreg hij gedaan, dat nu hedenavond na uitzending van het Duits tv-spel, waarin Jules Hamel de hoofdrol speelt, een nabespreking ge houden wordt, waarin de tegenstan ders van Tobias een en ander wat naar hun oordeel scheef is recht kun- muzlek. 22.05 grammofoon- 22.25 Humanistisch Verbond. Kort commen taar, onder redactie van en uitgesproken door Th. Polet 22.30 Nieuws. 22.40 Profiel van Coleman Hawkins, klankbeeld. 23.15 Concert: I. Omroepdubbetkwartet: moderne rranse liederen; 11. Kamerorkest: moderne muziek. VERONICA (192 m) 18.00 "8.15 Jukebox. 19.00 J.M.H.UI rashvllle Tennessee, 21.00 S. -1.30 Morgen Is het zaterdag, 23.30 All< men los, daarna tot 1.00 gevar. muziek. BRUSSEL NED (324 m) 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportult- slagen. 18.30 Tips voor weekendverkeer. 18.45 MONTREUX -Voor de zevende maal Montreux. Voor dc zevende maal de str\jd om de Gou den Roos. De strijd om een begeerde praktisch elk jaar wel onenigheid is. De Gouden Roos, en de mindere zil- bronzen hebben nu niet zo heel veel artistieke waarde, maar zijn commercieel van enorme betekenis. Want het land dat met een van die prij zen naar huls terugkeert kan ervan verzekerd zjjn, dat aanvragen binnen stromen van teJevisleorganlsaties uit alle delen ter wereld. Dat is ook de bedoe ling van het festival: een ontmoetings punt te scheppen voor programmakers en programmakopers. Dat hiervoor Montreux Is gekozen is louter en alleen te danken aan het handige public rcla- tionswerk van de plaatselijke VVV «n de hotelhouders, die niet in de eerste plaats gedacht hebben aan dc televisie. De televisie als zodanig laak hen Si berisch, maar ln die overgangsmaanden van winter naar zomer, wanneer er in het stadje, dat ln de vorige eeuw door de Engelse dichter Lord Byron is ont dekt, helemaal niets te doen is en in gedut lijkt, is *o"n festival een plezierige injectie. Tot nu toe ia het festival voor Neder land niet bijzonder succesvol verlopen. Eenmaal slechts xljn we in de prijzen gevallen en dat was ln 1964 met de Rudl Carrel show. Verder Is de Neder landse televisie er nooit aan te pas ge komen. Opmerkelijke successen heb ben in het verleden de Tsjechen be haald, die al een paar maal met goud en zilver naar huls zijn gegaan. Naast de ofliciëlo prijzen zijn er nog twee, namelijk de persprijs en de speciale prijs van de stad Montreux. Met die persprijs is het eigenlijk een vreemde zaak. Jaar op Jaar verdringen de Duitse persvertegenwoordigers zich om toch vooral in de Jury te mogen zitten. Dat schijnt voor hen een zo be langrijke zaak te zijn... alsof hun Jour nalistieke carrière ervan afhangt. De Engelsen, die hier in groten getale naar toekomen, of 't festival nu de werkelijke reden is, of de zon, of 't feit dat vooral Engelse oude heertjes en dames 't stadje groot en bekend heb- hen gemaakt ls onduidelijk, maar die Engelse persmensen weigeren hard nekkig om zitting te nemen in een persjury. Ze komen naar hier om te citeren en te spelen in het Casino. Toen men zeven Jaar geleden met zo veel enthousiasme aan het festival be gon hoopte men, dat deze wedijver vooral ook een artistieke wedijver zou zijn en dat er de finefleur van het ar tistieke kunnen zou worden gepresen teerd. Met die finefleur is het eigen lijk na een paar jaar al gedaan. En daarvoor zijn twee oorzaken aan te In de eerste plaats bleek het geen te levisiefestival te zijn, maar een festi val van programma's. Het ging er he lemaal niet om of het medium met al xeiijke manier werd gehanteerd. Nee, het is er na een paar jaar al gauw om gegaan programma's in te zenden, die voor televisie een grote belangstelling zouden ontmoeten. Geen typische pro- dukties dus geënt op de mogelijkheden van het nieuwe medium. Voorbeeld van deze verwarring van film en tele visie geven de Tsjechische inzendin gen. Een paar keer bekroond, maar ln geen van de gevallen hadden die pro gramma's ook maar Iets te maken met televisie. Integendeel het was puur film. En dat kon, omdat filmindustrie en te levisie ln Tsjecho-Slowaklje met elkaar zijn verstrengeld. Heeft een regisseur voor televisie enige tijd niets te doen, dan werpt die zich op de film en om gekeerd. Daarom maken televisieregis seurs films en filmregisseurs voeren regie in televisleproduktles. Met alle nadelen, die aan dit systeem mogen kleven heeft het toch een groot voor deel, namelijk dat de regisseurs met beide media weten om te gaan. En hoe! De Fransen, het moet gezegd worden, durven in hun produktiea ar tistiek nieuwe wegen in te slaan. De produktles van Jean Averty, vaak wat high brow en daardoor voor het gro te publiek niet helemaal acceptabel, mogen er zijn. Het grootste euvel is echter, dat Mon treux ls verlaagd tot een niet officiële beurs bedekt met een artistiek vernis- Men komt er zaken doen. Vooral de mannen van de Amerikaanse Natio nal Broadcasting Corporation en Co lumbia Broadcasting System doen er goede zaken, maar ook de officiële omroepvertegenwoordlgers maken af spraken, doen bestellingen en kopen In. En wanneer deze zaken prevaleren komt het artistieke geweten nogal eens In de verdrukking. Er is in het verleden al eens gesugge reerd het festival in twee delen uiteen te laten vallen. Namelijk inzendingen die gemaakt zijn met televisiecame ra's en op de beeldband zijn vastge- en programma's die pure film zijn en waar geen tv-camera bij te pas komt. Maar zover is het nooit gekomen en zal het ook nimmer komen. Middelmatige kwaliteit Het is een goed-vaderlandse gewoonte om nogal wat kritiek te leveren op wat de Nederlandse televisie op het scherm weet te brengen. Men behoeft maar eens een paar keer wat festivals af te lopen, bijvoorbeeld Berlijn en Praag en men komt tot de conclusie, dat daar door anderen omroepen, die over veel meer geld beschikken niet veel betere programma's worden ge produceerd. Wat de Amerikaanse tele visie presenteert we zien het dage lijks, in elk geval wekelijks is het beste dat ter beschikking is en dat ls eigenlijk ook niet om over naar huis te schrijven. Het ligt niet alleen In het geld, er komt natuurlijk heel wat vakman- schp bij, maar het ligt vooral aan het talent. Wanneer talent en vakman schap hand In hand gaan dan blijken de winnende programma's meestal niet de duurste. Die Inzendingen, die Daarom is er geen peil op te trekken. Het oordeel van de jury vindt meest al geen algemene bijval. Ook dit jaar zal er wel weer voor de nodige deining worden gezorgd. Nederlands taak in de jury wordt nu waargenomen door NCRV's Dick van Bommel, nadat we al eerder de heer Rengelink, met een NTS-pct op, de heer T. Nuyl en KRO's Ben Mettrop in de jury hebben gehad. De beoordeling zal misschien worden bemoeilijkt door de inzendingen buiten mededinging in kleureR. Want de kleu ren gaan natuurlijk de grote toekomst tegemoet. Voor de kleuren gaat men dan ook dit jaar naar Montreux. Ieder een wil nu wel eens zien, wat dat op levert. In vergelijking tot de kleuren verzinken de zwart-witinzendingen misschien helemaal tot een grauwe Drie kleurenmiddagen Vandaag heeft de loting plaats gehad. Vierentwintig programma's zijn voor officiële mededinging ingezonden en dat is minder dan vorig jaar. Buiten mededinging zijn er nog eens 15, maar de grote belangstelling gaat toch uit naar de kleurinzendingen ook buiten mededinging. In totaal dertien inzen dingen. Die worden getoond op maan dag-, dinsdag- en woensdagmiddag mei daarop aansluitend discussies over de artistieke en technische problemen. Dat het festival zijn ,,zwart-wit-tijd" gehad heeft ligt voor de hand, en het kon best eens zo zijn. dat de strijd om de rozen het volgend jaar misschien al In de kleurenafdeling wordt gevoerd. Aan het begin van elk festival ls er na tuurlijk altijd de vraag, hoe de Neder landse inzending ontvangen zal worden. De kansen van Dorus worden niet hoog aangeslagen, maar je kunt natuurlijk nooit weten. Toen de Rudl Carrelshow in 1964 werd gegeven «el ook praktisch ledereen hoe de NTS het In sljn (bolle) hoofd kon hsien om zo'n programma ln te sturen. Maar wat gebeurt er. silver na het goud van de Zwitserse omroep en voor het brons van de Amerikaanse CBS. Daarom heeft het nauwelijks sin om sich aan voorspellingen te wagen. Rundfunk weigerde De chef-drama van de NCRV, de heer David Koning wilde de zaak Van der Lubbe uit de doeken doen met behulp van de Duitse tv-produktie, waarin de Nederlandse acteur Jules Hamel de hoofdrol speelt. Maar een spel van twee maal anderhalf uur was wel rij kelijk lang, vond men. Daarom werd uit drie uur tv-film een uur durend programma gemonteerd. De Hessische Rundfunk verbood dit; een week voor de uitzending. De artistieke waarde van hun produktie zou door de coupu res worden aangetast. Daarom: de he le uitzending of helemaal niets. Pro blemen voor de NCRV: er was al een forum samengesteld en in dag- en weekbladpers was de voorpubUciteit zó groot geweest, dat men eigenlijk het programma niet meer kón laten val len. De oplossing werd gevonden in de uit zending van deel 1 van dè Duitse do cumentaire. „Dat handelt voorname lijk over Van der Lubbe", zegt men van NCRV-zijde, „in het tweede deel komen figuren aan bod die voor Ne derland eigenlijk minder belangrijk zijn". David Koning zelf zal vanavond na uitzending van het eerste deel zelf een samenvatting geven van deel Discussie Na deze samenvatting volgt een dis cussie, waarin getracht zal worden een licht te werpen op de vele duiste re plaatsen in deze mysterieuze kwes tie. Aan de discussie, die geleld wordt door de journalist W. L. Brugsma, wordt deelgenomen door mr. B. W. Stomps, de Haarlemse advocaat, die ln 1933 tevergeefs getracht heeft om Van der Lubbe te verdedigen; dr. Jef Last, van wie kort na het proces een boek over het rijksdagbrandproces verscheen; de essayist Arthur Lehnlng, die achter het door dr. Tobias gehul digde standpunt staat; Harry Schulze- Wilde en Robert Jasper Grootveld. In dit gedeelte zijn ook enige verkla ringen opgenomen, onder meer van de In Duitsland woonachtige Franse jour nalist dr. Edouard Calic (die ook aan de discussie deelneemt), die kortgele den in het nieuws kwam, doordat hij tot dan toe onbekende documenten en nieuwe gegevens over het rijksdag brandproces ontdekte, die binnenkort zullen worden gepubliceerd. Ned. I. 21.10 uur. Pete Felleman schetst portret Coleman Hawkins In de NRU-rubriek Toonbeeld van vanavond wordt een profiel gewijd aan de jazz-musicus Coleman Hawkins, de Amerikaanse tenor-saxofonist die in de jaren dertig al met de Ramblers speel de. Coleman Hawkins treedt nog regel matig op en is in ons land geen onbe kende. Dit Toonbeeld wordt gepresen teerd door Pete Felleman die hierme de zijn comeback als platenruiter voor de radio maakt. Zij het dan in een an dere stijl dan tien jaar geleden. De ■heer Felleman gaat in de toekomst meer programma's in dit genre voor de NRU presenteren. Hilv. II. 22.40 uur. ZATERDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.06 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Socia- strijdlled. 7.23 Lichte grammofoon- (8.30—8.35 Van de voorpagln: wijs: tips voor trips en vakanties). 9.15 Sterec Klassieke grammofoonmuzlek. (9.35 Water standen). 10.00 Z.O. 135: gevarieerd program ma. <11.00 Nieuws). 12.15 Voor nu en latei lezing. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- e tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers (gr.): 13.15 Uitlaat, een program ma voor twintigers. 14.55 Radio Jazz-Magazine 15.25 De Utrechtse Politie, klankbeeld. 16.00 Nieuws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 19.20 Lichte orkestmuziek. NRU: 16.30 Franse les. VARA: 17.00 Tussen stilstand en beweging, lezing. 17.15 Lichte grammofoonmuzlek. 7..V Radioweekjoumaal. Nieuws 7.10 Meditatie. 1.00 Nieuws. 8.10 Djinn: gevarieerd program- 12.40 Overheidsvoorlichting: Ge ven en nemen. De familie Van Buuren praat weer over het verkeer. 12.50 Zonder FM-kanaleni. HILVERSUM III (240 1 NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 1 (gr). 9.30 Leger der Hellsmuzlek. 10.00 Nieuws 10.02 Koorwerken van grote meesters. 10.30 Licht gevarieerd muziekprogramma. (11.00) lltelten, reportages, stripverhaal van lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.02 Platenshow voor tieners. 14.00 Nieuws. 14.02 Velvet voices. 14.30 Op toener toeren: serie Ramblers Radio re prises. 15.00 Nieuws. 15.02 Kiosk. 15.30 Licht platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Week- d-Melodle. 17.00 Nieuws. 17.02—18.00 Sport VERONICA (192 m) - C. w.-hlts. Hollar The Dutch Swing College Band, 11.15 Schip schoon, 12.00 Hits a gogo, 12.45 Teenager Muziek Express, 13.45 Party, 14.00 Nederlands'1 Top 40, 16.00 Tips voor de top, 17.00 Favorle ten Express, 17.45 The Teenbeatalub. BRUSSEL NED (324 hv) 12.00 Nieuws 12.03 Amusementsmuziek. 12.40 Weerbericht, •dedelingen, programma-overzicht en SOS- 'berlcht. 13.15 Radlomatine< (14.00 en 15.00 Nieuws). 17.00 Nieuws, weerbe richt en mededelingen. 17.10 Klelnkunstpro- Aardigste onderdelen van de t v -avond van gisteren waren de samenvattingen van het Tweede-Kamerdebat over de regeringsverklaring. Zij hadden even als daags tevoren echter het enorme nadeel dat ze veel te beknopt bleven, waardoor het telkens de voorlezende commentator was die het verloop van de discussie moest duidelijk maken ter wijl de reportagefragmenten alleen dien den om aan die voorlezing een verlevi- gende noot te geven. Welnu, die fragmenten waren levendig genoeg. Maar we geloven dat veel meer zendtijd voor deze materie had moeten worden vrijgemaakt. In de tijd vóór de verkiezingen heeft de t.v. enorm veel tijd aan de politiek besteed. Terecht, en met het gunstige gevolg dat er wellicht nimmer een zo grote politieke belang stelling ls geweest als juist rond deze verkiezingen. We geloven dat de „politieke aardver schuiving" voor een groot deel op reke ning van de t.v. geschoven kan worden. Maar dat houdt in dat de door t v. voor gelichte tieners nu ook het recht heb ben te weten wat er met hun stem ge beurt. Regeringsverklaring en het debat erover konden wat dit betreft verhelde rend werken, maar dan niet in deze al te benarde samenvattingen. Zowel woens dag als donderdagavond waren er op bei de netten genoeg programma's die rustig op de plank hadden kunnen blijven. Zou nog voordelig zijn geweest ook voor de door financiële moeilijkheden geplaagde omroepen Over die financiële moeilijkheden wordt- geklaagd in het nieuwe nummer van de KRO-Glds, die vermeldt dat ..Twee edel lieden van Verona" door prijsstijgingen f. 7 000 duurder uitkwam dan men be groot had. Welnu men had de kwart ton die het spel uiteindelijk kostte ditmaal kunnen besparen door het veel goedko pere spel van de 150 edellieden op het Binnenhof uit te zenden. Men zou daar mee veel kijkers een plezier hebben ge We bedoelen hier overigens niets kwaads mee ten aanzien van deze opvoering „Twee edellieden" Is een van de vroegste en ook een van de minst belangrijke stukken van Shakespeare. Het zit vol van ongerijmde overgangen, maar bij vlagen is het toch al kenmerkend voor het latere werk van de grote Brit Het is zeker charmant toneel, met een paar kostelijke scenes en met een van Shake speare* mooiste verzen (het Sllvla- lied) dat er overigens hier maar bekaaid afkwam De vertaling van Wim Zaal was héél vrij maar over het geheel „bekte" ze goed .Frans 't Hoens regie, opzettelijk stijlonzuiver. deed het aardig en in de bezetting was het accent vooral gelegd op de Jeugd. Dus geen ijzersterke vertol kingen. maar wél een frisse opvoering die geen moeite deed om ongeloofwaar digheden geloofwaardig te maken. EEN STERK STAALTJE NYLON DAMES NACHTHEMDEN met mouwtje NATUURLIJK BIJ HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA de hoofdrollen: Willem Nijholt en Sjoukje Hooymaayer. Besten van de bij rollen: Peter van der Linden, die een geheel eigen inbreng had, en de guitige Rita Maréchal. Rol apart: André van den Heuvel, wiens routine veel meer op tafel kan leggen dan wat voor zijn Jon gere collega's mogelyk was. Alles bijeen: aardige voorstelling van een minder bekende Shake Speare. Maar een minder bekende Shakespeare. Maar komende maanden net zo goed gedaan zou hebben Zodat we menen dat een ruimere reportage uit de Tweede Kamer gisteren verre de voorkeur verdiend zou hebben. vg T.v.-reportage opening wereldtentoonstelling (Van onze omroepcor respond ent) HILVERSUM De NTS zal donder dag 27 april van 21.50 uur tot 22.05 uur op Nederland I via de communicatie- satelliet „Early Bird" een rechtstreek se reportage geven van de officiële opening van de wereldtentoonstelling te Montreal.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2