De dood Tan een ^onsterfelijke' Examenkandidaten hielden gespannen het hart omhoog Mijn God wat zullen mijn opvolgers doen?" teksten nogal hoog gegrepen UITVAART VANUIT KEULEN UONUtlvLlAG 20 APRIL ls67 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 BONN Dr. Konrad Adenauers doods tijding heeft velen in West-Duitsland en daarbuiten als een ongelooflijk bericht ge troffen. Op de één of andere manier heeft men de Westduitse oud-bondskanselier, die 91 jaar is geworden, een soort onster felijkheid toegedacht. Enerzijds kan men dtt toeschrijven aan de soms bijna hypno tiserende vitaliteit die hij, ondanks zijn (Van 0€h on*er rwktcteuren) hoge leeftijd, uitstraalde. In feite IS Ade nauer onsterfelijk. Naar de geest. Zelfs jaren na zijn aftreden als bondskanselier, in 1963, beheersten zijn gedachten en zijn geest nog de debatten in de bondsdag, was hij de speler acher de schermen van de regerings- en (CDU)-partijpolitiek. Hij verscheen in de na-oorlogse Duitse ge schiedenis als een mandarijn, die ook als hij zelf onzichtbaar was, nog een magisch, soms verlammend fluïdum achterliet. Zo sterk was dit fluïdum, dat het zijn opvol ger, het „wonderkind" Erhard, naar een politiek fiasco dreef. En zelfs nu hoort men zijn kraakstem nog vaag getuigen, als een vroegere politieke tegenvoeter van hem, Willy Brandt, zijn gedachten over Frans-Duitse vriendschap ontvouwt. Adenauer gestorven. Men kan het zich nauwelijks voorstellen. Weinige men sen, behalve misschien president De Gaulle, torenden zo monumentaal bo ven de Europese historie uit als hij. De kritiek op hem, de anekdotes over hem, de lof die men hem, toezwaaide... alles wees erop dat Adenauer veel meer was dan alleen een groot bestuurder. Psychologisch zat hij ergens tussen de dictator en de wijze grootvader in. Aanzien Adenauer, zoals alle mannen van zijn formaat, heeft vrienden' en vijanden tot over het graf. Het „Over doden niets dan goeds", geld voor grote figuren niet. Hun karaktereigenschappen zijn zo markant, dat zij praktisch onuitwis baar zijn. Dat geldt voor de goede en voor de kwalijke eigenschappen. Maar hoe men ook oordeelt, niemand kan ontkennen dat hij zijn totaal uit eengeslagen 'en veracht land weer over de gehele wereld tot aanzien heeft we ten te brengen. Hij klonk het vast aan een Europa, dat na eeuwen van ver deeldheid, tweedracht en naijver, ein delijk onder de dreiging van een com munistische expansie, naar eenheid ten deerde. Het was in het hart van de ver slagen Duitse natie waar het gevaar, dat tot gemeenschappelijke verdediging noopte, zich manifesteerde. Adenauer heeft van deze omstandigheid feilloos geprofiteerd. Wat niemand had durven voorspel len: de oprichting van een nieuw Duits leger als onderdeel van een Europese verdedigingsorganisatie, werd enkele ja ren na de ergste aller oorlogen werke lijkheid. Een tweede politieke prestatie was de verzoening met „erfvijand" Frankrijk. Hij heeft het na zijn aftreden moeten dulden, dat de vriendschapsbanden los ser werden en dat al trad er geen vijandschap voor in de plaats de in nigheid van het contact al spoedig ver- Zijn derde grote droom: de hereni ging van Duitsland, heeft hij niet in ver vulling zien gaan. Was dat anders gelo pen, misschien zou Adenauer door een zo enorme daad op binnenlands politiek gebied nooit het teken van onrust en on behagen zijn geworden dat h|| bi zjjn vaderland tenslotte was. •Ia en amen Men heeft Adenauer vaak gekarakte riseerd als „sluw". Zijn discussiemetho den waren dat soms zeker. Maar zijn oogmerken waren eerlijk. Wat had een man van zijn gaven niet aan onheil kunnen stichten, als zijn doeleinden cor rupt zouden zijn geweest? Adenauers sluwheid, die zich soms openbaarde in grimmige humor, was in veel gevallen een uitvloeisel van zijn geïrriteerdheid over wat hij „Kwatsch" van de hem tegenstrevende figuren In een fractievergadering van zijn partij, de CDU. riep eens één van de jonge afgevaardigden nijdig uit: „Wat wij hebben te doen is kennelijk alleen maar ja en amen zeggen op wat de heer Adenauer wenst!" „Der Alte" repliceerde daarop met Als burgemeester van Keulenbij de ontvangst van rijkspresident Von Hindenburg. Von Hindenburg zag zich later genoodzaakt Hitier tot kanselier te benoemen. Burgemeester, onderduiker en kanselier Konrad Adenauer is Keulenaar van geboorte. Hij kwatn op 5 ja nuari 1876 ter wereld. Hij groeide op in een eenvoudig ambtenaren- milieu en werd vroom katholiek opgevoed. Hij studeerde aan de universiteiten van Freiburg, Miinchen en Bonn rechten en economie. Via de politiek werd hij Oberbiirgermeister van Keu len. Dat was in 1917. In 1933 verdween hij van het politieke toneel: hij was een van de groot ste vijanden van het aan de macht komende nazisme en werd afgezet. In zijn burgemees terperiode werden hem diverse eredoctoraten aangeboden. Geen wonder: hij richtte de Keulse universiteit weer op. bouwde het eerste Duitse stadion, stichtte de Keulse Messe, bouwde een nieuwe industriehaven, 'n hang brug over de Rijn en complexen goedkope woningen. Bovendien speelde hij een grote rol in het hoofdbestuur ran de- Centrumpartij en voerde een hardnekkige maar voorlopig ho peloze strijd tegen het nationaal- socialisme. Nadat hij als burge meester was afgezet, leefde hij ondergedoken. In augustus 1944 na de mislukte aanslag op Hitier werd hij met tal van andere figuren uit het politieke leven van vóór '33 gearresteerd. een „Ja is voldoende. Het amen kunt u gerust weglaten". Hoe spits Adenauer ook kon zijn, hij was geen groot spreker. Zijn woorden schat was beperkt, maar hjj wist er economisch mee om te gaan. Als zijn overredingskracht te kort schoot, had hij vaak andere middelen bij de hand. Toen hij nog burgemeester van Keu len was en het met de raad van die stad niet eens kon worden over de bouw van een brug, nodigde hij zijn voornaamste opponenten uit, goot ze vol Rijnwijn en kreeg zijn plan erdoor. Zijn grootste tegenstander, de socia list Schumacher, vertelt dat hij eens een moeilijk politiek gesprek met Aden auer moest voeren. Schumacher bereid de zich terdege op het onderwerp voor. Toen het gesprek begon, bracht Aden auer echter het onderwerp „honden" ter sprake, wetend dat Schumacher een liefhebber van honden was. De socialist liet zich inpalmen en ging opgetogen heen, nadat hij „de oude vos" op het politieke vlak zijn zin had gegeven. „Toen ik weer buiten stond", zei Schu macher later, „herinnerde ik me weer, dat Adenauer niets om honden geeft. Hij moet speciaal met het oog op zijn bezoek, een boek over kynologie van buiten hebben geleerd Veertien jaar Dr. Adenauer heeft veertien jaar de Bondsrepubliek geregeerd. Dat is lan ger dan de republiek, van Weimar het heeft uitgehouden. Langer ook dan Hitiers duizendjarig rijk. Met alle recht spreekt men dan ook van een „aera Adenauer", zoals men spreekt over een „Bismarcktijdperk". Adenauer heeft in politicis steeds eenzaam geleefd. In Bonn noemde men hem ..de man van de eenzame beslui ten". Daardoor verwierf hij zich meer ontzag dan vriendschap, en dat laatste kwam duidelijk tot uitdrukking in zijn bijnaam „Der Alte". Zijn eenzaamheid was overigens ook wel te verklaren vanuit de na de tweede wereldoorlog door Duitsland gevoerde politiek. Duits land was overwonnen en had niets meer in te brengen. Zijn reputatie was grondig vernietigd. Er was weinig re den om de brallende toon aan te slaan van bijvoorbeeld een Wilhelm II. Het Duitse volk voelde zich bovendien met schuld beladen; voor nationaal pathos was geen tijd. Zodoende was het voor Adenauer ook moeilijk tot populariteit te komen, zo hij daar ooit bewust naar gestreefd heeft. Daarom paste zijn sobere figuur wel in het naoorlogse West-Duitsland. Zijn redevoeringen waren nuchter ana lyserend; zij moesten dat ook zijn. De opkomst van de natie kon voor de Westduitsers niet via holle frasen aan vaardbaar gemaakt worden. Dit moest met doorslaggevende argumenten ge beuren. Zo werd het Wirtschaftswunder geboren. Pruisen Uit Adenauers memoires blijkt over duidelijk, dat het er hem vanaf het begin van zijn politieke carrière om te doen is geweest de centrale macht vau Pruisen te breken en het Westen de veilige nabuurschap van een Westduitse staat aan te bieden. Deze conceptie schiep hij ten dele reeds in 1919, toen hij te velde trok tegen de „los-van-het- rijk"-beweging in het Rijnland. Ade nauer heeft mede dit separatisme ge broken. Hij was toen burgemeester van Keulen en heeft zich met de bestrij ding ervan de vijandschap van dui zenden op de hals gehaald. Hem werd Hij ontvluchtte, werd verraden en opnieuw gearresteerd evenals zijn vrouw. Hun zilveren brui loft vierden zij geïsoleerd van elkaar in gevangenschap. In maart 1945 werd Adenauer via de Amerikanen opnieuw burge meester van Keulen. De Britten ontsloegen hem kort daarop we- getis onvoldoende energie en ini tiatief bij de uitvoering van de politiek van de militaire rege ring. Adenauer kreeg daanloor de handen vrij voor een veel gro ter aandeel in de organisatie van de christen-democratische- unie en het politieke leven in West- Duitsland in het algemeen. Adenauer werd in 1949 benoemd in de commissie, die op ver langen van de geallieerden, een constitutie voor West-Duitsland voorbereidde. Haar ontwerp- grondwet werd goedgekeurd. Bij de daarna gehouden parlements verkiezingen behaalde Adenauers partij 139 uan de 402 Bondsdag zetels. Hij werd toen gekozen als bondskanselier, een functie, die men vergelijken kan met die van minister-president. Het is het belangrijkste ambt in de republiek. toen zelf door de separatist „doodvonnis" betekend, was steeds trots is gegaan. Iliii dingen Na 1945 vatte hij zijn oude plan weer op. Opnieuw wenste hij het Wes ten te beveiligen via wat hij ook nu het „veilige nabuurschap" noemde. Hij wist na de val van Hitier Duitsland te doen toetreden tot de Europese ge meenschap. Met enorme energie heeft hij zich zodoende ook gewijd aan het stimuleren van West-Duitsland tot militair bondgenoot van de westerse gemeenschap. Der Alte liet er nooit twijfel aan bestaan dat de intrede van West-Duitsland in de Europese bewe ging voor hem het primaire doel was. Zodoende ageerde hij ook heftig als het heengaan van de geallieerde troe pen uit West-Duitsland ter sprake werd gebracht. Hij verwachtte namelijk geen ogenblik, dat Duitsland ook maar de geringste innerlijke afweerkracht tegenover het communisme kon op brengen. Adenauer heeft zich met hand en tand verzet tegen verdere ontmante ling van de Westduitse industrie. On verpoosd bleef hij streven naar deel neming van Duitsland aan de westelij ke defensie. Zijn grote dag was 26 mei 1952, toen de overeenkomsten getekend werden, waarbij aan West-Duitsland vrijwel al gehele soevereiniteit werd verleend en de bezettingsperiode eindigde Nimmer heeft Adenauer er twijfel over laten bestaan, dat Europa en met name West-Duitsland, zonder sterke bindingen met de Verenigde Staten, hulpeloos, misschien reddeloos, zou zijn. Het duidelijkst bleek dit ln zijn plei dooien voor handhaving van de westelijke rechten in en rond Berlijn Zijn wan trouwen Jegens het Europese communisme had iets dogmatisch, hetgeen onder de destijds geldende verhoudingen wellicht de redding is geweest. Vitaal bet gevoel gehad een geroepene te zijn. zowel voor zijn eigen partij als voor zijn land. Het baarde hem in de laatste Jaren van zijn kansellerschap grote zorgen dat hij geen „kroonprins" naar vaderlijk model kon opleiden, die haarzuiver en bezield met dezelfde sterke wil, zijn politieke lijn kon voort zetten. Dit gevoel van onmisbaar te zijn was, zeggen sommigen, zijn werke lijke vitaliteit. Tegen Spaak zei hij eens: „Zolang ik leef zul ik mijn tijd benutten. Als ik er niet meer ben is het te laat. Mijn God, ik weet niet wat mijn opvolgers zullen doen als zij aan zichzelf worden overgelaten, als zij niet meer moeten lopen op duidelijk afgepaalde paden en zich niet meer aan Europa gebon den voelen". Een moede, oude man die hier Maar niet lang daarna verscheen hij op de Amerikaanse televisieschermen in het programma „Meet the Press", dat velen die jonger waren dan hij de nek heeft doen breken. „Der Alte", toen al ver in de tachtig, gaf de vier journalisten die hem onder vroegen en die hem bepaald niet spaarden zo krachtig partij, dat het zweet hun letterlijk uitbrak. Toen' zij het onderhoud beëindigden vroeg Adenauer met zijn meest perfecte „po kerface": „Hebt u last van de schijn werpers, heren?" Met Adenauer gaat een brok Euro pese historie van ons heen. Ook zonder hem zoekt een jongere generatie Duitse staatslieden zijn weg door het duister. Zij voelt zich niet eens meer ongeschikt daartoe. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In het mertkunde- exaiiieiiforiiuilier van <le katholieke mulo B-kaniliilaten, die gisteren tegelijk met hun collega's uit het christelijk en openbaar onderwijs het schriftelijk examen tot een goed einde moesten zien te brengen, is een gelukkig - vrjj onschuldige fout opgenomen. De kandi daten, die volgens programma zeven kwartier voor de drie opgaven hadden, lazen op het formulier anderhalf uur. De voorzitters van de examencommissies in de diverse plaatsen, maakten de fout tUd'ff ifenoeg hekend, zodat onregel matigheden konden uitblijven. Het was de enige kleine ordever storing, die bij het nu afgesloten katho lieks schriftelijke examen ia voorgeko men. Voor het overige zullen de moeilijk heden bjj het meetkundeëxamen niet on overkomelijk zijn geweest. Een gevraag de goniometrische berekening had het over het bekende recept. De gevraagde constructie van een driehoek met be hulp van de aangegeven cirkel was evenmin moeilijk, al waren de haken en ogen hier wat talrijker. Van de drie fysica-opgaven was vooral de laatste lastig Het tweede gedeelte van de op gave over de met kwik gevulde commu nicerende vaten, eiste nieuw en door velen niet vermoed rekenwerk over ge- wijzigde volume en opening. Het alge- bra. vier opgaven, van verschillend I karakter, was niet gemakkelijk, zonder voor de doorsnee leerling al te moeilijk te zijn. De grafieksom zal door htt onge bruikelijke begin wel een flink struikel blok geweest zijn. Woensdagmiddag werd het examen gymnasium voortgezet met Engels. Het stukje was een bewerking naar ideeën van de western intellectual tradition van J. Bronowski en Bruce Mazllsh. Hierin wordt gesteld, dat gelegaliseerde en soms betaalde kritiek in de vorm van parlementaire oppositie de hele maat schappij ten goede komt. Dit la het hart en de krachtbron van het westen, door dat een kritische houding creativiteit be vordert op alle gebieden ten voordele van <le samenleving Hetgeen toegelicht wordt met voorbeelden van belangrijke perloden uit het verleden. De vertaling waa niet gemakkelijk en enige construc ties waren bepaald moeilijk. Er kwamen ook wel enkele ongewone betekenissen van bekende woorden voor, o.a. actually en to tend. Het examen handelswetenschappen hbs-A begon woensdagmiddag met or ganisatie en techniek van de handel en handelsrekenen eerste deel. De opgaven waren alleszins redelijk te noemen. Op gave 1 betrof een vraag over avarlj- g rosse, welk onderwerp ln vorige examens voorkwam. De vragen twee en drie hadden respectievelijk betrekking op samenwerking van ondernemers en op de effectenhandel ter beurze. Opgave twee had betrekking op een transport verrekening en opgave 3 op een rentabi liteit* bei ekening voor een 6,5 procent obligatielening waarbij ditmaal ook de kosten, verbonden aan de aflossingen en rentebetaling van de obligatielening in de emlssiekoers werden betrokken en wel zo, dat de emitterende NV 7,5 pro cent 's Jaars effectief te betalen wenste. De kandidaten van mms kregen voor het vak Nederlands een tekst te behan delen, waarvan de titel velen bekend voorkwam» ttumum Corda. Helaas koo deze herkenning hun verder niet buten, want Nyhoff bespreekt In het fragment de verhouding tusNen de twee schrijfsters Betje Wolff en Aagje Deken. De laat ste personifieert volgens de schrijver al het slechte In onze volksaard. Of alle kandidaten „het hart omhoog" gehouden hebben, valt te betwijfelen, want de literaire taal van Njjhoff heetf zeker hoofdbrekens gekost. Toch was het werk In zijn geheel niet moeilijker dan ge woonlijk. Bjj de tien vragen waren er enkele, die voor een goede beantwoor ding een Juist Inzicht In de tekst ver eisten. Een fragment uit de rede, die prof. dr. M. G. van Kampen in '59 te Utrecht uitsprak bij de aanvaarding van zijn ambt als hoogleraar In de theoretische kernfysica, kregen de kandidaten hba-B woensdagmiddag voorgelegd. ZQ moes ten dit fragment, getiteld „De methode van onderzoek ln de natuurkunde" ln ten hoogste anderhalf foliobladzijde samen vatten. Dat zal. ook al was het stukje helemaal afgestemd op de B-kandidaten, voor de meesten geen gemakkelijke op gave zijn geweest. Maar misschien denkt de leraar natuurkunde daar an ders over dan de leraar Nederlands. Het is niet denkbeeldig, dat menige leer ling hbs-B minder moeite heeft de ge dachtegang van de schrijver te volgen dan de Nederlandse leraar. Deze zal bij 't lezen van de takst af en toe wel even met zijn ogen knipperen en niet alleen daar waar de hoogleraar geen Neder lands schrijft bijvoorbeeld „een a priori stelregel-, an jjlauslblllteltsoverwe- gtngso". BONN Wanneer oud-bondskanse lier dr. Konrad Adenauer dinsdag naar zijn laatste rustplaats wordt geleld, sal de kist met zijn stoffelijk overschot worden gevolgd door onder meer pre sident Johnson, president De Gaulle en premier Wilson. In de bondsdag mal die ochtend een rnuwplechtlgheld worden gehouden, gevolgd door de uitvaart dienst In de Keulse Dom, geleld door kardinaal Frtngs. Een snelle motorboot van de Westduitse marine brengt daar na het stoffelijk overschot naar Rhoen- dorf, waar Adenauer zijn laatste rust plaats zal vinden naast zijn twee echt genoten, op een van de heuvels langs de KIjn. De overleden staatsman is over <h» hels wereld herdacht als een man dis met kop en schouders uitstak bovtn alle anderen in de na-oorlogse West duitse politiek, uit wiens persoon en voorbeeld alle anderen kracht hebben geput en een beeld van Duitsland heb ben kunnen vormen, een man die be schouwd wordt als een vader des va derlands. HIJ was. zo verklaarde ds CHIJ-fractlelcider in de bondsdag, dr. Rainer Barzel, ,,de eerste onder ons en zal de eerste onder ons blijven". Johnson zei van hem: „Voor ons, voor Europa en voor de 'wereld zal hfl altijd het symbool van de levenskracht en de moed van het Duitse volk zijn". Pre sident De Gaulle betuigde als een van de eersten zyn leedwezen In een tele gram aan de familie: „Ben diep be droefd door de dool van mijn illusters vriend. Ik zal nooit de uitzonderlijke man vergeten die uw vader was. de grote Duitser die z|)n land naar her nieuwing leidde, de grote Europeaan die voor Frankrijk een trouwe en oprechte vriend wasOok koningin Juliana heeft een telegram van rouwbeklag ge- Soldaten helpen in ziekenhuizen van Rome ROME (Reuter) Italiaanse militai ren hebben getracht een einde te maken san de chaos In de Romeinse ziekenhui- *en. ontstaan door de staking van ver pleegsters. verplegers, koks en admini stratief personeel. De soldaten, die uit restaurants en ca fetaria's in de buurt eten hadden ge haald voor de patiënten en daarna be gonnen waren met het schoonmaken van de zalen, werden uitgejouwd door ds verpleegsters, die voor noodgevallen in dienst waren gebleven. Er wordt ge staakt voor meer loon en betere arbeids voorwaarden. De ziekenhuisartsen heb ben kortgeleden gestaakt en de artsei^ verbonden aan psychiatrischs klinieken, steken nog.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5