Twee edellieden van Verona VANAVOND VIA NED. h RADIO VANAVOND LAND VAN MAAS EN WAAL IN GOUD GEVAT Boudewijn de Groot en Ridder van Rappard in Slof Loevestein verbroederd PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 20 APRIL 1967 Wat drs. Den Uyl beschamend vindt formatie aangezochte kandidaten om andere dan politieke redenen bedanken. „Behoudens uitzonderlijke omstandig heden", voegde de socialistische fractie voorzitter eraan toe. Tenzij hij het be grip „uitzonderlijke omstandigheden" ruim wil Interpreteren, hopen we dat cr vanuit de Kamer kritiek komt op zijn „gulden regel". Want zo gemakkelijk als drs. Den Uyl het voorstelt, is het nu ook weer niet. Gezondheidstoestand, fnmllleomstan- digheden. verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van werk dat men bezig i? uit te voeren, twijfel over de eigen capaciteiten op een terrein dat de for- L mateur aanbiedt, dat zijn bijvoorbeeld enkele van de gevallen die ons inziens onder „uitzonderlijke omstandigheden" moeten worden gerekend. iVTE drs. Den Uyl voor de voeten werpt, dat hij nu al begonnen is sommige ministers af te schilderen als „vraagtekens" en daarmee te kennen geeft, dat ze beter thuis hadden kunnen blijven, krijgt waarschijnlijk als repliek, dat hier aan zijn „gulden regel" de fout van een verkeerde keuze vooraf ging. Doch maar al te dikwijle is dat oor deel een polltlek-gekleurde aangelegen heid; precies zoals het beleid van minis ters niet los te maken ia van een poli tiek beïnvloede visie. Daarom vinden we het oordeel dat drs. Den Uyl uitspreekt over de houding van aangezochte kandidaten bij een kabinetsformatie veel te ongenuanceerd. Natuurlijk Is het niet zo fraai, wan neer capabele personen „neen" zeggen louter en alleen omdat de „overstap" van een bereikte positie naar een rege ringsfunctie materieel een achteruit gang betekent. Men moet dan tevens wel de vraag stellen of in bepaalde ge vallen die „neen-zeggers" soms ook niet te ver van het politieke bedrijf afstaan om in geforeke te worden gesteld wan neer ze een kablnetspost weigeren. DOVENDIEN geldt dat, wanneer men iemands handelen beschamend noemt, de vraag eveneens aan de orde moet komen, inhoeverre het politieke bedrijf aan de gang van zaken debet is. Dan denken we bijvoorbeeld aan het optreden van de volksvertegenwoordi ging, dat op menig manager en weten schapsman een verwarde Indruk maakt. Maar nu we mét vereende krachten aan de slag willen gaan om het politieke leven een gezonder kleur en een betere ruggegraat te geven, zal hier hopelijk ook het nodige gaan veranderen. Dan krijgt drs. Den Uyl meer reden om bekwame mensen die „neen" zeggen tegen een formateur, in gebreke te stellen. Cals doet mee met anti-revolutionairen en chnstenjk- historischen gaat praten over wat er In de toekomst met de drie confessionele pnrtijen moét en kón gebeuren. Dat is goed nieuws; het bevestigt dat mr. Cals wel kritiek heeft op de gedrags lijn van zijn partijbestuur en de Kamer fractie. maar noch van plan Is „eruit te stappen" noch passief af te wachten of er nog een kenterend getij zal komen. De aanwezigheid van mr. Cals in het structuurgesprok is vooral belangrijk voor de politieke klem van eventuele samen werkingsplannen. Want met A.R.-voorzit- ter Berghuis en diens partijgenoot oud minister Verdam staat de oud-premier er wel borg voor dat. hoe onverhoopt de CJJ.U. ook zou trekken, er geen soort van conservatieve Nederlandse C.D.U. over de streep gaat komen. Dat zou uitdraaien op een duidelijkheid die we niet zo bijster op prijs stellen. Nodig 6300 gulden DE Algemene Studenten Verenigng Am sterdam heeft uitgerekend, dat stu deren in de hoofdstad ruim 6300 gulden per jaar moet kosten. Dat het leven In 's lands eerste stad niet goedkoop Is, kan iedereen weten die een vergelijking met elders maakt. Dat een student die niet „pendelt", het leed van dit dure leven deelt, is ook buiten köf. Maar intussen zal een Amsterdamse arbeider of „witte boord"-werknemers met een gezin achter zich terecht de vraag stellen, wat dan zijn inkomen wel niet zou moeten zijn. Wanneer de A.S.V.A. de beurzen zo hoog opgevijzeld krijgt als haar reken som nodig vindt. Is de kwestie van het studieloon ongemerkt ook opgelost! Studentenschip 'n mislukking sterdam van de N^dftrlandsc^S^udcntcp- vakbewcglng klagen de 'bcwiners vin het studentenschip ..Caledonia" In het westelijk havengebied In Amsterdam hun nood. Volgens hen is de toestand langzamerhand onhoudbaar geworden. Behalve de ligging van het schip laten de voorzieningen nog veel te wensen ten, dat regelmatig college loopt, neemt snel af. De studieresultaten wor den daardoor minder. Op het ogenblik loopt de „Caledonia" leeg. Niemand wil er een kamer heb ben. Het is duidelijk, dat het schip, waarin enkele miljoenen guldens zijn gestoken, een mislukking ls geworden. Tengevolge van de ongunstige ligging van het schip is het Isolement voelbaar geworden. „De sfeer op het schip worddt geteken door geïrriteerdheid om eikaars gedragingen en vaak lam lendige verveling. De ontzettende ge luidshinder, die de bewoners door de houten wanden van elkaar ondervinden, heeft al tot enige vechtpartijen geleld", aldus de scheepsbewoners. Het studeren op de kamers is even min ideaal. Omdat de kamers zijn voor zien van te kleine ramen, moet men bij kunstlicht studeren. Het aantal studen- Linnaeushof zaterdag open HAARLEM (A.N.P.). De Linnaeus hof in Bennebroek zal op zaterdag 22 april worden geopend. Enige weken ge leden heeft de provincie Noord-Holland de terreinen aangekocht en deze aan de stichting Linnaeushof beschikbaar ge steld voor verdere exploitatie. Intussen is aan de stichting door de Haarlemse rechtbank voorlopige surséance van be taling verleend. De bewindvoerders en de directie van de stichting Linnaeushof N.V. hebben tot openstelling besloten nadat financiële regelingen waren ge troffen en een kredietgarantie was ont vangen van de N.V. Nederlandse Mld- denstandsbank in samenwerking met het ministerie van Economische Zaken. NEDERLAND I Reelameultzendin gen om 18.55, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws In het kort 19.00 uur: De Verrekijker, jeugdjournaal 19.10 uur: Van gewest tot gejvest, actualiteiten 19.30 uur: Samenvatting Kamerdebatten 20.00 uur: Journaal KRO 20.20 uur: Twee edellieden van Verona, t.v.-apel 22.00 uur: Brandpunt, actualitei tenrubriek NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Pauze TELEAC 28.00 uur: Automatisering (8) 33.30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort AVRO 20.05 uur: Himalaya, hemel er hel, documentaire 20.40 uur: WIJ willen wel es weten, vraaggesprek 21.20 uur: Slatterly, t.v.-serie NTS 22.15 uuri Tweede Journaal KRO/RKK 22.30 uur: De liefde overbrugt alle afgronden, docu mentaire 28.00 uur: Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I NTS/NOT 10.20 uur: Verkenning In onze samenleving 10.45 uur: Kunst zien 11.10 uur: De film bij de pedago gische vorming 11.35 uur: Walter and Connie, Engelse les 12.00 uur: Sluiting AVRO 20.05—22.20 uur: Concert door het Resi dentie Orkest 22.55—23.55 uur: 't Mag geen naam hebben, cabaret programma De KRO-t.v. zendt vanavond William Shakespeare's blijspel "De twee edellieden van Verona" uitwaarvoor een nieuwe vertaling werd gemaakt door Wim Zaal. KRO-rt gisseur Frans 't Hoen bewerkte het stuk voor de televisie en presenteert het als een arcabisch herdersspel De handeling wordt dus gesitueerd-in een vorm zoals het gebrui kelijk was in de achttiende eeuw, twee honderd jaar na Shakespeare's dood. In Nederland is de „Twee edellieden van Verona" voor het laatst gespeeld in 191)6 door Het Volkstoneel. Het is een blijspel van de jeugd. Een valse en een trouwe vriend, een voorbeeld van roerende trouw, Julia, en een meisje dat precies weet wat zij wil, Silvia. De valse vriend, verblind door zijn hartstochtelijke liefde, tracht zijn vriend het meisje afhandig te maken. Na veel wederwaardigheden komt het eind dat voor allen héél goed is en alles goed maakt. De luchtige noot wordt ver wart. De regie voert Frans 't Hoen. In de hoofdrollen spelen Pleunle Touw, Sjoukje Hooymayer, Willem Nijholt, Hein Boelen, Ben Aerden en André van den Heuvel. Foto: v.l.n.r. Willem Nijholt, Hein Boele en Peter v. d. Linden. HILVERSUM II NCRV 20.10—20.35 uur: De familie Leenhouts, familiekroniek 20.35—22.00 uur: Samen uit - samen thuis, amusements programma 28.15—23.45 uur: Drie radiofonische fragmenten RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM T7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 28.55 HILVERSUM H: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.80. 19.00, 22.80, 23.55 Radioprogramma actual., 18.20 Zendtijd pollt. partijen, ,18.30 Orkestmuziek, 10.00 v.d. kinderen, 19.0J Sltar: voor gitaristenIKOR: 19 30 Bijbelgespr-'- 20.05 Moderne lek, 22.20 Klavecimbelrecital, 22.30 Nws, actual., 22.55 Gevar. platenprogr - Vanavond via Ned. II Pieter v. d. Meer de Walcheren - Benno Stokvis In het programma dat het RKK van avond om half elf op het tweede net uitzendt, zullen de t.v.-kijkers getuige kunnen zijn van een ontmoeting tussen de 86-Jarige benedictijn Pieter van der Meer de Walcheren en de 66-jarlge mar xist mr. dr. Benno Stokvis uit Amster- Pleter van der Meer de Walcheren, nog even fel als in de dagen van de voor oorlogse jongerenbeweging In Neder land en Vlaanderen, vertelt ln dit pro gramma over zijn leven als jong mar- xist ovtr^Umbely^njg, jljq, gezin ep z'n vrienden, om de titel van een van zijn befaamde dagboeken aan te ha len „Mensen en God". De belangstelling van de marxist Stok vis gaat in het bijzonder uit naar de houding van Pieter van der Meer en zijn mening over de sterke ontwikke ling die het katholieke kerkelijke leven op dit ogenblik doormaakt. Deze twee mannen ontmoetten elkaar voor de eerste keer ongeveer veertig jaar geleden, maar verloren elkaar vrij spoedig uit het oog. Benno Stokvis werkte al eerder aan KRO-program- ma's mee o.a. in de serie „werken van barmhartigheid' en „Christus voor alle man". De titel van dit t.v.-programma „De liefde overbrugt alle gronden" is ontleend aan de slotzin van deze uit zending, waarin Pieter van der Meer de Walcheren zijn geloof in de tot de mensen belijdt. Ned II 22.30 uur. Tv-reportage Schiphol (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Dc programmalei ding van de NTS Is voornemens om een fllmreportage te maken van de of ficiële opening van het centrale ver- keersareaal van Schiphol. Zoals be kend wordt deze opening volgende week vrijdag verricht door H.M. de koningin, in aanwezigheid van de mi nister van Verkeer en Waterstaat en naar schatting vijftienhonderd genodig den. Verslaggever is Joop van Zijl en Ger Roos heef de regie. De film wordt nog dezelfde avond door de NTS van 19.00 uur tot 19.30 uur op Nederland I uitgezonden. De spectaculaire verhuizing van de oude luchthaveninventaris naar de nieuwe Schipholgebouwen zal gebeuren in de' nacht Van zondag op maandag (7 op 8 mei). Deze verhuizing, die bij zonder spectaculair belooft te worden, zal door Kees van Langeraad voor de NCRV-televisie in beeld worden ge bracht. Voor deze uiterst moeilijke op gave in de nachtelijke uren heeft de heeft Van Langeraad de beschikking over drie filmteams. Reeds eerder maakte de NCRV-t.v. naam met repor tages van grote transporten. Maar de verhuizing van Schiphol slaat alles. KRO met K.I. naar Rome HILVERSUM Ter gelegenheid van zijn lief- het honderdjarig bestaan van de Ka tholieke Illustratie heeft de directie van dit blad voor haar lezers volgende week dinsdag een eendaagse vliegreis naar de eeuwige stad georganiseerd. De ruim achthonderd deelnemers zullen in Rome door de Paus in een speciale audiëntie worden ontvangen en toege sproken. De KRO-radio en -televisie zullen van deze reis 'n reportage ge- Verslaggevers zijn pater dr. Alfred v. d. Weyer en Dick de Vree. De toe spraak van de Paus zal zoveel mogelijk direct door de KRO-radio worden uitge zonden. Het beeldverslag van deze reis wordt woensdagavond 26 april in het KRO-programma op Nederland 2 ver- Documentaire: Nederlandse Himalaya- expeditie Eind augustus 1964 arriveerden vijf le den van de Nederlandse Himalaya Ex peditie in Kathmandu, de hoofdstad van Nepal, om er een aanval te wagen op de 7125 meter hoge Himloeng ln 't Himalayagebergte. Deze expeditie stond onder leiding van oud-skikam pioen Jan Boon. Door omstandigheden gedwongen moesten zij van dit plan afzien. In plaats daarvan beklommen zij de 7025 meter hoge Manasloe en plaatsten de Nederlandse vlag op de top. Van de tocht en van de bestijging maakte Jan Boon een filmreportage, die door de AVRO-televisie vanavond wordt uitge zonden. Commentaar wordt gesproken door Fons Driessen en Jan de Lint, 2 deelnemers aan deze expeditie. Ned. II. 20.05 uur. HILVERSUM II (288 ni) NCRV: 18.10 Sport. lntigers, 19.00 jjj t, 19.30 Gram., stereo. 19.50 Grar De fam. Leenhouts. hoorspel, ivondprogr., 22.00 Gram., stereo. Boekbespr., 22.45 Kerkorgelconcert, 23.15 Voordracht, 23.45 'S, 13.: Muz kale "lezing, 14.15 Gevar. progr., VPRO: 15.: Voor thuiszittenden, 16.00 Nieuws, 16.02 Klas muziek en oude liederen, 17.00 v.d. Jeug. 17.25 Muzikale aanwinsten, 17.45 Actuallteitei HILVERSUM II (296 m) KRO: 7.00 Nleuv 7.15 Gram.^8.00 Nieuw», 8.: Russische orkestwerken, tennieuws. 13.30 Lledjesprogr. muziek. 14.30 Schoolradio, (gevar.), 17.00 Voor tlr overdenking, 22.30 1 „jpel, VERONICA (192 m) - 18.00 Jukebox, 19.00 Beatle-show, 10.15 J.M.H.W.: Hits van mor gen en overmorgen, 20.00 Zonnestraal Radio, FM-kanalen) - actual.. 9.05 Vrolijk och- 1 Arbeldsvita- i, VPRO: 12,00 Nieuws en uit de buiten! HILVERSUM AVRO: 9.00 - tendprogr.. 10,00 Nieuws, Voor de soldaten, 18.32 Filmmuziek. 18.45 Sportkroniek, 19.40 Parels van de Zuidzee, 20.00 Amusementsmuziek, 21.00 Boekbespr., 21.15 Klassieke muziek, 22.0CT Nieuws. VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nws. oehtendgymn.. 7.23 Gram.. 8.00 _NLeuws. 8.10 AVRO: 15.00 Nieuws, licht muziekprogr., 16.00 Nieuws, 16.02 Licht platenprogr., 16.30 Gram., 17.00 Nieuws, actual., 17.05—18.00 Pop-Party. VERONICA (19? m) - 7.00 Ook goeiemorgen, Ï41ÖÖ Matinee. i7.00 Toppers van thuis, 17. The Teenbeatclub. BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws, 12 Lichte muziek. 13.20 Tafelmuzlek, 16.09 Lichte muziek. 17.15 Etnische muziek. 17.45 Amus In ons blad is destijds uitgebreid aan dacht besteed aan achtergrond, werk wijze en artistieke prestatie van The Living Theatre zodat we naar aanleiding van het programma dat de VPRO giste ren van deze groep uitzond ons kunnen bepalen tot enkele kanttekeningen. De eerste daarvan moet een instemming zijn met deze uitzending. Voor een ge deelte immers betekent wat door deze groep gebracht wordt Iets werkelijk nieuws op theatergebled en het is goed als t.v. dit nieuwe kan signaleren. Ook al omdat er elementen waren die juist voor t.v. hoogst interessant kunnen zijn. Het was echter wèl zo dat wat hier ge toond werd door t.v. een andere, snellere dimensie kreeg. Er ls in „Mysteries and smaller pieces" b.v. die scene waar een man vijftien minuten lang onbeweeglijk staat te staan. Dat heeft misschien een happeningeffect, maar het is niet levend en het is ook geen theater. Op t.v. worrit 'k' zo n scene vermooid doordat, de camera s blijven bewegen en dus een levendig-- effect opleveren dan eigenlijk bedoel' was. m io Waren we blij met deze voorstelling? Ja in zoverre ze ons van een ónder fac- van het moderne toneel liet kennisne men. Neen voor het oyergrootste gedeel te van inhoud en uitvoering. Inhoud: tóch een teveel aan goedkope kreten; uitvoering: nergens een indlvlduelt acteursprestatlc die dat goedkope karak ter dporbrak. Soms werden we gefasci neera Maar dat was zeldzaam en berust te dan niet op ethetische kwaliteit - tekst of actie maar meer op buiten- theatrale effecten. De groep is, zoals wij allen, vóór het leven en tegen de doodvóór de vrede ea tegen de oorlog; vóór de vrijheid e tegen de tyrannie. Dat alles en nog meer logisch voor de hand liggende vóórs tegens werden in dit programma uitge dragen. De manier waarop dat gebeurde was ongewoon, een enkelfe keer boeiend, maar al te vaak zelfs in deze mooiende t.v.-versie erg vervelend vg LOEVESTEIN De lang verbeide verbroedering tussen Ridder van Rappard, burgervader van Gorin- chem en Boudewijn de Groot, de langharige minstreel van Maas en Waal is gisteravond een historisch feit geworden. Temidden der open haardvuren van Slot Loevestein en omspoeld door rode wijn en muziek van Vivaldi sloegen beiden zich eerst door een middeleeuwse maal tijd, die volgens het fraaie menue bestond uit minnekheynse soep van de keeste, althenaesche vleisch kruyden mette meiengroen ende swammen, wine van vrancryke, mirabellen met brandewine en swartbrandboonennat. Als de goede Hugo dè Groot, boeken wurm bij uitnemendheid, tussen de wit gepleisterde muren van de slotzaal de ze maaltijd tot zich had genomen, zou hU waarschijnlijk weer spontaan in zijn kist zijn gekropen. Wat had hij immers geweten van tomatesoep uit een ge duldig pakje, doperwten met een om vang van pingpongballen en goulash, die zelfs een Hongaar met helmwee nog in grote verlegenheid zou hebben ge bracht De enige die zich tussen de flakkerende kaarsen en hoofs schrijdende Joffers niet liet kisten was de Gorkumse rid der, slotvoogd van Loevestein en tafel redenaar met een verbijsterende adem. Toen hem tegen tien uur het woord werd gegeven, greep hij het met beide Gorkums eigen „Fatsoenrakker" hield monoloog van 55 minuten vlezige handen en hield hij het geduren de 55 minuten stevig vast. „ln de taal zou ik het wel eens kunnen winnen van Van het Reve en Jan Cremer", zei hij ten overvloede. De bedoelingen van de organisatoren, ce platenbazen van Po- nogram. was echter alleen, dat hij met enige treffende volzinnen de gouden plaat voor Boudewijn de Groots succes- song over het land van Maas en Waal zou Inleiden, maar de ridder, nauwelijks hersteld van een zevenweeks ziekbed, maakte er een monoloog van, die als een kameleon van kleur verschoot. Hij begon als een conferencier, die het Oudejaar nog eens dunnetjes overdoet, schakelde na tien minuten over op de gedragen toon van een dagsluiter, ver zandde daarna in de woestijn van 2Üjn eigen sentiment en eindigde tenslotte op de 8inaasappelkist. waar de luide galm van een gelegenheidsspreker goedmoedig door de vingers wordt ge- fUmOnder het vertrouwend gesnor van filmcamera's onthulde hij eerst, dat hij zich meer verwant voelde aan Ivanhoe dan aait moderne protest zangers. Nochtans had hij de confron tatie met stcijgzame Boudewijn de Groot niet willen missen. „Toen ik u de eerste keer ontmoette", 2:ei hij, „trof ik in de Schouwburg van Gorkum aan als een zielig hoopje mens. Ik be merkte echter ook dat ik tegenover e enoprecht lavende man stond. Dat gaf de burger moed". Kuisheidsridder Na 45 minuten constateerde de ridder met enige voldoening, dat hü nog niets wezenlijks gezegd had. „Ik had eigen lijk eerst advies moeten vragen aan mijn bioer, de burgemeester van Heem stede vulde h(J gulzig aan, „men be schouwt mij Immers alleen als een kuis heidsridder en een fatsoensrakker". Persoonlijk meent hij echter, dat hij een cultuurhistorisch fenomeen Is. dat de burgerij van Gorkum voor geen goud ter wereld voor burgemeester Van Hall zou willen rullen. „Het Is om deze re den", riep hij met overslaande stem, „dat Ik vanavond naast Boudewijn de Groot sta. Niemand ontneemt mij het recht cm mee te doen". Romantiek In de Intense stilte die daarna viel. bleek inderdaad, dat niemand hem het recht wenste te ontnemen om mee te doen. Het was een ware opluchting in de brekelijke seml-antieke sfeer die voor één commerciële avond onder de zwartgeblakerde balken van zfjn slot was gecreëerd. „Ze moeten zulke fratsen niet te vaak uithalen", zei de beheerder van het slot halverwege. „Ik heb aan die vier zo mermaanden al meer dan genoeg. Ik minstreel van ultra-moderne snit. sta op mijn rust". Warult wederom bleek, dat het niet al les gouden platen is, wat er blinkt in het waterig rechtsgebied van de Rid der, die voor het eerst ln zijn turbu lente leven oog in oog stond met een De middeleeuwen, waar hij hardop va nhad gedroomd, waren op dat moment lichtjaren van hem en zijn gasten verwijderd. Waar Maas en Waal tezamenvloeien heeft minstreel Boudewijn de Groot gisteravond in een middeleeuwse entourage van krakend slot, roe mers toijn en muziek van Vivaldi zijn eerste gouden plaat gekregen. Ridder van Rappard, slotvoogd i Loevestein, regelde de uitreiking met een monoloo</ van 55 minuten en een maaltijd in de met kaarsen verlichte slotzaal.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2