Chocolade' 79 E5 ch albert heijn 100 gram fijne Delicata OM TE GORDIJNEN TAPIJTEN HANGEN VLOEREN Zijde Kijk door de PRIJZENBRIL ...en zie dat bij Albert Heijn uw échte voordeel ligt! Montilla Nr. 7 Doperwten-fijn AC Kersenjam Hointji alblül® ±3kg4?5li« albi no 2?5 3kg5? Appelsap AH-Slasaus Franz Stangl ontkent aandeel jodenmoord PAGINA 6 DE T.ETDSE COURANT DONDERDAG 13 APRIL 1967 Het gaat met onze textiellndustire niet zo geweldig op het ogenblik. Ook In de meubelfabrlcage kraakt het hier en daar. Maar In de woningtextiel is géén teruggang te bespeuren. Blijkbaar z(|n wij erg gesteld op nieuwe vloerbedek king en gordijnen: er is een stijging van produktie, import, export en bin nenlands gebruik. Vooraanstaande Nederlandse tapijtfa brikanten doen alles om het ons naar de zin te maken. Zij komen ons harte- lijk tegemoet met een „GARANTIE- Nederlands-tapijt" en het certificaat is een ronde label waarop een grote T prijkt midden in een rood hart. Deze fabrikanten staan borg voor hun gegarandeerd tapijt, mits het op de juiste wijze wordt toegepast,gelegd, ge bruikt en onderhouden. Toepassen wil zeggen: kiezen voor een bepaald doel. En dat kan men het beste doen in over leg met de woninginrichter die het ook vakkundig leggen moet. Gebruiken en onderhouden is zaak van de huisvrouw. De garantie wil vooral zeggen: hier is een houvast voor klachten. Ondanks de beste voorwaarden waar onder een tapijt wordt gekocht, en be handeld, moet eerlijk bekend worden dat het ideale tapijt niet bestaat. On verslijtbaar is er niets; goedkoop én verfijnd en ijzersterk zijn drie afzon derlijke grootheden die nooit samen te voegen zijnMen kan zijn eisen niet hoger stellen dan het tapijt dat onder bepaalde omstandigheden het beste is. Dit alles geldt evenzeer voor de pro- dukten van andere fabrikanten die niet bij deze tapijtwaarborg zijn aangeslo ten en van wie wij geen woord kwaad willen zeggen. Het kamerbreed tapijt van effen of gemêleerde tinten in wol of haar is snel ingeburgerd; maar nu voltrekt zich een even snelle verande ring door de groeiende vraag van ka merbreed tapijt in synthetisch materi aal. Onze tapijtindustrie is in staat de ontwikkeling voor te gaan. Niet altijd komt de breedte met onze kamers overeen. Soms moeten we er een baan van hetzelfde tapijt in smallere uitvoe ring laten aanleggen. De breedtematen zijn nu eenmaal afhankelijk van de machines die uit het buitenland komen en dan ook weven op 9 of 12 of 15 voet. Aan de hand van gegevens van woning bouw is 12 voet (3.70 m, maar ook 3.80 en 3.90). het meest gebruikelijk. Ei- zijn enkele fabrieken, o.a. Weston in Zweden, die op bestelling tapijt op Gordijnstof mt nonaera procent glas, zowel voor effen als bedrukte overgordijnen en vitrage. (Fredo- len en ziekenhuizen. Deze vloerbedek king houdt 't stof vast zodat de lucht minder verontreinigd wordt. Nochtans meent men dat 1 keer per week stof zuigen voldoende is. Door tapijt in de gangen van scholen, blijven de klassen schoner. In de ziekenhuizen wordt be langrijk minder gebroken door de zach te vloeren. In de Amerikaanse explosie van tapijt is ook de kokosvloerbedekking opgeno men; de kleuren zijn sterker gewor den zodat het minder verschiet. Het tapijt voldoet niet op plaatsen waar mensen op de hakken draaien zoals voor loketten en voor een balie. Om nu eens van het tapijt af te stap pen: er is ook kamerbreed kokos- of sisalvloerbedekking, die onder bepaal de omstandigheden Ideaal kan zijn. Een gemêleerde sisal, bruin-naturel, ,,nègre" genoemd, maakt zelfs een ge distingeerde indruk. Deze naturel tin ten zijn absoluut kleurecht, hetgeen van de vrolijke andere kleuren niet al tijd gezegd kan worden. De „matten" in tegels aan elkaar gelegd zijn bij zonder geschikt voor het moderne in- Nog een stap en nu van de matten op het vinyl en dan signaleren wij een nieuwtje van vinyl op vilt met een warm tapijtachtig dessin dat de vloer een luxueus effect kan geven. Bij de losse tapijten die een effen of gladde vloerbedekking opluisteren wint het moderne dessin veld en met recht, wanneer ze zo fraai zijn als de kleden en kleedjes met genuanceerd poolop- pervlak die wij mochten zien op de In- terdecor, de beurs van woningtextiel. We zijn al te lang overstroomd met na gemaakte oosterse tapijten. Op een onlangs gehouden beurs ves tigde een bak met glazen knikkers de aandacht op de grondstof waaruit ga rens zijn gemaakt die tot gordijn wor- den geweven: 100 procent glas. Er was een collectie van deze gordijnen met kleurige motieven bedrukt, maar de aanvullende unicollectie omvatte zowel effen vitrage als effen overgordijnen. De gordijnen werden o.a. afgepast en kant en klaar in een doos verkocht, men behoeft ze alleen maar op te han gen. De lengte: 183, 229 of 274 cm. De voor delen zijn: isolerend in de geest van dubbele ramen, niet vuilaantrekkend, absoluut no-iron, geen rekken, krim pen of uitzakken; onaantastbaar voor zonlicht, onbrandbaar. Een nadeel: wanneer het gordijn geregeld schuurt over de radiator zal het op die plaats breken. i Transparant gordijnen b.v. van effen wol met 'n ingeweven franje- of ajour- rand houden het midden tussen vitrage bijzonder geschikt voor flats, waar geen inkijk is, maar 's avonds een dóórkijk op de lichten van een stad bij zonder charmant kan zijn. Waar men transparante gordijnen 's avonds liever ondoorzichtig heeft worden wel twee soorten gordijnen op twee rails achter elkaar gehangen: het transparante aan de kamerkant, het effen, ondoorzichtige aan de raamkant. Het effen gordijn kan de kleur van het transparante dan heel interessant be- invloeden. Wij schijnen dol op katoenvelours te zijn. De afzet is in de laatste vijf jaar met 70 procent gestegen. Velours van synthetische grondstoffen heeft voor meubelbekleding wel wat voor omdat het zo buitengewoon sterk is en gemakkelijk schoon te maken, velours zijn er allerlei gordijnen meu- Behalve velours zijn er gordijnen, meubelweefsel als damast, satijn, lin nen van geheel synthetische grondstof. Rhovyl maakt ze bovendien onont vlambaar. Zowel van natuurlijke als synthetische grondstof zijn de gordijnen in jacquard, streep- en ruitdessins populair; en in beide grondstoffen kennen wij nu het meer traditionele cretonne borduró en de biedermeierstreepjes. Tenslotte kunnen we de zon weren met de nieuwe verticale constructie van 12,5 cm. brede katoenen banden die hangen aan een bovenrail en beneden zijn verzwaard met kettinkjes of ve rend zijn gespannen tussen boven- en onderrail. De katoen heeft 'n vinyl- harsbehandeling ondergaan en is in verschillende tinten te krijgen. De zon newering kan worden opengeschoven, maar de banden kunnen ook mecha nisch een halve slag draaien. Wel mooi maar heel duur. ter Als het kan ook voor de man Een idee voor de schoonmaak? Vloerkleedje met ongelijk pool- oppervlak waardoor de overgangen uo» tinten en lijnen verlopen. elke gewenste breedte maken. Maar wij kennen nog menige zaal van impo sante huizen en gebouwen met „onver- slijtbare" Deventer tapijten,Jaren gele den op maat vervaardigd. Ofschoon de synthetisch tapijten (b.v. nylon) niet zo warm van kleur zijn als de wollen, en eerder vuil aantrekken, gaat de vraag ernaar omhoog. Ze zijn werke lijk ijzersterk en heel gemakkelijk schoon te maken. Een nadeel is dat aanraking met vuur het tapijt laat smelten. Polypropyleen, ook een vol- sythetlsch weefsel, is gevoelig voor warmte èn licht. In Amerika gaat men steeds meer over tot tapijten in gebouwen, zelfs in scho- Kapstok maakt plaats voor nette garderobe Als er ruimte voor ia, verdient een kapstok, waaraan de jassen op hanger tjes achter elkaar hangen zoals in een kast, veruit de voorkeur boven de „platte" kapstok. De gang ziet er ook bij veel visite netter uit, de jassen en mantels hebben heel wat minder te lfjden, Iedereen is wel verplicht een hanger te gebruiken. Deze roede, van roestvrij staal, verkrijgbaar in diverse maten van 45 tot 300 cm, ia zeer ge makkelijk aan te brengen. Er komt geen enkele technische vaardigheid aan te pas en men behoeft dus geen doorgewinterde doe-het-zelver te zijn om de roede behoorlijk op zijn plaats te bevestigen: geen installatiekosten dus. Het opvallende van deze gardero be ls, dat zij het mogelijk maakt om er kleerhangers op te hangen en te vens door middel van zogenaamde glijders kleren onder de roede te han gen, hetgeen leidt tot een grotere ca paciteit dan die van de gebruikelijke garderoberoe. Voor f2,50 per dag huurt u een shamponeermachine De jonge garde zal het niet meer weten dat je in de oude tijd en in sommige plaatsen nog voor een paar cent de witkwast huurde bij de man waar je witkalk kocht. Het huur- systeem waarover ik u ver tellen wil, is dan ook niet nieuw. Nieuw is het schoon maakmiddel Shamporal en de Hoover-Sham poo-Polisher waarmee u nu tapijten kunt reinigen. Van tapijten en vaste vloer bedekking is vet vuil en kle verig vuil niet door de stof zuiger weg te nemen. Dit soort vloerbedekking is zó gewild (in 1967 zullen 25 tot 30% van de Nederlandse woningen in minstens één kamer nieuw tapijt krijgen, is al berekend) dat het pro bleem van het schoonmaken een algemeen hulsvrouwen probleem ls geworden. Er z(Jn nog andere redenen waarom de stofzuiger niet alles kan. De elektrostati sche lading van het tapyt by voorbeeld, die het vuil vasthoud en hardnekkiger naarmate de stofzuiger har der werkt, want dat ver hoogt de lading. Tenslotte moeten we constateren dat het al te diep weggezakte vuil ook al moeilijk naar boven te halen is. En nu verschijnt Shamporal met de machine die u per dag bij de drogist kunt huren voor f 2,50. De helft van de Nederlandse drogisten, over het land verspreid, bezit al zo'n Hoover- Shampoo-Polisher en het worden er met de dag meer. Eén of tweemaal per jaar een behandeling zal voldoen de zijn voor de huisvrouw die ondanks alles wat tegan „de schoonmaak melk, puur of extra bitter in de BATMAN-wedstrijd Ilaal morgen ceu BntstrUd-knart! Gratis bil de Albert HcUn-artikelen: rookworst, sla saus, wasmiddel, pindakaas, kollleinclk, koflie, outbtltkoek, vruchtensappen (in lies), sinaas appelen. Deze weekUatstrUdknnrt Nr. 3, de Joker. I WEEKA AN BIEDINGEN 1 t/m woensdag 19 april medium dry apéritief met ET sherry-karakter Wag-* WSSm|| fles 0.75 Itr. V W ter kennismaking 0^06 AH-Kippesoepm" ''».«v*85 AH-Knakworst"™fïL*79 Peren op sap .««*59 Mergpijp jes """"1°. s ,.«^r98 Weekendbrood ssüs? '/r*n*59 Oebraden Gehakt aq t/m zaterdag 1/1 blik Maggi Groentesoep 2-.««„l®8 huishoud I TIJDELIJKE AANBIEDING Uil per pot a# Doe uw| I m Albert Heijn's nieuwe King Size jeugdblad, vol kleurrijke strips, tiener- Jk nieuws, hobbyhoek, enz. enz. -*■ Slechts 12 ct. bij AH-Margarine. NIEUW! AH-WASMIDDEL smiaaeien van Miuen neijn en uespaar yen schuimend voor kuipwasmachines laagschuimend voor trommelwaemachines ±lkg NU in literfles reuzefles 0.6ltr. wordt gezegd, graag de zaak schoon heeft. De machine lijkt op een stofzuiger met zak. Maar in plaats van de zak be vindt zich een (doorzichtige) tank waarin de verdunde Shamporal wordt gegoten. Een vingerdruk opent de ka naaltjes waardoor de vloeistof de ro terende borstels aan de onderkant be reikt. Als schuim (met dieptewerking, zouden wij zeggen) brengen de bor stels het middel op het tapijt dat te voren gestofzuigd is. Eenmaal werkt u het tapijt af in de lengte, eenmaal in de breedte. Daarna zorgt u ervoor dat niemand erover loopt, en u hebt uzelf dan ook met de machine de deur gewerkt! Het drogen gaat in een goed uur, misschien langer als de temperatuur tegenwerkt, of als de pool van het kleed hoog is. Nu kan de stofzuiger het ingekapselde en de oppervlakte gebrachte vuil, opzui gen. Uw tapijt heeft zfln grote schoon maakbeurt gehad. In Amerika en Engeland is deze nier van huren en reinigen al inge burgerd. W(j moeten er nog aar ginnen. Maar wie al eens met een spons en droogschuim op de knleen heeft gelegen, zal het apparaat harte welkom heten in huis. Het rei nigingsmiddel heeft bovendien vele kwaliteiten voor een langdurig goed Halve ton voor 'n Fantin la Tour AMSTERDAM (ANP) Op de ver koping van schilderijen die gisteren by de kunstveiling Paul Brandt in Amster dam werd gehouden bestond vooral gro te belangstelling van buitenlandse zyde. De voornaamste kopers waren Frankryk Zwitserland en Duitsland. De grootste Interesse hadden de eersteklaswerken, waarvoor uitstekende pryzen werden ge maakt. Een bloemstilleven van H. Fan tin la Tour bracht 47.000 op. Een stilleven van Jan de Heem, een apostelkop van Anthony van Dijk en 'n Offerande aan Jupiter van Jacob Jor daans gingen voor resp. 20.000, 18.500 en 13.000 van de hand. Ande- pryzen waren: een landschap van Al- bert Cuyp 8.700, een maanlandschap van Aart van der Meer 8500; boeren ln interieur van Adriaan van Ostade 10.000, een ander interieur van dezelfde schilder 9000 en Christus als tuinman van Jan van Kessel 8500, een Pieter Coopse, voorstellende een ge zicht op Den Briel, vond een koper voor 10.000 en een gezicht op Egmond aan van C. Beelt voor 8200. Twee schilderytjes van David Teniers werden tezamen voor 5500 geveild en land schappen van B. C. Koekoek en Charles Leiekert voor respectievelijk 11000 en 14.200 gulden. Pax-Christivoettocht DEN BOSCH (KNP) In het weekend van 27/28 mei zal voor de achtste maal de voettocht plaatsvinden van Weesp naar de St.-Jansbasiliek te Laren. Het ge spreksthema luidt: „De wereld, ons huis". In tegenstelling tot de andere tochten van de Pax Christibeweging wordt voor deelname geen andere norm gesteld dan de leeftyd van 18 tot 29 jaar. Men over nacht in schuren of op hooizolders en ledereen zal zijn eigen proviandering moe ten meenemen. Tot 7 mei kan men zich voor deze tocht opgeven bij het secreta riaat van de Pax Christivoettocht te Den front gezonden „Als straf naar BRASILIA (AP) Bij zijn verhoor heeft Franz Paul Stangl tegengespro ken rechtstreeks betrokken geweest te zijn bij de massamoord op Europese joden in de Tweede Wereldoorlog. Een uittreksel van het politierapport over het verhoor van Stangl is vandaag door het ministerie van justitie beschikbaar Stangl heeft verklaard dat juist om dat hij geweigerd heeft bevelen uit te voeren om joden in nazi-concentratie- kampen te doden, hij van de Gestapo naar een legereenheid is overgeplaatst. Stangl wordt hier in voorlopige hechte nis gehouden in afwachting van een be slissing over de verzoeken van Oosten rijk. West-Duitsland en Polen voor zijn uitlevering. Het Oostenrijkse verzoek om met spoed de zaak te behandelen is dinsdag aan het opperste gerechtshof overhandigd en gisteren doorgegeven aan de minister van justitie, Nunes Leal Tijdens het verhoor heeft Stangl, blij kens het resumé, volgehouden dat hij een gehoorzame officier van het twee de plan van de politieke politie is ge weest. Voor de Anschlusz was hij poli tieagent in Oostenrijk en later werd hij lid van de Gestapo. In 1940, zo heeft hij verklaard, werd hem de taak gegeven om valse overlij densakten te verstrekken voor een 18.000 mentaal gestoorde Oostenrijkers die gedood waren krachtens de gehei me Duitse euthanasiewet. Hij schreef de verantwoordelijkheid voor deze uit roeiing toe aan de doktoren Reno en Lo- made. Stangl beweerde dat hij in 1942 het oonoentjratiekarop Sobtbor in Polen ver laten had, nadat hij geweigerd had een bevel uit te voeren van een officier, Glo- bonik genaamd, om 60 Joden te doden. Hij werd overgeplaatst naar Treblinka, waar hij belast werd met de inventari sering van de bezittingen van de daar omgebrachte joden. Hij was op de hoog te geweest dat op massale wijze in dat kamp joden werden terechtgesteld, maar had zelf nooit bevelen gegeven om mensen te doden. In 1943 was Stangl, volgens zijn zeggen, overgeplaatst naar een eenheid van de Wehrmacht in Joe- go-Slavië omdat hij geweigerd had be velen uit te voeren mensen in het kamp te doden. In 1944 werd hij ziek en in hetzelfde jaar gedemobiliseerd. Op het eind van de oorlog bevond hij zich in Oostenrijk. Uit een Amerikaans krijgsgevangenen kamp in Oostenrijk is hij naar Italië ge vlucht. waar een Oostenrijkse bisschop bij het Vaticaan, genaamd Hudal, hem geholpen heeft via het internationale Rode Kruis een Oostenrijks paspoort te Stangl heeft verklaard dat hij van 1948 tot 1954 in Damascus had gewoond, waarna hij naar Brazilië was geëmi greerd. Tot zijn arrestatie, op 28 fe bruari in Sao Paulo had hij verschillen de functies bij Volkswagen do Brasil be kleed. Benoeming ROERMOND. (K.N.P.), - De R Stoel heeft prof. dr. L. H. Pelzer te Roermond benoemd tot consultor van de pauselijke commissie tot herziening van het kerke- ïyk wetboek. Prof. Pelzer <49) is officiaal j van de kerkelijke rechtbank ln het bis- j dom Roermond en doceert het kerkelijk recht aan het Roermondse grootseminarie, i Hij is tevens kanunlk van het kathedraal kapittel en voorzitter van het diocesaan I pastoraal ~WtÊÊM Koekoek voert oorlog om schilderijen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De heer Koekoek, fractieleider van de Boerenparty, blijkt in een achilderijenoorlog gewikkeld te zyn. Dat komt aldus. Na de verkiezingen is de fractie van de Boerenpartij uitgebreid van drie tot zeven man. Die uitbreiding maakte het nood- zakeiyk, dat het Tweede-Kamer gebouw over een grotere fractie kamer beschikte. In de kamer, die de Boerenpartij toegewezen kreeg, hangen twee schilderijen van een negentiende-eeuwse portretschil der, voorstellende burgemeester Anton Hoynck van Papendrecht en zijn echtgenote. Deze burge meester is zelf van 1828 tot 1837 lid van de Tweede Kamer ge weest. Deze ln donkere kleuren geschilderde portretten, gevat ln ouderwetse vergulde lijsten, kun nen de heer Koekoek echter geens zins bekoren. Integendeel, hy wil er niet tegenaan kijken. Veel liever is hem het schildery, dat in de vroegere fractiekamer van de Boerenparty hing en dat een troepje weldoorvoede koelen in 'n vredig landschap voorstelt. Dat schildery wil de heer Koekoek graag in zyn nieuwe fractie kamer hebben. Dat is hem echter nog niet gelukt. Uit protest heeft de heer Koekoek daarom nu de portretten van de Papendrechtse burgemeester en diens echtgenote omgekeerd, zodat de Boerenfractie nu aanblikt tegen de vale achter kant van deze schilderyen

Leidse Courant | 1967 | | pagina 6