Rikkert Zuiderveld: MENSEN KIJKEN ACHTER GLAS ®1 „Het leek precies zo'n arrestatie waarover je in oorlogsboeken leest' E Ei Zweden is Spanje sociaal vooruit MELKBOER MOLENAAR: GEEN ZUIVERE KOFFIE De een gilde nog harder dan de ander Na kleine hieloperatie ernstig hersenletsel nur Gegadigden voor deel van Beeren DONDERDAG 13 APRIL 1967 DE LEUDSE COURANT PAGINA 5 Groninger in narrenpak: „Als ik Oe Thant zie dan springen de tranen in mijn ogen" ZANGER Rikkert Zuiderveld heeft zich voor deze middag in zijn narrenpak gehesen: broek en vest van fel oranje corduroy en slobberhemd, waarop de piek uren van zijn twintigjarig bestaan in stijgende en dalende gele lijnen zijn gevangen. Per soonlijk vindt hij het een eindeloos klofje, maar toch vindt hij het beter om zich niet in de omgeving van het Centraal Station te laten zien. Dat schept maar verwarring'legt hij geduldig uit. ,,je kunt natuurlijk gaan roepen: .ik ben een keurige jongen, die op tijd zijn handen en zijn ok sels wast. maar zo'n agent ziet alleen dat lan ge haar en dat opzichtige pak en voelt zijn han den alweer jeuken. Ik heb trouwens niet de minste behoefte om de spreekbuis te zijn van de provo's. Ze hebben een aaltal bruikbare idee- schrlkking, maar als ik bij mijn hospita de tra nen over haar wangen zie biggelen, als hij groot moeders grijze haren bezingt, dan denk ik: „er is een groep Nederlanders, die door hem geluk kig wordt gemaakt. Daarom mag Timmerman tot aan zijn dood doorgaan met zijn smartlappen. Ik gun hem zelfs zijn gouden platen, want elk land krijgt de zangers, die het verdient. Als meer dan 100.000 Nederlanders de waterlanders in de ogen krijgen van Timmerman, moet die jongen lustig door blijven hakken met dat sentimentele bijltje." Taalbeheersing Zijn persoonlijke voorkeur reserveert hij voor Ju les de Corte, wiens prestaties hij oneindig veel hogei aanslaat dan die van nieuwlichters als .laap Fisher en Boudewijn de Groot. „Die man heeft een griezelige taalbeheersing en een produk- tie. waar je van achterover valt. Natuurlijk heeft hij in de loop der jaren ook confectiedingen ge schreven, prullaria voor een radioprogrammaatje op de late avond, maar tussen zijn honderden liedjes zitten twintig, dertig zulke verschrikkelijk goeie dingen, dat hij alleen daardoor al aan de top staat. Zijn teksten zijn subtiel, een mengeling van romantiek en cynisme. Het is voor mij een onbegrijpelijke zaak, dat hij door de meeste ar tiesten nog steeds op een hinderlijke manier on derschat wordt". Loodzware zaken Zelf heeft Rikkert Sieger Zuiderveld tot nog toe opendoen zonder direct in de hoek te worden ge zet. Dat oude systeem van „tot aan je 21e heb Je geen donder te vertellen en moet je maar doen, wat pa decreteert, werkt niet zo best meer en terecht. Eindelijk is men er achter gekomen, dat een eigen mening niet gereserveerd is voor de leeftijdsgroep boven de twintig. Er zijn tien duizenden mensen van veertig, vijftig, die niks 1e zeggen hebben. Die ontdekking is een enorm winstpunt geweest. Dat de chaos er alleen maar groter door wordt, moet je dan maar op de koop Doorbraak Zijn eerste langspeelplaat „Achter glas" heeft inmiddels de overvolle rekken van de grammo foonplatenwinkels bereikt. Hij verwacht er zelf niet al te veel van: „er is wel een duidelijke doorbraak in het Nederlands chanson, maar de mensen, die echt willen luisteren naar een lied je, vormen toch nog steeds een exclusieve groep. Misschien zijn het er tienduizend. Een sportau- llet twaalfvoudig credo, dat hij in de weke schellak heeft laten persen, rust op drie peilers: „sex. drank, dood." Hij geeft het grif toe: „zo iets klinkt stom. maar je kunt er echt heel fijn over zingen. De dood is een realiteit, de liefde (ADVERTENTIE) heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken. Boerenleenbanken, Raitfeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. en, maar er zijn ook een hoop dingen, waarin ik het beslist niet met ze eens ben. Ik voel me op gelaten, als de mensen me bij een groep indelen, de provo's, de langharigen, de nozems, de pad vinders. Ze mogen van mij alle deuren intrap pen. die er zijn, als ze mij er maar niet bijha len om er een loflied op te zingen. Ik heb mijn eigen visie, mijn persoonlijke bena dering van de wereld. Noem me liever een indivi dualist, desnoods een kluizenaar. Als ik alleen op mijn kamer zit, voel ik me fijn: ik schrijf dan over dingen, die me bezig houden, ik luis ter naar de platen, die ik goed vind. Bob Dillan, George Brassens, Boris Vian, Ferrée. Ik houd van zangers, die de poëzie verpakken in cynisme. Dat quasi gedurfde hoeft voor mij niet. Wat een Armand zingt is in feite stompzinnig en infantiel. Hij noemt zich protestzanger, maar hij trapt alsmaar naar één kant. Hij scheldt op de ouderen, op de politici. Hij smijt met harde woor den: vreten, zuipen en hij doet dat niet zonder trots. Zo op de manier van: „hoor nou eens, wat deze kleine jongen allemaal durft te zeggen". Het is onintelligent en ongenuanceerd. Geen mens schiet er een fluit mee op. Smartlappen Dan hoor ik nog liever Gert Timmerman en zijn Hermien. Ik vind zijn liedjes persoonlijk een ver- 150 chansons aan zijn geest ontwrongen en daar van zijn er 40 op de zeef van zijn kritiek blijven liggen. Hij schrijft snel en moeiteloos: „ik hoef nooit naar een onderwerp te zoeken. Er zijn dui- zende loodzware zaken, waar je het over kunt hebben, mits je ze relativeert. Natuurlijk kun je achter je schrijftafel een mooie wereld bedenken. Zonder oorlog, zonder bedrog, zonder haat. Op papier kun je alle mensen volgie ten met fatsoen en intelligentie, maar de prak tijk pakt altijd anders uit. Idealisme is fraai, maar als je met een speldje „Stop de oorlog in Vietnam" door de stad gaat lopen zonder zelfs te weten, waar dat land precies ligt, kun je toch echt beter naar Pipo de Clown gaan kijken. Dan heb je tenminste vijf minuten het gevoel, dat er in deze wereld echt plaats is voor sprookjes. Ik speel op mijn gitaar, zit met vrienden i cafées. Hoelang ik het volhoud, weet ik zelf Ik zie me als 35-jarige niet meer zingen, i het kan best zijn, dat ik er tegen die tijd anders over denk. Ik heb geen uitgewerkt levensprogram, Ik leef graag bij de dag. Het enige, wat ik wil bereiken, is een mieterse ouwe dag op het Gro ningse land. Ik ben in het noorden geboren, in het westerkwartier van Groningen en wat ik me van die periode herinner is de geweldige vrij heid. Je rende door de weilanden, je had een uit zicht tot aan het einde van de wereld. Ik heb ver standige ouders, die me vanaf het eerste begin speelruimte hebben gegeven. Machteloosheid Als ik naar een Oe Thant kijk, op de televis of op een foto in de krant, dan springen de tranen in mijn ogen. Die man wordt elke minuut van de dag geconfronteerd met de ellende van an deren en met de volstrekte machteloosheid van zichzelf. Dat is echt heel wat anders dan een pro testmars van jongeren, die zich te pletter verve len en ageren tegen de Amerikanen als een uitje zien. Mijn eigen teksten zijn vaak het resutaat van cynische berusting. Ik leef gelukkig in een periode, dat ook een twintigjarige zijn mond mag Lauweren lk heb een geweldige jeugd gehad en daarom wil ik als een stokoude man terug naar die bron. Ik wil die cirkel volmaken. Beschouw het als een soort pelgrimstocht naar mijn dromen. Rikkert van Zuiderveld gaat op zijn verdiende lauweren rusten, zullen de kranten dan misschien schrij- Ik hoop, dat ik ze tegen die tijd verdiend heb." PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De hardhandige aanhouding van de hoofdvertegenwoor diger van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, de heer Gloekhov, die de deftige Morcelsestraat in Amsterdam gisteren voor enkele minuten tot het decor van een fantasierijke wildwestfilm maakte, kwam onmiddellijk, nadat de arrestant bij melkboer J. Molenaar zijn dagelijkse, bescheiden zuivelinkopen had gedaan. De ooggetuigenverslagen van Molenaar en zijn 20-jarige zoon komen dus uit de eerste hand. De vader vertelt over de gang wone arrestatie, maar 'u ontvoering. De Rus riep duidelijk: Help, help nou toch. Ik ben er toen met mijn zoon tegenin gegaan, maar een van de manne burger riep: weet wat je doet ei liever de politie om assistentie. Nou, dat heb ik gedaan, niet omdat ik geloofde dat die man van de recherche was, maar omdat ik meer en meer begon te denken: dit is geen zuivere koffie. Ondertussen was er veel publiek gekomen. Uit het huis van de Rus waren ook vrouwen gekomen. De een gilde al harder dan de „Ik kwam tegen tienen thuis. In de winkel bevond zich een van onze vaste klanten een Rus, die zes huizen ver der woont, en die hier iedere dag bood schappen doet. Ik liep door naar de keu ken. Nauwelijks was ik daar, of mijn vrouw riep: „Kom eens gauw kijken". Ik rende naar buiten en zag, hoe drie man nen in burger de Rus naar een auto pro beerden te slepen. Een zwarte Ford. Ik kon niet zien, dat het een politieauto was. Het ging vrij moeilijk, dat slepen, want Gloekhov verzet!? zich nogal. Ik dacht: hier is iets fout, dit is geen ge- Spion agekomplol in Noorwegen OSLO (Keuter) De Noorse veilig heidsdienst Is een spionugenet 0|> het poor, dat sinds verscheidene jaren mi litaire gcbckncn over het strategisch be langrijke NAVO-gebicd van Noord-Noor- wegen r.ou hebben doorgegeven aan ile Sovjet-linie, aldus weten Noorse bladen Van officiële zijde in Oslo was geen commentaar op deze berichten te krij gen. Zaterdag had het waarnemend hoofd van de Noorse veiligheidspolitie, Bryhn, wel de aanhouding bekendge maakt van twee Noren die werden ver dacht van spionage voor een niet met na me genoemde vreemde mogendheid. Toen zei hij dat er meer arrestaties kon den worden verwacht. De aangehouden Noren zouden, vol gens persberichten, een vierendertigja- rige zeeman en een veertigjarige boek handelaar zijn die in Tromsoe gevan gen worden gehouden. Een van hen zou vanuit het verlaten dorpje Bakfjord na- hij de Noordkaap in code berichten heb ben uitgezonden. In de laatste maanden van het vorige jaar zijn er herhaaldelijk berichten geweest over lichtsignalen tus- •*n het land en geheimzinnig' Op motorkap Zijn zoon Jan neemt hel verhaal over: ..Toen ik zag, wat er gebeurde, dacht ik. dat de Rus ontvoerd werd. Ik sloeg de drie mannen, die hem meesleepten om de Rus te bevrijden. Ze schudden mij van zich af en riepen: rijksrecherche. Ik kon tegen hun geweld niets uitrichten. Wel heb ik de tas van de Rus van straat op geraapt en zijn horloge, dat van zijn pols was gescheurd. Later zag Ik. dat ze hem probeerden te boeien. Er werd gevochten, want de Rus pro beerde op alle mogelijke manieren te voorkomen, dat hij de auto in werd ge sleurd. Mijn moeder had Inmiddels Aeroflot en de politie gewaarschuwd. De mensen van Aeroflot renden naar buiten en probeerden de Rus te ontzetten. Zijn overhemd zat inmiddels onder het bloed. De collega van de Rus sprong op de motorkap van de auto. Zijn vrouw pro beerde de arrestant nog uit de auto te trekken. Vervolgens reed de auto mei grote snelheid weg. Na enkele honderden AAN RIVIERA Grond verkocht van 'n ander DRAGUIGNAN (AFP) Een oplich ter van Nederlandse nationaliteit is erin geslaagd voor 10 miljoen frank terrei nen te verkopen aan de Rivièra, die niet van hem zijn. De gedupeerde kopers zijn Duitsers. Zweden, Noren en Nederlan- De oplichter, wiens arrestatie op han den zou zijn, verkocht in werkelijkheid stukken grond die eigendom zijn van de Franse familie Bouis. De politie kwam achter de oplichting toen enkel kop nadere inlichtingen gingen .nvurnen. De gearresteerde hoofdvertegen woordiger van de Russische lucht vaartmaatschappij Aeroflot, de heer V. A. Gloekhov meters viel de Rus. dis op de motorkap zat, op straat. Hij is later nog bij ons in de zaak geweest om opheldering te vra gen. Wij dachten toen nog steeds, dat het «n een ontvoering ging". Boven op hem Ook volgens andere ooggetuigen ging de arrestatie van Gloekhov zeer hard handig te werk. „Hij werd geduwd en getrapt", vertellen zij. „Toen hij een maal in de auto was. werd hij tussen de voor- en achterbank gedrukt en gingen twee mannen boven vp hem zitten. Al zijn kleren waren gescheurd en zaten onder het bloed. Volgens ons heeft geen van de drie rechercheurs zich rustig gelegitimeerd. Het leek precies op zo'n arrestatie, waarover je ln oorlogsboeken leest". De actie van de rijksrecherche legen Gloekhov Is geschied builen medeweten van de Amsterdamse politie. Deze dacht na de telefonische noodkreet van melk boer Molenaar Inderdaad met nee ont voering te maken te hebben. Terwijl groot alarm werd gegeven op alle telexen naar grensposten en terwijl Schiphol werd ge sloten. snelde een patrouillewagen met gillende sirenen naar de Morcelsestraat. Een ooggetuige vertelt: „Een van de !rlc ontvoerders zei tegen de bemanning au r|e patrouillewagen, dat hij van de njKoivcherche was. De polltis heeft toen helemaal niet naar een legitimatie ge vraagd. maar alleen de toeschouwers op een afstand gehouden, en geholpen de arrestant in de wagen te werken". Volgens melkboer Molenaar is de politie later nog bij zijn zoon Jan ge weest om de foto's te halen, die hij in de haast had gemaakt. „Ze wilden de opname hebben, omdat ze nog steeds aan een ontvoering dachten". Geen uitwisseling De vraag, of Gloekhov onmiddellijk na zijn bezoek aan de melkwinkel gearres teerd is, omdat hij daar spionage- gegevens had uitgewisseld, wordt door melkboer J. Molenaar met een krachtig „nee" beantwoord. „Hij was alleen in de zaak", aldus de heer Molenaar. „Hij heeft zoals gewoonlijk melk, eieren, boter en broodbeleg gekocht en ln die tussentijd is er niemand anders binnen geweest". De heer Molenaar gelooft, dat de recherche het moment voo aanhouding heeft aangegrepen, omdat Gloekhov toen juist alleen was. weet uit mijn klantenboekje toevallig, dat er in zijn huis maar twee gezinnen wonen", zegt hij, „maar misschien heeft de recherche niet geweten, hoeveel men sen men brj een inval tegenover zich zou vinden. Neem de Russische handels legatie, even verderop. Daar hebben we wel twaalf klantenboekjes van verschil lende gezinnen". Volgens de heer Mole naar was de rijksrecherche een uur de arrestatie aan het patrouilleren in de Moreelsestraat Directeur van conservatorium in Peking krijgt asiel in VS WASHINGTON (AFP) De directeur van het conservatorium in Peking Ma Szoe-tsoeng, heeft op z(jn verzoek po litiek asiel in de VS gekregen voor zich zelf zijn vrouw en twee kinderen. Dit is door een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Ma, die door de woordvoerder van 't State Department tevens een vooraan staande componist en musicus in China is genoemd, heeft verklaard, dat hij naar de VS is uitgeweken omdat hij vreesde, dat de Rode Gardisten hem gevangen zouden zetten. Op een pers conferentie in Manhattan kort na de be kendmaking, dat hem politiek asiel zou worden verleend, zei hij voorts, in de cember met vrouw en kinderen China verlaten te hebben. Aanklacht tegen narcotiseur termen aanwezig acht is nog niet te zog- I ntlpntp fil jaar Ren Het ,s nL zeer juridisch L UHUHTC IAV te bewijzeni dat pen arts bij do uitoo- lening van zijn functie een strafbaar hpiriKtP nn< felt heeft begaan. De zaak is ook aan- 1 hangig gemaakt bij het medisch tucht- college, dat, hoewel het een wettelijks on" corr«,po»a«n.) sUhi« heiK )n het openb,M 00r. ENSCHEDE Bij de officier van deej raj uitspreken. De arbeldsovereen- justitic in Almelo is een aanklacht ingc-komf)t tussen het ziekenhuis en da be diend tegen een F.nschedese narcotiseur j lrokken specialist is inmiddels verbro- die op 14 april van het vorig Jaar de 22- ken Qver de achtergrond daarvan zijn jarige Mia S. Versluis op onjuiste wijze echter geen officiële mededelingen ge- behandrld zou hebben voor het onder-1 dnan gaan van een onbeduidende operatie aan de hielen. Het meisje zou dienten gevolge ernstig hersenletsel hebben op gelopen, waardoor zij nu al een jaar be wusteloos ln het ziekenhuis „Ziekenzorg" ligt. IIoop op herstel schijnt er niet meer te zijn. Dit is voor de vader van het meisje aanleiding geweest aangifte te doen. Hij is van mening, dat hier een strafrech telijke vervolging dient te worden Inge steld. Of de officier van justitie daartoe Yietnamkrant AMSTERDAM (A.N.P.). Het jonge- rencomlté „Vrede en zelfbeschikking voor Vietnam", waarin negentien Jonge ren- en studentenorganisaties hun Vlet- □amactivlteiten hebben gebundeld, heeft een Vietnam krant var twaalf pagina's uitgegeven. Dit ln overleg met vertegen woordigers van socialistische, christe lijke, communistische en algemene Jon gerenorganisaties tot stand gekomen blad wil informatie geven over de oorlog in Vietnam en de standpunten die daar over bestaan. ADVERTENTIE Q Wanneer u weet hoe goed de NUR DIE kwaliteitsnylons zijn, dan draagt u ze natuurlijk altijd. WEET U HET NOG NIET? Koop ze dan bij uw kruidenier, u zult enthousiast zijn. iicld EN ,»torm op zee" Is de sociale van Malaga die zondag geëindigd is. voor N|>aiije ge- schrijft een verslag- i>e week werd bijgewoond door nsen. die in de grootste open- mel frlle tegenstellingen heb ben gediscussieerd over de deelneming nu bet politieke leven, over politieke partijen en democratie. „Zulk ren de bat was een puur maanden geleden onmogelijk In Spanje, en zeker in het openbaar", zo luidt de mening vaa alle deelnemers. Een week lang hebben vertegenwoor digers van het katholieke leven vooral uit de organisaties gesproken over de toekomst van de democratie van Spanje en de verantwoordelijkheid van de staatsburger in de politieke en maatschappelijke structuren. De leiding heelt aan het eind de hoofd punten van het pauselijk schrijven volkomen de hare gemaakt. Kardinaal Herrera, dia ziek is heeft een brief laten voorlezen, waarin hij tegenover de katholieken als zijn mening uit sprak dat Spanje beslist geen voor beeld is van beoefening van de chris telijke sociale rechtvaardigheid. Het socialistische Zweden bijvoorbeeld steekt zo ver boven Spanje uit dat de Paus tegenover koning Gustav verkla- het kerkelijk recht van vanaf de re formatie tot nu de leken alleen maar allerlei verboden heeft opgelegd. Sinds het concilie zijn de leken gelijk waardig als kerkvolk en behoren dc kerkelijke leiders naar hen te luiste- ren kon, dat de situatie daar overeen stemt met de leer van het concilie, „dat kan hij van Spanje niet zeggen". Nu de sociale week ten einde ls staat volop in de openbare belangstelling de rede van Ruiz Gimenez, lid van de Itomeinse curie In de lekenraad. On der stormachtig applaus heeft hij Spanjes katholieken voorgehouden dat Nederland ..liet ls de fundamentele taak van de leken ln de Kerk een openbare me ning te vormen. De leek moet wel het laatste woord aan de bisschoppen la ten. maar hij moet geen sllppendra- Man pleegt abortus op stiefdochter BREDA De rijkspolitie te Breda heeft gisteren de 47-Jartke Dirk G. uit St.-Willlbrord gearresteerd. HIJ heeft bekend op tweede paasdag abortus te hebben gepleegd op zijn stiefdochter, die van hem ln verwachting was. Het pa» gelkoren kind heeft hij ln de achter tuin van zijn woning in St.-Wllllbrord begraven. G. was In 1958 ln Rotterdam reeds tot een Jaar gevangenisstraf veroordeeld wegena het plegen van on tucht met zijn eigen dochter. Zijn vrouw, die bij de abortuszaak ls betrokken, ls niet gearresteerd omdat zij bijna zeven maanden in verwachting is. MET STEUN REGERING (Van onze correspondent) WEERT Mr. J. Jacobs, een der curatoren van het tricotagebedrijf NV Beeren te Weert heeft de regering ge vraagd het onroerend goed van do fail liete NV over te nemen. Indien de rege ring tot deze „miljoencnatap" aal be sluiten, garandeert mr. Jacobs een voortzetting van de fubricago ln de stof- fenfabriek van bet bedrijf to Weert. Met drie nog niet nader to noemen Limburgse en Brabantse fabrikanten heeft de curator namelijk een plan op gezet dat een klein stukje werkgelegen heid ln het Weerterbedrijf kan redden. Volgens do curatoren zullen honderdvijf tig werknemers van de rond 450 manne lijke personeelsleden in de stoffenfa- brick aan het werk kunnen blijven. Dit als de regering, volgens het plan van de curatoren en ondernemers, het gekochte onroerend goed nan hun wil verhuren. Een van de ondernemers wil bovendien ln de groep confectie de vervaardiging van badpakken, waarvoor een goede markt is gebleven, voortzetten. Waar schijnlijk zullen 50 vrouwelijke perso neelsleden aan het werk blijven. Mr. Jacobs wil samen met do heer Zwartau voorzitter van de vereniging van trlco- tagefabrleken, nog deze weck een eind beslissing van de regering vragen. Zo- uls bekend sluit het bedrijf tn Weert op 21 april definitief haar poorten. In totnnl zullen er 000 ontslagen vallen, als de regering bijspringt zal er voor onge veer 200 mensen werk blijven. NEW-York (AFP) De regering van de Sovjet-Unie zal een vrijwillige bij drage storten om de financiële crisis van de VN te helpen oplossen. Dit heeft do Russische VN-afgevaardlgde, Nicolas Fe- dorenko verklaard ln dc VN-commlssto voor handhaving van de vrede. Fedo- renko noemde geen bedrag.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5