ir. Ykema gehuldigd met receptie in Leidse Lakenhal RECTOR V0SSKUHLER: KERKELIJKE WAARDEN OP ECHTHEID BEPROEVEN Spectaculaire brandweeroefening in Oegstgeest klassieke avond NZH en CIT0SA gaan met gele bussen rijden R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES WACHT NOC STEEDS OP DE TWEEDE SCHOOL DONDERDAG 13 APRIL 1967 DB LEIDSE COURANT (ADVERTEN'lïB) 40 JAAR BIJ LICHTFABRIEK NU IS EEN RINCK-BRIL (door de 5 RINCK-extra's) VOORDELIGER DAN OOIT Als jong ingenieur zult U waarschijnlijk nooit gedacht hebben, dat I nog eens directeur zou worden en dat het bedrijf zó zou groeien", ldus sprak burgemeester mr. G. C. van der Willigen gistermiddag ls eerste tijdens de enorm druk bezochte receptie, welke gistermiddag het Leids gemeentebestuur in de Grote Pers van De Lakenhal ferd aangeboden aan de heer Y. Ykema, die op 1 april veertig jaar in nst was van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. „want dat zou de indruk kunnen wek- I ken, dat wij over ons laten lopen, maar een radiotoestel voor de slaap- kamer. Zo hebt U het zelf gewild gelukkig voor ons, want nu kunt U het ook 's nachts direct merken als de stroom uitvalt Na de twee burgemeesters spraken nog de heer Batenburg, namens het instituut voor hoofden van takken van diepst, en ir. J. Tinbergen vereniging van Gasfabrikanten derland. Beiden- boden dé geschenk aan. Burgemeester Van der Willigen feliciteert de jubilerende directeur ran de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit. In 't midden mevrouw Ykema-Numans, delend de hulde aan haar echtgenoot. LEIDSE AGENDA DONDERDAG 13 APRIL Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O., afd Leiden Vervolgcursus. Gebouw G.G en G.D., 20 uur. Residentie-orkest - concert met Ar- j thur Rubinstein. Stadsgehoorzaal, 20.00 I St. Wiliibrordus, afd. NKV - jaarver gadering. Gebouw Chr. Belangen, Oude Singel, 20.00 uur. VniJDAG 14 APRIL Interscholalre Contact Commissie - 1 klatfiieke avond. Jeugdsocietelt „In den Moriaen", Levendaal, 19.30 uur. Stichting Leld9e Werkplaatsen - feest viering t.g.v. het 25-jarig bestaan Stadsgehoorzaal, 19.30 uur ZATERDAG 15 APRIL Toneelver. „Tot ieders Genoegen" - - opv. „Zwijgen uit angst". Leidse Schouwburg. 20.00 uur. MAANDAG 17 APRIL R.K. Openbare Bibliotheek, Leiden - officiële heropening, Steenschuur, 16.00 Bevolkingsonderzoek TBC - in de Petrakerk. Suri namest raat 3, van 9 00- 12.00 en van 14.00-16.30 uur. AVOND- EN NACHTDIENST APOTHEKEN TE LEIDEN Van vrijdag 14 april tot en met don derdag 20 april 1967: geopend voor spoedeisende gevallen: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, te- lefoon 21060. Hollandse Katholieke Werkgevers Vereniging De kring Leiden van de Hollandse Katholieke Werk gevers V ereniging maakte gistermiddag in restaurant Van der Heijden kennis met de geestelijk adviseur van het NKWV, rector K. E. Vosskiihler, die een inleiding hield onder de titel „De verhouding tussen Kerk en Maatschappij". De heer H. I. J. Sehrandt, voorzitter van de kring Leiden, deed in zijn openingswoord enkele suggesties voor de feestelijke slotbijeenkomst in mei. Het oorspronkelijke plan tot een vaartocht kon we gens te hoge kosten geen doorgang vinden. Na ampele discussie werd besloten een excursie naar Ngnrdwijk te maken, na afloop waarvan zal worden gedineerd Rector Vosskühler koos tot grondslag voor /tjn in leiding het veranderde denken in kerk en maatschap pij. Het kerkelijk denken en het maatschappelijk den ken ontwikkelen zich naast elkaar. Voor het verander de denken in de Kerk voerde spreker drie motieven aan: de ontplooiing van de bijbelwetenschap, de op komst van de z.g. menswetenschappen en het door voeren van democratisering. BIJBELSTUDIE De vernieuwde en intensieve bijbelstudie bracht een nieuwe visie op de betekenis van dit boek. dat het produkt is van de oosterse cultuur. De westerling is van nature historisch ingesteld en is daarom snel ge neigd historische maatstaven aan te leggen voor ver halen uit de bijbel, die een literaire verteltrant vol gens oosters patroon tot grondslag hebben. De geloofs beleving van de „West-Romeinse Kerk" heeft lange tijd de sporen gedragen van de theologisch technische benadering van de bijbel door westerse theologen, heden ten dage wordt de boodschap van de bijbel anders gezien. Men maakt thans onderscheid tussen zaken die van wezenlijke betekenis voor het geloof zijn en bijkomstigheden, die als literaire franje zijn te beschouwen. MENSWETENSCHAPPEN De opkomst van de menswetenschappen als psycho logie. anthropologic en sociologie heeft een ander mensbeeld in het leven geroepen, waardoor bijvoor beeld de kerkelijke moraal in sterke mate wordt be ïnvloed. De opvatting over de persoon van de priester en zijn taken is erdoor veranderd. De priester hoeft niet meer gelijktijdig psycholoog, paedagoog. maat schappelijk werker en geestelijk adviseur te zijn. om dat wetenschappelijk geschoolde specialisten verschil lende taken hebben overgenomen. DEMOCRATISERING Kende de Kerk tot de tweede Wereldoorlog geen echte democratie, daarin kwam tijdens en na de oorlog grote verandering De gezagsverhouding ouders-kinderen wankelde Binnen de kerk werd het gezag gerelati veerd. Men ging zich eerlijk afvragen of alle bestaande vormen in de Kerk wel de juiste waren. Meende men van niet dan was men snel geneigd vormen, die hun tijd overleefd hadden als ballast overboord te werpen Tijdens het concilie kwam de eigen verantwoordelijk heid van de bisschoppen naar voren. Dit leidde tot een sterker benadrukken van de collegialiteit met de paus en stelde de vroegere strenge gezagsverhouding wat op de achtergrond. DYNAMIEK Spreker achtt< eigenlijk niet eens zo betekent teruggang r gehe. Wilden Fran ei: Loyola, en per slot v zelfde"? Door de ve dynamische denken de bovengenoemde ontwikkelingen n> zo nieuw als wel wordt gezegd Het r de zuiverheid van het evan- s van Assisië en lgnatiu® vin rekening ook Luther niet het- van de kerk komt het voren. Idealen worden binnen korte of langere tijd vrijwel altijd onderge bracht in een instituut, dat statisch is en dynamiek mist. Een tijd van vernieuwing bergt echter ook leed om het teloor gaan van gevestigde waarden Spreker deed een appel op een persoonlijk geloof, dat ondanks het verloren gaan van zekerheden de zekerheid van het geloof bewaart We moeten het niet erg vinden dat zaken op hun waarachtigheid worden beproefd, aldus rector Vosskühler. Op de inleiding volgde een geanimeerde di.cussie. die aantoonde, dat het besproken onderwerp aansloot bh vragen die bij de vergaderden leefden. Burgemeester Gemeente kan zichzelf feliciteren olger Ykema toch directeur werd twintig jaar geleden als op- an de heer Klinkenberg dat het bedrijf toch groeide net geringe mate te danken a; 1 grote werkijver van ir. Yke- oegde burgemeester Van der LANGE RIJ filligen er direct aan toe. Leidens i irste burger vond derhalve, dat er 1 Tot ver over de gestelde receptie- ildoende reden aanwezig was. dal tjjd bleven de gasten hierna komen. gemeentebestuur ook zich zelf kon Een lange rij, die op een bepaald mo- Jiciteren, vanwege het feit, dat men i ment zelfs in de hal van de Lakenhal Ykema indertijd aanstelde en hem eindigde Onder de aanwezigen er benoemde tot directeur. De bur- i merkten we o.m. op oud-burgemeester meester maakte met veel dankbaar- van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin- •id gewag van de stimulans, die er j scj10t en echtgenote, de gedeputeerde de jubilaris in de loop der jaren I q van der Kwaak, tevens oud-wethou- uitgegaan voor de ontwikkeling van der van Leiden, alle burgemeesters bedrijf. van de buur- en concessiegemeenten, mens de concessiegemeenten sprak die in veel gevallen ook vergezeld F K. Langemeijer, burgemeester waren van hun wethouders en ge- Warmond. „Ik sta hier in een meentesecretarissen, hoofden van twat moeilijke positie", aldus de dienst, directeuren van energiebedrij- *r Langemeijer. „want de concessie- ven. installateurs, directeuren van meenten hebben officieel eigenlijk grote bedrijven en fabrieken in Leiden >g niets te vertellen. Bij U zitten we en omgeving, het bestuur van de Ka- •hter niet op de tweede rang en we mer van Koophandel, van de Leidse idervinden steeds een plezierige be- i Middenstandscentrale, veel vrienden indeling als er eens bepaalde pro- van het echtpaar Ykema-Numans. een n doorgesproken moeten wor- deputatie van het personeel van de De concessiegemeenten, die alle „Lichtfabrieken" een schier ein- et hun burgemeesters op de receptie deloze stroom, waaruit wel duidelijk irtegenwoordigd waren, kwamen ook werd. dat de „actieradius" van de ju- geschenk. „Geen perzisch ta- bilaris niet beperkt blijft tot „zijn" o sprak de heer Langemeijer, stedelijke „Lichtfabriek". Burgemeester reikt diploma's van Leidse lagere land- en tuinbouwschool uit Tijdens de openbare eindles van de lagere Land- en Tuinbouwschool in Leiden werden door de voorzitter van de commissie van toezicht, de burge meester van Leiden, mr. G. C. van der Willigen, aan de leerlingen de diplo ma's van het eindexamen uitgereikt. Gediplomeerden van de afdeling Landbouw waren: J. Appeldoorn (Den Haag); K. Uit den Boogaard, Rijpwe- tering; S. Bremmer, Leiden; A. v. d. Mey, Voorschoten; P. Versluys, War mond; A. Vlugt, De Kaag; P. West- geest, Wassenaar. Voor de afdeling Tuinbouw slaag den: J. Appeldooren, Den Haag; K. Uit den Boogaard, Rijpwetering, R. Bouwmeester. Leiden; L. Burger, Den Haag; J. v. d. Craals, Den Haag; A. v. d. Gaag, Loosduinen; H. Hensing, Leiden; N. v. d. Hout. Oegstgeest. Slechts 1 kandidaat werd afgewezen. Na de diploma-uitreiking wenste de heer J. Rozendaal, adjunct-secretaris van de Hollandse maatschappij van Landbouw, de leerlingen en hun ou ders. die waren uitgenodigd, geluk met het behaalde resultaat. Hij raadde de leerlingen aan om verder te stu deren aan de middelbare land- of tuin bouwschool of zich door middel van het leerlingstelsel verder in het vak te bekwamen. Namens het hoofdbestuur overhan digde hü aan de beste leerlingen een boek met inscriptie. Voor de afdeling landbouw waren dit S. Bremmer uit Leiden en P. Westgeest uit Wassenaar. Voor de afdeling tuinbouw was dit J. Schreuder uit Leiden. Tot slot wees de directeur van de school, de heer R. Deursma, op de noodzaak voor de toekomstige boer en tuinder om goed land- en tuinbóuw- ondenvijs te volgen. Kunst van Vrienden in De Lakenhal Op vrijdag 28 april te 20.00 uur zal in "De Lakenhal" een tentoonstelling "Kunst van Vrienden" worden geopend, een verzameling hedendaagse kunst uit het bezit van de leden van de vereni ging van belangstellenden In De Laken hal. De oud-directeur van het museum prof. J. N. v. Wessem, hoogleraar aan de rijksacademie van beeldende kun sten te Amsterdam zal een inleidend woord spreken. Daarna is er gelegen heid om van de heer Van Wessem af scheid te nemen. De tentoonstelling Is van 29 april tot en met 28 mei dagelijks geopend van 10-17 uur ('a zondags van 13-17 uur). Goudkruimeldief uit Voorschoten stelde uit rest jes ring samen Doch ook in dit geval ging de kruik zolang te water, totdat deze brak dat wil zeggen, de „stofdiefatallen" werden weest om goud te delven, hij werkte er „ntdekt Daardoor had de jongeman een 28-jartge Inwoner niet zo moeilijk ge- ona so te zeggen In. Uiteraard wordt er niet royaal met goud omgesprongen, zelfs niet op een fabriek en to had de jongeman zich tevreden moeten atetlen met wat afvalstoffen, die echter ook waarde bezitten. Over enkele Jaren uit gestrekt, had hij dan wat anlpperjea goud verzameld In de fabriek en ten el- gen bate verkocht. H(j had zelfs kans gezien er een ring van samen te stellen. GLIJZEIL ALS SUPER-GLIJBAAN zich nu voor de Haagse politierechter t verantwoorden en h|j bekende grif de feiten. De controle op de fabriek zou niet al te scherp zijn geweest, hetgeen echter geen vrijbrief betekende om maar wat te doen en te atelen. Doch de offi cier van justitie wilde rekening houden met de gunstige informaties over ver dachte en daarom geen. onvoorwaarde lijke gevangenisstraf eisen. HU vorder de 1U0, boete en voorwaardelUk vier maanden gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot 100, boete en voor waardelUk twee maanden gevangenis- ICC organiseert Buitenkansje voor de jeugd Om wille van de veiligheid zal de Noord-Zuidhollandse Vervoermaat schappij (NZH) nog dit jaar op een aantal van haar lijnen, waaronder ook de stadslijnen van Leiden, gele bussen inzetten. Deze kleur be vordert n.l. de zichtbaarheid van de bussen op de weg en daarmee de verkeersveiligheid. De gele kleur zal zich zelfs tot de daken van de wagens uitstrekken. Bij Carosseriebouw Verheul te Waddinxveen is een order van 130 van dergelijke bussen geplaatst; de eersten daarvan zullen vermoedelijk reeds in augustus worden afgeleverd. Behalve in kleur zullen de nieuwe bussen ook afwijken op andere punten van het tot nu toe gebezigde model. Ze worden langer en ranker, krijgen bredere ramen en zullen meer comfort bieden. Naar wij vernamen zal ook „Citosa" gele bussen in het verkeer gaan brengen. Bovendien krijgen alle nieuwe bussen een nieuwe belettering en een nieuw N.Z.H.-embleem. De zomerdienst van de N.Z.H. gaat zondag 30 april in en duurt tot en met 16 september. Het meest opmerkelijke is de frequentieverhoging op lijn 48 naar Leidschendam, die van een half uur dienst op een dienst van 20 minuten gebracht wordt. De bussen tussen Lelden en Noordwijkerhout zullen eens in het uur doorrijden naar „Sancta Maria", dat daarnaast zijn verbinding met de bollenstreek en Haarlem via lijn 93 behoudt. Stichting „Mensen in Nood" vraagt pleeggezinnen In de maanden juli en augustus zul len weer vele honderden kinderen uit West-Duitsland en Oostenrijk te gast zijn bij vele Nederlandse pleeggezin nen. Deze kinderen komen naar Ne derland door een samenwerking tus sen de Stichting „Mensen in Nood", Duitse en Oostenrijkse caritas-instan- ties en het Osterreichisch-HollSndisch Gesellschaf te Wenen en zij krijgen een goed tehuis, dank zij de inzet van ongeveer 70 afdelingen van „Mensen in Nood" in heel Nederland. Het con tact-adres van de Leidse afdeling be vindt zich op Breestraat 12. De kinderen, die naar Nederland komen behoeven niet altijd in ma teriële nood te verkeren. Het geeste lijk welzijn staat voorop. Nederland heeft op het gebied van de opvang van in nood verkerende kinderen uit vluchtelingen- en „a-sociale" milieu's een faam hoog te houden. Degenen, die er in Leiden en omstreken in be ginsel dus iets voor voelen een „pleeg- king" voor één of twee maanden op te nemen kunnen op Breestraat 12 alle inlichtingen over het werk van de Stichting „Mensen in Nood" kry- Glsteravond te 19.00 uur stegen grote rookwolken op vanuit het A.M.F.-flatgebouw aan de Aert van Neslaan te Oegstgeest. Direct werd groot alarm geslagen, waar op de brandweerkorpsen van Oegstgeest, Wassenaar, Leiderdorp, Warmond en Valkenburg in aktie kwa men. Tien tot twaalf minuten later was al dat ma terieel in Oegstgeest gearriveerd en rolden de slangen over de Lange Voort, Irislaan en rond het flatgebouw, en was men gereed om water te geven. In een mini mum van tijd reikte de lange brandweerladder van de Wassenaarse ladderwagen tot aan het dak van de zesde verdieping van de Aert-van-Nesflat. Loeiende claxons hadden intussen vele Oegstgeestenaren uit hun huizen gelokt op deze rustige lente-avond. De grote halfjaar lijkse brandweeroefening het was gelukkig allemaal niet echt was begonnen. De commandant van het Wassenaarse korps, de heer J. van Boven, had in samenwerking met de directeur Gemeentewerken te Oegstgeest en Cdt. van het vrij willige corps te Oegstgeest. J, van Gorkom. lot in de puntjes de plannen uitgewerkt. Verondersteld werd, dat een vliegtuig neergestort was op het hoge flat gebouw. Om dit aan te geven werden op het dak van dit gebouw een aantal rookbommen tot ontploffing ge bracht. Voor nog meer rookontwikkeling droeg een oliehaard zorg op het grasveld langs de Irislaan. waar tevens een oude versleten „lelijke eend" aan de vlam men werd prijsgegeven. In een der directiekelen van het in aanbouw zijnde winkelcentrum was een cen trale meldingspost ingericht. De Oegstgeester brandweer bestreed intussen met de hogedrukspuit de oliebrand en het vurige autootje De Rijkspolitie, onder aanvoering van de adj der Rijks politie A. Koerten, hield een „welwillend" oogje in het zeil voor al te nieuwsgierigen. Vanaf het dak van het flatgebouw werd door wakkere mannen een water gordijn gelegd. De jeugd genoot van het een en ander met volle teugen en was bijzonder geïnteresseerd in een „glyzeil", dat men bevestigd had aan het galerij hek van de tweede verdieping van het „getroffen" ge bouw Deze fantastische glijbaan deed goede diensten. Niet minder dan tweehonderd-dertien liefhebhers en -hebbertjes maakten de glijvlucht van hun leven in de zeildoekse „koker", de brandweermannen van Was senaar hondenvol werk bezorgend. Maar zij deden het graag Overigens was de samenwerking tussen de korp sen (door ons als „outsider" bekeken) voortreffelijk. De gecombineerde aktiviteiten werden mede gadege slagen door de loco-burgemeester van Oegstgeest, wet houder M v. d. Voet, en de Brandweercommandanten van Leiden en Sassenheim Er waren pl.m. 80 brand weerlieden in aktie, van wie het grootste gedeelte op vrijwillige basis is aangesloten bij het korps. Daarom is een woord van lof op zijn plaats voor de enorm snelle reactie, alhoewel er enigermate sprake was van 'n voordeelregel men kon n.l. het alarm verwachten Te 20.15 uur was het „vuur" volledig bedwongen en werd er in Nieuw Oegstgeest „schoon-schip" gemaakt. In de kantine van Gemeentewerken aan de Kwaak- laan kwamen allen tezamen om de resultaten nog eens uitvoerig te bespreken Oegstgeest bouwt thans vele en diverse hoge flatge bouwen. een echte ladderwagen heeft rtien er nog niet! Wassenaar was snel, allen waren zeer snel ter plaatse, maar wellicht tals de uitbreidingsplannen strak1- ge realiseerd zijn) zal men niet kunnen ontkomen aan de aanschaf van zulk een wagen GROTE PLAATS ALS STREEK SCHOOL R.K. Vakschool voor meisjes op het Galgewater te Leiden geeft in haar jaarverslag 1966 tc kennen graag „schot" te zien in de verwezenlijking van de tweede school. Met 580 leerlingen in een al wat ouder gebouw dat eigen lijk plaats biedt aan 350 leerlingen, dat wordt langzamerhand een onmoge lijke toestand, temeer daar eerstdaags door het in werking treden van de Mam- P>rtwet het aantal theorie-uren gaat toenemen en de school slechts uitsluitend beschikking heeft over twee theorielokalen. Het bijhuren van lokalen •toers lukt bijzonder moeilijk en het zal duidelijk zijn dat de problemen van gaan naar de lokalen buiten de school verschrikkelijk groot zijn. OPLEIDINGEN OVERBEZET Niettemin zijn de geluiden uit het arverslag '66 niet alleen pessimis ts. De bestek-tekeningen van de chitecten voor de nieuwbouw wach- "eliswaar nog op voltooiing, maar iijn reeds diverse malen door de centen van de woning-kleding en *dingvakken bestudeerd en gewy- Irt De school werd op 31 december 1966 bezocht door 902 leerlingen, nl. 580 voor de opleiding en 322 voor de cur sussen. De diverse opleidingen zyn weer overbezet geweest, zo conclu deert men in het jaarverslag, waaruit men opmaakt, dat de school voor de volgopleidingen een grote plaats als streekschool. Het aantal opleidingen werd uitge breid met de coupeuse-opleiding, die voorheen in samenwerking met de R.K.-Huishoudschool uit Den Haag ge geven werd. De Inas-opleiding is nog steeds in aanvrage. Voor alle opleidin gen waren er diverse filmvoorstellin gen, jeugdconcerten, excursies en le zingen en voor leraresopleiding een werkweek in de „Crabbehoff" te Dor drecht. Ook waren er zowel voor de ouders als voor de leerlingen diverse voorlichtingsmiddagen i.v.m. het kie zen van vervolgopleidingen. Ook in 1966 had de school zeer veel vervan gende docenten nodig i.v.m. ziekte in het docentenkorps. Een leegte m dit korps liet de dood van de A.V.Q.-lera- ree mej. C. Dietz achter. De Interscholalre Contact Commissie organiseert op vrijdag 14 april a.s. een „Klassieke avond" In de jeugdsoclëteit „In den Moriaen", Levendaal 101 te Lei den. De aanvang van deze muziekavond ia bepaald op half acht. Aan de zaal zQn nog kaarten verkrijgbaar. Medewerking wordt verleend door afgevaardigden van Leidse middelbare scholen, de kweek school. het Klein-Seminarte Leeuwen horst te Noordwijkerhout en de Mulo- school aan de Aaserstraat. Guild en pistolen gestolen in Haarlemmerstraat In de Haarlemmerstraat sneuvelden in de afgelopen nacht twee ruiten b(J winkeliers. Omstreeks tien over half drie werd bij een horlogewinkel met een klinker een ruit ingegooid door een vaag gesignaleerde man van on geveer 25 Jaar. De buit bedroeg een aantal gouden en zilveren sieraden. Bij een leerhandel verdwenen enkele luchtdrukpistolen. Dinsdag ïe mei a.s. wordt in Bodegraven (l)ronenhoek 1) deae nieuwe orgelfabriek van N.V. Eminent ge opend door de burge meester van Bodegra ven mr. J. J. Croles. De fabriek heeft tnan* een productiecapaci teit van 5000 electro- nlsche orgels per Jaar en wordt daarmee é*n \an de grootste W'est- Kuropese fabrieken tan muziekinstrumen ten. Het bedrijf biedt werkgelegenheid aan 150 werknemers. naar veertig landen w aaronder Weat- /witserland. Frank rijk en de Hcandinari- nche landen. Het be- drtjf Is gegroeid oM de zew Iteerheiden pl ano ii orgelhande', die de heer Vreekesj (r. I92S vestigde In een klein huisje tei Bode graven. De heer Vree <«T

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3