EEN PRINSENKINDOPZOLDER 00 Li. IilGA LIGA Waar moet de baby blijven? t jSSÊSSR. :ezond en Lekker Punta del wachten op vrede IJL BB 11 DRAKENSTEYN NOG GEEN PROBLEEM VOOR BUREAU HUISVESTING Rozebotteljam Eerst pas Juridische adviezen voor provo's f 75.- geëist voor slaande hoofdagent Vliegramp in Algerije BRITSE BEGROTING Gallaghan verhoogt belastingen niet ZWAflRDEMflKER Kernvliegen legen vliegen WOENSDAG 12 APRIL 1967 DE LEIDSE COURANT (Van t redacteurenJ LAGE VUURSCHE Tussen de vele problemen, die de af gelopen dagen in woord en beeld aan liet Nederlandse volk zijn voorgelegd rondom de geboorte van een nieuwe Oranje, van het aantal saluut schoten bij een tweeling tot het aantal kilo's muisjes op de beschuiten van de schoolkin deren, is er toch nog één niet of nauwelijks ter sprake ge komen. Waar namelyk, moet de baby blijven, zodra hij ter wereld is gekomen. Bij ge wone gezinsuitbreidingen is dat een zaak van de ouders alleen en wat later van het bureau voor de huisvesting. In dit geval evenwel zal heel Plattegrond van de parterreverdieping van Drakensteyn: 1. hal; i. garderobe; 8. kleine salon; 4. eetkamer; 5. pantry; 6. lift; 7. werkkamer; 8. trappehuis; - 9. brug; 10. gracht. Een jaar wegens veroorzaken dodelijk ongeluk (Van onze correspondent) MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft de 30-jarige betonwer ker J. N. uit Maastricht veroordeeld tot i gevangenisstraf van 1 jaar en intrek king van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar wegens het veroorzaken van 'n ongeluk met dodelijk afloop onder in vloed van sterke drank. De automobilist was op de rijksweg te Nyswiller op de linkerweghelft geko- len en frontaal gebotst tegen de auto an de 63-jarige H. Meijers uit Elsloo, ie hierbij zodanig werd gewond dat hij r het leven bij liet. De officier van jus titie had veertien dagen geleden 1 jaar en drie maanden gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs geëist. Tegen de 20-jarige rijschoolhouder Ka- rel S. uit Brunssum eiste de officier van justitie vijf maanden en twee jaar ont zegging van rijbevoegdheid wegens het onder invloed veroorzaken van een ongeluk met dodelijke afloop. Een agent van politie verklaarde tijdens de recht zitting dat hij de verdachte wel in staat had geacht een auto naar behoren te be sturen. Uitspraak over veertien dagen. stekende handleiding versche nen. Het fraai uitgevoerde, geïllustreerds boekwerkje van dra. M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan namelijk, geheten „Drakensteyn en zijn bewo ners", waarin men in veel minder tijd veel meer over het huidige middelpunt van Nederland te weten komt dan tijdens een persoonlijke con frontatie gedurende een zon dagse autorit (Uitgeverij De Boekerij, Baarn). De plaats van de baby. Dat is niet op de begane grond. Daar is behalve de hal, de garderobe, de pantry, de lift en het trappenhuis, slechts de kleine salon, de eetkamer en de werkkamer van prinses Beatrix. Men zal de eiken houten trap op moeten met de roze lopers. En daar op de eerste verdieping zal wel het eerste stukje van de we reld zijn, dat de prinselijke baby kraaiend in ogenschouw zal nemen. Niet in de grote salon en ook niet in de met zacht blauw Japanse zijdebe- hang beklede slaapkamer van de prinses, maar vermoede lijk wel in de kamer, die nu nog logeerkamer is, links van de grote salon, vooropgesteld dat de afstand naar de slaap kamer niet te groot is om nachtelijke schreigeluiden al armerend genoeg over te brengen. De gasten, die van de logeer kamer gebruik plachten te maken zullen dan een etage hoger terecht moeten. Het boekje spreekt in dit verband heel oneerbiedig van de zol derverdieping. hetgeen niet wegneemt dat daar nog vier slaapkamers met badkamers zijn. Daarheen zal, naar valt aan te nemen, de baby een maal kleuter zijnde en na ge noeg te hebben gekregen van het afscheuren van het groen Japans graspapier in de logeerkamer beneden, ook wel verhuizen. Voorwaar, een heerlijke ver dieping om te wonen, vooral als het een jongen is. Niet vanwege i groene, blauweof gedeco- C B De vijf verdiepingen van Drakensteyn: A souterrain; B begane grond, met onder andere de grote hal en de eetsalon; C eerste verdieping met onder andere de slaapkamer van de kroonprinses en naar men mag aannemen de kamer voor de baby; D de zolderverdieping niet vier badkamers en vier logeerkamers, waarvan er één te zijner tijd wellicht aan het prinsenkind zal toebehoren; E vliering. reerde Italiaanse tegels al of niet met bloemmotief in de badkamers dan wel de tapij ten in de logeerkamers, maar meer vanwege de eiken trap met open spil in het midden van de zolderverdieping, waarin het touw hangt van de luiklok in het koepeltje of vanwege de vliering met het antieke hijswiel en de dak torentjes, waardoor je op het dak kunt klauteren. Overigens in het algeme^ een heerlijk huis jongen. Een gracht deur om nu en dan eens in te vallen of kikkers te vangen en die per ongeluk los te la ten in de kleine salon met de witte met damast beklede Louis XVI stoelen. En rond om een bos groot genoeg om onbekommerd Thierry la fronde te spelen, de houten brug op te stormen en het kasteel in bezit te nemen met alle gevolgen (ADVERTENTIE) vol natuurlijks vitamine C Opzien barende benoemingen ROME (KNP) De personeelswijzi- gingen ln de top van de Romeinse curie zyn een nieuwe bevestiging dat Paus Paulus de curie wil hervormen volgens dit beginsel: eerst de mensen dan de or ganisatie. Dit Is de mening van talrijke Vaticaanse waarnemers in Rome. Zij voegen eraan toe dat de Paus tot deze vertraagde methode zijn toevlucht moet nemen, omdat dlepgrijpende organisato rische veranderingen eerst dan pas zin hebben als de sleutelposities bezet wor den door mensen in staat met de nieuwe organisatie te werken. Zoals enkele dagen geleden gemeld, heeft Paus Paulus de Franse kardinaal aartsbisschop Villot van Lyon tot pre fect van de congregatie van het conci lie benoemd. Vorig jaar benoemde de Paus mgr. Garrone, aartsbisschop van Toulouse, reeds tot pro-prefect van de congregatie voor de seminaries. Met deze twee benoemingen heeft de Paus het ge hele probleem van de priesters in de kerk, van hun opleiding tot de priester lijke tucht, in handen gelegd van twee Franse bisschoppen die beiden uit de praktijk van de zielzorg komen. Deze praktische achtergrond missen tot dus ver de meeste curiekardinalen. Volgens ingewijden in het Vatikaan had de Paus liever geen tweede Frans man benoemd. Het schijnt dat hij eerst de Amerikaanse mgr. Krol van Phila delphia en toen mgr. Kempf van Lim burg (Duitsland) had gepolst. Toen bel den weigerden zou hij zijn keuze op kar dinaal Villot hebben laten vallen. Zo wel mgr. Garrone als kardinaal Villot kunnen tot de progressieve richting in de Kerk gerekend worden. Mgr. Gar rone bezocht het vorig jaar Nederland. Terug in Rome sprak hij onomwonden zijn bewondering uit voor de vitaliteit van de Nederlandse Kerk en voor het li turgisch leven in ons land. Vaticaanse waarnemers vinden het op vallend, dat kardinaal Villot niet be noemd is tot voorzitter van de commis sie voor herziening van het kerkelijk recht. Zijn voorganger, kardinaal Ciria- ci, vervulde beide functies wel. De be noeming van mgr. Felici tot voorzitter van de commissie acht men het bewijs dat de Paus ook 'n eind wil maken aan de cumulatie van functies, zoals die tot dusver in de curie gebruikelijk is ge worden. Ook dit onderdeel zou een van de punten van de curiehervorming zijn. Een andere benoeming heeft de positie van de pro-prefect van de congregatie voor de seminaries, mgr. Garrone aan zienlijk versterkt. De Paus heeft name lijk diens secretaris mgr. Dino Staffa die de nieuwe lijn van zijn meerdere moei lijk kon volgen, weggepromoveerd en benoemd tot prefect van de hoogste ker kelijke rechtbank. Staffa, die tijdens 't concilie zo conservatief was, dat zelfs kardinaal Ottaviani hem lang niet altijd wilde volgen, heeft als secretaris van de congregatie voor de seminaries eens als zijn mening gegeven „dat men alleen bezuiden Bologna nog enige weet heeft van priesteropleiding". t met Rode oiversiteit te (érdedigd. Ze het kapita- I trouw aan par- De ver antwoor den den van werkgroe- r de universiteit nam zij zelf op Mevrouw Lioe heeft zich al eerder strijd lustig betoond. In het begin van dit jaar heeft ze Rode Gardisten die Lioe op een openbare bijeenkomst wilden vernederen, de les gelezen. Ongeregeldheden in Montevideo komst Johnson MONTEVIDEO. (A.F.P.). In het cen trum van de hoofdstad van Uruguay, is het gisteren tot heftige botsingen gekomen tussen de politie en studenten die protes teerden tegen de aanwezigheid van pre sident Johnson in him land. De studenten die een bijeenkomst wil den houden, richtten voor de universiteit een barricade op. waardoor het verkeer kwam stil te liggen. Toen de politie arri veerde. hadden de studenten zich in het universiteitsgebouw teruggetrokken. Vol gens de politie schoten de studenten van uit de ramen, maar een studentenleider zei dat. alleen rookbommen en krachtige voetzoekers naar de politie waren gegooid. De politie wist tenslotte met steun van de republikeinse garde de orde te herstellen. Maandag hadden betogende studenten een pop. die het Amerikaanse staatshoofd moest, voorstellen, verbrand. Bij gevech ten met de politie werden toen twee poli tiemannen zwaar gewond. (Zie ook de Blik naar buiten) genoi bet oog op dc inter-Amerikaanse top conferentie wel op een belegerde veste. Voor de kust patrouilleren oorlogs schepen. Op strategische punten zijn luchta 1 weerbatterijen opgesteld. Mili tairen en politic bewaken een grote /.one rond het chalet waar de Ameri kaanse president aan de rand van de oceaan zal logeren. Bij wijze van voorzorgsmaatregel heb ben Amerikaanse functionarissen ge vraagd dat een geweldige smeedijze ren kroonluchter verwijderd zou wor den van het plafond boven de ronde conferentietafel uit vrees dat deze wel eens naar beneden zou kunnen komen Schoorvoetend hebben de plaatselijke autoriteiten aan het verzoek voldaan. Een mars van communistische jongelui tegen de topconferentie in het alge meen en president Johnson in het bij zonder nadert langzaam uit Monte video. De helft van de 200 jongelui die gestart zijn is evenwel reeds uit gevallen. De conferentie, welke bedoeld is nieuw leven te pompen in de alliantie ten behoeve van de vooruitgang, wordt ge houden in het casino van het luxe San Rafaelhotel. De agenda voor de conferentie is in de afgelopen dagen door de Zuldamerikaanse mi nisters van Buitenlandse Zaken voor bereid. Bij de besprekingen ging het hoofdzakelijk over grotere Amerikaan se hulp aan Zuid-Amerika, een Zuld amerikaanse gemeenschappelijke markt en vermindering van de beper kingen voor de uitvoer van Zuidame- rikaanse goederen naar de V.S.. De Zuidamerikanen vragen de VS hun toe te staan met het geld van de Amerikaanse hulp ook buiten de VS goederen te mogen kopen. Een Ame rikaanse concessie zou kunnen zijn dat het geld ook besteed mag worden dat Zuid-Amerika moet wachten op het einde van de oorlog ln Vietnam, zo meende een Toch blijven de arme buurlanden van de Verenigde Staten hopen dat president Johnson, die gisteren in Punta del Este is aangekomen, toch bepaalde concessies zal doen. Vooral president Carlos Arosemena van Ecuudor schijnt dit te verwachten, Bij de voorbesprekingen van maandag hebben de ministers van Buitenlandse Zaken geen overeenstemming kunnen bereiken. Minister Rusk «11de z(jn Latijns-Amerikaanse ambtgenoten niet de toezegging doen dat de Ver enigde Staten hun zuidelijke buren handelsconcessies zullen doen. HU zou hebben gezegd dat de beperkingen van do Amerikaanse hulpverlening niet kunnen worden teruggenomen, zolang de Verenigde Staten de moeilijkheden met hun eigen betalingsbalans nog niet hebben opgelost. Dit betekent want hij is toch naar de conferentie gekomen ofschoon hij aanvankelijk gedreigd had de conferentie te boy- De grote controverse heeft betrek king op de politiek aspecten van de noodzakelijke overeenkomst. De Ver enigde Staten hebben een preambule Ingediend voor de slotverklaring van de bijeenkomst, waarin gesproken wordt van communistisch gewroet en representatieve democratie. Want de Verenigde Staten wensen politieke ru6t op het Amerikaanse grondgebied en eisen garanteis vóór zij hun hulp uit breiden. ADVERTENTIE) Hij tintelt van vitaliteit en ondernemingsgeest. Geen wonder: 't is een Liga-kindje. In de veelzijdige voeding zetelt een rijke schakering voedingselementen. Voor de groeiVoor beenderstelsel en gebitVoor blakende gezondheid! voor baby, kleuter en schoolgaand kind ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN MAASTRICHT (ANP) Wegen» mis handeling van een 18-jarige acholler uit Elslo heeft de officier van Justlti» bij de rechtbank te Maastricht 75 gulden boete geëist tegen een 26-jarige hoofdagent van politie te Geleen. De hoofdagent had op zondagavond 17 november van het vorige jaar in de danszaal van zijn vader te Elslo bij de tapkast geholpen. Toen enkele jongelui bier morsten en hij een opmerking maakte, gaf de scholier hem een brutaal antwoord. Daarop zou de hoofdagent hem twee klappen ln 't gezicht hebben gegeven. Tijdens de rechtszitting ont kende de hoofdagent. Maar 8 jongelui, onder wie 'n aspirant-agent van politie, hielden vol dat het de hoofdagent was die had geslagen. De president van de rechtbank had weinig waardering voor de houding van de hoofdagent. Volgen» hem behoorde een agent in zijn vrije uren nlot t« kel neren. De officier van justitie deelde deze mening. De raadsvrouwe van de verdachte achtte de opzet tot mishande ling niet aanwezig. Uitspraak over veer tien dagen. mensen in Vier gierput gestikt WENEN (DPA) Vier mensen zijn dinsdag in de Oostenrijkse gemeente Sattledt bij Wels in een gierput door ver stikking om het leven gekomen. Een 44- Jarige boer wilde in de bijna lege kuil een buis repareren, maar raakte buiten bewustzijn. Hetzelfde lot ondergingen achtereenvolgens zijn vrouw, een buur man en diens knecht, die te hulp snel den. Pogingen om hen weer tot leven te wekken bleven zonder resultaat. ALGIERS (Reuter) Een Algerijns vliegtuig van het type Douglas DC 4 is bij Ouargla neergestort. Tenminste 35 personen zijn hierbij om het leven ge- Het toestel voerde een vlucht uit van Algiers naar Tamanrasset in de Sahara en stortte bij de landing neer bij Ouar gla, acht kilometer van Tamanrasset. Devaluatiegevaar vrijwel geweken UITREIKING PRIJS Minister Luns geen bezwaar tegen 4 mei DEN HAAG (ANP) Minister Luns 'an Buitenlandse Zaken ziet geen be- 'waar tegen 4 mei als datum voor het door hem in ontvangst nemen van de Karei de Groteprijs van de stad Aken. Hij zegt dit in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden drs. J. van den Doel. en drs. E van Thijn (beiden PvdA). In 1967 is de officiële herden kingsdag vastgesteld op 3 mei, aange zien Hemelvaartsdag op 4 mei valt en voorts is de plechtigheid in Aken gewijd aan de Europese eenwording, die slechts tot bevordering van de vrede kan die nen, aldus de bewindeman. (Van onze correspondent) LONDEN De begroting die gisteren in het Britse Lagerhuis Ingediend werd door de Britse minister van Financiën, James Callaghui, is de eerste aedeil if jaar «onder forse verhogingen van belas tingen. Zowel de conservatieven als de socialisten maakten van vroegere begro tingen steeds gebruik, om meer belasting te beffen op vrrbruiks- en luxe-gorde- biei wijn. De Britten komen er nu beter af. Callaghans begroting van 1967 is neu- lationeel. Ze bevat geen ingen «n geen grote wijzigingen. De belastingen blijven grotendeels onge wijzigd en de remmende kredietbeper kingen. bestemd om de economie terug ^>r de politie en al les wat daarmee te maken heeft om een gerechtelijke actie in te stellen. De beide studenten menen dat door 'n onjuiste berichtgeving in een deel van de pers een „heksenjacht" dreigt te ont- en relatief zwakke groep. De commissie heeft contact opgenomen met advocaten en provoleiders en wil er het zijne toe bijdragen dat de bevoegde in stanties in noodzakelijke gevallen daad werkelijk ingrijpen wie ook hiertoe aan leiding mag geven. In Gottwaldov in Moravié is zondag een tentoonstelling geopend van schilderijen van Nederlandse landschapschilders uit de zeventiende eeuw. De tentoonstelling 77 werken en duurt twee maanden, «r is grote belangstelling voor. •n reuzenomelet te creërenT Men neme een vrach t wagen vol eieren, late deze vervolgens op (on) vakkundige door de bocht gaan ex siedaar. Een practical joker (thaalde deze stunt uit op de Ceintuurbaan m Amsterdam. Prompt ontstond een /ores (ongare) omelet Powell herkozen als afgevaardigde van Harlem NEW YORK (AFP-Reuter) De negerpredikant Adam Clayton Powell la dinsdag met een grotere meerderheid dan ooit tevoren herkozen ala afgevaar digde van Harlem in het Hula van Af gevaardigden. Powell, die vorige maand door het Hula werd afgezet, behaalde 27.900 stemmen, tegen 4.091 voor de re publikeinse Lucille Pickett William* en de conservatieve predikant Ervin Year- fax twwtan negers. gezond te maken worden niet lichter ge De minister van Financiën }iad ander hall uur nodig om zijn „stilalandsbegro- ting" uit de doeken te doen. Hij verklaar de dat Groot-Brittannië zich thans ln een veel betere financiële positie bevindt. Het pond sterling is sterker geworden en herwint het internationale vertrouwen. Volgens Callaghan zijn de vooruitzichten voor de komende jaren goed. Waarnemers menen dat het gevaar voor devaluatie van het pond sterling nu vrijwel geweken is. Minister Callaghan besloot zijn toelichting met „Groot-Brit tannië is terug ln de goede koers. Zo als de zeelui zeggen we nu „Recht zo dl* gaat". Waarop de conservatieven riepen: „Dank de Torrey Canyon." Volgens de oppositiepartij getuigt Callaghans be groting van een gestagneerde economie. CAPRl (AP) Het eiland Capri Is een kernoorlog begonnen tegen de vlie gen. Miljoenen vla atoombestraling ge steriliseerde vliegen zijn losgelaten ten einde zich te mengen met de lokale vliegen. In theorie moeten nu de „ge wone" vliegen met de gesteriliseerde paren waardoor, alweer In theorie, op den duur de gehele vliegcnbevolklng zal uitsterven. De „vlieg tegen vlieg" vernietigings actie staat onder auspiciën van de Ita liaanse atoomcommissie en het minis terie van Landbouw. Ook de internatio nale atoomcommissie in Wensn te bij d« eotte ingeschakeld.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5