De Nederlandse Belijdenis in Zevenhovens pastorie Beschrijving der personen op het tweede sc DAMESBLAD „MARGRIET" bracht modefeest in de Stadsgehoorzaal WOENSDAG 12 APRIL 1967 DE LEIDSE COURANT HET TWEEDE DOEK van de Nederlandse Be lijdenis van het Katholiek Geloof Confes- sio Neerlandica Fidei Catholicae geschilderd door de rustend pastoor A. van den Berg en thans te bewonderen in de pastorie van Zevenhoven (de vorige week kon u kennis maken met het eerste schilderij) heeft het Misoffer en de Mariavere ring als centraal gestelde geloofsvoorwaarden. Achtentwintig vrome Nederlanders staan hier gegroepeerd rond een afbeelding van de grote kelk van de parochiekerk van Akersloot, afkom stig van pastoor Nic. Stenius (pastoor der her opgerichte Statie van 1631-1670); het tweede em bleem is dat der Mariaverering: op het schild het Mariamonogram, bekroond door keizerskroon en omgeven door lelie en roos, de zinnebeelden van zuiverheid en liefde. Bij de figuren geeft de pastoor zelf de beschrij ving: Bovenste rij v.l.n.r.: 1. St. Servatius, eerste bisschop van Maastricht, aldaar overleden 384 en begraven in de St. Servaa3kerk te Maastricht. Hij draagt de oude bisschopsmijter en verder het pontifi caal gewaad en staf, waarmee hij de draak van het heidendom aan zijn voeten overwint. 2. Geert Grote, diaken, boeteprediker in bewo gen ttfd van middeleeuws verval; Deventer (1340-1384), vader van de „Moderne Devo tie". stichter der „Zusters van het Gemeene Leven". Zijn volgelingen stichtten op zijn raad het klooster, waaruit de Windesheimer congregatie voortkwam. 3. Willem II, graaf van Holland, Rooms koning: schreef, naar verluidt, een boekje over het lijden van Christus. In 1255 op veldtocht te- gende Westfriezen In het ijs door landlieden doodgeslagen. Portret uit Kronijk van Melis Stoke. 4. Claus Sluter, beeldhouwer (ca. 1360-ca. 1406), waarschijnlijk Haarlemmer, wereld beroemd om zijn beeldhouwwerk te Dyon in Bourgondië. 5. Pater Adriaan Poitiers s.j. van Oisterwyk. schrijver tijdens de contra-reformaiie tegen de volksgebreken. (1605-1674). 5. Pater Adriaan Poiters s.j. van Oisterwljk, koloniale troepen in de oorlog van Atjen, (1874-1907), Rotterdammer (1835-1918). 7. St. Jeroen, pastoor van Noordwijk, martelaar in de 9e eeuw door de Noormannen ter dood gebracht; attribuut: martelaarspalm en valk. 8. Maarten van Heemskerk, uit Heemskerk, schilder der vroegere Renaissance, graveur (1498-1574). 9. Felix Weaterwoudt, Amsterdammer (1861-1898), pionier onder dp Dajaks van Borneo. 10. Maarten van de Velde, Leidenaar, pastoor van Stompwijk, Zoetermeer en omgeving. Ten gevolge van verwonding door soldaten hem toegebracht onder de H. Mis in een schuil kerk te Randenburg bij Boskoop in 1639 ge storven. 11. Eylard van Waterlandt, pastoor der St. Lau- rentiuskerk van Alkmaar, werd voor zijn ge loof met zijn kapelaan David Leendertsz. door de Geuzen op „De Steenen Brug" in de cember 1573 opgehangen. 12. Mgr. Poels, voorman in de Limburgse sociale beweging, bewaarde de mijnstreek voor het geloof tegen het socialisme, (1868-1938). 13. Kardinaal ^an de Jong, van Ameland, aarts bisschop van Utrecht, derde Nederlandse kardinaal Leider der katholieken en anderen in het principiële verzet tegen het nationaal- sociallsme. Kardinaal in 1946. 14. Dr. Alphons Arlëns, groot sociaal werker, pionier van Twente, stryder tegen drankmis bruik, stichter „Sobrietas" en „Geert Grooie Genootschap", Utrechtenaar (1860-1928). Onderste rij v.l.n.r.: 15. Jacob van Maerlandt, „der dichteren aire Vader", koster van Maerlant bij Brielle, be roemd om zijn dichtwerken en als vormer der Nederlandse taal (ca. 1250). Attribuut: schrijvend voor een pulpitum of kast-leze- 16. Anna Byris, refreindichteres tegen de opko mende reformatie, schoolmeesteres te Ant werpen (1493-1575). 17. Dirk Crabeth, overleden 1575. met Wouter Crabeth maker der Goudse Glazen: attribuut: glasplaatje met penseel. 18. Jacob geboren t< attribuut 20. Adam 21. Karei Hoi geboren Gel ölin, apostel 22. Joannes Berchni op 22-jarige leeftijd' buut: lelies, zinnebeeld 23. Pater Brugman, minderbro3BlFrOb. servant, beroemd volksprediker, Kempen, ca. 1400- 1473 (Nijmegen): attribuüt: de gesel (disci pline) aan zijn knieën. 24. Albert Ban, kanunnik van het Haarlems ka pittel en lid van de Muider Kring, musicus (aan zijn voet muziekboek met merel), ge zeten wegens zwak gestel (hoge rug) op stoel. 1597-1644. Pastoor van Amsterdams Begijnhof. 26. Jos. Alberdinck Thym, handelsman en letter kundige, cultureel emancipator, leider uit geversfirma Langenhuysen, hoogleraar kunstgeschiedenis Academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, (1820-1889). 27. Annitgen Jacobs, Klopje te Uitgeest, die met haar zuster Baefjen omtrent 1610-1650 in haar boerderij een schuilkerk inrichtte; zij vertegenwoordigt de onschatbare waarde en heldenmoed van alle „klopjes" uit de vervol- gingstijd (portret In R.K. pastorie te Uit- 28. Maria Tesselscliade, letterkundige der Mul derkring, bekeerlinge. Amsterdam 1594- 1649. By haar bloeien weer de Hollandse tul pen en op de kale grond komen steeds meer bloempjes en kruiden uit. Veertigjarig jubileum M. Vlasveld, Zoetenvoude-Hoge Rijndijk De heer M. Vlasveld herdacht gisteren fe dag, dat hy veertig jaar geleden In dienst trad by de kwekery van de Gebr. ^endriksen. Hoewel de heer jubilaris niet TCcles de veertig Jaar volmaakte -door [®t wegvallen van de exportorders in le oorlogsjaren was de heer Vlasveld dde Jaar ln andere bedryven werkzaam- thet. hier dus niet een offlclëel jubileum h"of hebben de belde firmanten, de 'en Chr. en A. Ilcndriksen, de dag :h niet onopgemerkt voorby willen la- 1 gaan. De heer Vlasveld, die van leerling- drie 1 «nl tuinman opklom tot baas in het letter- lljk en figuurlyk bloeiende bedrijf werd gisterrrflddag in café Groenendijk gefê teerd door de beide firmanten. De ju bilaris mocht bij deze gelegenheid te vens een bedrag onder couvert als blijk van grote waardering in ontvangst ne men. De huldigingsbijeenkomst, waarop ook mevrouw Vlasveld niet werd ver geten, werd ook bygewoond door een broer van de jubilaris, die op het ogen blik in Nederland op vakantie ia na 11 jaar gewerkt te hebben als missionaris op de Philipptjnen. ZOETER W OUDE Zoeterwoude gaat geboorte prinsenkind bescheiden vieren Ook In Zoeterwoude zal de geboorte van het prinsenkind aanleiding zyn tol een bescheiden feestprogramma. Men kwam niet in aanmerking voor de be schuit met muisjes die door de geza menlijke beschuitfabrikanten voor een gedeelte van de Nederlandse jeugd be- seliikbaar is gesteld. De Zoeterwoudse schooljeugd zal deze traetatie echter toch ontvangen dankz.y de Zoeterwoudse Oranjevereniging. Alle lagere- en kleu terscholen zyn inmiddels bevoorraad. Afhankelijk van het tijdstip van de geboorte zal op een nader te bepalen uur door de leerlingen van de hoogste klassen van alle lagere scholen, ook van de Ryndqk. een drietal liederen worden gezongen voor het gemeentehuls. Ver moedelijk zal dit om 11.30 uur zijn. In de avonduren zal door de Sint Jansfan- fare een muzikale rondgang worden ge houden. 8. J. Z. De laatste krachtmeting van dit sei zoen voor de klaverjassers zal heden avond plaats vinden. Leden, donateurs en supporters worden om 20.00 uur in café Paardekooper verwacht. OEGSTGEEST Geslaagd. Aan de Nederl. Eicon. Hogeschool ta Rotterdam is geslaagd voor het doot. ex. econ. wetenschappen 1 de heer Ck e» d. 8pek. 1 Beroepenexpositie in het Waaggebouw De zesde klassen van alle Leidse. lagere scholen gaan in de komende weken een instructief uitstapje ma ken naar de tentoonstelling welke tot 9 mei in De Waag wordt gehou den onder auspiciën van de commis sie Studie- en Beroepenvoorlichting Leiden en omstreken. De Oppenheimschool ran de heer I. van It er son was vanmorgen als eerste aan de beurt. Te oordelen naar de aandacht van het jonge volkje is de tentoonstelling, voor het grootste gedeelte samengesteld fotomateriaal, een bijzonder goede greep. Voordat de jongelui met drie jeugd- consulenten van het Gewestelijk Ar beidsbureau „plaatjes gaan kijken" houdt de heer G. N. Boonekamp een korte originele inleiding, waarin het doel van deze tentoonstelling snel en goed duidelijk wordt. Het idee achter de tentoonstelling is niet de jeugd een bepaalde kant of richting in te sturen „op deze leeftijd is de jeugd daaraan nog niet toe" aldus de heer Boonekamp - maar de organisatoren beoogden op de eerste plaats de jeugd een indruk Êen drom mensen komt uit het Am sterdamse Centraal station. Tijd: vijf voor half negen. Wat gaan al deze mensen doen f De expositie in De Waag geeft een antwoord op deze te geven van de beroepenmaatscha- pij". „Als de jeugd een beetje de sa menhang, de onderlinge afhankeiyk- heid in de samenleving gaat zien, zijn we al heel tevreden", zo lichtte de jeugdconsulent ons nog toe. Men kan het dus ongeveer beschouwen als een byzondere vorm voor een les in de maatschappijleer. Het uitstekende fotomateriaal iedere foto geeft byvoorbeeld goed weer wat een be paald beroep inhoudt is verdeeld in twee grote groepen: de specifiek manneiyke en vrouweiyke beroepen. Behalve door de heer Boonekamp worden de groepjes jongens en meis jes by hun rondgang door het Waag gebouw ook vergezeld door mej. R. Palache en de heer H. Kooimans voor het geven van toelichtingen en het beantwoorden vein vragen. De expositie, welke door ongeveer 120 Leidse lagere scholen bezocht zal worden, wordt ook enkele avonden open gesteld voor de ouders. Dat zal zijn op 18 en 27 april en 9 mei. „Slippende" Nieuwkoper ging in hoger beroep Volgens een 30-jartge steward uit Nieuwkoop was hy met de door hem he^ stuurde auto in een «lip geraakt toen hij schrok van een autoportier dat in de Dorpsstraat te Nleuwveen plotseling werd geopend. Doch de Haagse politie rechter had aangenomen, dat de «toward onder Invloed van drank verkeerde en hem daarom veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en ontzegging der ry- bevoegdheld gedurende een jaar met af trek van de fyd waarin dit reeds is in genomen. Van dit vonnis kwam verdachte in ho ger beroep bij het Haagse gerechtshof. Volgens zijn zeggen reed hy met plm. 40 km. snelheid door de Dorpsstraat, doch getuigen hadden verklaard, dat het wel 80 km. was. Op een gegeven moment reed verdachte de stoep op, verloor vol gens zijn zeggen de macht over het stuur waarna uiteindeiyk de auto over de kop sloeg, en zwaar gehavend werd. Het bleek, dat verdachte naar eigen verkla ring zeven glazen bier had gedronken. Het alcoholpromilage in zijn bloed be droeg 0.85 en zoals de president van het l Hof constateerde, is 0.80 de fatale grens. Verdachte betoogde, dat hy onverwachts het portier van een auto zag openen doch uit het onderzoek was komen vast te staan, dat zulks op plm. 150 meter afstand van verdachte gebeurde. „Dan kan de schrik nooit zo groot zyn ge weest". aldus het oordeel van de presi dent van het Hof. Een getuige die werd gehoord verklaarde, dal verdachte na het ongeluk tegen hem had gezegd: „Wanneer ik soms bewusteloos raak. zeg dan tegen de politie, dat ik twee glazen bier heb gedronken." „Dat deed ik zodat inen daarvan op de hoogte Is als men mij een injectie zou geven", motiveerde verdachte. „Of om de hoeveelheid bier die u had gedronken te verzwygen," op perde de proc. generaal. Verdachte had door het ongeluk o.a. enkele gekneuade ribben opgelopen en een lichte hersen schudding. waardoor hy zeven weken in een ziekenhuis moest verblijven. Ver dachte had even voor het ongeluk ook reeds bijna een aanrijding veroorzaakt. De proc. generaal constateerde dat aan de hand van de diverse verklaringen er voldoende bewys was. dat verdachte on der invloed van drank verkeerde, en eiste bevestiging van het vonnis van de politierechter. De verdediger meende dat het onder Invloed van drank verkeren niet bewezen was en bepleitte daarvoor vrijspraak. Hij wees erop. dat indien ver dachte gevangenisstraf moet ondergaan, hij zyn betrekking verliest. Arrest op 21 april. Oproep getuigen van botsing bromfietsers Vanmorgen rond half 7 kwamen op de Hoge Ryndijk naby de afrit van i Ryksweg 4a twee bromfietsers met el- jkaar in botsing, vermoedetyk doordat leen van hen (of belden) teveel links I reed. De bromfietser die uit de richting Zoeterwoude kwam. een 17-Jarige acho- j Her uit Alphen a d. Ryn kreeg een her senschudding en anywonden aan het ge- llaat. Uit de tegengestelde richting kwam een 52-jarige fabrieksarbeider uit Lei- j derdorp. Deze liep vermoedeiyk een j schcdelbasisfractuur en eveneens sny- I wonden aan het gelaat op. Belden wer- I den naar een ziekenhuis overgebracht. I Getuigen worden verzocht zich in ver binding te stellen met de Leidse politie, afdeling verkeer, tel. 44444. Lezing o\er opgravingen in Tanis Over dit onderwerp werd gisteravond in de serie voorjaarslezingen van het I Ryksmuseum van Oudheden een voor dracht gehouden door dr. B. H. Strick- j ker. De vestingstad Tanis op de landengte van het huidige Suez heeft eeuwen lang Egypte en de pharaonische cultuur lang hermd tegen de gevaren, die beide van- I uit Azic bedreigden. Oorspronkelijk niet meer dan een provinciaal centrum, j treedt de stad In het licht der geschie- denla op het ogenblik, waarop zich een coalitie van Palestynse. Syrische en Arabische stammen, tezamen bekend onder de naam van Hyqsos, aldaar op de grens van Egypte zetelden om land en volk te brandschatten en te plunde ren. Dit is omtrent hot jaar 1670 v. Chr., Na oen eeuw van slavernij gelukte het de Thebaanse vorsten van de XVIITde dynastie Egypte van vreemde indrin gers te bevryden en deze naar hun Azia tische stamland terug te jagen. Door hen werd Tanis nu versterkt en gemaakt tot dc machtigste vestiging, die de oud- oosterse wereld heeft gekend. Die ves ting Is meer dan zeshonderd jaar lang in stand gehouden, tot dat zty in 671 v. Chr. door de Assyriërs werd Ingenomen, waarmede de ondergang van het phara onische Egypte een aanvang nam. De lezing was gewijd aan de te Tania door de Franse archeologen gedurende de laatste decenniën uitgevoerde opgra- vertoond. UNIVERSITAIRE EXAMENS Kand. ex. Kunstgeschiedenis mej. A. H. H Bonekamp i Voorburg); doet. ••X. Kunstgeschiedenis: mevr. M Maaa- kant-Kleibrink. Lelden. LEIDEN LEIDSE KAPPERSCLUB BEHAALDE PRIJZEN De „Leidse Technische Club tot Kap- verbetering voor dames en herenkap pers" heeft met de afdeling herenvak deelgenomen aan het kapconeours, geor ganiseerd door de Chr. Kappers Pa troonsbond In Alphen aan den Kijn. In de A-klasse behaalde nien de lste en 3e prijs, reap, de heren Duijndam en Smit. In de B-klas.«e behaalde de heer Eist- geest het benodigde aantal punten om het diploma in ontvangst te mogen ne- Deze successen werden behaald door regelmatige vakontwikkeling in de tech- nische clubs. Mede een prachtige bekroning voor de arbeid en leiding van de trainer, de heer P. Krulzlnga uit Amsterdam. M. HEIZEN 25 JAAR IN DIENST Op donderdag 20 april a.s. zal dc chef van de afdeling brandverzekering van de onderlinge waarborgmaatschap- j pij verzekeringen van de L.T.B., de heer M. Hemen 25 jaar in dienst zijn. j Ter gelegenheid hiervan zal hij tijdens een speciale bijeenkomst van het ge hele dienstpersoneel en inspectiekorps gehuldigd worden in de bovenzaal van rest. Van der Heijden, van 10.30 tot 1LM QUA IJET DAMESBLAD „MARGRIET" was gisteren In de Stadsgehoorzaal neergestreken om twee dagen lang In zes shows zo'n 3500 leidse inwoonsters de voorjaars- en zomermode te presenteren. Met een „schitterende- ouverture werd dcee show gistermiddag geopend; de mannequins stonden allen In het marineblauw gekleed met het gezicht naar de zilveren décors, waarachter lichtjes aan en uit flikkerden. Het was een spectaculair begin van een show, die zeker voor de pauze heel leven dig was en veel hegerendswaardig toonde voor handige naaisters, die tussen „piep" en „stok" zitten. Patrijspoortzak en }M>(broek U ET KARAKTER VAN DE SHOW was hoe kan het ook anders jeugdig. Toch overheerste de „mini" nergens; het bultennissig „hippe" wat we op an dere showa zo vaak zyn tegengekomen was hier inge toomd tot draagbare, originele kleding. Nieuwtjes op deze show waren de vierkante armsgaten, de collen met knopen, de zakken, die associaties opriepen met patrijs poorten en een kleurige garnering vormden op rokken en pantalons en de pofbroek, met een petticoat-functie onder een wyd mini-rokje. Door de vele tieners werd er luid om gelachen, maar met hoongelach begint elke Militaire snit DE JASSEN hadden vaak collen, een dubbele ry kno pen. ceintuurtjes en sierstiksels. Ze «varen van een mannelijke, «vat militaire snit. Veel sterker kwam dit nog tot uiting In de hroekpakken. met name In een zacht groen Shetland pak. waarvan de pantalon een omslag had. Het colliert had veel weg van een uniformjasje, met zyn vele zakken. De koloniale styl. de „Afrlcan-look" en de „country- en western-style", zy allen hadden de Margrial--node, soms exotisch, beïnvloed* Zeer praktisch en toch elegant was een regenpak van waterafstotende katoen, dat we zagen. Als de regen weer weg Is. ziet men er toch nog „hups" mee uit, dankzij de fleurige blouse, die onder het jasje verscholen zit. De grote maten, z,y kwamen er op deze show byzonder goed van af. De japonnen waren zeer eenvoudig van iyn gehouden, hadden vaak geen taillenaad, geen plooien In de rok, een niet te lage hals en ingezette mouwen. Dank zij speelse foefjes, uitgehaald met het voorpand, dat snms van een contrasterend stof was gemaakt, maakten de jurken een jeugdige Indruk. De strandmode vond een Kyk «'ertegenwoonligd op de „Margriet-show waren ook de ensembles, de op elkaar afgestemde jas en jurk. Hier ren voorbeeld van ren groene Jas, waarvan dr revers warrn afgezet met het blauw groene dessin van de Jurk. Ook dr achterkant van de kraag was op deze wRze tot rrn modieus detail verwerkt. leuke vertegenwoordiging ln een paar atrandjurken. D« cocktail- en nvondjaponnen kwamen op deze show er wat bekaaid af. Ze zyn 'a zomers nu eenmaal stiefkin deren!

Leidse Courant | 1967 | | pagina 3