IN HOUJUID STAATEfN HUIS trim I IHRAIFFEISENBANK S)e£cidóeSoii^CMit Ramses: Sammy op z'n Italiaans Liesbethplaat in Frankrijk Mac Birdsatire op Amerikaanse politiek Op repertoire van „Theater' Bavaria en AVRO maken in A'dam amusementsshow in (t.v.)-kleuren Politiekapel op de Dam PAGINA 2 DE TiETDSE CX)URANT VRIJDAG 7 APRIL 1967 Aanspraak op een tekort l het R.-K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding, wordt herhaald, dat bij de kabinetsformatie het onderwijs maar een ondergeschikte rol pleegt te spelen, afgezien natuurlijk van de belang rijke rol die destijds de principiële kan ten van de mammoetwet hebben gespeeld. En dit, terwijl bijna eenkwart van de rijksoverheld6ultgaven voor het onderwijs bestemd is en alleen reeds de automatische stijging van de kosten van het onderwijs Jaarlijks ongeveer 1 miljard gulden gaan bedragen. Menigeen heeft de indruk dat afgezien van de algemene financiële perikelen -- het onderwijs de afgelopen twee maanden bij de regeringsfonnatie geen urgentiepunt van de eerste grootte is geweest, hoewel (zoals Het School bestuur terecht opmerkt) de onderwijs uitgaven zich niet meer lenen op basis voor een beleid dat van jaar op jaar ge voerd wordt. springen hierbij dan natuurlijk het sterkst naar voren: de grote bedragen die uitbreiding en vernieuwing van ons hoger onderwijs gaan vergen (de post studie toelagen is van het hiermee gemoeide bedrag maar een bescheiden onderdeel) en het verwezenlijken van de mammoet- ,,Het onderwijs is nu aan noodzakelijke vernieuwingen toe" schrijft, Het School bestuur „wil het onze kinderen en onze samenleving van nut kunnen zijn en met de ontwikkelingen die zij ondergaan, mee evolueren. Als men deze vemieuwlneen niet aanbrengt, ziln zelfs de automatische stijeineen van de uitgaven niet verant- Een waar woord. Terecht maakt het onderwijs aansnraok op bilzondere aandacht van de overheid in het algemeen en van de nieuwe reee- rlng in het biizonder. Maar het trieste is wil men reëel zijn dat in de Draktük deze aanspraak thans neer komt op een aandeel in een tekort waaromtrent geen enkel optimisme gerechtvaardigd is. De nieuwe minister voor het Onderwiis heeft zich in ziln thans in een andere richting omgebogen carrière een veel belovende kracht getoond. Maar hij moet ziln taak nu beginnen met het niet, plezierige vooruitzicht, dat, in feite het geld ontbreekt om waar te maken wat ziin voorgangers op het gebied van wetgeving en organisatorische arbeid beloofd hebben 1967-1971 heeft minister-president De Jong nog slechts in algemene bewoordin gen gesproken. Maar die schaarse mede delingen, gevoegd bij de herhaalde waar schuwingen van deskundige professor Zijlstra, doen wel vermoeden, dat er in de regeringsverklaring en in het bijzonder in de eerstkomende miljoenennota geen vrolijke taal gesproken gaat worden. Op basis van hun eigen wetenschap schijnen ook de socialistische kopstukken dit wel te vermoeden, want soms heeft het de indruk dat zij zich nu al schrap zetten tegen een bezuinigingsbeleid dat door de gang van zaken In de afgelopen acht Jaar waarvoor zij deels mede de verantwoordelijkheid hebben gedragen en nog we] op vitale posten noodzakelijk geworden is. Men behoeft bepaald niet in het koffie dik of in de glazen bol van prof. Witte- veen te kijken om te kunnen voorspellen, dat in de komende regeringsperiode in het bijzonder de ministers voor Sociale Zaken. Onderwijs. Verkeer-Waterstaat en de Volkshuisvesting het moeilijk zullen krijgen van Financiën het geld los te krij gen dat nodig is om de lopende plannen te financieren, laat staan om aan nieuwe Initiatieven die geld kosten, te kunnen denken. We hebben zo'n idee, dat dit alleen mogelijk zal blijken, wanneer de Neder landse gemeenschap zich het offer zou willen getroosten van een verzwaring van de fiscale druk. Met weer de mogelijkheid dat die druk op zijn beurt de werkgelegen heid in gedrang gaat brengen. het Onderwijs een moeilijke tijd. Men zal het juiste midden moeten weten te vin den tussen de verbeteringen waarop de ionge generatie recht heeft en de finan ciële ramp die dreigt, wanneer aan alle wensen gevolg wordt gegeven. Nu gaat het erom te bepalen wat echt het meest urgent is, niet alleen in zijn relatie tot andere nationale taken, maar ook binnen de sector van het onderwijs zelf. De mammoetwet terugdraaien of het hoger onderwijs laten zoals het nu is, gaat niet. Overal zal gepast en gemeten moe ten worden. Wat straks als resultaat hier van op tafel gaat komen, zal niemand verheugen. Wie dan als enige alternatief heeft het advies dat men maar net moet doen alsof de aanspraken van nu finan cieel neerkomen op aanspraken op eer beschikbaar kapitaal in plaats van op eer tekort verdrijft de duivel tijdelijk, maai ziet Beëlzebub al weer vlak vóór zijn deur Dp waarheid. hoe hard ook. is dan nog altiid beter dan een illusie! „TOUR DE CHANTLOOPT GEWELDIG (Van onze correspondent) het meteen bijzonder goed. Naar aanleiding van de MAASTRICHT Een maand geleden kwam in Parijs plaat ben ik tweemaal voor de televisie van Monte een plaatje uit van de Nederlandse chansonnière Carlo geweest. Of ik in Frankrijk verder resultaten zal Liesbeth List. Vier liedjes stonden erop: Autant que moi, hebben (bijvoorbeeld een optreden in Parijs), daar is Elle est finie la comedie (een vertaling van „De kinderen nog niets van te zeggen. Dat plaatje moet nog eerst van de zee") en Question de nuance. „Dit plaatje deed meer doorwerken. Wij hopen het maar". Spontaan, gemoedelijk, was de kleine chansonnière in het gesprek na haar tour in Ramses' Tour de lhant te Maastricht, waar beide jonge artiesten opnieuw 'n eivolle schouwburg kregen. In dat gesprekje ontstond de indruk dat Liesbeth List hard werkt en goed ge leid aan haar verdere toekomst bouwt. Zowel aan het tragische als aan het grappige speelse liedje geeft zij het volle pond. Het volle pond van stem bezieling en afwerking. „Ik ben bezig aan een l.p. „mauthausen liederen". De muziek is verzorgd door de be kende Griekse compnist Theodorakis de man van de Zorbaliedjes. Ik krijg ook in Nederlandse tekst liedjes van de avant-gardistische Engelse dichter en toneelschrijver Behan. Ik ben daar zeer blij mee. Verdere problemen? Doorgaan met de tour de chant en ver der wat televisiewerk. Ook zit ik in een nieuwe film van Nicolai van der Hey- de. Ja, dat doe ik graag. Aan het gangstermeisje van Frans Weisz heb ik met veel plezier gewerkt. Ik vind het zeer leerzaam." Doorgaan Ramsus: „Tot deze zomer gaan we door met deze tour. Volgend jaar wil len we met een nieuw programma weer verder". Een nieuwe tour de chant zegt Ramses Shaffy tijdens de Maas trichtse tourpauze. „Ik heb ook een nieuw Frans liedje „toutanchamon", gemaakt naar aanleiding van een be zoekje aan Parijs met zijn Egyptische tentoonstelling. Oh ja, Sammy staat in Italië al op de plaat. In het Ita liaans. Dat doet het best. De Engelse versie ervoor is ook al klaar. Die plaat wordt thans voorbereid. De Franse versie komt volgende week uit". Filmen vindt Shaffy geweldig. Hij is vol lof over de regisseur Wim Verstap pen, diens onafscheidelijke Pim de la Parra en de cameraman Mat Hensbergen, die samen tekenen de nieuwste Nederlandse speelfilm. NEDERLAND I Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort VPRO 19.00 uur: Hollywood en de sterren, film 19.25 uur: Russisch circus (5) VPRO 20.20 uur: De oude draaidoos, filmprogramma 21.00 uur: Ja nee geen mening, actuele vraagstukken 21.50 uur: Jazz uit de States, muziekprogramma 22.15 uur: Bergtoppen ln de oceaan, documentaire NTS 22.45 uur: Tweede journaal Sluiting NEDERLAND II STER (Reclameurtzendlngen om 20.01 en 22.10 uur) NTS 20.00 uur: Nieuws in het kort NCRV 20.05 uur: Sarah Churchill in Mickerey, bloemlezing 20.45 uur: Overal en ergens, amu sementsprogramma 21.35 uur: Saul en David, wajangspel 21.45 uur: Attentie, actualiteiten rubriek HILVERSUM I VPRO 20.05—20.55 uur: Net zondag, hoorpsel VARA 21.00—23.55 uur: Simon Boccanegra, 23. Radioprogramma HILVERSUM II NRU 20.00—21.00 uur: Fragmenten uit musicals NTS 22.15 uur: Tweede Journaal TELEAC 22.30 uur: Kernfysica (25) 23.00 uur: Sluiting T.V. morgen NEDERLAND I STER Reclameuitzendingen om 15.31 en 15.57 uur) NTS 15.30 uur: Nieuws in het kort 15.34 uur: Journaal voor gehoor gestoorden KRO 16.00 uur: Klokke vier, familie- magazine 16.50 uur: Narretje Notedop. jeugdserie 17.00 uur: Amulet t.v.-spel 17.30 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00. 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55 HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM III: Elk heel uur vanaf 9.00 essee, 21.00 Spaans progr., het zaterdag, 22.30 Alle rem- i tot 1.00 gevar. muziek. BRUSSEL Ned. Voor de soldaten. 18.45 Sport, 19.40 klank beeld, 20.00 Lichte muziek, 20.30 Amusements- progr., 22.15 Dar langs in première gegaan," „liefdes bekentenissen". Optreden in het bui tenland? In zijn goudblinkende hemd- blouse leunt Ramses lang over zijn stoel en kijkt ons een tikkeltje onge ïnteresseerd aan. Zijn schouwers be wegen even, niet onvriendelijk. De tweede helft van het programma, zijn helft, moet zó beginnen. De helft van lalltelten, 23.55 Nieuw ■ÉH m n> - 9.10 Actual., 19.30 RVU: lezini 'ragmenten uit musicals, 21.0 rolksmuzlek, 21.35 Gevar. gi 2.05 Parlementair weekoverz., 22.15 Hu Isch Verbond, 22.30 Nws, 22.40 Klanl DEN HAAG Toneelgroep Theater geeft op 25 april in de Stadsschouwburg var Nijmegen de Nederlandse première van Barbara Garsons Mac'Blrd. Het is een satire op het politieke machtsstreven. De gebeurtenissen vóór, tijdens en na de moord op president Kennedy waren voor de ex-studente van de Amerikaanse Berkeley- universitett aanleiding tot het schijven van het stuk. Z(j baseerde zich daarbU voornamelijk op Shakespeares Macbeth Batbara Garsons voert 'n aantal figu ren ten tonele, die zo uit de Amerikaan- Be politie zouden kunnen zijn weggelopen. In de naamgeving van haar karakters blijkt daarbij overduidelijk wie voor de sleutelfiguren model stonden. Zo is er de jonge energieke John Ken O'Dunc, die zojuist de verkiezingen heeft gewonnen en tot koning zal worden gekroond; zijn broers Robert en Ted Ken O'Dunc, die de pasgekroonde koning tot zijn mede werkers benoemt; Mac'Bird, aan wie door drie heksen een grootse toekomst is voorspeld en zijn vrouw Lady Mac' Bird, die ontevreden is, dat haar man moet dienen onder Ken O'Dunc en die hem daarom aanzet om de koning uit de weg te ruimen. Mac'Bird nodigt John Ken O'Dunc uit om eens een bezoekje te brengen aan zijn ranch. De koning accepteert deze uitnodiging en wordt tijdens dit bezoek doodgeschoten. De heksen hebben gelijk gekregen: Mac, Bird krijgt de hoogste functie in de staat. De graaf van Warren Onmiddellijk na zijn benoeming roept Mac'Bird de graaf van Warren bij zich. Hij draagt hem op een onderzoek in te stellen naar de moord op zijn voorgan ger. Tegen zijn zin doet de graaf zijn plicht want het volk wil opheldering en er is orde en rust nodig in het land. De broers van Ken O'Dunc zitten ondertus sen niet stil. Geruchten verspreidend of niet tegensprekend groeperen zij een ■antal mensen om zich heen om de macht van de steeds wreder regerende Mac'Bird te breken. Ook de heer van Ei tot Hoofd wordt benaderd, maar deze wil eerst de kat uit de boom kijken. Als hij dan echter op het punt staat zich open lijk van Mac'Bird te distantiëren, velt een hartaanval de edele heer van Ei tot Hoofd, hoewel sommigen beweren, dat er een gifpijl naast zijn lijk gevonden werd. Bij heksen te rade Mac'Bird, door al dat gemanipuleer steeds minder zeker van zijn zaak, raad pleegt nogmaals de heksen, die hem vroeger zo voortreffelijk de toekomst hebben voorspeld. Zij stellen hem ge rust: „Mac'Bird komt nimmer om, tot bloeiend hout verbrandt in Washington". Ook Robert Ken O'Dunc bezoekt de hek sen en tracht hen over te halen een stuk je op te voeren tijdens het banket, dat Mac'Bird de volgende avond zal geven. De heksen echter weigeren zich voor welk karretje dan ook te laten spa.men, maar te zeggen toe niet te zullen ont breken op het feest. Mac'Bird blijkt er een gul gastheer, want rijkelijk vloeit de wisky en royaal worden er schotels met gebraden vlees opgediend. Mac'Bird wil artiesten en ziek, aan welk verzoek maar al te graag door da heimelijk binnengekomen hek- wordt voldaan. Met hen is echter ook Robert Ken O'Dunc meegekomen. Hij houdt zijn mensen gereed voor de beslissende slag. Als Mac'Bird hem op merkt houdt hij nog moedig een tirade tegen Robert, die nu de tijd gekomen acht zijn aartsvijand uit de weg te rui- j. Hij heeft zijn lans om toe te steken ir het is al niet meer nodig: door emoties overmand sterft Mac'Bird hartaanval, diep betreurd door de nieuwe koning Robert Ken O'Dunc, die zweert dat hij de daders van deze laffe moord voor het gerecht zal brengen. Regie: Hans Croiset Mac'Bird wordt door toneelgroep Thea ter gespeeld in de vertaling van Aad Nuis. De regie wordt gevoerd door Hans Croiset, die ook de decors ontwierp. Medewerkenden zijn: Liselot Beekweijer, Margreet Blanken, Marijke Frljlink, Margriet de Groot, Sjoukje Hooymaayer, Else Valk, Albert Abspoel, Arthur Boni, Hans Croiset, Herman van Elteren, Joop Keesmaat, Jan Kieboom, Carol Linssen, Onno Molenkamp, Hans Pauwels, Johnny Peters, Kris van de Velden, Jan Ver hoeven, Henk Voges en Slem Vroom. Ontslag bij Nieuwe Komedie DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de stichting Nieuw Jeugdtoneel heeft in zijn vergadering van gisteren besloten het door de heer F. P. J. Vasen, directeur (zakelijk leider) van de stich ting gevraagde ontslag per 1 septem ber 1967 te verlenen. Met ingang van heden zal de heer Vasen zijn werk zaamheden bij de stichting staken. De heer A. Breekland, administrateur bij de stichting is belast met de waarne ming van de functie van zakelijk leider. - Vijftiende NRU- dirigentencursus HILVERSUM. Van 9 juni tot 6 juli a s. organiseert de Nederlandse Radio Unie de vijftiende internationale diri gentencursus. De docenten zullen zijn: Jean Fouraet (directie) en Willem Hljstek (theorie). Kunst en kunstenaars In het Stedelijk Museum te Amsterda wordt van 14 april t/m 28 mei een tentoonstelling gehoude, van werk van de Amerikaanse wever en textiel- ontwerper Jack Lenor Larsen. In Museum Boymans-van Beuningen te Rotterdam wordt van 15 april tot 28 mei een tentoonstelling gehouden van het werk van vier jonge Engelse schilders: Bernard Cohen, Harold Co hen, Robyn Denny en Richard Smith. Deze schilderijen vormden met de beelden van Anthonie Caro de Engel se inzending op de Biennale 1966 te Venetië. Caro's beelden worden, teza men met werk van Eduardo Paolozzi, van eind april af tentoongesteld ln 't Rijksmuseum Kröller-Müller. Cultura, Mauritskade 21 Den Haag, houdt professor Teresio Pignatti woensdagavond 26 april een lezing over Venezia come opera d'arte: profilo dell 'architettura veneziana de Torcel lo a Le Corbusier. De lezing wordt ge ïllustreerd met lichtbeelden. ADVERTENTIE j- spaarbank en alle bankzaken De NRU stelt zijn vijf radio-orkesten ter beschikking van de cursus. Deel name Is mogelijk .voor maximaal tien werkende cursisten en maximaal vijf hospitanten, benevens een aantal toe hoorders. De toelatingsexamens worden gehou den van 5 t.m. 7 juni. De eisen hier voor zijn een middelbare schooloplei ding, een voltooide conservatorium opleiding en ervaring als dirigent. De aanmelding dient te geschieden vóór 15 april-a£. Politieke zendtijd voor D '66 DENHAAG Democraten '66 krijgen politieke zendtijd. CRM-minister dr. M. A. M. Klompé heeft D '66 toegevoegd aan de lijst van politieke partijen aan wie reeds radio- en televisiezendtijd toe gewezen is. Ramses Shaffy, waarvoor heel wat jon geren speciaal naar de schouwburg ge komen zijn. De helft niet zozeer van AKluaillcireu een chansonnier, als wel van een cabe- hilversum' ii (298 retier met tonelistische kwaliteiten. Sarah Churchill vanuit „Mickery" In het Mickerytheater in Loenersloot hebben de bekende actrice Sarah Churchill dochter van Sir Winston Churchill en Hugh Hastings schrijver van het beroemde toneelstuk „Meeuwen boven Sorrento" enige weken geleden hun programma „A matter of choice" („Een kwestie van keuze") gespeeld. De NORV maakte uit dit programma weer een keuze; vrijdagavond 7 april wordt deze bloem lezing uitgezonden. Voorts kan men dan getuige zijn van een gesprek dat Stefan Felsenthal met Sarah Churchill voerde. Zij vertelt over haar carrière ale filmster en toneelspeelster ln Engeland en de Ver enigde Staten. Ned. H. 20.05 uur. Wajangspel „Saul en David" In november 1966 bezocht een „Atten- tie"-team, bestaande uit Henk Mochel en cameraman Chris van Duuren, Indo nesië. Zij maakten daar onder meer een opname van een wajangvoorstel ling, getiteld „Saul en David". Deze unieke voorstelling wanneer men bedenkt dat voor het eerst in de wajangcultuur, ln Indonesië een bijbels verhaal als gegeven voor een wajang spel wordt gebruikt kan men vrij dagavond 7 april in het NCRV-pro- gramma zien, Ned. n, 21.35 uur. HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) VPRO: 18.00 Nw 18.20 Licht pianospel, 18.30 Jazzmuziek, 18.1 Informatie over Informatie, 19.00 Ronduit: 7iTpnnir voor Jonge mensen 19.30 Literair progr., 20.00 ZATERDAG Nieuws, 20.05 Net zondag, hoorspel, 20.50 ^-LVERSUM I ^(402 ^m) VARA: 7.00 Nws, 21.00 Opera (stereo). B fiff" -ij|— I Ultz. 8.50 Tips voor trips en vakanties. 9.15 Gram. (stereo), 10.00 Gevarle 12.15 Lezing. 12.27 Land- en tuinbol (ADVERTENTIE) kroniek, 16.20 Joegoslavische zang 16.30 NRU: Franse les; VARA: 17.00 Lezing. 17.15 Licht orgelspel. 17.30 Radioweekjournaal. 8.00 Nieuws, 8.10 DJlm Nieuws, 9.02 Orkestmuziek, Vso Hellsmuziek, 10.00 Nieuws, 10.02 muziek, 12.00 1., reportages 13.02 Platen- snow voor tieners, 14.00 Nieuws, 14.02 Velvet voices, 14.30 Serie Ramblers Radloreprises, 15.00 Nieuws, 15.02 Kiosk. 15.30 Gram., 16.00 Nieuws, 16.02 Weekendmelodie, 17.00 Nieuws, Bi eportages, uitslagen. trim chocolade-mints: van binnen hard/zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE- MI NTS 02—18.00 Sportshot VERONICA (192 m) 7.0Ó Schöc C. W.-hits, Hollandse nieuwe, Kookpunt, The Dutch Swing College Band. 11.15 Schip -~l" Sj"~ gogo, 12.45 Teenager ANTENNE (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Volgende week maan dag begint een Duitse cameraploeg van Bavaria ln Amsterdam met het maken van de eerste opnamen voor een televisieshow ln kleuren. Deze Amsterdamshow ls een co-produktie van de AVRO-televlsle en Bavaria- Duitsland. Deze omvangrijke kleuren film zal in augustus tijdens de grote radio- en televisie-expositie in West- Berlijn voor het eerst op de schermen van de West-Duitse kleuren tv-ontvan- gera verschijnen. De vertoning in ons land heeft niet zo'n- haast, aangezien Nederland op zijn vroegst volgend jaar de beschikking over kleurentele visie krijgt. De kleurenfilm voor deze tv-show maakt een onderdeel uit van een reeks programma's, die de Bava- riaploeg onder regie van dr. Heinz Liesendahl onder meer gaat maken in Parijs, Wenen en Rome. Verder worden momentcel nog onderhandelin gen gevoerd om d' serie uit te breiden met shows In Stockholm. Praag, Ma drid. Lissabon, Kopenhagen en Mos- Dr. Liesendahl de persconferentie in Hilversum de journalisten zijn jongste kleurenpro- ductie, getiteld: „Shaloom een mu zikale tocht door Israël" voor te ver tonen, doch de fllmkopie bleek wegens motorische moeilijkheden van een char tervliegtuig, niet op tijd aanwezig te zijn. Regisseur Fred Oster, di met de Duitse regisseur en zijn came ramensen in Amsterdam gaat samen werken, vertelde enige bijzonderheden over de talloze voorbereidingen, die met het oog op deze opnamen, moes ten worden getroffen. Men krijgt de beschikking over een keur van bekende artiesten als Nina en Frederik, Ramses Shaffy, Marti- ne Bijl, het trio Louis van Dijk, Lies beth List, The Shepherds, CotTie Brok ken, Johnny Jordaan,' Johan Heesters, het meisjeskoor Sweet Sixteen, de Dutch Swing College band en de 85 man sterke kapel van de rijkspolitie. Men is voornemens om deze artiesten zoveel mogelijk op bekende plekjes in en om Amsterdam te laten optreden. Momenteel is bijvoorbeeld de pianist Louis van Dijk hoog in de Oudekerks- toren druk doende om voor het eerst als beiaardier „Tulpen uit Amster dam" te spelen. Deze schlager wordt afgesloten met enkele jazz improvisa ties van Louis van Dijk op het klok kenspel. Om straks van de musicerende kapel van de rijkspolitie op de Dam goe de filmshots te kunnen maken, heeft men met de hoofdstedelijke autoritei ten en de plaatselijke politiefunctiona rissen duidelijke afspraken moeten ma ken, wil het publiek niet op de loca ties in de weg lopen en het drukke verkeer geen hinder ondervinden van de camera's. De kapel zal koninklijk paleis de bekende tie „High society" Verder ligt het in de bedoeling Johnny Jordaan in een Jordaans café te laten optreden, Ramses Shaffy brengt tijdens een rondvaart in playback zijn bekende chansons ten gehore. De Duitsers zullen ook filmopnamen maken uit een helikopter van de oude binnenstad. De meisjes van Sweet Sixteen rijden in een post koets naar de pitoreske Zaanse Schans, en Martine Bijl zingt haar nieuwste bloemenliedje temidden van de rijke kleurenpracht op de bloemenveiling van Aalsmeer. Een Rotterdamse voli* - dansgroep is gecontracteerd voor een uitvoering tijdens de vrijdagse kaas markt in Alkmaar. Nina en Frederik zullen in de hoofdstad hun chansons ten gehore brengen op het intieme Be gijnhof, en The Shepherds worden ge filmd ln het prachtige decor van de Ksukenhof, Johan Heesters zal zijn vo cale talenten laten horen óp de oude Magere Brug en het Waterlooplein in de hoofdstad. Hij is de eerste voca list waarmee de kleurenfilmopnamen maandag zullen starten. Dr. Liesendahl verklaarde dat de be kende Hollandse regen misschien wel eens een streep door het produktie- schema, waarvoor een maand is uitge trokken, zl kunnen halen. De kwali teit en gevoeligheid van de moderne kleurenfilms laten echter wel toe, om met somber weer rustig door te wer ken. Het tv-programma krijgt de leng te van een uur en zal Bavaria minstens enige honderdduizenden Marken kosten De bijdrage van de AVRO in deze pro- duktie wordt op een halve ton ge raamd. Gezien de uitstekende voorbereidingen door de programmaleiding van de AVRO-t.v. achtte regisseur Liesendahl de hoop gerechtvaardigd, dat de geluk kige Duitse bezitters van een kleuren- ontvanger in augustus een uitstekend amusementsprogramma te zien zulllen krijgen, dat niet alleen qua vorm, maar in het bijzonder door de beelden van talrijke schilderachtige punten uit Nederland een goede propaganda zal zijn voor de hoofdstad en zijn omge- getoï. brengén! Radioprogramma de bedoeling A over C.S.-jeugd (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM Het VARA-jongeren- programma .Uitlaat" zal zaterdag middag om kwart over twee op Hil versum I uitgebreid aandacht schen ken aan de recente gebeurtenissen in en rondom het Centraal Station in Am sterdam. Er zijn opnamen gemaakt van de zo genaamde CS-jeugl, van matrozen, ma riniers en burgers. Provo-raadslid Luud Schimmelpenninck zal het een en ander zeggen over de achtergronden van de ze zaak en een Amsterdamse gemeen tebestuurder zal zijn mening over de gebeurtenissen en de oorzaken kenbaar maken. De produktie berust bij Wim de Ble en Ko de Kloet. Men heeft van Julien Green wel ge zegd dat hij óók in zijn toneelstukken toch alt\jd de romanschrijver bleef, meer beschrijvend dan de dramatiek uit de handeling zelf voort komen la tend. Tot op zekere hoogte ls dat waar, ook voor „Het Zuiden" (1953) dat ons gisteravond door de AVRO als t.v.-9pel werd geboden. Maar aan de andere kant is dit probleemzware stuk door zyn sterke opbouw, zijn soms sterke dialogen en vooral door zyn zeer zuivere benadering van een moeilijke stof toch een zeer waardevol toneelspel dat in deze opvoering een der hoogtepunten van het t.v.-toneel van dit seizoen werd. Walter van der Kaïrup regisseerde. Merkwaardig dat deze bekwame t.v.- man wiens fort vooral bij blijspelen- met-gekke-effecten pleegt te liggen, hier tot een zeer sobere speeltijd kwam. In sommige gevallen de rol len van Ina van Faassen en Fred Stemeberg wat èl te sober, al te teruggenomen wellicht, maar over het geheel bijzonder zuiver de sfeer die Green bedoeld moet hebben navoelend. Een bezwaar: de overgangen tussen de vele korte scenes waren niet bevre digend. Voor het overige was dat een regieprestatie van belang. Van hoeveel belang bleek in de sleu telscènes, de ontmoeting tussen Wic- zewski en MacClure, waar de eerste zich plotseling zyn anders-zyn bewust wordt. Deze nagenoeg woordeloze sce ne werd in z(jn sprekende close-up- wisseling van een voortref feiykhcitl die by eenzelfde auteursprestatie in een schouwburg nooit bereikt zou kun nen worden. Natuurlijk was dit niet alleen aan Van der Kamp te danken, want Eric Schneider als luitenant VVic- zewski was bepaald magistraal en Carol Lliissen als Eric MacClure speel de zijn wat minder gecompliceerde rol met grote intensiteit. De anderen: Fred Stemebergs Bro- derick hadden we liever meer geëmo tioneerd gezien en ook Ina van Faas sen speelde koeler dan voor haar rol gewenst was. Maar ze bleven niet on der de maat. En de bekwaamheid die Anny Meunier meebracht voor haar rol was een sterk punt in deze voor stelling. De verdere bezetting met o.m. Petra Laseur, ïrierre Myin en ook Otto Sterman (een rol die tot over drijven nodigt doch binnen de perken gehouden werd) mocht er, mèt de mensen die wij niet kunnen noemen, zijn. Een uitstekende beurt van AVRO-t.v.! AVRO's Tele vizier ging uitgebreid In op de moeilijkheden in de Twentse textielindustrie. De kleurloosheid, die deze omroep vaak verweten wordt, was bepaald niet aanwezig in het po litiek-economische commentaar van re dacteur Peereboom over deze zaak. De Pierre Janssenshow voerde ons weer naar Egypte en hield ons ge boeid bezig. Na de laatste reportage uit Amersfoort van de Westeuropese volleybalkampioenschappen willen we tenslotte graag constateren dat deze sport zich uitstekend voor t.v. leent. We hopen dat de NTS daar ln de toekomst rekening mee zal willen hou den. Vg.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2