MORGEN OPENING KAMP HOUTRUST '67 De stad, die zijn liaar kort liet knippen. Bijgemengd huwelijk moet pastoor recht durven overtreden Bendeleider folterde onwillige collega's Midden- en kleinbedrijf als groot werkgever AV KAMP HOUTRUST '67 Onderhandelingen om rots hervat Vooruwb"i^^|k^£e v> <v Commercie weren uit veiligheidsinspectie DONDERDAG 6 APRIL 1967 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Jongen bedreigt agent met pistool AMSTERDAM (ANP) Vannacht omstreeks twee uur ls in Amsterdam een politieagent, die uit dienst kwam door een naar schatting 17-jarige Jonge man met een pistool bedreigd. De politie man betrapte de jongeman toen deze in een box bij het licht van een lucifer op verdachte wijze bezig was bij een bromfiets. De agent vroeg wat de jongen daar "deed, maar deze schoot toen het licht doofde langs hem heen de straat op. Plotseling draaide de achtervolgde zich om en hield de agent een pistool voor en dwong hem zich om te draaien en met de pistool in zijn rug werd de agent naar zijn woning geduwd. Op bevel van de jongen ging hij zijn huis binnen en de deur werd achter hem dichtgetrokken. Direct daarop be gaf de agent zich weer naar buiten en hij zag de jongen om de hoek van de straat verdwijnen. De direct daarop gewaar schuwde politie patrouilleerde nog gerui me tijd met vijf wagens in de omgeving doch zonder resultaat. KATHOLIEKE HOOGLERAAR MEENT: UTRECHT (ANP) De Nederlandse Hervormde Predikantenvereniging heeft op de laatste dag van haar jaarvergade ring telegrammen gezonden aan kardi naal Alfrink en aan het Moderamen van de Hervormde Synode over de gemeng de huwelijken tussen katholieke en pro testanten. Daarin wordt gevraagd, zo spoedig mogelijk een regeling tot stand te brengen, met name wat de huwelijks- dienst betreft. „Wij zitten in een volstrekt chaotische situatie", zei de hervormde professor dr. A. F. N. Lekkerkerker uit Groningen. In de ene rooms-katholieke parochie vraagt men de traditionele „waarborgen" en in de andere niet. Hier wordt een gemengd Op het ministerie van Algemene Zaken heeft gisteren de officiële hflossinif' van de wacht plaatsgehad. De scheidende premier Zijlstra droeg ijn portefeuille over aan de nieuwe minister-president De Jong. Machtsstrijd in Londense onderwereld LONDEN (Reuter-DPA) In het pro ces tegen de 32-Jarige Britse bendelei der Richardson, diens 29-jarlge vrouw Jean en negen andere beklaagden, dat in Londen is begonnen, heeft de open bare aanklager beschreven aan welke folteringen de slachtoffers van de bende hebben blootgestaan. Dezen werden een kantoor binnenge lokt, waar zij gedwongen werden zich geheel te ontkleden en geboeid werden. De slachtoffers werden daarna mishan deld totdat zij zich „onderwierpen". Op hun lichaam werden brandende sigaret ten gedoofd, van sommigen werden de tenen met een zwaar voorwerp gebro- Nationaal bureau jeugdtoerisme in oprichting (Van e verslaggevers) DEN HAAQ Er worden plannen uitgewerkt om te komen tot een natio naal bureau voor jeugdtoerisme, dat aan alle Jonge Nederlanders voorlich ting zou moeten geven over het grote aantal mogelijkheden op dit gebied, met name in het buitenland. Dit bureau zon ook jonge buitenlanders moeten gaan voorlichten over de mogelijkhe den in Nederland zelf. De noodzaak tot oprichting van een nationaal bureau voor Jeugdtoerisme is naar voren gekomen op een dezer da gen te Borgharen gehouden conferentie, georganiseerd door de contactgroep voor I de Europese voorlichting in het Neder lands onderwijs. De deelnemers aan de ze conferentie kwamen uit de onderwijs wereld en uit kringen van jeugd- en Jongerenorganisaties. De plannen voor I een nationaal bureau worden thans uit- r gewerkt door een commissie op basis I van een voorstel van de Nederlandse I Jeugdgemeenschap. Los van de plannen voor dit natio- j naai bureau hebben de Stichting School- reizen (ten dienste van v.h.m.o. en kweekscholen) en de Vereniging voor f Internationaal Jeugdverkeer besloten j om te komen tot oprichting van een bu- reau, dat het gehele voortgezet onder wijs en mogelijk ook het basisonderwijs wil helpen bij het organiseren van rei- zen, uitwisselingen etc. I Op de conferentie te Borgharen is |g voorts nog uitdrukkelijk aangedrongen ra op krachtige bevordering van het inter- nationaal jeugdverkeer tussen de Bene- ja| luxlanden» ken. Later gingen de beulen zelfs over tot het aanschaffen van een generator om him argumenten met stroomstoten kracht bij te zetten. De zitting was verder voornamelijk gewijd aan 't uitkiezen van een jury. Het voorbereidende onderzoek van het proces heeft zeer lang geduurd omdat de gemartelden niets durfden zeggen. Bo vendien hadden deze zelf dikwijls geen zuiver geweten omdat zij veelal leden waren van een ,,tinpot"-handel, die be stond uit het opkopen van goederen in grote hoeveelheden zonder er tenslotte voor te betalen. Richardson wilde deze handel geheel in zijn macht krijgen. huwelijk, dat buiten de Katholieke Kerk is gesloten, als geldig beschouwd en el ders niet. Bij verhuizing van het echt paar kan dit ernstige moeilijkheden ge ven, bijvoorbeeld wanneer de pastoor 't echtpaar aanspreekt op hun plicht, de kinderen een katholieke opvoeding te ge ven. Prof. Lekkerkerker bepleitte dat er binnen de wereldkerk een aparte re geling voor de Nederlandse Kerk zou worden getroffen. Ook moet er een einde komen aan de verwarring, die in ka tholieke kring heerst omtrent het sacra mentele karakter van het huwelijk. Prof. P. A. van Leeuwen OFM stelde, dat de praktijk van de Katholieke Kerk de wetgeving een stuk vooruit is. Dit geldt zowel voor de codex als voor de in 1966 uitgegeven instructie. „Codex en instructie functioneren niet meer, er is eigenlijk geen geldend kerkelijk recht over het gemengde huwelijk, in de Ka tholieke Kerk" was zijn slotsom. Rome geeft in de praktijk steeds dispensatie, als de bisschop in Nederland achter de aanvragen staat. Dikwijls kunnen de bisschoppen zelf dispenseren zonder Ro me er vooraf in te kennen. Prof. Van Leeuwen was van mening, dat de Kerk de geldigheid van het burgerlijk huwe lijk volledig moet aanvaarden. Hij benadrukte de belangrijkheid van een goede pastorale begeleiding der ge mengd gehuwden. ..Het gaat er niet meer om of men katholiek of protes tant wordt, die tijd is voorbij. Het oecu menisch pastoraat moet zich op de mens en op zijn specifieke problemen richten. Dan moeten de pastoors soms dingen doen, die kerkrechtelijk eigenlijk niet kunnen. Pas dan tonen zij het ware ge zicht van de Kerk." aldus de katholieke hoogleraar. ZEIST (ANP) Ondanks onze gewel dige industrialisatie en ondanks de gro te overheidsbemoeienis door de moder ne welvaartsstaat is het nog altijd zo, dat het midden- en kleinbedrijf aan een kwart van onze beroepsbevolking werk gelegenheid verschaft. Dit heeft de heer II. de Mooij uit Rijnsburg, voorzitter van de -christelijke dering van zijn verbond, die in holel Figi in Zeist is gehouden. De heer De Mooij herinnerde er zijn gehoor aan, dat de overheid de grootste werkgeefster is met 1,6 miljoen man jaren. Daarop volgt de industrie met 1,4 miljoen en het midden- en kleinbe drijf met 1,1 miljoen. Het midden- en kleinbedrijf draagt zijns inziens in niet geringe mate bij aan het welvaartspro- Ook de bijdrage van het midden- en kleinbedrijf tot het nationaal inkomen mag er zijns inziens zijn: van de in to taal 62 miljard gulden in 1966 nam het midden- en kleinbedrijf bijna elf mil jard gulden voor zijn rekening tegen over vijf miljard gulden voor de land- De verwachte loonkostenontwikkeling an gemiddeld zes zeven procent per jaar en de verwachte ontwikkeling van de arbeidsmarkt (in 1970 nauwelijks procent werkloosheid) geven het midden- en kleinbedrijf zorgen, omdat die loonkostenontwikkeling dan opnieuw zal uitgaan boven de stijging van de arbeidsproduktiviteit. De winstmarges in de bedrijven zullen daarvan voor een deel weer te lijden krijgen. (ADVERTENTIE) van de nationale kampeer- en sport- tentoonstelling palet voor uw vakantie van 7 t/m 12 april a.s. in de Houtrusthallen, Den Haag. GEOPEND: werkdagen 12.0022.30 uur, zat. en zond. 10.00—22.30 uur Uw laatste kans voor een compleet overzicht van tenten/bungalows/cara vans/kampeer- en baga- gewagens/zeil-en motor- boten/kampeermeubilair/ kampeerkeukens/kam- peervoeding /watersport- benodigdheden/sport- en vakantiekleding/sport- artikelen/Groot Voorlich tingscentrum Kampeer- prijsvraag modeshows en nog vele andere bij zondere attracties, o.a. een grootse show van land-, zee- en luchtmacht TOEGANGSPRIJZEN volwassenen f 2,00 p.p. kinderen tot 14 jaar f 1,00 p.p. scholieren, mits onder geleide f 0.50 p.p. groepen volwassenen van ten minste 35 pers. f 1,00 p.p. Galerie Magdalene Sothmann, N.Z. Voorburgwal 284 Amsterdam, expo seert van 7 tot 28 april schilderijen en tekeningen van Ed. Dukkers. PAN JE heeft een voorstel van Groot-Brittannic aanvaard om de onderhandelingen over Gi braltar op 18 april a.e. In Londen r te zetten. De Britse regering heeft hierop aangestuurd om gevolg te geven aan een motie, die ln december j L door de V.N.-vergadering goedgekeurd werd. Reeds op het einde van februari maakte George Brown, minister van Buiten landse Zaken, in het Lagerhuis bekend dat Groot-Brittannië aan Spanje zou voorstellen de onderhandelingen over Gibraltar ten spoedigste te hervatten. Vorige week werd Madrid formeel ln kennis gesteld van het voorstel. Sedert de onderhandelingen tussen Spanje en Groot-Brittannië over de rots in mei van vorig jaar ln Londen aangeknoopt werdenzijn de vertegen woordigers van beide naties viermaal in conferentie bijeengekomen. Tijdens hun laatste ontmoeting, in oktober JL, stelde Groot-Brittannië voor de juri dische aspecten van de kwestie Gibral tar over te laten aan het internatio naal gerechtshof ln Den Haag. In december werd dit voorstel door Spanje afgewezen, Madrid zei toen dat het de onderhandelingen wenste te hervatten met het oog op de kolonisering van Gibraltar ln 1967. Zodra de rots geen Britse kroonkolonie meer is. hoopt Spanje Gibraltar te kunnen inpalmen. Naar minister Brown in februari J.l. in het Lagerhuis verklaarde, wenst Groot- Brittannië tijdens de voortzetting van de onderhandelingen met Spanje te blijven aandringen op de opheffing van de Spaanse blokkade van Gibraltar Madrid heeft reeds laten uitlekken dat het daarentegen de blokkade nog zal verscherpen: er zouden weldra geen Spaanse arbeiders meer mogen gaan werken in de Britse kroonkolonie, de grenspost van La Ltnea zou nog slechts een paar uren per dag opengesteld worden voor voetgangers en de veer dienst- tussen Gibraltar en Algeclras de toekomst van de kroonkolonie, ver klaarde het departement van mevr. Hart achteraf. Daarna lekte uit dat het ln de bedoeling zou liggen ln Gi braltar een volksreferendum te houden om te bewijzen dat de bewoners van de rots Brits willen blijven en overwe gend gekant zijn tegen Spaans gezag- zou geschorst worden of tot een mini mum beperkt, In dat geval zal Gibral tar vrijwel volledig ingesloten zijn te land en ter zee. en dan kan verhinde ring van het luchtverkeer de blokkade compleet te maken. In verband met het militaire gebruik van de luchthaven van Gibraltar blijft Spanje protesteren tegen vluchten over zijn grondgebied. Het zoveelste pro test tegen dergelijke schendingen werd vrijdag j.l. door de Britse ambassn.le ln Madrid in ontvangst genomen. Het wordt thans ln Londen onderzocht, In de Britse hoofdstad pleegde de eerste minister van Gibraltar. Sir Joshua Hassan, vorige week overleg met mevr. Judith Hart. minister van Gemenebestzaken. Ze werden het vol ledig met elkaar eens over hetgeen gedaan moet worden in verband met Aan de hand van dergelijke uitslag van een referendum zou Spanje door Groot-Brittannië dringend verzocht worden zijn aanspraak op de rots in de vergeethoek te duwen en de blok kade af te gelasten. Wanneer dan na een periode van verscheidene jaren vrlendschappelijker betrekkingen tot stand zouden gekomen zijn tussen Spanje en Gibraltar, zou wat de Britten betreft de toestand herzien kunnen worden. Het ls echter onwaarschijnlijk dat Spanje zich hierbij zal neerleggen. Voor zover bekend, heeft de houding van Madrid nog geen enkele wijziging ondergaan. De toestand blijft dus on gewijzigd. hetgeen betekent dat de voor 18 april voorziene hervatting van de onderhandelingen niets kan ople- Betogingen in Peking tegen Lioe gaan door TOKIO (AP) Voor de vijfde tereenvolgende dag zijn te Peking me demonstraties tegen president Lloe Sjao-tsji gehouden, zo melden Japanse berichten uit de Chinese hoofdstad. De demonstranten eisen ook de afzet ting van secretaris-generaal Teng Hsiao- ping van de communistische partij en van de vroegere propagandaleider Tao Tsjoe. De demonstraties in Peking als mede in andere delen van China zijn een gevolg van de rechtstreekse aanvallen, die Mao Tse-toeng in het weekend op Lioe heeft gedaan. Taxichauffeur door schippers overvallen (Van onze correspondent) STEVENSWEERT Twee zctschip- pers hebben gisteren op een stille weg bij het Limburgse plaatsje Stevensweert de 41-jarige taxichauffeur J. Smeets uit Maasbracht in zijn taxi overvallen en gedwongen, hen een portcmonnaie met 160 gulden te overhnndlgen. Binnen het uur wist de rijkspolitie de daders, de 36-jarige N. S. J. en de 24-jarige J. H te arresteren. De taxichauffeur had de beide schip pers bij een café opgehaald en kreeg opdracht naar Stevensweert te rijden, waar hun schepen lagen. Op een weg getje vlakbij de ligplaats trok een de schippers de taxichauffeur naar ach teren en de ander gaf hem een aantal vuistslagen in het gezicht. De c vallers grepen de portemonnaie va chauffeur, waarin een bedrag van gulden en een paar medailles zaten. De chauffeur wist zich hierna los te rukken en weg te lopen. Hij belde de politie, die de mannen even later van boord haalde. Toen de medailles uit de zak van een van hen tevoorschijn kwa men, vielen ze door de mand en werden gearresteerd. ADVERTENTIE frm '^erU f^^etvCaanVekkeUjke en extra Norbert Brassine, hoteleigenaar uit het Belgische Waterloo en groot bewon deraar van Napoleon, heeft zijn pelgrimage langs de triomf plaat sen van de Franse veldheer-keizer voltooid. In uniform van napoleontisch grenadier reisde hij van Zuid-Frankrijk door half Europa, naar de laatste rustplaats: de tombe van Napoleon in de Dom des Invalides. Bij de ingang maakte Bras-' sine ,Jialt en front" en trok daarmee veel bekijks van de toeristen. ANWB-VOORZITTER: Verplichte keuring nodig AMSTERDAM (ANP) „Niet zelden wordt onder 't motief „verkeersveilig heid" getracht duidelijk commerciële be langen te camoufleren. Ik denk aan de veiligheid, die sinds kort geleden onder ipiciën van het Verbond voor Veilig Verkeer, uit te drijven, worden gepropageerd uit advertenties blijkt, zelfs gegaran deerd. Het nut van veillgheidlnspectics Is duidelijk. Evenzeer is duidelijk, dat de uitvoering daarvan door belangheb benden onjuist ls. WIJ achten het be paald onjuist wanneer autofirma's twee dehands produkten adverteren met een ogenschijnlijk betrouwbaar keurlngsvlg- :t en dat alles plaatsen In het kader »n verkeersveiligheid". Aldus ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen, voorzitter van de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond ANWB bij de opening van de tiende serie ver keerstechnische leergangen van de ANWB, vanmorgen in 't RAI-congres- gebouw te Amsterdam. Volgens de voor zitter zal veel meer geconcentreerd moe ten worden op de verplichte periodieke keuring van personenauto's volgens door de overheid vast te stellen normen, waarbij garanties zullen moeten worden geschapen waardoor iedere invloed van subjectieve factoren wordt voorkomen. Na gereleveerd te hebben dat de eer ste leergang ln 1952 750 deelnemers heeft getrokken en die van vorig jaar 1400, kwam de voorzitter van de ANWB .te spreken over verkeersveiligheid, waarblJ h'i opmerkte dat de cconomi- na»r verliezen, die de Nederlandse ge meenschap lijdt, door toedoen van ver keersongevallen. thans liggen ln de orde van 500 mUjoen gulden per Jaar. Daar tegenover wordt één procent van dit be drag jaarlijks beschikbaar gesteld voor specifieke uitgaven ter bestrijding van de verkeersonveiligheid. Het wetenschappelijk onderzoek op het gebied van de verkeersveiligheid moet alle financiële armslag hebben. We weten Immers nog vrijwel niets over de wezenlijke oorzaken van verkeerson gevallen. De voorzitter van de ANWB wees hierbij op het ontbreken van een voldoende nauwkeurige ongevallenregis- ter, die opmerkelijke resultaten kan ge- (Van erslaggevei AMSTERDAM Moment opname van het Centraal Sta tion, belegerd bastion aan de boorden van het Amsterdamse IJ. Woensdagavond tien uur. De hal, 22 uur geleden een kolken de binnenzee vol vechtende men sen, ligt verlaten. Een maag, leeggepompt door spoorweg rechercheurs, marechaussees en waakhonden. De rechteringang is gebarricadeerd. De hekken zijn gesloten. De sfeer is ge laden; grauwe overvalwagens met helblauwe zwaailichten op het dak, beheersen het plein, een handvol nieuwsgierigen wacht tussen de telefooncelli lont, die in het kruitvat denr gestoken. De com zijn unaniem pro marine, ue nozems zijn nergens. Het lijkt, alsof de jeugd va» Amsterdam 's middags collectief naar de kapper is geioeest. De stad, die zijn haar kort liet knippen. De reizigers, die het Centraal Station ais uitgangspunt hebben, zijn tot nader order verstoken van verversingen. De hal is niet alleen ontruimd, maar ook drooggelegd. De koffie en limonadeautomaten zijn buiten bedrijf gesteld, de glazen couveu ses, waar anders de feloranje kroketten liggen opgebaard, zijn leeg. De spoorwegen lessen dg dorst de clientele nu in de res taurants boven op de perrons. Vanaf zeven uur wacht de bin nenstad op 'de intocht van de marine. Publikaties hebben de nieuwsgierigheid tot windkracht negen aangewakkerd en op vei lige afstand van het station enige duizenden mensen op de been gebracht. Knikploeg Tegen half acht arriveert de ge decimeerde knokploeg uit Den Helder. Zij hebben de dubbele haag van wachtposten in Den Hélder versohalkt en arriveren met kleine vertraging in de hoofdstaf M middels is ook de strafexpeditie uit het marine-huwelijk etablissement in het Amsterdam se Kattenburg in beweging ge komen: enkele honderden ma trozen m vol ornaat trekken via de Dam naar de Haarlemmerdijk, waar hun komst een volledige uittocht van provo's en nozems tot gevolg heeft. Met de duizen den Amsterdammers, die deze vlootschouw zonder schepen gadeslaan, zorgen zij voor een chaos, die het verkeer in dit deel van de stad lam legt. De omgeving van het Centraal Station biedt op deze stormach tige avond vol regen, hagel en natte sneeuw, dezelfde grimmige aanblik, die men zich nog her innert ea* de dagen rondom het ins es Beatrix. Alleen wordt er nu niet gevoch ten, omdat één der strijdende partijen, de nozems ontbreekt. Gekooide vorst Nog even proberen de marine mensen het provocentrum in de voormalige Apollobioscoop stor menderhand te nemen, maar op dat moment grijpt de militaire politie in. Dc matrozen worden efficiënt teruggevoerd naar het Centraal Station, waar zij vóór de ingang vaderlijk worden toe- gesprokendo or een dienstdoen de officier. Dan maken zij model rech tsomkeerd, marcheren door dm hal sn dc tunnel naor de achterzijde can het station, waar zij in gereedstaande bussen stap pen. De wijze, waarop deze ene officier de chaos verandert in een demonstratie excerceren verrast hen dermate, dat niemand pro testeert. De Heideree groep wordt op dezelfde manier naar het perron gedreven, waar de trein naar hun standplaats klaar staat. De hal blijft leeg achter. Buiten houden marechaussees twee aan twee de wacht. Het station lijkt daardoor op een paleis, waarin een gekooide vorst huisarrest heeft. Woensdagavond elf uur. De hoofdstad wacht de komende gebeurtenissen af. Heldhatifg en vastberaden, naar men zegt. Zo hebben een groot aantal onderzoe kingen in het buitenland bewezen dat de veiligheid van motor-, scooter- en brom fietsberijders aanzienlijk stijgt door het dragen van een valhelm. Onderzoekingen In Australië hebben aangetoond, dat het dragen van een valhelm het risico van een dodelijk motorongeval met ruim 70 procent doet dalen, aldus de voorzitter van de ANWB. In zijn voordracht over de nieuwe be- bakenlngsvoorschriften heeft de heer B. W. Qulst, hoofd onderafdeling wegver keer van de hoofddirectie van de water staat in Den Haag, er met nadruk op gewezen, dat het aanbrengen van door getrokken strepen met de grootste te rughoudendheid dient te geschieden. Wanneer deze strepen die niet mogen worden overschreden, worden aange bracht op plaatsen, die dc weggebrui kers niet aanspreken, zal het beoogde effect van de maatregel verloren gaan. Het gevolg is dan dat er wel veel over tredingen voorkomen, maar de veilig heid niet of onvoldoende wordt gediend. Van veel belang noemde hij de indeling ma de wagen ln rijstroken.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 7