Toekomst gastronomen IR. Y. YKEMA VEERTIG JAAR IN DIENST VAN „LICHTFABRIEK" LEIDS LECTOR DEED UNIEKE VONDSTEN IN JORDANIË j Handhaving van culinaire en gastronomische j tradities PAGINA DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 6 APRIL 1967 TWINTIG JAAR ALS DIRECTEUR Het komt slechts zelden voor. dat een academicus in een bedrijf een veertigjarig jubileum zal vieren. Gewoonlijk studeren de heren niet voor hun 26ste of 27ste levensjaar af, zodat de tijd te kort blijkt voor het volmaken van veertig jaar. Ir. Y(ke> Ykema, directeur van de Stedelijke -Fabrieken van Gas en Electriclteit is echter een uitzondering op de alge mene regel, want op 1 april herdacht Tijj namelijk de dag waarop hij veertig jaar geleden als jong elec* tro-technisch ingenieur voor het eerst de poort op de Langegracht passeerde. Op de eigenlijke dag is er aan dit uitzonderlijke jubileum nog geen aandacht besteed, omdat de hoofdpersoon toen nog genoot van zijn vakantie, maar woensdagmiddag 12 april zal de directeur in ,,De Lakenhal" een receptie worden aangeboden door het gemeentebestuur. Bovendien krijgt het per— toneel morgenmiddag gelegenheid de heer Ykema te feliciteren tijdens een interne receptie. Hoewel de heer Ykema bij zijn indiensttreding als bedryfsingenieur nog rijke lijk jong was 22 jaar! kreeg hy al direct een zeer belangrijke ami zware taak op de schouders gelegd. Het stedelijk bedrijf, dat zich voorheen voorname lijk had toegelegd op de produktie van gas, was eigenlijk nog nauwelijks begon nen niet de electriciteitsproduktle en -distributie en het nas derhalve de taak van de jongbenoenide leiding te gevAUi aan de nieuwe ontwikkeling. ïdrijf Het resultaat kent men th; werd de fabriek een „lichtfi gloeilampen. De ontwikkeling van het bedrijf vindt men zelfs terug in het Leidse spraak gebruik. De oudere Leidenaars spreken over het complex aan de Langegracht eerder de „Lichtfabriek". De laatste benaming dekt overigens ook de aktiviteli gewoonlijk als over de „Gasfabriek"; de jongere stedelingen noemen het bedrijf van de fabriek het beste, want gas wordt er nog slechts in betrekkelijk kleine hoeveelheid gemaakt. Alleen Sassenheim en Lisse worden nu nog bediend van stadsgas. Het overige gedeelte van het omvangrijke verzorgingsgebied onge veer 1/5 gedeelte van Zuid-Holland is al aangesloten op het aardgasnet. van de laatste tijd. Alles is echter tot op heden vlot en volgens schema verlopen. Binnen enkele maanden als Lisse en Sassenheim zijn aange sloten zal dit grote en grootse werk stuk beëindigd zijn. De jaren, die ir. Ykema nog scheiden van zijn pen sionering, zullen echter niet in rust doorgebracht kunnen worden. Zoals bekend ligt het in het voornemen de electriciteitsvoorziening in het ver zorgingsgebied op een andere manier te „organiseren". Met de randgemeen ten en de gemeenten, die electriciteit van Leiden betrekken, worden op het ogenblik besprekingen gevoerd ten einde de Stedelijke Fabrieken om te vormen tot een Stichting Streekbe- drijf, een orgaan, waarin alle belang hebbenden evenredige rechten en aan spraken kunnen doen gelden. Het is duidelijk, dat ir. Ykema door zijn grote ervaring en kennis op technisch en organisatorisch gebied als een vitale schakel beschouwd wordt in het overleg. Gaf leiding aan grote ontwikkeling Nadat het gemeentebestuur bijna twintig jaar lang, vanaf 1927, had kun nen ervaren wie de heer Ykema was, volgde in 1945, bij het afscheid van de heer Klinkenberg, de benoeming tot waarnemend directeur; op 1 febr. 1946 werd hij definitief met de leiding belast. De directieperiode heeft tot heden in het teken gestaan van een bij zonder sterke en steeds gezond ver lopen groei. In 1946 was het electicri- teisverbruik in het verzorgingsgebied slechts 56 miljoen kw/u., maar vorig jaar liepen er 437 kilowatt-uren over de kabels. Het gasverbruik steeg min der snel, maar was toch evenzeer aan zienlijk, n.l. van 18 milj. m3 in 1946 tot 90 milj. m3 in 1966. Het spreekt vanzelf, dat in verband met de sterk stijgende vraag tal van problemen opgelost dienden te worden. Bij de heer Ykema, die aan het hoofd staat van plm. 500 man personeel, waren deze problemen in goede handen. De omschakeling van stads- op aard gas, die door de Gascon onder directie van de Stedelijke Fabrieken werd uit gevoerd, was één van de problemen Ir* Ykema is behalve directeur van de „Lichtfabrieken" ook directeur van de N.V. „Lugdunum", een bedrijf, dat de distributie van electriciteit ver zorgd in de gemeenteen Ter Aar, Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenho ven. Hij is bovendien lid van de di rectie van de G.G.Z.H. (Gemeentelijke Gasvoorzieningensbedrijven Zuid Hol land). Uit mclkkratten, die op de hoek Stuwstraat-Morsstraat stonden, wer den gisteren zes literflessen en drie flessen met een halve liter melk ge stolen, tot een gezamenlijke waarde van 8.- De poes zal hel wel weer gedaan hebben. 't Wordt lente, dat zullen we ze ker nog wel eens meemaken. De bank jes in het park zijn al helemaal in de stemming, hoewel sommige nog wat groen uitgeslagen zijn. Je jas wordt er zo vies van. Was dat misschien de reden, dat uit een opslagplaats aar de Garenmarkt een blankwitte bank werd gestolen" De grap is wel kost baar. Het meubelstuk heeft een waar de van 200.- Weet u 't nog? Op veertien maart verdween een bestelauto spoorloos. U kunt gerust zijn, hij is terug bij de eigenaar, wie de scheiding zeer ver- Komaan, een inbraakje kan er ook nog wel bij. De kriminaliteit van Leiden suddert op een laag pitje, maar hoewel het vlammetje zelden hoog op laait dooft het nooit. Gisternacht werd ingebroken in een werkplaats aan de Oude Singel. Buit: een rol stof, waar de 120 - Gisteravond verplaatsten de misdaadactiviteiten zich naar de Cronesteynkade, waar de daders na de achterdeur geforceerd te hebben, er was niemand thuis een bureau overhoop haalden en de inhoud over de vloer strooiden. Opruimen, ho maar. Voor zover is na te gaan wordt er niets „Drakesteintjes" heeft een Leidse warme bakker met een warm hart voor het Koninklijk Huis zijn krente- broodjes gedoopt. We hebben het al tijd al vreemd gevonden, dat er ner gens „Soestdijkertjes" te krijgen wa ren. En, een sneetje „Huis ten Bosch" zou ook niet te versmaden zijn. APOTHEEKDIENSTEN Geopend voor spoedeisende gevallen: Zulder Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 23553. Internationale belangstelling voor muur fragmenten RESTANTEN VAN PERZISCH HEILIGDOM Dr. H. J. Franken, lector in de Palestijnse archeologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, zal binnenkort de vijfde expeditie beëindigen, die onder zijn lei ding is gemaakt naar De Del (ruïneheuvel) te Deir Alia in Jordanië. De ex peditie, waaraan in totaal negen Nederlanders deelnemen en die 50 tot 80 plaatselijke arbeiders in dienst had, werd ook ditmaal mogelijk gemaakt door een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk onderzoek. PROTO-SYRISCH SCHRIFT Ook de Aramese inscripties (één van daarop te wijzen. Op 17 maart meldde daarop te wijzen. Op 17 mart meldde dr. Ir. Anken de vondst van muurfrag menten in een verbrande kamer. Zij worden gereinigd en gedroogd en In wasplaten vastgezet. Het materiaal is zo bros dat het niet inet de handen kan worden aangeraakt. Prof. Dr. P. A. H. de Boer uit Leiden, die juist op hot punt stond te vertrekken voor een door Z.W.O. gesubsidieerde reis naar het Midden-Oosten In verband met een stu die van peshltlateksten wijzigde op ver zoek van dr. Franken zijn reisplan en begaf zich naar Deir Alia en later met een deel van de vondsten naar <le Ecole biblique Doinliiieaine te Jeruzalem, waar hy het eerste onderzoek deed naar de Proto-Syrisch schrift lil ijskast Het was de opzet een nieuw vlak. van de ruineheuvel open te leggen, waarin de resten van een dorp uit de Perzische tijd, dat is tot Alexander de Grote, wor den vermoed. Aangetroffen werd een door aardbeving en brand verwoeste bebou/ng, die als Perzisch heiligdom wordt aangeduid. Tot 16 maart werden daar twee inscripties in het Aramees gevonden, plus een tot nu toe onbekende schriftsoort. Bovendien trof men aller lei tot nu toe onbekende aardewerkvor- men aan naast grote hoeveelheden min der belangrijke voorwerpen. In drie van d« acht blootgelegde kamers bevonden zich putten, in een kamer een groot basin en in elke kamer een weeftoestel, wat volgens Dr. Franken een aanwijzing kan vormen voor de determinering als heiligdom. Jaarlijkse postzegelveiling van Leidse Vereniging had grote belangstelling Op de gisteren door Ce Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars gehouden jaarlijkse grote veiling kwam het betere werk voor de prof-verzamelaars ter ta fel. Na de verwelkoming door de voorzit ter, de heer A. de Best en na liet op sommen der veillngvoorwaarden nam de heer W. van Eek de hamer ter hand en begon strak en koel aan de 119 ka vels. Vele postfris of met een plakker- rest, andere weer gestempeld, maar al lemaal puntgaaf en voor het grootste gedeelte praeht exemplaren. En voor iedere kavel, bijna allemaal Nederlandse zegels of van overzeese rijksdelen, was weer evenveel belang stelling en vele kavels naderden de aan gegeven catalogus-waarden. Behalve de vele lage Nederlandse nummers merk ten wij o.a. ook op enkele internerings zegels uit Ned.-lnd. Jappentijd no. SO en ook vele aantrekkelijke uit de An tillen en Suriname. Op de helft van de veiling nam de heer Spijker de hamer over en ging het ln vlot tempo weer verder zodat binnen twee uur de veiling was afgelopen en vele verzamelaars gelukkig met hun aanwinsten, hun verzamelingen konden verrijken. ard ekstei Het schrift kon nog niet worden ge determineerd. Dr. Franken* voorlopig mening is, dat men te maken heeft met een mogelijk Proto-Syrisch schrift, dat in ieder geval één van de onbekendste schakels is tussen nog oudere wel. en jongere, niet bekende schriftsoorten. Het gehele Nederlandse team werkt .n uiterste concentratie aan het uitgraven van de kalkwand. In verband met de stromende regens werd een Bedouinen- tent gehuurd, omdat het geitenharen handgeweven doek uiterst waterwerend is. Reeds zodra ze worden blootgelegd, worden de zichtbare teksten getekend en gefotografeerd. IN IJSKAST Voorts wordt met behulp van Infra- rood-fotografie gepoogd aan de ver bleekte fragmenten toch nog de tekst te ontfutselen. Om optimale resultaten te bereiken, werd van Nederland uit een zending kostbare apparatuur en infra rood filmmateriaal verzonden, dankzij de Inspanning van vele Instanties, han delsbedrijven en personen, werd dit schaars voorhanden filmmateriaal, dat zeer temperatuurgevoelig is, binnen drie dagen ln een Ijskast verzonden. Uit de Verenigde Staten is door tussenkomst van de Nederlandse Ambassade nog een voorraad filmmateriaal naar Jordanië onderweg. Uit een zojuist ontvangen eerste ver slag van prof. P. A. H. de Boer blijkt dat stellig gesproken mag worden van een unieke vondst die de belangstelling van archeologen, filologen en godsdienst historici In de gehele wereld zal opwek ken. ONTMOETINGEN AZVNA//WVWW\A DANK ZIJ ALLIANCE GASTRONOMIQLE NEERLANDAISE niet alleen door sterren bepaald Buiten de grenzen van zijn land is er voor de Fransman tenminste één terrein, waar hij zo niet de scepter, dan toch onbetwist de pollepel zwaait en dat is op het ge bied van de kookkunst, de „haute-cuisine" De Nederlan der heeft daar maar betrek kelijk weinig kaas van ge geten en ook het ritueel dat ..plaisir de la table" heet is hem enigermate vreemd. Zijn tafelgeneugten put hij uit de gelijke, dikbuikige biefstuk ken, doperwtjes en gebakken aardappelen, etenswaar wiens smaak hij van huis uit te pak ken kreeg. De Fransman zou hem dan ook met een niet onvriendelijke neerbuigend heid een „gourmand" noe men, een veelvraat, ter on derscheiding van zichzelf, de „gourmet" of te wel de fijn proever. En zelfs het kiese, keurige leger tje fijnproevers dat Nederland tegen de verdrukking in had, is ten prooi aan afval en bedreiging. Het hapje tussen neus en lippen door. op de kruk met de krant, heeft van de ingewikkelde kook kunst van de chef-kok, zijn pasde- deux met de ingrediënten, een "quickstep" gemaakt, die vele res taurants en hun bezoekers voor lief nemen. In de overtuiging, dat het beslist geen roomboter aan de galg ge smeerd zal zijn hebben 19 exclu sieve restaurants in Nederland, be sloten zich te wapenen tegen deze dreigende verwording, die het eten en drinken de status van cultuur gaat ontnemen. "Alliance Gastrono- mlque Néerlandaise" is de naam van het verbond dat toegewijde restau rateurs hebben gesloten om de handhaving van de culinaire en gastronomische tradities te gaan waarborgen. Initiatiefnemer van de "Alliance" is de heer S. M. Borgerding, eigenaar van het "Pannekoekenhuysje" en pro- priétaire van de rötisserie "Oudt Ley- den", restaurants, die hjj onder één dak op de Steenstraat voert en waar men zich bij de eerste te buiten kan gaan aan pannekoeken en coteletten en zich bij de tweede kan onderwer pen aan de "haute-cuisine". De lezer zal begrijpen dat tussen beiden een wereld van subtiele verschillen ligt, die veelal "entre nous" blijven, maar waar ligt de (fictieve) grens tussen de insider, de door ideeële motieven bewogen gastronoom, die slaaf van zijn culinaire gevoelens is; de snob, die tafelt voor zijn status en degenen, die aan zijn calorieën geen genuan ceerde en verfijnde indeling weet te geven De lieden echter die weten hoe vis, in feuilleté, gebakken smaakt, wat het voor een saus be tekent om geflambeerd te worden met wodka en te worden geblust met Madeira; die een gemeste haan, van te voren gemarineerd ln een ro de Bourgogne en aangezet met Cha- lot, op juiste waarde weten te schat ten, zij liggen de restaurateur zeer na aan het hart. Een hart dat het overigens zwaar te verduren heeft, want voor een gastheer van profes sie vormt het wel en wee van zijn gasten tussen het apéritiefje en het toetje, evenzovele ups en downs in zijn leven. IV Alliance" zegt de in Lelden geboren 49-jarige heer Borger ding. verzonken in een velouren cana pé. „ja uit de rapporten van het CBR bleek dat de bedrijfsresultaten van de meeste restaurants geen reden tot juichen gaven. Mei name de keuken- cxploltaite was een knelpunt. Oplos sing hier voor zou een rationalisering en een automatisering bieden, een verkorte kaart, minder keukenuren en zelfbediening. Het gevolg daarvan is een enorme vervlakking in de eet- -n drinkgewoonte. En toch zal er voor de exclusievere, luxere restaurants altjjd wel een kleine markt blijven, dacht Ik zo". Om de positie van die restaurants te verstevigen, om de cu linaire en gastronomische tradities te handhaven en om de vervlakking te gen te gaan, is toen de "Alliance" op gericht. De heer Borgerding, een kleine, wat gezette man. met gesoig neerde snor, fikse bril en een parel tje als dasspeld zegt, ln zijn huis kamer, die een soort openbaar kunstbezit vormt om relaties te ontvangen, "Als je zelf graag wilt, moet je ook zelf het initiatief daar toe nemen. Je bombardeert je zelf dan wel tot een van de beste res taurants". Wie daar op let ls echter een kniesoor. En zelfs dan valt er niets te kniezen, want de heer Borger ding is boven alle persoonlijke wil lekeur verheven, dank zij de ster, die hij mag voeren, hem al tien jaar geleden toegekend door de "Guide Michelin". Deze Franse organisatie selecteert in de Benelux-landen hotels en restaurants en reikt waarderingen uit (als ze dat doen) ln de vorm van sterren. Alleen Franse restaurants komen in aanmerking voor het hoogste sterrengeflonker: zij kun nen er drie halen. Bulten Frankrijk la geen enkel restaurant, zo heeft men ln Frankrijk beslist, in staat dit te evenaren. "De Fransman staat heel anders tegenover die sterren dan wU" zegt de heer Borgerding. "Als je in Frankrijk twee of drie sterren hebt. dan ben je een „dé- tour" waard: dan rijden ze rustig 100 kilometer voor je om. om bij je te kunnen eten. Raak je In Frank rijk je ster kwijt als restaurateur, dHn ben Je "nowhere". Menig Frans man heeft deze smadelijke schande dan ook niet het hoofd kunnen bie den; alleen de zelfverkozen dood zag hij dan als oplossing. Zit de ster cenmaul op Je gevel, dan is hij wel een lichtend voorbeeld, maar zijn leven niet zeker. Tweemaal per Jaar komen de Michelieners op Inspectie om de drie specialiteiten van de Ne derlandse sterren-restaurants te keuren. Beantwoorden ze niet aan de eisen, dan deinzen ze er niet voor terug de sterren van de pui te plukken. De heer Borgerding kent dag noch uur. "Ik weet be slist niet wie en wunneer" zegt hij gelaten. "Wanneer een restau rateur echter een verzoek uit Pa rijs krijgt om zijn drie specialitei ten op te geven, dan heeft h|j alle reden om in de zevende hemel te zijn. want zo hy géén ster heeft, dan krijgt hij er een en anders mag hy hem houden. De Guide Michclin beoordeelt ook de Inrichting van hotels. Krijg Je drie torens achter Je naam in de gids. die jaarlijks rond Pasen uit komt, dan weet je. dat je op een super luxe omgeving kan rekenen. Andere symbolen voor restaurants zijn de "beatekjea" achter de namen, die min of meer de code zijn voor een -.Kin comfort". Op de sterren *I)n we de eerste Ujd niet uitgekeken. "I)at rode bock- j<- hé, die gids, daarvan zeggen ze altijd: laat h. Iilnm iknmt" zegt "liet is een de heer S. M. Borgerding. de heer Borgei soort chantage om hem zo achteloos lilt je colbcrtzak te laten komen. AU de restaurateur het boekje be speurt, dan bibbert Ie. Dan weet hy dat je er alles van afweet. Die Gul- de .Michelin Is ook geweldig goed op de hoogte. De plattegrond van Leiden In de nieuwe gids Is heter, dan die van het .Stadhuis. Onge looflijk wat voor een moeite en geld, die lui er aan spenderen. Fenome naal!" De heer Borgerding zw ijgt even na al deze opwinding. Dan komt hij terug tot de dagelijkse werkelijk heid, de "Alliance". "Zo'n Alliance is een moeilijke taak" zegt hy. "Niets is moeiiyker dan onder je collega's te selecteren. Ik zeg dan ook altyd: jon gens zorg. dat Je een sterretje krijgt, dan ben je "recu". Trouwens er is niets moeiiyker dan collegialiteit ln het horeca-bedryf." Dat biykt ook wel wanneer de heer Borgerding zich even later de opmerking: "In een res taurant kom Je rilet om te slapen. In een hotel niet om te eten" laat ont- vallen, hoewel onder de "sterren-dra gers". zo'n twintigtal met één, en drie met 2 stenen, ook hotels zijn. Bovendien hebben niet alle leden vah de "Alliance" een ster, er zyn er ook by die "gewoon goed" zijn. "We willen binnen de Alliance be- drijfsvergeiykend." onderzoeken doen. recepten en chef-koks uitwisselen, een prysvraag voor de schotel van het Jaar uitschoven, verdiensten voor de horeca-scctor metrtwee geldpry-a zen honoreren". Negentien restaurateurs heb ben zich, hun naam waardig als zachte heelmeesters, ver enigd, om er voor te waken, dat de bevrediging van de eetlust niet geschiedt door een aantal calorieën onder één noemer te brengen. Want het kenmerk van de „haute- cuisine'' en het „plaisir de la table*' is dat er uren wordt ge debatteerd over de wijn van het chateau zus en het jaar zo. Er wordt gegoocheld met calorieën, die 'n harmonische verdeling krijgen en verras send te voorschijn komen dank zij de geïnspireerde hand van de chef-kok. De Fransman leeft bij dit hele ritueel van mondjes-maten. Maar of de Hollander het lust? Voor de heer Borger ding is het in ieder geval zijn lust én zijn leven. H. C.-V. B. St. A agustiniis veren iging BEZINNING KLEUTERLEIDSTERS OP ONDERWIJSSPIRITUALITEIT AGENDA DONDERDAG 6 APRIL K. O. - Nieuw Rotterdams Toneel speelt: Strikt geheim". Leidse Schouw burg. 20.00 u. Leidsche Kunstkring „Noor allen" - vijfde concert. Stadsgehoorzaal. 20.00 u. K.K. gymnastiekvereniging „Victorie" - buitengewone ledenvergadering. Zomer- zorg. 20.00 uur. PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT De heer J. F. Savage, geboren te Wel lington in 1928 en thans wonende te Haastrecht, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuur wetenschappen op proefschrift getiteld „Tectonic analysis of lechada and cu- ravacas synclines, Yuso Basin, León, Nw. Spain". De promotor was prof. dr. L. U. de Sitter. De heer H. A. v. Adrlchem Boogaert, geboren te Patjet. Oost-Java, Neder- landsch Oost-Indië (thans Indonesië) in 1937, is gepromoveerd tot doctor ln de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen op proefschrift getiteld „De vonian and lower carboniferous cono- dents of the cantabrain mountains (Spain) and theid statigraphic applic ation". Promotor was prof. dr. A. Brou- De kleuterleidsters van de kring Leiden van de St. AuguMinusvereni- ging hebben zich gistermiddag in res taurant Van der Heijden bezonnen op de spiritualiteit van de opvoeders in het onderwijs, waarover drs. A. M. E. Th. Vreeburg, priester-leraar aan het klein-seminarie Leeuwenhorst te Noordwijkerhout, een inleiding hield. De voorzitster, mej. A. Righart van Gelder, memoreerde in haar openings woord de verkiezing van mej. Van der Velden uit Voorhout tot lid van het hoofdbestuur en deelde mede, dat de sectie kleuterleidsters haar een felici tatie zal sturen. De secretaresse, mej. J. M. v. d. Fluit, kreeg opdracht een gelukstelegram te sturen. Drs. Vreeburg opende zijn beschou wing over „De spiritualiteit van de on derwijskrachten" met een citaat uit een bekend welpenlied: „Belangrijk is niet alleen de weg die je gaat. maar ook het spoor dat je achterlaat". Naar zijn mening was deze levenswijsheid zeer sterk van toepassing op de levens houding, die onderwijzend personeel zich eigen dient te maken. Boeiende opgave De basis van de -iritualiteit moet zijn: de liefde. De. middel van de liefde moet er zo goed mogelijk naar worden gestreefd dc taak van het on derwijs, de jeugd voorbereiden op het leven in de maatschappij, te Verwe zenlijken. Dit is een boeiende opgave, aldus de zeereerw. heer Vreeburg. Hij waarschuwde voor een spiritualiteit, waarin een kloof bestaat tussen geeste lijk leven en bet leven van alledag, Hel menselijk bestaan, de natuur, de wereld moeten we als positieve ge gevenheden beschouwen, waarin we de aanknopingspunten moeten zoeken voor ons godsdienstig leven. Door de nauwe samenhang treedt een wissel werking op: door de wereld te bena deren vanuit een christelijke levens visie laten we vanzelf min of meer onbewust een christelijk spoor na. Arbeidsvreugde Uil deze levenshouding zal de spiri tualiteit van onderwijsgevenden moe ten voortspruiten. Facetten ervan be horen te zijn: eerlijke dus geen ver wennende liefde voor hel kind, lief de voor de opgedragen taak en daar mee samenhangend arbeidsvreugde, 't woekeren mei de talenten die men be zit, persoonlijke godsdienstigheid en liefde voor de kerk. Vooral aan hel laatste ontbreekt nog wel het een en ander, besloot de inleider. De voorzitster deelde na de pauze nog mede, dat het ledental sterk da lende is. In korte tijd was het aantal van 160 teruggelopen tot 118. Voor de congresdag in Rotterdam op 26 april werden tenslotte naast 2 bestuursle den ook twee afgevaardigden uit de leden aangewezen. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Adriana Ludwina Miranda, dr. v. J. van Leeuwen en A. A. M. Vonk; Arte Gerrit, zn. v. W. van der Vis en G. van der Vis; Maria Ludwina Berna- dette, dr. v. G. Wlllemsen en M. C. J. Reekers; Mireille Ulbertlne, dr. v. H. van der Meer en W. van Overeem; Mar cel Edwin, zn. v. J. de Best en M. M. Varkevlsser. Overleden: A. Zwanenburg, 70 jaar, vrouw; M. M. Bouwens, 11 dagen, doch ter. Boerenleenbank Voorschoten publiceert jaarcijfers Het jaarverslag van de Voorschoten- se Coöperatieve Boerenleenbank is ver schenen. Hieraan ontlenen wy de vol gende gegevens. De werkzaamheden van de bank bleven zich In 19(36 in sty- gende lijn ontwikkelen. Het balansto taal nam met 1.270.00(1. toe tot 8.550.475,39. Eind 1965 en begin 1966 was er een flinke stijging van de spaar en depositogelden, waardoor het moge- lljk werd tot medio 1966 vele hypothe ken te verstrekken. Aan hypotheken werd verstrekt 1.753.000 verdeeld over 76 rekeningen, waarvan 3 in de land en tuinbouwsector. Het merendeel was bestemd voor de financiering van aan koop van eigen woningen. De omzet nam toe met 34 miljoen en steeg tot 129 mil joen. In februari 1966 werd het by- kantoor ln Leiden Zuid-West geopend. Regelmatig komen er daar nieuwe cliënten by. Inmiddels zijn er ruim 350 Inleggers met een tegoed van ruim 3,5 ton. Dit Is een goed teken en het be stuur vertrouwt erop, dat binnen enkele jaren dit bykantoor geen lasten meer voor de bank zal opleveren. In dit licht bezien Is het niet te ver wonderen, dat de exploitatiekosten nog al toenamen, omdat alle lasten van personeel, huur, afschrijvingen, e.d. van dit bijkantoor deze cyfera sterk beïn vloeden. Toch Is er voor de bank nog een netto-winst van J 9095,29 en dat Is ln dit verband bevredigend. In toene mende mate wordt er van de bank ge bruik gemaakt voor verzekeringen, ef fecten-transact lea en reisdevlezen. Ook van de Gezinsrekening wordt steeds meer gebruik gemaakt Op maandag 17 april wordt In het R.K. Verenigingsge bouw aan de Leidseweg de jaarverga dering gehouden. Van het bestuur is af tredend de heer A. Q. Doeswyk. doch herkiesbaar en van de Raad van Toe zicht la aftredend de heer A V. d. .Mijn, eveneens herkiesbaar. Zondag a.s. Is het voor da. W. G. Meijerlng van de Ned. Herv. Kerk dub bel feest. HIJ gedeukt dan het feit dat hy 25 jaar dominee Is van bovengenoem de kerk en tevens dat hij vóór 25 Jaar ln het huweiyk trud. Om 10 uur vindt ln de dorpskerk een feestelijke kerkdienst pluats en daarna in er In het Gebouw voor Chrlsteiyke Bi langen gelegenheid ds, Meijerlng en zyn echtgenote te com plimenteren. NIEUWE MAAT8CH. WERKSTER Door het Interparochieel Sociaal Cha ritatief Centrum Is met ingang van 1 april J.l. aangesteld als maatschappelijk werkster mej. A. M. L. Serrarens. Haar bureau Is gevestigd Veurseweg 16, tel. 5323. Zij houdt spreekuren op dinsdag van 19.00—20 00 uur. woensdag en don derdag van 10.00 tot 11.00 uur en vry- dag van 14.00 -15.00 uur. R.K. DameseontHcteliih Maandag avond 10 april ls er voor de dames van de Contactclub en bycenkomst ln het Bondsgebouw Mevrouw Meyburg-Dron- kers van het Voorlichtingsbureau ten plattelands vooi da l< Lan i» tar Mkand als de qulzleldster van januari) zal ko men spreken over het onderwerp „Vrou wen en de reclame". Tevens wordt op deze bijeenkoms het a.s. zomerultstapje besproken. Rouwkoop gaal feestvieren 18 april a s. zal de voetbalvereniging Rouwkoop het 7e lustrum gaan vieren. Het ls be- grijpeiyk dnt men hel 35-jarig bestaan niet ongemerkt voorby wil laten gaan Een voetbalclub kent „ups en downs" en het lelden en besturen van een ver eniging met zoveel-hoofden-zoveel-zln- nen ls geen eenvoudige zaak. Geboren: Ellanbeth, dr van A. M. A. Zadelhoff en E. Hennessen. Miranda Christina Marin, dr van P. C. de Boer en J. J. P. van der Voort. Antonlus Leo- nardus Nicoluns, zn van P. L. Rood- akker en G. Hynemnn, Corstlnan Wil lem Robert, zn van W. Vcrhety en J. E. M. Breetveld, Franelscn, dr van F. Voorzaat en J Boonstra Ondertrouwd: Pleter Slmon Rhljna- burger, 31 jr en Johanna Bcrndlna Bór- gerllng. 25 jr Getrouwd: W, A N van der Krogt en M W. Th. F Vreeburg; K W v Leeu wen en J. W. Oosterom J. van Dronge- len en P. Qurleux, J. dc Rndt en M. A. P. Groen; C. G. Nageganl en II J. van Herwaarden Overleden Jacob Bekker, 58 Jr; Cor nelia Anna Maria Hollerhoek, 82 jr., e.v. F. Peters.

Leidse Courant | 1967 | | pagina 5