VLEES SeCddóeSou^Cmt Eerste stuurman Bert Alfrink ruilde de brug voor de televisie HOOFDSCHOTEL Spellingsvoorstellen zijn onaanvaardbaar Mfë-. a ficli -é Toestellen voor kleu r-tv deze zomer in de verkoop f 1.95 Cliff ill Fanclub PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG APRIL 19t>7 De ontevredenen neemt afscheid MEER don een globale indruk kan het natuurlijk nog niet zijn, maar Interes sant blijft, dat de eerste cijfers van de door de Vrtfe Universiteit gehouden brede opiniepeiling, de "kiezers die op 15 febr. van partij en van politieke voorkeur veranderd zijn, voomameiyk in drie categorieën ge vonden werden: de jonge kiezers, de on- kerkelljken en de inkomentrekkers met een inkomen boven de negenduizend gulden. Verwondering behoeft dit niet te wek ken: logisch is dat liet antrouwen tegen historisch gegroeide partijen vooral by Jongeren ontstaat en de deconfesslonering in de politiek zal het eerst ge" «lgen met zich meebrengen voor hen die zich min der of helemaal niet meer Kerkgebonden voelen; de derde categorie die van de middengroepen; ligt ook wel een beetje voor de hand. De laagste inkomentrekkers hebben voor hun keuze minder variatie; hun problematiek ligt niet veel anders dan vyf of tien Jaar geleden; fiscale kwesties interesseren hen weinig, omdat zy weinig of geen belasting betalen (behoudens in het geval van Jongeren) terwijl voor hen verdere verbetering van sociale zekerheid en welvaartsaandecl nog altyd veel inte ressanter is dan byvoorbeeld de vernieu wing van het politiek bestel. By de middengroepers daarentegen voelt men veel nieuw zeer. NIET voor niets toont men ook in de Party van de Arbeid de laatste jaren meer belangstelling voor de positie van de middengroepers. Die belangstelling zal nog wel gaan groeien, nu een flink deel van de potentiële aanhang der socialisten in de categorie der kleine middengroepers terecht gekomen is en er nu vrijwel vast staat, dat Juist uit die categorie een ver loop uit de Party van de Arbeid heeft plaatsgevonden. Trouwens ook de Katho lieke Volksparty heeft hier last van ge had, hoewel bij haar de ontkerkeiyking en het onbehagen onder de joggeren een be langrijke rol gespeeld heeft*. Een concreet punt wa..rop overigens dc ontevredenheid der middengroepers zich toespitst, is de dreigende last vanwege de verbetering der sociale voorzieningen per 1 juli. Verhoging van premiedruk dreigt, bij de beperkte ruimte voor loonsverho gingen, voor de betreffende groepen een beperking van him consumptiemogelijk heden te veroorzaken. Terwyi byna twee maanden lang de eer ste vraag wa6, hoe Nederland een nieuw kabinet zou krygen en nog steeds veler Interesse eerstens gericht Is op politieke hervormingen, zullen heel binnenkort toch weer kwesties die de portemonnee raken, zwaar gaan meetellen; compensatie voor de verhoogde sociale lasten weegt dan mee. Maar gemakkeiyk zal het vinden van een blliyke oplossing ook hier niet wor den. Meetellen moet ln ieder geval, dat de verhoging van sociale zekerheid ook iets waard is. POLITIEKE partyen en Kamerfracties moeten zich binnenkort tegenover dit soort vraagstukken opstellen, mede ln het belang van behoud of herkrijgen van de steun der kiezers. Afgelopen maanden heeft op de weegschaal vooral de ontevre denheid over verouderde structuur en over kiesstelsel zwaar gewogen. Maar andere redenen van ontevredenheid kunnen op een kritiek moment misschien wel de doorslag geven. Want om een thans niet direct actueel voorbeeld te geven: er zyn maar weinig republikeinen die aan een droge boterham onder een president de voorkeur geven boven een belegde boter ham van een constitutionele monarchie. ADVERTENTIE VLEESWARENSCHOTEL! Doe eens wat anders met vlees- wj&| warén. Maak een vleeswaren- im schotel! Rangschik op een platte schaal gelardeerde kalfslever, ham. rosbief, fricandeau, ossetong en corvelaatworst. Garneren met au- gurk en een schijfje tomaat. Ser- veren met ravigotesaus, aardappel sla en knolselderijsla. KostelijkI Rublikatle van Voorlichtingsbureau Vleea, Vleesw Schriji brief aan regering Verstoring continuïteit schriftbeeld AMSTERDAM (ANP) Dertien schrijvers en taalkundigen, behorend tot degenen, die de spellingsvoorstellen met betrekking tot de bastaardwoorden" niet aanvaardbaar achten, hebben een schrijven gericht tot de regering en de volksvertegenwoordiging, waarin zij ver soeken die voorstellen af te wijzen. In hun motivering zeggen zij dat het stre- van naar „vernederlandsing" naar hun mening voortvloeit uit een enghartige nationalistische en puristische taalopvat ting. Hoewel van mening dat een vereen voudiging in de spelling van het Neder lands wenselijk is, achten zij de onder havige voorstellen in strijd met het principe dat taal- en spellingsgebruik levendige elementen in het maatschap pelijk leven zijn. Met name zijn zij van mening dat spellingswijzigingen moeten voortvloeien uit taalgebruik en spel lingspraktijk van levendigheid en niet. zoals nu dreigt, 'n produkt moeten zijn van een geforceerde symplificntle, die van bovenaf wordt opgelegd. Het schrijvern vervolgt: „Het voor deel voor het lager onderwijs is niet aangetoond, en weegt voor zover al aanwezig, niet op tegen het grote na deel van een ernstige verstoring in de continuïteit van het schriftbeeld, waar door een volgende generatie in hoge mate vervreemd zou raken van alle vóór hun tijd ontstane literatuur. Bo vendien Isoleren de spellingsvoorstellen het Nederlands van andere Westeurope- se talen, waarbij het overigens ook wel opvallend is dat deze Belgisch-Neder landse commissie vrijwel uitsluitend op de Franse „bastaardwoorden" ls ge richt. Door dat Isolement en door het onhandteerbare woordbeeld zijn de voor gestelde spellingen voor wetenschappe lijk taalgebruik ondeugdelijk", aldus de brief, die ondertekend is door J. Bern- leg, Godfried Bomans, Remco Campert, Simon Carmiggelt, Kees Fens, prof. dr. W. Hellinga, Gerrit Kouwenaar, dr. C. Kruyskamp, Harry Mulisch, A. Roland- Holst, dr. Victor, E. van Vriesland, Ewald Vanvught en Jan Wolkers. Over die voorstellen, hun betekenis en consequenties, is gisteravond onder leiding van Han Lammere, langdurig Koopvaardijman, wielrenner en coördinator HILVERSUM - In een van de riante AVRO-villa's aan de 's-Grave- landseweg te Hilversum huist de afdeling amusement van de tele visie. Achter een glazen deur, waar op het woord „Examencommissie" staat te lezen, huist de 39-jarige Bert Alfrink, sinds twee jaar chef de bureau in het dynamische tele visiebedrijf. Hij voelt zich er als een stuurman van de grote vaart uitstekend thuis en regelt in vele talen het ingewikkelde raderwerk van de voorbereidingen, afspraken, regelingen van contracten met ar tiesten etc., die aan elke t.v.-show inherent zijn. Bert Alfrink is een unieke figuur in dit heterogene wereldje met vogels van diverse pluimage. Wat heeft deze voor malige koopvaardijofficier bewogen om een baan aan de wal en nog wel bij de t.v. te zoeken? Nadat Bert Alfrink by de fraters van de Utrechtse St.-Gregoriusschool een goed basisonderwijs had gekregen, doorliep hij het Bonifacluslyceum. waar hij ln 1947 het diploma hbs-b verwierf. Reeds toen trok de zee hem aan. Hij werd met nog veertig andere jongens uit 3000 ge gadigden geselecteerd voor de eerste na-oorlogse officiersopleiding aan het Koninklijk Instituut voor de Marine ln Den Helder. Als adelborst le klasse vertrok hij met een patrouillevaartuig van de Kon. Marine riaar de Indone sische Riouwarchipel. Direct na de soevereiniteitsoverdracht. eind 1949 volgde de thuisreis. Hij diende nog een half jaar na ln het marine-opleldlngs- kamp te Hilversum, waar hij afzwaaide als luitenant ter zee 3de klasse De koopvaardij trok hem meer en als stuurmansleerling trad hii in dienst van de Rotterdamse Lloyd. Zijn eerste schip was de ..Bantam" en het slot van zijn leerlingentijd bracht hij door op het vermaarde zeilschip ..De Albatros", wel ke schuit na verkooD aan een Panam^e reder later in de Golf van Mexico tij dens een orkaan Is vergaan. NLar HP tppkprR Na een met sucoes volbracht examen voor derde stuurman trad Bert Alfrink ln dienst van de Curacaosche Scheep vaart Mij. een dochter van de Shell die met kleine tankers op en neer voer tussen de oiiehavens van Venezue la en de raffinaderij op Curacao. Ook de studie voor 2de stuurnjan werd met succes afgesloten en-Bert ging toen varen bü Shell-pp^aordarifters. RÜ. stond aan het roer van de oude en wereldberoemde ..Ondlnn". die tijdens Eric Schneider in „Het Zuiden van Julien Green levendig gediscusieerd tijdens bijeenkomst in Bellevue te Amsterdam, die de redactie van „De Gids" en de VARA-tv hadden belegd. In grote meer derheid was de volle zaal tegen de voorgestelde wijzigingen. Verschillen be stonden slechts in de redenen waarom. Van de zijde van het onderwijs werd met klem het verlangen herhaald naar vereenvoudiging van spelling. Ook, maar minder, naar die van bastaard woorden, meer naar die van werk woordvormen. Een woordvoerder uit de ze kringlid van de vereniging voor we tenschappelijke spelling zei dat nu 80 procent van de tijd voor taalonderricht in het lager onderwijs aan spelling wordt Een van de sprekers noemde de door de commissie inbegrepen vernederland sing van wetenschappelijk woorden fu nest. Dat schept chaos. Op het interna tionaal terrein van de wetenschap ls uniforme terminologie noodzakelijk. Mischa Elman overleden NEW VORK (AP) Dc in Rusland geboren wereldberoemde violiste Mischa Elman is woensdag op 76-jarige leeftijd te New York overleden. Elman, die meer concerten heeft gegeven dan enige andere musicus, begon zijn lange loop baan op zijn vijfde jaar ln Rusland en trad op y.yn twaalfde In Berljjn voor bet eerst in het openbaar op. Twee Jaar later, als jongen van 14 jaar, speelde hij op Buckingham Palace voor koning Edward en koningin Alex andra. Na in 1908 zijn debuut In Ame rika te hebben gemaakt, werd hij in 1923 Amerikaans staatsburger. De violist, die op 20 januari 1891 in Stannoje ln de Oekraïne werd geboren, speelde het liefst Tsjaikovski. Er waren critici, die zijn benadering van Bach en Mozart te sentimenteel vonden. In 1925 trouwde Elman met Frances Kat ten uit San Fracisco. Hij had twee kinderen en twee kleinkinderen. Werk van twee Britse ceramisten, Lucie Rle en Hans Coper, is van 15 april tot 11 juni te zien ln Museum Boymana- Van Beuningen ta Rotterdam. De AVRO-televisie brengt via Neder land I het spel van de Frans-Ameri kaanse auteur Julien Green, getiteld „Het Zuiden". De problematiek, die Julien Green in „Het Zuiden" behan delt is interessant genoeg. Het stuk is het eerste van een trilogie, die de titel draagt „L'homme qui venait d'ail- leurs" (De man die van elders kwam). „Le Sud" is van 1923. het tweede. „L'ennemi" van 1954, en het laatste. „L'ombre", is uit het jaar 1956. Deze trilogie vormt een geheel, niet door de personen, die erin voorkomen het zijn namelijk niet steeds dezelfde maar door een gemeenschappelijk the ma: het noodlot. „Le Sud" speelt in het zuiden van de Verenigde Staten, aan de vooravond van de Amerikaanse Burgeroorlog. Op die dag laat de Franse auteur Julien Green zijn drama spelen. Tegen de achtergrond van de strijd om de vrij lating van de slaven plaatst de auteur niet alleen een serie conflicten rondom wat wij vandaag rassendiscriminatie zouden noemen, maar ook rondom de martelende zelfontdekking van een jong Pools officier, die moet kiezen tussen noord en zuid en tussen twee mogelijke geliefden. In de voornaamste rollen van luite nant Janek Wiczevski en Regina ziet en hoort men respectievelijk Eric Schneider en Ina van Faassen. Voor de vertaling van „Le Sud" zorgde Max Nord. De tv-bewerking en de re gie zijn in handen van Walter van der Ned. I, 20.50 uur. NEDERLAND I STER Reolameuitzendingeii om 18.55, 19.56 en 20.16 uur) NTS 18.45 uur: Pipo de clown 18.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: De Verrekijker, inter nationaal jeugdjour- 19.10 uur: Van gewest tot gewest actualiteitenrubriek 19.30 uur: Westeuropese kampioenschappen volleybal 20.00 uur: Journaal AVRO 20.05—21.45 uur: Concert door 't Radio Phllharmonisch Orkest 21.45—22.30 uur: Stereoconcert door pianiste Martha Gozdecka 22.55—23.55 uur: 't mag geen AVRO 20.20 uur: Televizier, actualiteitenrubriek 20.50 uur: Het Zuiden, t.v.-epel 22.30 uur: Kunstgrepen NTS 22.45 uur: Tweede journaal 22.50 uur: Westeuropese kampioenschappen volleybal 23.30 uur: Sluiting NEDERLAND II STER Reclanieuitzendingen om 20.01 en 22.10 uur) naam hébben, cabaretprogramma HILVERSUM II NCRV 20.15—20.35 uur: De familie Leenhouts, familiekroniek 20.35—22.00 uur: Samen uit - samen thuis, amusements programma NT'S 20.00 uurt Nieuws ln het kort KRO 20.05 uurt De Bill Dana Show, 20.30 uur: Gamma, wetenschappelijk programma 20.45 uur: De Wally Show 21.25 uur: Brandpunt-Europa actualiteiten NTS 22.15 our: Tweede journaal KRO/RKK 22.30 uur: Nieuwe encycliek 23.00 uur: Sluiting RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00, 22.30, 23.55. HILVERSUM II: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30. 19.00, 22.30, 23.55. Radioprogramma HEDENAVOND HILVERSUM I (402 m) AVRO: 18.00 Nws, actual., 18.20 Zendtijd politieke partljt vb, actual., 22.55 Gram., 22.55 Niet (stereo), 12.19 Draalorgelmuziek, 12.27 Land en tuinbouw, 12.40 Sportrevue, 13.00 Nieuws, actual., 13.30 Harprecltal (stereo), 14.00 Muzi kale lezing. 14.15 Gevar. progr.; VPRO: 15.30 Voor thuiszittenden, 16.00 Nieuws, 16.00 Klass. operamuziek (stereo), 16.45 Klass. planomuz., 17.00 Voor de Jeugch 17.25 Muzikale aanwln- HILVERSUM II (298 m) KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 8.30 Nieuws, 8.32 Voor de hulsvrouw, 9.40 Londens Symfonie ork. (stereo), 11.00 Voor de zieken, 12.00 Lichte muzlekprogr., 12.27 Land- en i Radiokrant, 19.30 Klassiek orgelconcert niet de laatste oorlog in de Oost furore maakte door met twee oude kanonnen aan dek grote Japanse schepen tot zin ken te brengen en zelfs een kruiser van de Jappen op de vlucht te Jagen De laatste reis als eerste stuurman was op de 33.000 ton metende tanker „Va- sum". In Las Palmas monsterde Bert af en nam zich voor de rug toe te keren. Waarom? „Och, als je jong bent dan zit het avontuur je in het bloed. Je accepteert alles, omdat je bepaalde fac toren niet onderkent. Maar voor mij was de charme van dit beroep er lang zamerhand afgegaan. Er was een grote evolutie in de scheepsvaart ontstaan, waarbij afgerekend werd met de oude tijd van ketelbinkie en klimmen in de mast. Alles werd zakelijker, efficiënter tot het lossen en laden toe. Overboord De''vreemde h^Venf en kusten lokten me niet meer. Nee ik had geen gezin aan de wal, want ik ben nog steeds vrijgezel Ik had de elementaire le venswaarden in de juiste verhoudingen leren kennen en ik voelde me te be grensd op zo'n schuit. Je kon er maar twee kanten uit: overboord springen of ie Isoleren. Daarom heb ik twee jaar gelden ln Las. Pa'mas alle schepen achter me verbrand en nam ontslag, zonder dat ik een nieuwe job had. Na enige maanden vakantie las ik ln een Utrechtse krant Dlotseling de ad vertentie van de AVRO-televisie. waarin voor de afdeling amusement een chef de bureau met goede talenkennis, tact en coördinerende kwaliteiten werd ge vraagd. Als stuurman had ik aan boord goede ervaring in administratieve be zigheden. steno en t.vpen kon ik als de beste. Misschien heb ik miin aanstel ling voor een belangrijk deel te danken aan de ch°f van de afdeling amusement Gerard Zuur, echtgenoot van Mieke Telkamn. Ook hij heeft vele laren ge varen bii Fsso-tankers. Hii wist waar- sohiinliik het best te beoordelen wat voor vlees hii in de knio had Of ik spilt heb van ^eze stan? Geen uur, hPt werk begint me elke dag nog be ter te bevallen. Het vonst hier hii de televisie van leven en activiteit Mpt de regisseurs producers en de scriptgirls kan Ik het best vinden. ii de veteranen Wat ik in mijn vrije tijd do«? Ont zettend veel fietsen. Dat heb Ik van mijn vader, die een van de eerste rijwielza- ken in Utrecht had. Ik heb thuis drie racefietsen staan. Fen stop Ik altijd in de koffer van mijn auto. want Ik ben secretaris en actief ivielerveteraan van U.W.V. ..Het Stadion". Minstens tweemaal In de week ga ik zo'n veertig tot zestig kilometer trainen om mijn Chef-de-bureau Bert Alfrink. Het uniform waarin hij jarenlang over de wereldzeeën zwierf, hangt nu in de kast. Een (t.v.)-baan aan de wal was deze „eerste stuur" toch liever. /ondprogramma, 22.00 Zigeunerorkest, 22.15 Lezing, 22.30 Nieuws, 22.40 Boekbespr.. 22.45 Orgelconcert, 23.15 musementsmuziek. soeplease en vorm te behouden. Bq de veteranenoross op 29 januari in het Zuldllmburgse Sibbe werd ik vijfde en wonvijf gulden. Ik doe het niet voor het geld. maar omdat deze licha melijke inspanning voor mij de beste geestelijke ontspanning is. Morgen ga ik tien dagen op vakantie naar Zuid-Frankrijk. De racekarretjes gaan natuurlijk mee, want Je kunt er heerlijk trainen. En denk nu maar niet dat die oudies van de KNWU-vetera- nen het op hun dooie gemak doen. Ze zijn net zn fanatiek als de jonge ama teurs en trekken er enorm hard aan. Dat bemerkte ik nog ln de ronde van Ockenburg toen ik zevende werd. Meni ge zondag rijd ik. nog mee in de club wedstrijden van „Het Stadion" of in oDen courses. Trouwens op de boot had Ik ook altijd een fiets bij me. Ik heb In vreemde landen en steden er bij zonder veel plezier van gehad. Het door talloze telefoontjes onderbroken gesprek 'ooDt ten einde. Bii ons vertrek valt het oog op een trrote krantekoD: .Alfrink bracht paus 100 mllioen gulden". Het ls een grap van een der refrisseurs, die dit knipsel op het mededelingenbord plakte. Onze gastheer is ereens ver wee nog familie van de Nederlandse kardinaal, maar dat wist de bewuste t.v.-regisseur niet muziek, 21.55 Gram., 22.00 Nieuws. VRIJDAG HILVERSUM I (402 m) VARA: 7.00 Nws. ochtendgymn., 7.23 Gram., 8.00 Nieuws. 8.10 Gram., 9.00 Kamermuziek (stereo), 9.40 Klave cimbelrecital, 10.00 Schoolradio, 10.20 Gram., 11.00 Nieuws, 11.02 Voor de vrouw; AVRO: 11.30 Operamuziek (stereo), 12.00 licht orkest Coda: voor tieners en twens. HILVERSUM III (240 m en FM-kanalen) AVRO: S.no Nieuws, actual., 9.05 Vrolijk pla- e--r~°gr-: W-" Uit de6 bultenl. per is, 13.00 Nieuw; Uit de bultenl. pers, 13.05 Gram.. 14.0 14.02 Uit de bultenl. pers, 14.05 2 x Top io; AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte muziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte muziek, 16.30 Gram., actual., 17.05—18.00 Pop-party. I Muziek bij de lunch, 17.00 Toppers BRUSSEL Ned. (324 m) 12.00 Nieuws, 12.03 Lichte muziek, 14.20 Muziek van vroeger. 15.15 Lichte muziek, 17.15 Etnische muziek. 17.45 Koorzang. ANTENN Met „Gamma" naar Leiden De KRO-televisie brengt vanavond in de rubriek „Gamma" een korte repor tage over de nieuwe uitbouw van het Kamerlingh Onneslaboratorium van de Leldse universiteit, waar vooral onder zoekingen worden verricht op het ge bied van zeer lage temperaturen. Het laboratorium voor metallurgisch on derzoek is reed9 klaar. Hiet heeft men de beschikking over de modernste ap paratuur voor microscopisch onderzoek en voor het „doorlichten" met rönt genstralen. Voorts vertelt drs. J. R. de Bruijn over de voeding op de Hol landse vloot in de 17e en 18e eeuw. Ned. II. 20.30 uur. KINDHOVEN (ANP-AP) - In Zwolle ls de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken vandaag begonnen met een voorllch- tlngsbyeenkomst over kleurentelevisie, waaraan Nederlandse radio- en t.v.- handelaren deelnemen. Na afloop van de cursus zullen de handelaren In de gelegenheid worden gesteld zich een kleuren-l.v.-toestel aan te schaffen, zo dat zij zich met het nieuwe medium vertrouwd luinnen maken. Hetzelfde type toestel, dat aan de handelaren ter beschikking zal worden gesteld, komt vermoedelijk 1 Juli In de verkoop, kos ten 2950. De afmetingen van het apparaat zjjn 54 cm hoog, 72 cm breed, 38 eni kasl- diepte, 60 cm totale diepte en een beeld buis van 65 cm breed. Het toestel is praktisch geheel geautomatiseerd wat de bediening betreft en kan ook ge bruikt worden om, zoals op een ge woon toestel, te ontvangen In zwart/ wit. Het blad „Electronic Age" van de Radio Corperation of America heeft be rekend dat er rond 1970 al wel twintig landen zullen zyn met regelmatige kleurenprogramma's. In Canada is men in 1966 al begonnen met eigen pro gramma's, toen men er al enige tyd de Amerikaanse programma's kon op vangen. Electronic Age geeft het volgende overzicht van het begin van regelma tige uitzendingen in kleur; herfst 1967 Weat-Dui taland, Engeland, Frankrijk, Monaco, Sovjei-Unie, Mexico. Mogelijk nog in 1967: Libanon, Nederland, Span je. 1968'69: Brazilië, Formosa, Polen, Zweden, Joego-Slavië. Omstreeks 1970: België, Tsjeeho-Slowakije, Hongarije. Noorwegen, Zwitserland. Een groot deel van het voorbereidende werk houdt verband met het besluit over hel te kiezen systeem. Het Ameri kaanse systeem is door Japan, Canada en Formosa overgenomen, maar Frank- ryk en West-Duitsland hebben eigen systemen ontwikkeld. Volgens Electronic Age zullen de Euro pese landen die aan de vooravond van hun eigen kleurentelevisie staan, het Amerikaanse systeem niet gebruiken. In Eindhoven, aldus het blad, produ ceert Philips kleurenbeeldbuizen die overeenstemmen met die, die nu in de Verenigde Staten ln gebruik zyn. Totdat Europa zelf een markt hiervoor creëert, wil Philips de beeldbuizen naar de Verenigde Staten of naar Canada exporteren. In de Verenigde Staten zyn ongeveer tien miljoen toestellen voor kleuren televisie in gebruik. In Canada schat men de markt voor de komende vyf jaar op 1,3 miljoen toestellen. Robert W. Sarnoff, directeur-generaal van RCA, heeft de afzet van toestellen voor kleurentelevisie in Engeland en West-Europa voor 1968 op 300.000 ge schat, gevolgd door een miljoen in 1968, byna twee miljoen in 1972 en een jaar omzet van bijna 3,5 miljoen ln 1975. Ad Langebent biedt premier excuses aan (Van onze omroepcorrespondent) DEN HAAG. Ad Langebent van KRO's „Brandpunt", heeft minister president P. de Jong schriftelijk zijn excuses aangeboden omdat hij tijdens een Interview dinsdagavond met de premier, fractievoorzitter mr. B. Bles heuvel van de A.R. verkeerd geciteerd heeft. Daardoor zijn bij dit Interview enige misverstanden ontstaan. De heer Langebent heeft een afschrift van deze brief gezonden aan mr. Biesheuvel. Ad Langebent gaf ons te kennen niet onder druk van wie ook gehandeld te hebben. „Toen ik na afloop vernam, dat ik mr. Blesheuvel verkeerd ge citeerd had, heb ik onmiddellijk een brief aan de premier gestuurd. Dat vind ik gewoon fatsoenlijk. Fouten moet je erkennen, wie of wat je ook bent. Noem het dan maar zoiets als de journalistieke ethiek of wat ook". Hij ontkende ten stelligste dat er sprake is van een conflict KVP-KRO, zoals de laatste tijd hier en daar op nieuw gesuggereerd wordt. De heer Langebent heeft „Hilversum" ervan in kennis gesteld, dat hij deze brief zou sturen. Het enige commentaar was: „Wanneer u dit noodzakelijk en juist acht moet u dit doen". Tonelisten overleggen over t.v.-honorcring AMSTERDAM (ANP) In Brussel z\jn de afgelopen dagen besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse, Belgische en Fran se organisaties van toneelkunstenaars. Hoofdonderwerp bij deze bijeenkomst vormde de uitwisseling van televisie programma's tussen de drie landen. Bij naar het buitenland te relayeren uit zendingen ontvangt de regisseur, In te genstelling tot de auteur en de mede werkende acteurs, In Nederland en Bel gië nog geen vergoeding. In Frankrijk en een groot aantal andere Europese landen ls dit al wel he| geval. Besloten is dat by de nationale omroep organisaties met kracht zal worden aangedrongen te komen tot onderlinge regelingen zowel tussen Nederland en België als tussen België en Frankrijk wat betreft de relayering van televisie programma's. Voorts heeft de Waalse Federation du Spectacle de Nederland se en Franse toneelkunstenaafs inge licht over de actie die zy met steun van het Vlaamse spektakelverbond wil on dernemen tegen de Belgische radio en televisie wanneer deze haar eisen in zake arbeidsvoorwaarden by radio en televisie niet voor 15 april zou hebben ingewilligd. De situatie waarin de Belgische Televisiemedewerkers zijn komen te verkeren vertoont veel over eenkomst met die, op grond waarvan de Nederlandse acteurs en regisseurs in het begin van dit jaar hun medewer king aan televisieprogramma's staak ten. De bijeenkomst in Brussel, die het begin vormde van een in de toekomst periodiek plaatshebbend overleg tussen de toneelkunstenaarsorganisaties uit de drie landen, werd voorgezeten door de secretaris-generaal van de Fedération Internationale des Acteurs, de Frans man Pierre Chesnais. ADVERTENTIE Mooi. sterk en elegant NUR DIE kwaliteitsnylons Verkrijgbaar bij uw kruidenier. Moderne kunst vervalst PARIJS (AFP) In Parijs en In Pon- loise ls een handel In nagemaakte schil derijen ontdekt. De politie heeft vier doeken in beslag genomen: twee „Raoul Duty's", een „Derain" en een „Mar- quet". Een onderzoek naar deze zaak Is ingesteld nadat mevrouw Marquet, de weduwe van de in 1947 overleden schil der, op 13 maart een klacht had inge diend wegens vervalsing. „Op een ochtend", aldus mevrouw Marquet tegenover de politie, „ontving ik bezoek van een antiquair. Hij liet me een doek zien met baders op een strand, getekend door mijn man. De man ver zocht mij de echtheid van het doek, eigendom van een van zijn relaties, te bevestigen. Ik ontdekte, dat de signa tuur was vervalst. Het doek was kort ge leden nagemaakt. Ik belde aanstinds de politie op ën ontving de volgende dag een telefoontje van de eigenaar van het doek. Hij dreigde mij met een proces. Ik heb hem toen gezegd, zich tot de politie te wenden. Sindsdien heb ik niets meer van hem vernomen", aldus mevrouw Marquet. Tv-gesprek over „Populorum progressio (Van onze radio- en t.v.-redacteur) DEN HAAG. In plaats van het aangekondigde progrumma „Verklaar u nader" (vanavond via Ned. II, 22.80 uur) vindt voor dp t v.-eamera's een gedachtenwisseling plaats over de jongste pauselijke encycliek „Populn- riim progressio". Deelnertiers aan dit gesprek zijn minister M. Klompé, prof. Linueinan van het Institute for Social Studies in Den Haag. mr. Van Boven van de Katholieke Werkgevers Bond. mgr. L. Rooyackers, vicaris-generaal van het bisdom Den Bosch en de heer J. Alders van het N.K.V. „Fanclub" zal volgende week dins dag 11 april door de VARA-t.v. een exclusief interview met Cliff Richard worden opgenomen. Verder vertoont men een filmpje van de Beatles en hun hit „Strawberrie fields". Voorts treedt op de Engelse zangeres Julie Felix, die folksongs en ballades ten gehore brengt. Presentatrice Judith Bosch heeft ook Van Morrison uitgenodigd, eens de belangrijkste man van de uit eengevallen beatgroep „Them", die nu speelt in „Cuby and the Blizzards".

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2