DRAAIERS S)eCcid4eSouYcwil Vanavond via Ned. II T. V.-DEBAT OVER NIEUWE SPELLINGSVOORSCHRIFTEN pvn NIEUWE MINISTERS VOOR ZWARE FINANCIËLE PROBLEMEN GESTELD VWS weigert deelname D.M.N. NIEUWE ACTIE VOOR VIETNAMESE KINDEREN Regering niet voor 18 april met verklaring RADIO VANAVOND 22 55 Lezlng PAGINA 2 DE T.KTDSB COURANT WOENSDAG 5 APRIL 1967 Belangrijkniet het belangrijkste DIRECT na 15 februari had iedereen het gevoel dat van de nieuwe rege ring niet in de eerste plaats veiligstel ling van de werkgelegenheid maar wijziging van het politiek bestel en de grondwet moest worden verwacht. De gang van zaken bij de kabinets formatie heeft bij de een die indruk nog versterkt; anderen zijn allengs toch weer tot de slotsom gekomen dat ook voor deze regering het aanpakken van de financleel-economische problemen en in verband hiermee het voortzetten van een goede sociale politiek actiepunt no 1 behoort te biyven. Tijdens de kabinetsformatie hebben formateurs en Informateurs niet veel houvast geboden wat betreft hun plan nen terzake van kiesstelsel, poll tide be stel, regelen voor kabinetsformatie en het benoemen van hoge gezagsdragers. Prof. Zijlstra heeft laten doorschemeren, dat er een staatscommissie zou komen om de nieuwe regering te adviseren over de wenselijke wijzigingen in het Nederlandse kiesstelsel. Binnen enkele dagen moet biyken, hoe het kabinet-De Jong hierover denkt. Heeft het plannen die verder reiken? Of zal de komst van de op dit gebied uiterst behoedzame mr. Beernlnk op Binnen landse Zaken sterker afremmend gaan werken? Menigeen heeft al slecht nieuws ge roken ln het gerucht, dat alles wat met grondwetsherziening te maken heeft toevertrouwd zal worden aan een staatssecretaris onder mr. Beernink. Tenzij mr. Beernink zijn adjunct zou zoeken onder politici die van zijn per soonlijk inzicht verschillen, kan dat dus een dubbele zeef worden. ER wordt bezwaar gemaakt tegen het plan om de kwestie van de kieswet herziening eerst toe te vertrouwen aan een staatscommissie. In het weekblad der Party van de Arbeid pleit dr. Th. W. van Veen er bijvoorbeeld voor, dat de rege ring zelf deze kwestie gaat aanpakken. Anders komt hy terecht ln het pakket van diverse grondwetsherzieningen en komt de zaak ln elk geval op een wat langere baan. Tenzij men zich tevreden stelt met correcties van zeer bescheiden aard komt de grondwet er evenwel toch aan te pas. En dan ligt voor de hand, dat men eveneens andere gewenste wijzigin gen aan de orde laat komen. Wij begeren bepaald niet, dat een nu op gang gekomen ontwikkeling weer afgeremd gaat worden; ergens is de kwaal van onze parlementaire democra tie er immers een van structurele en niet van incidentele aard. Maar we wyzen toch ook graag op een niet weg te cijferen feit: in de partijen zelf ls de motor aan het draaien geslagen, hier vrij snel en daar wat trager, maar de beweging is er onmiskenbaar. Het is nu maar de vraag of de rege ring er goed aan zou doen om, door hals over kop bepaalde maatregelen to nemen, te proberen de beweging van die motoren te beïnvloeden. Want be halve ten goede kan immers de uitwer king daarvan ook ten kwade zijn. Reëel beschouwd zou het al veel waard zijn wanneer de regering, zorgvuldig kennis nemend met alles wat er thans in het politieke leven zelf gebeurt, tegen het einde van haar zittingsperiode en kele concrete voorstellen door het par lement geloodst zou hebben. Dan kan met de uitvoering ervan in de volgende parlementaire periode worden begonnen. De bystand van een staatscommissie kan daarby nuttig blijven, mits die dan maar op termyn gesteld wordt en het kabinet niet aarzelt ln te grypen, wan neer de wetgeving by de ontwikkeling buiten de overheidssector ten achter dreint te biyven. Maar van zijn taak op dit terrein make het kabinet-De Jong toch «een zaak die vóór om niet te zeg- •n ten koste van al het andere zal gaan. Want afgemeten naar het algemeen belang ls politieke hervorming wel een belangrijke, maar niet de belangrykste taak van onze gemeenschap anno 1907. In de praktijk zal wellicht zelfs D'66 dit moeten gaan erkennen. Vandaar dat weinig voelen voor een standpunt, dat het nieuwe kabinet voor zijn taak tydsperiode van maximaal twee jaar gaat stellen. We vrezen dan dat veel belangrijk werk de dupe wordt van een vernieuwingsdrang die geforceerd gaat schaden in plaats van baat te brengen! Amsterdam heeft er weer een probleem bij HET optreden van een groot aantal marinemannen tegen nozems en provo's in de hal van het, Centraal Station in Amsterdam zal bij, menigeen enthousiaste by val ontlokken; er zijn evenwel een aantal aspecten aan verbon den die zeer bedenkelijk zUn. Het meest bedenkelijke Js het eigenmachtige optre den van leden van de gewapende macht bulten hun commandanten en bulten de Instanties, die tot het handhaven van de orde bevoegd zyn. Dit ls nimmer toelaat baar. Een tweede aspect ls. dat naar alle waarsohiM^ykhcid een door de hoofd stedelijke politie en spoorwegrecherche uitgedokterde subtiele tactiek van Jaten doodbloelen", zy het onder onopvallend toezicht, zeer hardhandig doorkruist is- mogeiyk met ongewenste gevolgen: na het, nozempje kijken en agentje pesten volgt nu wpIlicht ..marine en provo'tje kyken". Anders gezegd: het Centraal Station wordt een centrum van belang stelling. zowel van de zijde van de nieuwsgierige burgerij, als van collega- provo's. die uit solldarlteltsoverwegingen bereid zyn om de afgetuigde stations- provo's te wreken. Een open vraag blijft vooralsnog wat de beste vorm van optreden ls. De tac tiek van het laten doodbloeden Ls ln de praktijk moeilijk uitvoerbaar De aan wezigheid van de 6tatlonsprovo's was een spectaculaire zaak,die ongetwijfeld in woord en beeld ln de pers moest komen. Er zyn redenen om aan te nemen dat sommige van deze publlkatles de marine mariniers ln Den Helder tot de actie verleid hebben. Het registreren en publiceren van ongewenste toestanden blijft evenwel een primaire taak van de pers, de toevallige politiële tactiek ten spyt. Een tweede vraag ls of de politie op een eerder tydstip even hardhandig had moe ten optreden als de marinemannen hebben gedaan. Ook deze vraag ls niet een. twee, drie te beantwoorden. Dit zou ook een permanente toeloop van nieuwsgierigen uitlokken .Bovendien zullen er goede Juri dische gronden moeten zijn voor het hard handig verwyderen van lieden uit een openbaar gebouw, ook al zien zy er niet bijzonder fris uit en ook al gedragen zij zich onhebbelyk. In leder geval heeft Am sterdam er weer een probleem by. Militair beraad in Moskou MOSKOU (AP) In Moskou is gis teren een geheime bijeenkomst gehou den van de hoogste militaire en politie ke leiders van de Sovjet-Unie. Men neemt aan dat de benoeming van een nieuwe minister van Defensie op de agenda gestaan heeft. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat ook zaken v,an meer internationaal belang ter sprake zijn gekomen. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) DEN HAAG Sinds het openbaar worden van het „Rapport van de Nederlands-Belgische commissie voor de spelling van bastaardwoorden" is er pro en contra deze voorstellen tot spellingswijziging heel wat geschreven en gezegd. De reacties van de dagblad pers waren door de bank genomen nogal positief. Schrijvers en taalkundigen stootten zich echter aan de huns inziens nogal rigoreuze wijze waarop met onze taal werd omgesprongen. Een nog groter aantal schrij vers is ronduit tegen. De redactie van het literaire maandblad „De Gids" zal vanavond, in samenwerking met de VARA-t.v., in het Amsterdamse Bellevue een openbaar debat houden over de nieuwe spellingsvoor stellen. Het debat zal worden uitgezonden via Neder land n (21.20—22.15 uur). Het op uitnodiging van „De Gids" sa mengestelde comité dat de bezwaren tegen de nieuwe voorschriften aan de orde stelt, bestaat uit de schrijvers en taalkundigen J. Bernlef, Godfried Bo- mans, Remco Campert, Simon Carmig- gelt. Kees Fens, prof. H. Gomperts, prof. dr. W. Hellinga, dr. C. Kruys- kamp, Gerrit Kouwenaar, Aad Nuis, A. Roland Holst, Renate Rubinstein, dr. Victor E. van Vriesland, Ewald Van- vugt en Jan Wolkers. Het bestuur van de Vereniging voor Wetenschappelijke Spelling (V.W.S.) heeft de uitnodiging om deel te nemen aan dit debat over de nieuwe spellings voor. .ihriften van de hand gewezen. Het bestuur zegt het te betreuren dat de organisatie is opgezet met uitslui tend tegenstanders van het bewuste rapport. Zij zegt dat zelfs al een motie klaar ligt waarin het „resultaat" van deze bijeenkomst is vervat. De motie zou de voorstellen van de commis sie afkeuren. En onder deze omstandig heden is de vereniging die nog ri goureuzer in de taaltuin wil gaan snoei en dan door de Nederlands-Belgische commissie wordt voorgesteld van (ADVERTENTIE) Goed voor de huid het gehele jaar door oordeel dat een deelnemen aan de tv- dlscussie nutteloos is. Een klein werkcomité, bestaande uit Renate Rubinstein, Gerrit Kouwenaar. Harty Mulisch (namens de Gidsredac tie) en dr. Kruyskamp heeft een motie samengesteld die vanavond ter dis cussie gtesteld zal worden. De geïnte resseerde tv-kijkers zullen schriftelijk hun adhesie met deze motie kunnen be- Discussieleider Han Lammers distan tieert zich echter van de motie. Voor hem is het slechts een van de „inge komen stukken" die op deze avond behandeld zullen worden. „Er is geen sprake van zoals het bestuur van de de Vereniging voor Wetenschappeiyke Spelling suggereert dat de conclusie van het tv-debat al van tevoren vast ligt". Regisseur Henk de By zei dat het de bedoeling is ook voorstanders van de spellingswijzigingen aan het woord te laten komen. Er zijn daaronder men sen uit onderwijskringen, voorts de taalkundigen J. Meijers en prof. Lee- nen uit België, een van de samenstel lers van het rapport van de spellings commissie. DE MACHINEFABRIEK NOORDWIJKERHOUT N.V. NOG ENKELE PLAATSEN VRIJ VOOB met verantwoordelijkheidsgevoel en belangstelling voor de fabricage van een kwaliteitsprodukt. Onze voorkeur gaat uit naar sollicitanten met L.T.S.-opleiding en/of ruime ervaring. Na telefonische of schriftelijke afspraak met onze afdeling Personeels zaken ontvangen wij U gaarne op elk gewenst tydstip. LID VAN DE WERKGROEP PERSONEELSBELEID Opvangcentrum voor ernstig gewonden De Stichting Terre de* Hommes Ne derland heeft In 't oprichtingsjaar 1960 honderdduizend gulden kunnen uitge ven voor Zuld-Vletnam. De helft was voor medicamenten en materialen voor ziekenhuizen. De andere helft werd ge bruikt om negen Vietnamese kinderen in Nederland de genezing te geven die zij thuis vrijwel onmogelijk zouden heb ben kunnen krijgen. Van do kinderen, die voor het merendeel met de gevolgen van polio leefden, zijn er Inmiddels weer twee naar huls teruggekeerd. De andere kinderen worden in ziekenhuizen In Nij- Voor dit jaar heeft het stichtingsbe stuur weer een transport Vietnamese kinderen naar Nederland op het pro gramma. Aan geneesmiddelen zal weer voor een waarde van vijftigduizend gul den worden verzonden. Men wil nog meer: het schrikbarende tekort ook aan ziekenhuisbedden ln Saigon heeft geleld tot plannen voor een „Centre de réanl- mation" in de vorm van een bijdrage van vljftlgduizen gulden. In dit centrum zal worden begonnen eerst met een klein aantal bedden met de „opvang" van ernstig gewonde kinderen, waar bijvoorbeeld gedurende twee weken de opname in een vrijgekomen ziekenhuis bed met eerste hulp en bloedtransfusies kan worden voorbereid en mogelijk ge maakt. Van de Stichting „Terre des Hommes", enkele jaren geleden ln Zwit serland opgericht en sindsdien ln vele landen vertakt, willen België, Zwitser land en Nederland het centrum tot stand brengen. Dertig artsen ter plaatse, on der wie militaire, hebben hun daadwer kelijke hulp reeds toegezegd. Ook andere landen Overigens werkt de stichting niet al leen voor Vietnam. ZIJ wil universeel zijn voor alle klndernood en zag ln Viet nam een belangrijke taak. De Neder landse afdeling, die gisteren op een pers conferentie ln Den Haag bij monde van het bestuur een en ander uiteenzette, heeft momenteel plannen tot medica mentenzendingen naar leprozenkolonles ln Kongo, de inrichting van een wees huis ln Algerije en oriënteert zich op an dere delen van de wereld. Zij wil een zo groot mogelijke samenwerking en me dewerking tot stand brengen, onderling en met nationale en internationale over. Om de beschikking te krijgen over de nooit toereikende financiën moeten tal van acties worden gevoerd. Onder de ti tel „Kunst voor kinderen" is een l.p. uit gebracht die voor 12,50 gulden verkrijg baar zal zijn. Verschillende artiesten en platenmaatschappijen hebben er belan geloos aan meegewerkt. Ook is een spe ciale zakagenda ontworpen. Incidentele acties van leerlingen van scholen zullen van de stichting een wedstrijdelement meekrijgen door voor de grootste In spanning een kostbare sculptuur be schikbaar te stellen. Wat dat betreft Ls het begin al gemaakt: het Christelijk Lyceum te Amsterdam overhandigde gisteren de zevenduizend gulden die bij eenkwamen door het organiseren van een fancy-fair. Tenslotte bestaan er plannen om enkele Nederlandse jonge lui een spoedopleiding te geven in het repareren en het omgran met prothesen en beugels. Dezen zouden In het Vietna mese Saigon ln een dringende behoefte kunnen voorzien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Koningin Juliana ont ving vanmorgen op Huls ten Bosch het kabinet-De Jong, waarna zij de tien nieu we ministers heeft beëdigd. Do bewinds lieden uit het kablnet-Z 1st ra, die over gestapt zyn naar het nieuwe kabinet, krygen geen ontslag. Hun nieuwe benoe ming geschiedt per konlnkiyk besluit, ook wanneer zy, zoals de hervn Bakker en De Block, eeo nieuwe portefeuille ge kregen hebben. Vandaag valt waarschyniyk ook do ba- slissing over do nog zittende staatsse cretarissen. Verschillende van hen heb ben eerst nog besprekingen met hun nieuwe ministers, voordat zy een besluit nemen. Dit geldt onder meer voor staats secretaris Van Son van Economische Za ken. drs. Bartels en dr. De Meyer Sociale Zaken en Volksgezondheid en staatssecretaris Schaper i Luchtmacht Premier De Jong zal waarschijnlijk pas op 18 april zyn regjringsverklaring af leggen en niet zoals men algemeen ver wachtte reeds volgende week dinsdag. De oprichtingsvergadering van het nieuwe kabinet, die gistermiddag om half vier in het kabinet van de minister president gehouden werd, verliep veel vlotter dan men had durven hopen. De eerste veronderstelling was nameiyk, dat de byeenkomst ook 's avonds nog zou voortduren en waarschynlijk zelfs nog vanmorgen. Dertien bewindslieden voor het kabinet-De Jong namen aan deze vooral zorgelijke financiële besprekingen deel. Mr. J. Luns kon niet aanwezig zyn wegens verbiyf in Engeland. Hy weet na zes kabinetten blijkbaar wel, hoe het ver loop van dergelijke constituerende ver gaderingen ls. De byeenkomst werd gekenmerkt door de loodzware druk, die het nieuwe kabi net te torsen krygt voor wat de finan ciële kant betreft. Premier De Jong om- schreef het gisteravond aldus: „We wil len allemaal een heleboel, maar we ten tegeiyk dat lang niet alles direct ge beuren kan. Er is gewoon geen geld voor". Or er dan drastisch bezuinigd moeten worden wilde l«y niet toegeven. „Dit moet", zei lüj, „de nabije toekomst uitmaken. I>e regeringsverklaring zal hierover duidelijker z(Jn". Bekend is echter al, dat de rijksbegro ting maar zes procent ruimte biedt, die voor een groot deel al opgeslokt wordt door de automatische stijgingen per de partement. Maar dan staat het kabinet- De Jong nog voor de lasten van de zware geneeskundige risico's, de ziekteverzeke ring voor ambtenaren, de gelden, die no dig zyn by de invoering van de mam moetwet. de ingrypende wijziging van het wetenschappelijk onderwys, de nood zakelijke maatregelen voor het stimule ren van de werkgelegenheid, de steun aan de scheepsbouw, de textiel en der- geiyke. De belangrykste opgave voor het ka binet zyn wel de hervorming van het on dernemingsrecht en de wijziging van grondwet en kieswet. „Wy hopen dat we het Tier jaar kunnen uithouden", aldus, premier De Jong. „Maar weinig dingen zijn zo onzeker als de levensduur van een kabinet. Maar er zit toch ook niets in, waarvan men moet zeggen, dat het geen biyvertje zou zyn". De nieuwe premier liet zich gister avond ook nog ontvallen, dat de beslis- j sing over mr. Th. Bot hem uitzonderlijk j zwaar gevallen was. Maar de CHU kon geen kandidaat voor Landbouw presen teren. wel een voor Ontwikkelingshulp.! „Daarom moest Ik deze beslissing wel ne- j men. omdat het de laatste beslissing voor j het succes van de formatie was". Van mr. B. W. Blesheuvel, de aftreden de minister van Landbouw en fractie voorzitter van de ARP krijg het kabinet echter iets meer dan het recht op de twyfel. Kort voordat de constituerende verga dering afgelopen was, liet mr. Biesheu vel zich dit ontvallen, ondanks zyn veel eerder toegezegde volledige steun aan formateur De jong en zyn bydrage met drie AR-minlaters. Toch noemde premier De Jong zyn kabinet een parlementair kabinet. De spanning zit er nu al ln. Laatste avontuur van Mona en Mike (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De charmante filmster Mona McCluskey, die elke woensdag in het NTS -programma nieuwe avonturen beleefde met haar man, de luchtmacht sergeant Mlke McCluskey, gaat de Nederlandse beeldvensters verlaten. Vol gende week woensdag 12 april om 19 uur sluit de NTS deze serie op Nederland 1 af met de aflevering „Een babv voor Mona en Mike". Dick v. d. Meer op tournee met Concertgebouworkest (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Dick van der Meer, de talentvolle medewerker op de afdeling ernstige muziek van de K.R.O.-radlo heeft een eervolle opdracht ontvangen. Van 20 april tot 21 mei zal hij voor de gezamenlijke omroepen en op uitno diging van de Nederlandse Orkeststirb- ting. de reis van het Concertgebouw orkest door de Verenigde Staten mee maken. Het orkest zal op dit tournee concerten seven in New-York. Washington. Cleve land. Chicago. Detroit en de Canadese hoofdstad Montreal. Het laatste optre den ls een galaconcert ter gelegenheid van het bezoek van H.M. de Koningin en Prins Bemhard aan de wereldtentoon stelling Expo '67. Voor de K.R.O. -microfoon zal Dick van der Meer tweemaal per week op dins dag- en zaterdagavond een reis impressie geven. De operetteverenlglng ODES geeft op maandag 10 april haar jaarlijkse uit voering in het Circustheater te Sche- veningen. Op het programma staat Der Bettelstudent van Carl Mlllócker. NEDERLAND I Reclameuitzendingen om 18.55, 19.56 en 20.16 NTS 4.45 uur: Pipo de clown 1.50 uur: Nieuws in het kort 19.00 uur: Mona, t.v.-serie 19.25 uur: Openbaar Kunstbezit 19.40 uur: 20.20 uur: Uitzending Politieke Partyen (P.v.d.A.) 20.30 uur: Meneer de Baron, film 22.00 uur: Westeuropese kampioenschappen volleybal 22.40 uur: Tweede journaal 22.45 uur: Sluiting NFDERLAND II STER (Reclameultzen dingen om 20.01 en 22.10 uur) Nieuws ln he«t kort VARA 20.05 uur: Coronation Street, t.v* 20.55 uur: Achter het nieuws, actualiteitenrubriek 21.20 uur: Uit Bellevue. openbaar debat NTS 22.15 uur: Tweede journaal TELEAC 22.30 uur: De detaillist als ondernemer (8) 23.00 nur: Sluiting De film van vanavond: Jean Gabin in .Meneer de baron' HILVERSUM I VARA 20.05—20.55 uur: Trammelant in Loeren aan de Hor. vervolg- hoorspel NRU 23.0023.30 uur: Radio-jazz-magazine HILVERSUM II NRU 20.15—22.30 uur: Stereoconcert door het Concertgebouworkest NCRV 23.1523.55 uur: Platennieuws, stereo- programma RADIONIEUWSDIENST HILVERSUM I: 7.00, 8.00, 11.00, 13.00, 16.00, 18.00. 20.00. 22.30, 23.55 HILVERSUM n: 7.00, 7.30, 8.00, 8.30, 12.30, 19.00. 22.30. 23.55 HILVERSUM Hl: Elk heel uur vanaf 9.00 Radioprogramma amusementsmuziek, 12.27 Land- en tulnb., 12.30 Dansorkest (stereo), 13.00 Nieuws, 13.lo Actual.. 13.30 Oude en nieuwe pianomuziek 16.15 Lezing, 18.15 Actual., 18.20 Zendtijd pol. partijen, 18.30 Nieuws v. d. platenmarkt, 19.05 Dans orkest, 19.30 Artistieke staalkaart, 20.00 Nws, 20.05 Trammelant ln Loeren aan de Hor, 20.55 Ik loop door het land, 21.10 Filmmuziek kampioenschap. 23.00 Jazzmuziek. 23.30 Oude muziek (stereo). 23.55 Nieuws. HILVERSUM II (298 m) NCRV: 18.50 Lezing. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant, 19.30 Muziek van het Leger des HeUs, 19.45 Wereldpano rama, 19.55 Orkestmuziek: NRU: 20.15 Con certgebouw Orkest; NCRV: 22.30 Nieuws, 17.00 Voor de jeugd. Joost mag het liederen, 17.30 Orkestmuziek (stereo), 17.50 Nederl. volksliedjes. HILVERSUM Hl (240 m en FM-kanalen) 7S. 11.02 Gram., 12.00 Nieuws, Gevar. progr., 13.00 Nieuws, 13.02 Top Twin tig, 14.00 Nieuws. 14.02 Gram.; KRO: 15 00 Nieuws. 15.02 Van uur tot r HILVERSUM I (402 m) AVRO: 7.00 Nieuws. Ochtendgymn., 7.20 Gram., 8.00 Nieuws, 8.10 Actual.. 8.15 Gram., (8.50 De groenteman), 8.50 Morgenwijding, 9.00 Gram., 9.40 Gram. muziek voor oudere luisteraars, 10.00 Voor de kleuters, 10.10 Arbeidsvitaminen. 12.00 Mod. 11.00 Kookpunt, 12.00 Muziek bij de lunch, 14.00 Van concertzaal tot Jukebox-, 15.00 Micro- sol, 16.00 Donderdagmiddagparade, 17.00 Ge- var. muziek met o.a. Teenbeatclub. Over de film van vanavond, „Meneer de baron" en de hoofdrolspeler Jean Gabin schreef onze recensent destijds: „Jean Gabin heeft zich zo langzamer hand een positie in de Franse filmin dustrie verworven, dat elke film die hij imaakt ook meteen helemaal om hem draait. Of hij nu een clochard is ofwel commissaris Maigret: hij staat zelfverzekerd op de voorgrond, de rest van de spelers èn het verhaal zelf zijn slechts entourage. Zelfs het talent van een begaafd actrice als Micheline Presle verbleekt in zijn nabijheid. Het pleit echter voor Gabin, dat hij toch voor altijd een zekere beheersing weet op te brengen die de meestal slappe regie hem niet weet op te leggen. Ook Jean Delannoy heeft Gabin in deze verfilming van een verhaal van Georges Simenon zijn gang laten gaan. Het verhaal van een berooide baron, die al gokkend en handelend in de Franse vermaakcentra toch een zeker aanzien geniet. Een stranding van zijn bij een kaartspelletje gewonnen ple zierjacht en het erop volgende gedwon gen verblijf in een Noordfrans ge hucht brengen echter verandering in 't leven van de bejaarde aristocraat. Zijn vriendin krijgt een huwelijksaan zoek en gaat er op aandringen van haar oude wereldwijze amant op in. Ook voor de baron daagt het lief desgeluk. De eigenares van het plaat selijke kroegje trekt zich het lot van de uiterlijk nog zeer voorname toerist aan. Dan arriveert echter een cheque van twee miljoen, de baron is van be rooid weer welgesteld geworden en vat zijn oude leven weer op, beseffend dat hij waarschijnlijk een van de laatste kansen op werkelijk geluk vergooit. Delannoy heeft niet gepoogd van dit verhaal een echte film te maken. Hij was tevreden met een verhaaltje rond Jean Gabin. Diens fans komen dan ook goed aan hun trekken en het moet ge zegd: „De oude Gabin doet het nog ADVERTENTIE De K.R.O.-rubriek Silhouet heeft al aantal goede uitzendingen achter de rug, maar de aflevering van gisteravond, gewijd aan mr. J. M. A. H. Luns, was bepaaldelijk van excellente kwaliteit. Het feit £e populaire bewindsman over precies een maand in Aken Karei de Groteprys ln ontvangst gaat nemen was voor de samenstellers leiding om een aantal zeer prominente gelukwensers ln beeld te brengen. „Ik voel me in de bloemetjes gezet" zei de minister er zelf van. Het aardige, zy het haast ongenuanceerde, van het pro gramma was dat de reacties van de heer Luns hij had dit kennelijk niet ver wacht in close-up op het scherm wer den gebracht. De man heeft een maxi mum ami mimische capaciteiten en we kregen er een hele scala van te zien lopend van ge.ïrriteerde wrevel by de woorden van prof. Duynstee tot tevre den opgetogenheid by de lof van Ted Heath en Dean Rusk. Een van de bedoelingen van „Silhouet" is om de vent achter het ambt te zoeken. Daar kwam deze uitzending een heel eind mee. Maar Intelligente ondervrager Henk Neuman slaagde er tevens in ook de ambtsdrager zelf duidelijk n voren te brengen door diepprikkende vragen waar zelfs diplomatieke Luns niet omheen kon. Die liet overigens een kiertje van de diplomatieke keuken open met voorzichtige uitlatingen O.m. over Adenauer die helemaal niet te spreken was en ls over de manier waarop de „jongeman Luns" zijn plannen dwars boomde. Een bijzonder geslaagd programma dus. Mies Bouwman kwam erin vertellen dat zij al anderhalf jaar „ln het nette" achter de minister aanzit om hem ln haar ..stoel" te krygen. Zij inviteerde hem meteen voor de „Scène" van 5 mei. Minister Luns had zijn agenda ver geten, maar wist wèl dat hij op 4 mei in Aken moest zijn. Mies moet toch maar volhouden. Mr. Jozef Luns zal ongetwijfeld ook in Mies-en-Scène goed zijn voor tien goede antwoorden in de Silhouet was dus voortreffelijk; de rest van het K.R.O.-programma was goed. Inclusief excuseert n ons maar Batman, dat we leuke kolder blijven vinden. Inclusief ook Moord op de Walletjes een aflevering van de Treffer- reeks die er heel behoorlijk afkwam: goed verhaal, redelijk bezet, en met „documentaire" nauwgezetheid geregis seerd. Inclusief tenslotte Vanavond in Nieuwspoort, waar Frits v. d. Poel mr. Biesheuvel kanttekeningen bij de voorbije kabinetsformaties liet maken en Ad Langebent nogal stug probeerde de nieuwe nremier uit de nlooi te krij gen. Mr De Jong bleef één en al be- minnelijkhcid en heeft daarmee ziin eerste overwinning voor het t.v.-publlek gescoord. De kijkers zullen hem wel moeen. geloven wij. En dat is óók politiek van het grootste belang. Vg. UW BABY IS ZOVEEL MOOIER IN EEN LUXUEUS GEBREID DELANA LUIERTRUITJE VAN DE FIJNSTE GLANSGARENS. WAS- EN KOOKECHT. MATEN 62-74 HET MOOISTE VAN DELANA VOOR SLECHTS 4,95. (ADVERTENTIE) tegen autobuikjes Kraaykamp moet Sleeswijk bijna 6 mille betalen AMSTERDAM (ANP) De civiele kamer van de Amsterdamse rechtbank heeft gisteren Johnny Kraaykamp op 21 februari op staande voet ontslagen bij de Snip- en Snap-revue bij verstek veroordeeld aan de N.V. René Sleeswijk 5.865,— pluij vyf procent rente sinds 28 februari te betalen. De artiest werd ontslagen omdat hij op maandagavond 20 februari niet op de voorstelling van de revue ln de Stads schouwburg ln Utrecht was verschenen. Het onstlag geschiedde krachtens een ar tikel ln de arbeidsovereenkomst terzake het zonder wettige reden wegbiyven op repetitie of voorstelling. Toen Kraaykamp ln gebreke bleef het aan de revue-directie krachtens de arbeidsovereenkomst ver schuldigde bedrag van zyn gage ad 85.— per dag voor de 69 nog resterende speel dagen 5.865.te betalen, spande Sleeswijk een civiele procedure tegen hem aan. Ter verzekering van Kraaykamps verplichting tot betaling van genoemd be drag aan Sleeswijk was by de AVRO con servatoir beslag gelegd op de gelden die de AVRO nog aan de artiest verschuldigd is of zal worden. De rechtbank heeft dit beslag nu van waarde verklaard en Kraaykamp voorts nog veroordeeld tot be taling van de kosten van het geding ad 450.—. Pirn Jacobs in „Vragenvuur" In zijn Go-Go-Club in Loosdrecht is Pim Jacobs het middelpunt van een vragenvuur, op hem afgeschoten door jonge mensen. De produktie van dit VARA-radioprogramma is in handen van Jan Nagel en Co de Kloet. Hilversum I 21.35 uur. Het Residentie-Orkest concerteert woen- dagavond 5 april in de Kurzaal (se rie A nr. 9) o.l.v. Willem van Otterloo. Solist is de Chileense pianist Claudio Arrau. Het progTamma luidt: De Leeuw, Syntaxis II (1966); Schumann, Pianoconcert; Berlioz, Harold en Ita lië. José Stordiau, solo-altist van het R.-O., voert in dit laatste werk de alt- vloolsolo uit

Leidse Courant | 1967 | | pagina 2